AnTuTu Puanı Yüksek Telefonlar – Mayıs 2023

Hepimiz yeni bir teknolojik cihaz almadan önce geniş araştırmalar yaparız. Kullanıcı yorumları, uzun süreli kullanım verileri gibi istatistikler cihazları almadan önce bizlere referans olmaktadır. Lakin bunların hepsini zaten bizler için analiz edip kıyaslayan bir sistem var. Birçoğumuz araştırma yaparken AnTuTu skoruna denk gelmişizdir. Peki bu AnTuTu skoru nedir? Nasıl ölçülür? Bu yazımızda sizler için hem AnTuTu’dan bahsedeceğiz hem de AnTuTu tarafından hazırlanan listeye göre puanı en yüksek telefonlar hangileridir, tanıtacağız.AnTuTu Puanı Nedir?

AnTuTu, Android ve iOS işletim sistemli cihazları belirli kategoriler üzerinden test eden bir sistemdir. Sistem, yaptığı testlere göre cihazları puanlandırıyor. Bazı kullanıcılar AnTuTu’nun güvenilirliği açısından tereddüt yaşamaktadır. Ancak iddialara rağmen dünya genelinde akıllı cihazları en iyi kıyaslayıp puanlandıran sistem AnTuTu’dur diyebiliriz. Peki AnTuTu cihazları hangi konularda test edip puanlıyor? Gelin hep birlikte AnTuTu’nun kategorilerine bakalım.

AnTuTu’nun testleri 6 aşamadan oluşmaktadır. Bunlar:

Kullanıcı Deneyimi (UX)

Kullanıcı deneyimi puanı cihazın günlük performansının değerlendirildiği kategoridir. Bu testte sistem, cihazın günlük yaşantıda nasıl bir performans göstereceğini test eder.

AnTuTu UX, çoklu görev puanı ve çalışma zamanı puanı olmak üzere 2 kategoriye ayrılıyor. Çoklu görev puanı, cihazın aynı anda yaptığı işlemlerdeki performansını ölçüyor. Cihaz ne kadar güçlü bir işlemciye sahipse aynı anda yapılan işlemlerde o kadar iyi performans gösterir. O yüzden işlemcisi güçlü cihazlar, çoklu görev puanı kategorisinden yüksek puan almaktadır. Çalışma zamanı puanı ise cihazın standart işlemleri ne kadar sürede yapabildiğini ölçmektedir.

RAM

Cihazın işlem hızını temel olarak 2 tane donanım etkiliyor diyebiliriz (tabii ki yazılım, hafıza gibi faktörler de etkilemektedir). Bir cihazın RAM ve işlemcisi ne kadar iyi olursa cihaz o kadar iyi performans gösterecektir. RAM’ler, işlemlerinizi yaparken cihazların bilgileri geçici olarak depoladığı belleklerdir. Belirttiğimiz gibi cihazların RAM gücü ne kadar artarsa performansı da o ölçüde artar. AnTuTu da RAM testinde cihazların RAM’lerinin okuma ve yazma hızlarını ölçmektedir.

İşlemci (CPU)

İşlemciler, akıllı cihazlar için beyin görevini görmektedir. Cihazın işlemcisinin kalitesine göre cihazın gösterdiği hız değerleri, performans değerleri değişmektedir. Bu yüzden AnTuTu testlerinin en önemlilerinden birisi işlemci testi diyebiliriz. AnTuTu, CPU tamsayısı ve CPU kayan noktası olarak işlemcileri puanlandırır.

Grafik İşlemci (GPU)

Akıllı cihazlarınızla çok fazla oyun oynuyorsanız AnTuTu testlerinde dikkat etmeniz gereken en önemli kategorilerden birisi de grafik işlemcisidir. Grafik işlemcileri, oyunlarda ve yüksek donanım gerektiren programlarda devreye giren bir donanımdır. AnTuTu, grafik işlemcisi testinde cihazların hem 2D hem de 3D performanslarını ölçmektedir. PUBG, Sniper 3D gibi oyunlar 3D grafikler kullanırken, biraz daha basit grafikli oyunlar 2D grafikleri tercih etmektedir.

Giriş ve Çıkış Puanları (IO)

Akıllı cihazlarla işlem yaparken bilgilerin geçici olarak RAM üzerine depolandığını belirtmiştik. Bilgileriniz kalıcı olarak ise hafıza kartlarına ya da cihazınızın depolama alanına kayıt edilmektedir. AnTuTu bu kategoride ise cihazınızın hafızasına kayıt edilen bilgilerin kayıt ve çıkış hızını ölçmektedir. Cihazın giriş puanı ne kadar yüksek ise indirdiğiniz uygulamalar/belgeler o kadar hızlı kurulur. Ayrıca cihazın hızını etkileyen bir diğer faktör de depolama alanıdır.Genel Puan

Genel puan kısmını ise yukarıda tek tek açıkladığımız kategorilerin ortalaması olarak tanımlayabiliriz. Cihaz hakkında araştırma yaparken kullanıcılar çoğunlukla genel puanı görmektedir. Cihazları kıyaslarken genel puanlar kullanılmaktadır.

AnTuTu Puanı Kaç Olmalı?

Her cihazın çok güçlü ve zayıf yanları bulunmaktadır. AnTuTu genel puanında cihazı genel olarak değerlendirdiği için “şu puandaki cihazlar iyi, şu puandaki cihazlar kötü” dememiz mümkün değildir. AnTuTu kategorilerini sizler için açıkladık. Cihazları kullanım amacınıza göre kıyaslamanız sizler için daha iyi olacaktır.

Oyun oynamak için bir akıllı cihaz alacaksanız grafik işlemci puanı yüksek cihazlara bakmanız gerekmektedir. Tabii ki genel puana göre de değerlendirme yapabilirsiniz. Lakin oyun oynamak için grafik işlemcisi çok önemli olduğu için önceliğiniz bu kategori olmalı. Günlük kullanım için bir akıllı cihaz alacaksanız genel puanı referans almanızda bir sıkıntı olmayacaktır.

AnTuTu Puanı En Yüksek Telefonlar

1. ASUS ROG 7 Ultimate

ASUS ROG 7 Ultimate

AnTuTu tarafından hazırlanan listenin bu ay zirvesinde Asus tarafından üretilen ROG 7 Ultimate yer alıyor. Asus, uzun süredir ROG serisi altında ürettiği akıllı telefonlar ile AnTuTu listelerinin zirvesinde yer almayı başarıyor. Bu doğrultuda ROG 7 Ultimate de rakiplerine göre daha yüksek bir puan alarak bu ay zirvede yer alıyor.

Asus, bu modelde kullandığı tasarımla telefonun bir oyuncu telefonu olduğunu tasarımıyla kanıtlıyor diyebiliriz. Bunun yanı sıra telefonun oldukça şık bir tasarıma sahip olduğunu söylemek mümkün. Böylece Asus, tasarım konusunda kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor.

Ancak telefon, tasarımından ziyade donanımıyla ön plana çıkıyor. Öyle ki Asus, bu modelde en güncel ve güçlü donanımları kullanmayı tercih etti. Böylece ortaya bir performans canavarı hâline gelen Asus ROG 7 Ultimate çıktı. Asus ROG 7 Ultimate, bu ay yapılan AnTuTu testlerinden 1.330.011 puan almayı başardı.

Ekran6.78 İnç, AMOLED, FHD+
İşlemciQualcomm Snapdragon 8 Gen 2
Grafik İşlemcisiAdreno (Snapdragon 8 Gen 2)
RAM16 GB
Dahili Depolama512 GB
Batarya6000 mAh, 65W
Ön Kamera32 MP
Arka Kamera50+13+5 MP

2. Nubia Red Magic 8 Pro+

antutu puanı yüksek telefonlar - Nubia Red Magic 8 Pro+

Nubia, son zamanlarda performansı yüksek akıllı telefon modelleriyle ön plana çıkan bir başka teknoloji üreticisidir. Öyle ki şirket, son aylarda AnTuTu listesine Red Magic modelleriyle sıklıkla girmeyi başarıyor. Nitekim Nubia, bu ay da Red Magic 8 Pro+ ile listenin 2.sırasında kendisine yer bulmayı başardı.

Nubia, ürettiği telefonlarda genellikle sade tasarımlar kullanmayı tercih ediyor. Şirket, Red Magic 8 Pro+ modelinde sadelik ve şıklığı bir araya getirmeye çalıştı. Bunun sonucunda Red Magic 8 Pro+ kullanıcılarının genelini memnun etmeyi başaran bir tasarımla kullanıcılarıyla buluşuyor.

Cihaz, temel olarak donanımıyla ön plana çıkıyor. Çünkü Red Magic 8 Pro+ işlemciden RAM’e kadar neredeyse tüm alanlarda en güncel donanımlara sahip. 2022 yılının son aylarında tanıtılan cihaz, 2023 yılında güncelliğini korumayı başararak üst segment akıllı telefon modelleriyle rekabet edebilmektedir. Hatta öyle ki Nubia Red Magic 8 Pro+ bu ay yapılan AnTuTu testlerinden 1.304.757 puan alarak kendisine 2.sırada yer buldu.

Ekran6.8 İnç, AMOLED, FHD+
İşlemciQualcomm Snapdragon 8 Gen 2
Grafik İşlemcisiAdreno (Snapdragon 8 Gen 2)
RAM12 ve 16 GB RAM seçenekleri mevcut
Dahili Depolama256, 512 GB ve 1 TB seçenekleri mevcut
Batarya5000 mAh, 165W
Ön Kamera16 MP
Arka Kamera50+8+2 MP

3. Xiaomi Mi 13 Pro

Xiaomi Mi 13 Pro

AnTuTu puanı en yüksek telefonlar listemize Xiaomi Mi 13 Pro ile devam ediyoruz. Xiaomi, AnTuTu tarafından hazırlanan listede kendisine en sık yer bulan teknoloji üreticilerinden birisidir. Öyle ki şirket, neredeyse her yıl geliştirdiği yeni akıllı telefon modelleriyle listenin ilk sıralarına yerleşmeyi başarıyor. Bu doğrultuda Xiaomi Mi 13 Pro da bu ay yapılan AnTuTu testlerinde en yüksek puanı alan 3.akıllı telefon olmayı başardı.Sade tasarımıyla dikkat çeken telefon, seçilen renk seçenekleri sayesinde oldukça şık durmaktadır. Bunun yanı sıra Xiaomi, neredeyse tüm amiral gemisi modellerinde olduğu gibi bu modelde de tasarımdan ziyade donanım ile ön plana çıkmayı tercih etti. Güncel donanımlarla donatılan cihaz, bu sayede kullanıcılarına oldukça yüksek performans sağlıyor. Cihazın yüksek performansı yapılan testlerde de ortaya çıkıyor. Xiaomi Mi 13 Pro, bu ay yapılan AnTuTu testlerinden 1.280.444 puan almayı başardı.

Ekran6.73 İnç, AMOLED, QHD+
İşlemciQualcomm Snapdragon 8 Gen 2
Grafik İşlemcisiAdreno (Snapdragon 8 Gen 2)
RAM8 ve 12 GB RAM seçenekleri mevcut
Dahili Depolama128, 256 ve 512 GB seçenekleri mevcut
Batarya4820 mAh, 120W
Ön Kamera32 MP
Arka Kamera50+50+50 MP

4. Xiaomi Mi 13

antutu puanı yüksek telefonlar - Xiaomi Mi 13

Teknoloji devi Xiaomi, bir başka akıllı telefon modeliyle daha AnTuTu puanı en yüksek cihazlar listesinde kendisine yer buluyor. Xiaomi 13 serisi, 2023 yılında akıllı telefon sektörüne damgasını vuran serilerden birisi olmayı başardı. Bu doğrultuda serininin Xiaomi Mi 13 modeli de performansıyla kullanıcılarını fazlasıyla memnun etmektedir.

Xiaomi, bu seride neredeyse tüm modellerde aynı tasarımı kullanmayı tercih etti. Yani bu modelde de akıllı telefon kullanıcılarını sade fakat şık duran bir tasarım karşılıyor. Ayrıca kullanılan renk seçenekleri, serinin tasarımını daha da şık gösteriyor. Bunun yanı sıra seri, tasarımdan ziyade donanım noktasında ön plana çıkıyor.

En güncel Qualcomm işlemciden gücünü alan cihaz, 8 ve 12 GB RAM seçenekleriyle kullanıcılarına güçlü bir performans veriyor. Böylece Xiaomi Mi 13, AnTuTu testlerinden bu ay 1.275.164 puan almayı başardı. Bu puan da cihazı bu ay en yüksek puana sahip olan 4.akıllı telefon modeli yaptı.

Ekran6.36 İnç, AMOLED, FHD+
İşlemciQualcomm Snapdragon 8 Gen 2
Grafik İşlemcisiAdreno (Snapdragon 8 Gen 2)
RAM8 ve 12 GB RAM seçenekleri mevcut
Dahili Depolama128, 256 ve 512 GB seçenekleri mevcut
Batarya4500 mAh, 67W
Ön Kamera32 MP
Arka Kamera50+12+10 MP

5. Vivo iQOO 11 Pro

iQOO 11 Pro

Vivo, bir modeliyle daha AnTuTu listesinin üst sıralarında kendisine yer buldu. iQOO 11 Pro da 2022 yılının son aylarında tanıtılan cihazlardan birisidir. Öyle ki iQOO 11 Pro hem tasarımı hem de donanımıyla yılın son günlerinde teknoloji gündeminde kendisine fazlaca yer buldu.

Vivo, yeni birçok telefon modeline farklı tasarımlar kullanmayı tercih ediyor. Bu doğrultuda iQOO 11 Pro, sade aynı zamanda da yaratıcı bir tasarıma sahip diyebiliriz. Şirket, özellikle arka kamera kısmında yeni bir tasarım denemeyi tercih etti.

Bunun yanı sıra iQOO 11 Pro, tasarımından ziyade donanımıyla ön plana çıkmayı başarıyor. Neredeyse tüm donanımları yeni nesil olan iQOO 11 Pro, AnTuTu tarafından yapılan bu ay yapılan testlerde kalitesini kanıtlamayı başardı. Vivo iQOO 11 Pro, yapılan testlerden 1.273.371 puan alarak bu ay AnTuTu listesinde en çok puana sahip olan 5.akıllı telefon oldu.

Ekran6.78 inç
İşlemciQualcomm Snapdragon 8 Gen 2
Grafik İşlemcisiAdreno 740
RAM8, 12 ve 16 GB seçenekleri mevcut
Dahili Depolama256 ve 512 GB seçenekleri mevcut
Batarya4700 mAh
Ön Kamera16 MP
Arka Kamera50+13+50 MP

6. Samsung Galaxy S23 Ultra

Samsung Galaxy S23 Ultra

AnTuTu puanı en yüksek akıllı telefonlar listesinin 6.sırasında Samsung Galaxy S23 Ultra yer alıyor. Samsung, yeni amiral gemisi modeliyle teknoloji gündeminde kendisine yer bulmayı başardı. 2023’ün ilk aylarında tanıtılan Galaxy S23 serisi, güçlü modelleriyle teknoloji kullanıcılarının ilgisini çekiyor. Öyle ki serinin en güçlü modellerinden olan Samsung Galaxy S23 Ultra, bu ay yapılan AnTuTu testlerinden 1.227.159 puan almayı başardı.

Samsung, Galaxy S23 serisinin modellerinde sade bir tasarım kullanmayı tercih etti. Bunun yanı sıra şirket, Galaxy Note serisini sürdürmeme kararı aldığı için Samsung Galaxy S23 Ultra modelini kalemli olarak tasarladı. Bu doğrultuda Samsung Galaxy S23 Ultra, özellikle telefonuyla çizim yapan kişilere hitap etmektedir.

Ekran6.8 İnç, Dynamic AMOLED, QHD+
İşlemciQualcomm Snapdragon 8 Gen 2
Grafik İşlemcisiAdreno (Snapdragon 8 Gen 2)
RAM8 ve 12 GB RAM seçenekleri mevcut
Dahili Depolama256, 512 GB ve 1 TB seçenekleri mevcut
Batarya5000 mAh, 45W
Ön Kamera12 MP
Arka Kamera200+12+10+10 MP

7. Samsung Galaxy S23+

Samsung Galaxy S23+

Samsung, bu ay yapılan AnTuTu testleri sonucunda tüm Galaxy S23 modelleriyle listede kendisine yer bulmayı başardı. Bu doğrultuda AnTuTu puanı en yüksek telefonlar listesinde bu ay 7.sırada bir başka Galaxy S23 modeli olan Samsung Galaxy S23+ yer alıyor.Oldukça sade bir tasarıma sahip olan Samsung Galaxy S23+ aynı zamanda fazlasıyla şık durmaktadır. Bu noktada Samsung’un tasarım konusunda oldukça başarılı bir iş çıkarttığını belirtmemiz gerekiyor. Bunun yanı sıra teknoloji devi, renk seçenekleri konusunda da oldukça başarılı bir iş çıkarttı.

Ayrıca Samsung Galaxy S23+ tasarımı kadar donanımıyla da kullanıcılarını etkilemeyi başarıyor. Serinin en güçlü modellerinden birisi olan Samsung Galaxy S23+ güncel donanımlarla donatıldı. Bu sayede Samsung Galaxy S23+ bu ay yapılan AnTuTu testlerinden 1.223.151 puan almayı başardı.

Ekran6.6 İnç, Dynamic AMOLED, FHD+
İşlemciQualcomm Snapdragon 8 Gen 2
Grafik İşlemcisiAdreno (Snapdragon 8 Gen 2)
RAM8 GB
Dahili Depolama256 ve 512 GB seçenekleri mevcut
Batarya4700 mAh, 45W
Ön Kamera12 MP
Arka Kamera50+12+10 MP

8. Samsung Galaxy S23

antutu puanı yüksek telefonlar - Samsung Galaxy S23

AnTuTu puanı en yüksek telefonlar listemizde 8.sırada bir başka Galaxy S23 modeli yer alıyor. Samsung, 2023 yılının ilk aylarında tanıttığı seri ile telefon gündeminde kendisine önemli ölçüde yer bulmayı başardı. Bu doğrultuda serinin orta segmentten üst segmente geçiş modeli olan Samsung Galaxy S23 de kullanıcılarından geçer not aldı.

Galaxy S23 serisinin Ultra modeli dışında Samsung Galaxy S23 ve Samsung Galaxy S23+ modellerinde aynı tasarım kullanıldı. Bu doğrultuda Samsung Galaxy S23, sade ve şık tasarımıyla dikkat çekiyor. Bunun yanı sıra Samsung, seriyi tasarımın yanı sıra donanımla da ön plana çıkartmayı başardı.

Güncel donanımlarla donatılan Samsung Galaxy S23, güçlü donanımları sayesinde rakiplerinin ciddi ölçüde önüne geçmeyi başardı. Ayrıca telefonun yüksek güçteki donanımları, kendilerini performans testlerinde de ortaya koydular. Bu ay yapılan AnTuTu testlerinde Samsung Galaxy S23, 1.192.382 puan almayı başardı.

Ekran6.1 İnç, Dynamic AMOLED, FHD+
İşlemciQualcomm Snapdragon 8 Gen 2
Grafik İşlemcisiAdreno (Snapdragon 8 Gen 2)
RAM8 GB
Dahili Depolama128, 256 ve 512 GB seçenekleri mevcut
Batarya3900 mAh, 25W
Ön Kamera12 MP
Arka Kamera50+12+10 MP

9. OnePlus 11

antutu puanı yüksek telefonlar - OnePlus 11

OnePlus 11, 2023 yılına damgasını vurmayı başaran akıllı telefon modellerinden birisidir. 2023 yılının ilk aylarında tanıtılan OnePlus 11, tasarımından donanımına kadar neredeyse tüm yönleriyle akıllı telefon piyasasında adından fazlasıyla söz ettirmeyi başardı.

OnePlus 11, özellikle arka kamera tasarımıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Şirket, bu modelde tasarıma yaratıcılık katabilmek adına farklı bir arka kamera tasarımı kullanmayı tercih etti. Böylece OnePlus 11, tasarım konusunda kullanıcılarını genel anlamda memnun etmeyi başarıyor.

Bunun yanı sıra cihaz, donanım noktasında da oldukça iddialı. Yeni nesil donanımlarla donatılan OnePlus 11, donanım noktasındaki gücünü AnTuTu tarafından yapılan testlerde ortaya koydu. Öyle ki cihaz, bu ay yapılan AnTuTu testlerinden 1.140.711 puan alarak 9.sırada kendisine yer buldu.

Ekran6.7 İnç, AMOLED, QHD+
İşlemciQualcomm Snapdragon 8 Gen 2
Grafik İşlemcisiAdreno (Snapdragon 8 Gen 2)
RAM8 ve 16 GB RAM seçenekleri mevcut
Dahili Depolama128 ve 256 GB seçenekleri mevcut
Batarya5000 mAh, 100W
Ön Kamera16 MP
Arka Kamera50+48+32 MP

10. HONOR Magic 5

HONOR Magic 5

AnTuTu tarafından bu ay hazırlanan listenin 10.sırasında HONOR Magic 5 yer alıyor. HONOR Magic 5, 2023 yılında tanıtılan akıllı telefon serilerinden birisidir. Bu doğrultuda HONOR, çok güçlü akıllı telefon modellerini kullanıcılarına sağlıyor. Bu modellerden birisi de HONOR Magic 5 olarak karşımıza çıkıyor.

Hem sadeliği hem de şıklığı bir arada tasarlayan HONOR, tasarım konusunda oldukça başarılı bir iş çıkarttı. Bunun yanı sıra şirket, kullandığı renk seçenekleriyle cihazın yaratıcı tasarımını daha da ön plana çıkartıyor. HONOR Magic 5 tasarımı kadar donanımıyla da kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor.Yeni nesil Qualcomm işlemciye sahip olan HONOR Magic 5’de 12 GB RAM mevcut. Bunun yanı sıra şirket, bataryadan depolama alanına kadar birçok noktada kullanıcılarını memnun etmeyi başardı. HONOR Magic 5, bu ay yapılan AnTuTu testlerinden güçlü donanımları sayesinde 1.082.500 puan aldı.

Ekran6.73 İnç, OLED, FHD+
İşlemciQualcomm Snapdragon 8 Gen 2
Grafik İşlemcisiAdreno (Snapdragon 8 Gen 2)
RAM12 GB RAM
Dahili Depolama512 GB
Batarya5100 mAh, 66W
Ön Kamera12 MP
Arka Kamera54+50+32 MP

AnTuTu tarafından aylık olarak paylaşılan tablodaki en yüksek puanı bulunan telefonlar, listemizde görüldüğü gibi sıralanıyor. AnTuTu tarafından hazırlanan bu liste, aylık olarak güncellenmektedir. Bundan dolayı sizler de her ay en yüksek AnTuTu puanına sahip akıllı telefonlar hakkında bilgi almak istiyorsanız aylık olarak güncellenen bu yazımızı takip edebilirsiniz!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.


“AnTuTu Puanı Yüksek Telefonlar – Mayıs 2023” üzerine 10 yorum

 1. Selam bende mi10pro var antutu V8 puanı 606bin küsür ipone promax ise V8 de 570binde mi10pro antutu V8 da 676bin ama listede neden yok

  • Merhaba Taner Bey,

   Yazımızdaki liste, AnTuTu’nun aylık olarak yayımladığı verilere göre güncellenmektedir. AnTuTu’nun 2021 Nisan ayında yayımladığı verilere göre iPhone 12 Pro Max 642.120 puan alırken Mi 10T Pro 5G ise 587.995 puan aldı. Mi 10 Pro ise nisanda yayımlanan listede bulunmamaktadır. AnTuTu’nun aylık olarak güncellediği listede cihazların puanları değişebilmektedir.

  • Mücahit Bey merhaba,

   Yorumunuz için teşekkür ederiz. Cihazın teknik detaylarını güncelledik.

  • Ramazan Bey merhaba,

   İki model de performans odaklı üretildiler. ZTE Red Magic 6, ekran ve kamera performansıyla ROG 5’e göre bir tık daha önde diyebiliriz. Ancak ROG 5’in 16 GB RAM ve 256 GB dahili depolama alanı bulunduran modeli mevcut. Bu modelle Red Magic 6’yı oyunlarda kıyaslayacak olursak ROG 5’in oyunlarda verdiği performans biraz daha önde duruyor.

   Ancak iki model de performans odaklı olduğu için tercihiniz hangi modelden yana olursa olsun oyunlardaki performansıyla sizi pişman etmeyecektir.

Yorumlar kapalı.