Ana Sayfa > Listeler > En İyi Hayatta Kalma Oyunları – (PC ve Konsollar)

En İyi Hayatta Kalma Oyunları – (PC ve Konsollar)

Pandemi sürecinde oyunlarla vakit geçirmek istiyor ve tercihiniz hayatta kalma oyunlarından yana ise doğru yerdesiniz. Oyun sektörünün başından itibaren oyuncuların gözdesi olan hayatta kalma oyunları günümüzde de hala popüler. Bahsedeceğimiz oyunların bazıları arkadaşlarınızla bazıları ise tek başınıza oynayabileceğiniz oyunlar.  Listemize geçmeden önce siz de bir düşünün, sizce en iyi hayatta kalma oyunları hangileri?

The Forest – (PC, PS4)

The Forest oyunu erken erişime çıktığında tek kişilik olarak oynanabilecek halde oyuncular ile buluştu.  Ancak gelen istekler üzerine oyun çıkışını Co-op desteği ile yaptı. Oyunda belki de tahmin edeceğiniz gibi bir uçak kazası ile birlikte başlıyoruz. Uyandığımızda bir yamyam adasında olduğumuzu ve yanımızdaki küçük çocuğun kaybolduğunu fark ediyoruz. İster arkadaşlarınızla ister tek başınıza kaynak toplayıp adadan kurtulmaya çalışıyoruz.

The Long Dark – (PC, PS4, Xbox One)

Oyun ilk erken erişime geldiğinde bir hikâyeye sahip değildi. Sonrasında, hikâye moduyla birlikte oyuncuların gözdesi oldu diyebiliriz. Birçok Twitch yayıncısının da oynamasıyla oyun büyük bir kitle topladı. Oyunun hikâyesi ise Kanada’nın kuzeyindeki vahşi bir hayatta geçiyor.  Diğer oyunlara nazaran soğuk bir atmosfer sunan oyunu beğeneceğinizi düşünüyoruz.

En İyi Hayatta Kalma Oyunları

ARK: Survival  Evolved – (PC, PS4, Xbox One)

Uzun bir süre erken erişimde kalan oyun, 2015 yılında çıkışını yaptı ve hala oyuncuların sevdiği bir oyun olarak kaldığını belirtmekte fayda var.  Jurassic Park filmlerini izlemiş ve dinozorlara ilginiz var ise bu oyun merakınızı giderebilir. Susuzluk ve açlığın verdiği arayış duygusunun yanı sıra dinozor saldırılarına uğramak oyunu oldukça eğlenceli kırıyor. Oyunun çevrimiçi sunucularının da olması eğlenceyi kat kat artırıyor. Oyunun iOS ve Android sürümü de mevcut. Oyunun oynanış videosu ise şöyle;Minecraft – (PC, PS3, PS4, PS Vita, Xbox 360, Xbox One, Switch)

Neredeyse hayatta kalma oyunlarına yön veren bir oyun olarak görülen Minecraft, günümüzde hala popülaritesini artırıyor diyebiliriz. Diğer oyunlara göre daha basitleştirilmiş grafiklerle birlikte oyunculara temel deneyimleri sağlıyor. Yeni ekran kartlarının RTX özelliği ile birlikte Minecraft için de köklü değişikliklerin gelmemesine imkânsız diyebiliriz. Ucu açık bir dünyaya sahip olması da yaratıcılığınızı ortaya çıkarabilir.

En İyi Hayatta Kalma Oyunları

Rust – (PC)

Rust sadece tek bir platformda olmasına rağmen birçok oyuncuyu kendine bağladı. Bu oyunda çevrimiçi oyuncular bizim asıl rakiplerimiz. Hayatta kalma oyunlarının temeli olan açlık ve susuzluk bu oyunda da başlıca çözmemiz gereken unsurlar. Topladığımız kaynaklarla kendimize bir alan inşa edebiliyor ve diğer oyuncuların arasına girerek rekabeti kızıştırabiliyoruz.

Rust

Don’t Starve Together – (PC, PS 4, Xbox One)

Eğer arkadaşlarınızla birlikte kafa dağıtmak istiyorsanız Don’t Starve Together’a bir bakın deriz.  Oyunun çizgi filmden çıkmışçasına olması sizi biraz korkutabilir ancak yaratık ve silah çeşitliliği ile oyuncuları bir arada topluyor. Topladığımız kaynaklar sayesinde işlerin git gide kolaylaşması ile birlikte oyundaki heyecan da artıyor. Oyun biraz zor olsa da denemeye değer.

Don't Starve Together

This War of Mine – (PC, Switch)

Kendinizi eğer bir savaş olsa dünya nasıl bir hal alırdı diye düşünürken buluyorsanız, This War of Mine savaşın yıkıcı etkilerini anlatmasıyla sizi bu düşüncelerden biraz da olsa uzaklaştırabilir. Oyunda Bosna Savaş’ını en ağır şekilde yaşayan bir insanı canlandırıyor ve  sahip olduğumuz evi düşmanlara karşı korumaya çalışıyoruz. Diğer oyunlara göre daha karanlık bir atmosferinin olması o zamanları anlamamızda oldukça yardımcı oluyor.

Subnautica – (PC, PS4, Xbox One, Switch)

Oyun bir keşif gemisinde gözlerimizi açmamızla başlıyor. Ancak gemimize yapılan bir saldırıda kafamıza çarpan bir cisim yüzünden kendimizi baygın buluyoruz. Uyandığımızda keşif gemimizin çok hasar aldığını fark ediyoruz ve çıkış yolumuzun o gemiyi tekrar eski haline getirmek olduğunu anlıyoruz.  Gemiyi tamir etmemiz ise denizdeki kaynaklardan geçiyor. Bu kaynaklara ulaşırken karşımıza çıkan yaratıklar bizi zora soksa da üstesinden gelebiliyoruz.

Subnautica

Raft – (PC)

Subnauticadaki gibi ormanlardan, kuraklıklardan uzak olmak istiyorsanız Raft da sizi bir okyanusun ortasında bırakıyor diyebiliriz. Okyanusun üstünde bir ev inşa etmeye dayalı olan oyunda köpekbalıkları en can alıcı nokta diyebiliriz. Okyanus çevresindeki kaynakları kullanarak oluşturduğunuz değişimi siz de görebilirsiniz.

Raft

Stranded Deep – (PC, PS4, Xbox One)

Yine bir uçak kazasının ardından kendimizi bir adada buluyoruz ve bizi bekleyen birçok sıkıntıya göğüs germeye başlıyoruz. İster adada isterse okyanusun içindeki yaptığımız keşiflerle birlikte daha elverişli bir yaşam alanına sahip oluyoruz. Oyunun başarısında Twitch platformu da önemli bir rol oynuyor. Twitch yayıncılarının gözdesi olması oyunun hız kazanarak daha fazla oyuncuya ulaşmasını sağladı.

En İyi Hayatta Kalma Oyunları Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Bahsettiğimiz oyunların temeli neredeyse aynı olmasına rağmen hepsi kendi içinde birçok çeşitlilik sağlıyor. Bu türe yatkınsanız ve arkadaşlarınızla yeni bir macera arıyorsanız bu oyunları deneyebilirsiniz. Peki, siz bu oyunlar hakkında ne düşünüyorsunuz? En beğendiğiniz oyun hangisi oldu? Listeye bunu da eklerdim dediğiniz bir oyun var mı?

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye ve oyunlara büyük ilgisi olan Ankara Üniversitesinde bir Amerikan Edebiyatı öğrencisi.Yorum yapın