En İyi PlayStation 5 Oyunları – 2023

Yeni nesil konsolların çıkmasıyla birlikte yeni nesil oyunlar da boy göstermeye başladılar. Bu doğrultuda son zamanların en popüler oyun konsollarından olan PlayStation 5, oyunlarıyla oyuncuları memnun etmeyi başarıyor. Bu noktada tabii ki en büyük katkı, oyun geliştiricilerinden geliyor. Oyun geliştiricileri, sürekli PlayStation 5 oyuncularını memnun edecek yeni oyunlar geliştiriyorlar. Bundan dolayı oyuncular da en iyi PlayStation 5 oyunları hangileri diye merak ediyorlar.

Bizler de bu yazımızda sizler için en iyi PlayStation 5 oyunlarından bahsedeceğiz. Sizler için hazırlamış olduğumuz listemizde çıktığı günden bugüne kendisinden oldukça etkili bir şekilde söz ettiren PlayStation 5 oyunlarına yer verdik. Böylece listemizde yer alan her bir oyunu, büyük bir zevkle oynayacağınızı düşünüyoruz. Lafı daha fazla uzatmadan sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi PlatStation 5 oyunları listemize göz atalım.

Outriders

En iyi PS5 oyunları listemize Outriders ile başlıyoruz. People Can Fly isimli şirketin çıkardığı RPG elementleriyle dolu bir üçüncü şahıs oyunu olan Outriders piyasaya başarılı bir giriş yaptı. Dünya’nın yok oluşundan sonra ortaya çıkan kolonileşme arayışında insanoğlunu, tahmin edeceğiniz gibi, pek iyi durumlar beklemiyor. İki farklı uzay aracıyla kaçtığımız dünyadan kısıtlı bir sayıda kişi kurtulmayı başarıyor. Aslında, kurtulmayı başardılar demek için biraz erken.

En İyi Playstation 5 Oyunları

RPG ve ekipman elementlerinin güzel bir şekilde dağıtıldığı Outriders, en azından oyun kıtlığının olduğu dönemde denemeye değer bir yapım. İyi bir RPG deneyimi sunan oyununun eksiklikleri olmasına rağmen güzel yanları daha baskın diyebiliriz.

It Takes Two

PS5 deneyimini iki kişilik bir eğlenceye dönüştüren It Takes Two, takım oyununu üst seviyelere çıkarıyor. İletişimin belki de her saniye önemli olduğu bu oyunda, ufak bir iletişimsizlik bile size biraz pahalıya patlayabilir.

A Way Out oyununun yapımcısı olan Hazelight Studios, bu oyunda da iyi bir iş çıkarıyor. Her bölümde farklı bir yapıyla karşılaştığımız bu oyun, tabuları yıkarak oyunun başında ezberletilen oynanış anlayışının ötesine geçiyor. It Takes Two her bölümde, oynayan kişinin yeni yetenekler üstünde gelişmesini istiyor. Böylece bu harika yapım, oyun içinde oyun barındırıyor desek yanlış olmaz.

Farklı bir hikayeyle de oyuncuları kendine bağlayan It Takes Two, listenize kesinlikle eklenmesi gereken bir oyun.

Yakuza: Like A Dragon

Yakuza serisi Japon mafya kültürünü ele alan bir oyun. Serinin yedinci oyunu Yakuza: Like A Dragon oyuncular tarafından beğenilen bir RPG deneyimi sunmayı başardı. Sega şirketi bu sefer iyi bir iş çıkardı ve Yakuza serisini ayakta tutacak bir hamle yaptı. Buna ek olarak, en iyi PS5 oyunları arasında da yer aldı.

Ichiban Kasuga adlı bir genci canlandırdığımız oyunda bizleri birçok ihanet, yüzleşme ve yalan karşılıyor. Japon kültürüne ilginiz varsa ve RPG deneyimi istiyorsanız, Yakuza: Like A Dragon tam size göre. Oyun hakkında daha detaylı bir bilgi almak istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Assassin’s Creed: Valhalla

Konsol dünyası için iddialı bir çıkış yapan Assassin’s Creed: Valhalla, Assassin’s Creed serisini özleyenlere ilaç gibi geldi. Daha yenilikçi grafikleri ile oyuncularla buluşan oyunun, son Assassin’s Creed oyunlarından daha iyi olduğu düşünülüyor. Viking kültürüne odaklanan yapım, PS5 tarafında rakiplerine göre biraz daha iddialı. İyi satış rakamlarıyla da bunu kanıtladı diyebiliriz.

En İyi Playstation 5 Oyunları

Öte yandan, oyun henüz PS5 konsolunun gücünü tam olarak kullanan bir oyun olamadı. Her ne kadar gelişmiş grafiklere sahip olsa da oyuncuların PS5 platformundaki beklentilerini pek karşılayamadı. Oyun hakkında daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.  

Astro’s Playroom

DualSense oyun kolunun ne kadar geliştiğini gösteren Astro’s Playroom, PS5 için iyi bir başlangıç oyunu oldu. Yaptığınız hareketlerle titreşim gibi kontrol hissini artıran özellikler bu oyunda baskın bir şekilde hissediliyor.

Eğer PS5 deneyiminize basit bir oyunla başlamak istiyorsanız, Astro’s Playroom listenizde kesinlikle olmalı. Sony tarafından geliştirilen oyun en iyi PS5 oyunları arasında yer alıyor.

En İyi Playstation 5 Oyunları

Call of Duty: Black Ops Cold War/Warzone

Kasım ayının bize getirdiği en güzel şeylerden biri, Call of Duty: Black Ops Cold War. Oyun, COD serisini bize tekrardan güzel bir şekilde hatırlattı. Uzun süredir bizlerle olan COD serisi bu sefer bizi Soğuk Savaş dönemine götürdü.

Warzone ile online kısımda iyi işler çıkaran Activison, müthiş satış rakamlarına ulaştı. Üstelik bu oyunlar, DualSense’in tetik özelliğinin başarısını da oldukça fazla hissettiriyor. Call of Duty: Black Ops Cold War biraz pahalı da olsa oynamaya değer. Ayrıca, Warzone ücretsiz olarak indirilebiliyor. Bu sebeple, bu iki oyun en iyi PlayStation 5 oyunları arasında yer alıyor.

Demon’s Souls

12 Kasım 2020’de çıkış yapan bir başka oyun Demon’s Souls, PS5 tanıtımından aşina olduğumuz bir oyundu. Belki de PS5’i en fazla zorlayan oyun oldu diyebiliriz. Demon’s Souls serisini bir de gelişmiş grafiklerle PS5 oyunları arasında görmek oyuncuları sevindirdi.

Gerçekçiliği üst seviyelere çıkaran Demon’s Souls, bu yıl çıkacak diğer oyunlara örnek olacak türden. Oyun hakkında daha detaylı bilgi almak için Demon’s Souls yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Hitman 3

Hitman 3, 2021 yılının en iddialı oyunu olarak çıkışını yaptı. Farklı bölüm tasarımlarıyla ilgiyi üstüne toplamıştı. Düşmanları etkisiz hale getirmede sunduğu çeşitlilik ile de oyunculara birçok şey sunan bir yapım diyebiliriz.

Başka bir Ajan 47 macerasını PS5 konsolunuzda oynamak istiyorsanız Hitman 3 iyi bir oyun. Ancak, oyunun kısa bir oynanış süresine sahip olduğunu belirtelim. Yine de, sunduğu çeşitlilikle isterseniz farklı senaryolarla da rakiplerinizi alt edebilirisiniz. Böylece, Hitman 3 de en iyi PlayStation 5 oyunları arasında kendine yer buluyor.

Hitman 3

FIFA 23

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi PlayStation 5 oyunları listemize FIFA 23 ile devam ediyoruz. FIFA serisi, konsol oyuncularının severek oynadıkları futbol serilerinin başında geliyor. Bu doğrultuda serinin geliştiricisi olan EA, her yıl serinin yeni oyunuyla oyuncuları daha da memnun etmeye çalışıyor. FIFA 23 de 2022 yılının sonlarına doğru oyuncularla buluştu.

EA, serinin diğer oyunlarında olduğu gibi bu oyunda da oldukça başarılı bir iş çıkarttı diyebiliriz. Şirket, son yıllarda oynanabilirlik konusuna büyük önem veriyor. Bu doğrultuda EA, her yıl yeni FIFA oyununda oyun motorunu biraz daha geliştirmeye çalışıyor. Bundan dolayı FIFA 23, oldukça gelişmiş ve başarılı bir oyun motoruyla oyuncularla buluştu.

Bunun yanı sıra EA, her geçen sene grafikler konusunda daha da ileri gitmeyi başarıyor. Böylece şirket, FIFA 23 ile birlikte hem oyuncu grafikleri hem de maç içi görüntüleri bakımından oyuncuları genel olarak memnun etmeyi başardı. Bundan dolayı FIFA 23, oynanabilirliğinin yanı sıra grafikleriyle de birçok oyuncunun takdirini kazanmayı başardı.

Futbol oyunları, konsol oyuncularının en çok tercih ettikleri oyun kategorisinin başında geliyor. Bundan dolayı bizler de sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi PlayStation 5 oyunları listemizde son zamanların en başarılı futbol oyunlarından olan FIFA 23’e yer verdik.

Elden Ring

Rol yapma oyunları, konsollar için özellikle PlayStation 4 ile birlikte büyük gelişim göstermeye başladılar. Çünkü Sony, PlayStation 4 ile birlikte oyun geliştiricilerine daha gerçekçi oyunlar yapabilme imkanı sağladı. Bununla birlikte PlayStation 5, rol yapma oyunlarının yükseldiği konsol oldu diyebiliriz. PlayStation 5 oyuncularının oynayabilecekleri en başarılı rol yapma oyunlarından birisi de Elden Ring olarak karşımıza çıkıyor.

FromSoftware tarafından geliştirilen Elden Ring, 2022 yılında oyuncularla buluştu. Özellikle rol yapma oyunu tutkunları, oyunu bir süredir heyecanla bekliyorlardı. Çünkü Elden Ring, gerek çıkış tarihinden önce yayınlanan oyun içi görüntüleriyle gerekse de paylaşılan bilgilerle oyuncuları büyük bir beklentiye soktu.

Nitekim FromSoftware, oyuncuların beklentilerini büyük bir çoğunlukla karşılamayı başardı. Elden Ring, akıcı hikayesi ve hikayesini destekleyen üst düzey grafikleriyle son zamanlardaki en başarılı rol yapma oyunlarından birisi olarak oyuncuların karşısına çıktı.

2022 yılının ilk aylarında yayınlanan oyun, kısa sürede oldukça popüler hale geldi. Bundan dolayı Elden Ring, birçok PlayStation 5 oyuncusunun kütüphanesinde yer alıyor diyebiliriz. Bunun yanı sıra oyunun PlayStation 4 desteği de mevcut. Böylece oyunu PlayStation 5 oyuncularının yanı sıra PlayStation 4 oyuncuları da oynayabilmektedir.

Marvel’s Spider-Man: Miles Morales

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi PlayStation 5 oyunları listemize Marvel’s Spider-Man: Miles Morales ile devam ediyoruz. Sony Interactive Entertainment tarafından yayınlanan oyun, 2020 yılında oyuncularla buluştu. Oyunun geliştirici şirketi Insomniac Games olarak karşımıza çıkıyor. Insomniac Games, geliştirmiş olduğu oyunda Türkçe dil ve altyazı desteğine yer vermedi. Oyunun en büyük eksikliğinin özellikle Türk oyuncular için bu olduğunu belirtebiliriz.

Hem PlayStation 4 hem de PlayStation 5’de oynanabilen Marvel’s Spider-Man: Miles Morales, yüksek kalitedeki grafikleriyle ön plana çıkıyor. Bunun yanı sıra oyunun geliştiricileri, PlayStation 5 sürümünde oyunun oynanabilirliğini oldukça üst düzeyde tuttular. Böylece Marvel hikâyelerine ilgi göstermeyen kişiler bile Marvel’s Spider-Man: Miles Morales oynarken büyük keyif alabiliyorlar.

Oyunda Miles Morales olarak New York City’deki suçluları yakalamaya çalışıyorsunuz. Miles, oyunda Örümcek Adam rolünü üstlenen karakter. Bunun yanı sıra oyunda Örümcek Adamın annesi ve orijinal Örümcek Adam olan Peter Parker da yer alıyor. Tabii ki Örümcek Adamın en yakın arkadaşı Ganke Lee de oyunda mevcut. Aksiyon oyunlarına ilgi gösteriyorsanız Marvel’s Spider-Man: Miles Morales, PlayStation 5’de oynayabileceğiniz en başarılı oynulardan birisidir.

God of War Ragnarök

2022 yılının son günlerinde oyuncularla buluşan God of War Ragnarök, PlayStation 5 oyuncularının oynayabilecekleri en iyi oyunlardan birisidir. PlayStation oyuncuları için God of War serisi oldukça kıymetlidir. Öyle ki PlayStation serisiyle birlikte bu oyun serisi de büyük gelişim gösterdi. Hatta oyun serisi, o kadar popüler hâle geldi ki bilgisayar sürümü bile oyuncularla buluştu.

Bu doğrultuda PlayStation 5 oyuncuları için geliştirilen en yeni God of War oyunu, God of War Ragnarök olarak karşımıza çıkıyor. Serinin bu oyunu, 2018 yılında oyuncularla buluşan God of War oyununun devamı niteliğindedir. God of War Ragnarök, kısa sürede birçok oyuncudan geçer net almayı başardı.

F1 22

Formula 1 serisi, oyun konsolu oyuncularının en çok oynadığı oyun serilerinden birisidir. Uzun süredir oyuncularla buluşan Formula 1 oyunları, sadece konsol oyuncuları tarafından değil diğer platformdaki oyuncular tarafından da oldukça sevilerek oynanıyor. F1 serisi, yakın zamanda değişime uğradı. Serinin yayıncılığını EA üstlenmeye başladı. Bununla birlikte oyunun hem oynanabilirliğinde hem de grafiklerinde ciddi değişiklikler oldu diyebiliriz.

F1 22, geçmiş yıllarda yayınlanan F1 oyunlarına göre oyuncuları fazlasıyla memnun etmeyi başardı. Çünkü Codemasters, serinin bu oyunuyla birlikte grafik ve oynanabilirlik konusunda ciddi gelişmeler gösterdi. Bu doğrultuda oyun, oldukça gerçekçi bir seviyede oyuncularla buluştu.

Codemasters ve EA, o kadar başarılı bir iş çıkarttılar ki F1 serisini bilmeyen ve ilgi göstermeyen oyuncular bile F1 22 oyununu beğenerek oynuyorlar diyebiliriz. Bundan dolayı F1 22, PlayStation 5 oyuncularının oynayabilecekleri en başarılı oyunların başında geliyor.

Eğer F1 22’den aldığınız zevki daha da artırmak istiyorsanız oyunu kesinlikle direksiyon seti ile oynamanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü oyun, direksiyon setiyle oynanması halinde gerçekten F1’de yarışıyormuşsunuz hissi vermeyi başarıyor.

Call of Duty: Vanguard

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi PlayStation 5 oyunları listemizin son sırasında yine bir Call of Duty oyunu yer alıyor. Call of Duty: Vanguard, 2021 yılında oyuncularla buluştu. 2.Dünya Savaşı’nı konu alan Call of Duty: Vanguard, hikayesinden grafiklerine kadar birçok özelliğiyle oyuncuları kendisine hayran bırakmayı başardı.

Call of Duty serisi, dünya genelinde neredeyse tüm platformlarda oyuncuların severek oynadıkları serilerden birisidir. Öyle ki Call of Duty: Vanguard, 2021 yılında oyuncularla buluştu. PlayStation 4 ve PlayStation 5’le de uygun olarak geliştirilen Call of Duty: Vanguard, iki konsol oyuncularını da etkilemeyi başardı.

Call of Duty, uzun süredir konsol oyuncularıyla buluşuyor. Bundan dolayı serinin yeni oyunları hem grafik kalitesi hem de oynanabilirlik olarak konsol oyuncularını fazlasıyla memnun etmeyi başarıyorlar. Bundan dolayı bizler de hazırlamış olduğumuz en iyi PlayStation 5 oyunları listemizi Call of Duty serisinin beğenilen oyunuyla son veriyoruz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.