AnTuTu Puanı Yüksek Telefonlar – Kasım 2022

Hepimiz yeni bir teknolojik cihaz almadan önce geniş araştırmalar yaparız. Kullanıcı yorumları, uzun süreli kullanım verileri gibi istatistikler cihazları almadan önce bizlere referans olmaktadır. Lakin bunların hepsini zaten bizler için analiz edip kıyaslayan bir sistem var. Birçoğumuz araştırma yaparken AnTuTu skoruna denk gelmişizdir. Peki bu AnTuTu skoru nedir? Nasıl ölçülür? Bu yazımızda sizler için hem AnTuTu’dan bahsedeceğiz hem de AnTuTu tarafından hazırlanan listeye göre puanı en yüksek telefonlar hangileridir, tanıtacağız.AnTuTu Puanı Nedir?

AnTuTu, Android ve iOS işletim sistemli cihazları belirli kategoriler üzerinden test eden bir sistemdir. Sistem, yaptığı testlere göre cihazları puanlandırıyor. Bazı kullanıcılar AnTuTu’nun güvenilirliği açısından tereddüt yaşamaktadır. Ancak iddialara rağmen dünya genelinde akıllı cihazları en iyi kıyaslayıp puanlandıran sistem AnTuTu’dur diyebiliriz.

Peki AnTuTu cihazları hangi konularda test edip puanlıyor? Gelin hep birlikte AnTuTu’nun kategorilerine bakalım.

AnTuTu’nun testleri 6 aşamadan oluşmaktadır. Bunlar:

Kullanıcı Deneyimi (UX)

Kullanıcı deneyimi puanı cihazın günlük performansının değerlendirildiği kategoridir. Bu testte sistem, cihazın günlük yaşantıda nasıl bir performans göstereceğini test eder.

AnTuTu UX, çoklu görev puanı ve çalışma zamanı puanı olmak üzere 2 kategoriye ayrılıyor. Çoklu görev puanı, cihazın aynı anda yaptığı işlemlerdeki performansını ölçüyor. Cihaz ne kadar güçlü bir işlemciye sahipse aynı anda yapılan işlemlerde o kadar iyi performans gösterir. O yüzden işlemcisi güçlü cihazlar, çoklu görev puanı kategorisinden yüksek puan almaktadır. Çalışma zamanı puanı ise cihazın standart işlemleri ne kadar sürede yapabildiğini ölçmektedir.

RAM

Cihazın işlem hızını temel olarak 2 tane donanım etkiliyor diyebiliriz (tabii ki yazılım, hafıza gibi faktörler de etkilemektedir). Bir cihazın RAM ve işlemcisi ne kadar iyi olursa cihaz o kadar iyi performans gösterecektir.

RAM’ler, işlemlerinizi yaparken cihazların bilgileri geçici olarak depoladığı belleklerdir. Belirttiğimiz gibi cihazların RAM gücü ne kadar artarsa performansı da o ölçüde artar. AnTuTu da RAM testinde cihazların RAM’lerinin okuma ve yazma hızlarını ölçmektedir.

İşlemci (CPU)

İşlemciler, akıllı cihazlar için beyin görevini görmektedir. Cihazın işlemcisinin kalitesine göre cihazın gösterdiği hız değerleri, performans değerleri değişmektedir. Bu yüzden AnTuTu testlerinin en önemlilerinden birisi işlemci testi diyebiliriz.

AnTuTu, CPU tamsayısı ve CPU kayan noktası olarak işlemcileri puanlandırır.

Grafik İşlemci (GPU)

Akıllı cihazlarınızla çok fazla oyun oynuyorsanız AnTuTu testlerinde dikkat etmeniz gereken en önemli kategorilerden birisi de grafik işlemcisidir. Grafik işlemcileri, oyunlarda ve yüksek donanım gerektiren programlarda devreye giren bir donanımdır.

AnTuTu, grafik işlemcisi testinde cihazların hem 2D hem de 3D performanslarını ölçmektedir. PUBG, Sniper 3D gibi oyunlar 3D grafikler kullanırken, biraz daha basit grafikli oyunlar 2D grafikleri tercih etmektedir.

Giriş ve Çıkış Puanları (IO)

Akıllı cihazlarla işlem yaparken bilgilerin geçici olarak RAM üzerine depolandığını belirtmiştik. Bilgileriniz kalıcı olarak ise hafıza kartlarına ya da cihazınızın depolama alanına kayıt edilmektedir.

AnTuTu bu kategoride ise cihazınızın hafızasına kayıt edilen bilgilerin kayıt ve çıkış hızını ölçmektedir. Cihazın giriş puanı ne kadar yüksek ise indirdiğiniz uygulamalar/belgeler o kadar hızlı kurulur. Ayrıca cihazın hızını etkileyen bir diğer faktör de depolama alanıdır.

Genel Puan

Genel puan kısmını ise yukarıda tek tek açıkladığımız kategorilerin ortalaması olarak tanımlayabiliriz. Cihaz hakkında araştırma yaparken kullanıcılar çoğunlukla genel puanı görmektedir. Cihazları kıyaslarken genel puanlar kullanılmaktadır.

AnTuTu Puanı Kaç Olmalı?

Her cihazın çok güçlü ve zayıf yanları bulunmaktadır. AnTuTu genel puanında cihazı genel olarak değerlendirdiği için “şu puandaki cihazlar iyi, şu puandaki cihazlar kötü” dememiz mümkün değildir.

AnTuTu kategorilerini sizler için açıkladık. Cihazları kullanım amacınıza göre kıyaslamanız sizler için daha iyi olacaktır. Oyun oynamak için bir akıllı cihaz alacaksanız grafik işlemci puanı yüksek cihazlara bakmanız gerekmektedir. Tabii ki genel puana göre de değerlendirme yapabilirsiniz. Lakin oyun oynamak için grafik işlemcisi çok önemli olduğu için önceliğiniz bu kategori olmalı. Günlük kullanım için bir akıllı cihaz alacaksanız genel puanı referans almanızda bir sıkıntı olmayacaktır.

AnTuTu Puanı En Yüksek Telefonlar

1. Asus ROG Phone 6

Antutu puanı yüksek telefonlar - Asus ROG Phone 6

Asus, ROG Phone serisinin bir modeliyle daha bu ay yayınlanan AnTuTu listesinde kendisine yer bulmayı başardı. Şirket, ROG serisi ile oyuncuları performansıyla memnun etmeyi başaran telefon modelleri üretiyor. Bu doğrultuda Asus, ROG Phone 6 serisiyle oldukça güçlü oyuncu telefonları geliştirdi. Serinin adını taşıyan Asus ROG Phone 6’da güçlü performansıyla kendisini kanıtlamayı başardı.

Asus, bu modeli serinin en temel telefonu olarak geliştirdi. Fakat buna rağmen şirket, bu modelde de oldukça güçlü donanımlar kullandı. Böylece Asus ROG Phone 6, kısa sürede akıllı telefon sektöründeki en iddialı telefon modellerinden birisi olmayı başardı.

Temmuz 2022’de tanıtılan cihaz, şimdilik sadece belirli ülkelerde satışa sunuldu. Asus ROG Phone 6, satışa sunulduğu ülkelerde kendisinden fazlasıyla söz ettiriyor. Öyle ki Asus ROG Phone 6, AnTuTu testlerinde de kendisini kanıtlamayı başardı. Çünkü Asus ROG Phone 6, bu ay yapılan AnTuTu testlerinden 1.117.077 puan almayı başardı.

Ekran6.78 inç
İşlemciQualcomm Snapdragon 8+ Gen 1
Grafik İşlemcisiAdreno 730
RAM8,12 ve 16 GB seçenekleri mevcut
Dahili Depolama256 ve 512 GB seçenekleri mevcut
Batarya6000 mAh
Ön Kamera12 MP
Arka Kamera50+13+5 MP

2. Asus ROG Phone 6 Pro

AnTuTu Puanı Yüksek Telefonlar - Asus ROG Phone 6 Pro

Bu ay yayınlanan AnTuTu sıralamasında ikinci sırasında da Asus ROG Phone serisinin 6 Pro modeli yer alıyor. Yakın zamanda tanıtılan Asus ROG Phone 6 Pro, kısa sürede AnTuTu puanı en yüksek telefonlar listesinde ilk sırada kendisine yer bulmayı başardı. Çeşitli yönleriyle teknoloji takipçilerini etkilemeyi başaran cihaz, bir süre AnTuTu listesinde üst sıralarda kendisine yer bulmaya devam edecek diyebiliriz.

Asus, ROG Phone serisinde yaratıcı ve oyun odaklı tasarımlar kullanmayı tercih ediyor. Bu doğrultuda ROG Phone 6 Pro, serinin hayranlarının beğenisini toplayan bir arka kapak tasarımına sahip. Bunun yanı sıra Asus, oluşturduğu tasarımda sunduğu renk seçenekleriyle de oldukça başarılı bir iş çıkarttı.

Cihaz, tasarımı kadar donanımıyla da ön plana çıkmayı başarıyor. Asus, bu modelde en güncel donanımları kullanmayı tercih etti. Bu sayede cihaz, günümüz için oldukça güçlü bir performans göstermeyi başarıyor. Öyle ki bu performans, AnTuTu testlerinde de kendisini gösterdi. Asus ROG Phone 6 Pro, bu ay yapılan AnTuTu testlerinden 1.116.637 puan alarak ikinci sırada kendisine yer bulmayı başardı.

Ekran6.78 inç
İşlemciSnapdragon 8+ Gen1
Grafik İşlemcisiAdreno 730
RAM18 GB RAM
Dahili Depolama512 GB dahili depolama alanı
Batarya6000 mAh
Ön Kamera12 MP
Arka Kamera50+13+5 MP

3. Xiaomi Mi 12T Pro

Xiaomi Mi 12T Pro

Teknoloji devi Xiaomi, ürettiği akıllı telefonlar ile teknoloji gündeminde adından söz ettirmeyi başarıyor. Şirket, Mi 12 serisiyle akıllı telefon piyasasında yine kendisini gösterdi. Bu doğrultuda Xiaomi, Mi 12T Pro ile güçlü bir akıllı telefonla kullanıcılarının karşısına çıktı. Öyle ki Xiaomi Mi 12T Pro, bu ay yapılan AnTuTu testlerinde 3.sırada yer almayı başardı.

Xiaomi, Mi 12 serisinde sade bir tasarım kullanmayı tercih etti. Bu doğrultuda Mi 12T Pro, arka kamera tasarımındaki yaratıcı unsurlarıyla ön plana çıkıyor. Bunun yanı sıra Xiaomi, metal görünümlü plastik kasa kullanarak cihazın hoş bir görünüm kazanmasını sağladı.

Xiaomi, neredeyse üretmiş olduğu tüm serilerde en az bir tane çok güçlü telefon modeli geliştirmeye çalışıyor. Xiaomi Mi 12T Pro da bu doğrultuda geliştirilen akıllı telefon modellerinden birisidir. Cihaz, sahip olduğu güçlü donanımlar sayesinde bu ay yapılan AnTuTu testlerinden 1.061.590 puan almayı başardı.

Ekran6.67 inç
İşlemciQualcomm Snapdragon 8+ Gen 1
Grafik İşlemcisiAdreno
RAM8 ve 12 GB seçenekleri mevcut
Dahili Depolama128 ve 256 GB seçenekleri mevcut
Batarya5000 mAh
Ön Kamera20 MP
Arka Kamera200+8+2 MP

4. ZTE Nubia Red Magic 7

ZTE Nubia Red Magic 7

AnTuTu tarafından bu ay yayınlanan listenin dördüncü sırasında son zamanların en popüler telefonlarından birisi olmayı başaran Nubia Red Magic 7 yer alıyor. Güçlü donanımıyla dikkat çeken telefon, 2022 yılına damgasını vurmayı şimdiden başardı diyebiliriz.

Telefon, oldukça yaratıcı bir tasarıma sahip. Klasikleşen tasarımların aksine Nubia Red Magic 7, daha renkli ve ilginç bir tasarımla kullanıcılarıyla buluşuyor. Bunun yanı sıra telefon, tasarımı kadar donanımıyla da dikkat çekmeyi başarıyor. Çünkü ZTE, bu modelde oldukça güçlü donanımlar kullanmayı tercih etti.

Nubia Red Magic 7, güçlü donanımı sayesinde bu ay yapılan AnTuTu testlerinden 1.055.626 puan almayı başardı. Bu puan da son zamanlarda bir akıllı telefonun aldığı en yüksek AnTuTu puanlarından birisi oldu.Ekran6.8 inç
İşlemciSnapdragon 8 Gen 1
Grafik İşlemcisiAdreno 730
RAM8, 12 ve 16 GB seçenekleri mevcut
Dahili Depolama128, 256 ve 512 GB seçenekleri mevcut
Batarya4500 mAh
Ön Kamera8 MP
Arka Kamera64+8+2 MP

5. Black Shark 5 Pro

Black Shark 5 Pro

Oyuncu akıllı telefonu ve ekipmanlarıyla ön plana çıkmayı başaran Black Shark, bu doğrultuda ürettiği cihazlarla adından söz ettirmeyi başarıyor. Öyle ki Black Shark, şimdi de 5 Pro modeliyle AnTuTu listesinde kendisine yer bulmayı başardı. Güçlü donanımıyla dikkatli üzerine toplayan cihaz, bu ay yayınlanan listede 5.sırada yer alıyor.

Black Shark 5 Pro, diğer Black Shark modelleri gibi oyunculara hitap eden bir tasarıma sahip. Şirket geliştiricileri, cihazda özellikle oyuncuların dikkatini çekebilecek bazı tasarım unsurları kullandılar. Bu sayede Black Shark 5 Pro, şık diyebileceğimiz bir tasarıma sahip.

Bunun yanı sıra cihaz, güçlü donanımıyla da ön plana çıkmayı başarıyor. Black Shark 5 Pro, güncel donanımlarla kullanıcılarıyla buluştu. Bu sayede cihaz, bu ay yapılan AnTuTu testlerinden 1.026.453 puan almayı başardı.

Ekran6.67 inç
İşlemciQualcomm Snapdragon 8 Gen 1
Grafik İşlemcisiAdreno
RAM8, 12 ve 16 GB seçenekleri mevcut
Dahili Depolama256 ve 512 GB seçenekleri mevcut
Batarya4650 mAh
Ön Kamera16 MP
Arka Kamera108+13+5 MP

6. Vivo X80

Vivo X80

AnTuTu tarafından bu ay yayınlanan listenin 6.sırasında Vivo X80 yer alıyor. Bilindiği üzere Vivo, 2022 yılının ilk aylarında yeni amiral gemisi modellerini tanıttı. X80 de bu modellerden birisi olarak dikkat çekiyor. Şirket, bu modelde en yeni donanımları kullanmaya çalıştı. Bu sayede Vivo, piyasadaki en güçlü performansa sahip cihazlardan birisini üretmeyi başardı.

Vivo X80, donanımı kadar tasarımıyla da kendisinden söz ettiriyor. Çünkü Vivo, bu modelde klasikleşen tasarımların dışına çıkmaya çalıştı. Bu kapsamda şirket, özellikle arka kamera tasarımıyla yenilikçi bir tasarım geliştirmeyi başardı.

Vivo X80, genel olarak değerlendirdiğimizde piyasada yer alan en güçlü telefonlardan birisi olarak ön plana çıkıyor. Nitekim telefonun gücü AnTuTu tarafından yapılan testlerde de kendisini kanıtladı. Vivo X80, bu ay yapılan testlerde 1.005.160 puan alarak 6.sıraya yerleşti.

Ekran6.78 inç
İşlemciMediaTek Dimensity 9000
Grafik İşlemcisiMali-G710 MC10
RAM8 ve 12 GB seçenekleri mevcut
Dahili Depolama128, 256 ve 512 GB seçenekleri mevcut
Batarya4500 mAh
Ön Kamera32 MP
Arka Kamera50+12+12 MP

7. Motorola Edge 30 Pro

Motorola Edge 30 Pro

Motorola, yeni tanıttığı amiral gemisi ile 2022’ye damga vuran şirketlerden birisi olmayı başardı. Şirket, yeni tanıttığı telefon ile Qualcomm’un yeni işlemcisini kullanan ilk şirketlerden birisi oldu. Bunun yanı sıra Motorla, güçlü işlemci sayesinde yeni cihazıyla birlikte bu ay yayınlanan AnTuTu listesinde 7.sırada yer almayı başardı.

Şirket, telefonda üst düzey bir performans yakalayabilmek adına güçlü işlemcinin yanı sıra güçlü donanımlar kullanmayı tercih etti. Bunun yanı sıra Motorola, telefonu donanımı kadar tasarımıyla da ön plana çıkartmaya çalıştı. Bundan dolayı cihaz, oldukça etkileyici bir tasarıma sahip diyebiliriz.

Hem tasarımıyla hem de donanımıyla ön plana çıkmayı başaran Motorola Edge 30 Pro, bu ay AnTuTu tarafından yapılan testlerden 991.700 puan almayı başardı. Güçlü donanımıyla adından söz ettiren cihaz, henüz Türkiye’de satışa sunulmadı.

Ekran6.7 inç
İşlemciSnapdragon 8 Gen 1
Grafik İşlemcisiAdreno 730
RAM8 ve 12 GB seçenekleri mevcut
Dahili Depolama128 ve 256 GB seçenekleri mevcut
Batarya4800 mAh
Ön Kamera60 MP
Arka Kamera50+50+2 MP

8. Samsung Galaxy Z Fold4

Antutu puanı yüksek telefonlar - Samsung Galaxy Z Fold4

Bu ay AnTuTu puanı yüksek olan telefonlardan birisi de Samsung Galaxy Z Fold4 olarak karşımıza çıkıyor. Son zamanlarda Samsung’un en gözde telefonlarının başında gelen Galaxy Z Fold4, yüksek performansıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Öyle ki cihaz, bu ay yapılan AnTuTu testlerine göre en yüksek puana sahip olan 8.telefon olmayı başardı.

Katlanabilir akıllı telefon sektöründeki en iddialı cihazlardan birisi olan Samsung Galaxy Z Fold4, şimdi de AnTuTu puanı en yüksek telefonlar listesinde karşımıza çıktı. Oldukça başarılı bir katlanabilir tasarıma sahip olan cihaz, performansından çok katlanabilir tasarımıyla ön plana çıkıyordu.

Ancak Samsung, bu modelde oldukça güçlü ve güncel donanımlar kullandı. Bu sayede cihaz, tasarım anlamında başarılı olduğu kadar performansıyla da iddialıydı. Öyle ki AnTuTu tarafından bu ay yapılan testler, cihazın güçlü performansını ön plana çıkartmayı başardı. Samsung Galaxy Z Fold4, bu ay yapılan testlerde 986.751 puan almayı başardı. Bu da cihazı, bu ayki AnTuTu puanı en yüksek telefonlar listesinde 8.sıraya yerleştirdi.

Ekran6.2 inç + 7.6 inç
İşlemciSnapdragon 8+ Gen 1
Grafik İşlemcisiAdreno 730
RAM12 GB RAM
Dahili Depolama256, 512 GB ve 1 TB seçenekleri mevcut
Batarya4400 mAh
Ön Kamera10+4 MP
Arka Kamera50+12+10 MP

9. Xiaomi Mi 12 Pro

Mi 12 Pro

AnTuTu tarafından bu ay yayınlanan listenin dokuzuncu sırasında Xiaomi’nin yeni amiral gemisi Mi 12 Pro yer alıyor. Şirket, Mi 12 serisini tanıtınca adından söz ettirmeyi başarmıştı. Çünkü Xiaomi, hem tasarım hem de donanım konusunda oldukça başarılı bir iş çıkartmayı başardı. Bundan dolayı Mi 12 Pro’nun listenin ilk sıralarında yer bulması sürpriz olmadı.

Xiaomi, telefonda sade fakat şık bir tasarım kullanmayı tercih etti. Özellikle telefonun arka tasarımı, birçok kişinin beğenisini toplamayı başardı. Bunun yanı sıra telefon, Qualcomm tarafından geliştirilen yeni nesil Snapdragon işlemciyi kullanıyor. Ayrıca şirket, bu güçlü işlemciyi güçlü donanımlarla desteklemeyi tercih etti.

Mi 12 Pro, bu ay yapılan testlerden 983.457 puan almayı başardı.

Ekran6.73 inç
İşlemciQualcomm Snapdragon 8 Gen 1
Grafik İşlemcisiAdreno 730
RAM8 ve 12 GB seçenekleri mevcut
Dahili Depolama128 ve 256 GB seçenekleri mevcut
Batarya4600 mAh
Ön Kamera32 MP
Arka Kamera50+50+50 MP

10. Motorola Edge X30

AnTuTu puanı yüksek telefonlar - Motorla edge x30

Motorola, bu ay yayınlanan AnTuTu listesine bir modeliyle daha girmeyi başardı. Son yıllarda ürettiği üst düzey akıllı telefonlarla adından fazlasıyla söz ettiren Motorola, başarılı işler çıkartmayı başarıyor. Bu doğrultuda Motorola Edge X30, bu ay yayınlanan AnTuTu listesinde 10.sırada yer alıyor.

Çok sade bir tasarıma sahip olan Motorola Edge X30, sade tasarım seven teknoloji kullanıcılarını fazlasıyla memnun etmeyi başarıyor. Bunun yanı sıra tasarımda ince detaylar isteyen kişiler ise cihazın tasarımından pek memnun kalmayabilirler.

Ancak Motorola Edge X30, sahip olduğu donanımlarla teknoloji kullanıcılarını fazlasıyla memnun etmeyi başarıyor. Öyle ki cihaz, donanım gücünü yapılan testlerde de kanıtlamayı başardı. Bu doğrultuda Motorola Edge X30, bu ay yapılan AnTuTu testlerinden 979.697 puan almayı başardı. Böylece cihaz, bu ay yayınlanan listede 10.sırada yer alıyor.

Ekran6.7 inç
İşlemciQualcomm Snapdragon 8 Gen 1
Grafik İşlemcisiAdreno 730
RAM8 ve 12 GB seçenekleri mevcut
Dahili Depolama128 ve 256 GB seçenekleri mevcut
Batarya5000 mAh
Ön Kamera60 MP
Arka Kamera50+50+2 MP

AnTuTu tarafından aylık olarak paylaşılan tablodaki en yüksek puanı bulunan telefonlar, listemizde görüldüğü gibi sıralanıyor.

Sizin telefonunuz da AnTuTu puanı en yüksek telefonlar arasında mı? Sizler de cihazlarınızın AnTuTu puanlarını aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.“AnTuTu Puanı Yüksek Telefonlar – Kasım 2022” üzerine 10 yorum

 1. Selam bende mi10pro var antutu V8 puanı 606bin küsür ipone promax ise V8 de 570binde mi10pro antutu V8 da 676bin ama listede neden yok

  Cevapla
  • Merhaba Taner Bey,

   Yazımızdaki liste, AnTuTu’nun aylık olarak yayımladığı verilere göre güncellenmektedir. AnTuTu’nun 2021 Nisan ayında yayımladığı verilere göre iPhone 12 Pro Max 642.120 puan alırken Mi 10T Pro 5G ise 587.995 puan aldı. Mi 10 Pro ise nisanda yayımlanan listede bulunmamaktadır. AnTuTu’nun aylık olarak güncellediği listede cihazların puanları değişebilmektedir.

   Cevapla
  • Ramazan Bey merhaba,

   İki model de performans odaklı üretildiler. ZTE Red Magic 6, ekran ve kamera performansıyla ROG 5’e göre bir tık daha önde diyebiliriz. Ancak ROG 5’in 16 GB RAM ve 256 GB dahili depolama alanı bulunduran modeli mevcut. Bu modelle Red Magic 6’yı oyunlarda kıyaslayacak olursak ROG 5’in oyunlarda verdiği performans biraz daha önde duruyor.

   Ancak iki model de performans odaklı olduğu için tercihiniz hangi modelden yana olursa olsun oyunlardaki performansıyla sizi pişman etmeyecektir.

   Cevapla

Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.