AnTuTu Puanı Yüksek Telefonlar – Kasım 2023

Hepimiz yeni bir teknolojik cihaz almadan önce geniş araştırmalar yaparız. Kullanıcı yorumları, uzun süreli kullanım verileri gibi istatistikler cihazları almadan önce bizlere referans olmaktadır. Lakin bunların hepsini zaten bizler için analiz edip kıyaslayan bir sistem var. Birçoğumuz araştırma yaparken AnTuTu skoruna denk gelmişizdir. Peki bu AnTuTu skoru nedir? Nasıl ölçülür? Bu yazımızda sizler için hem AnTuTu’dan bahsedeceğiz hem de AnTuTu tarafından hazırlanan listeye göre puanı en yüksek telefonlar hangileridir, tanıtacağız.

AnTuTu Puanı Nedir?

AnTuTu, Android ve iOS işletim sistemli cihazları belirli kategoriler üzerinden test eden bir sistemdir. Sistem, yaptığı testlere göre cihazları puanlandırıyor. Bazı kullanıcılar AnTuTu’nun güvenilirliği açısından tereddüt yaşamaktadır. Ancak iddialara rağmen dünya genelinde akıllı cihazları en iyi kıyaslayıp puanlandıran sistem AnTuTu’dur diyebiliriz. Peki AnTuTu cihazları hangi konularda test edip puanlıyor? Gelin hep birlikte AnTuTu’nun kategorilerine bakalım.

AnTuTu’nun testleri 6 aşamadan oluşmaktadır. Bunlar:

Kullanıcı Deneyimi (UX)

Kullanıcı deneyimi puanı cihazın günlük performansının değerlendirildiği kategoridir. Bu testte sistem, cihazın günlük yaşantıda nasıl bir performans göstereceğini test eder. AnTuTu UX, çoklu görev puanı ve çalışma zamanı puanı olmak üzere 2 kategoriye ayrılıyor.

Çoklu görev puanı, cihazın aynı anda yaptığı işlemlerdeki performansını ölçüyor. Cihaz ne kadar güçlü bir işlemciye sahipse aynı anda yapılan işlemlerde o kadar iyi performans gösterir. O yüzden işlemcisi güçlü cihazlar, çoklu görev puanı kategorisinden yüksek puan almaktadır. Çalışma zamanı puanı ise cihazın standart işlemleri ne kadar sürede yapabildiğini ölçmektedir.

RAM

Cihazın işlem hızını temel olarak 2 tane donanım etkiliyor diyebiliriz (tabii ki yazılım, hafıza gibi faktörler de etkilemektedir). Bir cihazın RAM ve işlemcisi ne kadar iyi olursa cihaz o kadar iyi performans gösterecektir. RAM’ler, işlemlerinizi yaparken cihazların bilgileri geçici olarak depoladığı belleklerdir. Belirttiğimiz gibi cihazların RAM gücü ne kadar artarsa performansı da o ölçüde artar. AnTuTu da RAM testinde cihazların RAM’lerinin okuma ve yazma hızlarını ölçmektedir.

İşlemci (CPU)

İşlemciler, akıllı cihazlar için beyin görevini görmektedir. Cihazın işlemcisinin kalitesine göre cihazın gösterdiği hız değerleri, performans değerleri değişmektedir. Bu yüzden AnTuTu testlerinin en önemlilerinden birisi işlemci testi diyebiliriz. AnTuTu, CPU tamsayısı ve CPU kayan noktası olarak işlemcileri puanlandırır.

Grafik İşlemci (GPU)

Akıllı cihazlarınızla çok fazla oyun oynuyorsanız AnTuTu testlerinde dikkat etmeniz gereken en önemli kategorilerden birisi de grafik işlemcisidir. Grafik işlemcileri, oyunlarda ve yüksek donanım gerektiren programlarda devreye giren bir donanımdır. AnTuTu, grafik işlemcisi testinde cihazların hem 2D hem de 3D performanslarını ölçmektedir. PUBG, Sniper 3D gibi oyunlar 3D grafikler kullanırken, biraz daha basit grafikli oyunlar 2D grafikleri tercih etmektedir.

Giriş ve Çıkış Puanları (IO)

Akıllı cihazlarla işlem yaparken bilgilerin geçici olarak RAM üzerine depolandığını belirtmiştik. Bilgileriniz kalıcı olarak ise hafıza kartlarına ya da cihazınızın depolama alanına kayıt edilmektedir. AnTuTu bu kategoride ise cihazınızın hafızasına kayıt edilen bilgilerin kayıt ve çıkış hızını ölçmektedir. Cihazın giriş puanı ne kadar yüksek ise indirdiğiniz uygulamalar/belgeler o kadar hızlı kurulur. Ayrıca cihazın hızını etkileyen bir diğer faktör de depolama alanıdır.

Genel Puan

Genel puan kısmını ise yukarıda tek tek açıkladığımız kategorilerin ortalaması olarak tanımlayabiliriz. Cihaz hakkında araştırma yaparken kullanıcılar çoğunlukla genel puanı görmektedir. Cihazları kıyaslarken genel puanlar kullanılmaktadır.

AnTuTu Puanı Kaç Olmalı?

Her cihazın çok güçlü ve zayıf yanları bulunmaktadır. AnTuTu genel puanında cihazı genel olarak değerlendirdiği için “şu puandaki cihazlar iyi, şu puandaki cihazlar kötü” dememiz mümkün değildir. AnTuTu kategorilerini sizler için açıkladık. Cihazları kullanım amacınıza göre kıyaslamanız sizler için daha iyi olacaktır.

Oyun oynamak için bir akıllı cihaz alacaksanız grafik işlemci puanı yüksek cihazlara bakmanız gerekmektedir. Tabii ki genel puana göre de değerlendirme yapabilirsiniz. Lakin oyun oynamak için grafik işlemcisi çok önemli olduğu için önceliğiniz bu kategori olmalı. Günlük kullanım için bir akıllı cihaz alacaksanız genel puanı referans almanızda bir sıkıntı olmayacaktır.

AnTuTu Puanı En Yüksek Telefonlar – Kasım 2023

1. OnePlus Ace 2 Pro

antutu puanı yüksek telefonlar - OnePlus Ace 2 Pro

Bu ay yayımlanan AnTuTu test sonuçlarında ilk sırada OnePlus Ace 2 Pro yer alıyor. Çin merkezli OnePlus, her geçen gün akıllı telefon sektöründeki payını büyütmeye devam ediyor. Bu doğrultuda OnePlus Ace 2 Pro, şirketin son zamanlardaki en iddialı akıllı telefon modellerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor.

OnePlus Ace 2 Pro, özellikle arka kamera tasarımıyla oldukça farklı bir tasarıma sahip. Bunun yanı sıra OnePlus, cihazı tasarımından ziyade donanımıyla ön plana çıkartıyor. Güncel donanımlarla geliştirilen OnePlus Ace 2 Pro, oldukça yüksek performans gösteriyor. Öyle ki cihaz, gücünü yapılan çeşitli testlerle de kanıtlamayı başarıyor. Bu ay yapılan AnTuTu testlerinden OnePlus Ace 2 Pro, 1.648.063 puan aldı. Bu puan da cihazı bu ay AnTuTu testlerinden en yüksek puanı alan akıllı telefon yaptı.

Ekran6.74 İnç, AMOLED
İşlemciQualcomm Snapdragon 8 Gen 2
Grafik İşlemcisiAdreno (Snapdragon 8 Gen 2)
RAM12, 16 ve 24 GB RAM seçenekleri mevcut
Dahili Depolama256, 512 GB ve 1 TB seçenekleri mevcut
Batarya5000 mAh, 150W
Ön Kamera16 MP
Arka Kamera50+8+2 MP

2. Nubia Red Magic 8 Pro+

antutu puanı yüksek telefonlar - Nubia Red Magic 8 Pro+

Nubia, son zamanlarda performansı yüksek akıllı telefon modelleriyle ön plana çıkan bir başka teknoloji üreticisidir. Öyle ki şirket, son aylarda AnTuTu listesine Red Magic modelleriyle sıklıkla girmeyi başarıyor. Nitekim Nubia, bu ay da Red Magic 8 Pro+ ile listenin 2.sırasında kendisine yer bulmayı başardı.

Nubia, ürettiği telefonlarda genellikle sade tasarımlar kullanmayı tercih ediyor. Şirket, Red Magic 8 Pro+ modelinde sadelik ve şıklığı bir araya getirmeye çalıştı. Bunun sonucunda Red Magic 8 Pro+ kullanıcılarının genelini memnun etmeyi başaran bir tasarımla kullanıcılarıyla buluşuyor.

Cihaz, temel olarak donanımıyla ön plana çıkıyor. Çünkü Red Magic 8 Pro+ işlemciden RAM’e kadar neredeyse tüm alanlarda en güncel donanımlara sahip. 2022 yılının son aylarında tanıtılan cihaz, 2023 yılında güncelliğini korumayı başararak üst segment akıllı telefon modelleriyle rekabet edebilmektedir. Hatta öyle ki Nubia Red Magic 8 Pro+ bu ay yapılan AnTuTu testlerinden 1.632.591 puan alarak kendisine 2.sırada yer buldu.

Ekran6.8 İnç, AMOLED, FHD+
İşlemciQualcomm Snapdragon 8 Gen 2
Grafik İşlemcisiAdreno (Snapdragon 8 Gen 2)
RAM12 ve 16 GB RAM seçenekleri mevcut
Dahili Depolama256, 512 GB ve 1 TB seçenekleri mevcut
Batarya5000 mAh, 165W
Ön Kamera16 MP
Arka Kamera50+8+2 MP

3. ASUS ROG 7 Pro

Asus ROG 7 Pro

Teknoloji devi Asus, 2023 yılının ortalarında ROG serisinin en iddialı modellerinden birisi olan ROG 7 Pro’yu tanıttı. Oldukça iddialı donanıma sahip olan cihaz, aynı zamanda tasarım konusunda da oldukça başarılı. Bu sayede Asus, ROG 7 Pro ile 2023 yılında tekrardan akıllı telefon sektöründe adından söz ettirmeyi başardı.

Asus, özellikle cihazın arka kapağının tasarımı konusunda yaratıcı davranmaya çalıştı. Bu sayede Asus, tasarım konusunda rakiplerinden ayrışmaya çalıştı. Bunun yanı sıra Asus, ekran konusunda da başarılı işler çıkarttı. Böylece Asus, tasarım konusunda kullanıcılarını memnun etmeyi başardı.

2023 yılı için en güçlü donanımlarla donatılan cihaz, bu ay yapılan AnTuTu testlerinden 1.603.292 puan almayı başardı. Cihazın almış olduğu bu puan, AnTuTu listesinde cihazı 3.sıraya yerleştirdi.

Ekran6.78 inç
İşlemciQualcomm Snapdragon 8 Gen 2
Grafik İşlemcisiAdreno 740
RAM12 GB RAM
Dahili Depolama256 GB dahili depolama
Batarya6000 mAh
Ön Kamera32 MP
Arka Kamera50+13+5 MP

4. Xiaomi Mi 13

antutu puanı yüksek telefonlar - Xiaomi Mi 13

Teknoloji devi Xiaomi, yeni nesil akıllı telefon modeliyle AnTuTu puanı en yüksek cihazlar listesinde kendisine yer buluyor. Xiaomi 13 serisi, 2023 yılında akıllı telefon sektörüne damgasını vuran serilerden birisi olmayı başardı. Bu doğrultuda serininin Xiaomi Mi 13 modeli de performansıyla kullanıcılarını fazlasıyla memnun etmektedir.

Xiaomi, bu seride neredeyse tüm modellerde aynı tasarımı kullanmayı tercih etti. Yani bu modelde de akıllı telefon kullanıcılarını sade fakat şık duran bir tasarım karşılıyor. Ayrıca kullanılan renk seçenekleri, serinin tasarımını daha da şık gösteriyor. Bunun yanı sıra seri, tasarımdan ziyade donanım noktasında ön plana çıkıyor.

En güncel Qualcomm işlemciden gücünü alan cihaz, 8 ve 12 GB RAM seçenekleriyle kullanıcılarına güçlü bir performans veriyor. Böylece Xiaomi Mi 13, AnTuTu testlerinden bu ay 1.554.502 puan almayı başardı. Bu puan da cihazı bu ay en yüksek puana sahip olan 4.akıllı telefon modeli yaptı.

Ekran6.36 İnç, AMOLED, FHD+
İşlemciQualcomm Snapdragon 8 Gen 2
Grafik İşlemcisiAdreno (Snapdragon 8 Gen 2)
RAM8 ve 12 GB RAM seçenekleri mevcut
Dahili Depolama128, 256 ve 512 GB seçenekleri mevcut
Batarya4500 mAh, 67W
Ön Kamera32 MP
Arka Kamera50+12+10 MP

5. iPhone 15 Pro

iPhone 15 Pro

Apple, 2023 yılında tanıttı iPhone 15 serisi ile akıllı telefon sektöründe bir kez daha adından söz ettirmeyi başardı. Bu doğrultuda serinin en popüler modellerinden olan iPhone 15 Pro, güçlü donanımıyla dikkat çekiyor. Öyle ki Apple’ın kullanmış olduğu yeni nesil donanımlar, gücünü AnTuTu testlerinde de gösterdiler.

Apple, iPhone 15 serisinde iPhone 14 serisine göre tasarım konusunda çok farklılaşmadı. Yani iPhone 15 serisi sade fakat oldukça şık tasarımlarıyla kullanıcılarıyla buluştular. Bu doğrultuda iPhone 15 Pro modeli de tasarım konusunda kullanıcılarını fazlasıyla memnun etmeyi başarıyor.

Apple, tasarım kadar donanım konusunda da oldukça iddialı. Cihazda kullanılan yeni nesil donanımlar, performans konusunda iPhone 15 Pro’yu rakiplerinin önüne geçirmeyi başardılar. Nitekim yapılan performans testleri de bu durumu kanıtlıyorlar. iPhone 15 Pro, bu ay yapılan AnTuTu testlerinden 1.544.724 puan almayı başardı.

Ekran6.1 inç, OLED FHD+
İşlemciApple A17 Pro
Grafik İşlemcisi6x Apple GPU
RAM8 GB RAM
Dahili Depolama128,256, 512 GB ve 1 TB seçenekleri mevcut
Batarya3274 mAh, 20W hızlı şarj
Ön Kamera12 MP
Arka Kamera48+ 12 + 12 MP

6. Xiaomi Mi 13 Pro

Xiaomi Mi 13 Pro

AnTuTu puanı en yüksek telefonlar listemize Xiaomi Mi 13 Pro ile devam ediyoruz. Xiaomi, AnTuTu tarafından hazırlanan listede kendisine en sık yer bulan teknoloji üreticilerinden birisidir. Öyle ki şirket, neredeyse her yıl geliştirdiği yeni akıllı telefon modelleriyle listenin ilk sıralarına yerleşmeyi başarıyor. Bu doğrultuda Xiaomi Mi 13 Pro da bu ay yapılan AnTuTu testlerinde en yüksek puanı alan 6.akıllı telefon olmayı başardı.

Sade tasarımıyla dikkat çeken telefon, seçilen renk seçenekleri sayesinde oldukça şık durmaktadır. Bunun yanı sıra Xiaomi, neredeyse tüm amiral gemisi modellerinde olduğu gibi bu modelde de tasarımdan ziyade donanım ile ön plana çıkmayı tercih etti. Güncel donanımlarla donatılan cihaz, bu sayede kullanıcılarına oldukça yüksek performans sağlıyor. Cihazın yüksek performansı yapılan testlerde de ortaya çıkıyor. Xiaomi Mi 13 Pro, bu ay yapılan AnTuTu testlerinden 1.542.880 puan almayı başardı.

Ekran6.73 İnç, AMOLED, QHD+
İşlemciQualcomm Snapdragon 8 Gen 2
Grafik İşlemcisiAdreno (Snapdragon 8 Gen 2)
RAM8 ve 12 GB RAM seçenekleri mevcut
Dahili Depolama128, 256 ve 512 GB seçenekleri mevcut
Batarya4820 mAh, 120W
Ön Kamera32 MP
Arka Kamera50+50+50 MP

7. iPhone 15 Pro Max

Antutu puanı yüksek telefonlar - iPhone 15 Pro Max

iPhone 15 serisinin en güçlü modeli olan iPhone 15 Pro Max, bu ay yapılan AnTuTu testlerinde 7.sırada kendisine yer buldu. Apple, serinin en güçlü modeli olarak geliştirdiği bu modelde yeni nesil donanımlar kullandı. Bu sayede iPhone 15 Pro Max, kullanıcılarını fazlasıyla tatmin eden bir performans göstermeyi başarıyor.

Apple, bu modelde diğer iPhone 15 modellerinden farklı bir tasarım kullanmadı. Yani iPhone 15 Pro Max de serinin diğer modelleri gibi sade ve şık bir tasarıma sahip. Apple, cihazın tasarımı kadar donanımı konusunda da oldukça başarılı bir iş çıkarttı. Güçlü donanımları sayesinde iPhone 15 Pro Max, bu ay yapılan AnTuTu testlerinden 1.516.730 puan almayı başardı.

Ekran6.7 inç OLED FHD+
İşlemciApple A17 Pro
Grafik İşlemcisi6x Apple GPU
RAM8 GB RAM
Dahili Depolama256, 512 GB ve 1 TB seçenekleri mevcut
Batarya4422 mAh, 20 W
Ön Kamera12 MP
Arka Kamera48+12+12 MP

8. Samsung Galaxy S23+

Samsung Galaxy S23+

Samsung, bu ay yapılan AnTuTu testleri sonucunda tüm Galaxy S23 modelleriyle listede kendisine yer bulmayı başardı. Bu doğrultuda AnTuTu puanı en yüksek telefonlar listesinde bu ay 5.sırada bir Galaxy S23 modeli olan Samsung Galaxy S23+ yer alıyor.

Oldukça sade bir tasarıma sahip olan Samsung Galaxy S23+ aynı zamanda fazlasıyla şık durmaktadır. Bu noktada Samsung’un tasarım konusunda oldukça başarılı bir iş çıkarttığını belirtmemiz gerekiyor. Bunun yanı sıra teknoloji devi, renk seçenekleri konusunda da oldukça başarılı bir iş çıkarttı.

Ayrıca Samsung Galaxy S23+ tasarımı kadar donanımıyla da kullanıcılarını etkilemeyi başarıyor. Serinin en güçlü modellerinden birisi olan Samsung Galaxy S23+ güncel donanımlarla donatıldı. Bu sayede Samsung Galaxy S23+ bu ay yapılan AnTuTu testlerinden 1.539.495 puan almayı başardı.

Ekran6.6 İnç, Dynamic AMOLED, FHD+
İşlemciQualcomm Snapdragon 8 Gen 2
Grafik İşlemcisiAdreno (Snapdragon 8 Gen 2)
RAM8 GB
Dahili Depolama256 ve 512 GB seçenekleri mevcut
Batarya4700 mAh, 45W
Ön Kamera12 MP
Arka Kamera50+12+10 MP

9. Samsung Galaxy S23 Ultra

Samsung Galaxy S23 Ultra

AnTuTu puanı en yüksek akıllı telefonlar listesinin 9.sırasında Samsung Galaxy S23 Ultra yer alıyor. Samsung, yeni amiral gemisi modeliyle teknoloji gündeminde kendisine yer bulmayı başardı. 2023’ün ilk aylarında tanıtılan Galaxy S23 serisi, güçlü modelleriyle teknoloji kullanıcılarının ilgisini çekiyor. Öyle ki serinin en güçlü modellerinden olan Samsung Galaxy S23 Ultra, bu ay yapılan AnTuTu testlerinden 1.530.695 puan almayı başardı.

Samsung, Galaxy S23 serisinin modellerinde sade bir tasarım kullanmayı tercih etti. Bunun yanı sıra şirket, Galaxy Note serisini sürdürmeme kararı aldığı için Samsung Galaxy S23 Ultra modelini kalemli olarak tasarladı. Bu doğrultuda Samsung Galaxy S23 Ultra, özellikle telefonuyla çizim yapan kişilere hitap etmektedir.

Ekran6.8 İnç, Dynamic AMOLED, QHD+
İşlemciQualcomm Snapdragon 8 Gen 2
Grafik İşlemcisiAdreno (Snapdragon 8 Gen 2)
RAM8 ve 12 GB RAM seçenekleri mevcut
Dahili Depolama256, 512 GB ve 1 TB seçenekleri mevcut
Batarya5000 mAh, 45W
Ön Kamera12 MP
Arka Kamera200+12+10+10 MP

10. Xiaomi Mi 13T Pro

Xiaomi Mi 13T Pro

Xiaomi Mi 13T Pro, bu ay yapılan AnTuTu testlerinden en yüksek puanı alan 10.akıllı telefon modelidir. Teknoloji devi Xiaomi, üst segment akıllı telefon modeli geliştirme konusunda oldukça başarılı işler çıkartıyor. Bu doğrultuda Xiaomi Mi 13T Pro da şirketin yeni nesil üst segment akıllı telefon modellerinden birisidir.

Xioami, neredeyse tüm akıllı telefon modellerinde olduğu gibi bu modelde de sade bir tasarım kullandı. Şirket, sunduğu renk seçenekleri sayesinde sade tasarımda şıklığı ön plana çıkartmayı başardı. Ancak telefonun asıl iddialı olduğu konu donanımıdır. Çünkü Xiaomi, cihazı yeni nesil donanımlarla donattı. Böylece Xiaomi Mi 13T Pro, yüksek performansıyla kullanıcılarını fazlasıyla memnun etmeyi başarıyor. Xiaomi Mi 13T Pro, bu ay yapılan AnTuTu testlerinden 1.498.628 puan almayı başardı.

Ekran6.8 İnç, Dynamic AMOLED, QHD+
İşlemciQualcomm Snapdragon 8 Gen 2
Grafik İşlemcisiAdreno (Snapdragon 8 Gen 2)
RAM8 ve 12 GB RAM seçenekleri mevcut
Dahili Depolama256, 512 GB ve 1 TB seçenekleri mevcut
Batarya5000 mAh, 45W
Ön Kamera12 MP
Arka Kamera200+12+10+10 MP

AnTuTu tarafından aylık olarak paylaşılan tablodaki en yüksek puanı bulunan telefonlar, listemizde görüldüğü gibi sıralanıyor. AnTuTu tarafından hazırlanan bu liste, aylık olarak güncellenmektedir. Bundan dolayı sizler de her ay en yüksek AnTuTu puanına sahip akıllı telefonlar hakkında bilgi almak istiyorsanız aylık olarak güncellenen bu yazımızı takip edebilirsiniz!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.

“AnTuTu Puanı Yüksek Telefonlar – Kasım 2023” üzerine 10 yorum

 1. Selam bende mi10pro var antutu V8 puanı 606bin küsür ipone promax ise V8 de 570binde mi10pro antutu V8 da 676bin ama listede neden yok

  • Merhaba Taner Bey,

   Yazımızdaki liste, AnTuTu’nun aylık olarak yayımladığı verilere göre güncellenmektedir. AnTuTu’nun 2021 Nisan ayında yayımladığı verilere göre iPhone 12 Pro Max 642.120 puan alırken Mi 10T Pro 5G ise 587.995 puan aldı. Mi 10 Pro ise nisanda yayımlanan listede bulunmamaktadır. AnTuTu’nun aylık olarak güncellediği listede cihazların puanları değişebilmektedir.

  • Mücahit Bey merhaba,

   Yorumunuz için teşekkür ederiz. Cihazın teknik detaylarını güncelledik.

  • Ramazan Bey merhaba,

   İki model de performans odaklı üretildiler. ZTE Red Magic 6, ekran ve kamera performansıyla ROG 5’e göre bir tık daha önde diyebiliriz. Ancak ROG 5’in 16 GB RAM ve 256 GB dahili depolama alanı bulunduran modeli mevcut. Bu modelle Red Magic 6’yı oyunlarda kıyaslayacak olursak ROG 5’in oyunlarda verdiği performans biraz daha önde duruyor.

   Ancak iki model de performans odaklı olduğu için tercihiniz hangi modelden yana olursa olsun oyunlardaki performansıyla sizi pişman etmeyecektir.

Yorumlar kapalı.