En İyi Aksiyon Oyunları – 2022

Teknoloji.org olarak sizlere bu zamana kadar hikâyeli oyunlar, spor oyunları gibi çeşitli oyun kategorilerinde listeler hazırladık. Şimdi ise sıra aksiyon oyunlarına geldi. Aksiyon oyunları, en çok oynanan oyun kategorilerinin başında geliyor. Bizler de bu yazımızda sizler için en iyi aksiyon oyunları önerilerinde bulunacağız.En iyi aksiyon oyunları listesi içerisinde oyunları, yine çıkış tarihlerine bakmadan seçtik. Çünkü bu tarz oyunlar, hikayeleri ve oynanışları ile oyuncuları kendine her zaman çekiyorlar. Şimdi eğer hazırsanız listemizdeki oyunları incelemeye başlayalım.

Red Dead Redemption 2

2019 yılında piyasaya çıkan Red Dead Redemption 2, bizi tarihsel olarak geçmişe götüren bir oyun. Oyunun hikayesinde 1899 yılında Amerika’da Blackwater kasabasındayız. Adımız Arthur Morgan. Van der Linde çetesi içerisinde soygunlara katılıyoruz.

Hatta çetenin lideri Dutch’ın sağ kolu görevindeyiz. Son katıldığımız soygunda büyük bir vurgun yapmayı planlarken bir anda çuvallıyoruz. Tabii bu çuvallama sonrasında peşimizde kimler yok ki? Kanun adamlarını mı isterseniz kelle avcılarını mı? Yani neredeyse bizi kovalamayan kimse kalmamış durumda.

Tabii tek sıkıntı kovalanmak da değil. Çünkü bu başarısız soygun girişiminin hemen sonrasında Van der Linde çetesinde bölünmeler başlıyor. Biz dahil birçok kişi “Dutch görevini yapamıyor, böyle liderlik mi olur?” gibi cümlelerle ortalıkta dolanıyorlar. Durum böyle olunca aksiyon da hiç eksik olmuyor.

Red Dead Redemption 2, son derece sürükleyici bir yapıya sahip. Aksiyon sahneleri muazzam. Zaten ben daha “Red Dead Redemption 2 kötü, ben beğenmedim.” diyeni duymadım. Eğer ki oyunu, bu zamana kadar oynamadıysanız mutlaka listenize ekleyin. Oyun, adeta bir başyapıt.

God of War III

God of War serisi bildiğiniz üzere efsanevi oyun serilerinden birisi olarak biliniyor. Ne var ki bu oyunun nimetlerinden PlayStation oyuncuları yararlanabiliyor. “God of War PC’ye gelecek” dedikoduları senelerdir devam ederken oyunu PlayStation’da bir kez oynayıp bitirenler tekrar oynamaya da devam ediyor.

Özellikle Yunan mitolojisini sevenler, bu oyunla daha farklı bir şekilde bağ kuracaklar. Çünkü oyun, Antik Yunanistan’da geçiyor. Karakterimizin adı Kratos. Kendisi eski bir savaş tanrısı.

Yunan tanrılarının kralı ve babası Zeus, ihanet ediyor. O sırada biz de Dünya Savaşı’nı yönetiyoruz. Titan, Gaia tarafından terk edilene kadar Olimpos Dağı’na yükseliyoruz. Sağ olsun Athena’nın ruhu bize yol gösteriyor, biz de bu sayede Pandora’yı arayıp Zeus’un da işini bitirmeye çalışıyoruz. Bu esnada da canavarlarla, titanlarla hatta tanrılarla savaşıyoruz.Bu tarz mitolojik oyunlara meraklıysanız oyun tam size göre diyebiliriz. Mitolojik oyunlara çok meraklı değilseniz de oyunu mutlaka oynamanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü oyun, çok sürükleyici bir yapıya sahip.

Max Payne

Max Payne serisi içerisinde en sevdiğimiz oyun, ilk oyun demek mümkün. Çünkü her şey bu oyunla başladı ve en güzel hikaye de bu oyunda bulunuyor. Aksiyon dolu sahneleri, oyunun oyuncuları kendine çeken en büyük özelliği.

Sizler için hazırlamış olduğumuz Max Payne Serisi Nereden Nereye Geldi? isimli içeriğimizde oyunun bilinmeyen detaylarından bahsetmiştik. Okumadıysanız mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü oyunun karakterinden, kullanılan şarkılara kadar muhteşem detayları var.

Gelelim oyunun hikâyesine. Oyunda New York Polis Departmanı’nda (NYPD) görevli sıradan bir polisiz. Mesaimiz bitmiş, evimize gidiyoruz. Fakat o da ne? Evimizde silahlı saldırganlar var. “Siz kimin evini basıyorsunuz?” diyoruz. Bundan sonra silahları çekerek sağa sola ateş etmeye başlıyoruz.

Çünkü evde karımız ve çocuğumuz var. İçerideki saldırganları bir bir temizledikten sonra ailemizi kontrol ediyoruz. Fakat çok geç kaldık. Çünkü hem eşimiz hem de çocuğumuz hayata gözlerini yummuş durumdalar. İşte o anda bir intikam yemini edip bu işin peşine düşüyoruz.

İşin içinde bir uyuşturucu çetesinin olduğunu öğrendikten sonra bir arkadaşımız sayesinde narkotik birimine geçiş yapıyoruz. Ardından gizli bir görev ile çetenin içine sızıyoruz. Ama öfkemiz kimliğimizi açığa çıkartıyor. Oyunda aksiyon neredeyse gram eksik olmuyor. Bu yüzden de oyunu, en iyi aksiyon oyunları listesinde mutlaka yer alması gereken yapımlar arasında.

Call of Duty: Modern Warfare

Aslında en iyi aksiyon oyunları listesi içerisine neredeyse bütün Call of Duty serisini dahil edebiliriz. Çünkü bu oyunlar arasında ayrım yapmak çok zor. Hatta Call of Duty Serisi Nereden Nereye Geldi? isimli içeriğimizde de bütün oyunları tek tek incelemiştik. Nereden başlayacağınızı ya da oyunların hikayesini bilmiyorsanız o içerikten öğrenebilirsiniz.

Peki buraya neden bu oyunu ekledik? O listede de belirttiğim üzere bence en iyi Call of Duty oyunu Modern Warfare. Hikâyesine geçmeden önce şunu söyleyeyim, eğer ki imkanınız varsa ve sisteminiz yeterliyse mutlaka Remastered versiyonunu alıp oynayın. Daha güzel grafiklerde bu oyunu oynamak emin olun daha çok keyif veriyor.

Oyunda, Urzikistan adında bir kurgusal devlet var. Ruslar bu devleti işgal etmiş durumdalar. Tabii adamlar Urzikistan’ı durduk yere işgal etmemiş. Bu konuda bir çıkarları var. Burada da çıkarları, kimyasal silahlar oluyor.

Bizde oyunda boş kimseler değiliz tabii. Bu yüzden “Durun bakalım gençler, bu ülkeyi almak o kadar kolay mı?” diyerek sahneye giriş yapıyoruz. Burada isyancıların lideri Farah Karim ile görüşüyoruz. Onlar bize “Ruslara karşı savaşma konusunda yardımcı olun, biz de size kimyasallar konusunda yardımcı olalım.” şeklinde bir öneriyle geliyorlar.Teklifi kabul ettiğimiz andan itibaren oyunda aksiyon bir an bile eksik olmuyor. Hatta neredeyse asker olsanız daha az savaşırsınız diyebiliriz.

Batman: Arkham Knight

Batman’i ve onun yaşadığı şehir olan Gotham’ı bilmeyen yoktur. İşte O Gotham şehri lanet, pis bir yer haline dönmüş. Suçun başkenti olmuş, o derece. Batman olarak bir binanın tepesine çıkıp şehri izliyoruz ve şehrin durumu hakkında isyan ediyoruz.

Amacımız bu yozlaşmış, suç oranı ile meşhur olmuş şehri yeniden temize çıkartmak. Fakat bu iş hiç kolay değil. Ama biz de Batman’iz. Şehri, öylece suçlulara bırakmıyoruz.

Önce Batcave’e gidip üzeri toz tutmuş Batmobile’ı garajda çıkartıyoruz. Güzelce temizledikten sonra arabamızla şıkır şıkır Gotham sokaklarında suçlu aramaya başlıyoruz. Bu kısım oldukça kolay diyebiliriz. Çünkü oyunda her sokak başında en az bir tane suçlu var. Durum böyle olunca oyundan aksiyon eksik olmuyor.

Oyunun diğer Batman oyunlarına göre bence iki önemli farkı var. Birincisi çok büyük bir haritaya sahip ve istediğimiz gibi gezebiliyoruz. İkincisi ise Batmobile diyebilirim. Bu arabayla şehirde tur yapmak oldukça keyifli. Eğer hiç Batman oyunu oynamadıysanız direkt olarak Batman: Arkham Knight oyunu ile başlayabilirsiniz.

Bu arada unutmadan şunu da ekleyeyim. Hatırlarsanız Epic Games birçok oyunu ücretsiz olarak kullanıcılarına dağıtıyor. Ve bu dağıttığı oyunlar arasında en çok parayı da Batman’e ödedi. Batman Arkham üçlemesi için tam 1.5 milyon dolar ödeme yaptı. Diğer oyunlara ne kadar ödediğini merak ediyorsanız içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Grand Theft Auto V

Hâlâ oynamayan var mı bilmiyorum ama bence GTA V, en iyi aksiyon oyunları listesinde yer alması gereken oyunlardan birisi. Oyun, hikâyesi ve görsellerinin yanı sıra detayları ile de oldukça etkileyici.

Oyunda her biri farklı özelliklere sahip üç karakterimiz var. Oyun içerisinde sürekli olarak bu karakterlerin hikâyesi arasında geçiş yapıyoruz. Yeri geliyor eşimizin tenis hocasının evini yıkıyoruz, yeri geliyor soygun yapıyoruz. Yeri geliyor sosyal medyada devleşmiş firmalara saldırılar düzenliyoruz. Oyunda yok yok!

Zaten Epic Games, zamanında oyunu ücretsiz olarak dağıttığında almayan kalmadı. Ama eğer ki hiç oynamadıysanız 8 yıllık oyun olmasına bakmadan oyunu mutlaka alın ve oynayın. Uzun süre başından kalkamayacağınız bir oyun diyebiliriz. Aslında tüm GTA serisi oyunları için iyi aksiyon oyunları olduklarını söyleyebiliriz. Fakat listeye son oyunu eklemeyi uygun bulduk.

GTA serisinin diğer oyunların hikâyesi hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz GTA Serisi Nereden Nereye Geldi? isimli içeriğimizi okuyabilirsiniz. İçerisinde GTA serilerine dair bilmediğiniz birçok detay da mevcut.Mafia Definitive Edition

Bu oyunda, eski dönemdeki Amerika’ya yolculuk yapıyoruz. Oyunda, büyük bir ekonomik buhran söz konusu ve şehirde mafyanın borusu ötüyor. Hem de bir değil iki farklı mafya oyunda etkili oluyor. İki mafya arasında büyük bir çekişme var. Bu mafyalardan birisi Salieri, diğeri ise Morello. Fakat bizim yönettiğimiz karakterin adı ise Tommy Angelo.

Tommy Angelo, aslında sıradan bir taksi şoförü olarak çalışıyor. Bir akşam müşteri beklerken silah sesleri duyuyor ve daha ne oldu bile demeden kafasına dayanan silah ile “Peşimizdeki adamlardan kurtul!” lafını duyuyoruz.

Adamlardan sağ salim kurtulduktan sonra “Gel patron sana iş verecek” diyorlar ama bizim mafyayla işimiz olmaz diyerek uzaklaşıyoruz. Aradan geçen günler sonrasında bir gün kafamıza silah dayayan ve Salieri’nin adamlarını kovalayan Morello’nun adamları bizi buluyor ve önce arabamıza zarar veriyor, ardından da bizi kovalıyor.

Soluğu Salieri’nin mekanında alıyoruz. Sağ olsunlar bize yardımcı oluyorlar. Fakat bu yardımla beraber biz de kendimizi Salieri’nin ailesinin (!) içerisinde buluyoruz. Hikâye bundan sonra aksiyon dolu bir şekilde ilerliyor.

Oyunda mafyalar arası çatışma, suikast, hırsızlık, polisle çatışma gibi birçok sahne mevcut. Çok güzel kurgulanmış olan Mafia oyunun görsellerinin iyileştirildiği Definitive Edition aslında size aradığınız her şeyi verecek. Diğer Mafia oyunları bence bu listeye çok uygun değil. Mafia Definitive Edition, serinin oyunları arasında en iyisi diyebiliriz. Eğer Tommy Angelo’nun hikayesini merak ediyorsanız mutlaka oynayın.

Days Gone

En iyi aksiyon oyunları listesi olur da zombi temalı oyun olmaz mı hiç? Tabii ki de olur. Daha önce sizlere incelemesini yapmış olduğumuz Days Gone, bu listemizde de yer alıyor. Oyun hakkında bilgi vermeden önce daha detaylı incelemeyi okumanızı da öneriyoruz.

Yine bir salgın ve yine hayatta kalmaya çalışan insanlar karşımızda. Bu defa Deacon St. John isimli karakteri canlandırıyoruz. Kendisi motor tepesinden inmeyen, asi, sabah kahvaltısında yürek yemiş bir karakter. Oyunun hemen başındaki sahnede kendisinin ne kadar delikanlı birisi olduğunu öğreniyoruz.

Karakterimizin eşi küçük bir çocuk tarafından bıçaklanıyor ve kurtarma ekipleri eşimizi ve bizi oradan çıkartmaya çalışıyor. Fakat nasıl bir şansımız varsa yetkili abi bize “Yalnız bir kişi fazla, yengeyi alacağız ama arkadaşınızı alamayız. Siz gelin isterseniz.” diyor.

Tamam eşimiz bizim için önemli olabilir ama zombi istilasında bile olsa arkadaşlığın önemini biliyoruz ve arkadaşımızı asla satmıyoruz. Eşimizi gönderiyoruz ve biz arkadaşımızla kalıyoruz. Geri dönmenin teminatı olarak da eşimize yüzüğümüzü veriyoruz. Evet biraz klişe bir veda sahnesi ama ne yapalım, dört bir yanımızı yaratıklar sarmış.

Oyunun bundan sonraki aşamasında asi ruhumuz motor tutkumuzla birleşirken hayatta kalma konusundaki iç güdülerimiz de bize eşlik ediyor. Bir yandan zombileri avlarken bir yandan da görevleri yapmaya çalışıyoruz. Zombiler söz konusu olunca zaten aksiyon yeteri kadar ön plana çıkıyor. Eğer zombi temalı oyunları seviyorsanız bu oyunu oynamadan geçmeyin deriz.Back 4 Blood

Zombi temalı bir başka yapım ile en iyi aksiyon oyunları listemize devam ediyoruz. Left 4 Dead oyunun geliştiricileri tarafından piyasaya sürülen Back 4 Blood, en iyi aksiyon oyunları arasında sayılması gereken oyunlardan biri olarak karşımıza çıkıyor.

Aynı Left 4 Dead gibi FPS türünde olan bu oyun son derece eğlenceli bir oynanış sunuyor. Ridden birlikleri ile amansız bir mücadele verilen bu oyunda medeniyet sona ermiş durumda. İnsanlığın kökünü kazıyan bir parazit nedeniyle insanlığın geleceği büyük bir tehlike içinde. Oyundaki görev ise Ridden’ı yok etmek ve dünyayı yeniden eskisi haline getirmek.

Oyunda dört kişiye kadar eşli oynanış sağlayan bir mod yer alıyor. Aynı zamanda çok oyunculu bir mod ile hem zombi hem de insan olarak oynamak mümkün. Saatler boyunca başından kalkamayacağınız bir oynanış sunacak Back 4 Blood özellikle arkadaşlarınızla daha da eğlenceli hale gelecektir.

Eğer Left 4 Dead ve benzeri oyunları seviyorsanız daha da güncel bir versiyon olan Back 4 Blood’a bayılacağınıza şüphe yok. Üstelik oyunun yeniden oynanabilirlik konusunda da fazlasıyla başarılı olduğunu söylemek mümkün. Oyunun ücreti biraz yüksek olsa da indirim döneminde mutlaka göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Die Young

Bu oyunu sağda solda çok görmezsiniz fakat emin olun oldukça güzel aksiyon sahneleri var. Aslında Die Young, bir hayatta kalma oyunu olsa da son derece sürükleyici aksiyon sahnelerine sahip.

Arkadaşlarımızla beraber Ege Denizi taraflarında bir tatile çıkmak istiyoruz. Şöyle kimsenin bilmediği yerlere gidelim, keşfedelim kafasındayız. Gerçekten de hiç bilmediğimiz bir yerde tatil yaparken bir anda şiddetli bir baş ağrısı ile uyanıyoruz.

Uyandığınızda etraf oldukça karanlık. Boğazımız düğümlenmiş durumda. Sonra bir anda fark ediyoruz ki bir kuyunun dibindeyiz. Sanki içimizde bir Lara Croft var ve bir anda kuyudan tırmanarak çıkmaya başlıyoruz.

Bundan sonraki amacımız arkadaşlarımızı bulmak. Çünkü muhtemel olarak kaçırıldık ve onlar da bizim gibi aynı durumda. Fakat çok geçmeden Rose adındaki arkadaşımızın ikiye ayrılmış bedenini buluyoruz ve artık buradan kaçmanın iyi bir fikir olduğuna inanıyoruz.

İçinde bulunduğumuz adada tanıdığımız ve tanımadığımız birçok kişinin esir tutulduğunu anlıyoruz. Buradan kaçarken ne kadar kişi kurtarırsak o kadar kâr diye düşünüyoruz. Çünkü bizi neyin beklediğini de bilmiyoruz.

Oyun içerisinde yer alan çeşitli bulmacaları çözerken bir yandan da bizi kovalayanlara karşı koymaya çalışıyoruz. Yani birden fazla işi aynı anda yapmamız gerekiyor. Die Young ilk başta da dediğim gibi çok bilinen bir oyun değil. Fakat oyun, aksiyon dolu. Özellikle son bölümde karşınıza çıkacakları gördüğünüz zaman “Ama yeter artık iki dakika soluklanalım” diyebilirsiniz.Resident Evil Village

Sıradaki oyun önerimiz yürek yemiş olanlara ve korku oyunu meraklılarına geliyor. Resident Evil’ın son oyunu olan Village, aslında bir korku oyunu. Fakat oyun, Steam’de de göreceğiniz üzere tür olarak aksiyon kategorisinde bulunuyor. Zaten oyunu oynamaya başladığınız ilk sahneden itibaren ufak ufak korkmaya başlıyorsunuz.

Oyunda daha önceden tanıdığımız Ethan Winters ve eşi Mia yer alıyor. Bunlarda da nasıl bir lanet varsa bütün kötü olaylar bu ikisini buluyor. Her neyse, Resident Evil’ın yedinci oyunundan biraz daha ileri tarihlerdeyiz.

Ethan ve Mia Baker çiftliğinde yaşadıkları sıkıntılardan sonra Avrupa’da bir kasabaya yerleşiyorlar. Burada Rose adında bir kızları da oluyor. Rose’un dünyaya gelmesi ile biraz hayatları da değişiyor. Ancak aslında Mia geçmişe saplanmış bir durumdadır.

Ethan, bunun farkında ve sürekli Mia’ya sorunun ne olduğunu soruyor. Ancak Mia, bu konuda hiçbir bilgi vermiyor. Hatta her akşam yemeğinde bu konuşuluyor ve ikilinin arasında tartışmalar çıkıyor.

Yine bir akşam yemeğinde böyle konuşurlarken bir anda silah sesleri duyuluyor. Ethan “Yere yat!” diye bağırsa da Mia için çok geç. Çünkü mermiler Mia’nın vücuduna isabet ediyor. Saldırı Chris Redfield ve ekibi tarafından düzenleniyor.

Tabii Ethan da kaçamıyor. Bir asker, Ethan’ı bayıltıyor ve kaçırıyor. Fakat Ethan, tam aracın içerisindeyken kendine geliyor. Araç kaza yapmış durumda. Ethan, daha sonra buradan çıkıp kasabayı tanımaya çalışıyor. Çünkü her yerde parçalanmış asker cesetleri var fakat Chris ortalıkta gözükmüyor. İşte buradan sonra Ethan hem kızını aramaya çalışıyor hem de kurt adam gibi yaratıklar tarafından işgal edilmiş bu kasabada hayatta kalmaya çalışıyor. Oyunda aksiyonu iliklerinize kadar hissedebiliyorsunuz.


En iyi aksiyon oyunları listesine girebilecek aslında birçok oyun mevcut. Hem geçmişteki oyunlardan hem de günümüzdeki oyunlardan eklemeler yapabiliriz. Fakat bu liste içerisinde biraz daha ön plana çıkan birkaç oyunu eklemeyi uygun bulduk.

Peki sizin beğendiğiniz ve oynamaktan keyif aldığınız aksiyon oyunları hangileri? Yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.