Huawei mi Xiaomi mi? Karşılaştırmalı İnceleme

Teknoloji dünyasının gözde isimlerinde Huawei ve Xiaomi, sıklıkla kullanıcılar tarafından karşılaştırılıyor. Huawei mi Xiaomi mi sorusunu soran kullanıcılar cevabı bulmakta kimi zaman güçlük çekebiliyor. Biz de bu nedenle Xiaomi mi Huawei mi sorusuna karşılaştırmalı bir inceleme içeriği hazırlamak istedik.

İçeriğimizde her iki üreticinin de farklı ve ortak alanlarda ortaya koyduğu ürünlere göz atacağız. Öncelikle iki şirketin de büyük söz sahibi olduğu akıllı telefon sektöründen ürünler kıyaslayacağız. Peşinden akıllı saat, akıllı bileklik ve kulaklık gibi ortak olan başka alanlardan da ürünleri inceleyeceğiz.

Yazımızın son kısmında ise iki şirketin ürettiği diğer başarılı ürünlere bakacağız. Buraya tüm yazı hakkında önemli bir not düşmekte fayda var. İnceleyeceğimiz ve kıyaslayacağımız tüm ürünler Türkiye’de satılan ürünler olacak. Bu nedenle Türkiye’de resmi satışı bulunmayan ürünleri bu kıyaslamada değerlendirmeyeceğiz.

Akıllı Telefon

Listemizin ilk kısmında Huawei ve Xiaomi ürünlerinin akıllı telefon modellerine göz atacağız. İnceleyeceğimiz modeller arasında üç farklı segment oluşturmaya çalıştık. Akıllı telefonları kıyaslarken dikkat ettiğimiz faktörler; ürünlerin mümkün olduğunca yakın fiyatlı ve güncel olmasıydı.

İki firmanın da izlediği stratejilerden dolayı ürünler arasında ufak fiyat farkları ortaya çıktı. Ancak, incelememiz sırasında bu fiyat farklarını da göz önünde bulundurarak yorumlar yapacağız.

Öncelikle belirtmemiz gerek, Xiaomi alt segment kullanıcılarına, Huawei’nin ise üst segment kullanıcılarına daha fazla seçenek sunuyor. Türkiye’ye giriş yapan ürün sayısının da bunda etkisi var. Ancak genel anlamda böyle bir kıyaslama yapmak yanlış olmayacaktır.

POCO M3 Pro vs Huawei P Smart 2021

Huawei mi Xiaomi mi sorusunu öncelikle alt segment olarak nitelendirdiğimiz modeller ile cevaplayacağız. Burada ele aldığımız ürünler POCO M3 Pro ve Huawei P Smart 2021 modelleri olacak. Her iki ürünü de ekran, performans, kamera ve diğer özellikleri açısından kıyaslayacağız.

Ekran

POCO M3 Pro, 6.5 inç boyutunda 2400 x 1080 çözünürlüğe sahip bir ekran ile kullanıcıların karşısına çıkıyor. FHD+ olarak nitelendirilen bu ekran, noktalı bir tasarıma sahip. Bunun haricinde ekran yenileme hızının 90Hz’e kadar ulaştığı belirtiliyor. Ancak dinamik ekranı sayesinde bu değerin 30Hz-90Hz arasında değişebildiği ifade ediliyor. Cihazın piksel yoğunluğu ise 405 PPI.

Huawei P Smart 2021 ise , 6.67 inç boyutunda ve FHD+ çözünürlüğünde bir ekran ile satışa sunuluyor. Huawei bu ekran panelinin IPS LCD bir ekran olduğunu belirtiyor. Ekran yenileme hızı 60Hz olan bu ürünün piksel yoğunluğu ise 395 PPI. Ayrıca, bu ürünün de noktalı bir tasarımı bulunduğunu söylemek gerek.

Her iki modelin de ekran konusunda birbirine benzer özelliklere sahip olduğunu görüyoruz. Ancak hem ekran yenileme hızı hem de piksel yoğunluğu ile Xiaomi’nin bu konuda bir adım daha öne çıktığını belirtmek gerek.

POCO M3 Pro Türkiyede Satışa Sunuldu

Kamera

İncelemeye kameralar ile devam ediyoruz. Genel bir bakış ile POCO M3 Pro’nun üç kameraya, Huawei P Smart 2021 modelinin ise dört kameraya sahip olduğunu görmek mümkün. Şimdi bu kameraların detaylarını inceleyelim.

POCO M3 Pro, f/1.79 diyafram açıklığına sahip 48 MP bir ana kamera ile kullanıcılara sunuluyor. Bu kameraya ek olarak f/2,4 2 MP makro kamera ve 2 MP derinlik sensörü de cihazın arka kamera kurulumunda yer alıyor.

Bu arka kameralarda otomatik odak, portre modu, AI desteği ve perde hızı kontrolü gibi özellikler bulunuyor. Video kaydı konusunda ise hızlandırılmış ve ağır çekim videoya ek olarak makro modu da mevcut. 1080p 30 FPS değerinde kayıt yapabildiğini de belirtelim.

Huawei P Smart 2021 modelinde de f/1.8 diyafram açıklığına sahip 48 MP bir kamera mevcut. Buna ek olarak f/2.4 açıklığa sahip; 8 MP 120 derece ultra geniş açılı, 2 MP derinlik lensi ve 2 MP makro lens cihazda bulunuyor.

Huawei P Smart 2021’in önemli özellikleri arasında ise makro çekim modu, portre modu ve QR okuyucu gibi unsurlar yer alıyor. Ayrıca, video çekimi için 1080p 60 FPS desteğinin yer aldığını da belirtmekte fayda var.

Her iki cihazın da ön tarafında 8 MP çözünürlüklü bir kamera yer alıyor. Bu iki kameranın özelliklerini kıyasladığımızda POCO’nun fotoğraf alanında rekabet gösterdiğini söylemek mümkün. Ancak, Huawei P Smart 2021, saniyede 60 kare video ile cazip bir seçenek.

Performans

Kamera özelliklerinin ardından cihazların temel donanım parçalarını kıyaslamaya geldi sıra. POCO M3 Pro, MediaTek Dimensity 700 çip seti ile kullanıcıların karşısına çıkıyor. 7nm teknolojisi ile üretilen bu çipi 4 GB RAM destekliyor. Ayrıca depolama biçimi UFS 2.2 olan cihaz 64 GB ile depolama seçeneklerine başlıyor. Bu cihazın 5G desteklediğini de belirtmek gerek.

Huawei P Smart 2021 tarafında ise Kirin 710A çip seti ile karşılaşıyoruz. 2.0 GHz CPU frekansına sahip bu çip, rakibinden bir tık daha düşük güce sahip demek yanlış olmayacaktır. Rakibi gibi bu model de 4 GB RAM ile kullanıcılara sunuluyor. Ancak 128 GB depolama alanı ile karşımıza çıkan bu model 512 GB’a kadar hafıza kartı da destekliyor.

Genel performans anlamında POCO’nun bir tık daha önde olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bu durum kendisini AnTuTu testlerinde de gösteriyor.

Huawei-P-Smart-2021 Şarjı Uzun Giden Telefonlar

Diğer Özellikler ve Fiyat

Cihazların bataryalarından da bahsetmek faydalı olacaktır. Her iki model de 5.000 mAh bataryaya kapasiteli bataryaya sahip. Hızlı şarj açısından kıyaslandığında ise POCO’nun 18W desteğine karşılık Huawei’nin 22.5W destek sunduğunu görüyoruz. Her iki cihaz da Type-C kullanıyor.

Kıyaslamanın en can alıcı noktalarından birine yaklaşıyoruz. Ancak öncelikle cihazların diğer özelliklerinden bahsetmekte fayda var. POCO, Wi-Fi 5 desteği ile sunulurken Huawei cihazda Wi-Fi 4 kullanmayı tercih ediyor. Buna ek olarak daha önce de belirttiğimiz gibi POCO 5G desteği ile s.unuluyor.

2021 Mayıs tarihinde çıkış yapan POCO M3 Pro yaklaşık 2.750 TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor. 2020 yılının sonlarında satışa sunulan Huawei P Smart 2021 ise yaklaşık 2.770 TL’den başlıyor. Fiyat olarak POCO’nun daha uygun olduğunu görmek mümkün. Alt segment için Xiaomi’nin bir tık daha önde olduğunu söyleyebiliriz.

Xiaomi Mi 10T Pro vs Huawei P40

Listemizin orta segment modelleri için aslında oldukça güçlü olan iki cihaz seçtik. Bunun asıl sebebi fiyatları yakın tutmak istememiz. Bu nedenle amiral gemisi olarak da adlandırılabilecek iki model ile incelememize devam ediyoruz. Xiaomi Mi 10T Pro ve Huawei P40 modellerini inceleyelim.

Ekran

Öncelikle cihazların ekranlarına bakalım. Xiaomi Mi 10T Pro, 6.67 inç boyutunda bir ekrana sahip. IPS LCD tipi bir panel ile kullanıcılara sunulan bu ürünün ekran çözünürlüğü ise FHD+ olarak ifade ediliyor. Ekran yenileme hızı ise 144 Hz ile göz dolduruyor. Ayrıca, çerçevesiz ve noktalı tasarımı sayesinde ekranın neredeyse tamamı kullanıma uygun.

Huawei P40 ise 6.1 inç boyutunda OLED bir ekran ile sunuluyor. Ekran çözünürlüğü ise FHD+ olarak ifade edilse de 1080×2340 piksel olduğunu belirtmekte fayda var. Buna ek olarak 422 PPI piksel yoğunluğu ve 60Hz ekran yenime hızı ile kullanıcıların karşısına çıkıyor. Aynı Xiaomi gibi ekran içinde bir ön kameraya ek olarak sürekli açık ekran özelliğine sahip.

Bu koşullarda her iki cihazın da iyi yönleri olduğunu görmek mümkün. Xiaomi Mi 10T Pro, özellikle 144Hz ekran yenileme hızı ile dikkat çekerken P40, OLED ekran ve 422 PPI piksel yoğunluğu ile göz dolduruyor. Önceliğinize göre her iki ekranın da başarılı olduğunu söylemek yanlış olmaz.

mi-10t-pro

Kamera

Bu fiyat aralığında kameraların çok daha başarılı hallere geldiğini görmek mümkün. Her iki cihazda da karşımıza üç arka kameralı bir düzenek çıkıyor. Öncelikle Xiaomi’ye bakalım.

Xiaomi Mi 10T Pro, 108 MP ana kamera ile kullanıcıların karşısına çıkıyor. Bu kameranın özellikleri arasında makro çekim, ISOCELL Bright HMX, perde hızı kontrolü, portre modu ve daha birçok unsur yer alıyor. 13 MP çözünürlüğündeki ikinci kamera ile ekstra geniş açı hedefleyen Xiaomi, 5 MP üçüncü kamera ile de makro çekimi destekliyor.

Huawei P40 ise 50 MP ana kameraya sahip. Bu kameranın dikkat çeken başlıca özellikleri ise portre modu, Leica optik, makro çekim, RAW kayıt desteği oluyor. 16 MP ikinci kamera ile geniş açı ve makro desteği sunarken 8 MP çözünürlüğündeki üçüncü kamera ise telefoto seçeneği sunuyor.

Video kayıt aşamasında Xiaomi Mi 10T Pro’nun 30 FPS 8K video kayıt desteğini görüyoruz. Buna karşılık Huawei P40 ise 4K 60 FPS desteği sunuyor. Bu alanda Xiaomi’nin bir tık daha önde olduğunu söylemek yanlış olmayacak.

Ön tarafta ise Xiaomi’nin 20 MP kamerasına karşın Huawei 32 MP bir kamera tercih ediyor. Ayrıca, 4K 60 FPS desteği ile video kaydı konusunda önde olan kısım bu sefer Huawei oluyor. İki cihazın birbirine yakın performansa sahip olduğunu söylesek de önceliğe göre öne çıkan bir taraf belirlemek mümkün.

Performans

Xiaomi Mi 10T Pro, Qualcomm Snapdragon 865 ile kullanıcıların karşısına çıkıyor. 2.84 GHz frekansındaki bu ürün 8 GB RAM ile destekleniyor. GPU tarafında ise Adreno 650 görmek mümkün. Ayrıca UFS 3.1 ile hızlı depolama ve 256 GB dahili alan bu üründe yer alıyor.

Huawei P40 ise Kirin 990 5G çipi ile kullanıcılara sunuluyor. Bu ürünün CPU frekansı ise 2.86 GHz olarak ifade ediliyor. GPU tarafında Mali-G76 karşımıza çıkarken 8 GB RAM ve 128 GB dahili depolama alanı cihazda yer alıyor. Ayrıca rakibinin aksine hafıza kartı desteğine de sahip olduğunu belirtelim.

Genel performans anlamında Xiaomi’nin bir tık daha önce olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Ancak her iki cihazın da oldukça güçlü olduğunu belirtelim.

Diğer Özellikler ve Fiyat

Öncelikle dikkat çeken nokta her iki cihazın da 5G desteğine sahip olması oluyor. Buna ek olarak Wi-Fi 6 desteği, Bluetooth 5.1 ve Type-C desteği ile her iki cihaz da oldukça başarılı bir konumda karşımıza çıkıyor.

Batarya özelliklerine baktığımızda ise Xiaomi’nin 5.000 mAh kapasitesine karşın Huawei’de 3.800 mAh bir kapasite bizleri karşılıyor. Bunun arkasındaki en önemli sebeplerden birisi Xiaomi modelinin daha büyük olması. Hızlı şarj desteği noktasında da Xiaomi 33W, Huawei ise 22.5W seçeneği sunuyor.

Xiaomi Mi 10T Pro, 7.500 TL civarlarından başlayan fiyatlarla satışta. Huawei P40 ise yaklaşık 7.600 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcıların karşısına çıkıyor. Bu iki modelin kıyaslamasında öne çıkan kısım ufak bir farkla Xiaomi oluyor.

Ancak Huawei’nin ürünün de fazlasıyla güçlü olduğunu söylemekte fayda var. Üstelik, Xiaomi Mi 10T Pro’nun büyük boyutu her kullanıcı için uygun olmayacaktır. Bu nedenle öncelikleriniz doğrultusunda sizin için uygun cihaz değişebilir.

Xiaomi Mi 11 vs Huawei P40 Pro

İncelememizin en pahalı modelleri olan Xiaomi Mi 11 ve Huawei P40 Pro ile akıllı telefon kıyaslamalarına son veriyoruz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir nokta mevcut. Xiaomi ülkemizde MI MIX 4 gibi ürünleri henüz resmi olarak satışa sunmuyor. Buna karşın Huawei’nin katlanabilir modeli ülkemizde satışa sunulan cihazlar arasında.

Ayrıca, Huawei P40 Pro modelinden daha iyi telefonları da ülkemizde satışa sunuyor. Mate 40 Pro modeline bu incelemede yer vermememizin başlıca sebebi ise Xiaomi’nin kıyaslayabileceğimiz bir modeli ülkemizde satışa sunmaması. Bu uyarıdan sonra karşılaştırmamıza başlayabiliriz. Üst segmentte Xiaomi mi, Huawei mi?

Ekran

Xiaomi Mi 11, 6.81 inç boyutunda AMOLED QHD+ bir ekran ile kullanıcıların karşısına çıkıyor. 515 PPI piksel yoğunluğu ve 120Hz ekran yenileme hızına sahip ürünün ekranında yoğun renkler görmek mümkün.

Buna karşılık Huawei P40 Pro modelinde 6.58 inç boyutunda FHD+ OLED bir ekran kullanıcılara sunuluyor. 441 PPI piksel yoğunluğu ve 90Hz ekran yenileme hızına sahip cihaz başarılı bir ekrana sahip.

Her ne kadar iki ürün de başarılı ekranlar ile karşımıza çıksa da Xiaomi’nin kağıt üstünde daha çekici bir ekran sunduğunu söylemek mümkün. Ancak, ekran boyutunun daha küçük olmasını isterseniz Huawei daha cazip gelebilir.

Kamera

İncelememizin ikinci sırasında ise kamera yer alıyor. Xiaomi Mi 11 üç kameralı bir düzeneğe sahipken Huawei P40 Pro dört kamera ile karşımıza çıkıyor. Kamera özelliklerini incelemeye başayalım.

Xiaomi Mi 11,108 MP çözünürlüğündeki ana kamerası ile göz dolduruyor. Cihazın dikkat çeken özellikleri arasında makro çekim, RAW kayıt, portre modu, perde hızı kontrolü ve AI desteği yer alıyor. 13 MP ekstra geniş açı ve 5 MP makro çekim kamerası da cihazda yer alıyor.

Huawei P40 Pro ise 50 MP ana kamerası ile karşımıza çıkıyor. Bu kameranın özellikleri arasında Leica optik, renk ısısı sensörü, RAW kayıt, portre modu, AI ve birçok otomatik odaklama desteği yer alıyor. Bu kameraya ek olarak 40 MP ekstra geniş açı, 12 MP telefoto ve TOF 3D sensörü cihazda yer alıyor.

Video kayıt konusunda her iki model de başarılı özelliklere sahip. Ancak Xiaomi 8K 30 FPS desteği ile bir adım öne çıkıyor. Her iki cihazın da görüntü sabitleme ve portre moduna sahip olduğunu belirtmekte fayda var. Ayrıca Xiaomi’de HDR 10+ desteği de mevcut.

Ön tarafta ise Huawei’nin üstünlüğünü görüyoruz. 32 MP çözünürlüğünde 4K 60 FPS çekim yapabilen bir ön kamera Huawei P40 Pro’da yer alıyor. Xiaomi ise 20 MP çözünürlükte FHD 60 FPS çekim yapabiliyor.

Video çekim konusunda bir 8K desteği eksik olsa da Huawei P40 Pro’nun kamerada Xiaomi Mi 11’den üstün olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Cihazın en güçlü yönlerinden birisinin kamera olduğunu da belirtelim.

Performans

Xiaomi Mi 11, Qualcomm Snapdragon 888 ile kullanıcıların karşısına çıkıyor. Bu çip setinin CPU hızı 2.84 GHz olarak ifade ediliyor. Cihazda GPU olarak ise Adreno 660 kullanılıyor. Dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta ise bu CPU’nun 5nm teknolojisi ile üretildiği oluyor.

Xiaomi Mi 11’in çip setini destekleyecek 8 GB RAM ve UFS 3.1 biçimli 256 GB depolama seçeneği sunuluyor. Ancak bir hafıza kartı desteğinin sunulmadığını da belirtmekte fayda var.

Huawei P40 Pro ise Kirin 990 yonga setinden güç alıyor. 2.86 GHz CPU frekansı ve Mali-G76 GPU’su ile gayet başarılı bir performans göstereceğine şüphe yok. Ayrıca 8 GB RAM, 256 GB depolama alanı ve 256 GB’a kadar hafıza kartı desteği de cihazda yer alıyor. Özellikle bol bol fotoğraf çekenler için çok sevindirici bir haber olduğunu belirtelim.,

Özellikle çok çekirdekli test skorlarında Xiaomi’ye yaklaşsa da Huawei P40 Pro, gerek işlemci üretim teknolojisi gerek de GPU’su ile bir tık geride kalıyor. Xiaomi’nin genel performans anlamında ağır bastığını söylemek mümkün. Ancak Huawei P40 Pro’nun da oldukça güçlü bir cihaz olduğunu unutmamak gerek.

Diğer Özellikler ve Fiyat

Xiaomi Mi 11, 4.600 mAh kapasiteli bir bataryaya sahip olarak karşımıza çıkıyor. Buna ek olarak 55W hızlı şark desteği ile göz dolduruyor. Ayrıca, 50W kablosuz hızlı şarj desteği ile hızlı şarj konusunda adeta rakip tanımıyor.

Huawei P40 Pro ise 4.200 mAh kapasiteli bir batarya ile sunuluyor. Bunun sebepleri arasında cihazların boyut farkından bahsetmek yanlış olmayacaktır. Bu batarya hızlı şarj konusunda 40W desteği sunarken kablosuz hızlı şarjda 27W’a kadar destek sağlıyor.

Her iki cihaz da Wi-Fi 6 ile kullanıcılara sunuluyor. Ayrıca 5G desteğini de her iki üründe görmek mümkün. Birbirinden farklı oldukları nokta ise Bluetooth sürümleri oluyor. Xiaomi Bluetooth 5.2 ile karşımıza çıkarken Huawei P40 Pro, 5.1 sürümü ile sunuluyor.

Xiaomi Mi 11 yaklaşık olarak 10.500 TL’den başlayan fiyatlarla satışta. Huawei P40 Pro ise yaklaşık olarak 11.000 TL’den satışa sunuluyor. Her iki cihazın da üstün olduğu bir nokta mevcut. Eğer performans için bir cihaz arıyorsanız Mi 11, kamera için bir telefon arıyorsanız da P40 Pro daha başarılı diyebilirsiniz.

Akıllı Saat, Akıllı Bileklik ve Kulaklık

Bu iki üreticinin ana kategorilerde kıyaslanabilecek üç farklı ürün grubu daha mevcut. Xiaomi mi Huawei mi sorusunu akıllı saat, akıllı bileklik ve kulaklık için de sormak mümkün. Ancak burada birebir kıyaslamanın aksine genel anlamda bir yorum yapmak daha doğru olacaktır.

Her iki üretici de her sene geliştirilen yeni teknolojilerle bu ürünleri yenilemektedir. Huawei’nin son ürettiği Huawei Watch 3 serisi ülkemizde de satışa çıkan akıllı saatler arasındadır. Birçok kullanıcı tarafından olumlu yorumlar alan saat günümüzde tercih edilebilecek en başarılı giyilebilir teknolojilerden biridir.

huawei-watch-3

Öte yandan Xiaomi de Mi Watch ürünü ile kullanıcıların karşısına çıkmaktadır. Aradaki devasa fiyat farkından iki ürünü kıyaslamak pek mantıklı olmasa da Xiaomi’nin de gayet başarılı akıllı saatler ürettiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Bu nedenle iki firma da akıllı saat önerilerimiz arasında yer almaktadır.

Akıllı bileklik konusunda da benzer bir tablo bizleri karşılamaktadır. Farklı tasarımlar ve özelliklere sahip olsalar da her iki cihaz da günlük kullanım için gayet başarılıdır. Burada devreye girecek unsur daha çok bütçe olacaktır.

Kulaklık kategorisinde de her iki firmanın ortaya koyduğu ürünler gayet başarılı sonuçlar vermektedir. Ancak Xiaomi’nin düşük bütçeli kullanıcılar için ürettiği başarılı ürünlere ayrı bir parantez açmak gerekir. Üst segmentte ise FlipBuds Pro, FreeBuds 4 ve FreeBuds Studio gibi birbirinden başarılı cihazlar size beklediğiniz kaliteyi fazlasıyla verecektir.

Bu nedenle saydığımız kategorilerde Huawei mi Xiaomi mi konusu aslında cihazdan beklentinize ve tabii ki bütçenize göre yanıt bulacaktır.

Xiaomi-mi-band-6

Diğer Ürünler

Yukarıda bahsettiğimiz ürünler haricinde de bu iki firmanın üretim bandından çıkan farklı cihazlar bulunmaktadır. Özellikle Xiaomi’nin neredeyse her elektronik ürün kategorisinde bir cihaza sahip olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Huawei akıllı telefon, bileklik, saat ve kulaklık haricinde; dizüstü bilgisayar, akıllı gözlük, tablet gibi alanlarda da örnekler sunmaktadır. Xiaomi ise elektrikli scooter, kişisel bakım aletleri, elektrikli süpürge, monitör, projeksiyon, TV Box, klima ve daha birçok alanda örnekler sunmakta olan bir teknoloji üreticisidir.

Her iki firma da gelecek dönemde adından söz ettirmeye devam edecek gibi gözüküyor. Peki siz ne diyorsunuz? Sizce Huawei mi, yoksa Xiaomi mi? Aşağıda yer alan yorumlar bölümünden görüşlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.