Samsung mu Huawei mi? Karşılaştırmalı İnceleme

Teknolojik ürün üreticileri arasında öne çıkan Samsung ve Huawei, sıklıkla karşılaştırılıyor. Kullanıcılar telefon, tablet, akıllı saat gibi ürünler tercih ederken Samsung mu Huawei mi sorusunu sürekli soruyorlar. Biz de bu nedenle iki markanın ürünlerini inceleyeceğimiz bir inceleme içeriği hazırladık.

İçeriğimizde Huawei ve Samsung markalarının akıllı telefonlarını, tabletlerini, kulaklıklarını, akıllı saatlerini ve bilekliklerini karşılaştıracağız. Bunun haricinde her iki firmanın da ürettiği başka ürünler mevcut. Örneğin, televizyona bu içeriğimizde yer vermedik. Çünkü Huawei televizyon modelleri ülkemizde yer almıyor. Buna ek olarak bilgisayar konusunda da maalesef Samsung firmasının karşılaştırmaya katılacak bir ürünü bulunmuyor. Ancak bu aletleri satın alacaksanız ürünler hakkındaki önerilerimize göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Daha öncesinde de bu teknoloji üreticilerini karşılaştırmıştık. Bunların arasında Xiaomi ile Samsung ve Huawei ile Xiaomi örnek olarak gösterilebilir. Ayrıca Xiaomi ile Oppo markasını kıyasladığımız bir içeriğimiz de bulunuyor. Referans olması adına bu içerikleri de ziyaret edebilirsiniz.

Akıllı Telefon

Huawei mi Samsung mu karşılaştırmasına akıllı telefonlar ile başlıyoruz. Akıllı telefonları alt, orta ve üst segment olmak üzere farklı kategorilerde inceleyeceğiz. Daha önceki içeriklerimizde model bazlı bir kıyaslama yapsak da bu sefer daha geniş çaplı bir karşılaştırma tasarladık.

Ancak, yine de özel bir modeli kıyaslayacağımızı belirtelim. Bu model teknoloji dünyasının parlayan yıldızlarından olan katlanabilir telefon modelleri oluyor. Her iki üretici de son zamanlarda bu teknolojiden faydalanan ürün örnekleri veriyor. Bu nedenle benzer ürünleri özel olarak karşılaştıracağız.

Buna ek olarak her iki markanın da en güncel modelleri üzerinden hareket edeceğiz. Burada Samsung’un bir avantajı olduğunu belirtmek gerekli. Çünkü P50 serisi de dahil olmak üzere Huawei’nin 2021 yılında ürettiği çoğu model maalesef hala ülkemizde satışta değil.

Alt ve Orta Segment

Samsung ve Huawei markalarının alt segmentteki modellerini incelediğimiz zaman öncelikle karşımıza çıkan unsur Samsung’un daha fazla seçenek sunması oluyor. Fiyat olarak birbirine benzer ürünler piyasaya sürseler de Samsung’un sunduğu çeşitlilik bu segmentte bir adım öne çıkmasını sağlıyor.

Uygun fiyatlı ürünlerin yanı sıra belli bir amaç doğrultusunda geliştirilmiş Samsung modellerini de görmek mümkün. Örneğin, ekranın ya da kameranın ön planda tutulduğu bir alt segment cihaz görmek mümkün. Özellikle Samsung M32 ve Samsung A32 modeli, bu segmentlerin parlayan yıldızları olarak dikkat çekiyor.

Ayrıca Samsung Galaxy A72 ve 5G destekli M52 modellerinin de son derece başarılı olduğunu göz önünde bulundurmak gerek. Uygun olarak sayılabilecek bir fiyat ile amiral gemilerinde bulunan bazı özellikleri kullanıcılara sunuyor. Samsung’un 2021 yılında çıkardığı telefonları yaklaşık 2.000 TL’den başlayan fiyatlara bulmak mümkün.

samsung-galaxy-a72-a52 Samsung mu Huawei mi

Huawei cephesine baktığımızda ise maalesef 2021 yılında çıkan ve Türkiye’de satılan bir telefon görmek mümkün olmuyor. Yanlış anlaşılmasın, Huawei 2021 yılında telefon üretmeye devam etti. Ancak bu ürünlerden hiçbirisi ülkemize giriş yapmadı.

Bu aralıkta parlayan modellerden birisi Huawei P Smart 2021 oluyor. İsminde her ne kadar 2021 geçse de telefon 2020’nin son aylarında tanıtıldı. Uygun fiyatı ve başarılı özellikleriyle Huawei’nin alt segmentteki en başarılı cihazlarından birisi.

Buna ek olarak pas geçilmeyecek ürünlerden birisi şüphesiz Huawei P40 Lite oluyor. Orta segmentte yer alabilecek bu cihaz Huawei’nin en iddialı modellerinden. 2020 yılının Şubat ayında çıkan bu telefon uygun fiyatıyla kullanıcıları memnun edecektir.

Kısa bir özet geçecek olursak, her iki markanın da alt ve orta segment için sunduğu başarılı cihazlar bulunuyor. Ancak Samsung’un sunduğu seçenek sayısının gözle görülür biçimde fazla olması kendisinin bir adım önde olduğunu gösteriyor. Yine de Huawei’nin bu segmentlerde oldukça başarılı iki ürün sunduğunu belirtmek gerekiyor.

Üst Segment

Aslında iki markanın amiral gemilerine baktığımızda da durumun pek farklı olmadığını görüyoruz. Samsung’un Huawei karşısında apaçık bir şekilde seçenek avantajı bulunuyor. 2021 yılında yeni Galaxy S21 serisini tanıtan Samsung, Huawei’nin P50 serisi ile karşı karşıya gelecekti. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi P50 serisi henüz Türkiye’de satılmıyor.

Üst segmentte gördüğümüz Samsung cihazları, Galaxy S21 serisi, en son çıkan Galaxy Note20 serisi, Galaxy Z Flip 3 ve ayrı bir başlıkta değineceğimiz Samsung Galaxy Z Fold 3’ten oluşuyor. Galaxy Note20 serisi 2020’de çıksa da Samsung’un ürettiği en son Note modeli olduğu için kendisine de üst segmentte yer vermemek olmazdı.

huawei-p40-pro

Huawei cephesinde ise 2020 yılında çıkan P40 ve P40 Pro modelleri üst segmenti oluşturuyor. Bundan bir süre önce bu iki modelin yanına Mate40 Pro modelini eklemek de mümkündü. Ancak Huawei resmi sitesinde yer alan bilgiye göre bu serinin satışı durdurulmuş. Tabii ki ayrı bir başlıkta inceleyeceğimiz Huawei Mate XS modelini de üst segment sayıyoruz.

Eğer geçtiğimiz yıllara bakarsak her iki markanın da daha fazla modele sahip olacağını göreceğiz. Örneğin, S20 serisi, P30 serisi gibi modeller de iki markanın sunduğu üst segment cihazlar arasında. Ancak bu cihazlar güncelliğini yavaş yavaş kaybetmeye başlıyor. Bu nedenle karşılaştırdığımız modeller üreticilerin en son tanıttığı modeller oluyor.

Öne Çıkan Modeller

İki markanın cihazlarını kıyasladığımızda özellikle S21 Ultra ve S21 Plus modellerinin öne çıktığını görüyoruz. Özellikleriyle göz dolduran bu iki model, yalnızca iki markanın kıyaslanmasında değil, genel olarak bu fiyat aralıklarının en çok satan telefonları arasında da yer alıyor. Hemen peşinden benzer fiyatlı P40 Pro modelini saymak da mümkün.

Galaxy S21 Ultra ile karşılaştırılacak bir Huawei modeli maalesef bulunmuyor. Galaxy S21 Plus ile P40 Pro modellerini kıyasladığımızda ise performans anlamında Samsung’un bir adım önde olduğunu görüyoruz. Kamera konusunda ise ağır basan taraf Huawei oluyor.

galaxy-s21

Ancak P40 ile Galaxy S21 modellerinin kıyaslanmasında ağır basan bir Samsung üstünlüğü görüyoruz. Yalnızca performans değil kamera konusunda da Samsung, P40 modelini geride bırakıyor. Fiyat olarak Samsung’un biraz daha pahalı olduğu bu iki ürün arasında öne çıkan taraf da Samsung S21 oluyor.

Galaxy Z Fold 3 vs Huawei Mate XS

Samsung mu Huawei mi içeriğinde özel olarak ele alacağımız konu ise her iki markanın ürettiği katlanabilir modeller oluyor. Bildiğiniz üzere Samsung’un birkaç senedir örneklerini verdiği bu alana giriş yapan yeni markalar da gündemde. Bunlardan birisi de Huawei oluyor.

Bu iki modelin katlanabilir olmalarından dolayı kıyaslandığını belirtmekte fayda var. Çünkü Huawei modeli Galaxy Z Fold3’ten bir seneyi aşkın süre önce piyasaya çıktı. Ancak son Huawei’nin ürettiği son katlanabilir model olması nedeniyle Galaxy Z Fold3’ün rakibi niteliğinde.

Ekran

İki cihazda da iki adet ekran bulunuyor. Katlanıldığında ortaya çıkan ekranın yanı sıra geniş olarak kullanılabilen bir ekrandan oluşan modellerin bazı alanlarda öne çıktığını belirtelim. Samsung’un ana ekranı 1768×2208 piksel çözünürlüğe sahip. Huawei modeli ise 1148×2480 piksel çözünürlüğünde bir ana ekran ile kullanıcıların karşısına çıkıyor.

İkinci ekranlarda da her iki modelin HD+ çözünürlüğünde olduğunu belirtmek gerekli. Piksel yoğunluğu konusunda öne çıkan model Huawei Mate XS olurken 8 inç ekran boyutuyla bu alanda da daha ağır basıyor. Ancak, 120Hz ekran yenileme hızına karşın 60 Hz ekran yenileme hızıyla Huawei bir adım geride kalıyor.

Ekran teknolojisi yönünde kıyaslandığında Samsung’un Super AMOLED, Huawei’nin ise OLED ekran kullandığını görmek mümkün. Kısa bir özet geçecek olursa Samsung ve Huawei’nin oldukça başarılı ekranlar ürettiğini görüyoruz. Ancak, ekran yenileme hızı haricinde Huawei’nin ekranının bir adım önde olduğunu söyleyebiliriz.

Galaxy-Z-Fold-3-s-pen

Performans

Ekran konusunda her ne kadar başarılı olsa da yaklaşık 2 senelik bir telefon olması nedeniyle Huawei’nin performansının daha düşük olacağını tahmin etmek hiç de güç değil. Gerçekler de tam olarak bu doğrultuda seyir ediyor.

Samsung Galaxy Z Fold3, Snapdragon 888 ile kullanıcılara sunuluyor. 8 çekirdekli CPU’sunun yanı sıra Adreno 660 grafik işlemciye sahip olan üründe 12 GB RAM de yer alıyor. Ayrıca UFS 3.1 teknolojisine sahip 256 GB depolama alanıyla da satışa sunulduğunu belirtelim.

Öte yandan Huawei Mate XS modelinde Kirin 990 bizleri karşılıyor. Mali-G76 MC16 ile desteklenen bu çipin yanı sıra cihazda 8 GB bellek bulunuyor. Ayrıca 512 GB depolama alanı ile hafıza kartı desteğinin de bulunduğunu belirtmek gerekli. Ancak bunlar performans anlamında geride kalmasının önüne geçemiyor.

Kamera

Katlanabilir ekran teknolojisinin yeni gelişen bir teknoloji olduğunu göz önünde bulundurarak kameraların bu telefonlarda çok ön planda olmadığını düşünmek gerekir. Ancak bu kesinlikle kameraların kötü olduğu anlamına gelmiyor.

Her iki modelde de 3 kameralı bir düzenek yer alıyor. Ancak Huawei bu kameralara ek olarak bir derinlik sensörünü de telefonuna eklemeyi ihmal etmiyor. Her iki modelde de ekstra geniş açı ve telefoto özellikle kameralar yer alıyor.

Ön kameralarda ise Huawei’nin herhangi bir ön kamerası olmadığını görüyoruz. Telefon katlandığında arka kameraların ön kamera olarak kullanıldığı belirtiliyor. Samsung’da ise iki adet ön kamera bulunuyor. Bu kameraların 4K çekim yapabildiğini de belirtmek gerekli.

Genel anlamda öne çıkan bir model bulunmasa da Samsung’un ağır bastığı kısımların daha çok olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Tabii ki bunda cihazın daha güncel olmasının da etkisi mevcut.

huawei-mate-xs Samsung mu Huawei mi

Diğer Özellikler ve Fiyat

Bu özellikler haricinde önemli farklar Samsung’un suya dayanıklı olması, eSIM desteği, Android 11 ile sunulması, yaklaşık 30 gram daha hafif olması ve farklı renk seçeneklerini söylemek mümkün.

Huawei cephesinde ise 100 mAh daha yüksek kapasiteli batarya, 55W hızlı şarj desteği ve daha düşük SAR değerini söylemek mümkün. Bunun haricinde her iki modelin de 5G desteği ile satışa sunulduğunu belirtelim.

Fiyat olarak ise birbirine çok yakın iki ürün karşımıza çıkıyor. İki modelin kıyaslanmasında öne çıkan cihaz ise gerek daha güncel olması gerek performans özellikleriyle Samsung Galaxy Z Fold3 oluyor. Ancak Huawei Mate XS modelinin de daha eski olmasına rağmen gayet başarılı bir mücadele ortaya koyduğunu belirtelim.

Tablet

Bu iki teknoloji devi tabii ki sadece akıllı telefon üretmiyor. Bundan çok daha fazlasına sahip olan Samsung ve Huawei, tablet sektöründe de oldukça aktif. Ancak yazımızın telefon bölümünde olduğu gibi, Samsung’un daha fazla tablet modeliyle karşımıza çıktığını görüyoruz.

Ancak bu fark kesinlikle akıllı telefonlarda olduğu gibi bir uçurum seviyesinde değil. Daha çok alt segmentte her iki markanın da aktif bir şekilde örnekler sunduğunu görüyoruz. Fiyatlar yükselmeye başladıkça Huawei modellerinin azaldığını ve Samsung ürünlerinin ortaya çıktığı gözüküyor.

En iyi tabletler olarak isimlendirebileceğimiz modeller arasında Huawei MatePad 11, MatePad Pro modelleri; Samsung cephesinde ise S7 serisi haricinde Galaxy Tab A modelleri öne çıkan cihazlar oluyor.

Samsung Galaxy Tab S7 FE Özellikleri Sızdırıldı

Tablet seçimi konusunda iki markanın da avantajları ve dezavantajları olduğunu söylemek mümkün. Ancak tablet alanında Huawei mi Samsung mu sorusunun cevabını vermek pek de kolay değil. Birbirine yakın fiyatlardaki ürünleri kıyasladığımızda benzer sonuçlar öne çıkıyor.

Fakat bir özet geçmek gerekirse, daha düşük fiyatlarda Huawei ile nispeten daha iyi, fiyat artışı halinde de Samsung modellerinin daha önde olduğunu söylemek mümkün. Bizim önerdiğimiz modeller ise MatePad 11 ve Galaxy S7+ modelleri oluyor.

Akıllı Saat ve Bileklik

Kesin bir kanıya varılamayacak bir diğer konu da akıllı saatler ve bileklikler oluyor. Samsung’un son dönemde yaptığı WearOS hamlesi ile oldukça güçlenen akıllı saatlerine Huawei’den gelen cevap ise Harmony OS destekli modeller oldu.

Bu nedenle her iki markanın da akıllı saatlerinde yeni bir işletim sistemine geçtiğini söylemek mümkün. Galaxy Watch 4 modellerine gelen Android desteği ile uygulama sayısı bariz biçimde artış gösterdi. Huawei Watch 3 ise Harmony OS ile çok farklı özelliklere kavuşan bir seri haline geldi.

Bu iki seri arasında bariz bir fiyat farkı olduğunu da belirtmek gerekli. Bu nedenle net bir kıyaslama yapmak da mümkün değil. Ancak her iki markanın da harika akıllı saatler ile kullanıcıların karşısına çıktığını söylemek hiç de yanlış olmayacaktır. Eğer bir akıllı saat arıyorsanız sizler için hazırladığımız öneri listesine de göz atmanızı tavsiye ederiz.

huawei-watch-3-pro Samsung mu Huawei mi

Kulaklık

İki markanın büyük önem verdiği ürün çeşitlerinden birisi de kulaklıklar oluyor. Bu alanda bir adım öne çıkan markanın Huawei olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle üst segment kulaklıklarda daha fazla seçenek sunan Huawei, ürün çeşitliliği konusunda Samsung’un önüne geçiyor.

Her iki markanın da bu sene içerisinde kullanıcılarıyla buluşturduğu birkaç kulaklık modeli yer alıyor. Samsung cephesinde bu ürün son etkinlikte tanıtılan Samsung Galaxy Buds 2 oluyor. Öbür tarafta karşımıza çıkan FreeBuds 4 modeli ise Huawei’nin temsilcisi olarak dikkat çekiyor.

Genel anlamda birbirine yakın modeller ortaya çıkaran iki markanın da başarılı ürünleri mevcut. Ancak kulaklık üretimi konusunda Huawei mi Samsung mu sorusunu soruyorsanız, her iki markadan da daha başarılı üreticiler olduğunu belirtelim. Bu nedenle kablolu ya da kablosuz kulaklık tercih edecekseniz önerilerimize göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.