En İyi Ekran Kartları – Nisan 2024

En iyi ekran kartları listemizde, en iyi ekran kartının nasıl seçileceğini ve hangi ekran kartlarının belirttiğimiz kriterlere göre en iyi olduğunu listeledik ve o ekran kartlarının özelliklerini sizinle paylaştık. Bu listeyi hazırlarken ekran kartı önerilerimizi, herhangi bir bütçe sıkıntısı olmayan veya bütçesi kısıtlı olan kullanıcılara özel öneriler olmak üzere iki başlık altında hazırlamaya dikkat ettik.

Ekran Kartı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

En iyi ekran kartları listemizde bizim inceleyeceğimiz modellerin yüksek performans verebilecek ekran kartları olmasına dikkat ettik. Peki bu listemizde hangi ekran kartının neden en iyilerden olduğunu neye göre belirledik?

Ekran kartı seçerken dikkat edilmesi gereken kriterler şunlardır:

 • Kullanım amacı
 • İçerdiği VRAM boyutu ve bellek arayüzü genişliği
 • GPU (Grafik İşlemci Birimi) özellikleri
 • Bulundurduğu soğutma teknolojisi
 • Yeni nesil olup olmaması

Kullanım Amacı

Seçeceğimiz ekran kartını belirlerken öncelikli dikkat etmemiz gereken nokta, kullanım amacımızdır. Örnek vermek gerekirse; basit bir şekilde halledilebilecek, performans gerektirmeyecek internette gezinme işlemleri için ekran kartı almak istiyorsanız birçok ekran kartı işinizi rahatlıkla görebilir. Hatta paylaşımlı şekilde işlemci ile kullanarak da işlerinizi rahatlıkla halledebilirsiniz. Çünkü artık işlemcilerin içindeki GPU’lar, yani grafik işlemci birimleri, bile bu tip basit işlemler için fazlasıyla gelişmiş özelliklere sahipler.

Eğer ihtiyacınız; oyunda veya yüksek performans gerektiren başka işlemlerde kullanabileceğiniz bir ekran kartıysa, Nvidia ve AMD’nin yüksek performans sunan ekran kartlarına yönelmelisiniz.

VRAM ve Bellek Arayüzü Genişliği

Biraz eskide kalan bir tabir olan VRAM, en kısa tanımıyla ekran kartının sahip olduğu geçici bellektir. VRAM, ekran kartının işleyeceği ve veri miktarını etkileyen en önemli etmenlerdendir. Bu nedenle yüksek grafik kalitesine sahip oyunlarda detayları daha güzel şekilde görebilmeniz için VRAM kapasitesinin yüksek olması önemlidir.

VRAM kapasitesi tabirinin biraz eskimiş bir tabir olduğunu söyleyebiliriz. Artık ekran kartlarının VRAM yerine kartın GDDR boyutuyla listelendiğini söyleyebiliriz.

Bellek arayüzü genişliği yani bit de ekran kartı seçiminde çok önemlidir. Veri taşınmasında ne kadar bitlik verinin geçtiğini gösteren bir değerdir. Bitiniz,ekran kartınızda ne kadar yüksek değerde ise o kadar yüksek performans alırsınız.

GPU (Grafik İşlemci Birimi) Özellikleri

Grafik işlemci birimi olarak karşımıza çıkan GPU’lar, en kısa tanımıyla ekran kartının içinde bulunan işlemcisidir diyebiliriz. Yüksek çözünürlük kalitesine sahip bir video ya da yüksek grafik kalitesine sahip oyunlarda GPU’nun sahip olduğu performans değerleri ekran kartı seçimlerinde çok önemlidir.

Bulundurduğu Soğutma Teknolojisi

en iyi Ekran Kartı

Günümüzde bilgisayarlarda en sık yaşanan sorunlardan biri de yüksek performans alırken yaşanan ısınma sorunlarıdır. Ekran kartının yüksek performans verebilmesi için ısısının stabil tutulabilmesi çok önemlidir. Ekran kartlarında bulunan soğutucularınız ne kadar fazlaysa o kadar yüksek performans elde edebilme imkanınız olur.

Özellikle ekran kartının fazla zorlanması durumunda ısı üst düzeylere çıkacağı için ekran kartının kendi soğutması yeterli olmayabilir. Bu yüzden modellerle uyumlu sıvı soğutma sistemleri kullanılmasını öneriyoruz.

Yeni Nesil Olması

Ekran kartının nesli de performans konusunda çok önemlidir. Gelişen teknoloji ile birlikte oyunlarda kullanılan grafiklerin kalitesi gün geçtikçe artmaktadır ve bu yüzden yeni nesil ekran kartlarından daha yüksek performans elde edilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle yeni nesil ekran kartlarında kullanıcıların daha iyi deneyim yaşaması için yeni teknolojiler kullanılmaktadır. İşte tam da bu nedenle eğer yeni nesil oyunlarda üst düzey grafik kalitesi deneyimi yaşamak istiyorsanız yeni nesil bir ekran kartı seçmelisiniz.

Ekran Kartları Ne Zaman Ucuzlar?

Ekran kartları, diğer tüm teknolojik ürünler gibi döviz kurlarından ve piyasalardan etkilenen cihazlardır. Bu nedenle ülkemizdeki satış fiyatları da bu değişkenlere bağlı olarak farklılık göstermektedir. Kısaca, ekran kartları ne zaman ucuzlar sorusunun cevabı döviz kurlarının düşmesiyle aynı zamana denk geleceğidir. Bunun yanı sıra yeni nesil ekran kartlarına gösterilen yoğun ilgi de ekran kartı fiyatlarının yüksek seviyede olmasına neden olmaktadır.

Kripto paralara olan ilgi gün geçtikçe artmakta. Bu nedenle kripto para madenciliği dediğimiz işlemlere olan ilgi de artıyor. Mining yapmak isteyen kripto para yatırımcıları da bu işlemdeki karını artırabilmek için güçlü ekran kartlarına sahip olmak istiyor. Bu yüzden güçlü ekran kartları stoklarındaki sıkıntılar sebebiyle fiyatlar yüksek seyrediyor. Bu soruna, stokların artırılması veya başka bir yolla bir çözüm bulunması durumunda fiyatların ucuzlayacağını söyleyebiliriz.

Bunun haricinde, ekran kartı fiyatlarını etkileyen bir diğer faktör de vergilerdir. Bu ürünlerden alınan gümrük vb. vergilerin düşürülmesi ekran kartı fiyatlarının ucuzlamasını sağlayacaktır. Bu gibi etkenler hakkındaki yaptırımların öngörülememesinden dolayı kalıcı ucuzlama için bu sorunun kesin bir cevabı maalesef yoktur. Ancak, genellikle yıl sonuna doğru gerçekleşen çeşitli indirim etkinliklerinde, ekran kartlarının fiyatları da ucuzlayacaktır.

Yazımızın başında belirttiğimiz gibi en iyi ekran kartlarımızı iki ana başlık altında inceleyeceğiz:

 1. Bütçe sorunu olmayan kullanıcılar için yüksek performans verebilecek ekran kartı önerileri
 2. Kısıtlı bütçesi olan kullanıcılar için fiyat-performans oranı yüksek ekran kartı önerileri

Bütçe Sorunu Olmayan Kullanıcılar İçin Yüksek Performanslı Ekran Kartı Önerileri

En yüksek performans elde edeceğinize emin olduğumuz ve bu yüzden sizlere önerebileceğimiz ekran kartları şunlardır:

 • Nvidia GeForce RTX 4090
 • AMD Radeon RX 7900 XTX
 • Nvidia GeForce RTX 3090 Ti
 • Nvidia GeForce RTX 3090
 • AMD Radeon RX 6900 XT
 • Nvidia GeForce RTX 3080
 • Nvidia GeForce RTX 3060 Ti
 • AMD Radeon RX 6800 XT
 • Nvidia GeForce RTX 3070

Nvidia GeForce RTX 4090

nvidia-geforce-rtx-4090

RTX 4090’ın Avantajları

 • Ada Lovelace mimarisi
 • 8K 60 Hz DLSS destekli oyun deneyimi
 • 24 GB kapasiteli VRAM
 • 4 nm transistör

RTX 4090’ın Dezavantajları

 • Yüksek fiyatı
 • Şimdiye kadarki en yüksek önerilen güce sahip olması
 • Bant genişliği bir önceki nesil ile benzer
Bellek Arayüzü Genişliği384 bit
Bellek Bant Genişliği1018 GB/s
GPU Çekirdeği16384 Birim
VRAM boyutu24 GB
Overclock Frekansı2520 MHz
Grafik Kartı / Önerilen Sistem Gücü450 W / 1000 W

En iyi ekran kartları listemize girme hakkı kazanan GeForce RTX 4090, listemizdeki en iyi ekran kartı olarak karşımıza çıkıyor. Nvidia’nın yeni ekran kartı oyuncuların, tasarımcıların ve daha birçok alanda çalışan kişilerin işini bir hayli kolaylaştıracak gibi gözüküyor.

Bir önceki nesilden farklı olarak daha yüksek OC frekansı görmek mümkün. Ayrıca RTX 4090, aynı anda dört monitöre kadar destek sağlıyor. 8K çözünürlük desteklediğini de belirtelim. Bunlara ek olarak Ray Tracing, VR desteği, DLSS ve daha birçok özellik üründe yer alıyor.

Nvidia tarafından belirtilen unsurlar arasında ise iki kata kadar performans ve enerji tasarrufu, Ray Tracing performansı ve yapay zeka performansı da yer alıyor. Üstelik ekran kartı oyun performansı konusunda da son derece başarılı gibi gözüküyor.

Microsoft Flight Simulator oyununda bir önceki nesle kıyasla iki kata kadar daha iyi performans sunan RTX 4090, Cyberpunk’ta bu değeri dört katına kadar çıkarıyor. Daha birçok özelliğe sahip RTX 4090 şimdiye kadar sunulan en iyi ekran kartı olarak dikkat çekiyor. Ekran kartının fiyatı ise 74.500 TL’den başlıyor.

AMD Radeon RX 7900 XTX

AMD Radeon RX 7900 XTX

Radeon RX 7900 XTX Avantajları

 • Yeni nesil teknolojisi sayesinde yüksek düzeyde performans
 • 24 GB kapasiteli VRAM
 • 4K desteği

Radeon RX 7900 XTX Dezavantajları

 • Yüksek fiyatı
Bellek Arayüzü Genişliği384 bit
Bellek Bant Genişliği960 GB/s
GPU Çekirdeği6144 Birim
VRAM boyutu24 GB
Overclock Frekansı
Grafik Kartı / Önerilen Sistem Gücü355 W / 800 W

Teknoloji devi AMD, 2022 yılının son günlerinde AMD Radeon RX 7900 XTX modelini tanıttı. AMD Radeon RX 7900 XTX güçlü performansıyla kullanıcılarını fazlasıyla memnun etmektedir. Bu doğrultuda ekran kartı, son zamanların en güçlü modellerinden birisi olarak ön plana çıkıyor.

AMD RDNA 3 mimarisi ile tasarlanan ekran kartı, 4K görüntü kalitesi konusunda fazlasıyla iddialı. Bunun yanı sıra ekran kartı, verimlilik konusuna da vurgu yapıyor. Şirket, minimum enerji kullanımıyla maksimum görüntü kalitesi performansı sunduğunu belirtiyor.

AMD Radeon RX 7900 XTX, Türkiye’de 39.000 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşmaktadır. Her ne kadar şirket, fiyat/performans odaklı bir ekran kartı sunmaya çalışsa da mevcut ekran kartı piyasasından dolayı ekran kartının fiyatı sürekli artış göstermektedir.

Nvidia GeForce RTX 3090 Ti

Nvidia-GeForce-RTX-3090-Ti

RTX 3090 Ti’ın Avantajları

 • Yüksek performansı sayesinde pek çok kullanım alanında kolaylık sağlaması
 • 8K 60 Hz DLSS destekli oyun deneyimi
 • 24 GB kapasiteli VRAM
 • Önceki nesillere göre çok daha yüksek oyun performansı

RTX 3090 Ti’ın Dezavantajları

 • Halihazırda satılan ekran kartları içinden en yüksek fiyata sahip olması
 • Üretimi az olmasından dolayı stok sorunu
 • Yüksek güç gerektirmesi
Bellek Arayüzü Genişliği384 bit
Bellek Bant Genişliği1008 GB/s
GPU Çekirdeği10752 Birim
VRAM boyutu24 GB
Overclock Frekansı1965 MHz
Grafik Kartı / Önerilen Sistem Gücü480 W / 850 W

Birçok kullanıcı için en iyi kart en hızlı karttır. İşte Nvidia’nın en yüksek hızlı modeli de tam da bu tip kullanıcılar için diyebiliriz. Bu nedenle RTX 3090 Ti, sadece bizim için değil, birçok kullanıcı için en iyi ekran kartları listesinin başında gelir.

Nvidia’nın en yüksek performanslı kartlarının başında gelen GeForce RTX 3090 Ti, en iyi ekran kartları listemizin ilk sırasına yerleşmeye hak kazanıyor. Şu anda piyasadaki en iyi ekran kartının Nvidia GeForce RTX 3090 Ti olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Nvidia tarafından dünyanın en hızlı GPU’su olarak adlandırılan RTX 3090 serisi Ampere mimarisine sahip. Ayrıca 2. nesil ışın izleme teknolojisi ile de inanılmaz grafikleri bilgisayara taşıdığını söylemek gerek. 2022 Mart ayının sonunda tanıtılan ekran kartı 24 GB kapasiteli 21 Gbps GDDR6X belleğe sahip.

Şirketin paylaştığı veriler doğrultusunda dünyanın en hızlı ekran kartı olduğu ifade ediliyor. Öyle ki RTX 2080 Ti ile kıyaslandığında %60 daha hızlı bir performans sunduğu belirtiliyor. TITAN RTX modellerinden ise %55 daha hızlı olduğu açıklanıyor.

Nvidia bu ekran kartının birçok kullanım alanı olduğunu da belirtiyor. Tabii ki bunların başında Ray Tracing ve DLSS desteği ile oyun oynamak geliyor. Ancak veri bilimi, yapay zeka ve yaratıcı uygulamalar ile uğraşan kişiler için de yüksek performans sağlayacağı ifade ediliyor. GeForce RTX 3090 Ti ekran kartının fiyatı ise yaklaşık 59.500 TL’den başlıyor.

Nvidia GeForce RTX 3090

en iyi ekran kartları: nvidia-rtx-3090

RTX 3090’ın Avantajları

 • En hızlı GPU çekirdeğine sahip olması
 • 4K hatta 8K ekran çözünürlüklerinde bile oyunlarda mükemmel performans verecek bir ekran kartı olması
 • 24 GB’lık VRAM boyutunun fazlasıyla yeterli olması
 • Güç gerektiren profesyonel uygulamalarda RTX 3080’e göre neredeyse %30 daha hızlı

RTX 3090’ın Dezavantajları

 • Genel kullanımda RTX 3080’e göre %10-15 daha iyi performans göstermesine rağmen fiyatının RTX 3080’e göre neredeyse iki kat fazla olması
 • Sınırlı sayıda üretildiğinden zor bulunuyor olması
 • Yüksek güç gerektirmesi
Bellek Arayüzü Genişliği384 bit
Bellek Bant Genişliği935.8 GB/s
GPU Çekirdeği10496 Birim
VRAM boyutu24 GB
Overclock Frekansı2.437 MHz
Grafik Kartı / Önerilen Sistem Gücü370 W / 750 W

Nvidia’nın Ampere mimarisine göre tasarlanan bu ekran kartı, SLI’dan daha kullanışlı olan NVLink desteğine sahip tek GeForce Ampere mimarisine sahip ekran kartıdır ve bu sayede sadece oyunlarda değil her türlü profesyonel uygulamalar için de çok kullanışlıdır. 24 GB’lık GDDR6X’lik ekran kartı birçok içerik için gayet büyük bir yardımcıdır.

AMD’nin RX 6900 XT ekran kartıyla kıyaslanan RTX 3090, bazı performans testlerinde AMD’ye kaybetmiş gibi gözükse de eğer ihtiyacınız en hızlı ekran kartıysa kesinlikle RTX 3090’ı tercih etmelisiniz. Özellikle Ray Tracing yanı ışın izleme ve de DLSS teknolojisini kullanarak oyun oynamak istiyorsanız kesinlikle almanız gereken ekran kartı bu modeldir.

En iyi ekran kartları listemizin en güçlü adayı olan bu ekran kartı yurt dışında 1.499 $’dan satışta bulunurken, stok sıkıntısından dolayı ülkemizde oldukça yüksek fiyatlara bulunabiliyor. NVIDIA GeForce RTX 3090 yaklaşık 45.500 TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor.

Bu fiyatın geçtiğimiz aya göre oldukça düştüğünü belirtelim. Geçtiğimiz aylarda yaklaşık 25.000 TL’ye GeForce RTX 3090 bulmak mümkündü. Ancak bu miktar 50.000 TL seviyelerine kadar yükseldikten sonra tekrar düşüşe geçti. Şu anda da yeniden düşüşte olduğu bir dönemdeyiz. Bu fiyattan daha ucuza satan online mağazalar da var; ancak güvenilirlik konusunu araştırmadan tercih etmenizi önermiyoruz.

AMD Radeon RX 6900 XT

AMD RX 6900 XT

RX 6900 XT’nin Avantajları

 • RTX 3090’la yarışmasına rağmen ondan yaklaşık 500 $ daha ucuz olması
 • Yine RTX 3090’a göre daha düşük güç gereksinimi
 • 128 MB’lık Sonsuzluk Önbelleği desteği

RX 6900 XT’nin Dezavantajları

 • Yarıştığı RTX 3090’dan bellek arayüzü genişliği, bellek bant genişliği, GPU çekirdek birimi, VRAM boyutu ve overclock frekansı değeri gibi birçok önemli noktada geride kalması
 • RTX 3090’a göre ışın izleme konusunda zayıf kalması
 • RTX 3090’da bulunan DLSS teknolojisinin olmaması
Bellek Arayüzü Genişliği256 bit
Bellek Bant Genişliği512 GB/s
GPU Çekirdeği5.120 Birim
VRAM boyutu16 GB
Overclock Frekansı2.250 MHz
Grafik Kartı / Önerilen Sistem Gücü300 W / 850 W

AMD’nin RDNA 2.0 mimarisine göre tasarlanan bu ekran kartı da yüksek performans vereceğine emin olduğumuz ekran kartlarından birisi.

Ekran kartının genel olarak performans açısından RTX 3090’dan geride kaldığını söylemek hiç yanlış olmaz. Ancak fiyatının da aynı modelden 500 $ daha ucuz olduğuna dikkat etmekte fayda var. İşte bu yüzden bu ekran kartının fiyatına göre performansı da gerçekten üst seviyede.

En iyi ekran kartları listemizde RTX 3090 ile yarışan bu ekran kartı yurt dışında 999 $’dan satışta bulunuyor. Bu doğrultuda stok sıkıntısından dolayı ülkemizde yaklaşık 21.000 TL’ye satışta bulunuyor. RTX 3090 modelinden çok daha uygun fiyatlı olduğunu belirtelim. Ayrıca, geçtiğimiz aylara göre fiyatlarında artış gösterebileceğinden bahsetmiştik.

Nitekim, bu ay ortaya çıkan fiyatlandırma da bu tahminimizi doğrular nitelikte. Bu ürün geçtiğimiz yıldan 10.000 TL kadar daha yüksek bir fiyat ile karşımıza çıkıyor. Tabii ki bu durumda etkisi olan en büyük faktör döviz kurları oluyor. Ancak geçtiğimiz aya göre daha düşük bir noktada seyrettiğini belirtmekte fayda var.

Nvidia GeForce RTX 3080 Ti

Yeni Nvidia RTX 3080 Ti

RTX 3080 Ti’ın Avantajları

 • 3080 ile 3090 arasında bir seçenek sunması
 • RTX 3090 ve 6900 XT’ye göre daha uygun fiyatlı olması
 • 4K’da 60 FPS ve üstü değerleri rahatlıkla görebilmesi

RTX 3080 Ti’ın Dezavantajları

 • Stoklarda zor bulunuyor olması
 • Türkiye için pek de uygun olmayan fiyatı
 • 350 W güç gereksinimi
 • 12 GB VRAM
Bellek Arayüzü Genişliği384 bit
Bellek Bant Genişliği912.1 GB/s
GPU Çekirdeği10240 Birim
VRAM boyutu12 GB
Overclock Frekansı1.670 MHz
Grafik Kartı / Önerilen Sistem Gücü350 W / 750 W

Nvidia tarafından yeni tanıtılan GeForce RTX 3080 Ti da en iyi ekran kartları listemize dahil olmaya hak kazanıyor. Bellek arayüzü genişliği, çekirdek sayısı ve artırılmış VRAM boyutuyla 3080 Ti, RTX 3090 almak istemeyen kullanıcılar için mükemmel bir seçenek.

Esasında RTX 3080’den pek farklılık göstermeyen yeni RTX 3080 Ti, daha yüksek VRAM ve bellek performansı isteyen kullanıcılar için birebir.

Üstelik nispeten yeni çıkmasına rağmen ülkemizde de olsa bulunabiliyor. Ürünün fiyatı ise en ucuz 28.000 TL olarak karşımıza çıkıyor. Birkaç ay önce ise bu miktar 17.000 TL seviyelerindeydi. Geçtiğimiz aylarda ise 25.000 TL seviyelerine kadar yükseldi. Bu ay ise tekrar yükseliş eğilimine girdiğini görmek mümkün. Ayrıca önümüzdeki dönemde ürünün fiyatının daha da artması muhtemel.

Nvidia GeForce RTX 3080

en iyi ekran kartları: Nvidia GeForce RTX 3080

RTX 3080’in Avantajları

 • Mükemmele yakın performansı
 • RTX 3090 ve 6900 XT’ye göre daha makul bir fiyata satılıyor olması
 • 4K’da 60 FPS ve üstü değerleri rahatlıkla görebilmesi
 • Önceki nesil GPU’larına göre daha hızlı olması

RTX 3080’in Dezavantajları

 • Yalnızca 10 GB’lık bir VRAM’e sahip olması
 • Stoklarda zor bulunuyor olması
 • 320 W güç gereksinimi
Bellek Arayüzü Genişliği320 bit
Bellek Bant Genişliği760 GB/s
GPU Çekirdeği8.704 Birim
VRAM boyutu10 GB
Overclock Frekansı1.740 MHz
Grafik Kartı / Önerilen Sistem Gücü320 W / 750 W

Yeni nesil Ampere mimarisiyle tasarlanan RTX 3080, eski nesil 2080 Ti’ya göre %30 daha hızlı olmasına rağmen 500 $ daha ucuz olmasıyla dikkat çekiyor.

İki kata yakın geliştirilen ışın izleme performansı ile Cyberpunk 2077 gibi ışın izleme grafikleriyle dolu oyunlar için tartışmasız en mantıklı seçenektir.

Yeni nesil Ampere mimarisi sayesinde geliştirilen tensör çekirdekleri de DLSS teknolojisini bizlere sunuyor. Nvidia’nın rakibi AMD’ye göre Ray Tracing ve DLSS performanslarında gerçekten üstün olduğunu söylemekte de fayda var. Bu artısından dolayı listemizdeki en iyi ekran kartlarından biri olduğunu söylersek yanılmayız.

Yurt dışında 699 $’a satılan bu ekran kartı ise ülkemizde en ucuz yaklaşık 25.000 TL’den satışta. Geçtiğimiz aylarda 16.600 TL civarında olan fiyatın bu ay yükseliş eğilimine girdiğini söylemek mümkün. Ancak gelecek aylarda da bu yükselişin devam edeceğini söylemek ise zor gibi gözüküyor. Yine de kesin bir yorum yapmak mümkün değil.

Nvidia GeForce RTX 3070

Nvidia GeForce RTX 3070

RTX 3070’in Avantajları

 • Neredeyse yarı fiyatına RTX 2080 Ti performansı elde edilmesi
 • Tüm Ampere mimarisi geliştirmelerine sahip olması
 • Tartışmasız en verimli Ampere mimarisine sahip ekran kartı olması

RTX 3070’in Dezavantajları

 • Bazı oyunlarda 4K 60 FPS’te sıkıntı yaşıyor olması
 • 8 GB VRAM’e sahip olması
 • Diğer özellikleri RX 6800 ile neredeyse aynı olmasına rağmen VRAM’inin yarısına sahip olması
Bellek Arayüzü Genişliği256 bit
Bellek Bant Genişliği512 GB/s
GPU Çekirdeği5.888 Birim
VRAM boyutu8 GB
Overclock Frekansı1.845 MHz
Grafik Kartı / Önerilen Sistem Gücü220 W / 750 W

Şirket RTX 3070 ile RTX 3080’den oldukça aşağı bir adım atmış oluyor. Bu doğrultuda AMD’nin RX 6900 serisi kartlarının VRAM’inın yarısına sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Ancak RTX 3070, AMD’nin RX 6900 kartlarından daha ucuzdur ve yine de genel olarak üstün ışın izleme performansının yanı sıra DLSS teknolojisine sahiptir.

1440p ve 4K çözünürlüğünde oyun oynamak tamamıyla mümkünken, ultra yüksek kalitede 4K çözünürlükteki oyunlarda FPS değeri bazen 60 FPS’in altına düşebiliyor. Bu da biraz can sıkıcı olabilir. Ayrıca 8GB GDDR6 da biraz bizi hayal kırıklığına uğratıyor desek yanlış olmaz. Sadece 3080’den daha dar bir veri yolunda daha az bellek değil, aynı zamanda biraz daha düşük overclock frekansına sahip.

Mümkün olan en düşük fiyat için hızlı bir Nvidia GPU istiyorsanız RTX 3060 Ti’ın daha mantıklı bir seçenek olduğunu söyleyebiliriz. Fazladan para verebilirseniz de RTX 3070’i seçmenin de gayet uygun bir tercih olacağını söyleyebiliriz.

Yurt dışında 499 $’a satılan bu ekran kartını ülkemizde yaklaşık 14.000 TL’ye bulmak mümkün. Diğer ürünler gibi bu ürün de geçtiğimiz aylarda artış gösteriyor. Bu ürünün son dönemlerde ufak bir miktar yükseldiğini belirtmekte de fayda var. Birkaç ay önce de 12.000 TL civarlarından bir fiyat ile satışta olduğunu da ekleyelim. Ancak gelecek aylar hakkında bir yorum yapmak mümkün değil.

Nvidia GeForce RTX 3060 Ti

Nvidia GeForce RTX 3060 Ti

RTX 3060 Ti’ın Avantajları

 • En iyi fiyat performans ürünü olarak nitelendirebilir olması
 • RTX 2080 Super’e göre daha yüksek performans göstermesi ve buna rağmen 300 $ daha uygun olması
 • Işın izlemede 1440p çözünürlükte DLSS teknolojisiyle birlikte gayet iyi sonuçlar vermesi

RTX 3060 Ti’ın Dezavantajları

 • 4K’da DLSS desteğinin olmaması
 • 8 GB VRAM’in uzun vadede pek yeterli bir değer olmaması
 • Diğer özellikleri RX 6800 ile neredeyse aynı olmasına rağmen VRAM’inin yarısına sahip olması
Bellek Arayüzü Genişliği256 bit
Bellek Bant Genişliği448 GB/s
GPU Çekirdeği4.864 Birim
VRAM boyutu8 GB
Overclock Frekansı1.785 MHz
Grafik Kartı / Önerilen Sistem Gücü200 W / 750 W

RTX 3070’e göre yalnızca %9 yavaş olan ekran kartı, yaklaşık %20 daha ucuza alınabiliyor. Tek endişe verici durumun VRAM’in yeterli boyutta olmaması. Şimdilik 8GB yeterli gibi durabilir, ancak bazı oyunlar bu eşiğin oldukça ötesine geçmeye başlıyor ve ileride bu eşik daha çok aşılacak. Bu yüzden bu 8 GB’lık VRAM ileride sıkıntı yaşatabilir.

Fiyat performans olarak neredeyse rakipsiz diyebileceğimiz RTX 3060 Ti, yurt dışında 399 $’a satılıyor. Ülkemizde ise 10.000 TL’ye bulmak mümkün. Türkiye fiyatının kimi zaman 3070’ten daha yüksek olmasının sebebi olarak sınırlı stoklar olduğunu söyleyebiliriz. Geçtiğimiz aylara göre fiyatın çok daha düşük olduğunu da eklemek gerek. Ancak ilerleyen dönemdeki hareketlerini kestirmek güç.

AMD Radeon RX 6800 XT

AMD Radeon RX 6800 XT

RX 6800 XT’nin Avantajları

 • Yeni RDNA2 mimarisi sayesinde mükemmele yakın performans sunması
 • Bazı oyunlarda RTX 3080’e göre daha iyi olması
 • 128 MB’lık Sonsuzluk Önbelleği desteği
 • 4K ve 1440p çözünürlük kalitesinin üstesinden kolayca gelebilmesi
 • VRAM boyutunun gayet yeterli olması

RX 6800 XT’nin Dezavantajları

 • Işın izleme konusunda Nvidia’nın modellerinden daha geride kalması
 • DLSS desteğinin henüz bulunmaması
Bellek Arayüzü Genişliği256 bit
Bellek Bant Genişliği512 GB/s
GPU Çekirdeği4.608 Birim
VRAM boyutu16 GB
Overclock Frekansı2.360 MHz
Grafik Kartı / Önerilen Sistem Gücü300 W / 850 W

RX 6800 XT, önceki nesil RX 5700 XT’ye göre performans ve diğer özelliklerde çarpıcı bir şekilde artmış. Ayrıca ışın izleme özelliği eklenen ekran kartının testlerde bir önceki nesle göre %70’e yakın daha hızlı olduğunu da belirtelim. AMD tüm bunları güç gereksinimlerini önemli ölçüde artırmadan yaptı. RX 6800 XT, RTX 3080’in 320 W olan grafik gücünden biraz daha düşük olan 300 W’lık bir grafik gücüne ihtiyaç duyuyor.

AMD’nin performansının büyük ölçüde 128MB’lık Sonsuzluk Önbelleği sayesinde geldiğini de belirtelim. Bu AMD’nin iddiasına göre etkili bant genişliğini %119 oranında arttırıyor. Önümüzdeki yıllarda oyunların birçoğunun 16 GB VRAM’den fazlasına ihtiyaç duyacağından eminiz. Bu nedenle 6800 XT de bu konuda rakiplerinden öne çıkıyor.

Ancak 6800 XT kesinlikle ışın izleme performansında Nvidia’nın gerisinde kalıyor. Bunun sebebi belki de mevcut oyunların birçoğunun Nvidia’nın RTX GPU’ları için optimize edilmiş olmasından kaynaklanıyor olabilir, ancak genel olarak 6800 XT ışın izleme performansında RTX 3070’e neredeyse denk bir performans veriyor ve %25’e kadar geride kaldığı birkaç oyun da bulunmakta. Ayrıca Nvidia’da bulunan DLSS teknolojisinin AMD’de henüz bulunmaması ise önemli bir eksi.

Yurt dışında 649 $’dan satışta bulunan ürün, ülkemizde ise en ucuz yaklaşık olarak 20.000 TL’ye bulunabilmekte. Fiyatın önceki aylara göre yüksek olmasına karşın son dönemde düşüşe geçtiğini belirtelim. Bir önceki aylarda ürünün fiyatı 22.000 TL civarlarında seyrediyordu.

AMD Radeon RX 6700 XT

AMD-Radeon-RX-6700-XT

RX 6700 XT’nin Avantajları

 • RDNA 2.0 mimarisi ile yüksek performans
 • 8K’ya kadar çözünürlük desteği
 • Yüksek OC performansı
 • VR desteği

RX 6700 XT’nin Dezavantajları

 • Işın izleme konusundaki yetersizliği
 • 12 GB VRAM ile gelecek senelerde yetersiz kalabilir
 • Özelliklerine kıyasla yüksek fiyatı
Bellek Arayüzü Genişliği192 bit
Bellek Bant Genişliği384 GB/s
GPU Çekirdeği2560 Birim
VRAM boyutu12 GB
Overclock Frekansı2622 MHz
Grafik Kartı / Önerilen Sistem Gücü230W / 650W

En iyi ekran kartları listemizde yer alan bir başka model ise AMD Radeon RX 6700 XT oluyor. Aslında bu markanın iki üst modeli de listemizde mevcut. Ancak artan fiyatlar nedeniyle daha uygun fiyatlı bir üst düzey ekran kartını da listemize dahil etmek istedik.

Tabii ki bu modelin özellikleri diğerlerine kıyasla biraz daha düşük değerlere sahip. Örneğin 6800 XT modeli ile kıyaslandığında daha düşük bir sonsuzluk belleği görmek mümkün. Ancak yine de RX 6700 XT modelinin oldukça başarılı bir performans sunacağına şüpheniz olmasın.

Cihazın özellikleri arsında 8K çözünürlük desteği yer alıyor. Bu sayede birçok oyunu oldukça gerçekçi grafikler ile oynamak mümkün hale geliyor. Bunun yanı sıra yüksek çözünürlük desteğinin etkisini göreceğimiz bir başka alan da VR oluyor. Cihazın VR desteği ve AMD VR Ready Premium teknolojisi ile sunulduğunu belirtmekte fayda var.

GPU mimarisi olarak RDNA 2.0 kullanan AMD, bu cihazında çoklu GPU desteğine de izin vermiş. Aynı zamanda 4 monitöre kadar çoklu kullanım imkanı da ekran kartında mevcut. Tüm bu özellikleriyle yaklaşık 14.000 TL’den başlayan fiyatlara RX 6700 XT modelini satın alabilirsiniz. Ürünün fiyatının düşüşte olduğunu belirtelim.

Kısıtlı Bütçesi Olan Kullanıcılar İçin Fiyat-Performans Odaklı Ekran Kartı Önerileri

En iyi ekran kartları listemizin bu kısmında fiyatları nispeten daha uygun ekran kartlarını inceleyeceğiz. Verdiğiniz parayla birçok ihtiyacınızı karşılayacak ve de sizi asla pişman etmeyecek, fiyat-performans odaklı en iyi ekran kartı önerilerimiz ise şunlardır:

 • Nvidia GeForce RTX 2060 Super
 • Intel Arc A750
 • Nvidia GeForce GTX 1660 Super
 • AMD Radeon RX 7600
 • Nvidia GeForce RTX 3050

Nvidia GeForce RTX 2060 Super

en iyi ekran kartları: Nvidia GeForce RTX 2060 Super

RTX 2060 Super’in Avantajları

 • Işın izleme teknolojisine sahip olması
 • DLSS desteğinin bulunması
 • Turing mimarisi sayesinde güç verimliliğine sahip olması

RTX 2060 Super’in Dezavantajları

 • Işın izleme teknolojisi olsa da geliştirilmiş ışın izleme teknolojisi kadar iyi bir ışın izleme teknolojisine sahip olmaması
 • Fiyatının ışın izleme teknolojisi bulunmasından dolayı biraz yüksek olması
Bellek Arayüzü Genişliği256 bit
Bellek Bant Genişliği448 GB/s
GPU Çekirdeği2.176 Birim
VRAM boyutu8 GB
Overclock Frekansı1.860 MHz
Grafik Kartı / Önerilen Sistem Gücü175 W / 550 W

RTX 2060 Super, ışın izleme ve DLSS teknolojisi içeren en düşük fiyatlı ekran kartlarından birisidir. En iyi ekran kartları listemizin bu kısmında önereceğimiz ilk ekran kartıdır.

Fiyat performans olarak aşırı uygun olmasa da içerdiği ışın izleme ve DLSS teknolojilerinin öneminden dolayı bu ekran kartını da bu kısma eklemeyi uygun gördük. Ekran kartı, yüksek bellek arayüzü genişliği ile dikkat çekmektedir. 8 GB VRAM’i ile bulunduğu fiyata göre gayet yeterli bir VRAM performansı verebilir.

Işın izleme teknolojisinin en son gelişmelerini içermese de gayet iyi bir ekran kartı olduğunu düşündüğümüz ekran kartı kısıtlı stok sıkıntısı sebebiyle Türkiye’de pek temin edilemiyor. Ancak ürünü yakalarsanız yaklaşık 9.500 TL’den başlayan fiyatlarla karşılaşacağınızı belirtelim. Yüksek olsa bile fiyatının son dönemde düştüğünü belirtelim. Ancak ilerleyen dönemde nasıl seyredeceğini öngörmek zor. Ülkemize stok girişi dahilinde fiyatın düşüşe geçeceğini söylemek pek yanlış olmayacaktır.

Intel Arc A750

Intel Arc A750

Arc A750’in Avantajları

 • Rakiplerine göre daha uygun fiyatlarla satışa sunulması
 • Modern GPU mimarisine sahip olması
 • Gerçek zamanlı ışın izleme teknolojisine sahip olması

Arc A750’in Dezavantajları

 • Çoklu GPU desteğinin bulunmaması
 • Çift yönlü fana sahip olmaması
Bellek Arayüzü Genişliği256 bit
Bellek Bant Genişliği512 GB/s
GPU Çekirdeği3.584 Birim
VRAM boyutu8 GB
Overclock Frekansı2.050 MHz
Grafik Kartı / Önerilen Sistem Gücü225 W / 550 W

Intel tarafından geliştirilen ve ekran kartı pazarında ciddi bir rekabete yol açan Intel Arc A750, fiyat performans anlamında en başarılı ekran kartı modellerinden birisidir. Arc A750 grafik işlemcisine sahip olan ekran kartı Xe HPG GPU mimarisi ile geliştirildi.

12 Ultimate DirectX desteği sağlayan ekran kartının OpenGL sürümü ise 4.6 olarak karşımıza çıkıyor. Güçlü performansıyla dikkatleri üzerine toplayan Intel Arc A750, 8K çözünürlük desteği sağlıyor. 2 adet fanla kullanıcılarıyla buluşan ekran kartının dörtlü monitör desteği mevcut. Tam bir performans ürünü olan Intel Arc A750, Türkiye’de 8.000 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşuyor.

Nvidia GeForce GTX 1660 Super

Nvidia GeForce GTX 1660 Super

GTX 1660 Super’in Avantajları

 • Uygun fiyatlarda bulunabiliyor olması
 • Turing mimarisi sayesinde gayet fazla güç verimliliğine sahip olması

GTX 1660 Super’in Dezavantajları

 • Maalesef ışın izleme teknolojisini desteklememesi
 • Son nesil bir ürün olmaması
 • DLSS teknolojisine sahip olmaması
Bellek Arayüzü Genişliği192 bit
Bellek Bant Genişliği336 GB/s
GPU Çekirdeği1.408 Birim
VRAM boyutu6 GB
Overclock Frekansı1.875 MHz
Grafik Kartı / Önerilen Sistem Gücü125 W / 450 W

Fiyat-performans odaklı ekran kartlarının en dikkat çekenlerinden biri olan GTX 1660 Super, fiyatına göre bize gerçekten üstün bir performans veriyor. Bu nedenle en iyi ekran kartları listemize dahil olmaya hak kazanıyor.

Ray Tracing ve DLSS bulunmamasına rağmen kullanıcılarına gayet iyi bir deneyim sunacağına emin olduğumuz ekran kartı yurt dışında 239 $’a satılırken ülkemizde ise en ucuz 7.000 TL’den başlayan fiyatlarla satışta. Bu ürünün de geçen aya kıyasla düşüşte olduğunu belirtelim. Hatta uzun zamandır en düşük fiyatından satışta olduğunu belirtmek gerek. Ancak gelecek dönemdeki hareketleri tahmin etmek zor.

NVIDIA GeForce GTX 1650 V2 OC Edition

NVIDIA GeForce GTX 1650 V2 OC Edition

GTX 1650 V2 OC Edition’ın Avantajları

 • GDDR6 bellekleri ile hızlı bir performans sağlıyor.
 • NVIDIA Turing teknolojisiyle geliştirilmesi, oyunlarda tatmin edici bir performans göstermesine olanak tanıyor.
 • Aynı segmentteki çoğu ekran kartı modeline göre daha az güç tüketiyor.

GTX 1650 V2 OC Edition’ın Dezavantajları

 • Rakiplerine göre daha düşük bellek bant genişliğine sahip.
 • VRAM boyutu, çoğu rakibine göre daha düşük seviyede.
Bellek Arayüzü Genişliği128 bit
Bellek Bant Genişliği192 GB/s
GPU Çekirdeği896 Birim
VRAM boyutu4 GB
Overclock Frekansı1.650 MHz
Grafik Kartı / Önerilen Sistem Gücü75 W / 300 W

En iyi ekran kartları listemize NVIDIA GeForce GTX 1650 V2 OC Edition ile devam ediyoruz. NVIDIA GeForce GTX 1650 V2 OC Edition, GeForce GTX 1650’nin yenilenmiş versiyonu olarak karşımıza çıkıyor. Teknoloji devi NVIDIA, Asus ile birlikte popüler ekran kartı modeli GTX 1650’yi güncelleyerek tekrardan kullanıcılarına sundu. NVIDIA GeForce GTX 1650 V2 OC Edition, günlük işlerde fazlasıyla yeterli bir performans gösterecektir. Bunun yanı sıra ekran kartı, günümüzde giriş ve orta segment oyuncular için de ideal bir ekran kartıdır. NVIDIA GeForce GTX 1650 V2 OC Edition, 6.900 TL’den başlayan fiyatlarla satılmaktadır.

AMD Radeon RX 7600

en iyi ekran kartları - AMD Radeon RX 7600

RX 7600’nın Avantajları

 • Aynı fiyat aralığındaki rakiplerine kıyasla daha yüksek performans göstermesi
 • Güncel teknolojilerle geliştirilen bir ekran kartı olması

RX 7600’nın Dezavantajları

 • 8 GB VRAM, gelecek senelerde yetersiz kalabilir
 • 1080p’nin üzerindeki çözünürlüklerde düşük performans gösteriyor
 • Eski oyunlara destek sağlama konusunda yetersiz kalabilmektedir
Bellek Arayüzü Genişliği128 bit
Bellek Bant Genişliği288 GB/s
GPU Çekirdeği2.048 Birim
VRAM boyutu8 GB
Overclock Frekansı2.300 MHz
Grafik Kartı / Önerilen Sistem Gücü165 W / 450 W

AMD, Radeon RX 7600 modelini 2023 yılının ortalarında tanıttı. Günümüzde özellikle orta segment bilgisayar kullanıcılarının fazlasıyla tercih ettikleri ekran kartı modellerinden birisidir. Şirket, bu ekran kartını temel olarak fiyat/performans odaklı geliştirdi. Bu doğrultuda çok yüksek paralar ödemeden sizi memnun edecek bir ekran kartı performansı istiyorsanız AMD Radeon RX 7600 sizleri memnun edebilir. AMD Radeon RX 7600, Türkiye’de 10.000 TL’den başlayan fiyatlarla satılmaktadır.

Nvidia GeForce RTX 3050

en iyi ekran kartları - geforce-rtx-3050

RTX 3050’nin Avantajları

 • Uygun fiyat ve ışın izleme
 • VR ve 8K desteği
 • Güncel bir ekran kartı olması

RTX 3050’nin Dezavantajları

 • Performans konusunda 30xx serisindeki modellerin biraz daha altında
 • 8 GB VRAM desteği gelecekte yetersiz kalabilir
Bellek Arayüzü Genişliği128 bit
Bellek Bant Genişliği224 GB/s
GPU Çekirdeği2.560 Birim
VRAM boyutu8 GB
Overclock Frekansı1.777 MHz
Grafik Kartı / Önerilen Sistem Gücü130 W / 450 W

Nvidia’nın en güncel ekran kartları arasında yer alan RTX 3050, listemizin fiyat/performans ürünleri arasında yer almaya hak kazanıyor. Uygun fiyat ile RTX desteğine sahip olmak isteyen kullanıcılar için harika bir seçenektir. Bu doğrultuda ekran kartı, RTX 3050 Ampere mimarisi ile kullanıcılara sunuluyor.

Performans konusunda GTX 1650 ve GTX 1050 modellerini ciddi bir fark attığını belirtmek gerek. Ayrıca bu ürünlerde bulunmayan RTX desteği de RTX 3050 modelinde bulunuyor. Üstelik Nvidia DLSS teknolojisi de bu üründe yer alıyor.

Genel anlamda günümüzün en iyi fiyat/performans ürünleri arasında yer alan Nvidia RTX 3050 modelini ülkemizde de temin etmek mümkün. Bu modelin fiyatı ise yaklaşık 7.500 TL’den başlıyor. Eğer düşük bütçeli ve güncel bir ekran kartı arıyorsanız RTX 3050 modeline kesinlikle göz atmalısınız.

En İyi Ekran Kartları: Genel Değerlendirme

Ekran kartları, bilgisayarların en önemli donanımlarının başında gelmektedirler. Bundan dolayı teknoloji kullanıcıları, ekran kartı seçiminde oldukça dikkatli davranmaktadırlar. Özellikle oyun ya da render alma gibi işlemler yapacaksanız ekran kartı tercihiniz, işlemlerinizin performansını doğrudan etkileyecektir. Bundan dolayı en iyi ekran kartı modelleri hangileri diye merak edebilirsiniz. Bizler de bu içeriğimizde sizler için her bütçeye uygun en iyi ekran kartlarını listelemeye çalıştık.

En iyi ekran kartlarından bahsetmiş olduğumuz listemizin burada sonuna geliyoruz. En iyi ekran kartları listemizde yer alan ekran kartı fiyatları ay içerisinde zaman zaman değişiklik gösteriyor. Bu nedenle satın almayı düşündüğünüz dönemde ürünlerin fiyatları değişmiş olabilir. Ayrıca artan döviz ve madencilik gibi faaliyetler de zaman zaman stok sorununa yol açıyor. Yazımızı düzenli olarak takip ederek Türkiye’de stoklarda yer alan ekran kartlarını ve fiyatlarını güncel olarak takip edebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.