Reddit Hesap Silme Nasıl Yapılır?

Günümüz dünyasında Reddit en popüler sosyal medya platformları arasında yer alıyor. Farklı insanlar ile etkileşim kurmak, düşünce paylaşmak ya da farklı konular hakkında bilgi almak için işlevsel olan bu platform yaygın şekilde kullanılıyor. Ancak zaman zaman kullanıcılar Reddit hesaplarını kapatmak isteyebiliyorlar. Böyle bir durumda Reddit hesap silme işleminin nasıl yapıldığı ise merak ediliyor. Peki Reddit hesabını nasıl silebilirsiniz?

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte Reddit hesap silme işleminin nasıl yapıldığını açıklamaya çalışacağız. İçeriğimizde hesabınızı silmek için kullanabileceğiniz farklı yöntemlerden söz edeceğiz. Bunun yanı sıra hesabınızı silerken dikkat etmeniz gereken noktalardan bahsedeceğiz. İçeriğimizi okuyarak Reddit hesabınızı nasıl kapatacağınız hakkında detaylı bilgi edinebileceğiniz gibi sıkça sorulan sorulara yanıt bulabilirsiniz. Hazırsanız sizler için hazırlamış olduğumuz içeriğimize başlayalım.

Reddit Hesap Silme Nedir?

Yaşadığımız dünyada teknoloji hızla gelişiyor. Özellikle son yıllarda bu gelişmeler hemen hemen hepimizin hayatına yansıdı. Bu gelişmelerin hayatlarımıza pek çok yenilik getirdiği ise bir gerçek. Teknolojinin getirdiği yeniliklerden birinin de sosyal medya olduğunu söylemek pek tabii mümkün. Üstelik bu yenilik, yaşamlarımızı da büyük oranda yeniden biçimlendiriyor.

Günümüz dünyasının en önemli aktörlerinden biri olan sosyal medya, insanların birbirleri ile saniyeler içinde etkileşim kurmasını sağlıyor. Böylece birbirlerinden oldukça farklı konumlarda olan insanların düşüncelerini birbirleri ile paylaşmaları, farklı konularda tartışmaları ya da farklı içerikleri keşfetmeleri mümkün hale geliyor. Şu anda ise pek çok farklı sosyal medya platformu olduğunu söyleyebiliriz.

Bu platformların her biri farklı özellikleri ile ön plana çıkıyor. Elbette hepsinin keyif veren farklı özellikleri mevcut. Ancak bu platformların bazıları dünya üzerinde oldukça popüler. İşte bu platformlardan biri de Reddit olarak karşımıza çıkıyor. Reddit, dünya genelinde yaygın şekilde kullanılıyor. Öyle ki platformun 300 milyonu aşkın üyesi mevcut. Dolayısıyla da platformun aktif kullanıcı sayısı oldukça fazla.

Reddit’i temel olarak bir tartışma ve haber sitesi olarak tanımlamak mümkün. Kullanıcıların farklı konularda tartışmaları ve etkileşim kurmalarını sağlayan bu sosyal medya platformu ABD kökenli olarak karşımıza çıkıyor. 2005 yılında hayatımıza ilk adımını atan platform, sahip olduğu özellikler ile her geçen gün daha fazla kullanıcı çekiyor.

Her ne kadar dünya çağında popüler olsa da ülkemizde bu platformun yeni yeni tanınmaya başladığını söyleyebiliriz. Ancak Türk kullanıcı sayısı hızla artan platformun aynı hızla sosyal medya gündemine yön vermeye başladığı da aşikar. Bu nedenle ilerleyen günlerde platformun ülkemizde daha fazla yaygınlaşacağını öngörmek mümkün.

Pratik ve keyifli bir kullanıcı deneyimi sunuyor olsa da zaman zaman kullanıcılar Reddit üzerinde oluşturdukları hesaplarını silmek isteyebiliyor. Platformu kullanmayı bırakmak isteyen kullanıcılar ise Reddit hesap silme işleminin nasıl yapılacağını merak ediyor. Bugün sizlerle Reddit hesaplarının nasıl silineceğine birlikte göz atacağız.

Reddit Hesabı Nasıl Silinir?

Rehberimizde de söz ettiğimiz gibi Reddit yaygın şekilde kullanılıyor. Üstelik bu platformun sosyal medya gündemine yön verdiği de bir gerçek. Bu nedenle Reddit’te vakit geçirmenin oldukça keyifli olduğunu söyleyebiliriz. Ancak yine de zaman zaman kullanıcılar hesaplarını kapatmak isteyebiliyor.

Her platformda olduğu gibi gizlilik ve güvenlik endişelerinin yanı sıra sosyal medyada geçirilen vakti azaltmak istemek de Reddit hesap silme nedenleri arasında yer alıyor. Hesabınızı her ne amaçla silmek istiyor olursanız olun, size güzel bir haberimiz var. Yalnızca birkaç adımı uygulayarak hesabınızı dakikalar içinde silebilirsiniz.

Reddit hesap silme

Platform üzerinden hesabınızı silmek için kullanabileceğiniz farklı yöntemlerden söz etmek ise mümkün. Reddit hem mobil hem de masaüstü cihazlar üzerinden kullanılabiliyor. Tıpkı kullanmakta olduğu gibi hesap silme işlemini de ister mobil ister masaüstü cihazlarınız üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz. Gelin şimdi izlemeniz gereken adımlara yakından bakalım.

Yöntem 1: Tarayıcınız Üzerinden Reddit Hesabınızı Silin

Eğer Reddit’i tarayıcınız üzerinden kullanıyorsanız hesabınızı silmek için yine web tarayıcınızı gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Ancak bu noktada dikkate almanız gereken oldukça önemli bir nokta var. Reddit hesabınızı sildikten sonra da paylaşımlarınız platform üzerinden görünmeye devam ediyor. Yani hesabınızı silmeniz, gönderilerinizi otomatik olarak kaldırmıyor.

Dolayısıyla hesabınızı silerken gönderilerinizi de kaldırmak istiyorsanız bunu manuel olarak kendiniz yapmanız gerekiyor. Ancak bunu yalnızca tek tek yapabilirsiniz. Böylece hesabınız üzerinden tüm paylaşımlarınızı silmeniz mümkün hale geliyor. Ardından aşağıdaki adımları izleyerek Reddit hesap silme işlemini tamamlayabilirsiniz:

 • İlk olarak web tarayıcınız üzerinden Reddit web sitesine gidin.
 • Ardından bilgilerinizi kullanarak hesabınıza giriş yapın.
 • Ekranın sağ üst köşesinde göreceğiniz “Kullanıcı Ayarları” seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza çıkacak olan ekranı aşağı doğru kaydırın. Böylece kırmızı harfler ile yazılı “Hesabı Devre Dışı Bırak” seçeneği ile karşılaşacaksınız. Bu seçeneğe tıklayarak devam edin.
 • Bu aşamada Reddit hesabınızı neden kapatmak istediğinize ilişkin bilgi almak isteyecektir. Ancak cevaplamak istemiyorsanız bu kısmı boş geçebilirsiniz. Ardından “Kullanıcı Adı” ve “Şifre” girerek işleme devam edin.
 • Karşınıza çıkacak olan bilgilendirme kutucuğunu işaretleyin ve “Devre Dışı Bırak” butonuna tıklayın. İstendiği takdirde aynı butona tekrar tıklayarak işlemi sürdürün.
 • Eğer hesabınızı Google Play ya da Apple ID kullanarak oluşturduysanız hesap silme işleminden sonra hesaplar arasındaki bağlantıyı kesmeyi unutmayın.

Yöntem 2: Mobil Cihazınız Üzerinden Reddit Hesabınızı Silin

Tıpkı masaüstü cihazlardan olduğu gibi mobil cihazlar üzerinden de hesabınızı pratik şekilde silmeniz mümkün. Ancak bunun için daha farklı bir yol izlemeniz gerekiyor. Bunun yanı sıra hesabınızı kapatmadan önce gönderilerinizi silmeniz önem taşıyor. Çünkü Reddit hesabınız kapatıldığında da gönderileriniz görülmeye devam ediyor.

Mobil uygulama üzerinden profilinize giriş yaparak tüm paylaşımlarınızı tek tek silmeniz mümkün. Böylece hesabınızdaki verileri tümüyle kaldırmayı başarabilirsiniz. Gönderilerinizi sildikten sonra hesap kapatma işlemi için yapmanız gereken tek şey aşağıdaki adımları izlemek:

Reddit hesap silme
 • İlk olarak Reddit mobil uygulamasını açın. Ardından bilgilerinizi kullanarak hesabınıza giriş yapın.
 • Ekranın hemen sol üst köşesinde göreceğiniz sembole tıklayın. Karşınıza çıkacak olan liste üzerinden “Ayarlar” menüsüne giriş yapın.
 • Açılan menü üzerinden ekranı aşağı doğru kaydırarak “Yardım” seçeneğine tıklayın. Bu aşamada karşınıza bir arama çubuğu çıkacaktır. Bu arama çubuğunu kullanarak “Devre Dışı Bırak” sözcüklerini aratın.
 • Arama sonuçlarında en üst kısımda “Hesabımı Nasıl Devre Dışı Bırakabilirim” isimli bir yazıya rastlayacaksınız. Bu yazıyı açarak devam edin.
 • Açtığınız makalede verilen linke tıklayın. Böylece hesabınızı silebileceğiniz ekrana yönlendirileceksiniz.
 • Bu aşamada hesabınızı neden silmek istediğinizi belirttikten sonra “Kullanıcı Adı” ve “Şifre” girerek devam edin.
 • Ardından hemen alt kısımda yer alan kutucuğu işaretleyin ve en altta yer alan “Hesabı Devre Dışı Bırak” butonuna tıklayın.
 • Bu işlemin ardından Reddit hesabınızı kapatmak istediğinizden emin olmak isteyecektir. Eğer hesabınızı kapatmak istediğinizden eminseniz tekrar “Hesabı Devre Dışı Bırak” butonuna tıklayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Reddit Premium Hesabı Nasıl Kapatılır?

Popüler sosyal medya platformlarından olan Reddit ücretsiz bir şekilde kullanılabiliyor. Bunun yanı platform üzerinden ücretli abonelik başlatmanız da mümkün. Bu sayede premium hesap kullanmaya başlayabilirsiniz. Eğer Reddit Premium hesabı kullanıyorsanız yukarıdaki adımlar ile hesabınızı silebilirsiniz.

Ancak Reddit premium hesabınızı iptal ederken dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta var. Rehberimizde de söz ettiğimiz gibi premium hesaplar bir abonelik sistemi ile çalışıyor. Ancak hesabınızı silmeniz bu aboneliği iptal etmiyor. Dolayısıyla hesabınızı silmeden öne aboneliğinizi sonlandırmanız büyük önem taşıyor. Bunu aboneliğinizi nasıl başlattığınıza göre farklı şekillerde yapabilirsiniz:

 • Eğer premium hesabınızı Google Play üzerinden aldıysanız “Google Play>Abonelikler” kısmına giderek Reddit aboneliğinizi buradan iptal edin.
 • Eğer aboneliğinizi Apple ID üzerinden başlattıysanız “App Store>Abonelikleri Yönet” bölümü üzerinden aboneliğinizi iptal edin.
 • Eğer aboneliğinizi bir kredi kartı ile yaptıysanız tarayıcınız üzerinden Reddit web sitesine gidin ve hesabınıza giriş yapın. Ardından “Kullanıcı Ayarları>Reddit Premium” adımlarını takip edin ve aboneliğinizi iptal edin.

Reddit Hesabınızı Silerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Eğer Reddit hesabınızı silecekseniz bunu yapmadan önce dikkat etmeniz gereken bazı noktalardan söz etmekte fayda var. İlk olarak Reddit hesabınızı silmeniz halinde aynı hesaba tekrar erişim sağlayamayacağınızı bilmeniz oldukça önemli. Bu nedenle eğer verilerinizi kaybetmek istemiyorsanız mutlaka yedeklemelisiniz.

Bunun yanı sıra göz önünde bulundurmanız gereken en önemli nokta sildiğiniz hesabın paylaşımlarının görüntülemeye açık kalacağıdır. Bu durum hesabınız üzerinden paylaştığınız tüm gönderi ve yorumların siz hesabınızı silseniz de orada kalacağı anlamına geliyor. Dolayısıyla eğer bunu istemiyorsanız hesabınızı silmeden önce paylaşımlarınızı silmeniz gerekiyor.

Reddit hesap silme

Son olarak Reddit hesabınızı silmeden önce güvenliği sağlamak adına kişisel ayarlarınızı kontrol etmeyi unutmamalısınız. Bu sayede kapattığınız profilin gizli kalmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda iletişim seçeneklerinizi de bu ayarlar üzerinden kolay bir şekilde belirleyebilirsiniz.

Reddit Hesap Silme Nasıl Yapılır: Sıkça Sorulan Sorular

Reddit hesabını sildiğimde kişisel bilgilerime ne olur?

Popüler sosyal medya platformu Reddit üzerinden hesabınızı silmeniz halinde hesabınız üzerinden yapmış olduğunuz paylaşımlar kalmaya devam ediyor. Dolayısıyla hesabınızı silseniz de diğer kullanıcılar kişisel bilgilerinizi görebiliyor. Bu nedenle hesabınızı silmeden önce hem kişisel bilgilerinizi hem de gönderilerinizi manuel olarak kaldırmanızda fayda var.

Reddit’te hesap dondurma var mı?

Eğer Reddit hesabınızı geçici olarak dondurmak istiyorsanız üzülerek söylüyoruz ki bunu yapamazsınız. Çünkü platformda hesap dondurma seçeneği bulunmuyor. Eğer platformu kullanmak istemiyorsanız yalnızca hesap silme işlemini yapabilirsiniz. Geçici olarak Reddit’ten uzaklaşmak istiyorsanız doğrudan uygulamayı silmek ya da devre dışı bırakmak deneyebileceğiniz yöntemler arasında yer alıyor.

Reddit’te sildiğim hesabı tekrar açmam mümkün mü?

Platformda hesabınızı geçici olarak donduramadığınız gibi kapattıktan sonra erişim sağlamanız da mümkün değil. Dolayısıyla hesabınızı kapatmadan önce bu kararınızdan emin olmanız önem taşıyor. Aksi takdirde aynı hesaba tekrar giriş yapamayacaksınız.

Reddit Hesap Silme Nasıl Yapılır: Genel Değerlendirme

Sosyal medya platformları günümüzde oldukça yaygın bir şekilde kullanılıyor. Farklı özelliklere sahip pek çok farklı platformdan söz etmek ise mümkün. Böylece bu platformlar farklı işlevleri yerine getirebiliyor. Yaşadığımız dünyada en popüler sosyal medya platformlarından biri ise Reddit olarak karşımıza çıkıyor.

Günümüzde sosyal medya trendlerine yön veren bir platform olan Reddit, ülkemizde daha yeni yeni popüler olmaya başlasa da dünya genelinde milyonlarca kullanıcıya sahip. Ancak bazı kullanıcılar farklı nedenlerden dolayı hesaplarını kapatmak isteyebiliyor. Siz de onlardan biriyseniz endişelenmeyin, hesabınızı yalnızca dakikalar içinde silebilirsiniz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte Reddit hesap silme işleminin nasıl yapıldığını ele aldık. Sizlere hem mobil cihazlar hem de masaüstü cihazlar üzerinden hesabınızı nasıl silebileceğinizi açıkladık. Bunun yanı sıra Reddit Premium hesap kullanıcılarının hesaplarını nasıl sileceklerinden söz ettik. Bu sayede sizler de hazırlamış olduğumuz içeriğimizi okuyarak Reddit hesabınızı nasıl silebileceğiniz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Tam zamanlı araştırmacı, yarı zamanlı yazar.