En İyi Oyun Bilgisayarları: Dizüstü Modeller – Mayıs 2022

Teknoloji geliştikçe bilgisayar modelleri de hızla gelişmeye devam ediyorlar. Yeni donanımların geliştirilmesi, bilgisayarların performansını ciddi ölçüde geliştiriyor. Bu gelişmelerden en çok etkilenen bilgisayar modelleri de oyun bilgisayarları oluyor diyebiliriz. Oyun bilgisayarları, en çok tercih edilen bilgisayar çeşitlerinin başında geliyor diyebiliriz. Bundan dolayı birçok kişi en iyi oyun bilgisayarları hangileri diye merak ediyor.Bizler de bu yazımızda sizler için en iyi oyun bilgisayarlarından bahsedeceğiz. Neredeyse her teknolojik cihazda olduğu gibi bilgisayarlarda da ürünün özellikleri geliştikçe fiyatı artıyor. Bunun yanı sıra oyun bilgisayarları, diğer bilgisayarlara göre daha güçlü donanımlara sahipler. Bu durum, oyun bilgisayarlarının günlük kullanıma uygun bilgisayarlardan daha pahalı olmasını sağlıyor.

Her geçen gün teknolojik cihazların fiyatlarının daha da artması bu konuda oyuncuların model seçmelerini zorlaştırıyor. Bundan dolayı oyun bilgisayarlarını 3 temel fiyat aralığında listelemek doğru olacaktır. Güncel piyasada iyi bir oyun bilgisayarı almak isterseniz en az 10.000 TL bütçe ayırmanız gerekiyor.

Almak istediğiniz bilgisayar modelinin özellikleri geliştikçe ayırmanız gereken bütçe de artıyor. Bizler, sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi oyun bilgisayarları listesinde her bütçeye hitap etmeye çalışacağız. Böylece oyun bilgisayarı almaya karar verdiğinizde sizler için hem bütçe hem özellik olarak uygun olacak bilgisayar modelini listemizde kolaylıkla bulabileceksiniz.

Lafı daha fazla uzatmadan sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi oyun bilgisayarları önerileri listemize geçelim:

10.000 – 15.000 TL Fiyat Aralığındaki En İyi Oyun Bilgisayarları

Monster Abra A7 V12.5.3

Monster Abra A7 V12.5.3

Listemizin ilk sırasında Monster Abra A7 V12.5.3 modeli yer alıyor. Monster, her bütçeye hitap eden oyun bilgisayarları modelleri ile ön plana çıkıyor. Oyuncu bilgisayarı denilince birçok kişinin aklına yüksek bütçeli bilgisayarlar geliyor. Monster, bu görüşün aksine daha uygun bütçelere hitap eden oyuncu bilgisayarları da üretiyor. Bu doğrultuda Abra A7 V12.5.3 de bu modellerden birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Monster, bu modelde Abra serisinin klasikleşen tasarımını kullandı. 25.9 mm kalınlığında olan laptopun ağırlığı ise 2.5 kg olarak karşımıza çıkıyor. Bu değerler, laptopun ortalama kalınlıkta bir kasaya sahip olduğunu gösteriyor. Bu sayede oyuncular, laptopu taşırlarken çok zorluk çekmiyorlar.

Bunun yanı sıra laptopta HD bir kamere yer alıyor. Bu kamera, kullanıcılarına üst düzey bir performans vermese de dahili bir kamera için yeterli bir performans gösteriyor diyebiliriz. Ayrıca Monster, çoğu laptop modelinde olduğu gibi bu modelde de RGB aydınlatmalı klavye kullanmayı tercih etti.

Laptopun donanım özellikleri ise şu şekilde karşımıza çıkıyor:

Ekran17.3 inç, 1920×1080 Piksel ekran çözünürlüğü, 144 Hz yenileme hızı
İşlemciIntel Core i5-11400H
RAM16 GB DDR4
Ekran KartıNVIDIA GeForce GTX 1650 GDDR6
Depolama Alanı500 GB SSD
İşletim SistemiDOS

Laptop, sahip olduğu donanımlar sayesinde piyasadaki birçok oyunu rahatlıkla açacaktır. Bunun yanı sıra kullanıcılar, bu model üzerinden video editleme gibi işlemlerini de gerçekleştirebiliyorlar. Tabii ki bu noktada kullanıcıların çok ağır işlemler için büyük beklentilere girmemeleri gerekiyor.

Giriş seviyesindeki oyun laptoplarından birisi olan Monster Abra A7 V12.5.3, Türkiye’de 12.800 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşuyor.

Asus ROG Strix G513IH-HN002

Asus ROG Strix G513IH-HN002

Oyuncu laptoplarından bahsedildiği bir listede ASUS tarafından üretilen laptoplara yer vermeseydik olmazdı. Şirket, hem oyuncular hem de günlük kullanım için ürettiği laptop modelleriyle piyasadaki en başarılı markalardan birisi olarak biliniyor. Bundan dolayı bizler de en iyi oyuncu bilgisayarı önerileri listemizde Asus ROG Strix G513IH-HN002 modeline yer verdik.

Laptopun 2.10 kg ağırlığında ve 27.2 mm kalınlığında bir kasası mevcut. Kasanın ağırlığı, oyuncu laptopları için gayet normal diyebiliriz. Ancak bazı kullanıcılar, kasının kalınlığından rahatsız olacaklardır. Fakat bu değerin de giriş seviyesi oyuncu laptopları için normal olduğunu belirtebiliriz.

Bunun yanı sıra laptopun tasarımına baktığımızda ASUS’un çoğu ROG modelinde olduğu gibi bu modelde de oldukça başarılı ve ilgi çekici bir tasarım yarattığını söyleyebiliriz. Tasarımda kullanılan ufak detaylar, kesinlikle laptopa ayrı bir hava katıyorlar. Bu detaylardan birisi de oyuncu laptoplarının olmazsa olmazı olan aydınlatmalı klavye oluyor. Bu sayede laptop, tasarımıyla bile bir oyuncu bilgisayarı olduğunu gösteriyor.

Bunun yanı sıra ASUS, bu modelde şu donanımları kullanmayı tercih etti:

Ekran15.6 inç, 1920×1080 Piksel ekran çözünürlüğü, 144 Hz yenileme hızı
İşlemciAMD Ryzen 7 4800H
RAM8 GB DDR4
Ekran KartıNVIDIA GeForce GTX 1650 GDDR6
Depolama Alanı512 GB SSD
İşletim SistemiDOS

ASUS, bu modelde kullandığı donanımlar ile genel olarak giriş seviyesindeki oyuncu laptopu kullanıcılarına hitap ediyor diyebiliriz. Bu durum, tabii ki laptopun performansının yetersiz olacağı anlamına gelmiyor. Kullanılan donanımlar, günümüzdeki oyunların çoğunluğu için yeterli olacaktır.

Türkiye’de Asus ROG Strix G513IH-HN002 modelini satın almak isteyen kişilerin, bütçelerinden en az 13.000 TL ayırmaları gerekiyor.

Casper Excalibur G770.1140-BVJ0X-B

Casper Excalibur G770.1140-BVJ0X-B

En iyi oyuncu bilgisayarı önerileri listemize Casper Excalibur G770.1140-BVJ0X-B ile devam ediyoruz. Casper, Türkiye’de en çok tercih edilen laptop markalarının başında geliyor. Bunun yanı sıra şirketin en çok kullanılan laptop serisi ise Excalibur olarak karşımıza çıkıyor. Bundan dolayı bizler de listemizde Casper Excalibur G770.1140-BVJ0X-B modeline yer verdik.

Casper, genel olarak Excalibur modellerinde sade fakat göze hitap eden bir tasarım kullanmayı tercih ediyor. Bu modelin tasarımı da oldukça sade ancak görüntü itibariyle oyuncu bilgisayarı olduğunu belli ediyor. Bunun yanı sıra laptop kasasının kalınlığı 23 mm, ağırlığı ise 2.10 kg olarak karşımıza çıkıyor.

Laptop, her ne kadar oyuncu bilgisayarı olarak geçse de genel kullanıma da uygun olacak şekilde tasarlandı. Bu doğrultuda şirket, bu modelde 720p çözünürlüğünde hizmet veren bir kamera kullanmayı tercih etti. Bunun yanı sıra laptopun bataryası da günlük kullanım için ideal bir performans gösteriyor. Böylece Casper Excalibur G770.1140, oyuncuların yanı sıra günlük kullanım için laptop arayan kişilere de hitap ediyor.

Laptopun donanım kısmında ise şu özellikler karşımıza çıkıyor:

Ekran15.6 inç, 1920×1080 Piksel ekran çözünürlüğü, 144 Hz yenileme hızı
İşlemciIntel Core i5-11400H
RAM16 GB DDR4
Ekran KartıNVIDIA GeForce RTX 3050
Depolama Alanı500 GB SSD
İşletim SistemiDOS

Casper Excalibur serisi, tüm oyunculara hitap eden modellere sahip. Şirket, bu modelde ise genel olarak giriş seviyesindeki oyuncuları hedef almış diyebiliriz. Laptopun sahip olduğu donanımlar, günümüzdeki oyunlarda belirli bir seviyede performans almanızı sağlayacaktır.

Donanımıyla kullanıcılarını genel olarak memnun etmeyi başaran Casper Excalibur G770.1140-BVJ0X-B, Türkiye’de 13.800 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşuyor.

HP Pavilion 15-EC2054NT

HP Pavilion 15-EC2054NT

Dünyanın en büyük bilgisayar üreticilerinden HP, giriş seviyesine uygun olan oyuncu laptop modellerinden Pavilion 15-EC2054NT ile listemizde kendisine yer bulmayı başardı. Şirket, dünya genelinde en çok tercih edilen bilgisayar markalarının başında geliyor. Bundan dolayı laptop üzerinden oyun oynayan birçok oyuncu da bilgisayar tercihini HP marka laptoplardan yana kullanıyor. Bu doğrultuda Pavilion 15-EC2054NT, markanın giriş seviyesindeki en popüler modellerinden birisi olarak dikkat çekiyor.

HP, bu modelde Pavilion serisinin klasikleşen siyah/yeşil ağırlıklı tasarımını kullanmayı tercih etti. Ayrıca 1.98 kg ağırlığında olan laptopun kalınlığı ise 23.5 mm olarak karşımıza çıkıyor. Bu değerler de bir oyuncu laptopu tasarımına göre gayet ideal diyebiliriz.

Bunun yanı sıra bir oyuncu laptopunda tasarımdan daha önemli olan nokta donanımlar oluyor desek yanlış olmayacaktır. Laptop, sahip olduğu donanımlar sayesinde giriş seviyesindeki oyuncu laptopu kullanıcılarını fazlasıyla memnun etmeyi başarıyor. Laptopun donanımları şu şekilde ön plana çıkıyor:

Ekran15.6 inç, 1920×1080 Piksel ekran çözünürlüğü, 144 Hz yenileme hızı
İşlemciAMD Ryzen 7 5800H
RAM16 GB DDR4
Ekran KartıNVIDIA GeForce GTX 1650
Depolama Alanı512 GB SSD
İşletim SistemiDOS

Laptop, donanımları genel olarak değerlendirildiğinde giriş seviyesindeki oyunculara yeterli bir performans gösteriyor diyebiliriz. Bunun yanı sıra uzun süreli güçlü oyunları oynamak isteyen oyuncular, laptopun ekran kartı konusunda sıkıntı yaşayabilirler. Bundan dolayı önümüzdeki yıllarda piyasaya sürülecek olan güçlü oyunları yüksek performansta oynamak istiyorsanız listemizde yer alan ekran kartı daha güçlü olan modellere bakmanızı tavsiye ediyoruz.

HP Pavilion 15-EC2054NT, Türkiye’de 14.000 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşuyor.

Dell G515

Dell G515

Listemize Dell G515 ile devam ediyoruz. Çünkü Dell, çeşitli fiyat kategorilerinde farklı kullanım amaçlarına uygun bilgisayarlar üretiyor. Bundan dolayı oyuncu bilgisayarı modeli ararken neredeyse tüm fiyat aralıklarında Dell bilgisayarlar ile karşılaşmak oldukça mümkün. Bizler de giriş seviyesi oyuncu laptop önerileri kısmında Dell G515 modelini öneriyoruz.Dell, laptopta oldukça sade bir tasarım kullanmayı tercih etti. Şirket, bir yandan sadelikten ödün vermezken bir yandan da laptopun oyuncu laptopu olduğunu belli eden ufak detaylar eklemeyi de unutmadı. Böylece laptop, tasarımıyla kullanıcılarını etkilemeyi başarıyor.

Ekran15.6 inç, 1920×1080 Piksel ekran çözünürlüğü, 144 Hz yenileme hızı
İşlemciAMD Ryzen 7 4800H
RAM16 GB DDR4
Ekran KartıAMD Radeon RX 5600M
Depolama Alanı512 GB SSD
İşletim SistemiDOS

Bunun yanı sıra laptopun donanımlarını incelediğimizde ise Dell, bu modelle piyasada yer alan çoğu oyunda orta-üst düzey performans vermeyi hedefliyor. Bundan dolayı Dell G515 ile bir süre daha oyun sektöründe yer alan oyunların birçoğunu sorunsuz oynayabileceğinizi söyleyebiliriz.

Hem tasarımıyla hem de donanımıyla kullanıcılarını etkilemeyi başaran Dell G515, Türkiye’de 14.500 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşuyor.

15.000 – 20.000 TL Fiyat Aralığındaki En İyi Oyun Bilgisayarları

ASUS TUF Gaming F17 FX706HCB-HX146

en iyi oyun bilgisayarları - ASUS TUF Gaming F17 FX706HCB-HX146

En iyi oyun bilgisayarları listemize bir ASUS modeliyle daha devam ediyoruz. ASUS, TUF serisiyle de oyunculara hitap eden bilgisayarlar geliştiriyor. Hatta son zamanlarda şirket, TUF serisine ROG serisinden biraz daha fazla önem veriyor diyebiliriz. Bundan dolayı TUF Gaming serisi altında yeni nesil güçlü oyuncu laptopları, kullanıcılarla buluşuyor.

Serinin klasikleşen bir tasarımı var diyebiliriz. ASUS, bir süredir TUF Gaming modellerinde siyah ağırlıklı olan bu tasarımı kullanmayı tercih ediyor. Oldukça şık duran bu tasarım bir süre daha kullanıcıların karşısına çıkacak diyebiliriz. Çünkü ASUS, yeni tanıttığı TUF Gaming modellerinde de klasikleşen tasarım üzerinden ilerlemeyi tercih etti.

Bunun yanı sıra laptop, tasarım olarak çok kaba durabilir. Ancak laptop, 2.60 kg ağırlık ve 25.2 mm kalınlığa sahip. Yani aslında laptopun ağırlık ve kalınlık değerleri, bir oyuncu laptopuna göre ideal seviyede olarak karşımıza çıkıyorlar.

Laptopun donanımı ise şu şekilde karşımıza çıkıyor:

Ekran17.3 inç, 1920×1080 Piksel ekran çözünürlüğü, 144 Hz yenileme hızı
İşlemciIntel Core i7-11800H
RAM16 GB DDR4
Ekran KartıNVIDIA GeForce RTX 3050
Depolama Alanı512 GB SSD
İşletim SistemiDOS

ASUS, laptopta kullandığı donanımlar sayesinde oyuncuları memnun etmeyi başarıyor diyebiliriz. Şirket, ayrıca laptopu RGB aydınlatmalı klavye ve 720P kamera ile destekliyor. Bu sayede laptop, sadece güçlü donanımıyla değil sahip olduğu diğer özelliklerle de oyuncuları etkilemeyi başarıyor.

ASUS TUF Gaming F17 FX706HCB-HX146, Türkiye’de 18.000 TL’den başlayan fiyatlarla piyasada yer alıyor.

MSI Bravo 15 B5DD-022XTR

MSI Bravo 15 B5DD-022XTR

Orta seviyesindeki oyuncu bilgisayarları önerilerimizde MSI tarafından üretilen Bravo 15 B5DD-022XTR modeli de yer alıyor. MSI, oyun bilgisayarı konusunda en başarılı markaların başında geliyor. Bundan dolayı Türkiye’de de birçok oyuncu, oyun laptopu olarak MSI modellerini kullanmayı tercih ediyor. Bizler de listemizde MSI Bravo 15 B5DD-022XTR modeline yer verdik.

Laptop, oldukça şık bir tasarıma sahip. MSI, uzun süredir oyuncu laptoplarında standart haline gelmiş bir tasarım kullanıyor. Şirket, bu tasarım üzerinde ufak değişiklikler yaparak yeni modeller oluşturuyor. Bu doğrultuda MSI Bravo 15 B5DD-022XTR de bu modellerden birisi diyebiliriz. Bunun yanı sıra laptopun kasası 25 mm kalınlık ve 2.35 kg ağırlık değerlerine sahip. Ağırlık, bu seviyedeki bir bilgisayar için ideal olsa da kasanın kalınlığı bazı kullanıcıları rahatsız edebilir.

MSI, bu modelde HD bir kamera kullanmayı tercih etti. Bu kamera, çoğu laptop kamerası gibi üst düzey bir performans göstermese de toplantı, ders gibi etkinliklerde yeterli olacaktır. Ancak tabii ki laptopu oyun yayıncılığı için kullanmayı düşünen kişilerin harici bir kamera almaları gerekecektir. Bunun yanı sıra laptopta yer alan klavye ışıklandırması, laptopa ayrı bir hava katıyor diyebiliriz.

MSI, bu modelde şu özellikleri kullanmayı tercih etti:

Ekran15.6 inç, 1920×1080 Piksel ekran çözünürlüğü, 144 Hz yenileme hızı
İşlemciAMD Ryzen 5 5600H
RAM8 GB DDR4
Ekran KartıAMD Radeon RX 5500M
Depolama Alanı512 GB SSD
İşletim SistemiDOS

Laptopun özellikleri genel olarak değerlendirildiğine laptop, giriş seviyesinde oyuncu laptopu arayan kişileri memnun edecektir diyebiliriz. Bunun yanı sıra bu modeli uzun vadeli kullanmayı düşünen kişiler, önümüzdeki senelerde RAM takviyesi yapmak durumunda kalabilirler. Bundan dolayı laptopu satın almayı düşünüyorsanız ileride RAM takviyesiyle uğraşmak yerine satın alırken 8 GB RAM daha ekletmek laptopu daha uzun süreli kullanmanızı sağlayacaktır.

Hem tasarımıyla hem de donanımıyla kullanıcılarını memnun etmeyi başaran MSI Bravo 15 B5DD-022XTR, Türkiye’de 18.500 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşuyor.

Monster Abra A7 V11.5.3

Monster Abra A7 V11.5.3

Monster, bir başka Abra modeliyle bir kez daha listemize girmeyi başardı. Abra serisi genel olarak giriş ve orta seviye oyuncu laptop modelleriyle ön plana çıkıyor. Listemizde yer verdiğimiz Abra A7 V11.5.3 modeli de orta seviye oyuncu laptop modellerinden birisi diyebiliriz.

Laptop, çoğu Abra modeli gibi siyah ağırlıklı bir tasarıma sahip. Monster, tasarımda kullandığı RGB aydınlatma başta olmak üzere çeşitli detaylar ile laptopun tasarımıyla bile bir oyun bilgisayarı olduğunu göstermek istiyor. Bunun yanı sıra laptop, taşınabilirlik kısmında bazı kullanıcılarını üzebilir. Çünkü laptopun kalınlığı 30.1 mm ve ağırlığı 2.5 kg olarak karşımıza çıkıyor.

Bunun yanı sıra Monster, diğer modellerinde olduğu gibi bu modelde de sadece oyunculara hitap etmek istemiyor. Bundan dolayı laptopta HD bir kamera mevcut. Ayrıca Monster, laptopun günlük kullanıma uygun olması için pil konusuna da önem verdiklerini belirtiyor.

Laptopun donanımları, şu şekilde karşımıza çıkıyorlar:

Ekran17.3 inç, 1920×1080 Piksel ekran çözünürlüğü
İşlemciIntel Core i7-11800H
RAM16 GB DDR4
Ekran KartıNVIDIA GeForce RTX 3050 Ti
Depolama Alanı500 GB SSD
İşletim SistemiDOS

Monster, kullandığı donanımlar ile kullanıcılarına orta seviye bir oyuncu laptopu sunuyor. Kullanıcılar, laptopa bir süre donanım eklemesi yapma ihtiyacı hissetmeden diledikleri oyunu oynayabilirler diyebiliriz. Bunun yanı sıra bilindiği gibi Monster, laptop satın alırken özelleştirme yapılmasına izin veriyor. Böylece bu donanımların uzun vadede yetersiz olacağını düşünen kişiler, laptopta RAM ve depolama alanı ekleme başta olmak üzere çeşitli özelleştirmeler yapabiliyorlar.Monster Abra A7 V11.5.3, Türkiye’de 18.300 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşuyor.

MSI GF63 THIN 10UC-672XTR

En iyi oyun bilgisayarları - MSI GF63 THIN 10UC-672XTR

MSI, genel olarak üst düzey oyuncu bilgisayar modelleriyle biliniyor. Ancak şirket, üst düzey oyuncu bilgisayar modellerinin yanı sıra giriş ve orta seviye bilgisayar modelleriyle de kullanıcılarına hizmet vermeye çalışıyor. Bu modellerden birisi de MSI GF63 THIN 10UC-672XTR oluyor.

Laptop, siyah ağırlıklı bir tasarıma sahip. MSI, bu modelde de oldukça şık bir tasarım yaratmayı başarmış diyebiliriz. Üstelik MSI, bu modelde kasa konusunda da başarılı bir iş çıkarttı. Çünkü laptopun kalınlığı 21.7 mm ve ağırlığı 1.86 kg olarak öne çıkıyor. Bu değerler de bir oyuncu bilgisayarı için gayet başarılı diyebiliriz.

MSI, çoğu modelinde olduğu gibi bu modelde de HD bir kamera kullanmayı tercih etti. Bunun yanı sıra MSI modellerinin olmazsa olmazı olan klavye aydınlatması, bu modelde de yer alıyor. Yani MSI, tasarım ve güçlü donanımın yanı sıra ufak detaylarla da kullanıcılarını etkilemeyi başarıyor.

Laptopun donanımları ise şu şekilde karşımıza çıkıyor:

Ekran15.6 inç, 1920×1080 Piksel ekran çözünürlüğü, 144 Hz yenileme hızı
İşlemciIntel Core i7-10750H
RAM16 GB DDR4
Ekran KartıNVIDIA GeForce RTX 3050
Depolama Alanı512 GB SSD
İşletim SistemiDOS

Laptop, sahip olduğu donanımlar sayesinde oyun konusunda kullanıcılarını memnun edecek bir performans gösteriyor. Çünkü kullanıcılar, bir süre daha bu donanımlar sayesinde yeni oyunları rahatlıkla oynamaya devam edebilirler diyebiliriz. Bundan dolayı MSI, bu modeliyle genel olarak orta seviye oyuncu bilgisayarı arayan kullanıcılara hitap ediyor.

MSI GF63 Thin 10UC-672XTR, Türkiye’de 19.000 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşuyor.

Dell G15 5515 RE SIF15TEZH22112101P03

Dell G15 5515 RE SIF15TEZH22112101P03

ABD merkezli Dell, dünyanın en büyük bilgisayar üreticilerinden birisi olarak biliniyor. Şirket, oyunculara hitap eden laptop modelleri de üretiyor. Hatta bu modeller, sahip oldukları donanımlar sayesinde en başarılı oyuncu bilgisayarı modelleri arasına rahatlıkla girmeyi başarıyorlar. Bundan dolayı bizler de listemizde Dell G15 5515 RE SIF15TEZH22112101P03 modeline yer verdik.

Listemizdeki çoğu modelin aksine bu laptop, daha sade bir tasarıma sahip. Dell, ürettiği laptoplarda tasarım konusunda herkese hitap etmeye çalışıyor. Bundan dolayı laptop, her ne kadar oyunculara hitap ediyor gibi ön plana çıksa da tasarımdaki sadeliğiyle laptopun aslında tüm laptop kullanıcılarına hitap ettiğini söyleyebiliriz. Laptopun kalınlığı 26.9 mm ve ağırlığı 2.45 kg olarak belirtiliyor.

Laptopta HD bir kamera mevcut. Bunun yanı sıra Dell, pil konusunda oldukça iddialı. Çünkü bu modelde hızlı şarj desteği mevcut. Bu sayede kullanıcılar, laptoplarını dışarıda kullanmak istediklerinde sürekli şarj yeri aramak zorunda kalmıyorlar.

Dell, bu modelde şu donanımları kullanmayı tercih etti:

Ekran15.6 inç, 1920×1080 Piksel ekran çözünürlüğü, 120 Hz yenileme hızı
İşlemciAMD Ryzen 7 5800H
RAM32 GB DDR4
Ekran KartıNVIDIA GeForce RTX 3050
Depolama Alanı512 GB SSD
İşletim SistemiWindows 10 Home

Dell, kullandığı donanımlar ile orta seviye oyuncu laptopu kullanıcılarına hitap ediyor diyebiliriz. Bunun yanı sıra belirttiğimiz gibi şirket, tasarım konusunda da başarılı bir iş çıkarttı. Bu sayede kullanıcılar, bu modelle diledikleri yerde diledikleri oyunu oynayabiliyorlar.

Türkiye’de Dell G15 5515 RE SIF15TEZH22112101P03 modelini satın almak isteyen kişilerin, bütçelerinden en az 19.500 TL ayırmaları gerekiyor

HP Victus 16-E0015NT

HP Victus 16-E0015NT

Oyuncu bilgisayarlarından bahsettiğimiz bir listede HP modeline yer vermeseydik olmazdı. HP, listemizdeki birçok marka gibi dünyanın en büyük ve başarılı bilgisayar üreticilerinin başında geliyor. Uzun süredir kullanıcılarına hizmet veren şirket, aynı zamanda en güvenilir bilgisayar üreticilerinden birisi olarak da biliniyor. Bundan dolayı bizler de listemizde HP Victus 16-E0015NT modeline yer verdik.

HP, bu modelde oldukça şık bir tasarım yaratmayı başardı. Sade bir tasarım kullanmayı hedefleyen HP, bu sayede tüm laptop kullanıcılarına tasarım konusunda hitap etmeyi planladı diyebiliriz. Laptopun kasası 23.5 mm kalınlığında ve 2.46 kg ağırlığında kullanıcılarının karşısına çıkıyor.

Laptop, sahip olduğu özellikler ile kullanıcılarını oyun dışındaki konularda da memnun etmeyi hedefliyor. Bu kapsamda HP, bu modelde kendi geliştirdiği 720P bir kamerayı kullanmayı tercih etti. Bunun yanı sıra şirket, laptopun ses performansı konusunda da oldukça iddialı. HP, geliştirilen yazılım ve kullanılan donanımlar sayesinde kullanıcılarına güçlü bir ses deneyimi sunduklarını belirtiyor.

Bunun dışında laptopta kullanılan donanımlar şu şekilde karşımıza çıkıyorlar:

Ekran16.1 inç, 1920×1080 Piksel ekran çözünürlüğü, 144Hz yenileme hızı
İşlemciAMD Ryzen 7 5800H
RAM16 GB DDR4
Ekran KartıNVIDIA GeForce RTX 3050 Ti
Depolama Alanı1 TB SSD
İşletim SistemiWindows 10 Home

HP, bu modelde tasarımdan donanıma kadar neredeyse tüm noktalarıyla başarılı bir oyun bilgisayarı geliştirmeyi başardı. Kullanılan donanımlar, oyuncuların güncel oyunlardan yüksek performans almalarını sağlayacaktır. Bunun yanı sıra belirttiğimiz gibi HP tarafından kullanılan yazılımlar ve donanımlar, bilgisayarın günlük kullanımda da yüksek bir performans vermesini sağlayacaktır.

HP Victus 16-E0015NT, Türkiye’de 20.000 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşuyor.

20.000TL ve Üstü Fiyata Sahip En İyi Oyun Bilgisayarları

Casper Excalibur G900.1180-EQ60R-B

En iyi oyun bilgisayarları - Casper Excalibur G900.1180-EQ60R-B

Casper, Excalibur serisinin bir modeliyle daha listemizde kendisine yer bulmayı başardı. Çünkü şirket, Excalibur serisinde tüm oyunculara hitap edecek modeller geliştirmeye çalışıyor. Bu sayede şirket, üst düzey oyuncu bilgisayar modellerini de satışa sunuluyor. Excalibur G900.1180-EQ60R-B modeli de bu modellerden birisi diyebiliriz.Şirket, bu modelde de tasarım anlamında çok büyük farklılıklar vadetmiyor. Çünkü laptop, klasik Excalibur serisinin tasarımına sahip. Casper, siyah ağırlıklı oluşturduğu bu tasarımda ufak detaylar ile laptopun tasarımıyla bile kesinlikle bir oyuncu bilgisayarı olduğunu gösteriyor. Ayrıca laptopun kalınlığı 21.4 mm ve ağırlığı 2.10 kg olarak karşımıza çıkıyor. Bu değerler de bir oyuncu laptopu için gayet ideal diyebiliriz.

Bunun yanı sıra şirket, çoğu modelde olduğu gibi bu modelde de klavye aydınlatması kullanmayı tercih etti. Ayrıca laptopta 720p bir kamera da mevcut. Bu sayede Casper, güçlü donanımın yanı sıra önemli özelliklerle de kullanıcılarını memnun etmeye çalışıyor.

Bu modelde Casper tarafından tercih edilen donanımlar ise şu şekilde karşımıza çıkıyorlar:

Ekran15.6 inç, 1920×1080 Piksel ekran çözünürlüğü, 144 Hz yenileme hızı
İşlemciIntel Core i7-11800H
RAM64 GB DDR4
Ekran KartıNVIDIA GeForce RTX 3060 130W
Depolama Alanı1 TB SSD
İşletim SistemiWindows 10 Pro

Casper, kullandığı donanımlarla bu modelde üst düzey oyun bilgisayarı kullanıcılarına hitap ediyor diyebiliriz. Çünkü tercih edilen donanımlar, kullanıcıların laptopu uzun süre kullanmalarını sağlayacaktır. Tabii ki önümüzdeki senelerde yeni çıkan oyunların neler getireceğini bilmiyoruz. Ancak yine de laptopun kullanıcılarını oyun performansı konusunda fazlasıyla memnun edeceğini söyleyebiliriz.

Türkiye’de Casper Excalibur G900.1180-EQ60R-B modelini satın almayı düşünen kişilerin, en az 26.000 TL bütçe ayırmaları gerekiyor.

MSI PULSE GL76 11UDK-220TR

MSI PULSE GL76 11UDK-220TR

Üst düzey oyuncu laptopu denilince birçok kişinin aklına direkt MSI tarafından üretilen laptop modelleri geliyor. Şirket, her ne kadar çeşitli seviyelerde laptop modelleri üretse de daha çok üst düzey laptop modelleriyle biliniyor. Bundan dolayı bizler de listemizde MSI PULSE GL76 11UDK-220TR modeline yer verdik.

Laptop, oldukça şık bir tasarıma sahip. MSI, bu modelde sade fakat ön plana çıkan bir tasarım yaratmayı hedefledi diyebiliriz. Nitekim şirket, ürettiği tasarım ile bu konuda oldukça başarılı oldu diyebiliriz. Laptopun kasası 24.2 mm kalınlık ve 2.60 kg ağırlığa sahip. Bu değerler bazı kişilere fazla gelecektir. Ancak bu kasanın, bir oyuncu laptopu için ideal olduğunu belirtmemiz yanlış olmayacaktır.

Bunun yanı sıra laptopta HD bir kamera yer alıyor. MSI modellerinin çoğunda yer alan bu kamera, yeterli bir performans gösteriyor. Ayrıca MSI, modellerinde klasikleşen RGB aydınlatmalı klavyeyi bu modelde de kullandı. Bu sayede şirket, klavyeyle de oyuncuların ilgisini çekmeyi başarıyor.

Laptopta yer alan donanımlar ise şu şekilde ön plana çıkıyor:

Ekran17.3 inç, 1920×1080 Piksel ekran çözünürlüğü, 144 Hz yenileme hızı
İşlemciIntel Core i7-11800H
RAM32 GB DDR4
Ekran KartıNVIDIA GeForce RTX 3050 Ti
Depolama Alanı1 TB SSD
İşletim SistemiWindows 10 Home

MSI, yarattığı tasarımdan kullandığı donanımlara kadar her noktada üst düzey oyunculara hitap ediyor. Kullanıcılar, laptopta yer alan donanımlar sayesinde oyunlardan uzun bir süre üst düzey performans alacaklar diyebiliriz. Bunun yanı sıra MSI, yarattığı tasarım sayesinde her dönemde oyuncuların ilgisini çekmeyi başaracaktır.

Laptopun Türkiye’deki satış fiyatı, 29.500 TL’den başlayan fiyatlarla karşımıza çıkıyor.

Lenovo Legion 7 82N60049TX

Lenovo Legion 7 82N60049TX

Oyuncu laptoplarından bahsettiğimiz bir listede Lenovo tarafından üretilen modellere de yer vermemiz gerekiyor. Çünkü Lenovo, laptop konusunda oldukça başarılı işler çıkartıyor. Şirket, son zamanlarda ürettiği oyuncu laptopu modelleriyle de kullanıcılarını etkilemeyi başarıyor. Bundan dolayı Lenovo Legion 7 82N60049TX listemizde kendisine yer bulmayı başardı.

Lenovo, tasarım konusunda en başarılı laptop üreticilerinden birisi diyebiliriz. Şirket, özellikle son zamanlarda oldukça özgün ve ilgi çekici tasarımlar yaratmayı başarıyor. Lenovo tarafından üretilen yaratıcı tasarımlardan birisi de bu modelde karşımıza çıkıyor. Lenovo Legion 7 82N60049TX, oldukça şık ve ilgi çekici bir tasarıma sahip. Ayrıca laptopun kalınlığı 23.5 mm ve ağırlığı 2.5 kg olarak ön plana çıkıyor.

Bunun yanı sıra Lenovo, laptopta kendi yazılımıyla desteklediği HD bir kamera kullanmayı tercih etti. Bu kamera, tabii ki oyun yayınları için çok yeterli olmayacaktır. Ancak kameranın performansı, kullanıcılarını günlük kullanımda fazlasıyla memnun edecektir. Ayrıca laptopta klavye aydınlatması ve hızlı şarj desteği gibi özellikler de mevcut.

Lenovo tarafından bu modelde tercih edilen donanımlar ise şu şekilde karşımıza çıkıyor:

Ekran16 inç, 2560×1600 Piksel ekran çözünürlüğü, 165 Hz yenileme hızı
İşlemciAMD Ryzen 9 5900HX
RAM32 GB DDR4
Ekran KartıNVIDIA GeForce RTX 3080 165W
Depolama Alanı2 TB SSD
İşletim SistemiWindows 10 Home

Lenovo, tercih ettiği donanımlar ile üst düzey oyuncu laptopu arayan kişilere hitap ediyor diyebiliriz. Kullanılan donanımlar, kullanıcıları uzun bir süre memnun edecektir. Çünkü laptopta yer alan güçlü donanımlar, oyuncuların oyunlardan üst düzey performans almalarını sağlayacaktır.

Lenovo Legion 7 82N60049TX, Türkiye’de 57.500 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşuyor.

Monster Semruk S7 V8.1.2

En iyi oyun bilgisayarları - Monster Semruk S7 V8.1.2

En iyi oyun bilgisayarları listemizde yer alan son model ise Monster Semruk S7 dizüstü bilgisayar oluyor. Oyun bilgisayarı denince akla ilk gelen markalardan olduğunu da belirtmek gerekli. Listenin önceki sıralarında da gördüğümüz Monster, başarılı bir başka ürün ile en iyi oyuncu bilgisayarları arasında yer almaya hak kazanıyor.

Ürünün tasarım ile bir oyuncu bilgisayarı görüntüsüne sahip. Ancak bu oldukça güçlü bilgisayarın pek de hafif olmadığını söylemekte yarar var. Çünkü yaklaşık 40cm genişliğe, 32cm derinliğe ve 4cm kalınlığa sahip ürünün ağırlığı 4.5 kilogram olarak ifade ediliyor. Bunun yanı sıra cihazın kasasında ise alüminyum kullanıldığı biliniyor.

Bu ürünün teknik parçaları sizi kesinlikle yarı yolda bırakmayacaktır. Çünkü Monster, bu bilgisayarda son dönemin en popüler parçalarından bazılarına yer vermeyi tercih etmiş. Buna ek olarak başarılı bir ekran ile bu donanım parçalarını taçlandırmayı da ihmal etmemiş. 240Hz ekran yenileme hızına sahip bu bilgisayar ile oyun oynamak son derece zevkli olacaktır. Bunun yanı sıra bilgisayarın detaylı teknik özellikleri ise şu şekilde:Ekran17.3 inç, 3840×2160 Piksel ekran çözünürlüğü
İşlemciIntel Core i9-11900K
RAM128 GB DDR4
Ekran KartıNVIDIA GeForce RTX 3080 130W
Depolama Alanı6 TB SSD
İşletim SistemiWindows 10 Pro

Özelliklerinden de anlaşılacağı gibi Monster Semruk S7, yüksek performansta oyun oynamak isteyen tüm kullanıcılara hitap ediyor. Ancak bu özelliklerin getirdiği bir unsurun da yüksek fiyat etiketi olduğunu belirtmek gerek. Bu nedenle cihazın her bütçe için uygun olmadığını ifade edelim.

Monster’ın bu bilgisayar için belirlediği fiyat ise 127.499 TL olarak belirtiliyor.


Son Olarak

Bu yazımızda sizler için en iyi oyun bilgisayarları modellerine yer vermeye çalıştık. Yazımızda oldukça çeşitli fiyat aralıklarından modeller mevcut. Bu durumun en büyük sebebi teknolojik ürünlerin özelliklerine göre fiyatlarının değişmesi oluyor. Bunun yanı sıra uygulanan vergiler ve kur değerlerinin değişiklik göstermesi de laptop fiyatlarını oldukça etkiliyor. Bundan dolayı her kullanıcı, kendi bütçesine uygun olan oyun laptopu modelini seçmeye çalışıyor.

Bizler, en iyi oyun bilgisayarları önerileri yazımızda temel olarak giriş, orta ve üst seviye laptop kullanıcılarına hitap edecek oyun laptopları modellerine yer verdik. Çünkü oyun bilgisayarı denilince birçok kişinin aklında direkt üst düzey laptoplar geliyor. Ancak oyun bilgisayarları da oldukça çeşitlilik gösteriyor. Bundan dolayı çok güçlü donanımlara sahip olan oyun laptopları olduğu gibi daha düşük özelliklere sahip modeller de mevcut.

Listemizde, her türlü laptop modeline yer vermeye çalıştık. Böylece sizler de yeni bir oyun laptopu almaya karar verdiğinizde listemizde yer alan modelleri referans alarak kendiniz için uygun olan oyun laptopu modelini kolaylıksa seçebilirsiniz.

Oyun bilgisayarı alırken çok dikkatli olmanız gerekiyor. Çünkü oyun bilgisayarları, hem özellik hem de fiyat bakımından diğer bilgisayarlardan farklılaşıyorlar. Şimdilik yüksek donanıma ihtiyacınız olmadığını düşünerek düşük seviyeli bir bilgisayar almayı tercih edebilirsiniz. Fakat oyun sektörü, hızla gelişiyor. Bundan dolayı her geçen gün daha güçlü sistem gereksinimlerine sahip yeni oyunlar, oyuncularla buluşuyor.

Bu durumda uzun vadeli düşünmeyip düşük özellikli bir bilgisayar tercihi yapan kişilerin ileride tekrar bilgisayar değişikliği yapmalarını gerektiriyor. Bunun için çok fazla oyun oynayan biriyseniz ve uzun vadeli bir bilgisayar tercihinde bulunmak istiyorsanız bütçenizi biraz zorlayarak üst düzey oyun bilgisayarlarına bakmanızı tavsiye ediyoruz.

Bunun yanı sıra en iyi oyun bilgisayarları listemizde yer alması gerektiğini düşündüğünüz laptop önerilerini aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.