GTA Serisi Nereden Nereye Geldi?

Oyun dünyasının en önemlilerinden GTA serisi, nasıl bir geçmişe sahip? Serinin 5 oyundan ibaret olmadığını baştan söyleyelim. GTA serisinde şu anda kadar tam 15 oyun mevcut! Evet, yanlış okumadınız, 15 oyun.

Günümüzde aktif olarak oyun oynayan bir çok oyuncu GTA serisinden bir oyunu mutlaka oynamıştır. Ama çok az bir kesim var ki oyunu belki de ilk serisinden itibaren oynadı.

Diğer oyuncuların internette dolaşırken diğer GTA oyunlarının sadece görselini görmüş olması muhtemel. Hatta belki de “Bu ne ya? Böyle oyun mu olur?” bile demişlerdir. Açıkçası ben ilk GTA oyunundan itibaren serinin neredeyse bütün oyunlarını oynayan o şanslı nesildenim. Şimdi gelin GTA serisi nereden nereye geldi hep beraber inceleyelim.

GTA Serisi İlk Olarak 1997’de Karşımıza Çıkıyor

Yıl 1997. O zamanlar her evde bilgisayar yok. Hatta evinde olanların bilgisayarında da bildiğiniz kilitler mevcut. Gerçek anlamda, anahtar kullanılan kilitler. İşte o dönemde çocuklar derslerden uzaklaşmasın, çocuklar bütün gün bilgisayar başında durmasın diye evin annesi/babası bilgisayarın anahtarını alıp işe öyle giderdi.

Tam da o dönemlerde GTA adında bir oyun çıktı. Ve bu oyunun çıktığı dönemde ortaya çıkan diğer oyunların da etkisiyle evdeki bilgisayarların kilitleri “bir şekilde” o dönemin çocukları tarafından açılır oldu.

gta1 - bir efsaneydi - teknolojiorg

Evde kimse yokken açarak oynadığımız GTA oyunu o dönemde iki boyutluydu. DMA Design tarafından tasarlanan oyun, ASC Games tarafından piyasaya sürüldü. İki boyutlu dediğime bakmayın, o dönemde çok büyük bir olaydı bu. 8 bitlik, 16 bitlik atari oyunlarından sonra GTA adeta devrim niteliğinde geliyordu gözümüze. Önce bilgisayar için ardından da PlayStation ve GameBoy Color için çıkmıştı.

Oyunda içinde bulunduğumuz dönemi, yani 1997 yılını yaşıyorduk. Oyunda büyük kişilerden ya da arkadaşlarımızdan aldığımız görevleri yaparak ilerliyorduk. Bu görevleri yaparak para, araç, silah ve ev gibi ödüller alıyorduk. Silah demişken, bugünkü GTA oyunlarının aksine silah yelpazesi oldukça dardı. İlk GTA oyununda sadece 4 adet silah vardı.

Grand Theft Auto: London, 1969

gta london 1969 - bir efsaneydi - teknolojiorg

İlk oyunun çıkmasının ardından iki farklı eklenti 1999 yılı içerisinde çıktı. İlki Mart 1999’da çıkan GTA: London 1969, ikincisi ise GTA: London 1961 oyunu. Her iki oyun da aslında ilk GTA oyununa ek olarak çıktı. Yani aslında aynı oyun motoru kullanıldı. Bu nedenle oynanış mekanikleri ve grafikleri de aynıydı.

Fakat adından da anlaşılacağı üzere oyun 1969 yılında Londra’da geçiyordu. Sid Vacant’ı canlandırdığımız oyuna 30 yeni araç, 32 yeni görev ve kurgusal olmayan gerçek şehirler eklenmiş. Özellikle GTA San Andreas’ta iliklerimize kadar hissettiğimiz çeteleşme mantığı ilk olarak bu oyunda karşımıza çıkıyor.

Grand Theft Auto: London, 1961

İkinci oyuna göre biraz daha eskilere gidiyoruz. 1969 yılından 1961 yılına dönüyoruz. Aslında yine bir genişleme paketiydi bu oyun. Ve yine aynı oyun motoru kullanıldı. O dönemde Grand Theft Auto: London, 1969 oyununa sahip olanlar bu oyuna da ücretsiz olarak erişim sağlayabildiler. Oyunda da çok fazla bir değişiklik yoktu açıkçası.

gta 2 - bir efsaneydi - teknolojiorg

Bu Nasıl Bir Giriş? Grand Theft Auto: 2

Aslında serinin ikinci oyunu olarak geçen oyun GTA: 2. Çünkü, London 1969 ve 1961 oyunları ilk oyuna ek olarak çıkartılmıştı. Fakat Eylül 1999’da oyun dünyası Grand Theft Auto: 2 ile tanıştı.

DMA Design tarafından tasarlandı fakat bu sefer Rockstar Games tarafından yayınlandı. Oyun yine kuşbakışı bir görünüme sahipti. Oyunun girişini izlediğimiz zaman “Vaaaaay!” dedik. Çünkü çok etkileyici bir introya sahipti o dönem için.

Oyunda yine çeteler mevcut. Araçtayken açıp dinleyebileceğimiz radyolar da var. Ve yine iki boyutlu olarak yayınlandı. En önemlisi oyun 2013 yılında geçiyor! Ana karakterimiz ise Claude Speed. Kendisi hakkında birazdan farklı bilgiler öğreneceksiniz. Ama bu oyunda kendisine “Kill Frenzy” deniyordu.

Yeni Bir Dönem Başlıyor: GTA 3!

Beşinci çıkan ama ana serinin üçüncü oyunu olan Grand Theft Auto 3’te bir devrim söz konusuydu. İki boyutlu görüşten çıktık ve artık üçüncü boyuta geçtik! 2001, yılında milenyumun etkisini yeni yeni hissettiğimiz bu dönemde GTA 3, bir çok kişinin internet kafelerde sabahlamasını sağladı.

Oyun içinde bulunduğu dönemde, yani 2001 yılında geçiyordu. Şimdi dikkat; oyunda canlandırdığımız ana karakterimizin adı Claude Speed! Yani GTA 2’de ilk kez tanıştığımız Claude GTA 3 ile yeniden karşımıza çıkıyor.

Ne kadar ironiktir ki GTA 2 2013 yılında geçerken GTA 3 ise bundan tam 12 yıl öncesinde yani 2001 yılında geçiyor. Hatta şehir olarak da New York baz alınarak Liberty City yaratılmış. Bir rivayete göre GTA 3 oynayanlar New York’u avcunun içi gibi bilirmiş.

gta 3 - bir efsaneydi - teknolojiorg

Oyunun hemen başında Claude, arkadaşları Catalina ve Miguel ile bir banka soymaya çalışır. Soygun esnasında Catalina Claude’u vurur ve paraları alarak kaçar. Bu kısım Liberty City dışında bir yerde geçiyor ama nerede geçtiği belli değil.

Claude hapishane aracıyla hapishaneye doğru giderken şans eseri araçtan kurtulur ve Catalina’dan intikam almaya yemin eder. Yine buraya dikkat, çünkü burada bahsedilen isimlerden birisini serinin ilerleyen bölümlerinde tekrar göreceğiz.

Catalina’dan intikam alasıya kadar Claude, yaptığı suikastler ve soygunlar ile şehirde adını duyurur. Oyunun hikayesi de bu konu çerçevesinde ilerler. Aslında oynaması oldukça zevkli. Hatta bence “hikayeli” diyebileceğimiz bir GTA serisi, ilk olarak bu oyunla başlıyor. Bundan önceki oyunlar, sanırım biraz da iki boyutlu olmasından kaynaklı, bu hissiyatı vermiyordu.

Gerçek Bir Efsane: GTA Vice City

İçinde bulunduğumuz dönemin oyuncuları mutlaka Vice City oynamıştır. Adını Rock North olarak değiştiren DMA Design tarafından geliştirilen oyun yine Rockstar Games tarafından yayınlandı.

Bu sefer 2001 yılından dönüyoruz 1986 yılına. Miami baz alınarak tasarlanmış Vice City haritası karşımızda. Yine bir rivayete göre Vice City oynayanlar da Miami’de kaybolmazlar. Oyundaki bazı bölgelerin gerçek dünyada Miami ile karşılaştırılması sonucu ortaya çıkan görsellerden buna biraz hak veriyorum.

Oyunda Scarface filminden tanıdığımız ve Al Pacino’nun canlandırdığı Tony Montana karakterinden esinlenilen Tommy Vercetti karakterini canlandırıyoruz. İtalyan olan Tommy, Miami’de İtalyan mafyası olarak karşımıza çıkıyor.

gta vice city - bir efsaneydi - teknolojiorg (1)

Oyunun konusu; Miami’deki Kübalılar, Haitililer, motorcu çeteleri, 1980’lerdeki “crack” salgını, Miami’nin uyuşturucu pazarlayıcısı aileleri ve glam metalin egemenliği gibi birçok gerçek dünya insanına ve olayına dayanmaktadır.

Bu kadar yoğun konuları içerince dış dünyada tepki ile karşılandı. O dönemde bir çok televizyon kanalında “Oyunlar çocukları şiddete yönlendiriyor!” diye haberler yapılsa da o dönemin çocukları ellerine silah alıp sağa sola sıkmak yerine oyunu daha iyi anlayabilmek için resmen İngilizce öğrendi.

Oynanış açısından çok kolaydı diyemeyeceğim. Çünkü özellikle oyun dünyasında zorluğuyla özel bir ün salmış görev vardı. Küçük bir helikopteri kullanarak inşaat alanındaki bir yere bomba taşıyorduk. Bu helikopteri ne fareler, klavyeler kırılmadı. Son derece zordu. Ama oyun genel olarak oynanış açısından çok keyifliydi.

Son olarak buradan oyundaki polislere LEAVEMEALONE diyerek selam çakalım ve geçelim sıradaki GTA oyununa.

Çoğu Kişi Bilmez: Grand Theft Auto Advance

Evet bu oyunu çoğu kişi bilmez. Açıkçası ben de oynamadım. Çünkü bu oyun ne PlayStation için ne de PC için yapıldı. Bu oyun 2004 yılında Gameboy Advance platformu için ortaya çıktı. O dönemde bir çok kişide -en azından ülkemizde- Gameboy yoktu. Haliyle oynayamadık oyunu.

gta advance - bir efsaneydi - teknolojiorg

Grand Theft Auto III’ün bir sene öncesini baz alıyordu hikaye. Mike adında bir karakteri yönlendiriyorduk. GTA III ile GTA I’in karışımı gibi. Ortada bir hikaye var ama görüntüler GTA I kalitesinde.

Oyun çok duyulmadı. Zaten beklenen satış rakamlarına da ulaşamadı. Çünkü insanlar GTA III ve Vice City kalitesinde oyunlar bekliyordu. Ve beklenen de oldu. Aynı yıl içerisinde bir GTA serisi için yeni bir efsane daha doğuyordu…

GTA San Andreas: CJ ile Çeteleşiyoruz!

2004 yılında piyasaya sürülen oyun aynı yıl piyasaya çıkan GTA Advance oyununu gölgede bıraktı. Muhteşem bir hikaye ve oynanışa sahip olan oyun bugün hala daha birçok kişi tarafından oynanıyor.

Oyun 1992 yılının Los Angeles’ında geçiyor. Tabii şehir adı San Andreas olarak değişmiş. Ana karakterimiz Carl Johnson. Nam-ı diğer CJ!

Oyunda Carl’ın abisi Sweet, Groove Street Families adında bir çetenin lideridir. Diğer çetelerle sürekli çatışma halinde olduğu için diken üstünde bir hayat yaşıyor. Her neyse, çete savaşları sonucu Carl’ın abisi Sweet ölümle burun buruna geliyor ve evine baskın yapılıyor.

Baskın yapılır fakat evde Carl’ın annesi bulunmaktadır ve çatışma sırasında ölür. Bu olaydan sonra CJ eve dönme kararı alır.

gta san andreas - bir efsaneydi - teknolojiorg (1)

Elimize valizimizi alıp “Ey Los Santos! Sen mi büyüksün, ben mi müyüğüm?” diyerek memlekete doğru yola çıkıyoruz. Zaman içerisinde çeteleşme konusunda ciddi adımlar atarak önce mahalleyi, sonra içinde bulunduğumuz bölgeyi kendimize katarak ilerliyoruz.

Oyunun GTA serisi içerisindeki en önemli değişikliği artık karakterimize özel geliştirmeler yapabiliyoruz. Saçı değiştir, sakal bırak, kas yap, kilo ver derken bir sürü özellikle karşı karşıya kalıyoruz.

Şimdi gelelim GTA’nın kendi içerisindeki “easter egg’ine”. GTA III oyunundan tanıdığımız Catalina (Hani şu Claude’a sıkan) çok hırslı bir abla. CJ ile soygunlar yaptıkça ondan etkileniyor ve aşık oluyor. Fakat o da ne? CJ “Benim bu işlerde gözüm yok bacım” diyor ama bir şekilde de hayır diyemediği için beraber oluyorlar.

Ama bir süre sonra Catalina “CJ, CJ! Bak benle hiç ilgilenmiyorsun artık!” diyerek resti çekiyor ve ayrılıyor. Catalina ayrılık sonrası sırf CJ’i kıskandırmak için yine GTA III’ten tanıdığımız ve oyunun baş karakteri olan Claude Speed ile bir ilişki yaşıyor.

San Andreas oyununda Claude ve CJ bir sahnede yarışıyorlar ve Claude yarışı kaybediyor. Pembe dizi tadında sürükleyici bir hikaye aslında. Oyunlar arası paslaşmaların böyle olması çok hoş bir detay.

Grand Theft Auto: Liberty City Stories

2005 yılında PlayStation Vita için piyasaya sürülen GTA: Liberty City Stories ilk çıktığı zamanlarda GTA fanlarını biraz heyecanlandırmıştı. Çünkü oyun 1998 senesinde geçiyordu ve San Andreas’ın hikayesinin devamı niteliğinde olabilirdi.

Malum yukarıdaki videoda göreceğiniz gibi Claude ile sevgilisi Catalina, CJ’e adeta nispet yaparcasına “Biz bu topraklardan gidiyoruz, Liberty City bizi bekler!” demişlerdi. Oyunun adı Liberty City, sene 1998. Neden olmasın? Ama olmadı.

liberty city stories- teknolojiorg

GTA: Liberty City Stories ile karşımıza bambaşka bir karakter çıktı. Antonio “Toni” Cipriani. Oyun boyunca adını Toni olarak duyduğumuz karakter Salvatore’un emriyle masum bir adamı vurduktan sonra yakalanmamak için şehir dışında saklanma kararı alıyor. Daha sonrasında “ortalık duruldu nasıl olsa” diye düşünen Toni “Liberty City’e geri dönüyor.

Döndüğü zaman Salvatore kendisine Vincenzo’dan görev almasını söyler ama Toni “Hayırdır, bu Vincenzo da kim?” diyerek isyan eder. Aslında bu isyan sonucunda oyunda bakkaldan, manavdan bile görev almış kadar oluyoruz ama Vincenzo’dan görev almıyoruz. Hem kim bu Vincenzo?

Farklı bir platform için yayınlanan oyun GTA San Andreas’tan bir sene sonra çıktığı için grafikler de aynı San Andreas grafikleri gibi. Oyunu eğer şu anda oynamak isterseniz artık Android ve iOS desteğinin de olduğunu ekleyelim.

Grand Theft Auto: Vice City Stories

vice city stories- teknolojiorg

Oyunda geçen yıllar arasında geçiş yapmayı çok seven geliştiriciler bu kez de bizi normal Vice City tarihinden iki sene öncesine, 1984 yılına götürüyorlar. GTA serisi oyunlarında zaman çizelgesi içinde gidip gelmeye alıştık nasıl olsa.

Oyunda Victor Vance isimli bir askerin Vice City’de ki hikayesine dahil oluyoruz. Victor Vance askeriyeden ayrıldıktan sonra kardeşi Lance Vance ile Ricardo Diaz için çalışmaya başlıyor. GTA fanları hemen hatırladı kendisini. Vice City’deki mafya babası.

Victor Vance GTA Vice City’nin baş kahramanı olan Tommy Vercetti’ye uyuşturucu satarken baskında ölüyor. Kardeşi Lance olay yerinden helikopterle kaçıyor. Aradan geçen zamanda Tommy Diaz için çalışmaya başlıyor. Bir gün Diaz Lance’i kaçırana kadar.

Tommy, Lance’in yerini öğrenip onu bulunduğu yerden kurtarıyor. Daha sonrasında bu ikili Diaz’a baskın düzenleyip öldürüyorlar. Ne garip değil mi? Önce birbirlerini öldürmeye çalışıyorlar, daha sonrasında birlik olup diğer adamı öldürüyorlar. GTA evrenine hoş geldiniz!

Bu oyun yine PlayStation Vita için yayınlanmıştı. Aradan bir süre geçtikten sonra da PlayStation 2 için yayınlandı.

Mükemmel Hikayesi ile Grand Theft Auto: IV

Bence GTA serisi oyunları içerisinde en iyi hikayelerden birisine sahip olan oyun kesinlikle GTA IV oyunudur. Serinin 11. oyunu 2008 yılında çıktı ve adeta devrim niteliğindeydi. Zira oyun piyasaya çıktığı gün sadece Amerika’da 3.7 milyon, yine sadece Amerika’da olmak üzere ilk haftasında da 6 milyon adet sattı. Satışlarından da yaklaşık 500 milyon dolar hasılat elde etti.

Hikayemiz Liberty City’de geçiyor. Bosna Savaşı’ndan gazi olarak kurtulan Sırp uyruklu Nico Bellic’i yönlendiriyoruz. “American Dreams” mottosu ile ABD’ye gelen Nico kısa süre içerisinde bunun bir rüyadan çok kabul olduğunu görmüş ve adını kirli işlere bulaştırmıştır.

Buraya gelmesindeki en büyük etken kuzeni Roman Bellic’tir. Çünkü Niko’ya zengin olduğunu, çok rahat yaşadığını söylüyor. Tabii gerçekte borç içinde yüzüyor. Nico’da bu durumu düzeltmek için başlıyor çalışmalara.

gta 4- teknolojiorg

Görevler hakkında tek tek konuşmanın imkanı yok çünkü oyunda yan görevler hariç olarak sadece ana görevlerin sayısı 88. Bu nedenle oyunculara uzun süreli bir oynanış da sunmuş oluyor. Ama şunu söyleyebiliriz. Oyunun sonu standart değil, sizin seçiminize bağlı olarak değişiyor. Bu da GTA serisi oyunlar için oldukça güzel bir yenilik.

Grand Theft Auto IV: The Lost and Damned

Grand Theft Auto IV: The Lost and Damned

Kısa adıyla TLAD, GTA IV için yayınlanmış bir genişleme paketi olarak karşımıza çıkıyor. Asıl oyundan bir sene çıkmış olan genişleme paketinde Liberty City’e farklı bir gözden bakıyoruz. Oyunda bir motosiklet çetesinin üyelerinden birisiyiz ve adımız Johnny Klebitz. Bu karakteri daha sonra başka bir oyunda hiç görmedik. En azından şimdiye kadar.

Bir genişletme paketi olduğu için çok fazla bir şey beklememek gerekiyor. Fakat yine de oyunda motosiklet sürmek oldukça keyifli.

Grand Theft Auto: The Ballad of Gay Tony

Grand Theft Auto: The Ballad of Gay Tony

2009 yılında GTA IV için çıkan ikinci genişletme paketidir. Açıkçası oyun hakkında yazılabilecek çok fazla bir şey yok. Çünkü bu genişletme paketi ile oyuna sadece gey teması ekleniyor. Dönemin popüler platformları PlayStation 3, Xbox 360 ve Microsoft Windows için yayınladığını da ekleyelim.

Grand Theft Auto: Chinatown Wars

Grand Theft Auto: Chinatown Wars

GTA serisi oyunlarına platform olarak bakarsak bu oyunda bir ilk olduğunu görüyoruz. Çünkü bu oyun sadece taşınabilir cihazlar için geliştirildi. Nintendo DS, PlayStation Portable, iOS ve Android platformlarından bu oyunu oynayabilirsiniz. Görsel açıdan da GTA I ile GTA IV arasında diyebiliriz. Ayrıca oyunda çok oyunculu bir mod da mevcut.

Grand Theft Auto: V

GTA: V, 2013 yılında çıkmasına rağmen hala daha bir çok oyuncuyu kendine bağlayan türden bir oyun. Uzun bir süre boyunca PC alacaklar “Abi GTA V çalıştırır mı?” diyerek mağazaların satış danışmanlarına sorular sordular. Çünkü mantık şuydu: GTA V çalışırsa her oyun çalışır!

2013 yılında yayınlanan oyundaki hikaye de 2013 yılında geçiyor. Oyunda Michael, Trevor ve Franklin adında üç farklı karakter mevcut.

Trevor eski bir savaş pilotu olduğu için uçak, helikopter kullanmada iyi. Michael eski bir banka soyguncusu olduğu için silah kullanmada iyi. Franklin ise diğer iki karaktere göre daha genç. Aktif olarak araba hırsızlığı yapıyor. Oyundaki karakterlerin hikayeleri belirli bir noktada kesişiyor. Hikayenin akışına göre de karakterden karaktere geçiş yapıyoruz.

Oyun yakın tarihin oyunlarından olduğu ve birçok kişi tarafından oynandığı için hikaye kısmını biraz es geçeceğim. Asıl bahsedilmesi gereken noktalar diğer konular.

Grand Theft Auto V - teknolojiorg

Oyunun yapımcısı Don Houser zamanında verdiği bir röportajda oyunun 1.000 sayfadan oluşan bir senaryosu olduğunu açıklamış. Yani film gibi bir oyun olması aslında sadece bu açıdan bakarsak bile gayet normal. Oyunda bir çok şarkı mevcut. Radyoların çeşitliliği bunu kanıtlıyor ve sadece şarkıların boyutları bile 1.4GB yer kaplıyor! Bu arada 17 farklı radyo istasyonu mevcut.

GTA V sanat yönetmeni Aaron Garbut, oyunun yapımı ve tanıtımı için 265 milyon dolar para harcandığını söylemiş. Oynanış açısından da 100 saatin üzerinde olması en başından beri planların arasındaymış. Bu kadar para dönerken tabii geri dönütünün de olması gerekiyor. Oldu zaten. İlk çıkış gününde 800 milyon dolar, üçüncü günüde ise 1 milyar dolar hasılat elde etmiş.

Oyunun hala aktif olarak devam eden Online kısmı kendini geliştirmeye ve firmaya para kazandırmaya da devam ediyor.

Grand Theft Auto: VI?

8 yıldır GTA V oynayan bir nesil var ve bu oyuncu nesil artık dört gözle GTA VI’yı bekliyor. Çıkacak mı çıkmayacak mı bilinmez, ama her geçen gün oyunla ilgili farklı dedikodular ortaya atılıyor. Bu dedikodular oyuncuları doğal olarak heyecanlandırıyor.

Çıkan son dedikodulara göre yine Vice City haritasına gidecek gibiyiz. Zaten bununla ilgili sizlere GTA VI İçin Yeni Bilgiler Sızdırıldı: Modern Vice City Geliyor isimli haberimizde ortalıktaki söylentileri aktarmıştık. Okumak isterseniz burayı tıklayabilirsiniz.

Peki siz GTA serisinde bulunan oyunlar hakkında neler düşünüyorsunuz. En sevdiğiniz GTA oyunu hangisi? Biz düşüncelerinizi yorumlarda aktarabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bundan 11 yıl önce Beden Eğitimi bölümünden mezun olan Uğur "Benim burada ne işim var?" diyerek kendini teknolojiye ve oyun dünyasına adamıştır. Daha önceden farklı sitelerde ve dergilerde bildiklerini okuyuculara aktaran Uğur sıra teknoloji.org sitesinde diyor!