Oppo mu Huawei mi? Karşılaştırmalı İnceleme

Oppo mu Huawei mi sorusunun yanıtı birçok kullanıcı tarafından merak ediliyor. Özellikle akıllı telefon satın almayı düşünen kullanıcıların sorduğu bu soru, bazı modeller için büyük bir ikilem yaratıyor. Bu nedenle sizler için bir referans olması adına Oppo mu Huawei mi karşılaştırmasından oluşan bir içerik hazırlamaya karar verdik.

Bu içeriğimizde her iki markanın benzer fiyatlarda satışa sunulan en güncel modellerini karşılaştıracağız. Bu ürünlerin yalnızca Türkiye’de satılan modeller olduğuna dikkat ettik. Ayrıca, ürünün benzer fiyatlı ve güncel bir satış tarihine sahip olmasının üstünde durduk.

Telefonların haricinde akıllı saat, akıllı bileklik ve kulaklık gibi alanlarda da iki şirketi karşılaştırdık. Maalesef iki şirketin ortak ürettiği teknolojik cihaz kategorisi oldukça kısıtlı olduğu için yalnızca bu alanları inceledik. Ancak ilerleyen dönemde Oppo tarafından bir tablet ortaya çıkarsa, iki markanın tablet karşılaştırmasını da içeriğimizde görebilirsiniz. Şimdi lafı uzatmadan içeriğimize başlayalım.

Oppo mu Huawei mi: Telefon

Akıllı telefon kategorisinde 6 farklı telefon modeline yer verdik. Üç farklı segmente ayırdığımız bu kategoride fiyat aralığının altındaki ve üstündeki ürünlere değinmedik. Ancak tahmin edebileceğiniz gibi her iki markanın da bu fiyatların altında ve üstünde ürünleri bulunmakta.

Örneğin, Huawei’nin Mate XS modelini bu içerikte maalesef detaylandırmadık. Çünkü, karşısına çıkabilecek bir Oppo modeli Türkiye’de satışa sunulmuyor. Ancak bu ürünün de oldukça başarılı olduğunu göz önünde bulundurmak gerek. Katlanabilir telefon konusunda Samsung ile yarışta olan Huawei, gayet başarılı bir iş ortaya çıkarmış.

Bunun yanı sıra, Oppo’nun alt segmentte sunduğu telefonlardan yalnızca bir tanesine yer verdik. Her iki markanın da giriş seviyesinde ürünleri olsa da Oppo’nun sunduğu seçenek sayısının çok daha fazla olduğunu belirtmek gerekli.

Son olarak, Reno6 ve Find X3 serisindeki modelleri de listemize eklemedik. Bunun sebebi daha önce de belirttiğimiz gibi bu ürünlerin Türkiye’de resmi satışı bulunmaması. Ancak, ürünler ülkemize giriş yaptığında yeniden bir karşılaştırma yapmak adil olacaktır.

P40 Lite vs Reno 5 Lite

Huawei ve Oppo markalarını karşılaştırmaya öncelikle alt segmentten iki ürün seçerek başlıyoruz. Cihazların ekranlarına baktığımızda karşımıza büyük bir farklılığın çıkmadığını görmek mümkün. Ancak, Oppo Reno5 Lite sürekli açık ekran, yüksek dokunmatik örnekleme hızı ve piksel yoğunluğu açısından rakibinin ilerisinde gözüküyor.

Her iki cihazın da performans özelliklerine göz attığımızda bir farkın ortaya çıktığını görmek mümkün oluyor. P40 Lite, Huawei tarafından üretilen Kirin 810 çipini kullanırken Reno5 Lite’ın tercihi MediatTek Helio P95 oluyor. Bu telefonlarla yapılan testler sonucunda hem tek çekirdek hem de çoklu çekirdek skorlarının Huawei’de daha yüksek olduğunu görüyoruz. Ancak, Oppo Reno5 Lite, 8 GB RAM ile sunuluyor. Buna karşılık P40 Lite ise 6 GB RAM ile kullanıcının karşısına çıkıyor.

Telefonların önemli parçalarından birisi ise şüphesiz kamera oluyor. Her iki cihazda da 4 kameralı bir arka düzeneğin bulunduğunu belirtmekte fayda var. Üstelik tüm kameralar benzer özelliklere ve aynı çözünürlük değerlerine sahip. Her iki cihazda da 48 MP ana kameraya ek olarak 8 MP ekstra geniş açı, 2 MP makro ve 2 MP derinlik sensörü yer alıyor.

p40-lite-reno5-lite

Reno5 Lite, kamera konusunda ağır basan cihaz oluyor. Bunun başlıca sebebi ise 4K 30fps kayıt seçeneği sunması. Buna karşılık P40 Lite ise 1080p 30 fps kayıt imkanı sağlıyor. Ön kameralara baktığımızda ise Reno5 Lite’ın 32 MP kamerasına karşı 16 MP P40 Lite kamerası görüyoruz. Her iki cihazda da portre modu bulunduğunu belirtmekte fayda var.

Son olarak değinilmesi gereken noktalardan birisi ise batarya oluyor. Reno5 Lite 4310 mAh batarya ile sunulurken P40 Lite 4200 mAh bataryaya sahip. Hızlı şarj her iki cihazda da bulunuyor ancak P40 Lite 40W’a kadar destek sağlıyor. Bunun haricinde her telefonda da 5G desteği mevcut değil.

Fiyat olarak Reno5 Lite biraz daha uygun olsa da aralarında çok fark olmadığını belirtmekte fayda var. Özellikle kamerada ve ekran konusunda önde olan Reno5 Lite, performans anlamında P40 Lite’ın biraz altında kalıyor.

Nova 8i vs Reno 5

Orta segmente dahil edebileceğimiz iki cihaz ile karşılaştırmamıza devam ediyoruz. Oppo Reno5 ile Huawei Nova 8i modellerinin karşılaştırmasına öncelikle ekran ile başlıyoruz. Nova 8i’nin ekran boyutunun yaklaşık 0.3 inç daha büyük olduğunu görmek mümkün. Ayrıca ekran gövde oranı konusunda da Reno5’ten daha iyi bir noktada olduğunu görebiliyoruz.

Ancak, piksel yoğunluğu ve ekran yenileme hızı konusunda Reno5’ten daha geride olduğunu belirtmek gerekli. Reno5, 90Hz yenileme hızı ile günümüz standartlarını yakalıyor. Ayrıca, AMOLED ekranına karşı Nova 8i modelinde IPS LCD ekran yer alıyor.

İki cihazın performans kıyaslamasına baktığımızda ise Reno5’in daha yüksek bir seviyede olduğunu hem testlerden hem de parçalardan görebiliyoruz. Reno5, Snapdragon 720G çipi ve Adreno 618 GPU’su ile dikkat çekiyor. Buna karşılık Nova 8i’de Snapdragon 662 ve Adreno 610 görüyoruz. Ancak GPU frekansının Reno5’ten daha yüksek olduğunu belirtelim. Fakat RAM konusunda Reno5’in 8 GB belleğinden daha düşük seviyede bulunuyor.

nova-8i-reno5 Oppo mu Huawei mi

Performansın ardından dikkat etmemiz gereken nokta ise kamera oluyor. bir önceki segmentte olduğu gibi birbirinin aynısı iki dört kameralı düzenek ile karşılaşıyoruz. Ana kameralar 64 MP olarak dikkat çekiyor. Geriye kalan düzenek ise 8 MP ekstra geniş açılı, 2 MP makro ve 2 MP derinlik sensöründen oluşuyor.

Reno5 4K 30fps desteği ile Nova 8i’yi geride bırakıyor. Ayrıca, ön kamerada da 44 MP’e kıyasla 16 MP bir kamera görmemiz mümkün. Bu noktada da öne çıkan taraf Reno5 oluyor. Ayrıca ön kamerasında bir yavaş çekim modu olduğunu da belirtmekte fayda var.

Bataryalara baktığımızda ise Reno5 lityum polimer bir batarya ile bizleri karşılıyor. 4310 mAh kapasiteli bataryasına karşın Nova 8i 4300 mAh kapasiteli bir bataryaya sahip. İki cihazın bu noktada eşit olduğunu varsaymak yanlış olmayacaktır. Fakat hızlı şarj konusunda önde olan taraf 50W’a karşı 66W ile Nova 8i oluyor.

Bu iki cihaz arasında güncel olan modelin Nova 8i olduğunu belirtmekte fayda var. Temmuz ayında tanıtılan cihaz Reno5’ten bir seviye daha yüksek fiyata sahip. Fakat bazı konularda Reno 5’ten geride olduğunu belirtmek pek de yanlış olmayacaktır.

P40 Pro vs Find X2

Üst segment için ise referans aldığımız marka Oppo oluyor. Bunun başlıca sebebi, ülkemizde satılan en yüksek modelin Find X2 olması. Oppo, daha güncel telefonları yurt dışında kullanıcılarıyla buluşturuyor. Ancak maalesef bu durum ülkemiz için geçerli değil. Bu nedenle P40 Pro ile Find X2 modellerini karşılaştırıyoruz. Ancak Huawei’nin bundan daha yüksek modelleri bulunduğunu belirtmiştik.

İki cihazın da ekranına baktığımızda önde olan tarafın Oppo Find X2 olduğunu görmek mümkün. Her iki cihazda da OLED bir panel bulunuyor. Ancak Find X2 modelinde QHD+ çözünürlükte bir ekran yer alıyor. Ayrıca piksel yoğunluğu ve ekran yenileme hızı açısından da bu modelin önde olduğunu söylemek mümkün.

Her iki cihazında da temel donanım özelliklerine baktığımızda da ufak bir farkla önde olan tarafın Oppo olduğunu görüyoruz. Find X2, Snapdragon 865 ile kullanıcılara sunuluyor. Buna ek olarak Adreno 650 GPU bulundurduğunu da belirtmekte fayda var. Huawei ise Kirin 990 ile kullanıcılara sunuluyor.

RAM açısından baktığımızda da önde olan taraf Oppo oluyor. Her ne kadar test sonuçları farklı gözükse de aradaki farkın devasa olmadığını belirtmekte fayda var. Özellikle çoklu çekirdek sonuçlarında iki modelin birbirine oldukça yakın olduğunu belirtelim.

find-x2-p40-pro Oppo mu Huawei mi

Kamera konusunda ise tam olarak ters bir rüzgar esiyor. Huawei, kamera konusunda daha başarılı taraf olarak dikkat çekiyor. Cihazda bulunan dörtlü kamera düzeneğinde ekstra geniş açı, telefoto ve TOF 3D sensörü yer alıyor. Buna karşılık Find X2’de makro, ekstra geniş açı ve telefoto bulunduğunu görüyoruz.

Her iki kamera da portre modu, RAW kayıt, 4K 30fps video gibi özellikleri destekliyor. Ancak, Huawei’de yer alan Leica optik kamera konusunda fark yaratıyor. Ayrıca ön kamerada da 4K 60fps desteğiyle Find X2’nin çok önünde bulunduğunu belirtmekte fayda var.

Son olarak değinmemiz gereken konu ise batarya oluyor. Her iki model de 4200 mAh batarya ile kullanıcılara sunuluyor. Ancak Huawei, kablosuz şarj desteğiyle de dikkat çekiyor. Fakat hızlı şarj konusunda 65W ile önde olan taraf Find X2 oluyor. Her iki cihazda da 5G bulunduğunu belirtmekte fayda var.

Oppo Find X2 şu anda yalnızca outlet ve ikinci el mağazalarında bulunuyor. Bu nedenle tam bir fiyat belirtmek mümkün değil. Ancak geçmiş dönemlerde iki ürünün yakın fiyatlarda satıldığı biliniyor.

Oppo mu Huawei mi: Akıllı Saat ve Bileklik

Telefonların ardından Oppo ve Huawei markalarını kıyaslayabileceğimiz bir başka konu ise akıllı bileklikler ve akıllı saatler oluyor. Her iki marka da akıllı saat konusunda sektörde hatırı sayılır noktalara ulaşmış üreticiler olması yönünden dikkat çekiyor. Fakat, özellikle son serileriyle birlikte öne çıkan tarafın Huawei olduğunu belirtmekte fayda var.

Bildiğiniz üzere Huawei, geçtiğimiz dönemde yeni işletim sistemi olan Harmony OS‘i duyurdu. Bunun akıllı saatler için de oldukça önemli olduğu ifade ediliyor. Çünkü Huawei, bu işletim sistemi ile birlikte kurmak istediği ekosistem için çok önemli bir adım atıyor. Harmony OS destekli saatler de bu ekosistemin oldukça önemli bir parçası.

huawei-watch-3-pro

Gerek teknik özellikler gerek de işlevsellik yönünden Huawei Watch 3 serisi Oppo Watch’tan biraz daha önde olmayı başarıyor. Ancak bu serinin büyük bir dezavantajı bulunuyor. Fiyat olarak Oppo’dan daha yüksek olan Watch 3 serisi, fiyat/performans yönünden geride kalabiliyor. Bu noktada Oppo’nun avantajlı olduğunu görebiliyoruz. Benzer yorumları bileklik konusunda da yapmak mümkün.

Oppo mu Huawei mi: Kulaklık

İki markayı kıyaslayacağımız son nokta ise kulaklık oluyor. Bu noktada benzer fiyatlara sahip Oppo Enco X ve Huawei FreeBuds 4 modellerini kıyaslamak mümkün. Her iki kulaklıkta da aktif gürültü engelleme özelliği yer alıyor. Ancak Oppo Enco X modelinin hibrit sürücü kullanarak bir adım daha önde olduğunu görüyoruz. Yine de daha küçük çaplı bir sürücü kullandığını belirtmekte fayda var. Her iki model de yüksek çözünürlüklü ses destekliyor.

Ürünlerin bağlantı özelliklerini kıyaslamak gerekirse Oppo’nun şarj konusunda daha önde olduğunu görmek mümkün. Toplamda yaklaşık 11 saat daha fazla kullanım imkanı sunan Enco X, bu konuda daha başarılı gözüküyor. Bunun haricinde her iki cihazda da dokunmatik kontroller mevcut. Ancak Huawei yakınlık sensörü ve çoklu cihaz desteği ile biraz daha öne çıkıyor. Buna karşılık Oppo ise şeffaflık modu ile işlevsel bir özellik daha sunuyor.

Gördüğünüz üzere her iki kulaklıkta da farklı alanlarda oldukça başarılı özellikler mevcut. Bu nedenle bu cihazlar arasındaki galibin sizin kararlarınız ve kullanım amacınız doğrultusunda belirleneceğini söylemek yanlış olmaz. Ancak ürün çeşitliliği açısından kulaklık bölümünde önde olan taraf Huawei oluyor. Daha fazla seçenek sunan şirketin, istediğiniz fiyat aralığında da örnekler sunuyor olması muhtemel.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.