En İyi İkinci Dünya Savaşı Oyunları – 2023

Dünya tarihinin kaderini değiştiren İkinci Dünya Savaşı, hemen herkesin ilgisini çekiyor. Savaş hakkında yazılan kitaplar, çekilen belgeseller ve filmler oldukça etkileyici. Tabii bir de bunun oyun versiyonu var. İkinci Dünya Savaşı oyunları, her zaman dikkatleri üzerine toplayan bir yapıya sahip oldu.

Oyun dünyasında tarihi, genel olarak Assassin’s Creed serisi ile öğrendik diyebiliriz. Fakat konu İkinci Dünya Savaşı olunca işler biraz değişiyor. Bu sefer karşımıza unutulmaz oyunlar çıkıyor. Tabii ki oyun senaryoları birebir gerçek tarihi işlemiyorlar. Farklı yorumlar ve hikâyeler de mevcut. Fakat genel hatları ile baktığımız zaman bize birçok bilgiyi sunuyorlar.

Hatırlarsanız daha önceden sizlere, En İyi Savaş Oyunları listesini hazırlamıştık. Bu liste içerisinde hem İkinci Dünya Savaşı konusunu hem de farklı savaşları ele alan oyunları incelemiştik. Bugün ise sizlere daha özel bir konuyu ele alıyoruz. İkinci Dünya Savaşı oyunları arasında hangileri çok dikkat çekiyor, hangileri oldukça iyi bunları inceleyeceğiz.

Listemizde birbirinden farklı oyunlar var. Bu oyunların kimi eskiyken, kimisi ise yeni. Fakat hepsinin ortak özelliği çıktıkları döneme damga vurmuş olmaları oluyor. Eğer ki İkinci Dünya Savaşı temalı oyunları seviyorsanız ve bu listede yer alan oyunları henüz oynamadıysanız mutlaka bir şans verin. Eğer hazırsanız başlayalım.

Call of Duty II

Savaş oyunları denince akla mutlaka Call of Duty serisi gelir. Call of Duty serisi içerisinde de bir çok İkinci Dünya Savaşı temasını işleyen oyun var. Zaten daha önce Call of Duty Serisi Nereden Nereye Geldi? isimli içeriğimizde bu oyunları tek tek incelemiştik.

Burada serinin ikinci oyunu olan Call of Duty II oyununu ele alacağız. Oyun 2004 yılında piyasaya sürüldü. Oyunun hikâyesi gereği Rus, İngiliz ve Amerikan cephelerinde Almanlara karşı savaşıyoruz.

Oyunda 27 farklı bölüm söz konusu. Şu an için gözünüze al gelebilir. Fakat o dönemde bu kadar bölüm sayısı neredeyse çığır açan bir yenilikti. Oyunun en güzel yanlarından birisi ise yaralandığınız zaman bir yerlere saklanmanız ya da siper almanız gerekiyor. Çünkü öyle Rambo gibi koşa koşa savaşmak çok mümkün değil. Tabii ilk oyuna göre yapay zeka da daha zeki olunca öyle tek başınıza kahramanlıklar yapamıyorsunuz.

Çıktığı dönemde oyunun grafikleri oldukça iyiydi. Oyunun grafiklerini, günümüzdeki oyunların grafikleri ile karşılaştırmak çok mantıklı olmaz. Bundan dolayı oyunu zevk alarak oynayabilmeniz için “Grafikler beni çok etkilemez, ben hikâyeye bakarım.” demeniz gerekiyor.

Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem GereksinimlerÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 2000/XPİşletim Sistemi: Windows 2000/XP
İşlemci: Pentium 4 @ 1.4 GHzİşlemci: Pentium 4 @ 3.2 GHz
Ekran Kartı: GeForce GTX 560 / Radeon HD 6850 Ekran Kartı: GeForce GTX 560 / Radeon HD 6850 ya da daha iyisi
RAM: 256MB RAM: 1GB
Depolama: 4GB kullanılabilir alan Depolama: 4GB kullanılabilir alan

Day of Infamy

Day of Infamy, İkinci Dünya Savaşı’nın korkunç gerçekliğini ve çatışmaların yoğunluğunu deneyimlemek için oyunculara eşsiz bir fırsat sunan birinci şahıs nişancı türündeki bir video oyunudur. New World Interactive tarafından geliştirilen ve 2017 yılında piyasaya sürülen bu oyun, oyunculara savaşın tam ortasında yer alma ve tarihin dönüm noktalarında görev yapma şansı vermektedir.

Day of Infamy, gerçekçi grafikleri, atmosferi ve oynanışıyla dikkat çekmektedir. Oyuncular, İngiltere, Amerika, Almanya ve Japonya gibi dönemin önemli savaş güçlerini temsil eden askerlerin rolünü üstlenebilirler. Oyun, çeşitli senaryolar ve haritalar aracılığıyla oyunculara çeşitlilik sunmaktadır. Normandiya Çıkarması, Arnhem Muharebesi, Stalingrad Kuşatması gibi ikonik savaş meydanlarında çatışmalara katılabilirsiniz.

Day of Infamy, takım tabanlı bir oyun olduğu için koordinasyon ve takım çalışması büyük önem taşır. Oyuncular, birbirleriyle iletişim kurarak stratejik planlar yapmalı, düşman hatlarını yarmak için taktikler geliştirmeli ve hedeflere ulaşmak için işbirliği içinde çalışmalıdır.

Oyunun çok çeşitli silah ve ekipman seçenekleri bulunmaktadır. Makineli tüfekler, tüfekler, bombalar ve el bombaları gibi çeşitli silahlar kullanabilirsiniz. Ayrıca oyunun modlama desteği sayesinde oyuncular, kendi haritalarını, senaryolarını ve oyun modlarını oluşturabilir ve bunları diğer oyuncularla paylaşabilirler.

Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem GereksinimlerÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 7İşletim Sistemi: Windows 10
İşlemci: Intel Core 2 Duo E6600, AMD Phenom X3 8750İşlemci: 4+ işlemci
Ekran Kartı: 1024MB VRAM ekran kartı Ekran Kartı: 2048MB VRAM ekran kartı
RAM: 4 GB RAM RAM: 8 GB RAM
Depolama: 12 GB kullanılabilir alan Depolama: 15 GB kullanılabilir alan

Company of Heroes 2

Yine eski bir İkinci Dünya Savaşı oyunu olan Company of Heroes 2, günümüzde hâlâ daha aktif oynanan oyunlardan birisi. Eski dediysek Call of Duty II kadar eski değil. Oyun, 2013 yılında piyasaya sürüldü. Serinin ilk oyunundan 7 sene sonra serinin ikinci oyunu çıktığında oyunun fanları çok heyecanlanmıştı.

Oyunda yine Almanlara karşı savaşıyoruz. Fakat hikâye, bu kadarla sınırlı değil. Oyunda doğa şartlarını çok güzel işlemişler. Çünkü zorlu kış şartlarında askerlerinizin yavaş yavaş donarak öldüğüne şahit oluyorsunuz.

Bu arada oyun strateji tabanlı bir oyun. Haritayı yukarıdan görerek ilerliyorsunuz. Yani Call of Duty II’de olduğu gibi birebir savaşın içinde değilsiniz.

Bu oyun hem strateji oyunlarını sevenler hem de İkinci Dünya Savaşı temalı oyunları sevenlere çok iyi gelecek. Oyunu henüz oynamadıysanız bir şans verebilirsiniz. Zaten bugün bile oyunu hâlâ aktif olarak oynayan bir kesim var.

Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem GereksinimlerÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşlemci: 2GHz Intel Core 2 Duoİşlemci: 3GHz Intel i5 4 çekirdekli ya da daha iyisi
Ekran Kartı: 512MB belleğe sahip bir ekran kartı Ekran Kartı: 1GB ya da daha fazlası belleğe sahip bir ekran kartı
RAM: 2GB RAM: 4GB
Depolama: 30GB kullanılabilir alan Depolama: 30GB kullanılabilir alan

Sniper Elite 4

Sniper Elite 4 oyununa daha önce Keskin Nişancı Oyuncu Önerileri listemizde yer vermiştik. İkinci Dünya Savaşı döneminde geçen güzel bir oyun. Özellikle Counter Strike gibi oyunlarda sürekli olarak “Bana AWP’yi bi salın!” diyorsanız alın size AWP!

Keskin nişancı olmak öyle kolay değil. Bu oyunda zaten bunu çok rahat bir şekilde görebiliyorsunuz. Çünkü Counter Strike Global Offensive oyununda olduğu gibi direkt ateş etmek yetmiyor. Rüzgarı, uzaklığı falan hesaplamanız gerekiyor. Sniper olmak biraz matematik bilgisi ister yani.

Oyunun hikâyesi 1943 yılında İtalya’da geçiyor. Benito Mussolini’yi devirmeye çalışıyoruz. Bir yanda deniz manzarası bir yanda sizi bekleyen bir hedef. Bu noktada oyunun teması gerçekten muazzam diyebiliriz. Fakat işin en güzel yanı, klasik İkinci Dünya Savaşı oyunları gibi Almanya, Rusya gibi yerlerde sıkışıp kalmıyoruz. Açıkçası İtalya, çok güzel bir alternatif olmuş.

Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: 64-bit Windows 7, 64-bit Windows 8.1 ya da 64-bit Windows 10İşletim Sistemi: 64-bit Windows 7, 64-bit Windows 8.1 ya da 64-bit Windows 10
İşlemci: Intel CPU Core i3-2100 ya da denk bir AMD işlemciİşlemci: Intel CPU Core i7-3770 ya da denk bir AMD işlemci
RAM: 4 GB RAMRAM: 8 GB RAM
Ekran Kartı: AMD Radeon HD 7870 (2GB) ya da NVIDIA GeForce GTX 660 (2GB)Ekran Kartı: AMD Radeon HD 7870 (2GB) ya da NVIDIA GeForce GTX 660 (2GB)
Depolama: 25 GB kullanılabilir alanDepolama: 25 GB kullanılabilir alan

Battlefield V

Battlefield serisi de yine en çok oynanan savaş oyunları serisinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Burada ele alacağımız oyunu ise Battlefield V olacak. 2018 yılında piyasaya çıkan oyun, fanlarını oldukça sevindirdi.

Çünkü bu oyundan önce çıkan birçok oyun, aslında modern zamanlarda geçiyordu ve oyunun fanları da bu durumdan biraz rahatsızdı. Neden mi? Zira Battlefield demek İkinci Dünya Savaşı demek.

Oyunun hikâyesi oldukça güzel. Oyunun giriş bölümünde üç farklı hikâye ile karşılaşıyoruz. Birisi Norveç’te direnen kadın bir direnişçinin hikâyesi, birisi Fransa ordusuna katılan Afrikalı kardeşlerin hikâyesi ve bir diğeri de bir hırsızın İngiliz ordusuna katılma hikâyesi oluyor.

Üç hikâye de farklı temalar üzerine kurulu güzel hikâyeler diyebiliriz. Bunların içerisinde bana kalırsa en çok dikkat çekeni ise Afrikalı kardeşlerin Fransız ordusuna katılması oluyor. Çünkü hatırlarsanız sömürge altındaki birçok kişi, Fransa ordusuna katılarak savaşta can verdi. O dönemde yaşanan bu ve bunun haricindeki ırkçılık konularına güzel dikkat çekilmiş.

Oyun 2018 yılında çıktığı için görseller tabii listemizde yer alan ilk oyunlara göre daha iyi. Oyuna bir şans vermenizde fayda var ama yine söylüyorum, Battlefield demek Battlefield 1942 demek.

Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: 64-bit Windows 7, Windows 8.1 ya da Windows 10İşletim Sistemi: 64-bit Windows 10 ya da sonrası
İşlemci: AMD FX-8350/ Core i5 6600Kİşlemci: AMD Ryzen 3 1300X/Intel Core i7 4790
RAM: 8 GB RAMBellek: 12 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1050 / NVIDIA GeForce GTX 660 2GB ya da AMD Radeon RX 560 / HD 7850 2GBEkran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB/AMD Radeon RX 580 8GB
Depolama: 50 GB kullanılabilir alanDepolama: 50 GB kullanılabilir alan

Call of Duty: WWII

2017 yılında piyasaya çıkan oyun, o dönemdeki Call of Duty hayranlarını aşırı mutlu etmişti. Çünkü öncesinde çıkan saçma sapan oyunlar, o dönemde büyük tepkilere yol açtı. Hatalarından ders çıkartan Activision yetkilileri “Bizim dönüş biletimiz İkinci Dünya Savaşı temalı oyunları üreterek ortaya çıkar.” dedi ve Call of Duty: WWII piyasaya çıktı.

Avrupa’nın yanıp bittiği dönemleri ele alan oyun, hikâyesi ile birçok oyuncunun kalbini tekrar kazanmayı başardı. Fakat bir de memnun edemediği bir kesim söz konusuydu. Neden mi? Çünkü daha önceki oyunlarda yaptıkları ve büyük saçmalık olan o zombileri, yine bu oyuna da yerleştirdiler.

Öyle ya da böyle oyun, İkinci Dünya Savaşı döneminde geçen güzel bir oyun diyebilirim. Bence kendisine bir şans verebilirsiniz.

Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: Windows 7 64-Bit ya da daha iyisi
İşlemci: CPU: Intel® Core™ i3 3225 3.3 GHz veya AMD Ryzen™ 5 1400
Bellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA® GeForce® GTX 660 @ 2 GB / GTX 1050 veya ATI® Radeon™ HD 7850 @ 2GB / AMD RX 550
Depolama: 90 GB kullanılabilir alan

Hearts of Iron IV

En iyi İkinci Dünya Savaşı oyunları listemize bir strateji oyunu ile devam ediyoruz. İkinci Dünya Savaşı dönemini konu alan Hearts of Iron IV ya da HOI4, inanılmaz eğlenceli bir simülasyon oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Üstelik üst düzey strateji unsurlarını da içinde barındırdığını belirtmek gerek.

Hearts of Iron IV oynanışı genel olarak tarihi strateji oyunlarına benziyor demek yanlış olmayacaktır. Özellikle Europe Universalis’in mekaniklerine hakimseniz HOI serisine de aşina olacağınıza şüphe yok. Kaldı ki oyunun tasarımcıları ve geliştiricileri aynı kişilerden oluşuyor.

Paradox Interactive şirketi tarafından dünyayı kasıp kavuran Hearts of Iron IV, İkinci Dünya Savaşı dönemini dilediğiniz ülke ile yaşama şansı tanıyor. Dönemin tarihi gelişmeleri gerçekleşmeyi sürdürürken istediğiniz ülkenin kaderini değiştirmeniz mümkün. Üstelik bu ülkeler arasında Türkiye’nin de yer aldığını belirtmekte fayda var.

Oyunun başlangıcı için 1936 ya da 1939 yıllarını tercih etmek mümkün. Dileyen oyuncular savaştan biraz daha önce bir tarih seçerek hazırlık yapabiliyor. Ancak doğrudan kaosun ortasına dalmak da bir seçenek. 2016 yılında çıkışı yapan bu oyun son yılların en iyi İkinci Dünya Savaşı oyunları arasında yer alıyor. Ayrıca oyunun birçok DLC’si olduğunu da belirtmekte fayda var.

Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: 64-bit Windows 7, Windows 8.1 ya da Windows 10İşletim Sistemi: 64-bit Windows 10 ya da sonrası
İşlemci: AMD FX-4300 / Core i5 750İşlemci: AMD Ryzen 3 2200G / Intel Core i5 2500K
RAM: 4 GB RAMBellek: 6 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 470 / AMD Radeon RX Vega 11 / HD 5850Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 570 / AMD Radeon HD 7970 ya da Intel Iris Xe G7
Depolama: 2 GB kullanılabilir alanDepolama: 2 GB kullanılabilir alan

Medal of Honor: Airborne

2000’li yılların başında İkinci Dünya Savaşı oyunları, çok revaçtaydı. Hatta o dönemde bu işi iyi yapan iki oyun serisi vardı. Birisi Call of Duty diğeri ise Medal of Honor. Hangisi daha iyiydi tartışmasına hiç girmeyeceğiz çünkü her ikisinin de oldukça iyi yanları mevcut. O nedenle bu bu tartışma çok gereksiz olur.

Oyunun grafikleri, şu anda sizlere çok kötü gelebilir. Fakat oyun, çıktığı dönemde efsanevi grafiklere sahipti diyebiliriz. Şu anda emin olun oyunu oynamak isteseniz çöp bilgisayarlar bile oyunu oynatır. Ama oyuna hikâye açısından bakarsak son derece oyun güzel ve etkileyici diyebiliriz.

Oyunun en iyi yanlarından birisi ise çok geniş bir silah skalasına sahip olması oluyor. Oyunda aklınıza gelebilecek her türlü silah mevcut. Bu durum, oyun içerisinde çok kullanışlı oluyor. Çünkü sizin mermileriniz bittiği zaman düşmanın silahını alıp çatışmaya devam edebiliyorsunuz. Fakat yapay zeka kalitesi için aynı şeyi söylemek çok mümkün değil. Oyunda bırakın yapay zekayı, ortada herhangi bir zeka yok. Fakat buna çok takılmazsanız oyun gayet güzel ilerliyor.

Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: Windows XP veya daha üstündeki işletim sistemleri
İşlemci: Intel 2.8 GHz veya daha iyi ya da AMD Athlon 3800 veya daha iyisi
RAM: 1GB
Ekran Kartı: 128MB belleğe ya da daha iyisine sahip bir ekran kartı
Depolama: 9GB kullanılabilir alan

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.