Days Gone PC Sürümü İncelemesi

Zombi oyunlarını sevenler için Days Gone PC versiyonu ile karşımızda. Peki yüksek fiyat etiketine sahip olan bu oyun satın almaya değer mi? Oyun bize neler sunuyor? Bu inceleme yazımızda size bunları açıklamaya çalışacağız.

Bir Virüs Ne Yuvalar Yıkıyor!

Oyunda dünyayı saran bir salgından kaynaklı insanlık perişan halde ve hayatta kalmaya çalışıyor. Etraftaki zombiler bu hayatta kalma kısmını biraz daha zorlaştırıyor tabii.

Oyunda canlandırdığımız karakterin adı Deacon St. John. Kendisi eski bir motosiklet çetesi üyesi ve ganimet avcısı. Yanımızda da canımız kanımız, en yakın arkadaşımız Boozer var.

days gone zombi

Oyunun hemen başında bir kurtarma sahnesi yer alıyor. Bu sahnede bir sağlık görevlisi olay yerinden helikopter ile ayrılacakken Deacon St. John, küçük bir çocuk tarafından bıçaklanan eşini helikopterle olay yerinden uzaklaştırmaya çalışıyor. Fakat o da ne; helikopterden sorumlu abi “Hayatta olmaz, siz üç kişisiniz, maksimum iki kişi alırım.” diyor.

Bacağından yaralı olan Boozer arkadaşına “Siz gidin, ben zaten bu halde çok dayanamam” gibi sözler sarf etse de John, karısına en sevdiği yüzüğüyle birlikte geri döneceğinin sözünü vererek Boozer’ın yanında kalıyor.

Sadece bu sahneden bile John’un ne kadar delikanlı olduğunu anlayabiliyoruz. Evet o kişi karımız olabilir ama arkadaşımız da bizim için kendini tehlikeye atıyor. Böyle bir durumda karımızı güvenli bölgeye ulaştırıp arkadaşımızın yanında olmak çok önemli!

Motorlara Binelim, Zombileri Keselim!

Oyunun bundan sonraki kısmında bir eğitim aşaması var. Oyunun mekaniklerini öğrenebilmek adına son derece güzel bir bölüm. Bu bazı oyuncuların canını sıkacağı gibi bazılarını da mutlu eden bir ayrıntı. Bana göre tam yerinde olmuş.

Çünkü oyunda bundan sonra bol bol motor kullanacağımız için bu mekaniklere alışmak gerekiyor. Öyle GTA’da araba sürmeye pek benzemiyor bu işler. Etrafımızda zombiler var, kolay değil. Bu arada eğitim aşamasında da insanlığa ne olduğunu ve olayların nasıl bu duruma geldiğini az çok öğreniyoruz.

Days Gone PC versiyonunda ana görevler olduğu gibi yan görevler de mevcut. Bu yan görevler oyunun bir süre daha uzamasını sağlıyor. Çünkü bazı noktalarda, bir ana görevden çıkan yan görevi yapmak istediğiniz zaman ister istemez farklı yollara sapabiliyorsunuz.

Fakat, Assassin’s Creed Valhalla oynar gibi oynuyorsanız sorun yok. O oyunda da kendimizi yan görevlere kaptırdığımız oluyordu. Yani “Ben oyunu tamamen bitirmeden bırakmam.” moduna girdiyseniz bu durum sizi çok sıkmaz.

Açıkçası ben oyunlarda yan görevlerin olmasını çok seviyorum. Ana hikayenin yanında başka hikayelerin içinde olmak biraz daha tatlı oluyor.

Oyuna grafikler konusunda bakacak olursak da sonuç gayet tatmin edici. Days Gone harika manzaralar sunuyor bizlere. İnsan gerçekten de “Motora atlayalım da şöyle bir sürelim” diyor istemsizce.

Bununla birlikte yakın dövüş sahneleri ve animasyonları da yine 10 numara 5 yıldız diyebileceğimiz türden. Oyunun geliştiricisi olan Bend Studio’nun ciddi bir mesai harcadığı ortada. Aslında Days Gone PC sürümü PlayStation sürümünden eksik kalmamış diyebiliriz.

Oynanış mekaniği olarak da çok zorlamadığını söylemek lazım. Birbirine karışmış tuş kombinasyonları yok. Bu konuda da gayet güzel ve sade bir iş çıkartmışlar. Özellikle PlayStation’dan PC’ye geçenleri üzmeyecek, bunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Days Gone Motor

Bu Oyuna Para Verilir mi?

Açıkçası zombi oyunlarını çok tercih etmesem de özellikle oyunda motor kullanılması beni kendine çok çekti. Fakat oyuna başladığım zaman zombi kısmının da çok kötü olmadığını gördüm. Yani oynayışıyla da oyunda kalmamı sağladı. Benim gibi zombili oyunlara karşı önyargısı olanlar Days Gone ile bu durumdan kurtulabilirler.

Hikaye tabanlı oyunları seviyorsanız hikayesi sizin için biraz “kısır” kalabilir. Fakat oyun içerisindeki grafikler, oynanış mekaniği derken gerçekten hikaye kısmına da pek bakmıyorsunuz. Oyunda güzelce stres atabileceğinizi belirtmek isterim.

Kaldı ki Cyberpunk 2077 gibi aceleye getirilmediğinden oyunda bir bug ya da çökme yaşanmıyor. Bu nedenle oyun zevkiniz de artıyor. Ayrıca yukarıda bahsettiğimiz gibi oyunun yan görevlerini de yaparsanız hikayede bir eksiklik hissetmezsiniz.

Unutmadan ekleyelim, oyunun sonu biraz ucu açık bitiyor. Yani insan ister istemez bu hikaye ikinci bir oyunla devam etsin diye düşünüyor.

Oyun şu anda Steam’de 279 TL’den satılıyor. Bu paraya değer mi sorusuna ancak kendiniz cevap verebilirsiniz. Herkesin ekonomik durumu “değer mi?” sorusuna farklı bir sonuç çıkartacaktır.

Fakat benim düşüncem oyunu eğer uzun zamandır beklemiyorsanız, vaktiniz varsa gelecek indirimlerle daha uygun fiyata almanın mantıklı olacağı yönünde.

“Ucuza oyun mu kaldı?” diyenleriniz de haklı tabii ki. Artık çok ucuza oyun bulmak son derece zor. Bu nedenle oyun alırken de iyi seçmek gerek. Days Gone PC versiyonu 30-35, hatta 40 saatinizi bile alabilir. Fakat sonrasında bir aksiyon beklemeyin.

Days Gone 2 için İmza Kampanyası

Bu arada oyunun hayranları da bir imza kampanyası başlattılar. Geçtiğimiz aylarda Sony (PlayStation için), Days Gone 2’yi reddetti. Oyunun hayranları da “Sony’nin Days Gone 2’yi onaylamasını bekleyen milyonlarca insan var. Hikayenin ucu bu kadar açık kalamaz!” şeklinde şikayetlerini dile getirdiler.

Bu içeriğin hazırlandığı zaman bu imza kampanyasında 121.098 kişi imza vermişti. Yani oyunu almak için aslında bir sebep olarak görebiliriz. Bu kadar insan yanılıyor olamaz değil mi?

Buna ek olarak da oyunun kreatif direktörü ve yazarı olan John Garvin de Jaffe’nin YouTube kanalında yapmış olduğu açıklamada, “Söyleyeceklerim dinleyicilerinizi kızdırabilir ama bir oyunu satın alıyorsanız onu tam fiyatından satın alın. Kaç kere oyuncuların bunu indirimden aldım demesine şahit oldum.” demesi biraz sitem ettiğinin göstergesiydi.

Bu açıklamanın imza kampanyasında ya da oyun satışlarında ne gibi bir etkisi olur bilemiyorum. Sonuç olarak oyunu satın almak ya da almamak sizin kararınız.

Ama benim tavsiyem John Garvin’e inat oyunu indirimden satın almanız yönünde. Grafikleri ve oynayış kalitesiyle bu oyunu mutlaka oynamalısınız diye de ekleyelim.

Days Gone

Days Gone Sistem Gereksinimleri

Oyun PlayStation’dan sonra PC’ye geldiği için beklentiler de yüksek tabii. Fakat en güzel yanı RTX ekran kartlarına gerek kalmadan da oynanabiliyor olması. Aşağıdaki listede oyuna ait minimum ve önerilen sistem gereksinimlerini görebilirsiniz.

Days Gone Minimum Sistem GereksinimleriDays Gone Önerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 10 64-bitsİşletim Sistemi: Windows 10 64-bits
İşlemci: Intel Core i5-2500K@3.3GHz veya AMD FX 6300@3.5GHzİşlemci: Intel Core i7-4770K@3.5GHz veya Ryzen 5 1500X@3.5GHz
Bellek: 8 GB RAMBellek: 16 GB RAM
Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 780 (3 GB) veya AMD Radeon R9 290 (4 GB)Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 1060 (6 GB) veya AMD Radeon RX 580 (8 GB)
Depolama: 70 GB kullanılabilir alanDepolama: 70 GB kullanılabilir alan

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bundan 11 yıl önce Beden Eğitimi bölümünden mezun olan Uğur "Benim burada ne işim var?" diyerek kendini teknolojiye ve oyun dünyasına adamıştır. Daha önceden farklı sitelerde ve dergilerde bildiklerini okuyuculara aktaran Uğur sıra teknoloji.org sitesinde diyor!

“Days Gone PC Sürümü İncelemesi” üzerine bir yorum

  1. Days Gone PS4’te oynamakta olduğum ve beni baştan büyük hayal kırıklığına uğratan bir yapım oldu. Elimde bir güzel silahlarım var baltalarım var, çantam öyle dolu ki yürüyemiyorum ama hiç mermi yok. Silahları kullanırken Kayserili damarlarım kabarıyor da kabarıyor, neyse diyom kafalarını parçalayayım şu yandan bulduğum ıvır zıvırla, 3 tane vuruyom 4 tane vuruyom 1 tanecik gariban zombiye, yok abi adam ölmüyo ama benim tahta sopa bir çabuk kırılıyor.

    Bu mevzular benim oyun zevkimi çok baltalıyor. Ha unutmadan, açık dünyamız var ama dünya çok boş. Bazen şey düşünüyorum hatta, evet ya oyun baya gerçekçi, genelde pek bir şey olmuyor üç beş zombi hariç :((. Yan görevler de çok nadir fakat bazıları gerçekten keyifliydi.

    Oyunun sunduğu görsel keyif ve motor kullanma hissiyatının güzelliği olmasa oyunu oynamak için pek bir sebep bulamıyorum.

    Sevgiler.

Yorumlar kapalı.