En İyi Battle Royale Oyunları – 2023

Teknolojinin gelişimi oyuncular için bir altın çağına girmemizi de sağladı. Birbirinden farklı ekipmanlarla birbirinden farklı türlerde oyun oynamak günümüzde mümkün. Ancak, son dönemlerde aralarından bir tür bariz bir şekilde sıyrılıyor. Biz de bu türün önemli temsilcilerini en iyi battle royale oyunları listemizde sizler için sıralıyoruz.

Online oyunlar birçok oyuncu için vazgeçilmez ve bir numaralı oyun türü konumunda. Ancak battle royale oyunlar bu türü de kapsayarak üstüne geçmiş gibi gözüküyor. Nitekim, son dönemlerde çoğu yayıncı ve oyuncu, battle royale dünyasından vazgeçemiyor.

Üstelik oyun şirketleri de bu durumun farkında. Bu nedenle her geçen gün yeni battle royale oyunları ile karşılaşıyoruz. Ancak bu kadar fazla oyunun ortaya çıkması oyuncuların aklına “en iyi battle royale oyunları hangileri” sorusunu getiriyor. Genellikle bu tarz sorulara cevap vermek oldukça zordur. Bunun birkaç önemli sebebi var. En büyük sebep ise şüphesiz oyuncuların zevki oluyor. Bir oyuncunun beğendiği oyunu bir başkası beğenmeyebiliyor.

Ancak battle royale türündeki oyunların en büyük avantajı oynanabilirliğin saptanması. Bildiğiniz üzere online oyunlar, daha geniş oyuncu topluluklarına hitap ettiği zaman çok daha eğlenceli oluyor. Battle royale türünde de bir çeşit gereklilik olan bu durum hem daha hızlı oyun eşleştirmesine hem de kendi seviyenize uygun rakiplerle eşleşmenize kapı aralıyor.

Bu nedenle en iyi battle royale oyunlar listemizde sizler için seçtiğimiz oyunlar türün en önde gelen isimlerinden oluşuyor. Daha önce bu dünyaya adım atmış birisi için her ne kadar bilindik oyunlar olsa da daha önce battle royale türü ile karşılaşmamış kişilerin faydalanabileceğini düşünüyoruz. Lafı daha da uzatmadan listemize geçelim. İşte karşınızda en iyi battle royale oyunları:

Apex Legends

En iyi battle royale oyunları listemizin ilk sırasında Apex Legends yer alıyor. Tamamen ücretsiz olarak oynayabileceğiniz Apex Legends EA ve Respawn Entertainment tarafından geliştirilen bir battle royale oyunu olarak karşımıza çıkıyor.

Battle royale oyunları, klasik olarak 100 kişiye kadar oynanabilen bir deneyim sunuyor. Ancak Apex Legends’da durum biraz daha farklı. Çünkü Apex Legends, aynı anda maksimum 60 oyuncuya kadar destek sağlayan bir battle royale oyunu. Fakat, 60 kişinin içerisinde arkadaşlarınızla oynamak isterseniz kurabileceğiniz takımların 3 kişilik olduğunu da belirtelim.

60 kişilik bir oyun oluşturmak güzel. Peki oyun içerisinde kullanabileceğimiz kaç karakter var? Halihazırda oyun içerisinde yer alan 16 adet karakter bulunuyor. Bu karakterlere “legend” adı veriliyor.

Tüm karakterlerin farklı özellikleri ve pasifleri bulunuyor. Aynı zamanda, bu tarz oyunlarda sürekli gördüğümüz karakter açma durumu Apex Legends’da da mevcut. Bunun yanı sıra kimi zaman bu durum “pay-to-win” bir oyuna yol açsa da Apex Legends özelinde böyle bir konudan bahsetmek pek doğru olmayacaktır.

Oyunun oldukça eğlenceli olduğunu belirtmeye gerek bile yok. Fakat konuyla ilgili yorum yapılacak noktalardan birisi grafikler olabilir. Titanfall evreninde geçen bu oyunun grafikleri son derece başarılı ve oyunla bütünlük sağlıyor. İster rekabetçi bir oyuncu olun ister “casual” bir oyuncu, Apex Legends grafiklerine hayran kalacaksınız.

Apex Legends Sistem Gereksinimleri

Apex Legends Minimum Sistem GereksinimleriApex Legends Önerilen Sistem Gereksinimleri
İşlemci: Intel Core i3-6300 3.8GHz / AMD FX-4350 4.2 GHzİşlemci: Intel i5 3570K ya da eşdeğeri
RAM: 6 GB RAMRAM: 8 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GT 640 / Radeon HD 7730Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 970 / AMD Radeon R9 290
İşletim Sistemi: 64-bit Windows 7İşletim Sistemi: 64-bit Windows 7
Depolama Alanı: 22 GB kullanılabilir alanDepolama Alanı: 22 GB kullanılabilir alan

Playerunknown’s Battleground

En iyi battle royale oyunları listemizin ikinci sırasında yer alan oyun ise Playerunknown’s Battleground oluyor. Eğer oyunu bu ismiyle tanımakta zorlandıysanız size şu ifadeyi de belirtmemizde fayda var; PUBG. Bir dönem ortalığı kasıp kavurmuş, kimilerinin gözünde battle royale türünün babası PUBG, listemizin olmazsa olmazları arasında yer alıyor tabii ki. Kendisinden sonra gelen oyunlara rehberlik eden, öncesindeki oyunların meşalesini ileriye taşıyan PUBG, günümüzde popülerliğini biraz kaybetse de hala hatırı sayılır bir kitleye hitap ediyor.

2018 yılında yılın oyunu olarak seçilen PUBG, 8 kilometrekarelik bir alanda 100 kişinin yaşam mücadelesi verdiği bir battle royale oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Oyunun milyonlar tarafından oynanması ne kadar eğlenceli olduğunu bir kanıtı olarak görülebilir.

Yazının başında belirttiğimiz gibi PUBG, eğlence haricinde sektörün öncüsü ve ilk örneklerinden biri olarak da dikkat çekiyor. Çünkü PUBG’nin piyasaya çıktığı ilk zamanlarda battle royale oyunlar pek de gözde konumda değildi.

Tüm oyuncuların eşit olarak haritaya dağıldığı ve herhangi bir ekipman olmadan savaşmaya başladığı oyunlar oldukça ilginç ve yenilikçi gözüküyordu. PUBG, oyuna getirdiği yenilikler ve başarılı sunucular ile bu liderliği belli bir süre taşıdı. Hatta hala en önemli battle royale oyunları arasında yer alıyor.

Üstelik bu başarıyı sağlayan önemli faktörlerden birisi de PUBG’nin battle royale kültürüne kazandırdığı simgeler. Bir oyunun tava ve kask ile özdeşleşmesi oyun tarihinde benzeri az görünen bir başarının işaretidir.

PUBG’nin en büyük avantajlarından birisi ise şüphesiz mobil desteği. Hem iOS hem de Android platformunda yer alan PUBG, oldukça geniş kitlelere mobil üzerinde ulaşmaya devam ediyor.

Playerunknown’s Battleground Sistem Gereksinimleri

Playerunknown’s Battleground Minimum Sistem GereksinimleriPlayerunknown’s Battleground Önerilen Sistem Gereksinimleri
İşlemci: Intel Core i5-4430 / AMD FX-6300İşlemci: Intel i5 6600K / AMD Ryzen 5 1600
RAM: 8 GB RAMRAM: 16 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 960 / AMD Radeon R7 370 (2 GB) Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 1060 (3 GB) / AMD Radeon RX 580 (4 GB)
İşletim Sistemi: 64-bit Windows 7, Windows 8.1, Windows 10İşletim Sistemi: 64-bit Windows 7, Windows 8.1, Windows 10
Depolama Alanı: 40 GB kullanılabilir alanDepolama Alanı: 50 GB kullanılabilir alan

Fortnite

En iyi battle royale oyunları listemize türün en popüler örneği ile devam ediyoruz. Dünyayı kasıp kavuran, hayranlarını çılgına çeviren Fortnite, en iyi battle royale oyunları listemizde kendisine kesinlikle bir yer kazanıyor.

Fortnite oldukça eğlenceli bir battle royale oyunu, buna şüphe yok. Ancak Fortnite, şu anda dünyadaki birçok kesime ulaşan en büyük kaynaklardan birisi. Bir oyunun bunları başarması gerçek anlamda hayranlık uyandırıcı.

100 kişilik bir haritada maksimum 4 kişilik takımlarla oynanabilen Fortnite, gün geçtikçe bir yenilik ile karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen etkinlikler bunların en önemli örneklerinden. Hatta sanal konser kavramını bile yepyeni bir boyuta taşıyan Fortnite, artık bir oyundan öte sosyal bir platforma dönüşüyor.

Yine de oyun kısmından bahsetmemizde fayda var. Oyun, sürekli yeni sezonlar ile kendisini yenileme devam ediyor. Bu sezonlar boyunca oldukça ilginç sürprizler oyuncuları karşılıyor. Çünkü ünlü sporculardan sevilen bilim kurgu karakterlerine kadar herkesi Fortnite evreninde görmek mümkün.

Bu durum oyuncular için akıl almaz bir kişiselleştirme şansı sunuyor. Oyunda yer alan popüler kültür öğelerini battle royale karşılaşmalarında kullanmak gerçek anlamda sıra dışı bir yankıya sahip. Ancak Fortnite, tüm bunları oyuncularına sunabilecek bir platform olduğunu her geçen gün gösteriyor.

Üstelik, oyuncuların buna verdiği yanıt geliştiricileri daha da olumlu etkiliyor gibi gözüküyor. Belli bir kesim tarafından sürekli eleştiri yağmuruna tutulsa da Fortnite’ı favori oyunu olarak belirten yüzbinlerce oyuncu bulunuyor.

Fortnite Sistem Gereksinimleri

Fortnite Minimum Sistem GereksinimleriFortnite Önerilen Sistem Gereksinimleri
İşlemci: Intel Core i3-3225 3.3 GHzİşlemci: Intel Core i5 7300U 3.5 GHz
RAM: 4 GB RAMRAM: 8 GB RAM
Ekran Kartı: Intel HD 4000Ekran Kartı: Nvidia GTX 960 ya da AMD R9 (2 GB)
İşletim Sistemi: 64-bit Windows 7, Windows 8, Windows 10İşletim Sistemi: 64-bit Windows 10

Realm Royale Reforged

2018 yılında oyuncularla buluşan Realm Royale Reforged, Heroic Leap Games tarafından geliştirilmiştir. Hi-Rez Studios tarafından yayınlanan oyun, son zamanlardaki en başarılı battle royale oyunlarından birisi olarak karşımıza çıkıyor.

20 milyondan fazla oyuncuya sahip olan oyun, rakipleriyle grafikleri yönünden ayrışıyor. Çünkü günümüzde birçok battle royale oyunu gerçekçiliği yüksek grafikler kullanmayı tercih ediyor. Realm Royale Reforged, bunun aksine daha eğlenceli grafikleriyle oyuncuları etkilemeyi başardı.

Ücretsiz bir oyun olan Realm Royale Reforged, Steam üzerinden indirilerek oynanabilmektedir. Rakiplerinizle ölümcül bir mücadelede eğlenceli vakitler geçirmek istiyorsanız Realm Royale Reforged sizleri fazlasıyla etkileyecektir.

Realm Royale Reforged Sistem Gereksinimleri

Realm Royale Reforged Minimum Sistem GereksinimleriRealm Royale Reforged Önerilen Sistem Gereksinimleri
İşlemci: Intel Core 2 Duo 2.4 GHzİşlemci: Intel Core i5-750, 2.67 GHz / AMD Phenom II X4 965, 3.4 GHz
RAM: 4 GB RAMRAM: 6 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce 8800 GTEkran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 660 veya ATI Radeon HD 7950
İşletim Sistemi: Windows 7 64-bitİşletim Sistemi: Windows 8/10 64-bit

Call of Duty: Warzone

En iyi battle royale oyunları listemizin son sıralarına yaklaşırken karşımıza bir başka nişancı oyunu çıkıyor. Call of Duty: Warzone, yıllardır süregelen birikimiyle battle royale dünyasında kendinden emin bir şekilde ilerliyor.

Oyunun grafikleri gerçek anlamda fevkalade düzeye ulaşabiliyor. Ancak, geniş bir kitlenin oynayabileceği şekilde optimizasyon yapıldığını da belirtmekte fayda var. Üstelik, 150 kişilik sunucularda bile oynamak mümkün. Bir başka deyişle, oyunun heyecanı neredeyse sürekli yüksek.

Her battle royale oyununda olduğu gibi içinde bulunduğumuz alan süre geçtikçe daha da küçülüyor. Ancak Warzone haritaları oldukça geniş. Bu nedenle strateji oldukça önemli bir hal alıyor. Oyun içerisindeki “dropları” takip etmek, bir yandan haritanın küçülmesini izlemek ve tabii ki rakiplerle savaşmak gerekiyor.

Call of Duty, uzun zamandır “online” mod desteğiyle oyunculara benzer bir deneyim yaşatıyordu. Ancak Warzone ile bu deneyimi bir üst seviyeye taşıdı. Üstelik, oyunu da ücretsiz hale getirdi ve tüm kullanıcıların beğenisine sundu.

Ancak oyunun aldığı en büyük eleştirilerden birisi devasa boyutu oldu. Sistem gereksinimlerinde de görebileceğiniz gibi Call of Duty: Warzone, 175 GB depolama alanı istiyor.

Call of Duty: Warzone Sistem Gereksinimleri

Call of Duty: Warzone Minimum Sistem GereksinimleriCall of Duty: Warzone Önerilen Sistem Gereksinimleri
İşlemci: Intel Core i3-4340 ya da AMD FX-6300İşlemci: Intel Core i5-2500K ya da AMD Ryzen R5 1600X
RAM: 8 GB RAMRAM:12 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 670 / 1650Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 970 / 1660
İşletim Sistemi: 64-bit Windows 10İşletim Sistemi: 64-bit Windows 10
Depolama Alanı: 175 GB kullanılabilir alanDepolama Alanı: 175 GB kullanılabilir alan

Rogue Company

En iyi battle royale oyunları listemize Rogue Company ile devam ediyoruz. Çünkü First Watch Games tarafından geliştirilen oyun, son zamanların en popüler battle royale oyunlarından birisi olarak ön plana çıkmayı başarıyor. Bunun en temel sebebi, oyunun akıcı oynanabilirliği ve yüksek kalitedeki grafikleri oluyor diyebiliriz.

2021 yılında oyuncularla buluşan oyun, üçüncü şahıs bir aksiyon oyunu olarak oyuncularla buluşuyor. Yani oyuncular, bu oyunda çeşitli modlarda ve haritalarda düşmanlarını yenmeye çalışıyorlar. Bu süreçte Rogue Company, oyunculara 4v4 ve 6v6 seçeneklerini sunuyor. Ayrıca oyunda takımınızla birlikte oynayabileceğiniz bir dereceli sistem de mevcut.

Bunun yanı sıra oyun, yakın zamanda geliştirildiği için grafik kalitesi konusunda da oldukça üst seviyede diyebiliriz. Oyundaki silahların tasarımından harita tasarımına kadar birçok unsur başarılı bir şekilde tasarlanmış durumda. Bu sayede oyuncular, rekabetçi bir oyun olan Rogue Company’i sıkılmadan akıcı bir şekilde oynayabiliyorlar.

Oyunun en ilgi çekici noktalarından birisi de ücretsiz olması diyebiliriz. Oyunun yayıncı şirketi olan Hi-Rez Studios, oyunu tamamen ücretsiz bir şekilde yayınlamayı tercih etti. Bunun yanı sıra oyuncular, oyunu oynayarak oyunda ilk etapta kilitli şekilde yer alan unsurları da açabiliyorlar.

Rogue Company Sistem Gereksinimleri

Rogue Company Minimum Sistem GereksinimleriRogue Company Önerilen Sistem Gereksinimleri
İşlemci: Intel Core i5-2320İşlemci: Intel Core i7 3.20 Ghz
RAM: 4 GB RAMRAM:16 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 555Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 960
İşletim Sistemi: 64-bit Windows 7İşletim Sistemi: Windows 10
Depolama Alanı: 20 GB kullanılabilir alanDepolama Alanı: 20 GB kullanılabilir alan

Fall Guys: Ultimate Knockout

En iyi battle royale oyunları listemizin son sırasında ise listenin geriye kalan üyelerinden oldukça farklı bir oyun karşımıza çıkıyor. Listedeki diğer oyunlardan farklı kısmı ise bu oyunun bir nişancı oyunu olmaması.

Fall Guys, geçtiğimiz dönemde yıldızı en çok parlayan oyunlardan birisi olarak karşımıza çıkmıştı. Mediatonic tarafından geliştirilen oyun, özellikle oynanışı ile büyük bir ilgi topladı. Fizik motoru ve oyunun mekanikleri birçok oyuncuyu kendisine hayran bırakmaya yetti.

Aynı anda 60 oyuncuya kadar oynama şansı sunan Fall Guys, çeşitli haritalarda ve parkurlarda ilerlemeyi temel alan bir oynanışa sahip. Ancak, oyunu böyle açıklamamız sizi yanıltmasın. Çünkü Fall Guys, piyasada yer alan en iyi battle royale oyunları arasında yer alıyor.

Kimi zaman oldukça rekabetçi bir hale gelebilen bu oyunu kendiniz denemeden yargılamamanızı tavsiye ediyoruz. Üstelik oyunun ücreti de son derece makul. Fall Guys, 38 TL’lik bir etikete sahip. Hatta, indirim dönemlerinde daha da uygun fiyatlı hale geliyor.

Fall Guys: Ultimate Knockout Sistem Gereksinimleri

Fall Guys: Ultimate Knockout Minimum Sistem Gereksinimleri
İşlemci: Intel Core i5 ya da eşdeğeri AMD
RAM: 8 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 660 / AMD Radeon HD 7950
İşletim Sistemi: 64-bit Windows 10
Depolama Alanı: 2 GB kullanılabilir alan

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.