En Çok Oynanan Oyunlar – 2021 Yılı

Teknolojideki gelişmelerden en çok faydalanan sektörlerin başında oyun sektörü geliyor. Her geçen gün büyüyen sektörde, yeni oyunlar özellikle grafikleri ile oldukça beğeni topluyorlar. Önceden oyun denilince akıllara sadece bilgisayar veya konsol oyunları geliyordu. Ancak, teknolojinin gelişmesiyle birlikte mobil cihazlar için geliştirilen oyunlar da oldukça önem kazandı. Hatta, bazı mobil oyunlar bilgisayar oyunlarından daha çok oynanmaya başladı. Günümüzde bazı oyunseverler, mobil oyunların hala yeterince gelişmediğini bu yüzden de oyunların zevkli olmadıklarını savunuyorlar. Fakat, App Store ve Google Play’de bazı oyunların indirme sayıları çok ciddi sayılara ulaşmış durumda. Bu durum da insanların mobil oyunları oynamaktan zevk aldıklarını gösteriyor. İndirme sayıları pandemi sürecinde daha da artmaya başladı. İnsanlar karantina günlerinde vakit geçirmek için uğraş aramaya başladılar. Bu noktada da mobil, bilgisayar ve konsol oyunları iyi bir seçenek olarak gözüktü diyebiliriz. Özellikle pandemi sürecinde hangi oyunların öne çıktığını düşünenler için en çok oynanan oyunlar listemiz sizlerle!PUBG Mobile

PUBG Mobile En Çok Oynanan Oyunlar

En çok oynanan oyunlar listesinin ilk sırasında PUBG Mobile yer alıyor. İlk olarak bilgisayar sürümüyle hayatlarımıza giren PUBG, oyuncular tarafından oldukça beğenildi. Çok fazla ilgi gören oyunun kısa bir süre sonra mobil versiyonu da piyasaya sürüldü. Öyle ki, 2018 yılında çıkan oyunun mobil versiyonu en çok oynanan online oyunların başında geliyor.

PUBG, bir hayatta kalma oyunudur. Oyuncular eşit şartlarda ve hiçbir ekipmanları olmadan oyuna başlıyorlar. Oyuncuların amacı, haritanın çeşitli yerlerinde bulunan ekipmanları toplayarak hayatta kalan son kişi olmayı başarmak oluyor.

Oyunun mobil versiyonu oldukça popüler durumda. Piyasaya sunulduğu 2018 yılından beri App Store ve Google Play’de listelerin zirvesinde olmayı başardı. Bunun dışında, oyunun bilgisayar sürümü de hala popülerliğini koruyor. Popülerliği sayesinde PUBG en çok oynanan online oyunlar arasında olmaya da hak kazanıyor.

Valorant

Valorant En Çok Oynanan Oyunlar

Riot Games tarafından 2020 yılının ortalarında piyasaya çıkartılan Valorant, çok kısa sürede en çok oynanan oyunlar listesine yerleşmeyi başardı.

Oyun temel olarak birinci şahıs bir nişancı oyunu. Oyunda farklı yetenek ve hikayelere sahip 15 ajan seçeneğiniz var. Bunun dışında oyunda Derecesiz, Spike’a Hücum, Rekabete Dayalı ve Ölüm Maçı olmak üzere 4 temel mod mevcut. Oyunun modlarında takımlar 5 oyuncu bulunduruyor.

Valorant, nişancı oyunu olmasının yanı sıra grafikleriyle de ilgi çekmeyi başardı. Hem başarılı grafikler hem de oyun içi modların başarılı olması oyunu çok kısa sürede popüler yapmayı başardı. Ayrıca oyunun ücretsiz olması da en çok oynanan oyunlar arasında yer alması için önemli bir unsur.

Minimum Önerilen
İşlemci: Intel Core 2 Duo E8400İşlemci: Intel i3-4150
Bellek: 4 GB RAMBellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: Intel HD 4000Ekran Kartı: GeForce GT 730
Depolama: 8 GB kullanılabilir alanDepolama: 8 GB kullanılabilir alan

Football Manager 2021

Football Manager 2021 En Çok Oynanan Oyunlar

Futbol ve menajerlik oyunu denilince birçok kişinin aklına hemen Football Manager serisi gelmektedir. 2006 yılından beri her yıl seriye yeni bir oyun ekleyen SEGA, son yıllarda oyunun mobil versiyonunu da sunmaya başladı.

Football Manager, kulübünüzü seçerek efsane bir teknik direktör olmaya çalıştığınız bir menajerlik oyunu serisi. Oyunda bulunan birçok ülke ve takımın lisansı mevcut. Fakat, lisanssız kulüp ve futbolcuları da ekstra paketlerle lisanslayabiliyorsunuz.

Oyunun gerçekçiliği oldukça iyi düzeyde diyebiliriz. Bunun dışında, maç motorunda serinin her oyununda olduğu gibi Football Manager 2021’in de bazı hataları var. Ancak serinin, piyasadaki gerçekçilik ve grafik konularında en başarılı menajerlik serisi olduğunu düşünürsek bu tür hatalar görmezden gelinebiliyor.

Özellikle pandemiden dolayı insanların evlerinde kaldığı bugünlerde Football Manager 2021 gittikçe popüler olmaya başladı. Oyunun veritabanının oldukça geniş olması oyunu saatlerce oynanabilir kılıyor. Football Manager 2021, Epic Games ve Steam’de 249 TL’ye satılıyor. Bu başarılı oyun da en çok oynanan oyunlar listemize katılmaya hak kazanıyor.

Minimum
İşlemci: Intel Core 2 veya AMD Athlon 64 1.8 GHz
Bellek: 4 GB RAM
Ekran Kartı: Intel GMA X4500, NVIDIA GeForce 9600M GT veya AMD/ATI Mobility Radeon HD 3650 – 256MB VRAM
Depolama: 7 GB kullanılabilir alan

The Forest

The Forest

Son zamanlarda açık dünya oyunları, oyuncular tarafından oldukça seviliyor. 2018 yılında Endnight Games tarafından geliştirilip piyasaya sunulan The Forest de bu oyunların başında geliyor.

Bir yolcu uçağı kazasında kurtulan tek kişi olan kahramanın hikayesini yaşıyorsunuz. Uçağın düştüğü bölgedeki topluluk tamamen mutant yamyamlardan oluşuyor. Sizler de haritada gizlenen yiyecekleri ve ekipmanları bularak hayatta kalmaya çalışıyorsunuz. Oyunda ekipmanlar kadar oluşturacağınız strateji de oldukça önemli. Yamyamlarla savaşabilmek için doğru stratejiyi oluşturmanız gerekiyor.

The Forest, 3 yıllık bir oyun olmasına rağmen hala birçok oyuncu tarafından sevilerek oynanıyor. Oyun, Steam’de 32 TL’ye satılmaktadır.

Minimum Önerilen
İşlemci: Intel Dual-Core 2.4 GHzİşlemci: Dört Çekirdekli İşlemci
Bellek: 4 GB RAMBellek: 4 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce 8800GTEkran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 560
Depolama: 5 GB kullanılabilir alanDepolama: 5 GB kullanılabilir alan

Call of Duty®: Mobile

Call of Duty Mobile

Bilgisayar oyunları arasında en öne çıkan serilerden birisi olan Call of Duty, 2019 yılında mobil oyunuyla oyuncularla buluştu.

Oyun bir mobil oyuna göre oldukça kapsamlı diyebiliriz. Oyunda birçok karakter, harita ve mod mevcut. Üstelik yayımcısı Activision, belirli zamanlarda oyuna özel modlar ekliyor. Call of Duty: Mobile da serinin diğer oyunları gibi birinci şahıs nişancı oyunu. Oyunda, Call of Duty serisinin son oyunları gibi online mod ve zombi modu yer alıyor. 2019’da eklenen zombi moduyla birlikte salgında zombilere karşı hayatta kalmaya çalışıyorsunuz.

Grafikleri ve oynanabilirliği ile dikkat çeken oyun, piyasaya çıktığı an 54 milyon dolar gelir elde ederek tarihe geçmeyi başardı. Üstelik, Call of Duty Mobile, App Store ve Google Play’den ücretsiz indirilebiliyor. En çok oynanan online mobil oyunlar arasında da yer alıyor.

League of Legends

League of Legends

En çok oynanan oyunlar listesinde bir Riot Games oyunu daha mevcut. 2009 yılında piyasaya çıkartılan League of Legends, hala ilk günkü popülerliğini koruyor.

Oyun temel olarak MOBA türünde bir strateji oyunu. Oyunda takımınızla birlikte üssünüzü savunarak rakip takımın üssünü yok etmeye çalışıyorsunuz.

League of Legends, Sihirdar Vadisi, Uğursuz Koruluk, Sonsuz Uçurum ve Sınırlı Oyun Modları olmak üzere temel olarak 4 harita bulunduruyor. Ancak oyunun en çok tercih edilen haritası Sihirdar Vadisi diyebiliriz. Bunun dışında oyunda farklı yetenekleri bulunan 153 tane şampiyon yer alıyor. Her şampiyonun yaklaşık 5 tane özelliği var.

Piyasaya çıkalı 12 yıl olan League of Legends, hem ücretsiz olmasından hem de oynanabilirliğinden dolayı hala en çok oynanan oyunların başında geliyor.

Minimum Önerilen
İşlemci: 3 GHz işlemciİşlemci: 3 GHz çift çekirdekli işlemci
Bellek: 2 GB RAMBellek: 4 GB RAM
Ekran Kartı: Shader 2.0b sürümü uyumlu ekran kartıEkran Kartı: Nvidia GeForce 8800 veya AMD Radeon HD 5670
Depolama: 12 GB kullanılabilir alanDepolama: 16 GB kullanılabilir alan

NBA 2K21

NBA 2K21

Oyun sektörü ne kadar gelişse de bazı kategorilerde hala yeterince oyun alternatifi bulunmuyor. Basketbol oyunları da bu kategorilerden birisi. Yıllar boyunca NBA 2K serisine rakip oyunlar piyasaya sunulsa da NBA 2K kadar etki yaratamadılar.

Oyuncular NBA 2K serisini özellikle son yıllarda kendini tekrar ettiği için oldukça eleştiriyorlar. Ancak, piyasada bu kalitede başka basketbol oyunu olmadığı için NBA 2K serisi her yıl en çok oynanan oyunlar listesine girmeyi başarıyor. NBA 2K21 de bu oyunlardan birisi olmayı başardı. Oyun, buglarından ve satış fiyatından dolayı çok eleştirilse de neredeyse her kategoride en çok oynanan oyunlardan birisi olmayı başardı.

NBA 2K21, PlayStation Store’da 499 TL’ye satılırken bilgisayar sürümü Steam’de 419 TL’ye satılmaktadır.

Minimum Önerilen
İşlemci: Intel® Core™ i3-2100 3.10 GHz veya AMD FX-4100 3.60 GHzİşlemci: Intel® Core™ i5-4430 3 GHz veya AMD FX-8370 3.4 GHz
Bellek: 4 GB RAMBellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GT 450 1GB veya ATI® Radeon™ HD 7770 1GBEkran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 770 2GB veya ATI® Radeon™ R9 270 2GB
Depolama: 110 GB kullanılabilir alanDepolama: 110 GB kullanılabilir alan

Otobüs Simulator: Ultimate

Otobüs Simulator Ultimate

Son zamanlarda sosyal medyada bir otobüs simülasyonu oyununun fotoğrafı dolaşmaya başladı. Birçok insan da grafiklerine ve oyun içi eklentilerine bakarak merakla bu oyunu araştırdı. Çoğunluk bu oyunun bir bilgisayar simülasyonu olduğunu düşünüyor. Çünkü, oyunun grafikleri ve oynanabilirliği bir mobil oyuna göre gerçekten oldukça iyi durumda. Ancak, bu oyun bir mobil simülasyon oyunu.

Sosyal medyada paylaşımlar sonucu popülerlik kazanan Otobüs Simulator: Ultimate, en çok oynanan oyunlar listesine girmeyi başardı. Zuuks Games tarafından geliştirilen oyunda Türkiye, Amerika ve Rusya başta olmak üzere birçok ülkeden harita mevcut. Dünyanın farklı yerlerinde otobüs şirketinizi kurup dünyanın en büyük otobüs şirketi olmaya çalışıyorsunuz.

Özellikle Esenler, AŞTİ gibi otogarları da bulundurmasından dolayı oldukça ilgi gören oyunu App Store ve Google Play’den ücretsiz indirebilirsiniz.

Forza Horizon 4

Forza Horizon 4

2021 yılında bilgisayar için satışa çıkan ve çok sevilen oyunlardan birisi de Forza Horizon 4 oldu. Araba yarışı oyunlarını sevenler uzun süredir istedikleri kalitede bir oyunun çıkmamasından şikayetçilerdi. Ancak, Forza Horizon 4 ile bu durum az da olsa değişmeye başladı diyebiliriz. Mart 2021’de bilgisayarlara sunulan oyun, çok kısa sürede popüler olmayı başardı.

Oyunda tek başınıza veya takımınızla Britanya haritasında yarışlara katılıyorsunuz. 450’den fazla araç bulunduran oyun modifikasyon konusunda da oyuncuları oldukça serbest bırakıyor. Oyunun en beğenilen yanı ise grafikleri oluyor. Hatta, 4K ve HDR çözünürlüğü destekleyen oyun, grafikleri ile oyuncuları mest etti diyebiliriz.Forza Horizon 4, Steam’de 92 TL’ye satılmaktadır.

Minimum Önerilen
İşlemci: Intel i3-4170 @ 3.7Ghz OR Intel i5 750 @ 2.67Ghzİşlemci: Intel i7-3820 @ 3.6Ghz
Bellek: 4 GB RAMBellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı:  NVidia 650TI veya AMD R7 250xEkran Kartı: NVidia GTX 970 veya NVidia GTX 1060
Depolama: 80 GB kullanılabilir alanDepolama: 100 GB kullanılabilir alan

Monster Hunter: World

Monster Hunter World

En çok oynanan oyunlar listesinin son sırasında yine bir açık dünya oyunu bulunuyor. Monster Hunter: World, 2018 yılında CAPCOM şirketi tarafından geliştirildi.

Oyunda bir avcı rolünü üstleniyorsunuz. Karakteriniz ile yırtıcı canavarlarla mücadele ediyorsunuz. Canavarlarla mücadele edebilmek için ekipmanlarınızı güçlendirmeniz gerekiyor. Oyunun hikâyesi ve grafikleri oldukça kaliteli diyebiliriz.

Oyunda yüzden fazla canavar mevcut. Zırh ve silah tipleri de oldukça çeşitli. Bu sayede oyuncular belirli bir süre sonra hikayeden sıkılıp oyunu bırakmıyor.

Oyuncular, özellikle açık dünya oyunlarının çok ilgi gördüğü bugünlerde Monster Hunter: World oyununu oldukça beğendiler. Öyle ki oyunun Steam’de neredeyse 200 bin incelemesi bulunuyor.

Monster Hunter: World, Steam’de 139 TL’ye satılmaktadır.

Minimum Önerilen
İşlemci:  Intel® Core™ i5-4460, 3.20GHz veya AMD FX™-6300İşlemci: Intel® Core™ i7 3770 3.4GHz, Intel® Core™ i3 8350 4GHz veya AMD Ryzen™ 5 1500X
Bellek: 8 GB RAMBellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA® GeForce® GTX 760 veya AMD Radeon™ R7 260x Ekran Kartı: NVIDIA® GeForce® GTX 1060 veya AMD Radeon™ RX 570
Depolama: 48 GB kullanılabilir alanDepolama: 48 GB kullanılabilir alan

En Çok Oynanan Oyunlar – Bonus

Cyberpunk 2077

En çok oynanan oyunlar listemizde 2020 yılının gözde oyunu Cyberpunk 2077‘ye yer vermesek olmazdı. 2012 yılında duyurulan ve büyük bir heyecanla beklenilen Cyberpunk 2077, 2020’nin son günlerinde oyuncularla buluşmuştu.

Oyunun grafikleri oldukça gelişmiş düzeyde diyebiliriz. Hatta çoğu oyuncu grafikleri hikayeden daha çok beğendi. Oyun, Night City’de bulunan bir paralı askerin hikayesini konu alıyor. Karakterinizi özelleştirerek şehirde kendi efsanenizi yaratmaya çalışıyorsunuz.

Uzun zamandır beklenen oyun hikaye ve grafikleriyle etkilediği kadar bazı eksikleriyle de oyuncuları üzdü. Oyunda bulunan bazı buglar oyuncuların tepki göstermesine sebep oldu. Ancak, eksiklerine rağmen Cyberpunk 2077, 2020’de piyasaya sunulan ve günümüzde en çok oynanan oyunlardan olmayı başardı.

Cyberpunk 2077, Steam’de 249 TL’ye satılıyor. Oyun PlayStation Store’da 459 TL, Xbox mağazasında ise 468 TL’ye satılıyor.

Minimum Önerilen
İşlemci:  Intel Core i5-3570K veya AMD FX-8310İşlemci: Intel Core i7-4790 veyaAMD Ryzen 3 3200G
Bellek: 8 GB RAMBellek: 12 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 780 veya AMD Radeon RX 470Ekran Kartı: GTX 1060 6GB / GTX 1660 Super veya Radeon RX 590
Depolama: 70 GB kullanılabilir alanDepolama: 70 GB kullanılabilir alan

Sizler için hazırladığımız en çok oynanan oyunlar listesinde yer verdiğimiz oyunlar burada sona eriyor. Sizler de severek oynadığınız oyunları aşağıdaki yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Not: Listede belirtilen sistem gereksinimleri, oyunların bilgisayar sürümleri için geçerlidir.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.