En İyi Navigasyon Uygulamaları – 2022

Navigasyon uygulamaları sayesinde insanlar, hedeflerine kolayca ulaşabiliyorlar. Fakat piyasada birçok navigasyon uygulamasının bulunması, kullanıcıları en iyi navigasyon uygulaması hangisi konusunda araştırma yapmak zorunda bırakıyor.İnsanlar, eski zamanlarda yön bulma ihtiyaçlarını güneş, pusula gibi zor ve yanıltıcı araçlarla karşılıyorlardı. Daha sonra teknolojinin gelişmeye başlaması, çoğu konu gibi yön bulma konusunda da yardımcı olmaya başladı. Haritaların gelişmesi, insanlara yön bulma konusunda büyük katkı sağladı. Günümüzde ise teknoloji, bu haritaları ceplerimizdeki akıllı telefonlara getirecek kadar gelişti.

Akıllı telefonlar için geliştirilen navigasyon uygulamaları, farklı teknolojilere sahip olabiliyorlar. Bu yüzden de neredeyse her navigasyon uygulaması, kullanıcılarına farklı avantajlı özellikler sunuyor. Bizler de bu yazımızda en çok kullanılan ve beğenilen navigasyon uygulamalarını sizler için listeleyeceğiz.

En İyi Navigasyon Uygulamaları

Piyasada birçok navigasyon uygulaması mevcut. Bu durum kullanıcılar için çok faydalı oluyor. Çünkü her navigasyon uygulaması, öne çıkabilmek için özgün özellikler geliştiriyor. Bu da uygulamaların kullanıcılarının hayatlarını kolaylaştırıyor.

Ancak bir yandan da insanlar hangi navigasyon uygulamasını kullanacakları konusunda çok kararsız kalıyorlar. Bizler de bu listemizde sizler için Google Play ve App Store’da bulunan en iyi navigasyon uygulamalarını sunacağız.

Google Haritalar

En iyi navigasyon uygulamaları listemizin ilk sırasında Google Haritalar yer alıyor. Haritalar, Google’ın en çok kullanılan ve beğenilen servislerinin başında geliyor. 220 ülkede kullanılabilir olan Haritalar, birçok özelliğiyle kullanıcılarının trafik deneyim seviyesini artırıyor.

Google Haritalar

Google, Haritalar’ı öne çıkartabilmek için birçok özellik geliştirdi ve geliştirmeye de devam ediyor.

Uygulamanın Olumlu Özellikleri

 • Google geliştirdiği algoritma sayesinde gerçek zamanlı güncelleme sunabiliyor. Bu şekilde de kullanıcılar, trafikteyken gittikleri güzergahta nasıl bir durumla karşılaşacaklarını görebiliyorlar.
 • Uygulamada toplu taşıma doluluk bilgisi özelliği mevcut. Google, bu özelliği geçtiğimiz günlerde birçok ülkede kullanılabilir hâle getirdi. Böylece kullanıcılar, kullanmak istedikleri toplu taşıma araçlarının doluluk oranını Haritalar üzerinden öğrenebiliyorlar.
 • Haritalar, bazı Google hizmetleriyle birlikte çalışıyor. Örneğin kullanıcılar, gittikleri yerde bir restoran aramak istediklerinde bölgedeki restoranların puanlarını ve yorumlarını Haritalar üzerinden görebiliyorlar.
 • Bazı yollarda internet çekmeyebiliyor. Google, kullanıcılarının bu yollarda zorluk yaşamamaları için Google Harita’nın çevrimdışı modunu da geliştirdi.
 • Uygulamada Street View ve iç mekan görüntüleri özellikleri mevcut. Bu sayede kullanıcılar, yabancı oldukları yollarda Google tarafından çekilmiş görüntüleri inceleyerek doğru yolda olup olmadıklarını anlayabiliyorlar.

Uygulamanın Olumsuz Özellikleri

 • Google Haritalar, bir rota oluşturulduğunda ilk yol seçeneği olarak ücretli yolları gösteriyor. Bu durum zaman açısından çoğunlukla faydalı olabiliyor. Fakat Türkiye’de de olduğu gibi bazı otoyol ücretleri oldukça yüksek. Bu yüzden aynı güzergahta ücretsiz bir yol varken ücretli bir yoldan gitmek bazı kullanıcılar için can sıkıcı olabiliyor. Bu durumla karşılaşmamak için Haritalar’da rota belirlediğinizde otomatik olarak belirlenen rotada ücretli yol olup olmadığını kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz.

Yandex Navigasyon

Yandex ile Google arasındaki rekabet, birçok alanda devam ediyor. Bu rekabet, en çok kullanıcıları memnun ediyor diyebiliriz. Çünkü iki şirket de daha fazla kullanıcı çekebilmek için hizmetlerini geliştirmeye devam ediyor.

Bu hizmetlerin başında da navigasyon uygulamaları geliyor diyebiliriz. Yandex Navigasyon da Google Haritalar gibi kullanıcılarını memnun eden birçok özelliğe sahip.

Yandex Navigasyon

Uygulamanın Olumlu Özellikleri

 • Uygulamada canlı trafik bilgisi özelliği mevcut. Bu sayede kullanıcılar, trafikteki anlık verilere ulaşabiliyorlar. Bu veriler, kullanıcılar için çok önemli olabiliyor. Çünkü bu verilerin içinde trafik kazası, yol çalışması gibi bilgiler de mevcut.
 • Gitmek istediğiniz yeri girdiğinizde algoritma, size 3 tane rota sunuyor. Otomatik olarak seçilen rota, en hızlı gidebileceğiniz rota olarak belirleniyor. Bunun dışında seçilen rotada ücretli yol varsa yola başlamadan önce uygulama uyarı veriyor.
 • Gidilen yerlerde park yeri bazen önemli bir sorun olabiliyor. Yandex Navigasyon da bu konuda kullanıcıları için hayat kurtaran bir özelliğe sahip. Uygulama, varış yerine yaklaşıldığında yakındaki park yerlerine uğramanızı tavsiye ediyor. Sizler de size uyan tavsiyeyi seçerseniz navigasyon, sizi en kısa yoldan park yerine ulaştırıyor.
 • Kullanıcılar, navigasyonu çevrimdışı modu sayesinde internetleri yokken de kullanabiliyorlar.

Uygulamanın Olumsuz Özellikleri

 • Yandex Navigasyon, şimdilik Google Haritalar gibi global olarak kullanımda olan bir navigasyon uygulaması değil. Uygulama, sadece Türkiye, Rusya, Abhazya, Azerbaycan, Beyaz Rusya, Ermenistan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Moldova, Özbekistan ve Tacikistan’da kullanılabiliyor.
 • Uygulamada nöbetçi eczaneleri gösteren önemli bir özellik mevcut. Ancak bu özellik Türkiye’de sadece İstanbul, Ankara, Bursa, Kocaeli ve Antalya’da mevcut.

iGO Navigation

En iyi navigasyon uygulamaları listemize iGO Navigation ile devam ediyoruz. Uygulama, Macaristan merkezli teknoloji şirketi olan NNG LLC tarafından geliştirildi. Google Play ve App Store’da bulunan iGO Navigation, en çok kullanılan başarılı navigasyon uygulamalarından birisi olarak dikkat çekiyor.

iGO Navigation

Uygulamanın Olumlu Özellikleri

 • iGO Navigation, tamamen çevrimdışı bir navigasyondur. Bu sayede internetin gittiği yerlerde navigasyondan kopma gibi bir problem yaşanmamış oluyor.
 • Navigasyonda 3D haritalar mevcut. Bu sayede gidilen rotayı 3D olarak görme imkânı elde ediyorsunuz.
 • Yollardaki giriş ve çıkış karışıklığını önlemek için kavşaklara özel görünümü mevcut.
 • Çevrimdışı haritaların çoğunda kafe, restoran, alışveriş merkezi gibi işletmeler yer almıyor. Ancak iGO Navigation, bu konuda kullanıcılarını oldukça memnun ediyor.

Uygulamanın Olumsuz Özellikleri

 • Uygulamada, coğrafi haritada uygulamada mevcut olan ülkeleri kullanabiliyorsunuz. Ancak gelişmiş navigasyon deneyimi yaşayabilmek için navigasyonu kullanmak istediğiniz ülkenin harita paketini satın almanız gerekiyor.
 • Navigasyon tamamen çevrimdışı olduğu için navigasyonda bulunan haritalar telefonunuza indiriliyor. Bu yüzden de iGO Navigation, telefonunuzda diğer navigasyon uygulamalarına göre daha çok yer kaplıyor.

Sygic GPS Navigation

Sygic tarafından geliştirilen navigasyon, özellikleriyle dünya genelinde en çok kullanılan navigasyon uygulamalarının başında geliyor. Birçok özgün özellik barındıran uygulama, son verilere göre yaklaşık 200 milyon kişi tarafından kullanılıyor.

Sygic GPS Navigation

Uygulamanın Olumlu Özellikleri

 • Birçok navigasyon uygulamasında olduğu gibi Sygic Navigation da gerçek zamanlı trafik bilgilerini sunuyor. Kullanıcılar böylece güzergahları boyunca trafik durumunun nasıl olduğunu görebiliyorlar.
 • Geliştiriciler, uygulamada yolları gayet iyi bir şekilde senkronize etmişler. Hatta yolların hız limitleri bile uygulamada mevcut. Bunun dışında uygulamada radar kontrol uyarısı mevcut. Bu sayede kullanıcılar, hız limitini aşmayarak hem cezadan kurtulmuş oluyorlar hem de daha güvenli yolculuk yapıyorlar.
 • Akaryakıt, araçlar için en önemli unsurların başında geliyor. Benzin istasyonları arasında akaryakıt fiyatları çok farklılık gösterebiliyor. Sygic, canlı olarak akaryakıt fiyatlarını analiz ederek kullanıcılarının en uygun fiyata depolarını doldurmalarını sağlıyor.
 • Uygulamanın yapımcıları, haritayı sık sık güncelliyorlar. Böylece yapılan yeni yollar vs. haritaya kısa bir zamanda entegre edilmiş oluyor.

Uygulamanın Olumsuz Özellikleri

 • Uygulama, tamamen ücretsiz bir şekilde kullanılamıyor. Navigasyonun tüm özelliklerinden faydalanmak isteyen kullanıcıların premium sürümü satın almaları gerekiyor. Bunun dışında uygulamanın ücretsiz sürümünde bulunan özellikler ise oldukça kısıtlı.

Apple Harita

Apple tarafından geliştirilen Harita uygulaması, en iyi navigasyon uygulamaları listemizde kendisine yer bulmayı başardı. Şirket, geliştirdiği çeşitli hizmetler ile kullanıcılarına hizmet vermeye çalışıyor. Bu hizmetlerden birisi de Harita hizmeti oluyor.

Şirket, uygulamanın ilk sürümünden itibaren navigasyon konusunda oldukça iddialı bir şekilde ilerliyor. Öyle ki Apple, bu hizmet ile en azından Apple cihazlarda Google Haritalar’ın yerini almayı hedefliyor. Nitekim şirket, sunduğu özellikler ile tüm kullanıcılarını olmasa da birçok kullanıcısını Harita hizmetinden faydalanmaya ikna ediyor.

Apple Harita

Uygulamanın Olumlu Özellikleri

 • Apple, Harita hizmetini çeşitli ülkelerde kullanıcılarının hizmetine sunuyor. Bu sayede dünyanın birçok ülkesinde Apple tarafından sağlanan navigasyon hizmetinden faydalanabiliyorsunuz.
 • Apple Harita, oldukça sade ve şık bir arayüze sahip. Bu sayede kullanıcılar, navigasyon hizmetinden kolaylıkla faydalanabiliyorlar.
 • Veri kullanımı, navigasyon hizmeti için oldukça önemlidir. Apple, bu konuda kullanıcılarını memnun edebilmek için grafik konusunda daha az veri harcayan bir sistem kullandıklarını belirtiyor.
 • Apple, Harita hizmeti için çeşitli şirketlerle veri konusunda anlaşmalı olarak çalışıyor. Böylece haritanın anlık olarak sunmuş olduğu bilgilerin doğruluk seviyesi artırılmış oluyor.

Uygulamanın Olumsuz Özellikleri

 • Belirttiğimiz gibi Apple, Harita hizmetini sadece Apple kullanıcılarına sunmayı tercih ediyor. Bundan dolayı Harita hizmetinin kullanıcı sayısı, diğer navigasyon uygulamalarına göre daha düşük seviyede kalıyor.

MAPS.ME

En iyi navigasyon uygulamaları listemizin son sırasında Maps.me yer alıyor. 2011 yılında piyasaya çıkan Maps.me, 2014 yılında Mail.Ru tarafından satın alındı. Bu tarihten sonra Maps.me için yeni bir devir başladı diyebiliriz. Çünkü Mail.Ru, diğer popüler navigasyon uygulamaları ile rekabete girebilmek adına birçok özelliği uygulamaya kazandırdı.

MAPS.ME

Uygulamanın Olumlu Özellikleri

 • Uygulama, dünya genelinde birçok ülkede kullanılabiliyor. Bunun dışında navigasyon, OpenStreetMap tarafından destekleniyor. Bu sayede navigasyon sürekli güncel kalıyor.
 • Navigasyonlar, genellikle bilinmeyen bir şehre yapılan seyahatlerde çok fazla kullanılıyor. Maps.me, navigasyonu bu amaçla çok fazla kullanan kişiler için kullanışlı bir özelliğe sahip. Navigasyonda, belirlediğiniz şehirlerde seyahat programı oluşturabiliyorsunuz.
 • Navigasyon uygulamaları, bisiklet sürücüleri tarafından da çok fazla kullanılıyor. Fakat çoğu uygulama, bu kullanıcılara yönelik özellik geliştirmiyor. Maps.me bu noktada diğer navigasyon uygulamalarından ayrılıyor. Çünkü Maps.me, bisiklet sürücülerine gittikleri rotadaki yokuşları gösteren bir özelliğe sahip.
 • Mail.Ru, birçok şirket ile entegrasyon konusunda anlaşma yaptı. Bu şirketlerin başında Booking.com geliyor. Kullanıcılar, navigasyon uygulaması üzerinden direkt Booking.com ile otel rezervasyonu yapabiliyorlar.

Navigasyon Uygulamaları Ne Kadar Güvenli?

Navigasyon uygulamaları, şüphesiz ki kullanıcılarının gündelik hayatlarını büyük ölçüde kolaylaştırıyor. Ancak bazı kullanıcıların akıllarında, güvenlik konulu bazı soru işaretleri mevcut olabiliyor.

Bunun en temel sebebi ise çoğu navigasyon uygulamasının anlık olarak güncellenme özelliğine sahip olması oluyor. Kullanıcılar, uygulamaların bu özelliği nasıl yaptıklarını merak edebiliyorlar. Hatta bazı kullanıcılar, haritalarda kullanılan verilerin kendi verileri olup olmadığından şüpheleniyorlar.

Öncelikle kullanıcılar bu konuda şüphe etmekte haklılar. Çünkü bazı navigasyon uygulamaları, düşünüldüğü gibi anlık güncellemeler için kullanıcılarının verisini kullanıyor. Fakat bu uygulamalar, bu işlemi yapmadan önce kullanıcılarını bilgilendiriyorlar.

Navigasyon uygulamaları, genellikle ilk kullanımdan önce kullanıcılarına bir bilgilendirme yazısı sunarlar. Verilerini kullanıcılarından çeken uygulamalar, genellikle bu konudaki bilgilendirmeyi ilk başta kullanıcılarına sundukları bilgilendirme yazısında yaparlar.

Bunun dışında tabii ki güvenilir navigasyon uygulamaları da mevcut. Bu uygulamalar, anlık trafik ve harita güncellemeleri için kendi oluşturdukları veritabanını kullanırlar. Bunun dışında ortak veritabanını kullanan birçok uygulama da mevcut.

Uygulama Geliştiricileri Bizi Takip Ediyorlar mı?

Bilindiği gibi navigasyon uygulamalarında bir rota oluşturabilmek için normal olarak konumun açık olması gerekiyor. Bunun dışında seyahat sırasında da rotanın bozulmaması için konumun açık kalması lazım. Bundan dolayı navigasyon uygulamalarının kullanıcıları, konumları sürekli açık olduğu için tedirgin olabiliyorlar.

Öncelikle, bazı navigasyon uygulamaları verileri kaydedebiliyor. Bu yüzden navigasyon uygulamaları tamamen güvenlidir veya geliştiriciler asla sizi takip etmez gibi bir ifade belirtmek doğru olmayacaktır.

Fakat bu veriler genellikle haritanın güncel tutulabilmesi için kullanılıyor. Yine de kişisel verilerinize çok önem veriyorsanız güvenilir navigasyon uygulamalarını kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Navigasyon Uygulamaları Arabada Nasıl Çalıştırılır?

Araba sürücüleri, navigasyon uygulamasını telefonlarından takip etmek yerine arabalarında bulunan ekrandan takip etmek isteyebiliyorlar. Bu yüzden de sürücüler, navigasyon uygulamalarının araba ekranında nasıl çalıştırılacağını merak ediyorlar.

Öncelikle araba ekranınızda navigasyon uygulaması açabilmeniz için arabanızın bunu desteklemesi gerekiyor. Örneğin, iPhone kullanıcısıysanız telefonunuzdaki navigasyon uygulamasını aracınıza yansıtabilmek için aracınızda Apple CarPlay desteği bulunması gerekiyor. Aracınızın ekranında navigasyon desteği bulunup bulunmadığını, araç üreticinizin internet sayfasını inceleyerek öğrenebilirsiniz.

Navigasyon Uygulamaları Arabada Nasıl Çalıştırılır

Bunun dışında yeni bir araca sahip değilseniz telefonunuzdaki navigasyonu aracınızda kullanmak zor olacaktır. Ancak bunu da harici navigasyon sistemleri ile çözebilirsiniz. Birçok araç üreticisi ve teknoloji şirketi harici navigasyon sistemleri satmaktadır. Eğer aracınız, bu navigasyon sitemlerini destekliyorsa belirli bir ücret karşılığında aracınıza navigasyon sistemi taktırabilirsiniz.

Tabii ki bu navigasyon sistemleri, akıllı cihazlar için geliştirilen navigasyon uygulamaları kadar etkileyici olmayabilir. Çünkü haritalar, bu sistemlerde indirilmiş bir şekilde yer alıyor. Yani aslında bu sistemlerde çevrimdışı navigasyon uygulamalarını kullanıyorsunuz. Bu yüzden de belirli aralıklarla sisteminizi güncellemeniz gerekiyor.

Sizler için hazırladığımız navigasyon rehberimiz burada sona eriyor. Sizler de kullandığınız ve önerdiğiniz navigasyon uygulamalarını aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.