En İyi TV Box Önerileri – 2022

Son zamanlarda TV Box modelleri çok sık kullanılmaya başlandı. Kullanıcıların birçoğu artık sabit yayın akışlarına bağlı kalmak istemiyor. Bu yüzden de televizyon izleyicileri, diledikleri içerikleri diledikleri zaman izleyebilme uğraşına giriyorlar. Bu noktada devreye Smart TV’ler giriyor. Ancak bu televizyonların fazla maliyetinden dolayı televizyon izleyicileri, TV Box’lara da yönelmeye başladılar. Bundan dolayı da en iyi TV Box modelleri oldukça merak ediliyor.Bizler de bu yazımızda TV Box nedir, en iyi TV Box modelleri neler gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız. Lafı daha da uzatmadan başlayalım. Öncelikle TV Box nedir sorusunu cevaplayalım.

TV Box Nedir?

Bilindiği üzere teknolojinin gelişmesi, yayıncılık sektöründe de ciddi manada gelişmeye yol açtı. Geçmiş yıllarda dizi, film gibi çok izlenen içeriklerin yayınları sadece belirli zaman dilimlerinde belirli bir kanal üzerinden izleyicilerle buluşuyordu.

Bu durum yayıncılar için oldukça avantajlı oluyordu. Çünkü yayıncılar, izleyicileri belirli bir zaman aralığında istedikleri şeyi izlemeye mecbur bıraktıkları için diledikleri gibi de reklam alabiliyorlardı.

Ancak son yıllarda bu iş biraz değişmeye başladı. İlk olarak Netflix gibi dijital yayın yapan siteler ortaya çıktı. Bu siteler, izleyicilerin oldukça ilgisini çekti. Çünkü dijital yayın siteleri, izleyicilerini belirli bir zaman aralığına ya da belirli bir kanala hapsetmiyorlar. Bundan dolayı da diledikleri zaman diledikleri yerden istediği içeriği izleyebilen izleyiciler, dijital yayın sitelerine zamanla yoğun ilgi göstermeye başladılar.

TV Box Nedir

Bu platformlar ilk olarak akıllı telefon, bilgisayar ve tablet gibi cihazlardan erişilebiliyordu. Ancak izleyiciler, televizyondan bu platformlara erişmek isteyince ortaya Smart TV’ler çıktı. Genellikle Android tabanlı olan bu televizyonlar, kullanıcılarına diledikleri platforma erişebilme imkânı sunuyorlar.

Ancak bu televizyonların diğer televizyon modellerine göre biraz pahalı olması kullanıcıları alternatif cihazlara yönlendirdi. Bu noktada da devreye TV Box girdi. TV Box’ı temelde bir medya oynatıcısı olarak tanımlayabiliriz.

TV Box’lar temel olarak aslında akıllı olmayan televizyon modellerini akıllı televizyon hâline getiriyor diyebiliriz. Kullanıcılar, bu cihazları genellikle bir kablo yardımıyla televizyonlarına bağlıyorlar. Daha sonra da TV Box üzerinden televizyonlarını akıllı bir televizyon gibi kullanabiliyorlar.

Bundan dolayı da özellikle dijital yayın platformlarını yoğun ilgi gösteren kullanıcılar, TV Box modellerine de ilgi gösteriyorlar. Bu durum da son yıllarda piyasadaki TV Box modellerini artıran en önemli sebeplerin başında geliyor.

En İyi TV Box Önerileri Listesi

Bahsettiğimiz gibi TV Box’lar son zamanlarda çok popülerleşmeye başladılar. Bundan dolayı da birçok teknoloji üreticisi, TV Box üretmeye başladı. Bu durum geniş bir TV Box pazarı oluşmasına sebep oldu.

Piyasada çeşitli TV Box modellerinin bulunması en çok TV Box kullanıcılarına yarıyor diyebiliriz. Çünkü kullanıcılar geniş ürün çeşitliliği sayesinde diledikleri fiyat aralığında diledikleri özelliklere sahip cihazlara ulaşabiliyorlar.

Bunun dışında ürün çeşitliliğinin geniş olması, TV Box satın almak isteyen kişilerin akıllarını karıştırabiliyor. Bundan dolayı bizler de bu yazımızda TV Box satın almak isteyenlere referans olması adına en iyi TV Box önerileri listesi oluşturduk.

Next Mybox

En iyi TV Box önerileri listemizin ilk sırasında Next Mybox yer alıyor. Next, kendisini görüntü sistemleri konusunda kanıtlamış markaların başında geliyor. Bir zamanlar uydu cihazı denildiğine birçok kişinin aklına Next markası geliyordu.

Şirket, bu başarısını TV Box üretiminde de göstermeyi başardı. Bundan dolayı bizler de listemize Next tarafından üretilen Mybox ile başlıyoruz.

next-mybox

ARM Cortex A53 model işlemciye sahip olan cihazda 2 GB RAM mevcut. Bunun dışında cihazın grafik işlemcisi kısmında G31 yer alırken dahili depolama alnı kısmında ise 16 GB’lık bir alan var. Ayrıca cihazın yazılım kısmında ise Android 10 mevcut.

4K HDR çözünürlük desteği bulunan cihaz, fiyatıyla performansını kıyaslayınca kullanıcılarının yüzünü güldürmeyi başarıyor. Bunun dışında Next, cihazı alan kullanıcılarına belirli sürelerde popüler yayın platformlarını ücretsiz izleme şansı sunuyor. Next Mybox, Türkiye’de 600 – 800 TL fiyat aralığında satılmaktadır.


Case 4U Tanix TX6 4K HDR

Birçok kategoride hizmet veren Case 4U, TV Box modelleriyle de karşımıza çıkıyor. Şirket, genellikle piyasadaki yüksek fiyatlı ürünlere alternatif cihazlar üretmeyi hedefliyor. Bu kapsamda da teknoloji pazarında Case 4U marka akıllı saatleri, kablosuz kulaklık modellerini ve daha birçok teknolojik cihazı görmek mümkün.

Genellikle fiyatıyla kullanıcılarını memnun edecek cihazlar üretmeyi hedefleyen Case 4U, çoğu zaman bu konuda başarılı oluyor diyebiliriz. Bundan dolayı da bizler de en iyi TV Box modelleri listemizde Case 4U tarafından üretilen Tanix TX6 modeline de yer verdik.

Case 4U Tanix TX6 4K HDR

Şirket, cihazda ARM Cortex A53 işlemci modelini kullanmayı tercih etti. Bunun dışında cihaz, 4 GB RAM ve 32 GB dahili depolama alanına sahip. Case 4U, cihazın grafik işlemci kısmında ise ARM Mali T720 kullandı. Cihaz, genel olarak donanımıyla yeterli bir performans gösteriyor diyebiliriz.

Tanix TX6, 4K UHD çözünürlük biçiminde çalışıyor. Bunun dışında cihaz, kullanıcılarına 3840x2160p azami çözünürlük sunuyor. Android 9.0 ile gelen cihaz, içerdiği uygulamalarla da kullanıcılarını tatmin etmeyi başarıyor diyebiliriz. Case 4U TX6, Türkiye’de 700 – 1100 TL fiyat aralığında satılmaktadır.


Xiaomi Mi Box S 4K

Listemize Xiaomi’nin TV Box modeli ile devam ediyoruz. Son zamanların yükselen teknoloji devi Xiaomi, birçok alanda olduğu gibi TV Box pazarında da hizmet veriyor. Genel olarak fiyat/performans odaklı ürünler üretmeyi hedefleyen şirket, TV Box modeliyle de bu hedefine odaklandı diyebiliriz.

Cihazın oldukça sade bir tasarımı var. Bunun dışında cihazın çok fazla yer kaplamaması da kullanıcıları için avantaj oluyor.

Xiaomi Mi Box S 4K

Xiaomi, cihazda ARM Cortex A53 kullanmayı tercih etti. Bunun dışında cihazda 2 GB DDR3 RAM ve 8 GB dahili depolama alanı mevcut. Cihazın grafik işlemcisi kısmında ise ARM Mali 450 bulunuyor.

Android 8.1 ile gelen cihaz, 4K UHD çözünürlük biçimini destekliyor. Bunun dışında cihazın azami çözünürlüğü ise 3840x2160p olarak öne çıkıyor.

Hem tasarımıyla hem özellikleriyle kullanıcılarını memnun etmeyi başaran Xiaomi Mi Box S, Türkiye’de en çok kullanılan TV Box modellerinin başında geliyor. Cihaz, Türkiye’de 800 – 1200 TL fiyat aralığında satılmaktadır.


Hiremco X6

Hiremco, Türkiye’de çok sık kullanılan bir marka değil. Ancak şirket, özellikle uydu alıcıları pazarındaki en başarılı şirketlerden birisi diyebiliriz. Bu yüzden de çoğu kullanıcı markayı tanımasa da Hiremco, TV Box pazarında ürettiği kaliteli cihazlarla kullanıcı sayısını artırmayı başarıyor diyebiliriz.

Bizler de listemizde Hiremco X6 model TV Box’a yer verdik. Mavi renk seçeneğiyle gelen cihaz, hem hafif olması hem de kaba bir tasarıma sahip olmamasıyla oldukça kolay taşınabiliyor.

Hiremco X6

Bunun dışında cihazın işlemci kısmında ARM Cortex A53 yer alıyor. Hiremco, cihazın işlemcisini 4 GB DDR3 RAM, 64 GB dahili depolama alanı ve ARM Mali G31 grafik işlemcisi ile güçlendirmek istedi. Öyle ki bu konuda da gayet başarılı olmuş diyebiliriz. Çünkü cihaz, yeterli donanım özellikleri sayesinde tatmin edici bir performans gösteriyor.

Cihaz, 4K UHD çözünürlük biçiminde çalışıyor. Bunun dışında kullanıcılar, cihazdan 3840x2160p çözünürlüğünde faydalanabiliyorlar. Hiremco X6, Türkiye’de 1150 – 1400 TL fiyat aralığında satılmaktadır.
Goldmaster SmartBox

Goldmaster, Next gibi görüntü sistemleri konusunda kendisini kanıtlamış bir diğer marka olarak dikkat çekiyor. Birçok kategoride hizmet veren marka, çoğunlukla ürettiği uydu alıcılarıyla tanınıyordu. Bunun dışında Goldmaster, son zamanlarda ürün kategorisini ciddi anlamda genişletti. TV Box da şirketin son zamanlarda yoğunlaştığı alanlardan birisi olarak dikkat çekiyor.

Bizler de bu yüzden listemizde Goldmaster’ın SmartBox modeline yer verdik. Şirket, TV Box modellerinde genel olarak benzer bir tasarım kullanıyor. Bundan dolayı da SmartBox, sade ve klasik diyebileceğimiz bir tasarıma sahip.

Goldmaster SmartBox

Bunun dışında Goldmaster, güçlü donanım özellikleriyle kullanıcılarına kaliteli bir medya oynatıcısı deneyimi sunmak istedi diyebiliriz. Bundan dolayı da cihazda 4 GB RAM ve 32 GB dahili depolama alanı mevcut.

Android 9.0 ile gelen cihaz, görüntü performansıyla da kullanıcılarını etkilemeyi başarıyor. Cihaz, 6K çözünürlük biçimini desteklerken azami çözünürlük olarak ise 5760x3240p çözünürlüğünde çalışıyor. Cihazın en kötü tarafı ise FPS değeri diyebiliriz. Çünkü birçok medya oynatıcısı 60Hz FPS değerine sahipken Smartbox, 30 FPS değerine sahip.

Goldmaster Smartbox, Türkiye’de 1300 – 1600 TL fiyat aralığında satılmaktadır.


Apple TV

Dünyanın en büyük teknoloji üreticilerinden Apple, medya aracı üreticisi olarak da ön plana çıkıyor. Hatta Apple, piyasadaki en başarılı TV Box üreticilerinin başında geliyor diyebiliriz. Bu yüzden de TV Box kullanmayı düşünen kişiler, bir cihaz almaya karar verdiklerinde Apple TV modellerine çoğunlukla göz atıyorlar.

Bizler de listemizde popüler ve başarılı TV Box modellerinden olan Apple TV’nin 2. serisine yer verdik. Küçük ve şık tasarımıyla dikkat çeken TV Box, donanım ve sunduğu özelliklerle de kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor.

Apple TV en iyi tv box

Apple, cihazda A12 Bionic işlemci setini kullanmayı tercih etti. Bunun dışında 32 GB ve 64 GB dahili depolama alanlarına sahip olan cihaz, aynı zamanda Apple G11P MP4 grafik işlemcisine de sahip.

İşletim sistemi kısmında tvOS ile gelen cihaz, kullanıcılarına 4K UHD çözünürlük sunuyor. Bunun dışında cihazın azami çözünürlüğü 3840×2160 piksel olarak öne çıkıyor. Ayrıca cihaz, 60 Hz FPS hızı performansı gösteriyor.

Hem tasarımı hem de özellikleriyle kullanıcılarını etkileyen 2. seri Apple TV, Türkiye’de 2700 – 3500 TL fiyat aralığında satılmaktadır.


NVIDIA SHIELD TV Pro

En iyi TV Box önerileri listemizin son sırasında NVIDIA SHIELD TV Pro yer alıyor. Özellikle ürettiği ekran kartlarıyla bilinen NVIDIA, medya oynatıcısı üretimi de yapıyor. Hatta şirket, ekran kartı üretiminde gösterdiği başarıyı burada da gösteriyor diyebiliriz. Bu sayede SHIELD TV Pro, piyasadaki en popüler medya oynatıcılarının başında geliyor.

NVIDIA, cihazda çok şık bir tasarım kullandı diyebiliriz. Bu sayede TV Box almayı düşünen kişiler, tasarımından dolayı SHIELD TV Pro’ya genellikle sıcak bakıyorlar.

NVIDIA SHIELD TV Pro en iyi tv box

Cihazın donanımı da en az tasarımı kadar iddialı. NVIDIA, cihazın işlemci kısmında ARM Cortex A57 kullanmayı tercih etti. Bunun dışında cihazda 3 GB DDR3 RAM ve 16 GB dahili depolama alanı mevcut. Ayrıca cihazın grafik işlemci kısmında NVIDIA Maxwell 256 bulunuyor.

Bunun dışında NVIDIA, cihazın yazılım kısmında ise Android 9 kullandı. Bu sayede kullanıcılar, cihaza diledikleri uygulamayı indirebiliyorlar. 4K UHD çözünürlük biçiminde çalışan cihaz, 60 FPS değeri sunuyor. Bunun dışında cihazın azami çözünürlüğü ise 3840×2160 piksel olarak dikkat çekiyor. NVIDIA SHIELD TV Pro, Türkiye’de 5000 – 6500 TL fiyat aralığında satılmaktadır.


Genel Değerlendirme

Gelişen teknoloji, insan yaşamının birçok alanında kendisini hissettirmeyi başarıyor. Eğlence sektörü de bu alanlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Eğlence sektöründe yer alan yayıncılık sektörü, insanların en yoğun ilgi gösterdikleri sektörlerin başında geliyor. Dizi ve filmler, insanların günlük yaşamlarında büyük bir yer kaplıyorlar diyebiliriz.

İlk etapta dizi ve filmler, televizyonlarda yayınlanırken belirli bir yayın akışı doğrultusunda yayınlanıyorlardı. Bunun için insanlar, izlemek istedikleri içerikler için kendi takvimlerini televizyonun yayın akışına göre belirlemek durumunda kalıyorlardı. Yayın akışı ile takvimi uyuşmayan kişiler de merakla beklediği içeriği izleyemiyordu.

Fakat günümüzde bu durum oldukça değişti. Dijital yayıncılık, her geçen gün gelişmeye ve kullanıcı sayısı bakımından büyümeye devam ediyor. Bu sayede insanlar, belirli bir yayın akışına bağlı kalmadan diledikleri içeriği diledikleri yer ve zamanda izleyebiliyorlar. Tabii ki bu platformları kullanabilmek için de bir akıllı cihaza ihtiyaç duyuluyor.

TV Box’lar da bu noktada devreye giriyorlar. Smart TV’lerin sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Bu sayede insanlar, Smart TV’lerde dahili olarak yer alan uygulamalar ile dijital yayın platformlarını kullanabiliyorlar. Ancak Smart TV’ye sahip olmayan kişiler ise bu platformları televizyonlarında seyredebilmek için TV Box gibi cihazlara ihtiyaç duyuyorlar.

Günümüzde çok sayıda TV Box modeli piyasada yer almaktadır. Uydu alıcısı gibi duran bu cihazlar, sahip oldukları yazılım ve donanımlar ile kullanıcılarına normal televizyonlarını akıllı televizyon gibi kullanma imkanı sunuyorlar. Bundan dolayı bu cihazlar, insanlar tarafından yoğun ilgi görüyorlar.

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi TV Box önerileri listemiz burada sona eriyor. Bu yazımızda sizler için TV Box nedir sorusuna cevap verdikten sonra en iyi TV Box modellerinden de bahsetmeye çalıştık. Sizler de kullandığınız ve tavsiye ettiğiniz TV Box modellerini aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz!Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.“En İyi TV Box Önerileri – 2022” üzerine bir yorum

  1. redline mate pro’dan hç bahsetmemişsiniz. yaptığım araştırma ve karşılaştırmalara göre en iyi tv box redline mate pro’dur.

    Cevapla

Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.