Ana Sayfa > Listeler > En İyi Ekran Kartları – Eylül 2021

En İyi Ekran Kartları – Eylül 2021

En iyi ekran kartları listemizde, en iyi ekran kartının nasıl seçileceğini ve hangi ekran kartlarının belirttiğimiz kriterlere göre en iyi olduğunu listeledik ve o ekran kartlarının özelliklerini sizinle paylaştık. Bu listeyi hazırlarken ekran kartı önerilerimizi, herhangi bir bütçe sıkıntısı olmayan veya bütçesi kısıtlı olan kullanıcılara özel öneriler olmak üzere iki başlık altında hazırlamaya dikkat ettik.

Ekran Kartı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

En iyi ekran kartları listemizde bizim inceleyeceğimiz modellerin yüksek performans verebilecek ekran kartları olmasına dikkat ettik. Peki bu listemizde hangi ekran kartının neden en iyilerden olduğunu neye göre belirledik?

Ekran kartı seçerken dikkat edilmesi gereken kriterler şunlardır:

 • Kullanım amacı
 • İçerdiği VRAM boyutu ve bellek arayüzü genişliği
 • GPU (Grafik İşlemci Birimi) özellikleri
 • Bulundurduğu soğutma teknolojisi
 • Yeni nesil olup olmaması

Kullanım Amacı

Seçeceğimiz ekran kartını belirlerken öncelikli dikkat etmemiz gereken nokta, kullanım amacımızdır.Örnek vermek gerekirse; basit bir şekilde halledilebilecek, performans gerektirmeyecek internette gezinme işlemleri için ekran kartı almak istiyorsanız birçok ekran kartı işinizi rahatlıkla görebilir. Hatta paylaşımlı şekilde işlemci ile kullanarak da işlerinizi rahatlıkla halledebilirsiniz. Çünkü artık işlemcilerin içindeki GPU’lar, yani grafik işlemci birimleri, bile bu tip basit işlemler için fazlasıyla gelişmiş özelliklere sahipler.

Eğer ihtiyacınız; oyunda veya yüksek performans gerektiren başka işlemlerde kullanabileceğiniz bir ekran kartıysa, Nvidia ve AMD’nin yüksek performans sunan ekran kartlarına yönelmelisiniz.

VRAM ve Bellek Arayüzü Genişliği

Biraz eskide kalan bir tabir olan VRAM, en kısa tanımıyla ekran kartının sahip olduğu geçici bellektir. VRAM, ekran kartının işleyeceği ve veri miktarını etkileyen en önemli etmenlerdendir. Bu nedenle yüksek grafik kalitesine sahip oyunlarda detayları daha güzel şekilde görebilmeniz için VRAM kapasitesinin yüksek olması önemlidir.

VRAM kapasitesi tabirinin biraz eskimiş bir tabir olduğunu söyleyebiliriz. Artık ekran kartlarının VRAM yerine kartın GDDR boyutuyla listelendiğini söyleyebiliriz.

Bellek arayüzü genişliği yani bit de ekran kartı seçiminde çok önemlidir. Veri taşınmasında ne kadar bitlik verinin geçtiğini gösteren bir değerdir. Bitiniz,ekran kartınızda ne kadar yüksek değerde ise o kadar yüksek performans alırsınız.

GPU (Grafik İşlemci Birimi) Özellikleri

Grafik işlemci birimi olarak karşımıza çıkan GPU’lar, en kısa tanımıyla ekran kartının içinde bulunan işlemcisidir diyebiliriz. Yüksek çözünürlük kalitesine sahip bir video ya da yüksek grafik kalitesine sahip oyunlarda GPU’nun sahip olduğu performans değerleri ekran kartı seçimlerinde çok önemlidir.

Bulundurduğu Soğutma Teknolojisi

en iyi Ekran Kartı

Günümüzde bilgisayarlarda en sık yaşanan sorunlardan biri de yüksek performans alırken yaşanan ısınma sorunlarıdır. Ekran kartının yüksek performans verebilmesi için ısısının stabil tutulabilmesi çok önemlidir. Ekran kartlarında bulunan soğutucularınız ne kadar fazlaysa o kadar yüksek performans elde edebilme imkanınız olur.

Özellikle ekran kartının fazla zorlanması durumunda ısı üst düzeylere çıkacağı için ekran kartının kendi soğutması yeterli olmayabilir. Bu yüzden modellerle uyumlu sıvı soğutma sistemleri kullanılmasını öneriyoruz.

Yeni Nesil Olması

Ekran kartının nesli de performans konusunda çok önemlidir. Gelişen teknoloji ile birlikte oyunlarda kullanılan grafiklerin kalitesi gün geçtikçe artmaktadır ve bu yüzden yeni nesil ekran kartlarından daha yüksek performans elde edilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle yeni nesil ekran kartlarında kullanıcıların daha iyi deneyim yaşaması için yeni teknolojiler kullanılmaktadır. İşte tam da bu nedenle eğer yeni nesil oyunlarda üst düzey grafik kalitesi deneyimi yaşamak istiyorsanız yeni nesil bir ekran kartı seçmelisiniz.

Ekran Kartları Ne Zaman Ucuzlar?

Ekran kartları, diğer tüm teknolojik ürünler gibi, döviz kurlarından ve piyasalardan etkilenen cihazlardır. Bu nedenle ülkemizdeki satış fiyatları da bu değişkenlere bağlı olarak farklılık göstermektedir. Kısaca, ekran kartları ne zaman ucuzlar sorusunun cevabı döviz kurlarının düşmesiyle aynı zamana denk geleceğidir.

Kripto paralara olan ilgi gün geçtikçe artmakta. Bu nedenle kripto para madenciliği dediğimiz işlemlere olan ilgi de artıyor. Mining yapmak isteyen kripto para yatırımcıları da bu işlemdeki karını artırabilmek için güçlü ekran kartlarına sahip olmak istiyor. Bu yüzden güçlü ekran kartları stoklarındaki sıkıntılar sebebiyle fiyatlar yüksek seyrediyor.

Bu soruna, stokların artırılması veya başka bir yolla bir çözüm bulunması durumunda fiyatların ucuzlayacağını söyleyebiliriz.

Bunun haricinde, ekran kartı fiyatlarını etkileyen bir diğer faktör de vergilerdir. Bu ürünlerden alınan gümrük vb. vergilerin düşürülmesi ekran kartı fiyatlarının ucuzlamasını sağlayacaktır. Bu gibi etkenler hakkındaki yaptırımların öngörülememesinden dolayı kalıcı ucuzlama için bu sorunun kesin bir cevabı maalesef yoktur. Ancak, genellikle yıl sonuna doğru gerçekleşen çeşitli indirim etkinliklerinde, ekran kartlarının fiyatları da ucuzlayacaktır.

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi en iyi ekran kartlarımızı iki ana başlık altında inceleyeceğiz:

 1. Bütçe sorunu olmayan kullanıcılar için yüksek performans verebilecek ekran kartı önerileri
 2. Kısıtlı bütçesi olan kullanıcılar için fiyat-performans oranı yüksek ekran kartı önerileri

Bütçe Sorunu Olmayan Kullanıcılar İçin Yüksek Performanslı Ekran Kartı Önerileri

En yüksek performans elde edeceğinize emin olduğumuz ve bu yüzden sizlere önerebileceğimiz ekran kartları şunlardır:

 • Nvidia GeForce RTX 3090
 • AMD Radeon RX 6900 XT
 • Nvidia GeForce RTX 3080
 • Nvidia GeForce RTX 3060 Ti
 • AMD Radeon RX 6800 XT
 • Nvidia GeForce RTX 3070

Nvidia GeForce RTX 3090

Bellek Arayüzü Genişliği384 bit
Bellek Bant Genişliği935.8 GB/s
GPU Çekirdeği10496 Birim
VRAM boyutu24 GB
Overclock Frekansı2.437 MHz
Grafik Kartı / Önerilen Sistem Gücü370 W / 750 W
RTX 3090 Teknik Özellikleri

RTX 3090’ın Avantajları

 • En hızlı GPU çekirdeğine sahip olması
 • 4K hatta 8K ekran çözünürlüklerinde bile oyunlarda mükemmel performans verecek bir ekran kartı olması
 • 24 GB’lık VRAM boyutunun fazlasıyla yeterli olması
 • Güç gerektiren profesyonel uygulamalarda RTX 3080’e göre neredeyse %30 daha hızlı

RTX 3090’ın Dezavantajları

 • Genel kullanımda RTX 3080’e göre %10-15 daha iyi performans göstermesine rağmen fiyatının RTX 3080’e göre neredeyse iki kat fazla olması
 • Sınırlı sayıda üretildiğinden zor bulunuyor olması
 • Yüksek güç gerektirmesi

Birçok kullanıcı için en iyi kart en hızlı karttır. İşte Nvidia’nın en yüksek hızlı modeli de tam da bu tip kullanıcılar için diyebiliriz. Bu nedenle RTX 3090, sadece bizim için değil, birçok kullanıcı için en iyi ekran kartları listesinin başında gelir.

en iyi ekran kartları: nvidia-rtx-3090
Nvidia GeForce RTX 3090

Nvidia’nın Ampere mimarisine göre tasarlanan bu ekran kartı, SLI’dan daha kullanışlı olan NVLink desteğine sahip tek GeForce Ampere mimarisine sahip ekran kartıdır ve bu sayede sadece oyunlarda değil her türlü profesyonel uygulamalar için de çok kullanışlıdır. 24 GB’lık GDDR6X’lik ekran kartı birçok içerik için gayet büyük bir yardımcıdır.

AMD’nin RX 6900 XT ekran kartıyla kıyaslanan RTX 3090, bazı performans testlerinde AMD’ye kaybetmiş gibi gözükse de eğer ihtiyacınız en hızlı ekran kartıysa kesinlikle RTX 3090’ı tercih etmelisiniz. Özellikle Ray Tracing yanı ışın izleme ve de DLSS teknolojisini kullanarak oyun oynamak istiyorsanız kesinlikle almanız gereken ekran kartı bu modeldir.

En iyi ekran kartları listemizin en güçlü adayı olan bu ekran kartı yurt dışında 1.499 $’dan satışta bulunurken, stok sıkıntısından dolayı ülkemizde oldukça yüksek fiyatlara bulunabiliyor. NVIDIA GeForce RTX 3090 40.000 TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor.

Bu fiyatın geçtiğimiz aya göre oldukça yükseldiğini belirtelim. Geçtiğimiz ay yaklaşık 33.000 TL’ye GeForce RTX 3090 bulmak mümkündü.

Bu fiyattan daha ucuza satan online mağazalar da var; ancak güvenilirlik konusunu araştırmadan tercih etmenizi önermiyoruz.

AMD Radeon RX 6900 XT

Bellek Arayüzü Genişliği256 bit
Bellek Bant Genişliği512 GB/s
GPU Çekirdeği5.120 Birim
VRAM boyutu16 GB
Overclock Frekansı2.250 MHz
Grafik Kartı / Önerilen Sistem Gücü300 W / 850 W
RX 6900 XT Teknik Özellikleri

RX 6900 XT’nin Avantajları

 • RTX 3090’la yarışmasına rağmen ondan yaklaşık 500 $ daha ucuz olması
 • Yine RTX 3090’a göre daha düşük güç gereksinimi
 • 128 MB’lık Sonsuzluk Önbelleği desteği

RX 6900 XT’nin Dezavantajları

 • Yarıştığı RTX 3090’dan bellek arayüzü genişliği, bellek bant genişliği, GPU çekirdek birimi, VRAM boyutu ve overclock frekansı değeri gibi birçok önemli noktada geride kalması
 • RTX 3090’a göre ışın izleme konusunda zayıf kalması
 • RTX 3090’da bulunan DLSS teknolojisinin olmaması
AMD RX 6900 XT
AMD RX 6900 XT

AMD’nin RDNA 2.0 mimarisine göre tasarlanan bu ekran kartı da yüksek performans vereceğine emin olduğumuz ekran kartlarından birisi.

Ekran kartının genel olarak performans açısından RTX 3090’dan geride kaldığını söylemek hiç yanlış olmaz. Ancak fiyatının da aynı modelden 500 $ daha ucuz olduğuna dikkat etmekte fayda var. İşte bu yüzden bu ekran kartının fiyatına göre performansı da gerçekten üst seviyede.

En iyi ekran kartları listemizde RTX 3090 ile yarışan bu ekran kartı yurt dışında 999 $’dan satışta bulunurken, yine stok sıkıntısından dolayı ülkemizde yaklaşık 18.000 TL’ye satışta bulunuyor. RTX 3090 modelinden daha uygun fiyatlı olduğunu belirtelim. Ancak geçtiğimiz aya göre fiyatlarda yine bir yükseliş söz konusu.

Nvidia GeForce RTX 3080 Ti

Bellek Arayüzü Genişliği384 bit
Bellek Bant Genişliği912.1 GB/s
GPU Çekirdeği10240 Birim
VRAM boyutu12 GB
Overclock Frekansı1.670 MHz
Grafik Kartı / Önerilen Sistem Gücü350 W / 750 W
RTX 3080 Ti Teknik Özellikleri

RTX 3080 Ti’ın Avantajları

 • 3080 ile 3090 arasında bir seçenek sunması
 • RTX 3090 ve 6900 XT’ye göre daha uygun fiyatlı olması
 • 4K’da 60 FPS ve üstü değerleri rahatlıkla görebilmesi
 • 12 GB VRAM

RTX 3080 Ti’ın Dezavantajları

 • Stoklarda zor bulunuyor olması
 • Türkiye için pek de uygun olmayan fiyatı
 • 350 W güç gereksinimi
Yeni Nvidia RTX 3080 Ti

Nvidia tarafından yeni tanıtılan GeForce RTX 3080 Ti da en iyi ekran kartları listemize dahil olmaya hak kazanıyor. Bellek arayüzü genişliği, çekirdek sayısı ve artırılmış VRAM boyutuyla 3080 Ti, RTX 3090 almak istemeyen kullanıcılar için mükemmel bir seçenek.Esasında RTX 3080’den pek farklılık göstermeyen yeni RTX 3080 Ti, daha yüksek VRAM ve bellek performansı isteyen kullanıcılar için birebir.

Üstelik yeni çıkmasına rağmen ülkemizde de zor da olsa bulunabiliyor. Ürünün fiyatı ise en ucuz 22.000 TL olarak karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz ay ise bu miktar 17.000 TL seviyelerindeydi.

Nvidia GeForce RTX 3080

Bellek Arayüzü Genişliği320 bit
Bellek Bant Genişliği760 GB/s
GPU Çekirdeği8.704 Birim
VRAM boyutu10 GB
Overclock Frekansı1.740 MHz
Grafik Kartı / Önerilen Sistem Gücü320 W / 750 W
RTX 3080 Teknik Özellikleri

RTX 3080’in Avantajları

 • Mükemmele yakın performansı
 • RTX 3090 ve 6900 XT’ye göre daha makul bir fiyata satılıyor olması
 • 4K’da 60 FPS ve üstü değerleri rahatlıkla görebilmesi
 • Önceki nesil GPU’larına göre daha hızlı olması

RTX 3080’in Dezavantajları

 • Yalnızca 10 GB’lık bir VRAM’e sahip olması
 • Stoklarda zor bulunuyor olması
 • 320 W güç gereksinimi
en iyi ekran kartları: Nvidia GeForce RTX 3080
Nvidia GeForce RTX 3080

Yeni nesil Ampere mimarisiyle tasarlanan RTX 3080, eski nesil 2080 Ti’ya göre %30 daha hızlı olmasına rağmen 500 $ daha ucuz olmasıyla dikkat çekiyor.

İki kata yakın geliştirilen ışın izleme performansı ile Cyberpunk 2077 gibi ışın izleme grafikleriyle dolu oyunlar için tartışmasız en mantıklı seçenektir.

Yeni nesil Ampere mimarisi sayesinde geliştirilen tensör çekirdekleri de DLSS teknolojisini bizlere sunuyor. Nvidia’nın rakibi AMD’ye göre Ray Tracing ve DLSS performanslarında gerçekten üstün olduğunu söylemekte de fayda var. Bu artısından dolayı listemizdeki en iyi ekran kartlarından biri olduğunu söylersek yanılmayız.

Yurt dışında 699 $’a satılan bu ekran kartı ise ülkemizde en ucuz yaklaşık 19.000 TL’den satışta. Geçtiğimiz ay 16.600 TL civarında olan fiyat maalesef bu ay yükselişe geçiyor.

Nvidia GeForce RTX 3070

Bellek Arayüzü Genişliği256 bit
Bellek Bant Genişliği512 GB/s
GPU Çekirdeği5.888 Birim
VRAM boyutu8 GB
Overclock Frekansı1.845 MHz
Grafik Kartı / Önerilen Sistem Gücü220 W / 750 W
RTX 3070 Teknik Özellikleri

RTX 3070’in Avantajları

 • Neredeyse yarı fiyatına RTX 2080 Ti performansı elde edilmesi
 • Tüm Ampere mimarisi geliştirmelerine sahip olması
 • Tartışmasız en verimli Ampere mimarisine sahip ekran kartı olması

RTX 3070’in Dezavantajları

 • Bazı oyunlarda 4K 60 FPS’te sıkıntı yaşıyor olması
 • 8 GB VRAM’e sahip olması
 • Diğer özellikleri RX 6800 ile neredeyse aynı olmasına rağmen VRAM’inin yarısına sahip olması
Nvidia GeForce RTX 3070
Nvidia GeForce RTX 3070

Şirket RTX 3070 ile RTX 3080’den oldukça aşağı bir adım atmış oluyor ve AMD’nin RX 6900 serisi kartlarının VRAM’inın yarısına sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Ancak RTX 3070, AMD’nin RX 6900 kartlarından daha ucuzdur ve yine de genel olarak üstün ışın izleme performansının yanı sıra DLSS teknolojisine sahiptir.

1440p ve 4K çözünürlüğünde oyun oynamak tamamıyla mümkünken, ultra yüksek kalitede 4K çözünürlükteki oyunlarda FPS değeri bazen 60 FPS’in altına düşebiliyor. Bu da biraz can sıkıcı olabilir. Ayrıca 8GB GDDR6 da biraz bizi hayal kırıklığına uğratıyor desek yanlış olmaz. Sadece 3080’den daha dar bir veri yolunda daha az bellek değil, aynı zamanda biraz daha düşük overclock frekansına sahip.

Mümkün olan en düşük fiyat için hızlı bir Nvidia GPU istiyorsanız RTX 3060 Ti’ın daha mantıklı bir seçenek olduğunu söyleyebiliriz. Fazladan para verebilirseniz de RTX 3070’i seçmenin de gayet uygun bir tercih olacağını söyleyebiliriz.

Yurt dışında 499 $’a satılan bu ekran kartını ülkemizde yaklaşık 13.500 ₺’ye bulmak mümkün. Diğer ürünler gibi bu ürün de geçtiğimiz aya göre ufak bir artış gösteriyor.

Nvidia GeForce RTX 3060 Ti

Bellek Arayüzü Genişliği256 bit
Bellek Bant Genişliği448 GB/s
GPU Çekirdeği4.864 Birim
VRAM boyutu8 GB
Overclock Frekansı1.785 MHz
Grafik Kartı / Önerilen Sistem Gücü200 W / 750 W
RTX 3060 Ti Teknik Özellikleri

RTX 3060 Ti’ın Avantajları

 • En iyi fiyat performans ürünü olarak nitelendirebilir olması
 • RTX 2080 Super’e göre daha yüksek performans göstermesi ve buna rağmen 300 $ daha uygun olması
 • Işın izlemede 1440p çözünürlükte DLSS teknolojisiyle birlikte gayet iyi sonuçlar vermesi

RTX 3060 Ti’ın Dezavantajları

 • 4K’da DLSS desteğinin olmaması
 • 8 GB VRAM’in uzun vadede pek yeterli bir değer olmaması
 • Diğer özellikleri RX 6800 ile neredeyse aynı olmasına rağmen VRAM’inin yarısına sahip olması
Nvidia GeForce RTX 3060 Ti
Nvidia GeForce RTX 3060 Ti

RTX 3070’e göre yalnızca %9 yavaş olan ekran kartı, yaklaşık %20 daha ucuza alınabiliyor.

Tek endişe verici durumun VRAM’in yeterli boyutta olmaması. Şimdilik 8GB yeterli gibi durabilir, ancak bazı oyunlar bu eşiğin oldukça ötesine geçmeye başlıyor ve ileride bu eşik daha çok aşılacak. Bu yüzden bu 8 GB’lık VRAM ileride sıkıntı yaşatabilir.

Fiyat performans olarak neredeyse rakipsiz diyebileceğimiz RTX 3060 Ti, yurt dışında 399 $’a satılıyor. Ülkemizde ise 12.000 ₺’ye bulmak mümkün.

Türkiye fiyatının kimi zaman 3070’ten daha yüksek olmasının sebebi olarak sınırlı stoklar olduğunu söyleyebiliriz. Ancak geçtiğimiz aya göre fiyatının bir hayli düştüğünü görüyoruz.

AMD Radeon RX 6800 XT

Bellek Arayüzü Genişliği256 bit
Bellek Bant Genişliği512 GB/s
GPU Çekirdeği4.608 Birim
VRAM boyutu16 GB
Overclock Frekansı2.360 MHz
Grafik Kartı / Önerilen Sistem Gücü300 W / 850 W
RX 6800 XT Teknik Özellikleri

RX 6800 XT’nin Avantajları

 • Yeni RDNA2 mimarisi sayesinde mükemmele yakın performans sunması
 • Bazı oyunlarda RTX 3080’e göre daha iyi olması
 • 128 MB’lık Sonsuzluk Önbelleği desteği
 • 4K ve 1440p çözünürlük kalitesinin üstesinden kolayca gelebilmesi
 • VRAM boyutunun gayet yeterli olması

RX 6800 XT’nin Dezavantajları

 • Işın izleme konusunda Nvidia’nın modellerinden daha geride kalması
 • DLSS desteğinin henüz bulunmaması
AMD Radeon RX 6800 XT
AMD Radeon RX 6800 XT

RX 6800 XT, önceki nesil RX 5700 XT’ye göre performans ve diğer özelliklerde çarpıcı bir şekilde artmış. Ayrıca ışın izleme özelliği eklenen ekran kartının testlerde bir önceki nesle göre %70’e yakın daha hızlı olduğunu da belirtelim. AMD tüm bunları güç gereksinimlerini önemli ölçüde artırmadan yaptı. RX 6800 XT, RTX 3080’in 320 W olan grafik gücünden biraz daha düşük olan 300 W’lık bir grafik gücüne ihtiyaç duyuyor.

AMD’nin performansının büyük ölçüde 128MB’lık Sonsuzluk Önbelleği sayesinde geldiğini de belirtelim. Bu AMD’nin iddiasına göre etkili bant genişliğini %119 oranında arttırıyor. Önümüzdeki yıllarda oyunların birçoğunun 16 GB VRAM’den fazlasına ihtiyaç duyacağından eminiz. Bu nedenle 6800 XT de bu konuda rakiplerinden öne çıkıyor.

Ancak 6800 XT kesinlikle ışın izleme performansında Nvidia’nın gerisinde kalıyor. Bunun sebebi belki de mevcut oyunların birçoğunun Nvidia’nın RTX GPU’ları için optimize edilmiş olmasından kaynaklanıyor olabilir, ancak genel olarak 6800 XT ışın izleme performansında RTX 3070’e neredeyse denk bir performans veriyor ve %25’e kadar geride kaldığı birkaç oyun da bulunmakta. Ayrıca Nvidia’da bulunan DLSS teknolojisinin AMD’de henüz bulunmaması ise önemli bir eksi.

Yurt dışında 649 $’dan satışta bulunan ürün, ülkemizde ise en ucuz 16.500 TL’ye bulunabilmekte.

Kısıtlı Bütçesi Olan Kullanıcılar İçin Fiyat-Performans Odaklı Ekran Kartı Önerileri

En iyi ekran kartları listemizin bu kısmında fiyatları nispeten daha uygun ekran kartlarını inceleyeceğiz. Verdiğiniz parayla birçok ihtiyacınızı karşılayacak ve de sizi asla pişman etmeyecek, fiyat-performans odaklı en iyi ekran kartı önerilerimiz ise şunlardır:

 • Nvidia GeForce RTX 2060 Super
 • Nvidia GeForce GTX 1650 Super
 • AMD Radeon RX 5600 XT
 • Nvidia GeForce GTX 1660 Super

Nvidia GeForce RTX 2060 Super

Bellek Arayüzü Genişliği256 bit
Bellek Bant Genişliği448 GB/s
GPU Çekirdeği2.176 Birim
VRAM boyutu8 GB
Overclock Frekansı1.860 MHz
Grafik Kartı / Önerilen Sistem Gücü175 W / 550 W
RTX 2060 Super Teknik Özellikleri

RTX 2060 Super’in Avantajları

 • Işın izleme teknolojisine sahip olması
 • DLSS desteğinin bulunması
 • Turing mimarisi sayesinde güç verimliliğine sahip olması

RTX 2060 Super’in Dezavantajları

 • Işın izleme teknolojisi olsa da geliştirilmiş ışın izleme teknolojisi kadar iyi bir ışın izleme teknolojisine sahip olmaması
 • Fiyatının ışın izleme teknolojisi bulunmasından dolayı biraz yüksek olması
en iyi ekran kartları: Nvidia GeForce RTX 2060 Super
Nvidia GeForce RTX 2060 Super

Işın izleme ve DLSS teknolojisi içeren en düşük fiyatlı ekran kartlarından olan RTX 2060 Super, en iyi ekran kartları listemizin bu kısmında önereceğimiz ilk ekran kartıdır.Fiyat performans olarak aşırı uygun olmasa da içerdiği ışın izleme ve DLSS teknolojilerinin öneminden dolayı bu ekran kartını da bu kısma eklemeyi uygun gördük. Yüksek bellek arayüzü genişliği ile dikkat çeken ekran kartı, 8 GB ile de bulunduğu fiyata göre gayet yeterli bir VRAM performansı verebilir.

Işın izleme teknolojisinin en son gelişmelerini içermese de gayet iyi bir ekran kartı olduğunu düşündüğümüz ekran kartı kısıtlı stok sıkıntısı sebebiyle yaklaşık 6.500 ₺’ye satışta. Yüksek olsa bile fiyatının son dönemde düştüğünü belirtelim. Ancak ilerleyen dönemde nasıl seyredeceğini öngörmek zor.

Nvidia GeForce GTX 1660 Super

Bellek Arayüzü Genişliği192 bit
Bellek Bant Genişliği336 GB/s
GPU Çekirdeği1.408 Birim
VRAM boyutu6 GB
Overclock Frekansı1.875 MHz
Grafik Kartı / Önerilen Sistem Gücü125 W / 450 W
GTX 1660 Super Teknik Özellikleri

GTX 1660 Super’in Avantajları

 • Uygun fiyatlarda bulunabiliyor olması
 • Turing mimarisi sayesinde gayet fazla güç verimliliğine sahip olması

GTX 1660 Super’in Dezavantajları

 • Maalesef ışın izleme teknolojisini desteklememesi
 • Son nesil bir ürün olmaması
 • DLSS teknolojisine sahip olmaması
Nvidia GeForce GTX 1660 Super
Nvidia GeForce GTX 1660 Super

Fiyat-performans odaklı ekran kartlarının en dikkat çekenlerinden biri olan GTX 1660 Super, fiyatına göre bize gerçekten üstün bir performans veriyor. Bu nedenle en iyi ekran kartları listemize dahil olmaya hak kazanıyor.

Ray Tracing ve DLSS bulunmamasına rağmen kullanıcılarına gayet iyi bir deneyim sunacağına emin olduğumuz ekran kartı yurt dışında 239 $’a satılırken ülkemizde ise en ucuz 6.100 TL’den başlayan fiyatlarla satışta. Bu ürün de geçen aya kıyasla artan bir fiyata sahip.

Nvidia GeForce GTX 1650 Super

Bellek Arayüzü Genişliği128 bit
Bellek Bant Genişliği192 GB/s
GPU Çekirdeği896 Birim
VRAM boyutu4 GB
Overclock Frekansı1.815 MHz
Grafik Kartı / Önerilen Sistem Gücü100 W / 350 W
GTX 1650 Super Teknik Özellikleri

GTX 1650 Super’in Avantajları

 • Neredeyse her oyunu uygun FPS’lerde çalıştırabilmesi
 • Yüksek verimli bir mimariye sahip olması

GTX 1650 Super’in Dezavantajları

 • 4 GB VRAM’in performansı sınırlayıcı bir etken olması
 • Maalesef ışın izleme teknolojisini desteklememesi
 • Son nesil bir ürün olmaması
 • DLSS teknolojisine sahip olmaması
 • 6 pinli bir güç bağlayıcısına ihtiyaç duyması
Nvidia GeForce GTX 1650 Super
Nvidia GeForce GTX 1650 Super

En iyi bütçe dostu ve de fazla eski nesil olmayan ekran kartı olarak nitelendirebileceğimiz GTX 1650 Super’in, içerdiği teknik özellikleri bizi biraz üzse de fiyatına göre gayet verimli bir ekran kartı olduğunu yani yüksek performans elde edebileceğinizi söyleyebiliriz.

Yurt dışında 179 $’a satılan ekran kartı, ülkemizde ise en ucuz yaklaşık 4.000-5.000 TL’den satışta.

AMD Radeon RX 5600 XT

Bellek Arayüzü Genişliği192 bit
Bellek Bant Genişliği288 GB/s
GPU Çekirdeği2.304 Birim
VRAM boyutu6 GB
Overclock Frekansı1.750 MHz
Grafik Kartı / Önerilen Sistem Gücü150 W / 450 W
RX 5600 XT Teknik Özellikleri

RX 5600 XT’nin Avantajları

 • Performansı ile GTX 1660 Super’i geride bırakması
 • Bazı oyunlarda RTX 2060’tan daha hızlı olması

RX 5600 XT’nin Dezavantajları

 • Işın izleme teknolojisi bulunmaması
 • RDNA 2.0 mimarisinin gelişmelerinden faydalanamaması
En iyi ekran kartları: AMD Radeon RX 5600XT
AMD Radeon RX 5600XT

RX 5600 XT ile kesinlikle bazı özelliklerden ve performanstan vazgeçiyorsunuz, ancak yine de nispeten makul fiyatlarla bulunabilen birkaç önde gelen GPU’dan biri olduğunu da es geçmemek lazım.

Yurt dışında 300 $’a satılan ekran kartı şu anda ülkemizde stok sıkıntısı yaşıyor. Bu nedenle en ucuz 10.000 TL’den başlayan fiyatlarla satışta.

En iyi ekran kartları listemizin burada sonuna geliyoruz. Düşüncelerinizi veya eklenmesi gerektiğini düşündüğünüz ekran kartı modeli varsa bizimle yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.