PlayStation Plus Oyunları – Ocak 2023

PlayStation’ın oyun hizmeti PlayStation Plus’a her ay yeni oyunlar ekleniyor. Biz de sizler için bu oyunları bir arada topladığımız bir içerik oluşturduk. Ayrıca platformda yer alan en iyi oyunları da sizler için bir liste halinde derledik. Karşınızda bu ayın PlayStation Plus oyunları!PlayStation Plus Oyunları – Ocak 2023

PlayStation Plus aboneleri bu ay üç farklı oyunu indirme şansına sahip. Bu oyunlar ise Star Wars Jedi: Fallen Order, Fallout 76 ve Axiom Verge 2 oluyor. Her üç abonelik türündeki oyuncular bu oyunlara erişebiliyor.

Star Wars Jedi: Fallen Order

Bu ay ücretsiz olarak ilk verilen oyun Star Wars Jedi: Fallen Order oluyor. İlk olarak 11 Kasım 2019 tarihinde piyasaya çıkan oyunun geliştiricisi Respawn Entertainment, yayıncısı ise Electronic Arts olarak ifade ediliyor. Star Wars serisinin güncel oyunlarından birisi olan Star Wars Jedi: Fallen Order, serinin hayranları tarafından oldukça büyük beğeni toplamış gibi gözüküyor.

PlayStation 4 ve PlayStation 5 konsollarında yer alan Star Wars Jedi: Fallen Order, NME en iyi oyun ödülünü almaya layık görülmüştür. Bilim kurgu tarihinde hatırı sayılır bir yere sahip olan serinin Star Wars Jedi: Fallen Order oyunu tek kişilik bir aksiyon, rol yapma ve platform oyunu olarak tanımlanabilmektedir.

Star Wars Jedi: Fallen Order ise önemli ölçüde yüksek puanlara ve başarılı yorumlara sahiptir. Özellikle sinematik sahneleri ve harika hikayesiyle Star Wars serisini seven oyuncuların kesinlikle göz atması gereken bir yapım olduğunu belirtelim. PlayStation Plus üyeleri bu oyun sayesinde Star Wars evreninde harika bir yolculuğa adım atabilir. Ayrıca hem PS4 hem de PS5 oyuncuları için ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Fallout 76

Bu ay ücretsiz olarak verilen ikinci oyun ise Fallout 76 oluyor. Listenin ikinci oyunu olan Fallout 76 ise 23 Ekim 2018 tarihinde piyasaya çıkmıştır. Oyunun geliştiricisi Bethesda Game Studios (Austin ve Montreal) ve yayıncısı ise Bethesda Softworks olarak ifade edilmektedir. Star Wars gibi Fallout 76 da aksiyon ve rol yapma oyunu olarak ifade edilmektedir. Ancak Fallout 76, çok oyunculu bir oynanışa sahiptir.

Fallout serisi halihazırda oyuncuların aşina olduğu bir rol yapma oyunu serisidir diye düşünüyoruz. Efsanevi hale gelmiş olan serinin son oyunlarından birisi ise Fallout 76 oluyor. Ancak Fallout: New Vegas’ın aksine Fallout 76, oyunculardan daha düşük bir beğeni topladı demek yanlış olmayacaktır. Yine de denemeniz için harika bir fırsat olduğunu belirtelim.

Fallout 76, serinin diğer oyunlarından farklı olarak nükleer bombaların düşüşünden çeyrek asır sonrasını anlatıyor. Post-apokaliptik evrenleri seviyorsanız bu oyuna kesinlikle göz atmanız gerektiğini belirtelim. Ayrıca beğenirseniz serinin diğer oyunlarına da mutlaka bir bakın deriz.

Axiom Verge 2

PlayStation Plus abonelerine bu ay sunulan son yapım ise Axiom Verge 2 oluyor. Ocak ayında PlayStation Plus üyeliği kapsamında ücretsiz olarak verilen Axiom Verge 2, Thomas Happ Games LLC tarafından geliştirildi ve yayınlandı. Axiom Verge 2 ise metrodivania türünde bağımsız bir macera oyunu olarak karşımıza çıkıyor.2023 yılının ilk ayında ücretsiz olarak verilen Axiom Verge 2, 11 Ağustos 2021 tarihinde piyasaya çıkan bir oyun olarak bizleri karşılıyor. Axiom Verge 2, hem PlayStation 5 hem de PlayStation 4 kullanıcılarının beğenisine PlayStation Plus ile sunuluyor. Serinin ikinci oyunu olan Axiom Verge 2, yeni karakterler ve yetenekler ile oyunculara sunuluyor.

PlayStation Plus Nedir?

Oyuncular için ekstra avantajlar sağlayan PlayStation Plus, Sony tarafından geliştirilen bir ücretli oyun aboneliği sistemidir. Bu sistem sayesinde PlayStation oyucuları; oyunlar, sınırlı süreye sahip oyun denemeleri, özel indirimler, oyun içi kullanılabilen eşyalar ve daha birçok unsura erişim sağlama şansına sahiptir.

Eskiden PlayStation Now isimli bir sistem ile oyunculara ek avantajlar sağlıyordu. Oyuncular PlayStation Now hizmetiyle yüzlerce oyuna erişim sağlıyordu. Ancak şirket ek avantajlar da getirerek iki sistemi birleştirme kararı aldı. Yeni PlayStation Plus sisteminde ise üç kademeli bir düzen ile farklı abonelik imkanları tanıyor.

Essential

Şirketin PlayStation Plus aboneliği kapsamında sunduğu ilk plan PlayStation Plus Essential oluyor. Bu planda PlayStation Plus koleksiyonuna ve her ay eklenen yeni oyunlara erişim sağlamak mümkün. Buna ek olarak çevrimiçi çok oyunculu oyunları oynamak da Essential planının avantajları arasında bulunuyor. Ayrıca aboneler için özel indirimler de sağlandığı belirtiliyor.

Ayrıca Essential planıyla bulut depolama alanı, oyun yardımı ve özel içerikler de abonelere sunuluyor. Tüm bunlara ek olarak Paylaşımlı Oyun desteği de Essential planının avantajları arasında yer alıyor. Bu planın ücreti ise aylık 40 TL olarak belirtiliyor.

Extra

İkinci PlayStation Plus planı ise PlayStation Plus Extra oluyor. Bu planda ise Essential’da olduğu gibi aylık oyunlar, PS Plus koleksiyonu, özel indirimler ve daha birçok unsur yer alıyor. PlayStation Plus Essential planında yer alan tüm avantajlara ek olarak oyun kataloğuna erişim de PlayStation Plus Extra üyelerine sunuluyor.

Oyun kataloğunda yer alan tüm oyunları indirmek ve oynamak bu plan dahilinde yer alıyor. Bu katalogda ise AAA yapımlardan bağımsız geliştiricilerin oyunlarına kadar yüzlerce oyun yer alıyor. Oyuncular tüm bu oyunlara PlayStation Plus Extra ve üstünde bir aboneliğe sahip olduğu sürece erişebiliyor. PlayStation Plus Extra aboneliğinin fiyatı ise aylık 60 TL olarak belirtiliyor.

Deluxe

Üçüncü abonelik planı ise PlayStation Plus Deluxe olarak ifade ediliyor. Bu abonelik planında ise diğer iki planda yer alan tüm özellikler bulunuyor. Bunlara ek olarak “Klasikler Kataloğu” ve oyun deneme sürümleri de PlayStation Plus Deluxe abonelerine sağlanan avantajlar arasında yer alıyor.

Adında da anlaşılacağı üzere klasikler kataloğunda yer alan oyunlar farklı PlayStation konsollarında piyasaya çıkmış efsaneler olarak oyunculara sunuluyor. Deluxe aboneleri daha önceki nesillerde PlayStation sürümü bulunan bazı oyunları oynama şansı yakalıyor.

Ayrıca bu abonelik türünde sınırlı süreli oyun denemeleri de yer alıyor. Bir oyunun kilidini belli bir süre ile açmak ve oynamak mümkün hale geliyor. PlayStation Plus Deluxe abonelik planı için istenen ücret ise aylık 70 TL olarak ifade ediliyor. Her üç planın da 3 aylık ve 12 aylık aboneliklerini indirimli bir şekilde almak mümkün.playstation-plus

En İyi PlayStation Plus Oyunları

PlayStation Plus oyun kataloğunda yüzlerce oyun yer alıyor. Bu oyunlar arasında devasa bütçelerle yapılan oyunlardan bağımsız geliştiricilerin yapımlarına pek çok tercih mevcut. Biz de sizler için en iyi PlayStation Plus oyunlarını bir araya getirdik. Siz de kendi önerilerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünden bizimle paylaşmayı unutmayın.

Spider-Man: Miles Morales

PlayStation için özel olarak geliştirilen Spider-Man serisinin ikinci oyunu olan Spider-Man: Miles Morales listemizdeki ilk oyun oluyor. Bir süper kahraman oyununun çok ötesinde eşsiz bir deneyim yaşatan oyun Insomniac Games tarafından geliştiriliyor. Oyunun yayıncısı ise Sony Interactive Entertainment oluyor.

Adından da anlaşılacağı üzere bu oyunda yönettiğimiz Spider-Man Peter Parker değil Miles Morales oluyor. New York’da geçen hikayede Miles Morales, Oscorp tarafından genetiği değiştirilen bir örümcek tarafından ısırılıyor. Daha sonrasında orijinal Spider-Man olan Peter Parker’dan eğitim görmeye ve suç ile savaşmaya başlıyor.

NBA 2K22

En iyi PlayStation Plus oyunları arasında yer alan bir başka yapım ise NBA 2K22 oluyor. Basketbol oyunları arasında açık ara en popüler olan NBA 2K serisinin güncel oyunu NBA 2K22, özellikle spor oyunu seven oyuncular için harika bir seçenek olacaktır.

Oyun içerisinde birbirinden farklı modlar yer alıyor. İsteyen oyuncular bir takım kurup çevrimiçi olarak diğer oyuncularla mücadele edebiliyor. Buna ek olarak 2K Games tarafından oluşturulan bir hikaye ile NBA oyuncusu olmak da mümkün. Daha birçok oyun modu da NBA 2K22’de yer alıyor. Oyunun grafiklerinin de çok başarılı olduğunu belirtelim.

Demon’s Souls

En iyi PlayStation Plus oyunları arasında sayabileceğimiz bir diğer oyun ise Demon’s Souls oluyor. Souls serisinin en yeni oyunlarından olan Demon’s Souls özellikle zorluğuyla nam salmış bir yapım olarak karşımıza çıkıyor.

İçerisinde aksiyon, macera ve RPG unsurları barındıran yapımın tasarımı Hidetaka Miyazaki’ye ait. Bluepoint Games tarafından geliştirilen yapımın aynı zamanda çok oyunculu bir modu da mevcut. Daha önce souls türünden oyunlar oynadıysanız Demon’s Souls ismini duymuş olmanız muhtemel. Ancak ilk defa duyuyorsanız kesinlikle göz atmanızı öneriyoruz.

God of War

PlayStation denince akla gelen klasik seriler vardır. Şüphesiz God of War da bunların arasında yer alıyor. Uzun yıllardır PlayStation konsollarında karşımıza çıkan serinin en yeni oyunları piyasaya çıkmaya devam ediyor. Geçtiğimiz dönemde piyasaya çıkan God of War ise en iyi PlayStation Plus oyunları arasında yer almaya hak kazanıyor.

Savaş tanrısı Kratos’un macerasına ortak olduğumuz bu oyunda bir başka karakterimiz ise oğlu Atreus oluyor. Oğluna akıl hocalığı yapan Kratos hayatta kalması için gerekli her şeyi kendisine öğretmeye çalışıyor. Serinin yeni oyunu God of War Ragnarök‘te ise hikaye devam ediyor!

Returnal

En iyi PlayStation Plus oyunları arasında sayabileceğimiz bir diğer yapım ise daha önce incelemesini de yaptığımız Returnal oluyor. Housemarque tarafından geliştirilen ve SIE tarafından yayınlanan oyun üçüncü şahıs bir roguelike yapım olarak ifade ediliyor.Returnal’da ana karakterimiz Selene Vassos kendisini daha önce hiç görmediği bir gezegende kaza yapmış halde buluyor. Gezegeni keşfetme sürecinde ilginç olaylar karakterimizi takip ediyor. Bilim kurgu türünde bir yapım olarak da adlandırabileceğimiz Returnal mutlaka denemeniz gereken oyunlar arasında.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.