En Çok Oynanan Oyunlar – 2024

Oyun sektörü, hızlı bir şekilde gelişmeye devam ediyor. Oyun şirketleri, yeni teknolojileri kullanarak oyunculara üst düzey oyunları sunuyorlar. Bundan dolayı oyunlarla birlikte oyuncu sayısı da artış göstermektedir. Oyuncular, bir oyun seçmek istedikleri zaman çoğunlukla o oyunun oyuncu sayısına bakıyorlar. Bundan dolayı her yıl en çok oynanan oyunlar hangileri diye merak edilmektedir.

Gelişen teknoloji sayesinde mobil cihazlardan konsollara kadar birçok platformda oyun oynamak mümkün hâle geldi. Hatta mobil oyun sektörü, hızlı bir şekilde büyüyerek oyun sektöründeki birçok rakibini geride bıraktı. Yine de bilgisayar oyunları, oyuncular için büyük bir öneme sahipler. Çünkü diğer sektörler ne kadar gelişirlerse gelişsinler bilgisayar oyunları, sektördeki yerlerini korumayı başarıyorlar.

Bizler de bu yazımızda sizler için bilgisayar oyuncularının 2024 yılında en çok oynadıkları oyunlardan bahsedeceğiz. Böylece listemizi inceleyerek 2024 yılının en çok oynanan oyunları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

En Çok Oynanan Bilgisayar Oyunları – 2024

Bilgisayar oyunları, uzun süredir teknoloji kullanıcılarıyla buluşuyorlar. Bu kapsamda bilgisayar oyunlarını seven oyuncu kitlesi, diğer sektörlerin büyümesine rağmen varlığını korumayı başarıyor. Bilgisayar oyunu tutkunları, en çok oynanan bilgisayar oyunları hangisi diye merak ediyorlar. 2024 yılında bilgisayar oyuncuları tarafından en çok oynanan oyunlar şunlardır:

Counter-Strike 2

Bilgisayar oyuncuları tarafından en çok oynanan oyunların başında Counter-Strike 2 geliyor. Valve tarafından ilk olarak 2012 yılında yayınlanan CS:GO, yakın zamanda Counter-Strike 2 olarak güncellenerek Counter Strike serisinin en popüler oyunlarından birisi olmayı başardı. Valve, bu oyunda yüksek kaliteli grafikleri ve üst düzey oynanabilirliği oyunculara sundu. Bunun sonucunda CS:GO 2, dünya genelinde en çok oyuncuya sahip olan FPS oyunlarından birisi haline geldi.

Counter-Strike 2, bir takım oyunudur. Oyun, 5v5 takım savaşları ile ilerlemektedir. Oyunun içerisinde çok çeşitli oyun modları mevcut. Bu modların birçoğu aynı haritaları içermektedir. Modlar arasında en çok tercih edileni ise “Rekabetçi” modu oluyor diyebiliriz. Bunun yanı sıra diğer modlar da sundukları özellikler ile birçok FPS hayranına hitap ediyorlar.

Belirli aralıklarla güncelleme alan Counter-Strike 2, çeşitli eleştirilere rağmen oyuncu kitlesini korumayı başarıyor. Ayrıca oyun, e-spor sektöründe de en çok ilgi gören oyunlardan birisi olarak dikkat çekiyor. Eğer sizler de Counter Strike Global Offensive 2 oynamak istiyorsanız şu sistem gereksinimlerini karşılamanız gerekiyor:

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
Windows 10
Intel Core i5 750
8 GB RAM
1 GB belleğe sahip olan ekran kartı
85 GB kullanılabilir alan

Grand Theft Auto V

GTA serisi, bilgisayar oyuncularının en çok oynadıkları bilgisayar oyunu serilerinin başında gelmektedir.
Rockstar Games tarafından geliştirilen seri, çeşitli oyunlarıyla oyuncularla buluştu. Bunun yanı sıra GTA serisinin en çok ses getiren ve oynanan oyunu serinin 5.oyunu olan Grand Theft Auto V oldu diyebiliriz.

Grand Theft Auto V, 2015 yılında oyuncularla buluştu. Piyasaya sürüldüğü dönemde üst düzey grafikleriyle ses getiren oyun, günümüz için hâlâ yeterli düzeyde grafiklere sahip diyebiliriz. Bunun yanı sıra Grand Theft Auto V, akıcı hikayesiyle de oyuncuları etkilemeyi başardı.

Serinin bu oyunun yoğun ilgi görmesinin en temel sebeplerinden birisi de online modu oldu. Oyuncular, oyunun özellikle online moduna büyük ilgi gösterdiler. Bu kapsamda Grand Theft Auto V, 2022 yılında en çok oynanan bilgisayar oyunlarından birisi olmayı başardı.

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
Windows 7/8Windows 7/8
Intel Core 2 Q6600 2.40GHz / AMD Phenom 9850 2.5GHzIntel Core i5 3470 3.2GHZ / AMD X8 FX-8350
4 GB RAM8 GB RAM
NVIDIA 9800 GT 1GB / AMD HD 4870NVIDIA GTX 660 / AMD HD7870
72 GB kullanılabilir alan72 GB kullanılabilir alan

PUBG: Battlegrounds

Sizler için hazırlamış olduğumuz en çok oynanan bilgisayar oyunları listesi PUBG: Battlegrounds ile devam ediyor. Krafton tarafından geliştirilen ve 2017 yılında oyuncularla buluşan PUBG, piyasada yer edindiği tarihten itibaren en çok oynanan oyunların başında geliyor. Hatta öyle ki PUBG, hayatta kalma oyunlarının gelişimine öncelik eden oyunlardan birisi diyebiliriz.

PUBG, oyuncuların geniş bir haritada belirli bir bölgede oyuna başlayarak oyunda sağ kalan tek oyuncu olmaları üzerine ilerliyor. Bu doğrultuda PUBG, oyunculara oldukça kapsamlı çok sayıda harita sağlıyor. Böylece oyuncular, PUBG oynarken çeşitli haritalarda sıkılmadan oyunu oynayabiliyorlar.

Bunun yanı sıra oyunu çok oyuncunun oynaması ve oyunun online bir oyun olması, oyunu daha da zevkli hale getiriyor. Bundan dolayı PUBG: Battlegrounds, bilgisayar başta olmak üzere çeşitli platformlarda en çok oynanan oyunlar arasında yer almaktadır.

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
Windows 7, Windows 8.1, Windows 10Windows 7, Windows 8.1, Windows 10
Intel Core i5-4430 / AMD FX-6300Intel Core i5-6600K / AMD Ryzen 5 1600
8 GB RAM16 GB RAM
NVIDIA GeForce GTX 960 / AMD Radeon R7 370NVIDIA GeForce GTX 1060 / AMD Radeon RX 580
40 GB kullanılabilir alan50 GB kullanılabilir alan

League of Legends

Riot tarafından geliştirilen League of Legends, bilgisayar oyuncularının en çok oynadıkları oyunlardan birisidir. Çok oyunculu bir savaş oyunu olan League of Legends, oyun modlarından karakterlerine kadar birçok unsuruyla dünya genelinde popüler hale gelmiştir. Bu doğrultuda 2009 yılında piyasaya sürülen oyun, günümüzde hâlâ en çok oynanan oyunlar arasında yer almaktadır.

League of Legends, rekabetin ön planda olduğu bir takım oyunudur. Oyunda çeşitli modlar yer alıyor. Modların tamamında takım halinde rakip takımı yenmeye çalışıyorsunuz. Oyunun modlarına göre haritalar değişiklik gösterebiliyor.

Bunun yanı sıra oyun, karakterler üzerinden ilerliyor. Oyunda yeteneklerine göre çok çeşitli karakterler mevcut. Riot, bu karakterleri belirli aralıklarla güncelliyor. Ayrıca şirket, oyunun güncel kalması adına bazı dönemlerde yeni karakterleri ve eşyaları oyunculara sunuyor. Böylece League of Legends, güncel bir oyun olarak oyunculara hitap ediyor.

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
Windows 7, Windows 8.1, Windows 10Windows 10
Intel Core i3-530 veya AMD A6-3650Intel Core i5-3300 veya AMD Ryzen 3 1200
2 GB RAM4 GB RAM
Nvidia GeForce 9600GT veya AMD HD 6570Nvidia GeForce 560 veya AMD Radeon HD 6950
16 GB kullanılabilir alan16 GB kullanılabilir alan

Minecraft

2011 yılında oyun sektöründe yerini alan Minecraft, geliştirildiği günden bugüne en çok oynanan oyunlar arasında yer almaktadır. Mojang Studios tarafından yayınlanan oyun, gördüğü yoğun ilgiden dolayı Microsoft tarafından satın alındı. Öyle ki oyuna Microsoft kadar oyuncular da ilgi gösteriyorlar.

Minecraft, oyuncuların yaratıcılıklarını konuşturdukları bir oyundur. Oyunda oldukça geniş bir dünya yer alıyor. Oyuncular, bu dünyada edindikleri ekipmanlar ile kendi evlerini, kendi dünyalarını kuruyorlar. Bundan dolayı Minecraft, özellikle yaratıcılığını konuşturmayı seven oyuncuların sıklıkla tercih ettiği oyunlardan birisidir.

Oyun, kısa sürede çok yoğun ilgi gördü. Bundan dolayı çeşitli platformlarda oyunun alternatifleri geliştirildi. Günümüzde Minecraft gerek bilgisayarda gerek de konsollarda en çok tercih edilen oyunlardan birisidir. Eğer Minecraft ile yaratıcılığınızı konuşturmak istiyorsanız şu sistem gereksinimlerini karşılamanız gerekiyor:

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
Windows 7Windows 10
Intel Core i3-3210 3.2 GHz | AMD A8-7600 APU 3.1 GHzIntel Core i5-4690 | AMD A10-7800 APU
2 GB RAM4 GB RAM
Intel HD Graphics 4000 | AMD Radeon R5NVIDIA GeForce 700 | AMD Radeon Rx 200
1 GB kullanılabilir alan4 GB kullanılabilir alan

God of War

Sizler için hazırlamış olduğumuz en çok oynanan oyunlar listesine God of War ile devam ediyoruz. God of War, PlayStation oyuncularının en çok beğendikleri oyunların başında gelmektedir. Bu doğrultuda hareket geçen şirket, oyunun bilgisayar versiyonunu geliştirdi. Böylece PlayStation PC tarafından yayınlanan God of War, 2022 yılında oyuncularla buluştu.

Oldukça popüler olan oyunun hikâyesi, Kratos’un oğlunu zorlu savaş koşullarına karşı eğitmesi üzerine kurgulanmış durumda. Bu doğrultuda Kratos ve oğlu, çeşitli zorluklarla karşılaşıyorlar. Başarılı bir hikâyeye sahip olan oyun, hikâyesiyle oyunculardan geçer not almayı başardı.

Oyunun geliştirici şirketi olan Santa Monica Studio, grafikler konusunda başarılı bir iş çıkarttı. Böylece oyunun akıcı hikâyesi, yüksek kalitedeki grafik unsurlarıyla desteklenmiş oldu. Her konuda oyuncuların beklentisini karşılamayı başaran God of War, kısa sürede en çok oynanan oyunlar arasına girmeyi başardı.

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
Windows 10 – 64-BitWindows 10 – 64-Bit
Intel i5-2500k 3.3 GHz veya AMD Ryzen 3 1200 3.1 GHzIntel i5-6600k 3.5 GHz veya AMD Ryzen 5 2400 G 3.6 GHz
8 GB RAM8 GB RAM
NVIDIA GTX 960 veya AMD R9 290XNVIDIA GTX 1060 veya AMD RX 570
70 GB kullanılabilir alan70 GB kullanılabilir alan

FIFA 24

En çok oynanan futbol oyunu serilerinden olan FIFA, bu sene de en çok oynanan oyunlar arasında kendisine yer bulmayı başardı. Electronic Arts tarafından geliştirilen seri, son yıllardaki büyük gelişmeleri sayesinde oyuncuların ilgisini çekiyor. Bu sayede FIFA 24, en çok oynanan bilgisayar oyunlarından birisi olarak karşımıza çıkıyor.

EA, serinin bu oyununda oyuncuları genel anlamıyla mutlu etmeyi başardı. Ancak şirket, oyunu yayınladığı ilk zamanlarda ciddi eleştirilerle karşılaştı. Çünkü FIFA 24’ün bilgisayar versiyonu, yayınlandığı ilk dönemde çok fazla hata barındırıyordu. Bu durum da oyuncuların oyundan aldıkları verimi ciddi ölçüde düşürüyordu. EA, yaptığı güncellemelerle bu durumu çözmeyi başardı.

Bunun yanı sıra oyun, sahip olduğu oyun modları konusunda oldukça başarılı. Öyle ki oyunun en çok ilgi gören modu ise Dünya Kupası modu oldu diyebiliriz. Ayrıca FIFA 24, kariyer ve çevrimiçi mücadele modlarıyla da oyuncuların beğenisini büyük ölçüde topladı.

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
Windows 10 – 64-BitWindows 10 – 64-Bit
Intel Core i5-6600K 3.50GHz veya AMD Ryzen 5 1600 3.2 GHZIntel Core i7-6700 3.40GHz veya AMD Ryzen 7 2700X 3.7 GHZ
8 GB RAM12 GB RAM
NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti 4GB veya AMD Radeon RX 570 4GBNVIDIA GeForce GTX 1660 veya AMD RX 5600 XT
100 GB kullanılabilir alan100 GB kullanılabilir alan

Sea of Thieves

Sizler için hazırlamış olduğumuz en çok oynanan bilgisayar oyunları listemizin son sırasında Sea of Thieves yer alıyor. Rare Ltd tarafından geliştirilen ve Xbox Games tarafından yayınlanan Sea of Thieves, 2020 yılında oyuncularla buluştu. Bir macera oyunu olan Sea of Thieves, hikayesi ve oynanabilirliğiyle oyuncuların takdirini kazanmayı başardı.

Bir deniz oyunu olan Sea of Thieves, oyuncuların yelken açarak düşmanlarıyla mücadele etmelerini sağlıyor. Bunun yanı sıra Sea of Thieves oyuncuları, oyunun hikayesi gereği gemileriyle çeşitli yerlerdeki hazineleri toplamaya çalışıyorlar. Tabii ki bu süreçte rakiplerinize dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü siz hazineleri toplamaya çalışırken rakipleriniz de sizlerle aynı amaçla oyunu oynuyorlar.

Çok oyunculu bir oyun olan Sea of Thieves, oldukça akıcı bir hikayeye sahip. Oyunun geliştiricileri, oyunun bu hikayesini yüksek kaliteli grafiklerle desteklemeyi başardılar. Böylece Sea of Thieves, oyuncuların sıkılmadan geniş denizlerde mücadele edebildikleri bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Sea of Thieves oynamak için gerekli olan sistem gereksinimleri şu şekildedir:

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
Windows 10Windows 10
Intel Q9450 2.6GHz veya AMD Phenom II X6 Intel i5 4690 3.5GHz veya AMD FX-8150 3.6 GHz
4 GB RAM8 GB RAM
Nvidia GeForce GTX 650 veya AMD Radeon 7750Nvidia GeForce GTX 770 veya AMD Radeon R9 380x
50 GB kullanılabilir alan50 GB kullanılabilir alan

Sizler için hazırlamış olduğumuz en çok oynanan oyunlar listemiz burada sona eriyor. Sizler de beğenerek oynadığınız ancak listemizde yer almayan bilgisayar oyunlarını, aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.