AnTuTu Puanı Yüksek Telefonlar – Ocak 2022

Hepimiz yeni bir teknolojik cihaz almadan önce geniş araştırmalar yaparız. Kullanıcı yorumları, uzun süreli kullanım verileri gibi istatistikler cihazları almadan önce bizlere referans olmaktadır. Lakin bunların hepsini zaten bizler için analiz edip kıyaslayan bir sistem var. Birçoğumuz araştırma yaparken AnTuTu skoruna denk gelmişizdir. Peki bu AnTuTu skoru nedir? Nasıl ölçülür? Bu yazımızda sizler için hem AnTuTu’dan bahsedeceğiz hem de AnTuTu tarafından hazırlanan listeye göre puanı en yüksek telefonlar hangileridir, tanıtacağız.AnTuTu Puanı Nedir?

AnTuTu, Android ve iOS işletim sistemli cihazları belirli kategoriler üzerinden test eden bir sistemdir. Sistem, yaptığı testlere göre cihazları puanlandırıyor. Bazı kullanıcılar AnTuTu’nun güvenilirliği açısından tereddüt yaşamaktadır. Ancak iddialara rağmen dünya genelinde akıllı cihazları en iyi kıyaslayıp puanlandıran sistem AnTuTu’dur diyebiliriz.

Peki AnTuTu cihazları hangi konularda test edip puanlıyor? Gelin hep birlikte AnTuTu’nun kategorilerine bakalım.

AnTuTu’nun testleri 6 aşamadan oluşmaktadır. Bunlar:Kullanıcı Deneyimi (UX)

Kullanıcı deneyimi puanı cihazın günlük performansının değerlendirildiği kategoridir. Bu testte sistem, cihazın günlük yaşantıda nasıl bir performans göstereceğini test eder.

AnTuTu UX, çoklu görev puanı ve çalışma zamanı puanı olmak üzere 2 kategoriye ayrılıyor. Çoklu görev puanı, cihazın aynı anda yaptığı işlemlerdeki performansını ölçüyor. Cihaz ne kadar güçlü bir işlemciye sahipse aynı anda yapılan işlemlerde o kadar iyi performans gösterir. O yüzden işlemcisi güçlü cihazlar, çoklu görev puanı kategorisinden yüksek puan almaktadır. Çalışma zamanı puanı ise cihazın standart işlemleri ne kadar sürede yapabildiğini ölçmektedir.

RAM

Cihazın işlem hızını temel olarak 2 tane donanım etkiliyor diyebiliriz (tabii ki yazılım, hafıza gibi faktörler de etkilemektedir). Bir cihazın RAM ve işlemcisi ne kadar iyi olursa cihaz o kadar iyi performans gösterecektir.

RAM’ler, işlemlerinizi yaparken cihazların bilgileri geçici olarak depoladığı belleklerdir. Belirttiğimiz gibi cihazların RAM gücü ne kadar artarsa performansı da o ölçüde artar. AnTuTu da RAM testinde cihazların RAM’lerinin okuma ve yazma hızlarını ölçmektedir.

İşlemci (CPU)

İşlemciler, akıllı cihazlar için beyin görevini görmektedir. Cihazın işlemcisinin kalitesine göre cihazın gösterdiği hız değerleri, performans değerleri değişmektedir. Bu yüzden AnTuTu testlerinin en önemlilerinden birisi işlemci testi diyebiliriz.

AnTuTu, CPU tamsayısı ve CPU kayan noktası olarak işlemcileri puanlandırır.

Grafik İşlemci (GPU)

Akıllı cihazlarınızla çok fazla oyun oynuyorsanız AnTuTu testlerinde dikkat etmeniz gereken en önemli kategorilerden birisi de grafik işlemcisidir. Grafik işlemcileri, oyunlarda ve yüksek donanım gerektiren programlarda devreye giren bir donanımdır.

AnTuTu, grafik işlemcisi testinde cihazların hem 2D hem de 3D performanslarını ölçmektedir. PUBG, Sniper 3D gibi oyunlar 3D grafikler kullanırken, biraz daha basit grafikli oyunlar 2D grafikleri tercih etmektedir.

Giriş ve Çıkış Puanları (IO)

Akıllı cihazlarla işlem yaparken bilgilerin geçici olarak RAM üzerine depolandığını belirtmiştik. Bilgileriniz kalıcı olarak ise hafıza kartlarına ya da cihazınızın depolama alanına kayıt edilmektedir.

AnTuTu bu kategoride ise cihazınızın hafızasına kayıt edilen bilgilerin kayıt ve çıkış hızını ölçmektedir. Cihazın giriş puanı ne kadar yüksek ise indirdiğiniz uygulamalar/belgeler o kadar hızlı kurulur. Ayrıca cihazın hızını etkileyen bir diğer faktör de depolama alanıdır.

Genel Puan

Genel puan kısmını ise yukarıda tek tek açıkladığımız kategorilerin ortalaması olarak tanımlayabiliriz. Cihaz hakkında araştırma yaparken kullanıcılar çoğunlukla genel puanı görmektedir. Cihazları kıyaslarken genel puanlar kullanılmaktadır.

AnTuTu Puanı Kaç Olmalı?

Her cihazın çok güçlü ve zayıf yanları bulunmaktadır. AnTuTu genel puanında cihazı genel olarak değerlendirdiği için “şu puandaki cihazlar iyi, şu puandaki cihazlar kötü” dememiz mümkün değildir.

AnTuTu kategorilerini sizler için açıkladık. Cihazları kullanım amacınıza göre kıyaslamanız sizler için daha iyi olacaktır. Oyun oynamak için bir akıllı cihaz alacaksanız grafik işlemci puanı yüksek cihazlara bakmanız gerekmektedir. Tabii ki genel puana göre de değerlendirme yapabilirsiniz. Lakin oyun oynamak için grafik işlemcisi çok önemli olduğu için önceliğiniz bu kategori olmalı. Günlük kullanım için bir akıllı cihaz alacaksanız genel puanı referans almanızda bir sıkıntı olmayacaktır.

AnTuTu Puanı En Yüksek Telefonlar

1. nubia Red Magic 6 Pro

nubia-redmagic-6

AnTuTu tarafından aylık olarak yayınlanan listenin ilk sırasında yine ZTE Nubia Red Magic 6 Pro yer alıyor. 2021 yılına damgasını vuran cihazlardan birisi olan Red Magic 6 Pro, güçlü donanımıyla kendinden daha uzun süre söz ettirecek diyebiliriz. Bilindiği üzere cihaz, geçtiğimiz aylarda da AnTuTu listesinin ilk sırasında yer alıyordu.

ZTE, telefonun özellikle kapak kısmında alışılmışın dışında bir tasarım kullandı. Böylece şirket, sadece donanımla değil tasarımla da dikkat çekmeyi başardı. Performans odaklı üretilen telefon, güçlü bir soğutma sistemine sahip. Böylece kullanıcılar, minimum performans kaybıyla telefondan yararlanabilecekler.

Nubia Red Magic 6 Pro, AnTuTu tarafından yapılan testlerde bu ay 860.559 puan almayı başardı.

Ekran6.8 inç
İşlemciQualcomm Snapdragon 888
Grafik İşlemcisiAdreno 660
RAM12 GB, 16 GB ve 18 GBseçenekleri mevcut
Dahili Depolama256 GB ve 512 GB seçenekleri mevcut
Batarya4500 mAh
Ön Kamera8 MP
Arka Kamera64+8+2 MP

2. iPhone 13 Pro Max

AnTuTu Puanı yüksek telefonlar - iphone 13 pro max

AnTuTu tarafından aylık olarak yayınlanan listenin ikinci sırasında iPhone 13 Pro Max yer alıyor. Apple’ın iPhone 13 serisini tanıtmasıyla birlikte iPhone 13 Pro Max, geçtiğimiz aylarda listenin ilk sırasına yerleşmesi başarmıştı.

Telefon, iOS ve güçlü donanımın birleşmesiyle kullanıcılarına yüksek seviyeli bir performans vadediyor. Bundan dolayı iPhone 13 Pro Max, bir süre AnTuTu tarafından yayınlanan listelerde ilk sıralarda yer alacak diyebiliriz. iPhone 13 Pro Max, bu ay AnTuTu testlerinden 844.488 puan aldı.

Ekran6.7 inç
İşlemciApple A15 Bionic
Grafik İşlemcisi5x Apple GPU
RAM6 GB
Dahili Depolama128/256/512 GB ve 1 TB seçenekleri mevcut
Batarya4352 mAh
Ön Kamera12 MP
Arka Kamera12+12+12 MP

3. iPhone 13 Pro

iphone 13 pro

Listenin üçüncü sırasında da iPhone 13 serisinden bir model bulunuyor. Tasarımıyla bazı Apple hayranlarından tepki gören iPhone 13 modelleri, bunun yanı sıra donanım özellikleriyle de kullanıcılarını memnun edecekler diyebiliriz.

iPhone 13 Pro, sahip olduğu güçlü donanımlar sayesinde AnTuTu tarafından yapılan testlerde 841.177 puan almayı başardı.

Ekran6.1 inç
İşlemciApple A15 Bionic
Grafik İşlemcisiApple Quad-Core
RAM6 GB
Dahili Depolama128/256/512 GB ve 1 TB seçenekleri mevcut
Batarya2815 mAh
Ön Kamera12 MP
Arka Kamera12+12+12 MP

4. ROG Phone 5S Pro

ROG Phone 5S Pro

AnTuTu tarafından aylık olarak yayınlanan listenin dördüncü sırasında ROG Phone 5s Pro yer alıyor. 2021 yılının Ağustos ayında tanıtılan cihaz, güçlü donanımı sayesinde AnTuTu testlerinden yüksek bir puan alarak üst sıralara yerleşmeyi başardı.

Bilindiği üzere ROG Phone 5, bir süredir AnTuTu listesinin vazgeçilmezleri arasına girmişti. ROG Phone 5S Pro da güçlü donanımı sayesinde bu ay yapılan testlerle birlikte listeye girmeyi başardı. Çünkü ROG Phone 5S Pro, bu ay yapılan AnTuTu testlerinde 838.937 puan almayı başardı. RAM ve işlemci gücüyle dikkat çeken telefon, henüz Türkiye’de resmi olarak satılmıyor.

Ekran6.78 inç
İşlemciQualcomm Snapdragon 888+
Grafik İşlemcisiAdreno 660
RAM18 GB
Dahili Depolama512 GB
Batarya6000 mAh
Ön Kamera24 MP
Arka Kamera64+13+5 MP

5. ROG Phone 5

Asus-rog-phone-5-tanitildi

Asus’un yeni serisinin modellerinden ROG Phone 5, listede geçen ay olduğu gibi 5.sırada yer alıyor. Mart ayında tanıtılan telefonun, güçlü donanımıyla listelerde 1. sırayı almıştı. Ancak güçlü rakipleri telefonu listede 5.sıraya itti.

Mart 2021’de tanıtılan ve 823.213 puan alan cihazın henüz ülkemizde satışı bulunmuyor.

Ekran6.78 inç
İşlemciSnapdragon 888
Grafik İşlemcisiAdreno 660
RAM8 ve 16 GB seçenekleri mevcut
Dahili Depolama128 ve 256 GB seçenekleri mevcut
Batarya6000 mAh
Ön Kamera24 MP
Arka Kamera64+13+5 MP

6. realme GT

Realme-GT AnTuTu puanı yüksek telefonlar

2021 yılına damga vuran telefonlardan realme GT, AnTuTu tarafından yayınlanan 2021 Aralık ayı listesinde, geçen ay olduğu gibi altıncı sırada yer alıyor.Realme, özellikle kapak tasarımında sıradan tasarımlardan uzaklaşmak istemiş gibi duruyor. Çünkü telefonun oldukça farklı bir kapak tasarımı mevcut. Bunun dışında telefonun renk seçenekleri, tasarımla uyumlu seçilmiş. Bu da telefona ayrı bir hava katıyor.

realme GT, 815.928 puan ile AnTuTu puanı en yüksek telefonlar listesinde yer almayı başarıyor.

Ekran6.43 inç
İşlemciQualcomm Snapdragon 888
Grafik İşlemcisiAdreno 660
RAM8/12GB RAM seçenekleri mevcut
Dahili Depolama128/256 seçenekleri mevcut
Batarya4500 mAh
Ön Kamera16 MP
Arka Kamera64+8+2 MP

7. Vivo IQOO 7

AnTuTu’nun bu ay yayımladığı listede 7.sırada Vivo iQOO 7 bulunmaktadır. 2021 yılının ocak ayında satışa sunulan telefon güçlü donanımıyla çok kısa sürede listelerde üst sıralara yerleşmeyi başardı.

Telefonun görünüşüne bakacak olursak, tasarım anlamında çok güzel bir telefon olduğunu söyleyemeyeceğiz. Bunun yanı sıra telefonun beyaz, siyah ve mavi renk seçenekleri bulunuyor. Beyaz renk seçeneği gayet sade ve güzel dursa da mavi ve siyah renk seçenekleri için aynı şeyi söyleyebilmek pek mümkün değil.

iQOO 7’nin 8 GB RAM bulunan versiyonu 584 dolar, 12 GB RAM bulunan modeli ise 647 dolar fiyatıyla piyasaya sunuldu. Fakat, cihaz ülkemizde henüz satılmamaktadır. Cihazın bu ay aldığı AnTuTu puanı ise 815.414 oldu.

Ekran6.62 inç
İşlemciQualcomm Snapdragon 888
Grafik İşlemcisiAdreno 660
RAM8 ve 12 GB seçenekleri mevcut
Dahili Depolama128 ve 256 GB seçenekleri mevcut
Batarya4000 mAh
Ön Kamera16 MP
Arka Kamera48+13+13 MP

8. iPhone 13

iphone 13

iPhone 13, AnTuTu tarafından yapılan testlerde bu ay 8.sıraya geriledi. Bazı teknoloji meraklıları tarafından iPhone 13 donanımı biraz zayıf olarak yorumlanmıştı. Fakat Apple tarafından tercih edilen donanımlar, iOS ile birlikte birleşince kullanıcıları memnun edecek bir performans ortaya çıkıyor.

Bu durum, AnTuTu testlerinde de gözüküyor. iPhone 13, bu ay yapılan AnTuTu testlerinden 801.118 puan almayı başardı.

Ekran6.1 inç
İşlemciApple A15 Bionic
Grafik İşlemcisiApple Quad-Core
RAM4 GB
Dahili Depolama128/256 ve 512 GB seçenekleri mevcut
Batarya3227 mAh
Ön Kamera12 MP
Arka Kamera12+12 MP

9. Motorola Moto G200 5G

Motorola Moto G200 5G

AnTuTu tarafından aylık olarak yayınlanan listede bu ay, dokuzuncu sırada Motorola Moto G200 5G modeli yer alıyor. Motorola, son zamanlarda ürettiği akıllı telefon modelleri ile sık sık gündeme geliyor. Şirket, üst düzey telefon modelleri ile piyasada adından söz ettirmeyi başarıyor. Bundan dolayı yakın zamanda tanıtılan Moto G200 5G modelinin de listede yer alması şaşırtıcı olmadı.

Şirket, bu modelde oldukça şık bir tasarım kullandı diyebiliriz. Bu sayede Motorola, sadece donanımıyla değil aynı zamanda tasarımıyla da kullanıcılarını memnun eden bir telefon modeli geliştirmeyi başardı.

Motorola Moto G200 5G, bu ay yapılan AnTuTu testlerinden 804.693 puan aldı. Böylece cihaz, kısa sürede en yüksek AnTuTu puanına sahip olan cihazlar listesinde kendisine yer bulmayı başardı.

Ekran6.8 inç
İşlemciQualcomm Snapdragon 888+ 5G
Grafik İşlemcisiAdreno 660
RAM8 GB
Dahili Depolama128 GB
Batarya5000 mAh
Ön Kamera16 MP
Arka Kamera108+8+2 MP

10. iPhone 13 Mini

AnTuTu Puanı yüksek telefonlar - iphone 13 mini

iPhone 13 serisi, ilk AnTuTu testinden tüm modelleriyle ilk 10’da yer edinmeyi başardı. iPhone 13 mini de yayınlanan listede 10.sırada yer alıyor. Apple, genel olarak iPhone 13’ün tüm modellerinde benzer bir tasarım kullanmayı tercih etti. Bundan dolayı iPhone 13 mini, ekran boyutu dışında tasarım konusunda serinin diğer modellerinden farksız diyebiliriz.

iPhone 13 mini de bazı teknoloji takipçileri tarafından zayıf bir telefon olarak görülüyor. Fakat Apple, yakaladığı yazılım ve donanım uyumu sayesinde iPhone 13 mini kullanıcılarını performans anlamında memnun etmeyi başarıyor.

Yapılan AnTuTu testleri de bu görüşü doğruluyor diyebiliriz. Çünkü iPhone 13 mini, bu ay yapılan AnTuTu testlerinden 796.152 puan almayı başardı.

Ekran5.4 inç
İşlemciApple A15 Bionic
Grafik İşlemcisiApple Quad-Core
RAM4 GB
Dahili Depolama128/256 ve 512 GB seçenekleri mevcut
Batarya2425 mAh
Ön Kamera12 MP
Arka Kamera12+12 MP

AnTuTu tarafından aylık olarak paylaşılan tablodaki en yüksek puanı bulunan telefonlar, listemizde görüldüğü gibi sıralanıyor.

Sizin telefonunuz da AnTuTu puanı en yüksek telefonlar arasında mı? Sizler de cihazlarınızın AnTuTu puanlarını aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, teknoloji ile ilgili araştırmalar yapmayı seven, oyun ve spor tutkunu bir uluslararası girişimcilik öğrencisi.“AnTuTu Puanı Yüksek Telefonlar – Ocak 2022” üzerine 6 yorum

 1. Selam bende mi10pro var antutu V8 puanı 606bin küsür ipone promax ise V8 de 570binde mi10pro antutu V8 da 676bin ama listede neden yok

  Cevapla
  • Merhaba Taner Bey,

   Yazımızdaki liste, AnTuTu’nun aylık olarak yayımladığı verilere göre güncellenmektedir. AnTuTu’nun 2021 Nisan ayında yayımladığı verilere göre iPhone 12 Pro Max 642.120 puan alırken Mi 10T Pro 5G ise 587.995 puan aldı. Mi 10 Pro ise nisanda yayımlanan listede bulunmamaktadır. AnTuTu’nun aylık olarak güncellediği listede cihazların puanları değişebilmektedir.

   Cevapla
  • Ramazan Bey merhaba,

   İki model de performans odaklı üretildiler. ZTE Red Magic 6, ekran ve kamera performansıyla ROG 5’e göre bir tık daha önde diyebiliriz. Ancak ROG 5’in 16 GB RAM ve 256 GB dahili depolama alanı bulunduran modeli mevcut. Bu modelle Red Magic 6’yı oyunlarda kıyaslayacak olursak ROG 5’in oyunlarda verdiği performans biraz daha önde duruyor.

   Ancak iki model de performans odaklı olduğu için tercihiniz hangi modelden yana olursa olsun oyunlardaki performansıyla sizi pişman etmeyecektir.

   Cevapla

Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.