En İyi MMORPG Oyunlar – 2024

Oyun türleri arasında kendine has topluluğu ile dikkat çeken bir tür vardır. Bu oyuncuların coşkusu ve bağlılığı çoğu oyuncudan oldukça farklıdır. Tabii ki MMORPG oyunlardan bahsediyoruz. Bu listemizde sizler için en iyi MMORPG oyunlar konusuna değineceğiz.

Öncelikle MMORPG’nin açılımından bahsetmekte fayda var. Sonundan anlayacağınız üzere RPG yani rol yapma, bu oyun türünün bir parçası. Ancak baştaki MMO farklı bir şeyi temsil ediyor. Massively multiplayer online yani devasa çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunu olarak belirtmek doğru olacaktır.

Adından da anlaşılacağı üzere bu oyun türü çok oyunculu bir rol yapma deneyimi sunuyor. Oyuncular bu türün örneklerini oynarken karakterler yaratıyor ve bu karakteri geliştirmeye çalışıyor.

Oldukça uzun süredir piyasa olan MMORPG oyunlar mevcut. Ayrıca, bu oyunların ortaya çıkma süreci de fazlasıyla uzun sürüyor. Çünkü, oldukça geniş kitlelerin aynı anda oynamasını gerektiren bu oyunların bir sıkıntı yaşamaması gerekiyor.

Listemizde MMORPG tarihinde yer alan en iyi oyunlar bulunuyor. Bunların bazılarının ismini daha önce MMORPG türünde bir oyun oynamadıysanız bile duymanız olası. Lafı daha da uzatmadan listemize geçelim. İşte karşınızda en iyi MMORPG oyunlar:

World of Warcraft

Listemizin ilk sırasında MMORPG türünün efsanesi World of Warcraft yer alıyor. Daha önce MMORPG türünde bir oyun oynamadıysanız bile World of Warcraft ya da WoW’un adını duymuş olmanız muhtemel. İlk olarak 2004 yılında piyasaya çıkan World of Warcraft, şu anda ilk halinden oldukça farklı bir halde. Aradan geçen yıllar boyunca oyunun geliştiricileri boş durmamış gibi gözüküyor. Oyuna eklenen yeni unsurlar ile oynanışın değişmesinin yanı sıra tamamen değişen bir grafik de söz konusu.

Ancak her oyuncu bu değişimden memnun gibi gözükmüyor. Blizzard da bunun farkında olarak klasik bir WoW oyunu geliştirdi. World of Warcraft Classic isimli oyun Burning Crusade ek paketinden öncesini temel alıyor. Üstelik bu oyun standart WoW aboneliği dahilinde yer alıyor. Böylece, eski dönemlerin tadını almış oyuncular için de harika bir seçenek ortaya çıkıyor.

Eğer daha önce MMORPG türünde bir oynamadıysanız efsanelerden biriyle başlamak iyi olabilir. Bu nedenle World of Warcraft’ı denemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. MMORPG dünyasına ilk adımınızı atmak için daha iyi çok az seçenek var.

World of Warcraft Sistem Gereksinimleri

World of Warcraft Minimum Sistem GereksinimleriWorld of Warcraft Önerilen Sistem Gereksinimleri
İşlemci: Intel Core i5-3450 ya da AMD FX 8300İşlemci: Intel Core i7-6700K ya da AMD Ryzen 7 2700X
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 760 ya da AMD Radeon RX 560 (2 GB VRAM)Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1080 ya da AMD Radeon RX Vega 64 (8 GB VRAM)
RAM: 4 GB RAMRAM: 8 GB RAM
Depolama: 100 GB kullanılabilir depolama alanıDepolama: 100 GB kullanılabilir depolama alanı
İşletim Sistemi: Windows 7 64-bitİşletim Sistemi: Windows 10 64-bit

Guild Wars 2

En iyi MMORPG oyunlar listemizin ikinci sırasında yer alan oyun ise Guild Wars 2 oluyor. World of Warcraft’tan farklı olarak Guild Wars 2 tamamen ücretsiz bir MMORPG oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Bu sayede geniş kitlelere hitap edebildiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Buna ek olarak klasik bir MMO deneyimini Guild Wars 2’de aramak pek doğru değil. MMORPG’lerin temelinde yer alan görev düzeni Guild Wars 2’de biraz daha farklı bir şekilde işlenmiş.

Guild Wars 2, sürekli görev tamamlatan bir oynanış yerine daha çok canlı etkinlikler üzerinde duruyor. Böylece oyunun sürekli değişken hali oyuncuları tekdüzelikten kurtarıyor. Ayrıca, sıkıcı halden çıkan oyun daha uzun süre oynanabiliyor.

Buna ek olarak Guild Wars 2’de daha dinamik bir dövüş mekaniğinden bahsetmek mümkün. Kullanıcılar, komut verdiği animasyonun bitmesini beklemek yerine yeni hamleye hazırlanabiliyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi oyun ücretsiz ancak oyunun ek paketlerine tabii ki para vermeniz gerekiyor. Üstelik oyun Steam üzerinden de oynanabilir hale geliyor.

Guild Wars 2 Sistem Gereksinimleri

Guild Wars 2 Minimum Sistem GereksinimleriGuild Wars 2 Önerilen Sistem Gereksinimleri
İşlemci: Intel Core i3, AMD Phenom II x4 ya da daha iyisiİşlemci: Intel Core i3 ya da AMD Phenom II x4 ya da daha iyisi
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTS 250, AMD Radeon HD 5770, Intel Iris 600 ya da daha iyisiEkran Kartı: NVIDIA GeForce GTS 250, AMD Radeon HD 5770, Intel Iris 600 ya da daha iyisi
RAM: 6 GB RAMRAM: 24 GB RAM
Depolama: 55 GB kullanılabilir depolama alanıDepolama: 65 GB kullanılabilir depolama alanı
İşletim Sistemi: Windows 7 64-bitİşletim Sistemi: Windows 10 64-bit

The Elder Scrolls Online

En iyi MMORPG oyunlar listemizin üçüncü sırasında ise RPG dünyasının efsane serilerinden birine ait olan The Elder Scrolls Online yer alıyor. The Elder Scrolls Online, Skyrim ya da serinin önceki oyunlarının tadına doyamayanlar için harika bir tercih.

Oyunun başlangıcında ufak tefek birkaç problem oluşsa da zaman içerisinde en iyi MMORPG oyunlar arasında yer alan bir yapım oldu The Elder Scrolls Online. Bethesda’nın tek oyunculu RPG oyunlarından elde ettiği deneyimi The Elder Scrolls Online’a aktarması, kaçınılmaz başarıyı da beraberinde getirdi.

Oyun Skyrim’den yaklaşık 1.000 yıl öncede geçiyor. Her ne kadar çok oyunculu bir deneyim sunsa da The Elder Scrolls Online’ı tek başınıza oynamanız da mümkün. Ayrıca, klasik Elder Scrolls oyunlarında yer alan bazı unsurları bu oyunda da görmek sizi mutlu edecektir.

The Elder Scrolls Online Sistem Gereksinimleri

The Elder Scrolls Online Minimum Sistem GereksinimleriThe Elder Scrolls Online Önerilen Sistem Gereksinimleri
İşlemci: Intel Core i3 540 ya da AMD A6-3620 ya da daha iyisiİşlemci: Intel Core i5-2300 ya da AMD FX4350
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce 460 ya da AMD Radeon 6850 (1 GB VRAM)Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 750 ya da AMD Radeon HD 7850 (2 GB VRAM)
RAM: 3 GB RAMRAM: 8 GB RAM
Depolama: 85 GB kullanılabilir depolama alanıDepolama: 85 GB kullanılabilir depolama alanı
İşletim Sistemi: Windows 7 64-bitİşletim Sistemi: Windows 7 64-bit ya da daha üstü

Final Fantasy XIV

En iyi MMORPG oyunlar listemizin sıradaki konuğu ise bir başka MMORPG efsanesi olan Final Fantasy serisinden geliyor. Final Fantasy XIV, her ne kadar kimi oyunculara hitap etmese de bu serinin tarihteki en iyi MMORPG serilerinden birisi olduğunu belirtmek gerek.

Özellikle oyunun ilk çıkışı pek çok oyuncunun tepki göstermesine sebep olmuştu. Ancak daha sonrasında Square Enix tarafından atılan doğru adımlar Final Fantasy XIV’ün kendi ayakları üzerinde durabilecek başarılı bir MMORPG olmasını sağladı.

Oyunun dikkat çeken noktalarından birisi şüphesiz başarılı hikayesi oluyor. Sıradan bir hikayenin çok daha ötesinde bir deneyim sunan Final Fantasy XIV, aynı zamanda seçebileceğiniz farklı sınıflar da sunuyor. Böylece oyun tekdüzelikten ve benzer oynanış sunan bir oyun olmaktan çıkıyor.

Bu oyun da Steam’de yer alan oyunlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Ancak belirtmekte fayda var, World of Warcraft gibi Final Fantasy XIV’de aylık bir abonelik ihtiyacı duyuyor. Bu nedenle oyunu oynamaya devam etmek için aylık ödeme yapmanız gerekmekte.

Final Fantasy XIV Sistem Gereksinimleri

Final Fantasy XIV Minimum Sistem GereksinimleriFinal Fantasy XIV Önerilen Sistem Gereksinimleri
İşlemci: Intel Core i5 ya da daha iyisiİşlemci: Intel Core i7 ya da daha iyisi
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 750 ya da AMD R7 260XEkran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 970 ya da AMD Radeon RX 480
RAM: 4 GB RAMRAM: 8 GB RAM
Depolama: 60 GB kullanılabilir depolama alanıDepolama: 60 GB kullanılabilir depolama alanı
İşletim Sistemi: Windows 8.1 64-bitİşletim Sistemi: Windows 10 64-bit ya da daha üstü

Lost Ark

En iyi MMORPG oyunlar listemizin sıradaki konuğu ise Lost Ark oluyor. Oyun henüz tam olarak Steam çıkışını gerçekleştirmese de çok büyük bir potansiyele sahip olduğu çıkış yapan bölgelerdeki oyuncuların yorumlarından belli oluyor.

Lost Ark, Avrupa’da birçok kullanıcının uzun zamandır beklediği bir MMORPG olarak karşımıza çıkıyor. Ancak oyunun hikayesinden çok görevleri ve mekanikleri büyük beğeni topluyor. MMORPG oyunlarında genel olarak hikaye bir avantaj olsa da ikinci planda kalmasında bir sakınca görmemek gerek. Ancak, oyunun dövüş mekanikleri ve başarılı görev dağılımı oyunun sıkıcı olmasının önüne geçiyor. Eğer daha önce Lost Ark’ı görmediyseniz bir göz atmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Lost Ark Sistem Gereksinimleri

Lost Ark Minimum Sistem GereksinimleriLost Ark Önerilen Sistem Gereksinimleri
İşlemci: Intel Core i3 ya da AMD Ryzen 3 daha iyisiİşlemci: Intel Core i5 ya da AMD Ryzen 5 daha iyisi
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 460 ya da AMD HD6850Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1050
RAM: 8 GB RAMRAM: 16 GB RAM
Depolama: 50 GB kullanılabilir depolama alanıDepolama: 50 GB kullanılabilir depolama alanı
İşletim Sistemi: Windows 10 64-bitİşletim Sistemi: Windows 10 64-bit

RuneScape

Listemizde yer alan efsanevi MMORPG oyunlardan birisi ise RuneScape oluyor. Uzun zamandır MMORPG hayranlarının büyük beğenisini toplayan RuneScape, MMORPG türündeki klasik oyunlardan farklı unsurlara da yer vermesiyle oldukça ilgi çekiyor.

Oyunda birbirinden farklı yetenekler ve beceriler yer alıyor. Bunların arasında savaş yeteneklerinin yanı sıra balıkçılık gibi günlük hayat becerileri de mevcut. Tüm bu becerileri yüksek seviyelere geliştirmek oyunun temel amaçlarından birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Grafik anlamında da klasik MMORPG oyunlarından biraz daha farklı olduğunu belirtmek gerek. Gerçekçi grafiklerin aksine daha fantastik ve animasyon benzeri grafikler oyunda yer alıyor. Ancak bu durum kesinlikle oyuncuları rahatsız edecek seviyede değil.

Üstelik RuneScape tamamen ücretsiz bir şekilde sunuluyor. Tabii ki oyun içi harcama unsurları da RuneScape’de bulunuyor. Fakat bu oyunu “Pay-to-win” tarzında bir oyun haline getirmiyor. RuneScape’e bir şans vermenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

RuneScape Sistem Gereksinimleri

RuneScape Minimum Sistem Gereksinimleri
İşlemci: Intel Core i3 @2.4 GHz ya da daha iyisi
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce 400x, Intel HD 4x ya da AMD Radeon 7xxx veya daha iyisi
RAM: 4 GB RAM
Depolama: 8 GB kullanılabilir depolama alanı
İşletim Sistemi: Windows Vista 64-bit ya da daha iyisi

New World

En iyi MMORPG oyunları listemizde sırada New World yer alıyor. New World, Amazon Games tarafından geliştirildi ve 2021 yılında yayınlandı. Amazon Games’in son zamanlardaki en iddiaları oyunlarından birisi olan New World, oyuncuların genel olarak beğenisini kazanmayı başardı.

New World’de hikâye Aeternum adındaki bir alanda ilerliyor. Sizler Aeternum’da gemisi kazaya uğrayan bir karakteri canlandırıyorsunuz. Bu doğrultuda adada karşınıza çıkan çeşitli vahşi yaratıklarla mücadele ederken aynı zamanda hayatta kalabilmek için yiyecek, ekipman toplamaya çalışıyorsunuz.

Oldukça akıcı bir hikâyeye ve oynanabilirliğe sahip olan oyunun grafik kalitesi de oyuncuları etkilemeyi başarıyor. Öyle ki oyunun grafikleri için son yıllarda piyasaya sürülen en iyi grafiklere sahip olan oyunlardan birisi diyebiliriz. Genel olarak değerlendirdiğimizde New World hem grafikleri hem hikâyesiyle keyifle oynayabileceğiniz MMORPGY oyunlarından birisi olarak karşımıza çıkıyor.

New World Sistem Gereksinimleri

New World Minimum Sistem GereksinimleriNew World Önerilen Sistem Gereksinimleri
İşlemci: Intel Core i5-10500 3.10GHz / AMD Ryzen 3 3300Xİşlemci: Intel Core i7-10700K 3.80GHz / AMD Ryzen 5 3600X
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1060 3GB / AMD Radeon RX 590Ekran Kartı: NVIDIA GeForce RTX 2060 / AMD Radeon RX 6600
RAM: 8 GB RAMRAM: 16 GB RAM
Depolama: 100 GB kullanılabilir depolama alanıDepolama: 100 GB kullanılabilir depolama alanı
İşletim Sistemi: Windows 10/11 64-bitİşletim Sistemi: Windows 10/11 64-bit

Black Desert Online

En iyi MMORPG oyunlar listemizin son sırasında Black Desert Online yer alıyor. Black Desert Online özellikle “endgame”de PvP kısmı ile ağırlık koyan bir MMORPG oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca bu oyunun karakter tasarımı konusunda da ileri bir seviyede olduğunu belirtmekte fayda var.

Buna ek olarak oyunda saatler süren bir PvE oynanışı yer aldığını belirtmek gerek. Üstelik geçtiğimiz senelerde oyuna eklenen zindanlar ve uzun bir hikayenin de Black Desert Online’da bulunduğunu söyleyelim. Ayrıca oyun içerisinde yer alan ticaret ve diploması gibi sistemler de sizi içine çekecek türden bir deneyim sağlıyor. Tüm bunlar MMORPG türünde aradığınız unsurlar ise Black Desert Online’a göz gezdirmenizde fayda var.

Black Desert Online Sistem Gereksinimleri

Black Desert Online Minimum Sistem GereksinimleriBlack Desert Online Önerilen Sistem Gereksinimleri
İşlemci: Intel Core i3 530İşlemci: Intel Core i5 650
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTS 250 ya da AMD HD 3870 X2Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 970 ya da AMD RX 480
RAM: 4 GB RAMRAM: 8 GB RAM
Depolama: 39 GB kullanılabilir depolama alanıDepolama: 39 GB kullanılabilir depolama alanı
İşletim Sistemi: Windows 10 64-bitİşletim Sistemi: Windows 10 64-bit

En İyi MMORPG Oyunları

En iyi MMORPG oyunları listemiz burada sona eriyor. Sizler için oyun dünyasında en çok beğenilen MMORPG oyunları bir araya topladığımız bir liste hazırlamaya çalıştık. Umarız listemizde ilginizi çeken yeni bir oyunla karşılaşmışsınızdır.

Bildiğiniz üzere oyun sektörü sürekli gelişen ve kendini yenileyen bir biçimde bizleri karşılıyor. Bu nedenle zaman içerisinde yeni MMORPG oyunların da geleceğini ön görmek işten bile değil. Biz de içeriğimizi güncel tutmak adına sizler için yeni MMORPG oyunları denemeyi sürdüreceğimizi ve uygun bulduklarımızı listeye ekleyeceğimizi söyleyebiliriz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2006 yılından bu yana web yayıncılığı ile ilgilenen Yiğit, WordPress ve Ruby programlama dili fanatiğidir. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji, internet ve programlama hakkında Türkçe içerikler üretmeye devam ediyor.

“En İyi MMORPG Oyunlar – 2024” üzerine 2 yorum

  1. “Ancak oyunun eleştirilecek en büyük yanlarından birisi ise PvE deneyimi oluyor. Bu nedenle aradığınız unsur PvE ise Black Desert Online sizin için pek uygun demek doğru olmayacaktır.” Komik bir cümle olmuş.

    Oyun tamamen pve odaklı. Binlerce saat pve yapıyorsunuz.

    • Merhabalar, yorumunuz için teşekkür ederiz. İçeriğimizi yeniden gözden geçirdik ve güncelledik.

Yorumlar kapalı.