PlayStation Network Hesap Açma Nasıl Yapılır?

PlayStation, dünya üzerinde bulunan en büyük oyun platformları arasında yer alıyor. Milyonlarca aktif kullanıcısı bulunan bu platform, birbirinden eğlenceli oyunlara erişim sağlamanıza olanak tanıyor. Her biriyle farklı bir maceraya atılacağınız bu oyunları oynamak için ihtiyacınız olan şey ise bir hesap olarak karşımıza çıkıyor. Farklı üyelik tiplerine sahip olan bu platformda PlayStation Network hesap açma işleminin nasıl yapıldığı ise pek çok kişi tarafından merak ediliyor.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte PlayStation Network hesap açma işleminin nasıl yapılacağını ele alacağız. İlk olarak içeriğimizde PlayStation Network’ün ne olduğunu açıklamaya çalışacağız. Ardından PlayStation Network hesabının ne işe yaradığını anlatacağız. İçeriğimizi okuyarak farklı platformlar üzerinden nasıl PlayStation Network hesabı açabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Eğer siz de hazırsanız Playstation Network hakkındaki içeriğimize başlayalım.

Playstation Network (PSN) Nedir?

Dijital ortamlarda oynanabilen video oyunları günümüz dünyasında oldukça popüler. Buna bağlı olarak da pek çok farklı video oyunu ile karşılaşmak mümkün hale geldi. Günün stresinden bir nebze de olsa arınmamızı sağlayan bu oyunlar, keyifli bir şekilde vakit geçirmemize olanak tanıyor. Günümüz dünyasında video oyunlarına erişim sağlamak için sıklıkla bazı dijital platformlar kullanılıyor.

Her biri birbirinden keyifli oyunlara erişmek için tercih edebileceğiniz pek çok farklı platform saymak mümkün. Bu platformlar temel olarak oyunlara ulaşmanızı, onları satın almanızı ve oynamanızı sağlıyor. İşte söz konusu bu platformlardan biri de PlayStation olarak karşımıza çıkıyor. Rehberimizin girişinde de söz ettiğimiz üzere bu platform, dünyanın en çok kullanıcısı bulunan oyun platformları arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Playstation Network’ü kullanmak isteyen kullanıcıların öncelikle bir hesaba sahip olması gerekiyor. PlayStation Network hesabı, kısa adı ile PSN olarak biliniyor. PSN hesap açma işleminin nasıl yapıldığına geçmeden önce bu kavramın tam olarak ne olduğunu bilmenizde fayda var. Böylece konuya daha hakim bir şekilde işlemlerinizi gerçekleştirebileceğinizi düşünüyoruz.

En kısa hali ile tanımlamak gerekirse PlayStation Network, bir dijital medya ulaştırma servisi olarak karşımıza çıkıyor. Bu servisin temel işlevi ise elbette video oyunlarının dağıtımını gerçekleştirmek. Böylece kullanıcıların platformu kullanabilmesi mümkün hale geliyor. İlk olarak 2006 yılında hayatımıza giren bu servis, platformda yaşanan gelişmelere paralel olarak genişletildi.

Böylece servis önce PlayStation 3, PlayStation 4 ve şimdi de PlayStation 5‘i kapsar hale geldi. Dolayısıyla günümüzde PlayStation konsollarının tümü bir PSN hesabı ile birlikte çalışıyor. Bu hesabın pek çok farklı işleve sahip olduğunu ise söyleyebiliriz. En doğru şekli ile PlayStation Network’ü bir altyapı olarak görebilirsiniz. Gelin bu servisin ne işe yaradığına daha yakından göz atalım.

PSN Ne İşe Yarar?

PlayStation Network servisi, temel olarak platformda yer alan çevrimiçi oyunları satın almanıza, indirmenize ve oynamanıza olanak tanıyor. Bunun yanı sıra servis, kullanıcıların çeşitli hizmetlere erişmesini de mümkün hale getiriyor. PlayStation platformları üzerinden oyunlara erişim sağlamak için ise bu hesaba sahip olmanız gerekiyor. Oluşturmanız gereken bu hesap, aslında sizi ağ üzerinde tanımlayan bir kimlik işlevi görüyor.

PlayStation Network hesap açma

Bu hesap sayesinde oyun indirip oynamanın yanı sıra pek çok farklı şeyi yapmanız mümkün. Çünkü bu servis aslında rehberimizde de belirttiğimiz gibi bir altyapı görevi görüyor. Dolayısıyla bu servis, aslında PlayStation’ın tüm çevrimiçi özelliklerinin çalışmasını sağlıyor. Böylece servisi kullanan farklı kullanıcıların birleşebileceği bir platform meydana getiriyor.

PSN hesabı ile dünyanın diğer ucundan arkadaşlarınız ile çevrimiçi oyunlar oynayabilmeniz ve hatta onlarla bu platform üzerinden iletişim kurabilmeniz mümkün hale geliyor. Sanıyoruz ki PlayStation Network’ün ne olduğunu ve bu servisin ne işe yaradığını yeterince açıkladık. Eğer aklınızda herhangi bir soru işareti kalmadıysa, PlayStation Network hesap açma işleminin nasıl yapılacağı konusuna hızlıca geçebiliriz.

PSN Hesap Açma İşlemi için Kullanabileceğiniz Yöntemler

PlayStation Network hesap açma işlemi farklı platformlar üzerinden kolaylıkla yapılabiliyor. PlayStation Network yeni hesap açma işlemi için bilgisayarınızı kullanabileceğiniz gibi bu işlemi PlayStation 5, PlayStation 4 ya da PlayStation 3 aracılığı ile de yapabilirsiniz. Ancak her platformda bu işlem için izlemeniz gereken adımlar farklılık gösteriyor. İçeriğimizin bu kısmında PSN hesap açma işlemi için kullanabileceğiniz yöntemleri ele alacağız. İçeriğimizi okumaya devam ederek bu yöntemleri nasıl uygulamanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Yöntem 1: Bilgisayar Üzerinden PSN Hesap Açma

Bir PSN hesabı oluşturmak için kullanılabilecek en pratik yollardan biri bilgisayar üzerinden hesap açmak olarak karşımıza çıkıyor. Hesabınızı bilgisayar üzerinden açmayı tercih ediyorsanız aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli:

 • İlk olarak “PlayStation Store” ana sayfasına girmeniz gerekiyor.
 • Ardından mağaza ekranının sağ üst köşesinde yer alan “Giriş” butonuna tıklayın.
 • Karşınıza çıkacak olan ekran üzerinde yer alan “Yeni Hesap Oluştur” butonunu kullanın.
 • Hemen ardından göreceğiniz “Başlat” butonuna tıklayarak devam edin.
 • Bu aşamada sizden bazı bilgiler istenecektir. Bu bilgiler hesabınızı oluşturmak için kullanılacaktır. Girdiğiniz bilgilerin ardından tüm işlemler tamamlanana kadar “İleri” butonuna tıklayarak işlemi sürdürün.
 • Son aşamada karşınıza “Onay” butonu çıkacaktır. Bu butona tıklamanızın ardından sizden istenen bilgileri girdiğiniz kısımda paylaştığınız e-posta adresinize bir doğrulama postası alacaksınız.
 • Linke tıklayıp hesabınızı doğrulamanızın ardından PSN hesap açma işleminiz başarıyla tamamlanacaktır.

Yöntem 2: PlayStation 5 Üzerinden PSN Hesap Açma

Eğer bir PlayStation 5’e sahipseniz, PlayStation Network hesap açma işlemini bu şekilde de kolaylıkla yapabilirsiniz. PlayStation 5 ile PSN hesabı açmak için ise aşağıdaki adımları izlemelisiniz:

 • İlk olarak konsolu çalıştırın ve ana sayfaya gidin.
 • Ana sayfada karşınıza çıkacak olan “Kullanıcı Ekle” butonuna tıklayın.
 • Daha sonra “Başla” butonuna tıklayarak devam edin. Bu aşamada karşınıza çıkacak olan kullanıcı sözleşmesini onaylamayı unutmayın.
 • Açılan ekran üzerinde göreceğiniz “Yeni Hesap Oluştur” butonuna tıklayarak devam edin.
 • Son olarak sizden istenen tüm bilgileri girin ve vermiş olduğunuz e-posta adresine gönderilen doğrulama linkine tıklayarak hesabınızı doğrulayın. Böylece PlayStation Network hesap açma işlemi tamamlanmış olacaktır.

Yöntem 3: PlayStation 4 Üzerinden PSN Hesap Açma

Tıpkı PlayStation 5 üzerinden olduğu gibi PlayStation 4 üzerinden de kendinize bir hesap oluşturabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekense aşağıdaki adımları izlemek:

PlayStation Üzerinden PSN Hesap Açma
 • İlk olarak konsolu çalıştırın. Sonrasında konsol çalışırken PlayStation tuşuna bir kez daha dokunun.
 • Daha sonrasında karşınıza çıkacak olan PlayStation ekranı üzerinden “Yeni Kullanıcı” seçeneğini seçin.
 • Ardından “Kullanıcı Oluştur” butonunu seçerek işleme devam edin.
 • Göreceğiniz “İlerle” butonuna tıklayın.
 • Bu aşamada “Yeni Hesap Oluştur” seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneğe tıklayın.
 • Sonrasında ekranda göreceğiniz “Üye Ol” butonu ile işlemi sürdürün.
 • Sizden istenen tüm bilgileri girerek devam edin. Gerekli olan ayarlamaları da yaparak kullanıcı sözleşmesini onaylayın.
 • E-posta doğrulamasının ardından hesabınız kolay bir şekilde aktif hale gelecektir.

Yöntem 4: PlayStation 3 Üzerinden PSN Hesap Açma

Daha uzun bir yol olsa da PlayStation 3 Network hesap açma işlemi için kullanabileceğiniz yöntemlerden biri. Bunun için izlemeniz gereken yolsa şu şekilde:

 • İlk olarak ana menüye girin.
 • Sonrasında karşınıza çıkacak olan “PlayStation Network” sayfasına giderek devam edin.
 • Bu aşamada göreceğiniz seçenekler arasından “Yeni Bir Hesap Oluştur” seçeneğine tıklayın.
 • Ardından “Devam Et” butonu ile devam edin.
 • Bu kısımda sizde dil, bölge ve ülke gibi bazı bilgileri girmeniz istenecektir. Gerekli bilgileri girdikten sonra tekrar “Devam Et” butonuna tıklayın.
 • Bu kez bazı kullanıcı sözleşmeleri ile karşılaşacaksınız. Karşınıza çıkan bu sözleşmelerin tümünü kabul ederek işlemi sürdürün.
 • Sizden istenecek olan e-posta adresini girin ve ardından hesabınıza giriş yapmak için kullanacağınız şifreyi belirleyin. Sonrasında tekrar “Devam Et” butonunu kullanın.
 • Bu aşamada sistem sizden bir PSN ID yani PlayStation Network kimliği oluşturmanızı isteyecektir. Kimliğinizi oluşturarak “Devam Et” butonuna tıklayın.
 • Ardından hesabınızı oluşturmak için bazı bilgilerinizi girmeniz gereken bölüme ulaşacaksınız. Sizden istenen tüm bilgileri doğru şekilde girdiğinizden emin olun. Bu aşamada aynı şekilde “Devam Et” butonuna tıklayarak tüm bilgilerinizi doldurun.
 • Bu noktada vermiş olduğunuz e-posta adresine bir doğrulama postası gelecektir. Bu postada verilen linke tıklayarak hesabınızı mutlaka doğrulayın.
 • Daha sonra menüde karşınıza çıkacak olan “Tamam” butonuna tıklayın.
 • Son olarak “PlayStation Store’a Devam Et” butonu ile karşılaşacaksınız. Bu butona da tıklamanız halinde hesabınız açılacaktır.

PlayStation Network Hesap Açma Nasıl Yapılır: Sıkça Sorulan Sorular

PSN Hesabı Açmak Ücretli mi?

Söz konusu bir platformda hesap açmak olduğunda en çok merak edilen elbette ücret konusu oluyor. Bir PSN hesabı açmak ise ücretli değil. Dolayısıyla çevrimiçi oyunlara erişmek için oluşturacağınız bu hesap için herhangi bir ödeme yapmanız gerek bulunmuyor.

PlayStation Hesabı Nedir?

Dünyanın en büyük oyun platformlarından biri olan PlayStation’ı kullanmak için bir hesaba sahip olmanız gerekiyor. Bu hesap sayesinde platform üzerindeki oyunlara erişmek, onları satın almak ve oynamak mümkün hale geliyor. Bu oyunlara erişmek isteyen herkesin ise bu hesaba sahi olması zorunlu. PlayStation Network hesabını nasıl açabileceğinizi içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

PlayStation Network Hesap Açma Nasıl Yapılır: Genel Değerlendirme

Video oyunları, çocuk ya da yetişkin herkesin sevdiği eğlence araçları olarak karşımıza çıkıyor. Bu oyunlar, keyifli vakit geçirmek ve eğlenmek için sıklıkla tercih ediliyor. Hızla gelişen dijital oyun sektöründe, artık her zevke hitap edecek bir oyun bulmak mümkün desek yanlış olmaz. Üstelik bu gelişmeler sayesinde oyunlar çok daha gerçekçi ve keyifli bir hale geliyor.

Günümüzde bu oyunlar sıklıkla bazı platformlar üzerinden oynanıyor. Dijital video oyunları, bu platformlar üzerinden erişilebiliyor ve indirilebiliyor. Şu anda pek çok farklı oyun bulabileceğiniz farklı oyun platformlarından söz etmek ise mümkün. Bunlardan biri de, dünya devlerinden olan PlayStation olarak karşımıza çıkıyor. Dünya devi diyoruz, çünkü bu platform günümüz dünyasının en popüler oyun platformları arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Pek çok keyifli oyun bulabileceğiniz bu platform, milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Üstelik artık PlayStation ile çevrimiçi oyunlar oynamak da mümkün. Ancak bu oyunları indirmek ve dünyanın dört bir yerinden insanlarla birlikte oynayabilmek için bir hesaba sahip olmanız gerekiyor. Bu hesap ise PlayStation Network hesabı olarak karşımıza çıkıyor. Daha önce PlayStation deneyiminiz yoksa bu hesabın nasıl açıldığını ve ne işe yaradığını merak ediyor olmanız muhtemel.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte PlayStation Network hesap açma işlemini nasıl yapacağınızı açıkladık. İçeriğimizde PlayStation Network servisinin ne olduğundan ve ne işe yaradığından söz ettik. Bunun yanı sıra hesabınızı oluşturabilmeniz için kullanabileceğiniz 4 farklı yöntemden söz ettik. İçeriğimizi okuyarak her yöntem için adım adım bilgi bulabilir size uygun olan yöntem ile PlayStation Network hesabınızı oluşturabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Tam zamanlı araştırmacı, yarı zamanlı yazar.