Teknoloji Forumu

Öğrenciler için Dizüstü Bilgisayar Önerileri – Eylül 2020

Dizüstü bilgisayarlar kolay taşınabilmesi sayesinde öğrenciler tarafından fazlasıyla tercih edilen bir cihazdır. Biz de okul sezonunun yaklaşması nedeniyle, öğrenciler tarafından okul için kullanabilecek her bütçeye uygun bir dizüstü bilgisayar öneri listesi oluşturmaya karar verdik.

Önereceğimiz bilgisayarlar okul amaçlı kullanılacağı için işlemci hızı ve RAM kapasitesi yüksek cihazlar tercih ettik. Ayrıca hızlı olabilmesi için SSD olup olmadığını göz önünde bulundurduk. Fiyatı biraz daha düşürebilmek için ise ekran kartı ve ekran çözünürlüğünden feragat etmek zorunda kaldık. Fiyatı düşürmedeki en büyük etkenlerden biri ise bazı ürünlerin freedos olması yani işletim sistemine sahip olmaması oldu. Bu da demek oluyor ki işletim sistemini, ürünü satın aldıktan sonra kurmanız gerekmektedir. Ancak bu bilgisayarlar oyun oynamaya pek elverişli olmasa da, günlük araştırma, ödev ve sunum hazırlama gibi işlerinizi yapmanıza fazlasıyla yetecektir.

Öğrenciler için 3000 TL Altı Dizüstü Bilgisayar Önerileri

Lenovo IdeaPad S145-14IGM

Önereceğimiz ilk bilgisayar, Lenovo IdeaPad serisinden geliyor. Bu bilgisayarı diğerlerinden ayıran özellik, dahil olduğu fiyat aralığında zor bulunan FHD ekranı. Bunun haricinde 128 GB SSD‘ye ve ortalama üstü sayılabilecek bir işlemciye sahip. Ek olarak 4 GB’lık bir DDR4 RAM ve paylaşımlı bir ekran kartı bulunuyor.

Tekrar belirtmekte fayda var bu üründe kurulu bir işletim sistemi gelmediği için (freedos) Windows ya da Linux gibi bir işletim sistemini sizin kurmanız gerekmekte.

Ürünün fiyatında şu anda ufak bir indirim de bulunuyor ancak indirimsiz fiyatı 2650 TL olarak karşımıza çıkıyor.

Acer Extensa

Acer Extensa, bir önceki bilgisayar ile benzer bir işlemciye sahip olarak satılıyor. Ancak diğer bilgisayardan farklı olarak 256 GB’lık bir SSD‘ye ve 1366×768’lik bir ekran çözünürlüğüne sahip. Yine aynı şekilde 4 GB’lık DDR4 bir RAM ve paylaşımlı bir ekran kartına sahip olarak karşımıza çıkıyor. Üründe bir işletim sistemi bulunmuyor.

Bu ürünün de fiyatında bir indirim bulunuyor. İndirimsiz olarak ise 2.899 TL’lik bir etikete sahip.

Lenovo IdeaPad IP3-15ADA05

3000 TL altında önereceğimiz son bilgisayar ise yine Lenovo IdeaPad serisinden geliyor. 2,3 GHz hıza sahip bir AMD işlemcisi olan bilgisayar, 3000 TL altı bilgisayar önerilerimizin en iyi işlemcisini barındırıyor. Bunun haricinde 256 GB SSD, 1366×768 ekran çözünürlüğü4 GB DDR4 RAM bulunduran bilgisayarı tercih etmek için bir başka sebep ise hafifliği olarak gösteriliyor.

Bu üründe de bir işletim sistemi bulunmuyor.

İndirimsiz fiyatı ise 2.799 TL.

Öğrenciler için 3000-5000 TL Arası Dizüstü Bilgisayar Önerileri

HP 15-DB1063NT

Orta seviyeli fiyatlarda önereceğimiz ilk bilgisayar HP markasına ait. Ryzen 3 3200U model 2,6 GHz bir işlemciye ve 8 GB’lık bir DDR4 RAM‘e sahip. Üstelik içindeki 512 GB SSD ile hem hızlı hem de oldukça yeterli bir depolama kapasitesi bulunduruyor. Ayrıca ürün FHD yani 1920×1080 çözünürlükte. Paylaşımlı bir ekran kartı bulunduran ürünün içinde herhangi bir işletim sistemi bulunmuyor.

ogrenci-dizustu-bilgisayar-onerileri

Bu ürünün güncel fiyatı, indirimlerle birlikte 3.499 TL’ye düşüyor. İndirimsiz fiyatı ise 4.699 TL.

Asus VivoBook 15 D509DJ-BR047T

Diğer bir önerimiz ise Asus VivoBook serisinden. 2,1 GHz Ryzen 5 3500U bir işlemciye sahip olan VivoBook, 8 GB DDR4 RAM ile işlerinizi oldukça akıcı bir şekilde tamamlamanızı sağlıyor. 256 GB SSD bulunduran bilgisayarda, 2 GB’lık bir GeForce MX230 ekran kartı da dahil. Üstelik ürünün içinde Windows 10 Home sürümü kurulu geliyor. Ancak bu bilgisayarımız FHD bir ekran çözünürlüğünde değil. 1366×768’lik ekran çözünürlüğü diğer donanımın biraz altında kalıyor.

ogrenci-dizustu-bilgisayar-onerileri

Bu bilgisayar, fiyatıyla kategorisine sınırdan dahil oluyor: 4.999 TL.

Lenovo IdeaPad 3

Bu kategorideki son önerimiz ise diğer ürünlere kıyasla daha düşük donanıma sahip bir Lenovo IdeaPad. IdePad 3, Ryzen 3 3250U model 2,6 GHz’lik işlemci, 4 GB DDR4 RAM, 256 GB SSD ve 1366×768’lik ekran çözünürlüğü bulunduruyor ve içinde bir işletim sistemi yüklü olmadan geliyor. Ayrıca ekran kartı da paylaşımlı olarak mevcut.

ogrenci-dizustu-bilgisayar-onerileri

Bu ürünü tercih etmek için en iyi sebeplerden biri ise fiyatı. 3.999 TL‘lik bir fiyata sahip olan bilgisayar, şu an indirimlerle 3.139 TL’den satılıyor.

Öğrenciler için 5000 TL Üstü Dizüstü Bilgisayar Önerileri

Huawei Matebook D 14

Üst seviye fiyatlardan önereceğimiz ilk bilgisayar Huawei Matebook D 14. Tahmin edilebileceği üzere fiyatın artmasıyla ürünlerin içindeki donanım da artış gösteriyor. Huawei Matebook D 14’ün içinde Ryzen 5 3500U model 2,1 GHz’lik bir işlemci bulunuyor. Ayrıca 8 GB DDR4 RAM, 512 GB SSD ve FHD çözünürlüğe sahip. Üstelik Windows 10 Home sürümü kurulmuş olarak satılıyor. Bunlara ek olarak parmak izi okuyucusu ve klavyeye gizli kamerası da mevcut. Üzücü yanı ise paylaşımlı bir ekran kartı kullanması.

ogrenci-dizustu-bilgisayar-onerileri

Bu ürünün fiyatı ise indirimsiz olarak 5.899 TL, ancak şu an indirimli olarak 4.999 TL‘ye satın alınabiliyor.

Lenovo IdeaPad IP3-15IML

Listemizdeki son IdeaPad, 10. nesil i5 işlemciye sahip. İşlemci hızı 1,6 GHzmaksimum işlemci hızı ise 4,2 GHz olarak belirtiliyor. FHD ekran çözünürlüğü, 8 GB DDR4 RAM‘i, 2 GB MX130 ekran kartı ve 512 GB SSD‘si bulunuyor.Fakat ürünün içinde bir işletim sistemi kurulu değil. Okul işleriniz için mükemmel performans gösterecek olan ürün, küçük sistem gereksinimi isteyen oyunları da oynamanıza izin veriyor.

ogrenci-dizustu-bilgisayar-onerileri

Ürünün indirimsiz fiyatı ise 6.149 TLAynı Matebook gibi şu an indirimli ve 4.999 TL’lik bir fiyatı bulunuyor.

Asus X509JB-BR015

Bir diğer önerimiz yine Asus’tan geliyor. Bilgisayarın içinde bulunan 10. nesil i5 işlemci 3,6 GHz gibi iddialı bir hıza sahip. 8 GB DDR4 RAM, 512 GB SSD, 2 GB GeForce MX110 ekran kartı bulunduran dizüstü bilgisayar öğrenciler için oldukça yeterli bir donanım taşıyor. Ancak FHD olmaması ve işletim sistemi bulunmaması ürünün eksi yönleri.

ogrenci-dizustu-bilgisayar-onerileri

İndirimsiz olarak 5.939 TL‘den satılan cihaz, şu an 5.199 TL‘ye alıcı buluyor.

Apple MacBook Air

Listemizde olmazsa olmaz bir marka ise Apple. Kalitesi donanım özellikleriyle anlatılmayacak olan ürünün içinde 5. nesil 1,8 GHz’lik bir i5 işlemci bulunuyor. 8 GB DDR4 RAM1440×900 Retina ekranpaylaşımlı bir ekran kartı da donanıma dahil. Video, müzik düzenleme, yazı yazma, tasarım gibi işlerinizde kullanılabilecek piyasadaki en iyi cihazlardan biri olan Macbook Air’ın eksi yönü ise depolaması olarak gözüküyor. Çeşitli konfürgasyonlarla artırılabilen depolama, bizim sunduğumuz en düşük ücretli versiyonunda 128 GB’lık bir SSD ile geliyor.

ogrenci-dizustu-bilgisayar-onerileri

Belirttiğimiz gibi Macbook Air’ın farklı fiyatlara ve donanımlara sahip modelleri bulunuyor. Ancak bizim ele aldığımız versiyonunu şu an indirimle 7.252 TL’ye, indirimin bitmesi halinde ise 7.400 TL’ye satın alabilirsiniz. Ürünün diğer modellerini ise resmi Apple sitesinden inceleyebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknoloji tutkunu bir psikoloji öğrencisi


Yorum yapın