En İyi Strateji Oyunları – 2024

Gelişen oyun dünyasında neredeyse her oyun kendi çapında stratejik hamlelere sahip olsa da bazı oyunlarda bunu daha iyi hissediyoruz. Kimi zaman sahip olduğumuz bir orduyu yönetiyoruz kimi zaman da ülkemizin çıkarlarını düşünüyoruz. Tabii ki strateji oyunlarından bahsediyoruz. Bazen PC ile hatta online olarak oynanan strateji oyunları kimilerinin hala favorisi. Bu içeriğimizde en iyi strateji oyunları ile bir liste hazırlıyoruz.

Strateji oyunları son günlerde popülerliğini biraz kaybetse de günümüze kadar gelen ve hala büyük bir kitle tarafından takip ediliyor. Günümüzde battle royale ya da MOBA gibi türler daha öne çıksa da strateji oyunlarının yeri hep ayrı kalacak. Peki bize göre en iyi strateji oyunları neler? Bizde en çok iz bırakan oyunlar ve seriler hangileri? Gelin bir göz atalım.

Civilization

En İyi Strateji Oyunları

Bir strateji oyununa göre oldukça iyi grafiklere sahip olan Civilization, bizden bir medeniyet kurmamızı istiyor. Ancak işler medeniyet kurmakla bitmiyor. Ülke yönetiminde en önemli parçalardan biri olan diplomasi, bu oyunda en çok uğraşmamız gereken konulardan biri.

Tabii ki de diplomasinin doğurduğu stratejik hamleler de oyunda oldukça önemli bir rol oynuyor. Böylece işler biraz daha karmaşık hal alabiliyor. Bazen yaptığınız hamleden gurur duyacak, bazen de ufak bir hatanızdan dolayı koca bir medeniyetin yıkılışını izleyeceksiniz.

Serinin ilk çıkan oyunu için tarihler 1991 yılını gösteriyor. O dönem oyun meraklılarına inanılmaz bir deneyim yaşatan Civilization, günümüzde hala PC için en iyi strateji oyunları arasında yer alıyor. Serinin son oyunu 2016 yılında çıksa da geliştiriciler güncelliği DLC’ler aracılığıyla yakalıyor. Rakiplerine nazaran daha yenilikçi grafiklere sahip olan Civilization, strateji oyunu denince akla ilk gelen oyunlardan birisi. Sevinci ve pişmanlığı bir araya getiren Civilization serisi, en azından bir göz atmaya değer.

Hearts of Iron IV

en iyi strateji oyunları - Hearts of Iron IV

En iyi strateji oyunlarından bahsettiğimiz bir listede Hearts of Iron IV olmazsa olmazdı. Paradox Interactive tarafından yayınlanan Hearts of Iron IV, 2016 yılında oyuncularla buluştu. Hearts of Iron IV, yayınlandığı günden bugüne en çok oynanan strateji oyunlarının başında gelmektedir.

Hearts of Iron IV hikâyesi, 2.Dünya Savaşı yıllarında geçmektedir. Oyunda 2.Dünya Savaşı ülkelerinden seçeceğiniz ülkeye liderlik ediyorsunuz. Bu doğrultuda ülkeniz için en iyi stratejiyi geliştirerek savaş yıllarını yaşıyorsunuz. Oyunun stratejik kurgusunun çok iyi olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Bu doğrultuda Hearts of Iron IV oynarken ülkenin iç siyasetinden ülkeler arası diplomasiye kadar birçok noktada etkin olmalısınız.

Paradox Interactive, Hearts of Iron IV’ü hem tek hem de çok oyunculu olarak geliştirdi. Oyun zaten tek oyunculu modda bile çok akıcı ilerlerken online modunda daha da zevkli olmaktadır. Hem strateji oyunlarını seviyor hem de tarihe ilgi duyuyorsanız Hearts of Iron IV oynayabileceğiniz en iyi strateji oyunlarının başında gelmektedir.

Command & Conquer

Command and Conquer

Command & Conquer için “gerçek zamanlı strateji oyunlarının temelini atan oyun” diyebiliriz. Uzun yıllardır süren oyun serisi, ilk çıktığı zamanlarda belki de en iyi grafiklere sahipti. Üstelik konusu da sıradan strateji oyunlarından oldukça farklı bir şekilde ilerliyor.

Oyunda kendimizi Tiberium adlı gezegende nadir temin edilen bir mineral için savaşan iki grubun çatışmasında buluyoruz. Seçtiğiniz ekibe göre şekillenen oyunda verdiğiniz emirler oldukça önemli. Çünkü emirleriniz doğrultusunda ya daha fazla savaşacaksınız ya da evinize zaferlerle döneceksiniz.

Command & Conquer serisi de şühesiz strateji seven oyuncular için unutulmaz oyunlara sahip. Üstelik online strateji oyunları arasında değerlendirmek de mümkün. Geliştiriciler tarafından hazırlanan web tabanlı online bir C&C oyunu da mevcut.

Hem nostalji tadını verecek hem de müthiş bir strateji deneyimi sunacak olan bu oyunu biz oldukça beğeniyoruz. Rakiplerine göre daha iyi grafiklere sahip olması ve kendisini güncel tutacak oyunlar çıkarması, listemize eklememizde en önemli faktörler diyebiliriz.

Northgard

Northgard

Viking ruhunu son derece iyi yansıtan Northgard, sizleri yaratıklarla karşılayan bir strateji oyunu. Yerleştiğiniz bölgede yaratıklar yüzünden zor anlar yaşıyorsunuz. Bu yüzden bazı kararlar almanız gerekiyor.

Toplumunuzda yetişecek insanın bir savaşçı mı yoksa bir işçi olarak mı eğitildiğine bile karar verdiğiniz bu oyunda beklenen büyük kış gelmeden hazırlıklarınızı yapmalısınız. Küçük bir toplulukla baş etmek her ne kadar kolay olsa da çevre şartları kış yüzünden size pek de yardımcı olmuyor.

Basit grafiklerle Viking yaşam tarzını bize güzelce yansıtan Northgard, eğer Viking hayatına biraz daha yaklaşmak istiyorsanız mutlaka oynamanız gereken bir oyun. Strateji geliştirme konusunda da sizi tatmin edecek bir deneyim yaşatacağını söylemek yanlış olmayacaktır.

Crusader Kings

Crusader Kings

Toprak yönetiminin başrol olduğu bir başka oyun ise Crusader Kings. Seri, bizi stratejinin derinliklerine götürüyor desek yeridir. Seçtiğiniz karakterlerin her birinin farklı özelliklere sahip olması sebebiyle emirlerinizi verirken biraz daha dikkatli olmalısınız.

Akrabalarınızın da yönetimde gücünün olduğunu düşünerek oynamak son derece önemli. Çünkü, miras gibi durumların da yer aldığı macerada bu unsurlara dikkat etmeniz gerekiyor. Buna ek olarak oynanış anlamında da geniş seçenekler sunuyor. Crusader Kings 3, online strateji oyunları arasında da yer alıyor.

Farklı bir oyun deneyimi sunan Crusader Kings de en iyi strateji oyunları arasında kendine yer buluyor. Rakipleriyle aynı yapıya sahip olmasına rağmen Crusader Kings’in kendine göre iyi özellikleri mevcut. Bu yüzden Crusader Kings oynamaya değer bir oyun.

Desperados

En İyi Strateji Oyunları

Birbirinden farklı yeteneklere sahip karakterlerle oynadığımız Desperados serisi, son oyunuyla birlikte ne kadar iyi bir seri olduğunu kanıtladı. Bölümlerde sunduğu serbestlik, oyunculara bir bölümü geçmek için birden fazla yol tanıyor.

Karakter çeşitliliğinin fazla olması sayesinde oldukça farklı bir deneyim sunuyor Desperados. Ancak oyun bu deneyimi bizlere sunarken sıkılmanıza yer vermeyecek bölüm tasarımlarıyla tam bir başyapıt.

Vahşi Batı’nın tozlarını karakterlerin diyaloğuyla da hissettiren Desperados serisi, birçok oyunun yapamadığını yapıyor ve geçmişi çok güzel bir şekilde yansıtıyor. Üstelik serinin son oyunu PC platformuna ek olarak PS4 ve Xbox One konsollarında da oynanan strateji oyunları arasında.

Bir intikam hikayesi olan Desperados serisi kesinlikle en iyi strateji oyunları içinde öne çıkan yapımlardan. Vahşi Batı deneyimini stratejiyle birleştirmek istiyorsanız Desperados serisi tam olarak aradığınız oyun olabilir.

Tropico

Tropico

Oyuna başlamadan önce sakin olduğunuzda emin olun, aksi halde can sıkıcı vatandaşlar yüzünden sinir katsayınız artabilir. Vatandaşların büyük rol oynadığı Tropico, bizden adaletin sağlanmasını ve iyi bir ülke yönetiminin temellerini atmamızı istiyor.

Seçim konuşmaları bile yaptığınız oyunda ister bir diktatör ister halkın çıkarlarını düşünen bir lider olabilirsiniz. Diğer ülkelerle olan diplomatik görüşmeleri de eklersek, oyun oldukça geniş bir diyalog sistemine sahip. Serinin son oyunu olan Tropico 6 online strateji ve simülasyon oyunları arasında da yer alıyor.

Eğer bir ülke yönetmek ve bir topluma hükmetmek istiyorsanız Tropico oyunları sizin için ideal. Diktatör olup olmayacağınız ise tamamen size kalmış. Stratejinin yanında simülasyon oyunlarını sevenler için eşsiz bir oyun olduğunu belirtelim.

Warcraft

Warcraft

Warcraft hala oldukça büyük bir oyuncu topluluğuna sahip nadir oyunlardan biri. Döneminin oyunlarına adeta gözdağı veren Warcraft ilk çıktığında oldukça sevilmişti. Günümüzde dahi gelişmiş grafiklere sahip oyun, güncellemeler sayesinde yeni ve güncel kalmayı başarmış durumda.

Eğer Warcraft evrenine girmek istiyorsanız hala geç kalmış değilsiniz ancak bir an önce bu geniş evrene adım atsanız iyi olur. Uzun yıllardır piyasada var olan Warcraft serisi tam anlamıyla benzersiz bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Öyle ki yıllar boyunca yalnızca World of Warcraft oynayan oyuncular görmek mümkün.

Warcraft’ı tam anlamıyla saf bir strateji oyunu olarak tanımlamak doğru olmayacaktır. Ancak oyunun içerisinde strateji unsurlarının sıklıkla yer aldığını söylemek gerek. Özellikle fantastik temaları seviyorsanız ve stratejinin yanı sıra RPG türünde bir oyun arıyorsanız Warcraft’ı kesinlikle incelemenizi tavsiye ederiz.

Company of Heroes

En İyi Strateji Oyunları

İkinci Dünya Savaşı’nın stratejik bir oyuna dönüşmüş hali olan Company of Heroes, savaş atmosferini müthiş şekilde yansıtan bir oyun. Oyunda yönettiğiniz Amerikalı birliklerinizle cephelerde başarılar kazanmanız gerekiyor. Ancak bu başarıları kazanmak için tanklara, düşmanlara ve patlayıcılara dikkat etseniz iyi olur. Aksi halde ordunuzdaki eksikliklerden dolayı pek de istenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

2013 yılında çıkan Company of Heroes 2 de serinin ilk oyunuyla aynı başarıyı yakaladı ve bizlere bir başka başyapıt deneyimini sundu. Company of Heroes 2, bir önceki oyunla neredeyse aynı yapıları paylaşıyor. Grafiklerdeki gelişmelerin biraz daha ön planda olduğu bu oyunu da denemenizi öneririz.

Serinin üçüncü oyunu ise 2022 yılında piyasaya çıkacak gibi gözüküyor. PC için geliştirilen online strateji oyunları arasında yer alacak Company of Heroes 3’ün de aynı başarıyı yakalayacağını umuyoruz.

Plague Inc

Plague Inc

Oynadıkça günümüzden izler bulacağınız Plague Inc, bir salgın oyunu. Oyunda bir salgın başlatıyoruz ve dünyadaki insan nüfusunu bitirmek için uğraşıyoruz. Oyun tam anlamıyla bir strateji oyununun izlerini taşıyor. Üstelik mobil strateji oyunları arasında saymak da mümkün.

Aşılara karşı ülkelerin giriş-çıkış yasaklarına göre hamle yapmalısınız ki salgın tüm dünyaya yayılabilsin. Eğer salgınınız mutasyona uğrarsa sizler için iyiye giden işler insanlar için ise oldukça kötüye gidiyor demektir. Ancak bu durum aşının bulunmasını da hızlandırabilir. Bu nedenle attığınız adımlara dikkat etmelisiniz.

Plague Inc, oyuna alıştıktan sonra saatlerinizi geçirmenizi sağlayacak bir şekilde ilerliyor. Üstelik oyunda yalnızca virüs ya da bakteri değil farklı türlerdeki salgınlara da sebep olabiliyorsunuz. Her salgın türünün kendine has özellikleriyle oynanabilirlik oldukça artıyor.

Oyunun hem PC hem de mobil için mevcut olması daha fazla kitleye ulaşmasını sağladı. Özellikle Covid-19 salgınının ortaya çıkmasıyla birlikte popülerliği iyice arttı. Günümüzdeki Covid-19 benzeri bir salgın yaratmak istiyorsanız Plague Inc. sizin için çok uygun. Hem de tüm süreci kendi bilgisayarınızdan yönetebilirsiniz. Strateji seven oyunculara tavsiye ediyoruz.

Football Manager

Football Manager 2024

Adından da tahmin edeceğiniz gibi Football Manager bir menajerlik oyunu. Oyuncularınız için ayarladığınız antrenmanlar, yaptığınız transferler ve saha içindeki taktikler takımdaki geleceğinizi belirliyor. Kovulmadığınız takdirde birçok ligin mevcut olduğu bu oyunda takımınızı seçerek uzun bir yolculuğa atılıyorsunuz.

Oyunda gelecek için yapacağınız planlar oldukça önemli. Bu planlara ek olarak, kulüp yöneticilerinin hedeflerine de ayak uydurmanız gerekiyor. Aksi halde, takımda huzursuzluk ya da daha kötüsü olan kovulma gibi sonuçlar sizi bekliyor.

Oyunun çevrimiçi modu sayesinde de arkadaşlarınızla bir lig oluşturup rekabeti daha da fazla artırabiliyorsunuz. Ligin dışında Fantezi Draftı adıyla kendinizin belirlediği şartlar altında bir turnuva ile de farklı bir deneyim yaşayabiliyorsunuz.

PES ve FIFA oyunlarına benzerliği bulunsa Football Manager detay seviyesini fazlasıyla yukarıya çıkarıyor ve diğer oyunların veremediği bir menajer deneyimini bizlere veriyor. Oyun ayrıca, rakipleri gibi her sene farklı bir oyunla çıkış yapıyor.

Eğer bir futbol tutkunu iseniz kesinlikle denemenizi tavsiye ediyoruz. Menajerlik deneyimini çok iyi bir şekilde aktaran oyunu listenize ekleyebilirsiniz. Üstelik futbol ile stratejiyi bir araya getiren bu oyun da uzun saatler boyunca başından kalkamayacağınız yapımlar arasında.

Age of Empires

Age of Empires

Belki de strateji oyunlarının atası diyebileceğimiz Age of Empires, bize ülke yönetimi hissini en iyi veren oyun desek yanlış olmaz. Topraklardan denizlere uzanan bu macerayı biz ne kadar yazarsak yazalım, sunduğu deneyimi anlatamaya kelimeler yetmez.

Tarihle iç içe olduğunuz bu oyunda, seçtiğiniz hükümdarlık ile topraklarınızı genişletiyor ve hazinenizi büyütüyorsunuz. Karşı ataklarla da karşılaştığınız bu oyunda, kalelerinizin dayanıklılığı oldukça önemli. Eğer kurduğunuz imparatorluğun yıkılmasını istemiyorsanız dikkatli olmalısınız.

Toprak kazanma ve kaybetme hissini en derinden hissettiğimiz bu oyun henüz popülerliğini kaybetmiş değil. Oyunun ilk çıkışından itibaren seriye bağlı birçok farklı oyun da çıkışını yaptı. Bu sayede güncelliğini koruyan oyun, her biri eşsiz olan hikayeleriyle bizleri karşılıyor.

Kimileri için online strateji oyunları arasında vazgeçilmez kimileri için ise PC platformunda oynanan ilk strateji oyunu Age of Empires. Eskilere dönmek isterseniz Age of Empires, bu özleminizi bitirecektir. Seriye başladıktan sonra diğer oyunlara da bakacağınızdan eminiz.

Total War

Total War

Stratejiyi tarihle harmanlayan Total War, Age of Empires gibi bizleri geçmişe götüren bir oyun. Farklı coğrafyaları da hedef alan oyunun yapımcısı bizleri Çin’e kadar uzanan bir yolculukla bile karşılaştırabiliyor.

Total War serisinin her bir oyunu savaş stratejilerini sonuna kadar kullanıyor. Böylece, hala oldukça sevilen bir oyun olarak yerini alıyor. Aynı zamanda serinin güncel olarak devam ettiğini de belirtelim. Total War: WARHAMMER III, 2023 yılında PC strateji oyunları arasında yerini aldı.

Önceden de bahsettiğimiz gibi tarihi öne çıkaran oyun, bu yönüyle oldukça büyük bir kitleyi kendine topladı. Ayrıca oyun, kaynak yönetimini ve savaş düzenini bizlere çok iyi aşılıyor. Gerçekliğe farklı bir boyut kazandıran oyun bizde büyük bir etki bıraktı. Savaşları sonuna kadar yaşamak ve hissetmek istiyorsanız Total War serisi tam size göre.

Anno

Anno

Ubisoft imzalı bir strateji oyunu olan Anno, rakipleri gibi medeniyet kurma ve geliştirmeye odaklı. Anno’nun rakiplerine göre yaptığı en iyi işin bizleri okyanuslarla buluşturmadaki başarısı diyebiliriz. Ubisoft gibi bir firmadan kötü bir iş beklemek biraz zor. Bu nedenle Anno da Ubisoft’u temsil edecek tarzda bir oyun.

Okyanuslar sayesinde ticaretle ilgilenebiliyor ve bu sayede yeni geliştirmeler yapabiliyorsunuz. Uzun bir deneyim sunan oyun da diğer rakipleri gibi birden fazla oyuna sahip. Özellikle denizcilik temelli ilerlemesi Anno’yu rakiplerinden oldukça ayırıyor.

Denizcilik ile ilgili bir strateji oyunu arıyorsanız Anno’yu tercih edebilirsiniz. Eğer daha önce bu serinin ismini bile duymadıysanız kesinlikle incelemenizi tavsiye ediyoruz. Serinin her bir oyunu farklı bir zaman diliminde yer alıyor. Bu nedenle kimi zaman geçmişten kimi zaman gelecekten izler barındırdığını söyleyelim.

XCOM

XCOM

Online bir oyun deneyimi sunan XCOM, uzaylıların istilasına uğrayan dünyamızı kurtarmamızı istiyor. Çevrimiçi olarak sunduğu çeşitlilik ile öne çıkan XCOM, diğer oyunlardan farklı bir yapıyla gelmesi sayesinde de asıl popülaritesini artırdı.

Serinin ilk oyunu 1994 yılında Mythos Games ve MicroProse tarafından geliştirildi. Gerçek zamanlı bir strateji oyunu serisi olan XCOM, günümüzde 2K gibi önemli geliştiricilerden birinin de izlerini taşıyor. Özellikle bilim kurgu türünü sevenler için en iyi strateji oyunları arasında yer aldığını söylemek yanlış olmaz.

Canlı grafikleriyle bizleri oyuna hapseden XCOM, rakiplerinden farklı olmasına rağmen denemeye değer bir oyun. Geleneksel türde strateji oyunlarına ilginiz varsa bile uzaylılarla savaştığımız bu evren sizi kendisine çekecektir.

Stellaris

en iyi strateji oyunları - Stellaris

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi strateji oyunları listemize Stellaris ile devam ediyoruz. 2016 yılında oyuncularla buluşan Stellaris, Paradox Interactive tarafından geliştirilerek yayınlandı. Uzay konulu bir oyun olan Stellaris, bilim kurgu hikayesi sayesinde oyuncuların ilgisini çekmeyi başaran oyunlardan birisidir.

Oyunun temel amacı, uzayı keşfederek uzaydaki ırklarla iletişim kurmaktır. Bu doğrultuda macera dolu bir hikayenin içerisinde kendinizi buluyorsunuz. Çünkü oyunun ilerleyişinde yeni gezegenler keşfedip keşfettiğiniz yerlerde hakimiyet kurmaya çalışıyorsunuz. Bundan dolayı hem uzaylılarla iletişim kurarken hem de yeni gezegenleri keşfederken doğru stratejiler geliştirmeniz gerekiyor.

Oyunun görsel unsurlarının oldukça iyi seviyede olduğunu belirtebiliriz. Bunun yanı sıra savaşlarla desteklenen oyunun hikayesi, fazlasıyla akıcı bir şekilde kurgulanmış durumda. Bu sayede oyunu uzun süre sıkılmadan oynayabilirsiniz. Hatta uzaya ilginiz varsa geliştirdiğiniz stratejileri gerçekleştirebilmek için günün büyük bir kısmında zamanınızı Stellaris oynamaya ayırabilirsiniz.

Wasteland

En İyi Strateji Oyunları

Donmuş topraklarda kıyametten sonraki hayata hazır mısınız? Bu topraklarda hayatta kalmak tahmin ettiğiniz gibi oldukça zor. Bizleri birçok seçimle karşı karşıya getiren Wasteland, diyalog çeşitliliğiyle öne çıkıyor.

Hayatta kalma oyunlarını andıran Wasteland, sizden eşyalar toplamanızı istiyor. Ancak bunları yaparken idareli davransanız iyi edersiniz. Rol yapma unsurlarını stratejiyle harmanlayan oyun, bizi düşünmeye zorluyor. Karakterlerde yaptığınız geliştirmeler savaşta etkili olduğu gibi oyunun geri kalanında da oldukça büyük bir yer kaplıyor.

Serinin ilk oyunu oldukça eski bir tarihe dayanıyor. 1988 yılında piyasaya çıkan Wasteland daha sonra 2014 yılında ikinci oyunuyla geri döndü. Serinin en güncel oyunu ise 2020 yılında piyasaya çıktı. Atmosferiyle bizleri hapseden bu oyunu kesinlikle öneriyoruz.

En İyi Strateji Oyunları: Genel Değerlendirme

Günümüzde örneklerine pek rastlanmayan strateji oyunlarını ve serilerini dönüp tekrar bakabilmeniz için bir araya getirdik. Oyuncuların çoğunluğu var olan oyunların yüksek kaliteye sahip olmasından kaynaklı olarak yeni strateji serilerinin geliştirilmediğini düşünüyorlar. Buna rağmen oyun şirketleri, strateji oyunları üzerine yaptıkları çalışmaları sürdürüyorlar. Böylece en iyi strateji oyunları listemizde yer alan oyun sayısı, zamanla artış gösteriyor.

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi strateji oyunları listemiz burada sona eriyor. Hazırlamış olduğumuz listemizde çeşitli kategorilerden strateji oyunlarına yer verdik. Böylece strateji oyunlarına ilgi gösteriyorsanız hazırlamış olduğumuz listemize göz atarak sizlere hitap eden strateji oyunlarını kolaylıkla tespit edebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.