Ana Sayfa > Listeler > AnTuTu Puanı Yüksek Telefonlar – Eylül 2021

AnTuTu Puanı Yüksek Telefonlar – Eylül 2021

Hepimiz yeni bir teknolojik cihaz almadan önce geniş araştırmalar yaparız. Kullanıcı yorumları, uzun süreli kullanım verileri gibi istatistikler cihazları almadan önce bizlere referans olmaktadır. Lakin bunların hepsini zaten bizler için analiz edip kıyaslayan bir sistem var. Birçoğumuz araştırma yaparken AnTuTu skoruna denk gelmişizdir. Peki bu AnTuTu skoru nedir? Nasıl ölçülür? Bu yazımızda sizler için hem AnTuTu’dan bahsedeceğiz hem de AnTuTu tarafından hazırlanan listeye göre puanı en yüksek telefonlar hangileridir, tanıtacağız.

AnTuTu Puanı Nedir?

AnTuTu, Android ve iOS işletim sistemli cihazları belirli kategoriler üzerinden test eden bir sistemdir. Sistem, yaptığı testlere göre cihazları puanlandırıyor. Bazı kullanıcılar AnTuTu’nun güvenilirliği açısından tereddüt yaşamaktadır. Ancak iddialara rağmen dünya genelinde akıllı cihazları en iyi kıyaslayıp puanlandıran sistem AnTuTu’dur diyebiliriz.

Peki AnTuTu cihazları hangi konularda test edip puanlıyor? Gelin hep birlikte AnTuTu’nun kategorilerine bakalım.

AnTuTu’nun testleri 6 aşamadan oluşmaktadır. Bunlar:Kullanıcı Deneyimi (UX)

Kullanıcı deneyimi puanı cihazın günlük performansının değerlendirildiği kategoridir. Bu testte sistem, cihazın günlük yaşantıda nasıl bir performans göstereceğini test eder.

AnTuTu UX, çoklu görev puanı ve çalışma zamanı puanı olmak üzere 2 kategoriye ayrılıyor. Çoklu görev puanı, cihazın aynı anda yaptığı işlemlerdeki performansını ölçüyor. Cihaz ne kadar güçlü bir işlemciye sahipse aynı anda yapılan işlemlerde o kadar iyi performans gösterir. O yüzden işlemcisi güçlü cihazlar, çoklu görev puanı kategorisinden yüksek puan almaktadır. Çalışma zamanı puanı ise cihazın standart işlemleri ne kadar sürede yapabildiğini ölçmektedir.

RAM

Cihazın işlem hızını temel olarak 2 tane donanım etkiliyor diyebiliriz (tabii ki yazılım, hafıza gibi faktörler de etkilemektedir). Bir cihazın RAM ve işlemcisi ne kadar iyi olursa cihaz o kadar iyi performans gösterecektir.

RAM’ler, işlemlerinizi yaparken cihazların bilgileri geçici olarak depoladığı belleklerdir. Belirttiğimiz gibi cihazların RAM gücü ne kadar artarsa performansı da o ölçüde artar. AnTuTu da RAM testinde cihazların RAM’lerinin okuma ve yazma hızlarını ölçmektedir.

İşlemci (CPU)

İşlemciler, akıllı cihazlar için beyin görevini görmektedir. Cihazın işlemcisinin kalitesine göre cihazın gösterdiği hız değerleri, performans değerleri değişmektedir. Bu yüzden AnTuTu testlerinin en önemlilerinden birisi işlemci testi diyebiliriz.

AnTuTu, CPU tamsayısı ve CPU kayan noktası olarak işlemcileri puanlandırır.

Grafik İşlemci (GPU)

Akıllı cihazlarınızla çok fazla oyun oynuyorsanız AnTuTu testlerinde dikkat etmeniz gereken en önemli kategorilerden birisi de grafik işlemcisidir. Grafik işlemcileri, oyunlarda ve yüksek donanım gerektiren programlarda devreye giren bir donanımdır.

AnTuTu, grafik işlemcisi testinde cihazların hem 2D hem de 3D performanslarını ölçmektedir. PUBG, Sniper 3D gibi oyunlar 3D grafikler kullanırken, biraz daha basit grafikli oyunlar 2D grafikleri tercih etmektedir.

Giriş ve Çıkış Puanları (IO)

Akıllı cihazlarla işlem yaparken bilgilerin geçici olarak RAM üzerine depolandığını belirtmiştik. Bilgileriniz kalıcı olarak ise hafıza kartlarına ya da cihazınızın depolama alanına kayıt edilmektedir.

AnTuTu bu kategoride ise cihazınızın hafızasına kayıt edilen bilgilerin kayıt ve çıkış hızını ölçmektedir. Cihazın giriş puanı ne kadar yüksek ise indirdiğiniz uygulamalar/belgeler o kadar hızlı kurulur. Ayrıca cihazın hızını etkileyen bir diğer faktör de depolama alanıdır.

Genel Puan

Genel puan kısmını ise yukarıda tek tek açıkladığımız kategorilerin ortalaması olarak tanımlayabiliriz. Cihaz hakkında araştırma yaparken kullanıcılar çoğunlukla genel puanı görmektedir. Cihazları kıyaslarken genel puanlar kullanılmaktadır.

AnTuTu Puanı Kaç Olmalı?

Her cihazın çok güçlü ve zayıf yanları bulunmaktadır. AnTuTu genel puanında cihazı genel olarak değerlendirdiği için “şu puandaki cihazlar iyi, şu puandaki cihazlar kötü” dememiz mümkün değildir.

AnTuTu kategorilerini sizler için açıkladık. Cihazları kullanım amacınıza göre kıyaslamanız sizler için daha iyi olacaktır. Oyun oynamak için bir akıllı cihaz alacaksanız grafik işlemci puanı yüksek cihazlara bakmanız gerekmektedir. Tabii ki genel puana göre de değerlendirme yapabilirsiniz. Lakin oyun oynamak için grafik işlemcisi çok önemli olduğu için önceliğiniz bu kategori olmalı. Günlük kullanım için bir akıllı cihaz alacaksanız genel puanı referans almanızda bir sıkıntı olmayacaktır.

AnTuTu Puanı En Yüksek Telefonlar

1. nubia Red Magic 6 Pro

nubia-redmagic-6

AnTuTu tarafından aylık olarak yayınlanan listenin ilk sırasında ZTE Nubia Red Magic 6 Pro yer alıyor. 2021 yılına damgasını vuran cihazlardan birisi olan Red Magic 6 Pro, güçlü donanımıyla kendinden daha uzun süre söz ettirecek diyebiliriz.

ZTE, telefonun özellikle kapak kısmında alışılmışın dışında bir tasarım kullandı. Böylece şirket, sadece donanımla değil tasarımla da dikkat çekmeyi başardı. Performans odaklı üretilen telefon, güçlü bir soğutma sistemine sahip. Böylece kullanıcılar, minimum performans kaybıyla telefondan yararlanabilecekler

Nubia Red Magic 6 Pro, AnTuTu tarafından yapılan testlerde bu ay 837.506 puan almayı başardı.

Ekran6.8 inç
İşlemciQualcomm Snapdragon 888
Grafik İşlemcisiAdreno 660
RAM12 GB, 16 GB ve 18 GBseçenekleri mevcut
Dahili Depolama256 GB ve 512 GB seçenekleri mevcut
Batarya4500 mAh
Ön Kamera8 MP
Arka Kamera64+8+2 MP

2. ROG Phone 5

Asus-rog-phone-5-tanitildi

Asus’un yeni telefonu ROG Phone 5, listede 3. sıraya geriledi. Mart ayında tanıtılan telefonun, güçlü donanımıyla listelerde 1. sırayı almıştı. Ancak güçlü rakipleri telefonu listede 2. sıraya itti.

Mart 2021’de tanıtılan ve 817.404 puan alan cihazın henüz ülkemizde satışı bulunmuyor.

Ekran6.78 inç
İşlemciSnapdragon 888
Grafik İşlemcisiAdreno 660
RAM8 ve 16 GB seçenekleri mevcut
Dahili Depolama128 ve 256 GB seçenekleri mevcut
Batarya6000 mAh
Ön Kamera24 MP
Arka Kamera64+13+5 MP

3. realme GT

Realme-GT AnTuTu puanı yüksek telefonlar

2021 yılına damga vuran telefonlardan realme GT, AnTuTu tarafından yayınlanan 2021 Ağustos ayı listesinde üçüncü sıraya geriliyor.

Realme, özellikle kapak tasarımında sıradan tasarımlardan uzaklaşmak istemiş gibi duruyor. Çünkü telefonun oldukça farklı bir kapak tasarımı mevcut. Bunun dışında telefonun renk seçenekleri, tasarımla uyumlu seçilmiş. Bu da telefona ayrı bir hava katıyor.

realme GT, 816.743 puan ile AnTuTu puanı en yüksek telefonlar listesinin üst sıralarında duruyor.

Ekran6.43 inç
İşlemciQualcomm Snapdragon 888
Grafik İşlemcisiAdreno 660
RAM8/12GB RAM seçenekleri mevcut
Dahili Depolama128/256 seçenekleri mevcut
Batarya4500 mAh
Ön Kamera16 MP
Arka Kamera64+8+2 MP

4. Vivo IQOO 7

AnTuTu’nun bu ay yayımladığı listede 4. sırada Vivo iQOO 7 bulunmaktadır. 2021 yılının ocak ayında satışa sunulan telefon güçlü donanımıyla çok kısa sürede listelerde üst sıralara yerleşmeyi başardı.

Telefonun görünüşüne bakacak olursak, tasarım anlamında çok güzel bir telefon olduğunu söyleyemeyeceğiz. Telefonun beyaz, siyah ve mavi renk seçenekleri bulunuyor. Beyaz renk seçeneği gayet sade ve güzel dursa da mavi ve siyah renk seçenekleri için aynı şeyi söyleyebilmek pek mümkün değil.

iQOO 7’nin 8 GB RAM bulunan versiyonu 584 dolar, 12 GB RAM bulunan modeli ise 647 dolar fiyatıyla piyasaya sunuldu. Fakat, cihaz ülkemizde henüz satılmamaktadır. Cihazın AnTuTu puanı ise 814.662.

Ekran6.62 inç
İşlemciQualcomm Snapdragon 888
Grafik İşlemcisiAdreno 660
RAM8 ve 12 GB seçenekleri mevcut
Dahili Depolama128 ve 256 GB seçenekleri mevcut
Batarya4000 mAh
Ön Kamera16 MP
Arka Kamera48+13+13 MP

5. OnePlus 9 Pro

oneplus-9-pro

Sırada, listede geçtiğimiz aya göre bir basamak gerileyen, 2021 yılında piyasaya sürülen bir telefon bulunuyor. OnePlus’ın yeni modeli 9 Pro testlerde beklenilen performansı göstererek listeye girmeyi başardı.Donanım anlamında iyi bir iş çıkartan OnePlus tasarım kısmında ise sade bir telefon tasarlamayı tercih etti. Gri, yeşil ve siyah renk seçenekleri bulunan telefonun siyah modelinin çok şık durduğunu söyleyebiliriz.

Cihazın AnTuTu puanı 796.823.

Ekran6.7 inç
İşlemciQualcomm Snapdragon 888
Grafik İşlemcisiAdreno 660
RAM8 GB ve 12 GB seçenekleri mevcut
Dahili Depolama128 ve 256GB seçenekleri mevcut
Batarya4500 mAh
Ön Kamera16 MP
Arka Kamera48+50+8+2 MP

6. Sony Xperia 1 III 5G

Yeni Xperia Modelleri Tanıtıldı_ Xperia 1 III ve Dahası
Görsel: Sony

AnTuTu tarafından bu ay yayınlanan listede Sony’nin yeni telefonu da kendine yer buldu. Nisan ayında tanıtılan Xperia 1 III, aslında donanımıyla bu listeye gireceğinin sinyalini vermişti. Cihazın aldığı puan ise 793.515.

Sony, uzun zaman sonra tanıttığı bir akıllı telefonla tekrardan piyasada iddialı olduğunu gösterdi. Telefon, tasarım anlamında sadeliği ve şıklığıyla kullanıcılarında tam not alacaktır. Bunun dışında yeni Xperia modelinin güçlü donanımı, Sony’nin yeni telefon modeliyle çoğu rakibinin önüne geçmesini sağlayacak.

Ekran6.5 inç
İşlemciQualcomm Snapdragon 888
Grafik İşlemcisiAdreno 660
RAM12 GB RAM
Dahili Depolama256GB depolama alanı
Batarya4500 mAh
Ön Kamera8 MP
Arka Kamera12+12+12 MP

7. Mi 11 Ultra

Xiaomi-mi-11-ultra

Xiaomi’nin yeni telefonu Mi 11 Ultra, üçüncü testinde listenin 7. sırasına yerleşmeyi başardı. Donanımı ile kendisine hayran bırakan telefonun listede üst sıralarda bulunması pek de şaşırtıcı olmadı.

Telefonun tasarımına bakacak olursak; Xiaomi özellikle kapak kısmında klasikleşen tasarımlarını kullanmadı. Yeni bir tasarım deneyen şirket başarılı bir iş çıkartmış diyebiliriz.

Cihazın AnTuTu puanı 792.981.

Ekran6.81 İnç
İşlemciQualcomm Snapdragon 888
Grafik İşlemcisiAdreno 660
RAM8 GB ve 12 GB seçenekleri mevcut
Dahili Depolama256 ve 512GB seçenekleri mevcut
Batarya5000 mAh
Ön Kamera20 MP
Arka Kamera50+48+48 MP

8. Xiaomi Mi 11

Xiaomi Mi11

AnTuTu’nun bu ay yayımladığı listede 8. sırada Xiaomi Mi 11 bulunmaktadır. Telefonun 779.818 AnTuTu puanı bulunmaktadır. Telefon şık bir tasarıma sahip. Ayrıca güçlü donanımıyla da dikkat çekiyor.

Cihaz 2020 yılında çıktı. Lakin ülkemizde henüz resmi satışı bulunmamaktadır.

Ekran6.81 inç
İşlemciQualcomm Snapdragon 888
Grafik İşlemcisiAdreno 660
RAM8 ve 12 GB seçenekleri mevcut
Dahili Depolama128 ve 256 GB seçenekleri mevcut
Batarya4600 mAh
Ön Kamera20 MP
Arka Kamera108+13+5 MP

9. Mi 11i

Xiaomi-mi-11i-AnTuTu puanı yüksek telefonlar

Bu ay yayınlanan AnTuTu listesine Xiaomi marka telefonlar damga vurdu. Listedeki üçüncü Xiaomi telefon Mi ise 11i oldu. 779.706 puan alan telefon, listede 9. sırada yer alıyor.

Mi 11i tasarım olarak Mi 11 serisinin telefonlarıyla neredeyse birebir aynı. Xiaomi, bu seride sade bir tasarım kullanmayı tercih etti. Ancak kullanılan renk seçenekleri telefonun tasarımını ön plana çıkartıyor.

Mi 11i, henüz ülkemizde resmi olarak satılmamaktadır.

Ekran6.67 inç
İşlemciQualcomm Snapdragon 888
Grafik İşlemcisiAdreno 660
RAM8 GB RAM
Dahili Depolama128 GB ve 256 GB seçenekleri mevcut
Batarya4520 mAh
Ön Kamera20 MP
Arka Kamera108+8+5 MP

10. Asus Zenfone 8 Mini

asus-zenfone-8-mini

Asus, bir süre önce ZenFone 8 serisini tanıtmıştı. Bunun üzerine de ZenFone 8 Mini, ilk AnTuTu testinde listeye girmeyi başarmıştı. Telefon, biraz aradan sonra tekrar listede yerini aldı.

Bilindiği üzere Asus, yaptığı tanıtımda ZenFone 8 Mini’yi tanıtmamıştı. Ancak serinin tanıtılan modellerinde oldukça sade ve şık bir tasarım kullanılmış. Bu yüzden ZenFone 8 Mini’de de benzer bir tasarım kullanılması bekleniyor.

Henüz piyasada yerini almayan cihaz, AnTuTu testlerinden 778.716 puan almayı başardı.

Ekran5.9 inç
İşlemciQualcomm Snapdragon 888
Grafik İşlemcisiAdreno 660
RAM8 GB, 12 GB ve 16 GB seçenekleri mevcut
Dahili Depolama64 GB, 128 GB ve 256GB seçenekleri mevcut
Batarya4000 mAh
Ön Kamera12 MP
Arka Kamera64+12 MP

AnTuTu tarafından aylık olarak paylaşılan tablodaki en yüksek puanı bulunan telefonlar, listemizde görüldüğü gibi sıralanıyor.

Sizin telefonunuz da AnTuTu puanı en yüksek telefonlar arasında mı? Sizler de cihazlarınızın AnTuTu puanlarını aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, teknoloji ile ilgili araştırmalar yapmayı seven, oyun ve spor tutkunu bir uluslararası girişimcilik öğrencisi.“AnTuTu Puanı Yüksek Telefonlar – Eylül 2021” üzerine 6 yorum

 1. Selam bende mi10pro var antutu V8 puanı 606bin küsür ipone promax ise V8 de 570binde mi10pro antutu V8 da 676bin ama listede neden yok

  Cevapla
  • Merhaba Taner Bey,

   Yazımızdaki liste, AnTuTu’nun aylık olarak yayımladığı verilere göre güncellenmektedir. AnTuTu’nun 2021 Nisan ayında yayımladığı verilere göre iPhone 12 Pro Max 642.120 puan alırken Mi 10T Pro 5G ise 587.995 puan aldı. Mi 10 Pro ise nisanda yayımlanan listede bulunmamaktadır. AnTuTu’nun aylık olarak güncellediği listede cihazların puanları değişebilmektedir.

   Cevapla
  • Ramazan Bey merhaba,

   İki model de performans odaklı üretildiler. ZTE Red Magic 6, ekran ve kamera performansıyla ROG 5’e göre bir tık daha önde diyebiliriz. Ancak ROG 5’in 16 GB RAM ve 256 GB dahili depolama alanı bulunduran modeli mevcut. Bu modelle Red Magic 6’yı oyunlarda kıyaslayacak olursak ROG 5’in oyunlarda verdiği performans biraz daha önde duruyor.

   Ancak iki model de performans odaklı olduğu için tercihiniz hangi modelden yana olursa olsun oyunlardaki performansıyla sizi pişman etmeyecektir.

   Cevapla

Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.