AnTuTu Puanı Yüksek Telefonlar – Haziran 2022

Hepimiz yeni bir teknolojik cihaz almadan önce geniş araştırmalar yaparız. Kullanıcı yorumları, uzun süreli kullanım verileri gibi istatistikler cihazları almadan önce bizlere referans olmaktadır. Lakin bunların hepsini zaten bizler için analiz edip kıyaslayan bir sistem var. Birçoğumuz araştırma yaparken AnTuTu skoruna denk gelmişizdir. Peki bu AnTuTu skoru nedir? Nasıl ölçülür? Bu yazımızda sizler için hem AnTuTu’dan bahsedeceğiz hem de AnTuTu tarafından hazırlanan listeye göre puanı en yüksek telefonlar hangileridir, tanıtacağız.AnTuTu Puanı Nedir?

AnTuTu, Android ve iOS işletim sistemli cihazları belirli kategoriler üzerinden test eden bir sistemdir. Sistem, yaptığı testlere göre cihazları puanlandırıyor. Bazı kullanıcılar AnTuTu’nun güvenilirliği açısından tereddüt yaşamaktadır. Ancak iddialara rağmen dünya genelinde akıllı cihazları en iyi kıyaslayıp puanlandıran sistem AnTuTu’dur diyebiliriz.

Peki AnTuTu cihazları hangi konularda test edip puanlıyor? Gelin hep birlikte AnTuTu’nun kategorilerine bakalım.

AnTuTu’nun testleri 6 aşamadan oluşmaktadır. Bunlar:

Kullanıcı Deneyimi (UX)

Kullanıcı deneyimi puanı cihazın günlük performansının değerlendirildiği kategoridir. Bu testte sistem, cihazın günlük yaşantıda nasıl bir performans göstereceğini test eder.

AnTuTu UX, çoklu görev puanı ve çalışma zamanı puanı olmak üzere 2 kategoriye ayrılıyor. Çoklu görev puanı, cihazın aynı anda yaptığı işlemlerdeki performansını ölçüyor. Cihaz ne kadar güçlü bir işlemciye sahipse aynı anda yapılan işlemlerde o kadar iyi performans gösterir. O yüzden işlemcisi güçlü cihazlar, çoklu görev puanı kategorisinden yüksek puan almaktadır. Çalışma zamanı puanı ise cihazın standart işlemleri ne kadar sürede yapabildiğini ölçmektedir.

RAM

Cihazın işlem hızını temel olarak 2 tane donanım etkiliyor diyebiliriz (tabii ki yazılım, hafıza gibi faktörler de etkilemektedir). Bir cihazın RAM ve işlemcisi ne kadar iyi olursa cihaz o kadar iyi performans gösterecektir.

RAM’ler, işlemlerinizi yaparken cihazların bilgileri geçici olarak depoladığı belleklerdir. Belirttiğimiz gibi cihazların RAM gücü ne kadar artarsa performansı da o ölçüde artar. AnTuTu da RAM testinde cihazların RAM’lerinin okuma ve yazma hızlarını ölçmektedir.

İşlemci (CPU)

İşlemciler, akıllı cihazlar için beyin görevini görmektedir. Cihazın işlemcisinin kalitesine göre cihazın gösterdiği hız değerleri, performans değerleri değişmektedir. Bu yüzden AnTuTu testlerinin en önemlilerinden birisi işlemci testi diyebiliriz.

AnTuTu, CPU tamsayısı ve CPU kayan noktası olarak işlemcileri puanlandırır.

Grafik İşlemci (GPU)

Akıllı cihazlarınızla çok fazla oyun oynuyorsanız AnTuTu testlerinde dikkat etmeniz gereken en önemli kategorilerden birisi de grafik işlemcisidir. Grafik işlemcileri, oyunlarda ve yüksek donanım gerektiren programlarda devreye giren bir donanımdır.

AnTuTu, grafik işlemcisi testinde cihazların hem 2D hem de 3D performanslarını ölçmektedir. PUBG, Sniper 3D gibi oyunlar 3D grafikler kullanırken, biraz daha basit grafikli oyunlar 2D grafikleri tercih etmektedir.

Giriş ve Çıkış Puanları (IO)

Akıllı cihazlarla işlem yaparken bilgilerin geçici olarak RAM üzerine depolandığını belirtmiştik. Bilgileriniz kalıcı olarak ise hafıza kartlarına ya da cihazınızın depolama alanına kayıt edilmektedir.

AnTuTu bu kategoride ise cihazınızın hafızasına kayıt edilen bilgilerin kayıt ve çıkış hızını ölçmektedir. Cihazın giriş puanı ne kadar yüksek ise indirdiğiniz uygulamalar/belgeler o kadar hızlı kurulur. Ayrıca cihazın hızını etkileyen bir diğer faktör de depolama alanıdır.

Genel Puan

Genel puan kısmını ise yukarıda tek tek açıkladığımız kategorilerin ortalaması olarak tanımlayabiliriz. Cihaz hakkında araştırma yaparken kullanıcılar çoğunlukla genel puanı görmektedir. Cihazları kıyaslarken genel puanlar kullanılmaktadır.

AnTuTu Puanı Kaç Olmalı?

Her cihazın çok güçlü ve zayıf yanları bulunmaktadır. AnTuTu genel puanında cihazı genel olarak değerlendirdiği için “şu puandaki cihazlar iyi, şu puandaki cihazlar kötü” dememiz mümkün değildir.

AnTuTu kategorilerini sizler için açıkladık. Cihazları kullanım amacınıza göre kıyaslamanız sizler için daha iyi olacaktır. Oyun oynamak için bir akıllı cihaz alacaksanız grafik işlemci puanı yüksek cihazlara bakmanız gerekmektedir. Tabii ki genel puana göre de değerlendirme yapabilirsiniz. Lakin oyun oynamak için grafik işlemcisi çok önemli olduğu için önceliğiniz bu kategori olmalı. Günlük kullanım için bir akıllı cihaz alacaksanız genel puanı referans almanızda bir sıkıntı olmayacaktır.

AnTuTu Puanı En Yüksek Telefonlar

1. ZTE Nubia Red Magic 7

ZTE Nubia Red Magic 7

AnTuTu tarafından bu ay yayınlanan listenin ilk sırasında son zamanların en popüler telefonlarından birisi olmayı başaran Nubia Red Magic 7 yer alıyor. Güçlü donanımıyla dikkat çeken telefon, 2022 yılına damgasını vurmayı şimdiden başardı diyebiliriz.

Telefon, oldukça yaratıcı bir tasarıma sahip. Klasikleşen tasarımların aksine Nubia Red Magic 7, daha renkli ve ilginç bir tasarımla kullanıcılarıyla buluşuyor. Bunun yanı sıra telefon, tasarımı kadar donanımıyla da dikkat çekmeyi başarıyor. Çünkü ZTE, bu modelde oldukça güçlü donanımlar kullanmayı tercih etti.

Nubia Red Magic 7, güçlü donanımı sayesinde bu ay yapılan AnTuTu testlerinden 1.042.141 puan almayı başardı. Bu puan da son zamanlarda bir akıllı telefonun aldığı en yüksek AnTuTu puanlarından birisi oldu.

Ekran6.8 inç
İşlemciSnapdragon 8 Gen 1
Grafik İşlemcisiAdreno 730
RAM8, 12 ve 16 GB seçenekleri mevcut
Dahili Depolama128, 256 ve 512 GB seçenekleri mevcut
Batarya4500 mAh
Ön Kamera8 MP
Arka Kamera64+8+2 MP

2. Vivo X80 Pro

AnTuTu Puanı Yüksek Telefonlar - Vivo X80 Pro

Bu ay yayınlanan AnTuTu listesinin 2.sırasında Vivo X80 Pro yer alıyor. Yakın zamanda tanıtılan cihaz, donanımıyla kendisinden söz ettirmeyi başarmıştı. Bundan dolayı yapılan test sonuçlarında Vivo X80 Pro’nun üst sıralara yerleşmesi, sürpriz olmadı diyebiliriz.

Oldukça güçlü donanımlara sahip olan Vivo X80 Pro, bu donanımları destekleyecek yazılımlarıyla da kullanıcılarını kendisine hayran bırakmayı başardı. Bunun yanı sıra Vivo, cihazın donanımı kadar tasarımıyla da adından söz ettiriyor.

Klasikleşen sade tasarımından uzaklaşmaya başlayan Vivo, X80 Pro’da yeni bir arka tasarım geliştirdi. Özellikle kameraların bulunduğu kısımda değişiklikler yapan şirket, oldukça şık bir tasarım elde etti. Bu sayede Vivo X80 Pro, donanımı kadar tasarımıyla da teknoloji gündeminde kendisine yer buluyor.

AnTuTu tarafından bu ay yapılan testlerde Vivo X80 Pro, 995.650 puan almayı başardı. Bu puan da cihazı, bu ay yayınlanan AnTuTu puanı yüksek telefonlar listesinde 2.sıraya yerleştirdi.

Ekran6.78 inç
İşlemciSnapdragon 8 Gen1
Grafik İşlemcisiAdreno 730
RAM8 ve 12 GB seçenekleri mevcut
Dahili Depolama128 ve 256 GB seçenekleri mevcut
Batarya4700 mAh
Ön Kamera32 MP
Arka Kamera50+8+12+48 MP

3. Xiaomi POCO F4 GT

AnTuTu Puanı Yüksek Telefonlar - Xiaomi POCO F4 GT

Teknoloji devi Xiaomi, ürettiği akıllı telefon modelleriyle gündeme gelmeye devam ediyor. Bir süredir POCO serisini üreten şirket, bu serinin neredeyse tüm modelleriyle kullanıcılarını memnun etmeyi başardı. Öyle ki Xiaomi, şimdi de 2022 yılında tanıttığı POCO F4 GT ile kendisinden söz ettirecek.

Genel olarak fiyat/performans odaklı telefonlar üretmeyi hedefleyen Xiaomi, bu modelde de aynı politikayı sürdürmeye çalıştı. Bu doğrultuda cihaz, oldukça güçlü donanımlarıyla kullanıcılarıyla buluşuyor. Bunun yanı sıra Xiaomi, bu modelde POCO serisi için geliştirilen tasarımı sürdürmeye devam etti.

Yani cihaz, sarı ve siyah renk ağırlıklı bir tasarımla geliyor. Kısmen sade olan tasarım, bazı teknoloji meraklıları tarafından eleştirilse de genel olarak kullanıcılarının beğenisini toplamayı başarıyor. Böylece Xiaomi, tasarımdan donanıma kadar birçok özelliğiyle kullanıcılarını kendisine hayran bırakan bir POCO modeli daha geliştirdi.

Bu ay yayınlanan AnTuTu listesinde 3.sırada yer alan Xiaomi POCO F4 GT, yapılan testlerden 988.562 puan almayı başardı.

Ekran6.67 inç
İşlemciSnapdragon 8 Gen 1
Grafik İşlemcisiAdreno 730
RAM8 ve 12 GB seçenekleri mevcut
Dahili Depolama128 ve 256 GB seçenekleri mevcut
Batarya4700 mAh
Ön Kamera20 MP
Arka Kamera64+8+2 MP

4. Xiaomi Mi 12 Pro

Mi 12 Pro

AnTuTu tarafından bu ay yayınlanan listenin dördüncü sırasında Xiaomi’nin yeni amiral gemisi Mi 12 Pro yer alıyor. Şirket, Mi 12 serisini tanıtınca adından söz ettirmeyi başarmıştı. Çünkü Xiaomi, hem tasarım hem de donanım konusunda oldukça başarılı bir iş çıkartmayı başardı. Bundan dolayı Mi 12 Pro’nun listenin ilk sıralarında yer bulması sürpriz olmadı.Xiaomi, telefonda sade fakat şık bir tasarım kullanmayı tercih etti. Özellikle telefonun arka tasarımı, birçok kişinin beğenisini toplamayı başardı. Bunun yanı sıra telefon, Qualcomm tarafından geliştirilen yeni nesil Snapdragon işlemciyi kullanıyor. Ayrıca şirket, bu güçlü işlemciyi güçlü donanımlarla desteklemeyi tercih etti.

Mi 12 Pro, bu ay yapılan testlerden 986.692 puan almayı başardı.

Ekran6.73 inç
İşlemciQualcomm Snapdragon 8 Gen 1
Grafik İşlemcisiAdreno 730
RAM8 ve 12 GB seçenekleri mevcut
Dahili Depolama128 ve 256 GB seçenekleri mevcut
Batarya4600 mAh
Ön Kamera32 MP
Arka Kamera50+50+50 MP

5. Motorola Edge 30 Pro

Motorola Edge 30 Pro

Motorola, yeni tanıttığı amiral gemisi ile 2022’ye damga vuran şirketlerden birisi olmayı başardı. Şirket, yeni tanıttığı telefon ile Qualcomm’un yeni işlemcisini kullanan ilk şirketlerden birisi oldu. Bunun yanı sıra Motorla, güçlü işlemci sayesinde yeni cihazıyla birlikte bu ay yayınlanan AnTuTu listesinde 5.sırada yer almayı başardı.

Şirket, telefonda üst düzey bir performans yakalayabilmek adına güçlü işlemcinin yanı sıra güçlü donanımlar kullanmayı tercih etti. Bunun yanı sıra Motorola, telefonu donanımı kadar tasarımıyla da ön plana çıkartmaya çalıştı. Bundan dolayı cihaz, oldukça etkileyici bir tasarıma sahip diyebiliriz.

Hem tasarımıyla hem de donanımıyla ön plana çıkmayı başaran Motorola Edge 30 Pro, bu ay AnTuTu tarafından yapılan testlerden 972.946 puan almayı başardı. Güçlü donanımıyla adından söz ettiren cihaz, henüz Türkiye’de satışa sunulmadı.

Ekran6.7 inç
İşlemciSnapdragon 8 Gen 1
Grafik İşlemcisiAdreno 730
RAM8 ve 12 GB seçenekleri mevcut
Dahili Depolama128 ve 256 GB seçenekleri mevcut
Batarya4800 mAh
Ön Kamera60 MP
Arka Kamera50+50+2 MP

6. Realme GT2 Pro

Realme GT2 Pro

AnTuTu tarafından bu ay yayınlanan listede altıncı sırada 2022 yılına damgasını vuran bir başka model olan Realme GT2 Pro yer alıyor. 2022 yılının ilk aylarında tanıtılan cihaz, güçlü donanımından tasarımına kadar birçok özelliğiyle teknoloji kullanıcılarını kendisine hayran bırakmayı başardı.

Realme, bu modelde sade ve klasik diyebileceğimiz bir tasarım kullanmayı tercih etti. Her ne kadar tasarım, sadeliğiyle ön plana çıksa da şirket kullandığı ufak detaylarla tasarımı dikkat çekici hale getirmeyi başardı. Bunun yanı sıra Realme, tasarım kadar performans konusunda da başarılı bir iş çıkarttı diyebiliriz.

Öyle ki cihaz, sahip olduğu güçlü donanımlar sayesinde bu ay yapılan AnTuTu testlerinden toplamda 965.772 puan almayı başardı. Bu puan da Realme GT2 Pro’yu bu ay yayınlanan listede 6.sıraya yerleştirdi.

Ekran6.7 inç
İşlemciSnapdragon 8 Gen1
Grafik İşlemcisiAdreno 730
RAM8 ve 12 GB RAM seçenekleri mevcut
Dahili Depolama128, 256 ve 512 GB dahili depolama alanı seçenekleri mevcut
Batarya5000 mAh
Ön Kamera32 MP
Arka Kamera50+50+3 MP

7. Redmi K50 Pro

Redmi K50 Pro

2022 yılına damgasını vurmayı başaran telefon modellerinden birisi olan Redmi K50 Pro, bu ay yapılan AnTuTu testlerinde aldığı puan sayesinde yedinci sıraya yerleşmeyi başardı. Güçlü donanımıyla dikkat çeken telefon, bir süre listede üst sıralarda kendisine yer bulmayı başaracak diyebiliriz.

Xiaomi, bu modelde tasarım konusunda bazı farklılıklar yapmayı tercih etti. Bu sayede şirket, sade bir tasarımın aksine daha dikkat çekici bir tasarımla kullanıcılarının karşısına çıkıyor. Şirket, tasarıma ufak detaylar eklemeyi tercih etti. Eklenilen bu detaylar, telefonu tasarım konusunda oldukça başarılı bir hale getiriyor.

Tasarımın yanı sıra telefon, donanım anlamında da kullanıcılarını fazlasıyla memnun ediyor. Xiaomi, en güncel donanımları kullanmayı tercih etti. Bu sayede Xiaomi Redmi K50 Pro, bu ay yapılan AnTuTu testlerinden 946.321 puan almayı başardı.

Ekran6.67 inç
İşlemciMediaTek Dimensity 9000
Grafik İşlemcisiMali-G710 MC10
RAM8 ve 12 GB seçenekleri mevcut
Dahili Depolama128/256 ve 512 GB seçenekleri mevcut
Batarya5000 mAh
Ön Kamera20 MP
Arka Kamera108+8+2 MP

8. Xiaomi Mi 12

Xiaomi 12

Xiaomi, 2022 yılına Mi 12 serisiyle damga vurmayı başardı. Bilindiği üzere şirket, her yıl tanıttığı amiral gemisi telefon modelleri ile üst düzey telefon kullanıcılarına hitap etmeye çalışıyor. Bu kapsamda Xiaomi, bu sene de Mi 12 serisinin üst düzey modelleriyle üst segment telefon kullanıcılarını etkiliyor.

Tasarım kısmına baktığımızda Mi 12, Xiaomi’nin son zamanlarda kullanmayı tercih etti klasikleşen Xiaomi tasarımıyla geliyor. Her ne kadar telefon, klasik bir tasarıma sahip gibi dursa da kamera yerinden tasarım ayrıntılarına kadar birçok unsur, telefonu tasarım konusunda başarılı bir hale getiriyor.

Bunun yanı sıra Xiaomi, donanım konusunda da oldukça hassas davranmaya çalıştı. Şirket, neredeyse her modelinde olduğu gibi Mi 12 serisinin modellerinde de kullanıcılarını fiyat/performans anlamında memnun etmeyi hedefledi. Nitekim şirket, kullandığı donanımlar sayesinde bu konuda oldukça başarılı oldu diyebiliriz.

Bu başarı, yapılan test sonuçlarına da yansıyor. Öyle ki Xiaomi Mi 12, bu ay yapılan AnTuTu testlerinden 941.335 puan almayı başararak 8.sırada kendisine yer bulmayı başardı.

Ekran6.28 inç
İşlemciQualcomm Snapdragon 8 Gen 1
Grafik İşlemcisiAdreno 730
RAM8 ve 12 GB seçenekleri mevcut
Dahili Depolama128 GB ve 256 GB seçenekleri mevcut
Batarya4500 mAh
Ön Kamera32 MP
Arka Kamera50+13+5 MP

9. Samsung Galaxy S22 Ultra 5G

AnTuTu Puanı Yüksek Telefonlar - Samsung Galaxy S22 Ultra 5G

AnTuTu tarafından yayınlanan listede aldığı puan sayesinde en yüksek puana sahip telefonlardan birisi de Samsung’un yeni amiral gemisi Galaxy S22 Ultra 5G oldu. Samsung, her yıl Galaxy S serisini tanıttıktan sonra en güçlü modeliyle AnTuTu listesinde üst sıralara yerleşmeyi başarıyor. Şirket, bu geleneği bu sene de Galaxy S22 Ultra 5G ile sürdürmeyi başardı.

Bilindiği üzere şirket, bu sene Galaxy S serisinde tasarım anlamında önemli değişiklikler yaptı. Bu değişikliklerden birisi Note serisi ile Galaxy S serisini tasarım olarak birleştirmeyi tercih etmek oldu. Bu doğrultuda Galaxy S22 Ultra 5G, sahip olduğu kalemiyle kullanıcılarıyla buluşuyor.

Bunun yanı sıra şirket, her sene olduğu gibi bu sene de Galaxy S serisinin yeni üyelerinde güçlü donanımlar kullanmayı tercih etti. Bu donanımlar, Galaxy S22 Ultra 5G’yi 939.901 puanla bu ay yayınlanan AnTuTu listesinde 9.sıraya yerleştirdi. Bu sayede Samsung Galaxy S22 Ultra 5G, AnTuTu tarafından yapılan testlerden bu ay en yüksek puanı alan telefonlardan birisi olmayı başardı.

Ekran6.8 inç
İşlemciSnapdragon 8 Gen 1 / Exynos 2200
Grafik İşlemcisiAdreno 730 / Xclipse 920
RAM8 ve 12 GB seçenekleri mevcut
Dahili Depolama128, 256, 512 GB ve 1 TB seçenekleri mevcut
Batarya5000 mAh
Ön Kamera40 MP
Arka Kamera108+10+10+12 MP

10. Samsung Galaxy S22+

Samsung Galaxy S22+

AnTuTu tarafından bu ay yayınlanan listenin 6.sırasında yine bir Samsung Galaxy S22 modeli kendisine yer bulmayı başardı. Şirket, yakın zamanda tanıttığı Galaxy S22 modellerinin neredeyse tamamında üst düzey donanımlar kullandı diyebiliriz. Bu kapsamda Galaxy S22+ da özellikleriyle dikkatleri üzerine toplayan bir model olarak karşımıza çıkıyor.

Sade bir tasarım kullanmayı tercih eden Samsung, bu konuda oldukça başarılı bir iş çıkarttı diyebiliriz. Şirket, seçtiği renk seçenekleriyle birlikte oldukça şık bir seriyi kullanıcılarıyla buluşturdu. Bunun yanı sıra Galaxy S22+ sahip olduğu donanımlar ile performansıyla da kullanıcılarını etkiliyor.Öyle ki bu performans, test sonuçlarında da kendisini gösteriyor diyebiliriz. Çünkü Samsung Galaxy S22+, bu ay yapılan AnTuTu testlerinden 899.548 puan almayı başardı. Bu puan da Galaxy S22 serisinin bu modelini bu ay yayınlanan AnTuTu listesinde 10.sıraya yerleştirdi.

Ekran6.6 inç
İşlemciSnapdragon 8 Gen 1 / Exynos 2200
Grafik İşlemcisiAdreno 730 / Xclipse 920
RAM8 GB
Dahili Depolama128 ve 256 GB seçenekleri mevcut
Batarya4500 mAh
Ön Kamera10 MP
Arka Kamera50+10+12 MP

AnTuTu tarafından aylık olarak paylaşılan tablodaki en yüksek puanı bulunan telefonlar, listemizde görüldüğü gibi sıralanıyor.

Sizin telefonunuz da AnTuTu puanı en yüksek telefonlar arasında mı? Sizler de cihazlarınızın AnTuTu puanlarını aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Samsung Odyssey Neo G9 - 49

Hayalinizdeki oyun dünyası gerçek oldu. 49 inç DQHD çözünürlük ile inanılmaz derecede ayrıntılı ve net görüntüler sunabilen yan yana duran iki QDH monitör kadar geniş bir ekrana sahip olacaksınız.

Yukarıda yer alan bağlantıdan satın alma yaptığınızda küçük de olsa bir komisyon kazanmaktayız. Bu durum ürünün fiyatını etkilememektedir.

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.“AnTuTu Puanı Yüksek Telefonlar – Haziran 2022” üzerine 9 yorum

 1. Selam bende mi10pro var antutu V8 puanı 606bin küsür ipone promax ise V8 de 570binde mi10pro antutu V8 da 676bin ama listede neden yok

  Cevapla
  • Merhaba Taner Bey,

   Yazımızdaki liste, AnTuTu’nun aylık olarak yayımladığı verilere göre güncellenmektedir. AnTuTu’nun 2021 Nisan ayında yayımladığı verilere göre iPhone 12 Pro Max 642.120 puan alırken Mi 10T Pro 5G ise 587.995 puan aldı. Mi 10 Pro ise nisanda yayımlanan listede bulunmamaktadır. AnTuTu’nun aylık olarak güncellediği listede cihazların puanları değişebilmektedir.

   Cevapla
  • Ramazan Bey merhaba,

   İki model de performans odaklı üretildiler. ZTE Red Magic 6, ekran ve kamera performansıyla ROG 5’e göre bir tık daha önde diyebiliriz. Ancak ROG 5’in 16 GB RAM ve 256 GB dahili depolama alanı bulunduran modeli mevcut. Bu modelle Red Magic 6’yı oyunlarda kıyaslayacak olursak ROG 5’in oyunlarda verdiği performans biraz daha önde duruyor.

   Ancak iki model de performans odaklı olduğu için tercihiniz hangi modelden yana olursa olsun oyunlardaki performansıyla sizi pişman etmeyecektir.

   Cevapla

Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.