En İyi Simülasyon Oyunları – 2023

Her geçen gün hem gerçeklik anlamında hem de oynanabilirlik anlamında oldukça kaliteli oyunlar oyunseverlerle buluşmaktadır. Simülasyon oyunları da gelişen teknoloji ile birlikte en çok gelişen oyun kategorilerinden birisi diyebiliriz. Özellikle son yıllarda oynanabilirlik açısından oldukça gerçekçi deneyimler sunan simülasyon oyunları oyuncularla buluştu. En iyi simülasyon oyunları listemizde, eşsiz grafikleri ve oynanabilirliği ile oyuncuların en sevdiği oyunları sizlerle buluşturuyoruz!

Microsoft Flight Simulator

Microsoft Flight Simulator

En iyi simülasyon oyunları listemizin başında Microsoft’un 2020 yılında oyunseverlerle buluşturduğu Flight Simulator geliyor. Oyunun geliştiriciliğini Asobo Studio üstleniyor. Bunun yanı sıra oyunun yayıncısı ise Xbox Game Studios oluyor.

Flight Simulator, şimdiye kadar oyunseverlerle buluşan en kapsamlı uçak simülatör oyunu diyebiliriz. Çünkü oyunda en hafif uçaklardan en gelişmiş uçaklara kadar birçok uçak modeli bulunuyor. Ayrıca oyundaki Dünya haritası oldukça gerçekçi ayarlanmış. Bunun yanı sıra oyunu en zevkli kılan yanlarından birisi de hava durumunun da gerçekçi olması. Canlı hava durumu modunu açtığınız taktirde oyunu anlık değişen hava durumuna göre oynamanız gerekiyor.

Oynanabilirliği ve gerçekçiliği ile kısa sürede oyuncuların gönlünde taht kuran Flight Simulator, Steam’de 999 TL‘ye satılmaktadır. Fiyatı biraz yüksek olsa da iyi bir düzenekle oldukça eğlenceli anlar geçirebilirsiniz.

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşlemci: Intel i5-4460 | AMD Ryzen 3 1200İşlemci: Intel i5-8400 | AMD Ryzen 5 1500X
Ram: 8 GB RAMRam: 16 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GTX 770 | AMD Radeon RX 570Ekran Kartı: NVIDIA GTX 970 | AMD Radeon RX 590
Depolama: 150 GB kullanılabilir alanDepolama: 150 GB kullanılabilir alan

Euro Truck Simulator 2

Euro Truck Simulator 2

Simülasyon oyunu denilince birçok oyuncunun aklına gelen yapımların başında Euro Truck Simulator 2 yer alıyor. SCS Software tarafından geliştirilen oyun 2012 yılında piyasaya çıkmasına rağmen günümüzde hala popülerliğini korumayı başarıyor. Bunun yanı sıra yapımcılar tarafından yayınlanan yeni DLC’ler ile oyuncuların oyuna olan ilgilerinin düşmemesi sağlanıyor.

Euro Truck Simulator 2, temel olarak tırlarla Avrupa kıtasında yük taşıdığınız bir tır simülasyonu oyunu. Oyunun ilk zamanlarında şirketlere bağlı tırlarla yük taşıyorsunuz. Zamanla kendi tırınızı alabiliyor hatta kendi lojistik şirketinizi oluşturabiliyorsunuz.

Oyun 2012 yılında çıkmasına rağmen grafikleri günümüz için gayet yeterli diyebiliriz. Çünkü neredeyse her yıl ıoyuna yeni bir DLC oyuna ekleniyor. Her yeni DLC ile yeni bir harita daha aktif hale geliyor. Hatta son çıkan “Road to The Black Sea” DLC’si ile birlikte Türkiye’nin de bir kısmı oyuna eklendi.

Oyunun çok sevilmesinin bir sebebi de online modu. Harici çok oyunculu mod bulunduran ETS2 arkadaşlarınızla birlikte bu simülasyonun tadını çıkarmanıza yardımcı oluyor. Son olarak oyun, fiyatıyla da oyuncuları memnun ediyor diyebiliriz. Çünkü Euro Truck Simulator 2, Steam’de 300 TL fiyatıyla satılmaktadır.

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşlemci: Dual core CPU 2.4 GHzİşlemci: Quad core CPU 3.0 GHz
Ram: 4 GB RAMRam: 6 GB RAM
Ekran Kartı: GeForce GTS 450-class (Intel HD 4000)Ekran Kartı: GeForce GTX 760-class (2 GB)
Depolama: 5 GB kullanılabilir alanDepolama : 5 GB kullanılabilir alan

Football Manager 2023

Football Manager 2023

En iyi simülasyon oyunları önerileri listemize bir futbol simülasyon oyunu ile devam ediyoruz. Futbol simülasyon oyunları, oyun sektöründe pek yaygın değiller. Ancak Football Manager serisi, bu eksikliği büyük ölçüde kapatıyor. Bu sayede futbol simülasyonuna ilgi duyan oyuncular, Football Manager serisi ile menajerlik deneyimi yaşayabiliyorlar.

Serinin yeni oyunu olan Football Manager 2023, büyük bir veritabanı ile oyuncularla buluştu. Bu sayede oyundaki futbolcu ve personel sayısı oldukça fazla. Oyuncular, büyük veritabanı ile diledikleri takımı seçip menajerlik deneyimi yaşayabiliyorlar. Ayrıca oyuncu sayısının çok fazla olması, oyuncuların sıkılmadan oyunu uzun bir süreçte oynayabilmelerini sağlıyor.

Oyunun grafik düzeyi, yeterli seviyede diyebiliriz. 2D ve 3D maç modlarına sahip olan oyun, genel olarak kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor. Ancak şirketin 3D maç modunu daha da geliştirmesi gerektiğini belirtebiliriz. Her ne kadar oyun grafikleriyle ön plana çıkmaya çalışmayan bir oyun olsa da günümüzde bu seriye daha yüksek kalitede grafikler yakışacaktır.

Son olarak oyunun en kötü yanı olarak fiyatını gösterebiliriz. Serinin en başarılı futbol simülasyon serisi olduğunu söylemiştik. Bundan dolayı oyunun geliştiricileri, serinin oyunlarına rekabetsiz bir ortamda diledikleri fiyatlandırmayı yapabiliyorlar. Bunun sonucunda da Football Manager 2023, Steam’de 699 TL gibi yüksek düzeyde bir satış fiyatıyla oyuncularla buluşuyor.

Minimum Sistem Gereksinimleri
İşlemci: Intel Core 2 veya AMD Athlon 64
Ram: 4 GB RAM
Ekran Kartı: Intel GMA X4500, NVIDIA GeForece 9600M GT, AMD/ATI Mobility Raedon HD 3650
Depolama: 7 GB kullanılabilir alan

Bus Simulator 21

Bus Simulator 21

Simülasyon oyunlarından bahsettiğimiz bir listeden Bus Simulator serisine yer vermeseydik olmazdı. Bus Simulator, hem kendi sektöründe hem de oyun sektöründe en başarılı serilerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Seri, akıcılığının yanı sıra gerçekçi bir otobüs simülasyonu deneyimi sunmasıyla oyuncuları etkilemeyi başarıyor.

Serinin yeni oyunu olan Bus Simulator 21, yakın zamanda oyuncularla buluştu. Oyunda oldukça geniş bir harita mevcut. Bunun yanı sıra geliştiriciler, oyunda gerçekçi otobüsler geliştirmeyi başardılar. Bu sayede oyuncular, daha da gerçekçi bir otobüs simülasyonu deneyimi yaşıyorlar.

Ayrıca geliştirici şirket, oyunun yapay zeka kısmında da geliştirmeler yaptıklarını belirtiyor. Bu sayede yolcu sayısından hava durumuna kadar oldukça gerçekçi bir oyun, oyuncuları bekliyor. Bu gerçekçi otobüs simülasyonu deneyimini yaşamak isteyen oyuncular, oyunu Steam’de 325 TL’ye satın alabiliyorlar.

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşlemci: Intel Core i3-2120 ya da AMD Phenom II X4 830İşlemci: Intel Core i5-4440 veya AMD FC-8140
Ram: 8 GB RAMRam: 8 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 760 veya AMD Radeon R9 280Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1070 veya AMD Radeon RX Vega 56
Depolama: 18 GB kullanılabilir alanDepolama: 18 GB kullanılabilir alan

Cities: Skylines

en iyi simülasyon oyunları - cities: Skylines

En iyi simülasyon oyunları listemize bir şehir simülasyonu ile devam ediyoruz. Bazı oyunseverlerin en çok sevdiği simülasyon oyunlarının başında şehir veya ülke simülasyonu oyunları yer alıyor. Şehir simülasyonu oyunlarının içinde ise öne çıkanların başında 2015 yılında piyasaya sürülen Cities: Skylines geliyor. Oyun, Colossal Order şirketi tarafından geliştirildi.

Cities: Skylines, oldukça gerçekçi ve biraz da zor bir şehir simülasyonu oyunudur. Oyunda sıfırdan bir şehir inşa etmeye çalışıyorsunuz. Lakin bunu yaparken kaynaklarınızı iyi kullanıp şehrinizin geleceğini de düşünerek kurmanız gerekiyor. Ayrıca şehrinizde bulunan vatandaşlar da idare tarzınıza göre oldukça gerçekçi tepkiler veriyor.

Vatandaşlarınızı memnun edebilmek için polis merkezlerini, kütüphaneleri, yolları kısacası şehrinize yapacağınız yatırımları doğru yapmanız gerekiyor. Mükemmel bir simülasyon oyunu olan Cities: Skylines ile tüm şehri yönetebilirsiniz. Cities: Skylines, Steam’de 280 TL‘ye satılmaktadır. İndirimlerde yakalarsanız kesinlikle kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz.

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşlemci:  Intel Core 2 Duo, 3.0GHz veya AMD Athlon 64 X2 6400+, 3.2GHzİşlemci: Intel Core i5-3470, 3.20GHz veya AMD FX-6300, 3.5Ghz
Ram: 4 GB RAMRam: 6 GB RAM
Ekran Kartı:  NVIDIA GeForce GTX 260, 512 MB veya ATI Radeon HD 5670, 512 MBEkran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 660, 2 GB veya AMD Radeon HD 7870, 2 GB
Depolama: 4 GB kullanılabilir alan Depolama: 4 GB kullanılabilir alan

Farming Simulator 22

En iyi simülasyon oyunları - Farming Simulator 22

Farming Simulator serisi gerçekçi bir çiftçilik deneyimi yaşamak isteyen oyuncular için oyun sektöründe bulabilecekleri en iyi oyun serisi diyebiliriz. Bu doğrultuda serinin son oyunu, 2021 yılında Giants Software şirketi tarafından geliştirildi.

Farming Simulator 22, serinin önceki oyunlarına göre oldukça gelişmiş bir şekilde oyunseverlerle buluşuyor. Oyunun grafikleri, efektleri ve oynanabilirliği oldukça geliştirilmiş. Oyunda John Deere, New Holland ve Challenger başta olmak üzere birçok markanın araçları ve tarım makineleri bulunmaktadır. Farming Simulator 22’de Amerika veya Avrupa’da oynayabiliyorsunuz. Seçeceğiniz yerde hem tarım hem de hayvancılık yapabiliyorsunuz. Farming Simulator 22, Steam’de 300 TL‘ye satılmaktadır.

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşlemci: Intel Core i5-3330 veya AMD FX-8320İşlemci: Intel Core i5-5675C veya AMD Ryzen 5 1600 
Ram: 8 GB RAMRam: 8 GB RAM
Ekran Kartı:  NVIDIA GeForce GTX 660 veya AMD Radeon R7 265 Ekran Kartı: NVIDIA GTX 1060 veya AMD Radeon RX 570
Depolama: 35 GB kullanılabilir alan Depolama: 35 GB kullanılabilir alan

Anno 2205

En iyi simülasyon oyunları - Anno 2205

En iyi simülasyon oyunları listemizdeki bir diğer şehir kurma simülasyonu da Anno 2205. Oyunun diğer şehir kurma simülasyonlarından en büyük farkı ise gelecekte bir şehir kurmaya çalışıyor olmanız. Oyunda, Dünya’da büyük ve gelişmiş şehirler kurarak modernleşmeye çalışıyorsunuz. Bunun dışında halkınızın refahı için uzayda da bir arayış içinde olmanız gerekiyor.

Oyunda uzaya çıkarak Ay’a yerleşiyorsunuz. Burada Ay’ın kaynaklarını kullanarak gelişmiş ve büyük şehirler kurmaya çalışıyorsunuz. Oyunun en zorlayıcı kısmı ise kesinlikle kaynak kullanımı oluyor. Kaynaklarınızı çok dikkatli kullanmazsanız başarısız olma ihtimaliniz oldukça fazla. Anno 2205, Steam’de 469 TL‘ye satılmaktadır.

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşlemci: Intel Core i5 750 @ 2.6 GHz veya AMD Phenom II X4 @ 3.2 GHzİşlemci: Intel Core i5 2400s @ 2.5 GHz veya AMD FX 4100 @ 3.6
Ram: 4 GB RAMRam: 8 GB RAM
Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX460 veya AMD Radeon HD5870 Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 680 veya AMD Radeon HD7970 veya üstü
Depolama: 35 GB kullanılabilir alan Depolama: 35 GB kullanılabilir alan

F1® 2023

Formula 1 yarışlarının resmi oyun serisi olan F1 yarış simülatörü oyunların başında geliyor. EA tarafından yayınlanan F1 2023 ise serinin son oyunu olması sebebiyle günümüzde en çok tercih edilen F1 oyunu durumunda. Oyun, oynanabilirlik ve grafik açısından oldukça başarılı. Özellikle oyunun online modu oyunseverler için son derece eğlenceli. Bunun yanı sıra F1 2023’nin serinin önceki oyunlarından en büyük farklarından birisi de kariyer modunda yapılan değişiklikler. F1 2023, Steam’de 1.199 TL‘ye satılmaktadır.

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşlemci: Intel Core i3-2130 veya AMD FX 4300İşlemci: Intel Core i5 9600K veya AMD Ryzen 5 2600X
Ram: 8 GB RAMRam: 16 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GTX 1050 Ti veya AMD RX 470Ekran Kartı: NVIDIA GTX 1660 Ti veya AMD RX 590
Depolama: 80 GB kullanılabilir alan Depolama: 80 GB kullanılabilir alan

Truck and Logistics Simulator

En iyi simülatör oyunları listemize Türk yapımı bir simülasyon oyunu olan Truck and Logistics Simulator ile devam ediyoruz. Oyun, Hacettepe Üniversitesi bünyesinde bulunan Simula Games tarafından geliştirildi. Oyunun amacı size verilen lojistik görevlerini yerine getirmek. Bunun yanı sıra oyunda kullanabileceğiniz 20’den fazla araç bulunuyor. Ayrıca bu araçları isterseniz kariyer modunda isterseniz de online modda kullanabiliyorsunuz.

Kariyer modunda yeni araçlar alıp kendi filonuzu kurmak için oynuyorsunuz. Bunun yanı sıra online modda ise arkadaşlarınızla konvoy yaparak yüklerinizi teslim etmeye çalışıyorsunuz. 2020 yılında Steam’e eklenen Truck and Logistics Simulator 190 TL‘ye satılmaktadır.

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşlemci: Double Core 2 Ghz veya üstüİşlemci: I5-8400 // AMD Ryzen 5 2600
Ram: 4 GB RAMRam: 8 GB RAM
Ekran Kartı: Intel HD 520, Nvidia GT 730, AMD R7 240 veya üstüEkran Kartı: GTX 1050 // RX560
Depolama: 4 GB kullanılabilir alan Depolama: 4 GB kullanılabilir alan

DCS World

DCS World, 2018 yılında Eagle Dynamics tarafından geliştirilen bir simülasyon oyunudur. Oyun, hem en iyi ücretsiz hem de en iyi uçak/savaş simülasyonu oyunlarından birisi diyebiliriz. DCS World ile askeri uçakları, tankları, kara araçlarını ve gemileri oldukça gerçekçi bir şekilde yönetebiliyorsunuz. Oyunda 105 kara aracı, 50 tane hava savunma sistemi, 19 gemi ve 84 tane uçak bulunmaktadır. Bundan dolayı oyun, simülasyon anlamında oldukça iyi durumda diyebiliriz.

Lakin oyunun en kötü tarafı ise DLC’lerinin çok pahalı olması. DCS World, ücretsiz haliyle bir süre sonra çok sıkıcı gelebilir. Ancak DLC’leri ile birlikte oynadığınızda oyun oldukça zevkli bir hal almaktadır. Oyunun tüm DLC’lerinin toplam tutarı ise 18.214 TL. Tabii ki hepsini almak mantıklı bir hareket olmayabilir.

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşlemci:  Core i5+ at 3+ GHz veya AMD FX / Ryzenİşlemci: Core i5+ at 4+ GHz or AMD FX / Ryzen
Ram: 16 GBRam: 16 GB
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1070 / AMD Radeon RX VEGA 56Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1080 / AMD Radeon RX VEGA 64
Depolama: 120 GB kullanılabilir alan Depolama: 120 GB kullanılabilir alan

War Thunder

En iyi simülasyon oyunları listemizdeki son oyunumuz ise 2013 yılında ücretsiz bir şekilde oyunculara sunulan War Thunder. Oyun, hem bir savaş hem de savaş araçlarını kullanabileceğiniz bir simülasyon oyunu. 100’den fazla harita bulunan oyunda, 1700’den fazla araçla savaşlara katılıyorsunuz. Ayrıca oyundaki savaşlar daha çok tarihsel cephelerde geçiyor. Bunun yanı sıra tarihi savaş araçları oldukça iyi analiz edilip oyuna eklenmiş diyebiliriz. Son olarak grafikler de oyundaki araçlar gibi oldukça iyi durumda.

War Thunder, oyunculara hem grafikleriyle hem de oynanabilirliği ile oldukça keyifli bir oyun deneyimi sunuyor. Bunun dışında oyunun ücretsiz olması ve online modunun bulunması oyunun oyuncuları en çok cezbeden noktaları diyebiliriz. Oyunun DLC’lerinin hepsini almak isterseniz 3.097 TL ödemeniz gerekiyor. DLC’ler çok kaliteli olsa da oldukça pahalı olduklarını belirtelim. Bundan dolayı tüm DLC paketlerini almak mantıklı olmayacaktır.

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşlemci: Dual-Core 2.2 GHzİşlemci: Intel Core i5, Ryzen 5 3600 veya üstü
Ram: 4 GB RAMRam: 16 GB RAM
Ekran Kartı: Intel HD Graphics 5100 / AMD Radeon 77XX / NVIDIA GeForce GTX 660Ekran Kartı: Nvidia GeForce 1060, Radeon RX 560 veya üstü
Depolama: 17 GB kullanılabilir alanDepolama: 17 GB kullanılabilir alan

En İyi Simülasyon Oyunları: Genel Değerlendirme

Simülasyon oyunları, günümüzde en çok oynan oyun kategorilerinin başında gelmektedir. Öyle ki bu kategorinin çok geniş kapsamlı olması, oyuncuların fazlasıyla ilgisini çekmektedir. Oyuncular, futbol simülasyonundan yarış simülasyonuna kadar birçok simülasyon oyununu oynayabilmekteler.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte simülasyon oyunlarının oynanabilirlikleri, grafik kaliteleri de gelişim göstermekteler. Bu durum oyuncuların daha gerçekçi simülasyon oyunlarını oynayabilmelerini sağlarken hangi oyunu oynayacakları konusunda kararsızlık yaratabilmektedir. Bu yüzden en iyi simülasyon oyunları hangileri diye fazlasıyla merak edilmektedir.

Bizler de bu yazımızda sizler için en iyi simülasyon oyunları hangileri sorusuna cevap vermeye çalıştık. Hazırlamış olduğumuz listemizde şehir kurmadan tır simülasyonuna kadar neredeyse her kategoriden simülasyona yer vermeye çalıştık. Böylece hazırlamış olduğumuz listemize göz atarak sizler için en iyi simülasyon oyunlarını kolaylıkla tespit edebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.