En İyi TV Box Önerileri – 2024

Son zamanlarda TV Box modelleri çok sık kullanılmaya başlandı. Kullanıcıların birçoğu artık sabit yayın akışlarına bağlı kalmak istemiyor. Bu yüzden de televizyon izleyicileri, diledikleri içerikleri diledikleri zaman izleyebilme uğraşına giriyorlar. Bu noktada devreye Smart TV’ler giriyor. Ancak bu televizyonların fazla maliyetinden dolayı televizyon izleyicileri, TV Box’lara da yönelmeye başladılar. Bundan dolayı da en iyi TV Box modelleri oldukça merak ediliyor. Bizler de bu yazımızda TV Box nedir, en iyi TV Box modelleri neler gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız. Lafı daha da uzatmadan başlayalım. Öncelikle TV Box nedir sorusunu cevaplayalım.

TV Box Nedir?

Teknolojinin gelişmesi, yayıncılık sektöründe de ciddi manada gelişmeye yol açtı. Geçmiş yıllarda dizi, film gibi çok izlenen içeriklerin yayınları sadece belirli zaman dilimlerinde belirli bir kanal üzerinden izleyicilerle buluşuyordu. Bu durum yayıncılar için oldukça avantajlı oluyordu. Çünkü yayıncılar, izleyicileri belirli bir zaman aralığında istedikleri şeyi izlemeye mecbur bıraktıkları için diledikleri gibi de reklam alabiliyorlardı.

Ancak son yıllarda bu iş biraz değişmeye başladı. İlk olarak Netflix gibi dijital yayın yapan siteler ortaya çıktı. Bu siteler, izleyicilerin oldukça ilgisini çekti. Çünkü dijital yayın siteleri, izleyicilerini belirli bir zaman aralığına ya da belirli bir kanala hapsetmiyorlar. Bundan dolayı da diledikleri zaman diledikleri yerden istediği içeriği izleyebilen izleyiciler, dijital yayın sitelerine zamanla yoğun ilgi göstermeye başladılar.

Bu platformlar ilk olarak akıllı telefon, bilgisayar ve tablet gibi cihazlardan erişilebiliyordu. Ancak izleyiciler, televizyondan bu platformlara erişmek isteyince ortaya Smart TV’ler çıktı. Genellikle Android tabanlı olan bu televizyonlar, kullanıcılarına diledikleri platforma erişebilme imkânı sunuyorlar. Ancak bu televizyonların diğer televizyon modellerine göre biraz pahalı olması kullanıcıları alternatif cihazlara yönlendirdi. Bu noktada da devreye TV Box girdi. TV Box’ı temelde bir medya oynatıcısı olarak tanımlayabiliriz.

TV Box’lar temel olarak aslında akıllı olmayan televizyon modellerini akıllı televizyon hâline getiriyor diyebiliriz. Kullanıcılar, bu cihazları genellikle bir kablo yardımıyla televizyonlarına bağlıyorlar. Daha sonra da TV Box üzerinden televizyonlarını akıllı bir televizyon gibi kullanabiliyorlar.

Bundan dolayı da özellikle dijital yayın platformlarını yoğun ilgi gösteren kullanıcılar, TV Box modellerine de ilgi gösteriyorlar. Bu durum da son yıllarda piyasadaki TV Box modellerini artıran en önemli sebeplerin başında geliyor.

TV Box Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

TV Box modelleri, kullanıcılara geniş bir içerik yelpazesi sunan, akıllı TV deneyimini geliştiren cihazlardır. Doğru bir TV Box seçimi yapmak için bazı önemli faktörlere dikkat etmek önemlidir. Bu doğrultuda ilk olarak cihazın işletim sistemine dikkat etmelisiniz. Çünkü TV Box’un işletim sistemi, cihazın performansını büyük ölçüde etkiler. Android TV, Google TV veya diğer özel işletim sistemleri arasında seçim yaparken, güncel ve optimize edilmiş bir sürümünü tercih etmek önemlidir.

Bunun yanı sıra akıcı bir TV Box deneyimi yaşamak istiyorsanız cihazın RAM ve dahili depolama alanlarına da önem vermelisiniz. Teknoloji üreticileri, genel olarak cihaz seviyesine göre donanım tercihinde bulunuyorlar. Yani akıcı ve iyi bir TV Box performansı almak istiyorsanız orta veya üst düzey TV Box modellerine bakmanız gerekiyor.

Yüksek çözünürlük (HD, 4K) ve HDR (High Dynamic Range) desteği, daha kaliteli ve canlı bir görüntü deneyimi sağlar. TV Box tercihinde bulunurken cihazın bu özellikleri destekleyip desteklemediğini kontrol etmek, görüntü kalitesini optimize etmenize yardımcı olacaktır. Ayrıca HDMI, USB, Ethernet ve Wi-Fi gibi çeşitli bağlantı seçenekleri, TV Box’un çevresel cihazlarla uyumlu olmasını sağlar. Kablosuz bağlantı yetenekleri sayesinde daha esnek bir kurulum sağlanabilir.

En İyi TV Box Önerileri Listesi

TV Box’lar son zamanlarda çok popülerleşmeye başladılar. Bundan dolayı da birçok teknoloji üreticisi, TV Box üretmeye başladı. Bu durum geniş bir TV Box pazarı oluşmasına sebep oldu. Piyasada çeşitli TV Box modellerinin bulunması en çok TV Box kullanıcılarına yarıyor diyebiliriz. Çünkü kullanıcılar geniş ürün çeşitliliği sayesinde diledikleri fiyat aralığında diledikleri özelliklere sahip cihazlara ulaşabiliyorlar.

Bunun dışında ürün çeşitliliğinin geniş olması, TV Box satın almak isteyen kişilerin akıllarını karıştırabiliyor. Bundan dolayı bizler de bu yazımızda TV Box satın almak isteyenlere referans olması adına en iyi TV Box önerileri listesi oluşturduk.

Next Mybox

En iyi TV Box önerileri listemizin ilk sırasında Next Mybox yer alıyor. Next, kendisini görüntü sistemleri konusunda kanıtlamış markaların başında geliyor. Bir zamanlar uydu cihazı denildiğine birçok kişinin aklına Next markası geliyordu. Şirket, bu başarısını TV Box üretiminde de göstermeyi başardı. Bundan dolayı bizler de listemize Next tarafından üretilen Mybox ile başlıyoruz.

next-mybox

ARM Cortex A53 model işlemciye sahip olan cihazda 2 GB RAM mevcut. Bunun dışında cihazın grafik işlemcisi kısmında G31 yer alırken dahili depolama alnı kısmında ise 16 GB’lık bir alan var. Ayrıca cihazın yazılım kısmında ise Android 10 mevcut.

4K HDR çözünürlük desteği bulunan cihaz, fiyatıyla performansını kıyaslayınca kullanıcılarının yüzünü güldürmeyi başarıyor. Bunun dışında Next, cihazı alan kullanıcılarına belirli sürelerde popüler yayın platformlarını ücretsiz izleme şansı sunuyor. Next Mybox, Türkiye’de 1.400 TL’den başlayan fiyatlarla satılmaktadır.

Xiaomi TV Stick 4K

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi TV Box önerileri listemize Xiaomi TV Stick 4K ile devam ediyoruz. Xiaomi TV Stick, Türkiye’de en çok tercih edilen TV Box modellerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Kullanımı oldukça kolay olan cihaz, az yer kaplamasıyla da birçok teknoloji kullanıcısının favori TV Box modeli olmayı başarıyor.

Xiaomi, geçmiş senelerde bu cihazın normal sürümünü kullanıcılarına sundu. Bunun yanı sıra cihaza yoğun ilgi gösterildiğini gören şirket, cihazın 4K sürümünü geliştirdi. 8 GB dahili depolama alanına sahip olan Xiaomi TV Stick 4K, bunun yanı sıra 2 GB RAM’e sahip. CPU kısmında ARM Cortex-A35’e sahip olan cihazda grafik işlemcisi olarak ARM Mali-G31 MP2 bulunuyor.

Xiaomi TV Stick 4K

Xiaomi TV Stick 4K, fiyatına göre gayet ideal bir performans sergiliyor diyebiliriz. Android tabanlı cihazda Google Play Store üzerinden dilediğiniz uygulamayı indirip çalıştırmanız mümkün. Bunun yanı sıra cihazda bazı zamanlarda yoğun kullanımdan kaynaklı takılmalar olsa da giriş seviye bir TV Box modeli olduğunu göz önüne aldığımızda bu durum gayet normal diyebiliriz.

3840x2160p çözünürlük desteği sağlayan Xiaomi TV Stick 4K, yüksek görüntü çözünürlüğünde çalışıyor. Xiaomi TV Stick 4K, Türkiye’de 1.600 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşuyor. Tam bir fiyat performans ürünü olan Xiaomi TV Stick 4K, günümüzde tercih edilebilecek en başarılı TV Box modellerindendir.

Next 4K TV Stick

Next, bir başka TV Box modeliyle bir kez daha listemizde kendisine yer bulmayı başardı. Fazla yer kaplayan TV Box modelleri, bazı teknoloji kullanıcılarına hitap etmiyorlar. Bu noktada Next, kullanıcı kitlesini genişletebilmek adına Stick şeklinde TV Box modeli de geliştirdi. Öyle ki Next 4K TV Stick, orta segment TV Box arayan teknoloji kullanıcıları için oldukça ideal bir model olarak karşımıza çıkıyor.

Next 4K TV Stick

Next 4K TV Stick’de Amlogic S905Y4 çip seti mevcut. Bunun yanı sıra cihazın işlemci kısmında ARM Cortex-A35 bizleri karşılıyor. Next, bu modelde 2 GB RAM kullandı. Böylece cihaz, kullanıcılarına akıcı bir TV Box deneyimi sağlıyor. Cihazın dahili depolama alanı ise 8 GB’dır. Bu depolama kapasitesi, orta segment TV Box için yeterli olacaktır.

4K UHD çözünürlükte performans gösteren cihazın azami çözünürlük değeri ise 3840x2160p olarak karşımıza çıkmaktadır. Yüksek çözünürlüğü ve akıcı performansı değerlendirildiğinde Next 4K TV Stick, Türkiye’deki en iyi TV Box modellerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Next 4K TV Stick, 1.400 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşmaktadır.

Xiaomi Mi Box S 4K

Listemize Xiaomi’nin TV Box modeli ile devam ediyoruz. Son zamanların yükselen teknoloji devi Xiaomi, birçok alanda olduğu gibi TV Box pazarında da hizmet veriyor. Genel olarak fiyat/performans odaklı ürünler üretmeyi hedefleyen şirket, TV Box modeliyle de bu hedefine odaklandı diyebiliriz. Cihazın oldukça sade bir tasarımı var. Bunun dışında cihazın çok fazla yer kaplamaması da kullanıcıları için avantaj oluyor.

Xiaomi Mi Box S 4K

Xiaomi, cihazda ARM Cortex A53 kullanmayı tercih etti. Bunun dışında cihazda 2 GB DDR3 RAM ve 8 GB dahili depolama alanı mevcut. Cihazın grafik işlemcisi kısmında ise ARM Mali 450 bulunuyor. Android 8.1 ile gelen cihaz, 4K UHD çözünürlük biçimini destekliyor. Bunun dışında cihazın azami çözünürlüğü ise 3840x2160p olarak öne çıkıyor.

Hem tasarımıyla hem özellikleriyle kullanıcılarını memnun etmeyi başaran Xiaomi Mi Box S, Türkiye’de en çok kullanılan TV Box modellerinin başında geliyor. Cihaz, Türkiye’de 1.850 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşmaktadır.

Dreamstar Nova

Türkiye merkezli teknoloji üreticisi Dreamstar, görüntü teknolojileri konusunda hizmet veren şirketlerden birisidir. Bu doğrultuda Dreamstar, televizyonda TV Box’a kadar çok çeşitli kategorilerde ürün üretiyor. Bizler de en iyi TV Box önerileri listemize Dreamstar Nova ile devam ediyoruz.

Dreamstar Nova

Dreamstar Nova, 2 GB RAM’e sahip. Bunun yanı sıra cihazda 32 GB dahili depolama alanı yer alıyor. ARM Cortex-A35 işlemciye ve ARM Mali-G31 MP2 grafik kartına sahip olan Dreamstar Nova, iyi bir performans için yeterli donanıma sahip. 4K UHD çözünürlük biçiminde görüntü çıkışı ile çalışan cihazın çözünürlüğü ise 3840×2160 p olarak belirtilmektedir.

Dreamstar Nova, Android 11 ile kullanıcılarıyla buluşuyor. Bu doğrultuda cihazda Amazon Prime, Disney Plus, Netflix ve birçok popüler platformun uygulaması cihazda dahili olarak yer alıyor. Ayrıca Google Play üzerinden dilediğiniz uygulamaları cihazınıza yükleyebiliyorsunuz. Dreamstar Nova, 1.900 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşmaktadır.

Amazon Fire TV Stick 4K

Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi TV Box önerileri listemize Amazon Fire TV Stick 4K ile devam ediyoruz. Amazon, yayıncılık sektöründe hizmet veren en büyük şirketlerden birisi olarak ön plana çıkıyor. Bu doğrultuda Amazon, yurt dışında uzun süredir TV Box modelleriyle hizmet veriyordu. Şirket, Türkiye’de de Amazon Fire TV Stick 4K modeliyle kullanıcılarıyla buluşuyor.

MediaTek MT8516 çipsetine sahip olan bu model, ARM Cortex-A35 işlemciye sahip. Bunun yanı sıra Amazon, bu cihazı 1.5 GB RAM ile güçlendirmeyi tercih etti. Cihazın dahili depolama alanı kısmında ise 8 GB kapasiteli bir alan, kullanıcılarına hizmet veriyor. Amazon Fire TV Stick 4K, işletim sistemi olarak ise Fire OS ile piyasada yerini alıyor.

en iyi tv box önerileri - Amazon Fire TV Stick 4K

Oldukça sade bir tasarıma sahip olan Amazon Fire TV Stick 4K, tasarımı sayesinde kolay kullanılabilir bir cihaz diyebiliriz. Her ne kadar cihaz fiziksel olarak küçük olsa da sunduklarıyla kullanıcılarını fazlasıyla memnun etmeyi başarıyor. Amazon Fire TV Stick 4K, 3840x2160p çözünürlük desteği sunuyor. Bunun yanı sıra Amazon, bu cihazda 4K UHD ve 60 FPS görüntü değerleriyle kullanıcılarına hizmet veriyor. Ayrıca Amazon Fire TV Stick 4K, uygulama konusunda da oldukça iddialı. Tüm bu özellikleriyle Amazon Fire TV Stick 4K, tam bir fiyat performans ürünü diyebiliriz. Çünkü Amazon Fire TV Stick 4K, Türkiye’de 2.300 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşuyor.

Homatics Box R 4K Plus

Homatics, medya oynatıcı kategorisinde global olarak hizmet veren bir markadır. Şirket, yakın zamanda Türkiye pazarına da giriş yaptı. Bu doğrultuda Homatics Box R 4K Plus, şirketin en başarılı TV Box modellerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Amlogic S905X4 çip sete sahip olan cihazın işlemci kısmında ARM Cortex-A55 yer alıyor. Bunun yanı sıra cihazın iki sürümü var. Bir sürümünde 2 GB RAM ve 16 GB dahili depolama alanı yer alıyor. Homatics, cihazın diğer sürümünde 4 GB RAM kullanmayı tercih etti. Cihaz, işlemci-RAM uyumu sayesinde kullanıcılarına oldukça akıcı bir TV Box kullanım deneyimi sağlıyor. Bunun yanı sıra bu sürümde 32 GB dahili depolama alanı yer alıyor. Android 11 ile kullanıcılarıyla buluşan cihaza Google Play üzerinden dilediğiniz uygulamaları indirebiliyorsunuz.

en iyi tv box modelleri - Homatics Box R 4K Plus

4K UHD çözünürlükte kullanıcılarına hizmet veren TV Box, 3840x2160p azami çözünürlüğe sahip. Bunun yanı sıra cihaz, 60 FPS değeriyle performans göstermektedir. Orta segment TV Box kullanıcıları için uygun bir model olan Homatics Box R 4K Plus, Türkiye’de 4.000 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşmaktadır.

Apple TV

Dünyanın en büyük teknoloji üreticilerinden Apple, medya aracı üreticisi olarak da ön plana çıkıyor. Hatta Apple, piyasadaki en başarılı TV Box üreticilerinin başında geliyor diyebiliriz. Bu yüzden de TV Box kullanmayı düşünen kişiler, bir cihaz almaya karar verdiklerinde Apple TV modellerine çoğunlukla göz atıyorlar. Bizler de listemizde popüler ve başarılı TV Box modellerinden olan Apple TV’nin 3. serisine yer verdik. Küçük ve şık tasarımıyla dikkat çeken TV Box, donanım ve sunduğu özelliklerle de kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor.

Apple TV 3.nesil

Apple, cihazda Apple A15 Bionic işlemci setini kullanmayı tercih etti. Bunun dışında 64 GB ve 128 GB dahili depolama alanlarına sahip olan cihaz, donanımlarıyla kullanıcılarını fazlasıyla memnun etmeyi başarıyor. İşletim sistemi kısmında tvOS ile gelen cihaz, kullanıcılarına 4K UHD çözünürlük sunuyor. Bunun dışında cihazın azami çözünürlüğü 3840×2160 piksel olarak öne çıkıyor. Ayrıca cihaz, 60 Hz FPS hızı performansı gösteriyor. Hem tasarımı hem de özellikleriyle kullanıcılarını etkileyen 3. seri Apple TV, Türkiye’de 5.150 TL’den başlayan fiyatlarla satılmaktadır.

NVIDIA SHIELD TV Pro

En iyi TV Box önerileri listemizin son sırasında NVIDIA SHIELD TV Pro yer alıyor. Özellikle ürettiği ekran kartlarıyla bilinen NVIDIA, medya oynatıcısı üretimi de yapıyor. Hatta şirket, ekran kartı üretiminde gösterdiği başarıyı burada da gösteriyor diyebiliriz. Bu sayede SHIELD TV Pro, piyasadaki en popüler medya oynatıcılarının başında geliyor. NVIDIA, cihazda çok şık bir tasarım kullandı diyebiliriz. Bu sayede TV Box almayı düşünen kişiler, tasarımından dolayı SHIELD TV Pro’ya genellikle sıcak bakıyorlar.

NVIDIA SHIELD TV Pro en iyi tv box

Cihazın donanımı da en az tasarımı kadar iddialı. NVIDIA, cihazın işlemci kısmında ARM Cortex A57 kullanmayı tercih etti. Bunun dışında cihazda 3 GB DDR3 RAM ve 16 GB dahili depolama alanı mevcut. Ayrıca cihazın grafik işlemci kısmında NVIDIA Maxwell 256 bulunuyor.

Bunun dışında NVIDIA, cihazın yazılım kısmında ise Android 9 kullandı. Bu sayede kullanıcılar, cihaza diledikleri uygulamayı indirebiliyorlar. 4K UHD çözünürlük biçiminde çalışan cihaz, 60 FPS değeri sunuyor. Bunun dışında cihazın azami çözünürlüğü ise 3840×2160 piksel olarak dikkat çekiyor. NVIDIA SHIELD TV Pro, Türkiye’de 12.500 TL’den başlayan fiyatlarla kullanıcılarıyla buluşmaktadır.

En İyi TV Box Modelleri: Genel Değerlendirme

Gelişen teknoloji, insan yaşamının birçok alanında kendisini hissettirmeyi başarıyor. Eğlence sektörü de bu alanlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Eğlence sektöründe yer alan yayıncılık sektörü, insanların en yoğun ilgi gösterdikleri sektörlerin başında geliyor. Dizi ve filmler, insanların günlük yaşamlarında büyük bir yer kaplıyorlar diyebiliriz.

İlk etapta dizi ve filmler, televizyonlarda yayınlanırken belirli bir yayın akışı doğrultusunda yayınlanıyorlardı. Bunun için insanlar, izlemek istedikleri içerikler için kendi takvimlerini televizyonun yayın akışına göre belirlemek durumunda kalıyorlardı. Yayın akışı ile takvimi uyuşmayan kişiler de merakla beklediği içeriği izleyemiyordu.

Fakat günümüzde bu durum oldukça değişti. Dijital yayıncılık, her geçen gün gelişmeye ve kullanıcı sayısı bakımından büyümeye devam ediyor. Bu sayede insanlar, belirli bir yayın akışına bağlı kalmadan diledikleri içeriği diledikleri yer ve zamanda izleyebiliyorlar. Tabii ki bu platformları kullanabilmek için de bir akıllı cihaza ihtiyaç duyuluyor.

TV Box’lar da bu noktada devreye giriyorlar. Smart TV’lerin sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Bu sayede insanlar, Smart TV’lerde dahili olarak yer alan uygulamalar ile dijital yayın platformlarını kullanabiliyorlar. Ancak Smart TV’ye sahip olmayan kişiler ise bu platformları televizyonlarında seyredebilmek için TV Box gibi cihazlara ihtiyaç duyuyorlar.

Günümüzde çok sayıda TV Box modeli piyasada yer almaktadır. Uydu alıcısı gibi duran bu cihazlar, sahip oldukları yazılım ve donanımlar ile kullanıcılarına normal televizyonlarını akıllı televizyon gibi kullanma imkanı sunuyorlar. Bundan dolayı bu cihazlar, insanlar tarafından yoğun ilgi görüyorlar. Sizler için hazırlamış olduğumuz en iyi TV Box önerileri listemiz burada sona eriyor. Bu yazımızda sizler için TV Box nedir sorusuna cevap verdikten sonra en iyi TV Box modellerinden de bahsetmeye çalıştık. Hazırlamış olduğumuz listemize göz atarak sizler için en uygun TV Box modelini kolaylıkla seçebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.