Ana Sayfa > Listeler > En İyi Teknoloji Siteleri – 2021

En İyi Teknoloji Siteleri – 2021

Günlük hayatın dijital hale gelmesiyle birlikte alışkanlıklarımız da değişim gösteriyor. Bu değişimden etkilenen önemli bir unsur da bilgiyi takip etme yöntemlerimizde kendini gösteriyor. Daha öncesinde dergiler ve gazeteler aracılığıyla öğrenilen bilgi günümüzde internet sitelerinden takip ediliyor. Teknoloji konusu da bu durumda bir istisna değil. Biz de bu nedenle sizlere en iyi teknoloji siteleri için bir liste oluşturmaya karar verdik.Listemizde en iyi Türk teknoloji siteleri ve en iyi yabancı teknoloji siteleri olmak üzere iki farklı bölüm yer alıyor. Bu sitelerin ağırlık verdiği içerikler, aylık ziyaretçi trafiği ve tarihi hakkında bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Listemize öncelikle en iyi Türk teknoloji siteleri ile başlıyoruz.

En İyi Türk Teknoloji Siteleri

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de teknoloji siteleri büyük bir ilgi görüyor. Her ay milyonlarca kullanıcı teknoloji sitelerinde içerik okuyor. Ancak bazı teknoloji siteleri, rakiplerinin arasından sıyrılıp öne geçiyor. Listemizde bu teknoloji sitelerine yer verdik.

Webtekno

webtekno-logo

En iyi Türk teknoloji siteleri listemizin ilk sırasında Webtekno yer alıyor. 2013 yılında hayata geçen Webtekno projesi, günümüzde Türkiye’nin en büyük teknoloji sitelerinden biri olmasıyla dikkat çekiyor. Similarweb istatistiklerine bakıldığında 2021 Eylül ayındaki ziyaretçi sayısının 12.3 milyon olduğunu görmek mümkün.Webtekno’nun ağırlık verdiği içerik türü ise güncel teknoloji ve gündem haberleri oluyor. Donanım, oyun, bilim vb. konularda haber içerikleri üreten Webtekno, aynı zamanda incelemeleriyle de tanınıyor.

Yalnızca sitesi üzerinden değil, aynı zamanda video aracılığıyla da içerik hazırlayan Webtekno, YouTube’u aktif olarak kullanan sitelerden birisi. Şu anda 3 milyonu aşkın YouTube abonesine sahip olan Webtekno, bu alanda Türkiye’nin en büyük kanalları arasında yer alıyor.

ShiftDelete

sdn-logo

En iyi Türk teknoloji siteleri arasında yer alan bir başka isim ise ShiftDelete oluyor. 11 Mayıs 2005 tarihinde hayata geçen ShiftDelete, Türkçe teknoloji içerikleri hazırlayan bir site olmasıyla tanınıyor. Eylül 2021 tarihinde gözlemlenen Similarweb istatistikleri, aylık ziyaretçi sayısının 5.85 milyon olduğunu gösteriyor.

ShiftDelete, gündem ve teknoloji haberleri üretmesiyle tanınan bir site olarak karşımıza çıkıyor. Üstünde durduğu konular arasında yazılım, donanım, kripto paralar, otomobil ve popüler bilim gibi başlıklar yer alıyor. Bunlara ek olarak ShiftDelete’in içerik ürettiği önemli bir alan da incelemeler oluyor.

Genellikle donanım incelemeleri hazırlayan sitenin aktif bir YouTube kanalı da mevcut. 1.5 milyonu aşkın aboneye sahip olan bu YouTube kanalında ürün incelemelerinin videolarını da bulmak mümkün. Ayrıca, aktif olarak kullanılan bir forumunun da bulunduğu belirtelim.

DonanımHaber

donanimhaber-logo

En iyi Türk teknoloji siteleri arasında yer alan bir başka oluşum da DonanımHaber oluyor. Listemizdeki en eski kuruluş tarihine sahip sitelerden birisi olan DonanımHaber, 1999 yılında yayın hayatına başlıyor. Similarweb istatistiklerine göre Eylül 2021 tarihindeki ziyaretçi sayısı ise 24.1 milyon olarak ifade ediliyor.

DonanımHaber, diğer teknoloji siteleri gibi haber ve inceleme kategorisinde içerikler oluşturuyor. Bu içerik kategorileri arasında donanım, oyun, yazılım, bilim gibi başlıklar yer alıyor. Buna ek olarak sitenin aktif kullandığı bir YouTube kanalı da mevcut. Bu kanalın yaklaşık 320 bin aboneye sahip olduğu ifade ediliyor.

Ayrıca DonanımHaber’in önemli bir ziyaretçi kaynağı da forumu oluyor. Türkiye’nin en büyük forumlarından birisi olan DH Forum birçok konuya ev sahipliği yapıyor. Üye sayısı 2 milyonu, konu sayısı ise 11 milyonu aşkın DH Forum, Donanımhaber’in en önemli parçalarından birisi.

LOG

log-logo En İyi Teknoloji Siteleri

En iyi Türk teknoloji siteleri listemizin bir başka üyesi ise LOG oluyor. Esasında bir dergi olan LOG, aktif bir şekilde internet üzerinden de yayıncılık yapmaya devam ediyor. 2008 senesinden beri yayın hayatına devam eden sitenin 2021 Eylül ayındaki ziyaretçi sayısı 1.75 milyon olarak ifade ediliyor.

LOG’un ağırlık verdiği içerik türü güncel teknoloji haberleri oluyor. Daha çok donanım, otomobil ve oyun kategorilerinde içerik üreten LOG aynı zamanda inceleme içerikleriyle de kullanıcıların karşısına çıkıyor. Buna ek olarak nasıl yapılır, rehberler ve analizler gibi konu türlerinde de içerik örnekleri sağlayan LOG, Türkiye’nin en iyi teknoloji sitelerinden birisi olarak dikkat çekiyor.

Technopat

Türkiye’nin en iyi teknoloji siteleri arasında yer alan bir başka kuruluş ise Technopat oluyor. 2011 yılında kurulmuş olan Technopat, aktif bir şekilde yayın hayatına devam ediyor. Eylül 2021 tarihindeki Similarweb verilerine göre aylık ziyaretçi trafiği ise 6.75 milyon olarak belirtiliyor.

technopat-logo

Technopat’ın ağrılık verdiği içerik türü haberler ve incelemeler oluyor. Donanım, yazılım ve oyun konularında daha yoğun bir içerik akışı olan site aynı zamanda bir YouTube kanalına da sahip.

Bu YouTube kanalı, Technopat’ın incelemeleri için yoğun olarak kullandığı kanal oluyor. Yaklaşık 630 bin aboneye sahip olan kanalda genellikle donanım incelemeleri paylaşılıyor. Bunun haricinde “nasıl yapılır” türünde içerikleri de Technopat’ın kanalında görmek mümkün.

Teknoloji.org

En iyi Türk teknoloji siteleri listemizin son sırasında ise Teknoloji.org yer alıyor. 2020 Mayıs ayında yayın hayatına başlayan Teknoloji.org, listemizdeki en genç site olmasıyla dikkat çekiyor. 2021 Eylül ayındaki Similarweb verilerine göre aylık kullanıcı trafiği ise 320 bin olarak ifade ediliyor.

teknoloij.org-logo En İyi Teknoloji Siteleri

Teknoloji.org’un yoğun olarak ağırlık verdiği içerik türleri “listeler” ve “nasıl yapılır” kategorileri oluyor. Özellikle öneriler konusunda bir içerik yoğunluğuna sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

Bunun haricinde “kimdir”, “nedir” ve “incelemeler” türünde de içeriklere sahip olduğunu belirtmek gerek. Ayrıca Teknoloji.org, gündemde bulunan önemli teknoloji haberleri hakkında içeriklere de yer veriyor. Bu haberlerin başlıca donanım, yazılım ve oyun kategorilerinde olduğunu söylemek mümkün.

En İyi Yabancı Teknoloji Siteleri

İçeriğimizin daha öncesindeki kısmında da belirttiğimiz gibi dünya genelinde teknoloji siteleri büyük ilgi görüyor. Hızla gelişen teknolojiden geri kalmak istemeyen kullanıcılar dünyanın en iyi teknoloji sitelerinden faydalanıyorlar.

Haber ve inceleme alanında oldukça önemli işlere imza atan bu siteler teknoloji meraklıları için başarılı içerikler üretiyorlar. Bizim seçtiğimiz en iyi yabancı teknoloji siteleri ise şöyle:

Ars Technica

ars-technica-logo

1998 yılında kurulan Ars Technica’nın başlangıçta hitap ettiği kitle teknoloji uzmanları olarak ifade ediliyor. Bu nedenle güncel, teknik bilgilerden oluşan ve eğlenceli bir yayın olma hedefine sahip olduğu belirtiliyor.

2021 Eylül ayındaki Similarweb istatistiklerine göre aylık ziyaretçi trafiği ise 16.2 milyon olarak ifade ediliyor. Burada paylaşılması gereken önemli bir başka detay ise ziyaretçilerin dağılımı oluyor. Ziyaretçilerin %55’i ABD’den, %6’sı Kanada’dan, %5’inden fazlası ise Birleşik Krallık’tan siteye ulaşıyor.

Ars Technica’nın ağırlık verdiği başlıca konular arasında donanım, bilim, otomobil ve oyun yer alıyor. Buna ek olarak yaklaşık 326 bin aboneli bir YouTube kanalları olduğunu da belirtelim. Ancak bir süredir yeni video üretilmediğini de eklemek gerek.

The Verge

En iyi teknoloji siteleri arasında yer alması gereken bir başka yayıncı ise The Verge oluyor. 2011 yılında kurulan ve dünyanın en iyi teknoloji sitelerinden birisi olan The Verge’ün ziyaretçi sayıları da bu önermeyi doğruluyor. Similarweb’in Eylül 2021 istatistiklerine göre The Verge, aylık 44.8 milyon ziyaretçiye sahip.

the-verge-logo

The Verge, ziyaretçi dağılımında da küresel bir etkiye sahip gibi gözüküyor. Ziyaretçilerinin yaklaşık %47’sini ABD’den alan site, 20 milyonu aşkın ziyaretçiyi kurulduğu ülkeden temin ediyor. Buna ek olarak Birleşik Krallık, Kanada, Hindistan ve Avustralya’dan da önemli miktarda ziyaretçi aldığı ifade ediliyor.

The Verge, güncel haberler haricinde inceleme ve dosya içerikleriyle okurlarına ulaşıyor. Yazılımdan donanıma, oyundan bilime birçok konuda içerik üreten The Verge, site dışındaki platformlarda da aktif.

Bunun en büyük örneği şüphesiz YouTube oluyor. Yaklaşık 3.2 milyon aboneye sahip YouTube kanalında da aktif bir şekilde videolar paylaşıyor. Çoğunlukla inceleme videolarından oluşsa da kimi zaman haber videoları da paylaştığını söylemek gerek.Engadget

En iyi yabancı teknoloji siteleri arasında yer alan bir başka site ise Engadget oluyor. Listemizdeki köklü teknoloji sitelerinden birisi olan Engadget, 2004 yılının Mart ayında hayatına başlıyor. 2021 Eylül tarihinde ise Similarweb verilerine göre aylık 28.7 milyon ziyaretçi trafiğine sahip olduğu ifade ediliyor.

engadget-logo En İyi Teknoloji Siteleri

Yine Similarweb verilerine göre Engadget’ın en yoğun trafik aldığı ülke Japonya olarak belirtiliyor. Trafiğinin %37’sini Japonya’dan alan sitenin önemli diğer trafik kaynakları ise ABD, Çin, Tayvan ve Hong Kong oluyor.

İsminden de anlaşılacağı gibi Engadget’ın ağırlık verdiği kategori donanım oluyor. Ancak yalnızca donanım alanında içerik ürettiğini söylemek doğru olmayacak. Bunun haricinde oyun, otomotiv, sosyal medya vb. teknoloji kategorilerinde de haber içeriği üretiyor.

Engadget’ın en önemli içerik türlerinden birisi ise ürün incelemeleri oluyor. Video incelemeleri de yapan Engadget, yaklaşık 1.3 milyon aboneli bir YouTube kanalına da sahip.

MacRumors

En iyi yabancı teknoloji sitelerine MacRumors ile devam ediyoruz. 2000 yılının Şubat ayında yayın hayatına başlamış olan MacRumors, özellikle Apple hakkında içerikler üreten bir site olarak karşımıza çıkıyor. 2021 Eylül ayındaki Similarweb istatistiklerine göre yaklaşık 13 milyon kullanıcıya sahip olduğu belirtiliyor.

MacRumors, ağırlıklı olarak Apple konusunda haber ve inceleme yazıları kaleme alıyor. Bunun haricinde, doğrudan bir Apple haberi olmasa da Apple’ı ilgilendiren haberleri de MacRumors’da görmek mümkün.

macrumors logo En İyi Teknoloji Siteleri

İsminden de anlaşılacağı gibi MacRumors, henüz çıkmamış Apple ürünleri hakkındaki dedikodulara da sitede yer veriyor. Buna ek olarak Apple tarafından üretilen bir ürünü satın almak isteyen kullanıcılar için oluşturduğu “Alıcı Rehberi” ile kullanıcılara yardımcı oluyor. Bu rehber aracılığıyla cihazın tüm detaylarına ve geçmişine erişmek mümkün.

En iyi teknoloji siteleri arasında yer verdiğimiz MacRumors, aynı zamanda en iyi Apple içerikleri üreten site olarak da dikkat çekiyor. Aynı zamanda aktif olarak kullandıkları bir YouTube kanalı da bulunuyor.

Wired

En iyi yabancı teknoloji siteleri listemizin son sırasında ise Wired yer alıyor. Daha öncesinde bir dergi olan Wired 1993 yılından beri yayın hayatına devam ediyor. Wired’ın internet sitesi ise 1994 yılında hayata geçiyor. Similarweb verilerine göre Eylül 2021 tarihinde 16.3 milyon kullanıcıya ulaştığı da ifade ediliyor.

wired-logo

Wired’ın temel odak noktası teknolojinin farklı kavramlar üzerindeki etkisi oluyor. Sitesinde güncel teknoloji haberlerinin yanı sıra inceleme ve analiz yazılarını da görmek mümkün. Ayrıca yalnızca donanım değil aynı zamanda “business”, oyun ve kültür kavramlarına da değindiklerini belirtmek gerek.

Yalnızca ABD değil aynı zamanda Birleşik Krallık, İtalya, Japonya ve Almanya gibi ülkelerde de Wired kuruluşlarını görmek mümkün. Ayrıca yalnızca teknoloji hakkında içerik paylaşmasalar da yaklaşık 8.4 milyonluk bir YouTube kanalına sahip olduklarını belirtelim.

Sizin Favori Teknoloji Siteniz Hangisi?

En iyi teknoloji siteleri içeriğimiz burada sona eriyor. İçeriğimizde en iyi Türk ve yabancı teknoloji sitelerine yer verdik. Siz bu siteleri takip ediyor musunuz? Sizin takip ettiğiniz teknoloji siteleri hangileri? En sevdiğiniz teknoloji sitelerini aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşabilirsiniz. Ayrıca içerikle ilgili görüşlerinizi de yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.