En İyi Korku Oyunları – 2023

Birçoğumuzun oynamaktan zevk aldığı korku oyunları, son yıllarda epey ilgi görüyor. Korku oyunlarına yönelik ilgi bir yana, pandeminin başlangıcı da oyun sektörünü belirleyen unsurlardan birisi oluyor. Bu nedenle en iyi korku oyunları listemizi sizlerin beğenisine sunmak istedik.

Korku oyunları kategorisinde birçok oyun mevcut. Bu oyunların arasından kaliteli olanı seçip oynamak bazen zorlaşabiliyor. Sizin için vaktinizi çöpe atmayacak kaliteli korku oyunların listesini derledik. İşte en iyi korku oyunları:

Resident Evil 7: Biohazard

Korku oyunları listelerinin vazgeçilmezi olan Resident Evil serisi, 2017 yılında çıkışını yaptı ve hala ilk günkü ilgisini koruyor. Oyun, Resident Evil serisinin 11. oyunu olmakla birlikte serinin birinci şahıs perspektifiyle oynanan ilk oyunu olma özelliğini taşıyor.

Oyunun hikayesi, terk edilmiş eski bir evde geçiyor. Baker ailesinin yaşadığı bu eski evde Ethan Winters, karısı Mia’yı bulmaya çalışıyor. Ethan Winters’in gözünden oynayan oyuncular olarak biz, Mia’yı bulmak için Baker ailesi ve yaratıklarla savaşıyoruz.

RE7: Biohazard, sadece aksiyon odaklı, insanı bıktıran ani ses efektlerine ve görüntülerine sahip bir oyun değil. Bu yönüyle diğer oyunlara göre kesinlikle avantajlı. Çünkü oyunu oynarken hikayenin farkındasınız ve bunu unutmuyorsunuz. Başka bir deyişle oyun “şu bölümü bitireyim, bitsin” dedirtmiyor.

Aynı zamanda oyunda sadece silah kullanma ve savaşma mekaniği de yok. Diğer Resident Evil oyunlarında olduğu gibi bu oyunda da bulmacalar var.

Zamanınızı kesinlikle boşa harcamayacak bu oyun, PC, PlayStation 4, Xbox platformlarında oynanabilir. Bunun yanı sıra, oyun PlayStation VR sanal gerçeklik gözlüğünü destekliyor. Oyun, mevcut durumda Steam’de 89,00 TL’ye satışta.

Resident Evil 7: Biohazard Minimum Sistem GereksinimleriResident Evil 7: Biohazard Önerilen Sistem Gereksinimleri
İşlemci: Intel Core i5-4460, 2.70GHz veya AMD FX-6300 ile üstüİşlemci: Intel Core i7 3770 3.4GHz ya da AMD veta üstü
Bellek: 8 GB RAMBellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 760 ya da AMD Radeon R7 260xEkran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 960 veya AMD Radeon R9 280X ya da daha iyisi
Depolama: 24 GB kullanılabilir depolama alanıDepolama: 24 GB kullanılabilir depolama alanı

Dying Light

Dying Light, 2015 yılının en çok beklenen oyunlarından bir tanesiydi. Oyun, Harran isimli İstanbul’dan esinlenerek tasarlanan bir şehirde geçiyor. Bu haber, zamanında Türk oyuncuların özellikle ilgisini çekmişti; fakat oyunda karakter ve bölge isimleri dışında pek bir Türkiye unsuru bulunmuyor.

Açık dünya oyunu olan Dying Light, birinci şahıs bakış açısıyla oynanıyor. Bunun yanında oyunda parkur mekaniği mevcut ki bu oynanışa renk katan unsurların en önemlilerinden bir tanesi.

Oyunda ana karakterimiz Kyle Crane, Küresel Yardım Çabası adlı bir sivil yardım örgütünün üyesi. Harran’da bulunan önemli belgeleri bulmak ve virüsün kaynağını çözmek için görevlendiriliyoruz.

Zombi oyunlarından bir tanesi olan Dying Light’ın gayet başarılı olduğunu söyleyebiliriz. PC, PlayStation 4, Xbox platformlarında oynanabilen oyun Steam’de 59,99 TL’ye satışta. Ayrıca serinin devam oyunu da resmi olarak çıkış yaptı.

Dying Light Minimum Sistem GereksinimleriDying Light Önerilen Sistem Gereksinimleri
İşlemci: Intel i5-2500 3.3GHz / Amd FX-8320 3.5 GHzİşlemci: Intel i5-4670K 3.4GHz / Amd FX-8350 4.0 GHz
Bellek: 8 GB RAMBellek: 16 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 670 / AMD Radeon HD 7870Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 780 / AMD Radeon R9 290
Depolama: 40 GB kullanılabilir depolama alanıDepolama: 40 GB kullanılabilir depolama alanı

Outlast

Hiç şüphesiz söyleyebiliriz ki Outlast korku oyunlarının en bilinenlerinden. 2013 yılında çıkmış birinci şahıs perspektifiyle oynanan Outlast, korku unsurları ve oynanışıyla hala adından söz ettiriyor.

Oyunda, Miles Upshur isimli bir gazeteci olarak, garip olayların döndüğü bir akıl hastanesini araştırıyoruz. Haber yapmak için elimize bir el kamerası alarak girdiğimiz hastanede başımıza gelmeyen kalmıyor diyebiliriz.

Bir dönemler çokça duyduğumuz ‘’yasaklanan oyun’’ Outlast. Oyunun PlayStation 4 sürümü Hindistan, Kuveyt, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde mevcut değil.

Outlast’in devam niteliğindeki oyunu 2017 yılında çıktı. Beklenen 3. oyun ise yakında çıkacak ve soğuk savaş yıllarını konu alacak. En iyi korku oyunları listemizdeki iddialı oyunlardan Outlast, PC, PlayStation 4, Xbox One ve Nintendo Switch platformlarında oynanabilir. Eğer bir korku oyunu arıyorsanız kesinlikle göz atmanızı tavsiye ederiz.

Outlast Minimum Sistem GereksinimleriOutlast Önerilen Sistem Gereksinimleri
İşlemci: 2.2 GHz Dual Core CPUİşlemci: 2.8 GHz Quad Core CPU
Bellek: 2 GB RAMBellek: 3 GB RAM
Ekran Kartı: 512 MB NVIDIA GeForce 9800GTX / ATI Radeon HD 3xxx seriesEkran Kartı: 1GB NVIDIA GTX 460 / ATI Radeon HD 6850 ya da daha iyisi
Depolama: 5 GB kullanılabilir depolama alanıDepolama: 5 GB kullanılabilir depolama alanı

The Forest

The Forest, 4 kişilik gruba oynanabilen çevrimiçi hayatta-kalma korku oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Tek kişiyle de oynanabileceğiniz The Forest kaliteli bir oynanışa ve grafiklere sahip.

Oyunun hikayesi, bir uçak kazasıyla başlıyor. Yolcusu olduğumuz uçak, ıssız bir adada düşüyor ve biz enkazın içinde uyanıyoruz. Bu noktada bizim yapabileceğimiz şey hayatta kalmak ve adayı keşfetmek.

Adayı keşfettikçe, dışardan gayet sessiz ve zararsız gözüken bu ormanın aslında çok tehlikeli olduğunu görüyoruz. Ormanda yamyam diyebileceğimiz saldırganlar mevcut. Hikayede mağaralara girerek bu yamyamların nasıl bu hale geldiğini öğrenmemiz gerekiyor.

The Forest, arkadaşlarınızla oynamanız gereken oyunlardan bir tanesi. PC ve PlayStation 4 platformlarında oynanabilen oyun, Steam’de 32,00 TL’ye satışta fakat indirimde 20,00 TL’ye düşebiliyor.

The Forest Minimum Sistem GereksinimleriThe Forest Önerilen Sistem Gereksinimleri
İşlemci: Intel Dual-Core 2.4 GHzİşlemci: Quad Core işlemci
Bellek: 4 GB RAMBellek: 4 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce 8800GTEkran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 560
Depolama: 5 GB kullanılabilir depolama alanıDepolama: 5 GB kullanılabilir depolama alanı

Dead by Daylight

Dead by Daylight, Steam’de en çok oynanan çevrimiçi ve çok oyunculu korku oyunlarından bir tanesi. Oldukça rekabetçi olan oyunda 2 grup bulunuyor; katiller ve ondan kaçmaya çalışan kişiler. Oyunda bir kişi katil oluyor, kalan 4 kişi ise ondan kaçmak için çıkış kapısını açmaya çalışıyor.

Oyunun hikaye yönü pek gelişmemiş diyebiliriz. Zaten bu durum çok oyunculu oyunlar için normal. Oyunda çeşitli katillerin ve kaçan karakterlerin özellikleri var, oyunu oynadıkça bu yetenekleri geliştirebiliyorsunuz.

Oyun hem katil olarak, hem kurban olarak zevkli bir oynanışa sahip. Üstelik süregelen bir hikayesi olmadığından, kısa süreli oynamak isteyenler için ideal.

Dead by Daylight, PC, PlayStation 4-5 ve Xbox platformlarında oynanabilir. Oyun, Steam’de 99 TL’ye satışta.

Dead by Daylight Minimum Sistem GereksinimleriDead by Daylight Önerilen Sistem Gereksinimleri
İşlemci: Intel Core i3-4170 veya AMD FX-8120İşlemci: Intel Core i3-4170 veya AMD FX-8300 veya üstü
Bellek: 8 GB RAMBellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: DX11 Uyumlu GeForce GTX 460 1GB veya AMD HD 6850 1GBEkran Kartı: 4 GB RAM ile DX11 Uyumlu GeForce 760 veya AMD HD 8800 veya üstü
Depolama: 25 GB kullanılabilir depolama alanıDepolama: 25 GB kullanılabilir depolama alanı

Amnesia: The Dark Descent

Listemizde yer alan bir başka korku oyunu ise Amnesia: The Dark Descent oluyor. Frictional Games tarafından geliştirilen ve yayınlanan bu oyun aynı zamanda serinin ilk oyunu olarak dikkat çekiyor. Üstelik 2010 yılında oyuncular ile buluşmuş olan Amnesia, bazı oyuncular tarafından korku oyunları arasında en iyi sıfatıyla anılıyor.

Birinci şahıs bir korku oyunu olan Amnesia: The Dark Descent, korkuyu iliklerinize kadar hissetmenizi sağlıyor. Ayrıca yarattığı atmosfer de bunu oldukça destekliyor. Her ne kadar günümüzde grafikler biraz eskimiş olsa da doğru ortamda oynamak korku deneyimini kesinlikle artıracaktır.

Amnesia: The Dark Descent oyununda karakterimiz Daniel, kendisini terkedilmiş bir kalede buluyor. Aynı zamanda Daniel, geçmişi hakkında hiçbir şey hatırlamıyor. Kalede çıktığı bu yolculukta geçmişinden hatıraları da adım adım aklına geliyor. Oyun bu anlamda psikolojik öğelerden de faydalanmış demek yanlış olmayacaktır.

Korku oyunlarının klasik temsilcilerinden biri haline gelen Amnesia: The Dark Descent, Steam’de 31 TL’ye satılıyor. Eğer Amnesia: The Dark Descent’i severseniz serinin diğer oyunlarına da göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Amnesia: The Dark Descent Minimum Sistem Gereksinimleri (Windows)Amnesia: The Dark Descent Minimum Sistem Gereksinimleri (macOS)
İşlemci: 2.0 GHz hızında işlemciİşlemci: 2.0 GHz hızında işlemci
Bellek: 2 GB RAMBellek: 1 GB RAM
Ekran Kartı: Radeon X1000/GeForce 6Ekran Kartı: Radeon X1000/GeForce 6
Depolama: 3 GB kullanılabilir depolama alanıDepolama: 2 GB kullanılabilir depolama alanı

Alien: Isolation

Alien: Isolation, 2014 yılında Creative Assembly tarafından geliştirilen ve SEGA tarafından yayınlanan bir hayatta kalma korku oyunudur. Oyun, Ridley Scott’ın ünlü “Alien” film serisine dayanmaktadır. Fazlasıyla gerilim dolu anlara sahip olan oyun, en iyi korku oyunları listemizde kendisine yer bulmayı başardı.

Oyun, oyunculara detaylı ve gerçekçi bir uzay gemisi olan Sevastopol Station’ı keşfetme fırsatı sunar. Oyunun grafikleri ve atmosferi, filmin karanlık ve ürkütücü havasını başarılı bir şekilde yansıtıyor. Oyuncular, Ellen Ripley’nin kızı Amanda Ripley’i kontrol ediyorlar. Amanda, uzay gemisi Nostromo’daki annesinin kayboluşunu araştırmak için Sevastopol Station’a gider. Ancak,istenmeyen misafirlerin gemide dolaştığını ve tehlikeli bir Xenomorph’un Amanda’yı takip ettiğini fark eder.

Oyundaki en dikkat çekici özelliklerden biri, Xenomorph’un yapay zekasıdır. Bu yaratık, oyuncunun davranışlarına ve seslerine tepki verir, bu da oyunun gerilimini artırıyor. Genel olarak oyunun oynanabilirliğinin ve grafik kalitesinin oldukça başarılı olduğunu belirtebiliriz.

Alien: Isolation Minimum Sistem GereksinimleriAlien: Isolation Önerilen Sistem Gereksinimleri
İşlemci: Intel Core 2 Duo E8500İşlemci: AMD Phenom II X4 955 veya Intel Core 2 Quad Q9650
Bellek: 4 GB RAMBellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: AMD Radeon HD 5550 veya NVIDIA GeForce GT 430Ekran Kartı: AMD Radeon R9 200 Serisi veya Nvidia GeForce GTX660
Depolama: 35 GB kullanılabilir alanDepolama: 35 GB kullanılabilir alan

Left 4 Dead 2

En iyi korku oyunları listemizdeki son oyun, 4 kişiyle oynanabilen bir zombi oyunu olan Left 4 Dead; oldukça eski olmasına rağmen hala zevkle oynanabiliyor. Oyunda çeşitli zombiler var ve bu zombileri yenerek varış noktasına ulaşmaya çalışıyorsunuz.

Oyunun hikaye kısmı biraz farklı. Oyunda kısa senaryolar var ve bu senaryoları seçerek görevlere başlıyorsunuz. Senaryoların kimisi zombi dolu alışveriş merkezinden kaçışı konu alıyor kimisi de zombi dolu marketten tehlikeli bir erzak toplama görevi oluyor.

Left 4 Dead 2, sıkıldığınızda arkadaşlarınızla oynayabileceğiniz çerez oyun desek yanılmış olmayız. Ayrıca listedeki diğer oyunlar kadar yoğun korku öğeleri de barındırmadığını söylemek gerek. Ancak oyun içerisinde gerçekten korkunç olabilecek anlar da mevcut. PC ve Xbox platformlarında oynanabilen oyun, Steam’de 18,50 TL’ye satışta. Oyun aynı zamanda Steam indirimlerinde 4 liraya kadar düşüyor. Steam indirimlerini sitemizden takip edebilirsiniz.

Left 4 Dead 2 Minimum Sistem GereksinimleriLeft 4 Dead 2 Önerilen Sistem Gereksinimleri
İşlemci: 3.0 GHz Intel Pentium 4İşlemci: 2.4 GHz Intel® Core 2 Duo™
Bellek: 2 GB RAMBellek: 2 GB RAM
Ekran Kartı: 128 MB NVIDIA 6600 veya ATI X800 (Pixel Shader 2.0)Ekran Kartı: NVIDIA 7600 veya AMD X1600 (Pixel Shader 3.0)
Depolama: 7.5 GB kullanılabilir depolama alanıDepolama: 7.5 GB kullanılabilir depolama alanı

En İyi Korku Oyunları

En iyi korku oyunları listemiz burada sona eriyor. Sizler için piyasada yer alan en iyi korku oyunlarını derledik. Böylece hazırlamış olduğumuz listemize göz atarak oynarken gerilimin zirveye ulaştığı en başarılı korku oyunlarına kolay bir şekilde erişebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.