En İyi Macera Oyunları Önerileri – 2023

Her oyuncunun “oyunsuz” kaldığı bir dönem mutlaka olur. Piyasaya türlü türlü oyunlar çıkmasına rağmen ne oynayacağınıza asla karar veremediğiniz o dönemlerde, oyun ve teknoloji sitelerinde ya da forumlarında tavsiyeler ararsınız. Hangi oyun size uygun, hangisi sürükleyici gibi detaylar bir oyuna başlamadan önce okumuş olduğunuz tavsiyelerde size yön gösterir. Biz de teknoloji.org olarak sizlere sürekli olarak farklı kategorilerde oyun önerilerinde bulunuyoruz. Bugün de en iyi macera oyunları listesi ile karşınızdayız.

Daha önceden sizlere en iyi dövüş oyunları, en iyi hikayeye sahip oyunlar, en iyi MMORPG ve battle royale oyunlar gibi kategorilerde içerikler hazırladık. Hatta daha spesifik alanlara inerek sevgiliyle oynanacak oyunlar, ikinci dünya savaşı oyunları gibi içerikler de hazırladık.

Yani oyunsuz kalmamanız için elimizden geleni yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz. İşte bugün hazırlamış olduğumuz listeyle de macera oyunları arayanlara ve sevenlere yardımcı olmaya çalışacağız. Eğer hazırsanız sizler için hazırlamış olduğumuz listeye başlayalım!

Cyberpunk 2077

Bildiğiniz üzere oyun, piyasaya çıkmadan önce büyük yankı uyandırdı. Oyunun bir an önce piyasaya çıkması için de oyuncuların bir kısmı geliştiricilere baskı uyguladılar. Hatta bu baskılar, zaman zaman ölüm tehditlerine dönüştü. Bunlara dayanamayan firma da “Oyun hazır değil ama alın bakalım siz istediniz.” dercesine oyunu piyasaya sürdü. Bunun üzerine maalesef ki ilk aşamada oyuna dair tek konuşulan şey oyundaki bug’lar oldu.

Oyuna gelen güncellemeler sayesinde artık birçok bug, ortadan kalkmış durumda. Yani oyun, artık daha oynanabilir düzeyde diyebiliriz. Cyberpunk evreni, 2077 yılında Kuzey Carolina bölgesindeki Night City’de geçiyor. Oyundaki karakterimizin adı V oluyor. Kendisi maceradan maceraya koşuyor. Oyunda neon ışıkların aydınlattığı sokaklarda girmediğimiz yer kalmıyor.

Son derece sürükleyici bir hikayesi olan Cyberpunk 2077, yüksek fiyatlı sürükleyici macera oyunları arasında yer alıyor. Kimilerine göre hâlâ yer alan bug’lardan kaynaklı oyun bu parayı hak etmese de bize göre dolar daha fazla artmadan alıp kenarda tutmak isteyebileceğiniz bir oyun diyebiliriz.

Far Cry 6

2021 yılının son çeyreğinde piyasaya çıkan Far Cry 6’da hikaye Karayipler’de bulunan Yara adasında geçiyor. Fakat hikayenin Küba’dan esinlenildiğini söylemek gerekir. Bugün hiç Küba’ya gitmeyen birisi bile oyunu açtığında “Burası kesin Küba” diyecektir. Oyunun hikâyesi ve mekanlar, bu açıdan Küba’ya benziyor.

Oyunun kötü karakteri Anton Castillo oluyor. Zaten oyunu oynadığınız anda kendisini tanıyacaksınız. Çünkü Breaking Bad dizisinden tanıdığımız Giancarcio Esposito, bu karakteri canlandırıyor. Oyundaki karakteri ise Yara’yı eski günlerinde döndürmek istediğini söyleyen bir lider, hatta diktatör oluyor.

Dolayısıyla her diktatör gibi kendisi de kötü ünü ile öne çıkıyor. Yetmezmiş gibi bir de oğlu Diego’yu kendisinden sonraki başkan olarak yetiştirmeye çalışıyor. Biz de Anton Castillo’ya karşı baş kaldıran Dani Joras karakterini canlandırıyoruz.

Oyunda diktatör var, direnişçi var, bundan dolayı aksiyon da hiç eksik olmuyor. Bu yönden Far Cry 6, en iyi macera oyunları listesinde bulunması gereken bir oyun diyebiliriz. Ubisoft’un bu macera oyununda yine kendine has manzara güzelliklerine şahit olacaksınız.

Call of Duty Vanguard

Çiçeği burnunda Call of Duty serisinin son oyunu olan Vanguard bizi biraz eskilere götürecek. 1945 yılında, İkinci Dünya Savaşı döneminde geçen oyunda Hitler’in ölümünden sonraki zaman ele alınıyor. Hitler’in veliahtı olarak karşımıza çıkan Heinrich Freisinger’i ortadan kaldırmaya çalışıyoruz.

Tabii ki bunu yalnız yapmamıza imkân yok. Bu nedenle 4 farklı ülkeden 4 farklı uzman bir araya geliyor. Amerikalı Wade Jackson, Britanyalı Arthur Kingsley, Avustralyalı Lukas Riggs ve Sovyetler Birliği vatandaşı olan Polina Petrova bu uzmanlar oluyorlar.

Oyun içerisinde daha önceden görmekte alışkın olduğumuz bir durum söz konusu. Bu durum, küçük birlikleri yöneterek görevleri tamamlamak oluyor. Fakat bu durum önceki oyunlardan biraz farklı. Çünkü hatırlarsanız Call of Duty’nin önceki oyunlarında sürekli “pata küte” bir yerlere giriyor, baskınlar yapıyorduk.

Call of Duty Vanguard oyununda ise biraz daha gizlilik çatısı altında görevler yapıyoruz. Ama bu sizi yanıltmasın çünkü oyunda macera hiç eksik olmuyor. Call of Duty Vanguard, en iyi macera oyunları listemizde yer alan yüksek fiyatlı oyunlardan birisi olarak ön plana çıkıyor.

Days Gone

“Oynayacağım oyunda hem macera sahneleri olsun hem de zombiler olsun” diye bir isteğiniz varsa o zaman Days Gone sizi mutlu edecektir. Çünkü bu oyunda, her iki durumdan da oldukça fazla sayıda sahne mevcut. Bu şekilde Days Gone, 2021 yılında piyasaya çıkıp adında söz ettiren oyunlar arasında kendisine yer buluyor.

Oyun içerisinde her ne kadar artık duymak istemesek de bir salgın söz konusu. Bu salgından kaynaklı insanlık hiç olmadığı kadar kötü bir durumda. Zaten zor koşullarda hayatta kalmaya çalışırken bir de zombiler buna eklenince şartlar gittikçe zorlaşıyor.

Oyunun en güzel yanlarından birisi, motorlara atlayıp açık dünyada keyif yapabiliyor olmanız oluyor. Ama öyle gerçek hayatta olduğu gibi “Motoruma atlayayım da şöyle rahat rahat süreyim, manzaranın tadını çıkarayım.” gibi bir durum yok. Çünkü her yerde dolanan zombiler, sizi rahat bırakmıyorlar. Ama inanın bu durum bile çok keyifli. Sony’nin PC oyuncularına da sunduğu bu oyun, başta macera oyunlarını sevenler olmak üzere çoğu oyuncuyu mutlu edecektir.

Die Young

Die Young, çok bilinmeyen oyunlardan birisi diyebiliriz. Oyunda zengin bir arkadaş grubu, Ege Denizi tarafında bir tatile çıkıyor. Her türlü eğlencenin dibine vuran bu arkadaş grubu, burada yer alan bir adaya gitmeye karar veriyor. İşte hikâye de tam olarak burada başlıyor. Kararı vermenizin akabinde şiddetli bir baş ağrısı ile bilmediğiniz bir yerde gözlerinizi açıyorsunuz. Bunun yanı sıra çevremizde buraya beraber geldiğimiz arkadaşlarımız yok!

Amacınız hem arkadaşlarınızı bulmak hem de adadan kaçmak oluyor. Çünkü bu adada yalnız değilsiniz. Sizin gibi esir tutulanları, arkadaşlarınızın cesetlerini ve bol bol kan lekelerini gördükçe daha fazla gerilmeye başlıyorsunuz. Korkuyla birlikte bu adadaki kişilerle de savaşmaya başlıyoruz. Oyun biraz Far Cry 3 havasında diyebiliriz. Ancak oyunun hikâyesinin ilerleyişi Far Cry 3’ün hikâyesinden farklı diyebiliriz.

Die Young, hem ilginç hikayesiyle hem de oynanabilirlik düzeyiyle listemizde yer edinmeyi başaran başarılı macera oyunlarının başında geliyor.

Assassin’s Creed Valhalla

Asssasin’s Creed Valhalla’yı en iyi macera oyunları listesine eklemesek olmazdı. Çünkü bu oyunun geliştirilme amacı oyunculara macera dolu bir hikaye yaşatmak diyebiliriz! Ama bu oyuna değinmeden önce yeni dönem Assassin’s Creed oyunlarından Origins ve Odyssey’den de bahsetmek daha doğru olacaktır.

Origins, Antik Mısır zamanında geçiyor. Bayek adında bir karakteri canlandırıyorsunuz. Oyun, bitmek bilmeyen görevleri ile bilgisayar başından kalkmanızı engelliyor. Eğer ki oyunu ek paketleri de oynayacaksanız oyuna 100-150 saat arasında bir mesai harcamanız gerekiyor.

Odyssey ise Antik Yunan zamanında geçiyor. Burada da Alexios ya da Kassandra adındaki karakterleri yönetiyorsunuz. Yine bitmek bilmeyen görevler sayesinde sadece ana hikaye bile 80-90 saat sürüyor. Diğer ek paketleri de dahil ederseniz bu süreç doğal olarak daha da uzuyor.

Gelelim en macera dolu, en az gizlilik kastığımız Assassin’s Creed oyunu olan Valhalla’ya. Oyun, İskandinav topraklarından Britanya’ya uzanan bir hikayeye sahip. Bunun yanı sıra oyun, ek paketleri ile Paris’e kadar uzanıyor. Muazzam grafikler, bitmek bilmeyen aksiyon dolu görevleri ile oyun sizi gaza getiriyor. Oyun esnasında resmen klavye ve mouse; kalkan ve baltaya dönüşüyor. Bu zamana kadar çıkan en iyi Assassin’s Creed oyunu olduğunu söylesek yanlış olmayacaktır.

Bu arada yeni dönem Assassin’s Creed oyunlarının çıkış sırası Origins, Odyssey ve Valhalla olarak karşımıza çıkıyor. Ama kronolojik sıralamada oynamak isterseniz o zaman Odyssey, Origins ve Valhalla olarak tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Ayrıca tüm ek paketleri de oynamanızı tavsiye ediyoruz.

Sea of Thieves

En iyi macera oyunları listemizde bir çok oyunculu yapım görmek de şaşırtıcı olmayacaktır. Eğer arkadaşlarınızla birlikte denizlerde geçen bir maceraya atılmak istiyorsanız Sea of Thieves sizin için biçilmiş kaftan desek yeridir. Aksiyon ve macera unsurlarını iliklerinize kadar hissedeceğinize eminiz.

Sea of Thieves’i kısaca bir korsan simülasyonu olarak tanımlamak kesinlikle yanlış olmayacaktır. Oyunda keşif yapmak ve açık dünyada diğer oyuncular ile sürekli etkileşim halinde olmak mümkün. Tabii ki geniş bir harita sunulunca yapılacak unsurların sayısı da bir hayli artıyor. Oyunda gemi savaşlarından yağmalara kadar pek çok aktivite yer alıyor.

Buna ek olarak Karayip Korsanları ile ortaklaşa çalışılan bir DLC de oyunda mevcut. Bu ek paket ile Kaptan Jack Sparrow da oyuna dahil oluyor. Efsanevi sinematikleri ile bu DLC’nin oyuna oldukça eğlenceli saatler eklediğini de belirtmek gerek.

Arkadaşlarınızla birlikte oynayacak yeni bir macera oyunu arıyorsanız Sea of Thieves’e kesinlikle göz atmanızı öneriyoruz. Herkesin eşit olarak başladığı bu macerada görevinizi alın ve korsan olmanın gerekliliklerini yerine getirin! Üstelik oyun sürekli gelişmeye devam ediyor. Bu sayede sürekli aynı şeyleri yapıyor gibi hissetmemeniz için de bir çaba geliştiriciler tarafından gösteriliyor demek mümkün.

God of War

Mitolojik zamanlara gitmişken God of War oyununu da listemize eklememiz gerekiyordu. God of War, özellikle PlayStation oyuncularının gözbebeği diyebiliriz. Fakat PC oyuncuları üzülmesin. Çünkü oyun, 14 Ocak 2022 tarihinde PC için de piyasaya sürüldü.

Olimpos tanrılarından intikam alan Kratos, artık İskandinav topraklarında sıradan birisi olarak yaşıyor. Fakat oğluna bildiği her şeyi aktarmalı. Çünkü içinde bulunduğu dünya bunu gerektiriyor. Atreus’a her şeyi öğretmek ise o kadar kolay olmayacak. Birbirinden tehlikeli maceralara birlikte atılacak ve hayatta kalmaya çalışacaklar.

Bu eşsiz maceraya PC üzerinde ortak olmak için bir süre daha beklemeniz gerekiyor. Fakat PlayStation oynuyorsanız ve daha önce hiç God of War oynamadıysanız oyunu hemen alın ve oynayın. Zaten oyuna bir kere başladıktan sonra kolay kolay bırakamayacağını söylesek yanlış olmayacaktır.

The Medium

The Medium oyunu karşımıza daha çok psikolojik korku oyunu olarak çıksa da aynı zamanda macera oyunları kısmında da kategorize ediliyor. İsminden de anlayacağınız üzere oyun içerisinde bir medyumu canlandırıyorsunuz. Fakat günümüz medyumları aklınıza gelmesin. Çünkü oyundaki medyum, günümüzdeki medyumlardan biraz farklı. Oyun içerisinde hem gerçek dünyada hem de ölüler dünyasında hareket edebiliyorsunuz.

Oyun, başlangıç aşamasında kafaları karıştırsa da aslında son derece farklı ve güzel bir temaya sahip. Korku oyunu olmasından dolayı ufak ufak geriliyoruz, macera oyunu olmasından dolayı koltuğun ucunda oynuyoruz. Bir de bulmaca kısmı var ki o kısımlarda da beyin fırtınası yapıyoruz. The Medium, eşsiz grafikleri ve ilginç hikayesi ile listemizde kendisine yer bulmayı başardı.

Subnautica: Below Zero

Subnautica: Below Zero, bir serinin ikinci oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Serinin ilk oyununu oynamadıysanız mutlaka o oyunu da oynayın ki serinin hikâyesi kafanızda tam olarak şekillensin. Oyunda farklı bir gezegende yer alıyorsunuz. Oyundaki harita her ne kadar dünyamızda yer alan kutupları andırsa da çok daha farklı bir harita ile karşılaşıyoruz diyebiliriz.

Oyunda Planet 4546B gezegenindeyiz. İlk oyunda da burada oynuyorsunuz fakat ilk oyundaki harita, aynı gezegenin farklı bir bölgesinde geçiyor. Bu sefer gezegenin daha soğuk tarafında yer alıyorsunuz.

İlk oyunun hikayesindeki tarihten iki sene geçmiş. Amacınız ise buraya gelip olan biten olayları çözmek oluyor. Tabii bir de kardeşinizi arıyorsunuz. Hem suyun altında hem de su üstünde yapmanız gereken çok iş var. Bu sırada tabii asıl amacınız hayatta kalmak oluyor.

Bunu yapmak da o kadar kolay değil. Çünkü özellikle suyun içerisinde yer alan yaratıklara hiç güven olmuyor. Sevimli sandığınız şeyler bir anda size düşman kesilebiliyor. Ya da kötü başlangıçlar yaptığınız yaratıklar sonradan size yardımcı bile olabiliyor.

Yaratıkların bir anda ortaya çıkmaları sağ olsun oyunda macera düzeyini hiç düşürmüyor. Oyuna dair daha çok bilgi sahibi olmak isterseniz sizler için daha önce hazırlamış olduğumuz Subnautica: Below Zero – Kutuplarda Donuyoruz! isimli incelememizi burayı tıklayarak okuyabilirsiniz.

Red Dead Redemption 2

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi macera oyunları listemize Red Dead Redemption 2 ile devam ediyoruz. Red Dead Redemption 2, Rockstar Games tarafından geliştirilen ve yayınlanan bir açık dünya aksiyon-macera oyunudur. Red Dead Redemption 2, 1899 yılında Amerika’nın batısında geçmektedir ve Van der Linde çetesinin bir üyesi olan Arthur Morgan’ın hikayesini anlatmaktadır. Oyun, büyük bir açık dünya haritasında serbestçe keşfedilebilen birçok görev ve yan görev içermektedir.

Red Dead Redemption 2, grafikleri ve oynanabilirliği ile öne çıkmaktadır. Oyunun dünyası muhteşem bir şekilde tasarlanmıştır. Büyük çöl, dağlık alanlar ve ormanlar gibi çeşitli bölgelerin yanı sıra, kasaba ve şehirlerde de dolaşabilirsiniz. Bu harika dünya keşfetmek için atınızı kullanabilir, köprüleri geçebilir ve doğayı keşfedebilirsiniz. Red Dead Redemption 2’nin hikayesi de oldukça ilgi çekicidir. Oyunun karakterleri çok iyi yazılmış ve seslendirilmiştir. Oyun sırasında, çetenin diğer üyeleriyle ve oyun dünyasındaki diğer karakterlerle etkileşimler yaşayarak ilerleyebilirsiniz.

Red Dead Redemption 2, birçok ödül kazanmış ve birçok oyuncu tarafından en iyi oyunlardan biri olarak kabul edilmiştir. İnanılmaz grafikleri, oynanışı ve hikayesiyle, bu oyun bir açık dünya aksiyon-macera oyunu seven herkes için harika bir deneyim sunmaktadır.

Sekiro: Shadows Die Twice

Ölümlerden dönen bir savaşçı. Vücudu artık deforme olmuş denebilecek bir düzeyde. Fakat bu savaşçının gözü dönmüş durumda ve tek istediği şey intikam! Sekiro: Shadows Die Twice tek başına oynayabileceğiniz aksiyon dolu, zor bir oyun.

Oyun aslında yüksek fiyat etiketine sahip olan oyunlardan birisi. Fakat oyun, fiyatının hakkını sonuna kadar veriyor. Oyun, 2019 yılında çıkmış olmasına rağmen günümüz için oldukça güncel grafiklere sahip diyebiliriz. Çekik gözlü savaşçıların akıl almaz dövüş sahnelerine şahit olmak istiyorsanız oyunu hiç düşünmeden satın alabilirsiniz. Çünkü bilgisayarın başından her kalktığınızda kullandığınız katana aklınıza gelecek ve yeniden savaşmak isteyeceksiniz.


Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi macera oyunları listemiz burada sona eriyor. Listemize göz atarak keyifle oynayacağınız en iyi macera oyunlarını kolaylıkla tespit edebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.