WhatsApp Çevrimiçi Kapatma Nasıl Yapılır? – 2023

WhatsApp çevrimiçi kapatma nasıl yapılır sorusu pek çok kullanıcının aklında soru işaretleri oluşturmaktadır. Biz de bu içeriğimizde WhatsApp çevrimiçi durumu kapatma ve çevrimdışı görünme yöntemlerini sizler için bir araya getirdik.

Günümüzün en popüler mesajlaşma uygulamalarından birisini WhatsApp olarak söylemek kesinlikle yanlış olmayacaktır. Birçok kişi günlük hayatta telefonlarıyla yaptığı mesajlaşma işlemlerini WhatsApp üzerinden hallediyor. Hal böyle olunca WhatsApp fonksiyonları hakkındaki bilgiler de merak edilenler arasında yer alıyor.

Bir WhatsApp kullanıcısının çevrimiçi olması, WhatsApp’ı aktif olarak kullandığının göstergesi olarak açıklanabilir. Eğer kişinin profilinde çevrimiçi ibaresi yer alıyorsa uygulamayı kullanıyor demektir. Ancak uygulamayı kullanmıyorsa son görülme tarihi yer alabilir. Buna ek olarak gerekli ayarları yaptıktan sonra son görülme durumunu kapatmak da mümkündür.

Fakat sanılanın aksine WhatsApp’ta çevrimiçi durumunu kapatmak uzun bir süre boyunca mümkün değildi. En azından üçüncü parti bir uygulama kullanmadan WhatsApp’ta çevrimiçi durumunuzu gizleyemiyordunuz. Ancak WhatsApp yetkililerinin belirttiğine göre ilerleyen dönemde bu özelliğin karşımıza çıkabileceğini sizlerle paylaşmıştık. Geçtiğimiz dönemde ortaya çıkan bir haber bu durumun test aşamasında olduğunu gösterdi. Bu özellik sonrasında çevrimiçi durumunu tamamen kapatmak bir seçenek olarak karşımıza çıktı!

Bu özelliğin kullanıcılara sunulmasıyla birlikte içeriğimizi güncelleyeceğimizden bahsetmiştik. İçeriğimizde artık WhatsApp çevrimiçi kapatma işleminin nasıl gerçekleştirileceği bilgisine de ulaşabilirsiniz. Buna ek olarak son görülmenizi kapatmak ve çevrimdışı mesaj gönderme yöntemlerini öğrenmek de mümkün. Lafı uzatmadan bu yöntemlerin detaylarına göz atalım.

WhatsApp Çevrimiçi Bilgisini Kimler Görüntüleyebilir?

WhatsApp, dünya genelinde milyonlarca insan tarafından kullanılan bir mesajlaşma platformudur. Bu platformdakullanıcılar, mesajlaşma, arama ve medya paylaşımı yapabilirler. Genel olarak oldukça kullanışlı olan platformun bazı özellikleri, özellikle çevrimiçi durum göstergesi, kullanıcıların gizlilik endişelerini artırmaktadır.

WhatsApp, çevrimiçi durum göstergesi ile kullanıcıların anlık olarak çevrimiçi olup olmadıklarını göstermektedir. Bu özellik, kullanıcılar tarafından etkinleştirildiği sürece, diğer kullanıcılar tarafından görülebilir. Gizlilik konusunda fazlasıyla sıkıntı yaratan bu durum için WhatsApp geliştiricileri yakın zamanda harekete geçti.

Öyle ki günümüzde WhatsApp kullanıcıları, çevrimiçi bilgisini diledikleri kişilerle paylaşabiliyorlar. Yani dileyen WhatsApp kullanıcıları çevrimiçi bilgisini herkese kapatabilirken dileyen kullanıcılar ise sadece istediği kişilere bu bilgiyi açabilmektedir. Böylece WhatsApp kullanıcılarının gizliliği konusunda oldukça önemli bir özellik geliştirdi.

WhatsApp Çevrimiçi Kapatma – 2023

WhatsApp yetkilileri kullanıcıların çağrılarına yanıt verdi ve uzun süredir beklenen özelliği kullanıcılarına sundu. Bu sayede WhatsApp kullanırken tamamen çevrimiçi olmak mümkün hale geldi. Ayrıca oldukça basit bir şekilde bu işlemi gerçekleştirmek mümkün. Hem Android hem de iOS cihazlarınızda şu adımları takip ederek WhatsApp çevrimiçi durumunuzu herkese kapatabilirsiniz:

 • Öncelikle WhatsApp uygulamasını açın.
 • Daha sonra Ayarlar bölümüne ulaşın. Eğer iOS kullanıyorsanız sağ alt bölümde yer alan çarka; Android kullanıyorsanız üst bölümde yer alan üç nokta sembolüne tıklayın.
 • Ardından Gizlilik seçenekleri ile devam edin.
 • Daha sonrasında Son Görülme ve Çevrimiçi sekmesine dokunun.
 • Çevrimiçi ayarınızı kapatmak için yapmanız gereken işlem son görülmeyi de kapatmaktır. Dilerseniz çevrimiçi ve son görülme ayarlarınızı belirli kişilere de kapatabilirsiniz. Ancak hiç kimsenin çevrimiçi ya da son görülme durumunuz görmesini istemiyorsanız “Hiç Kimse” ve “Son Görülme bilgisiyle aynı” tercihlerini işaretleyebilirsiniz.

Anlayacağınız üzere WhatsApp çevrimiçi kapatma durumunun yalnızca Son Görülme ile aynı şekilde olmasını sağlıyor. Yani son görülmenizi göremeyen kişilerden çevrimiçi durumunuzu da gizleyebilirsiniz. Bunun haricinde son görülmenizi kapatıp çevrimiçi durumunuzu açık tutmak da bir seçenek.

WhatsApp Son Görülme Kapatma: Mobil

Öncelikle Android ve iOS işletim sistemine sahip cihazlar WhatsApp son görülme kapatma işleminin detaylarını inceleyelim. Her iki cihaz türünde de benzer adımlar olsa da soru işareti oluşmaması adında ayrı ayrı anlatmakta fayda var. Öncelikle iOS cihazlarda son görülme kapatma işlemi için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • WhatsApp uygulamasını açın ve menünün sağ alt bölümünde yer alan Ayarlar ikonuna dokunun.
 • Karşınıza çıkan seçenekler arasından Hesap seçeneğine dokunarak sonraki adıma geçin.
 • Ardından Gizlilik seçeneği ile devam edin.
 • Daha sonrasında Son Görülme ayarları seçeneğine dokunun.
 • Son görülme durumunuzu tüm kullanıcılara kapatmak için Hiç Kimse seçeneğini işaretleyin ve işlemi tamamlayın.
iphone-son- çevrimiçi gorulme-kapatma

iPhone modellerinde son görülme kapatma işlemi bu kadar basit. Android cihazlar için de temelde aynı prosedürü takip edebilirsiniz. Eğer Android cihazınızda WhatsApp son görülmenizi kapatmak istiyorsanız şu adımları takip etmeniz gerekmekte:

 • WhatsApp uygulamasını başlatın ve sağ üst tarafta yer alan üç nokta ikonuna dokunun.
 • Daha sonra Ayarlar seçeneğine dokunarak işleme devam edin.
 • Ardından Hesap ayarlarına dokunun.
 • Sonrasında Gizlilik ayarları ile devam edin.
 • Son Görülme seçeneği ile işlemi sürdürün.
 • Eğer son görülme durumunuzu tüm kullanıcılara kapatmak istiyorsanız Hiç Kimse seçeneğini işaretleyin. Daha sonrasında işlem tamamlanacaktır.
android-son-çevrimiçi gorulme-kapatma

Bu işlemlerin ardından hem Android hem de iPhone telefonunuzda WhatsApp son görülme durumunuzu kapatabilirsiniz. Ancak bu noktada unutmamanız gereken önemli bir konu mevcut. Eğer son görülmenizi kapatırsanız sizin de diğer kullanıcıların son görülmesini göremeyeceğinizi unutmayın. Tabii ki son görülme özelliğini yeniden aktif hale getirirseniz diğer kullanıcıların da son görülmesini görebilirsiniz.

WhatsApp Çevrimiçi Kapatma: WhatsApp Web

WhatsApp Web uygulaması da telefon uygulaması gibi çevrimdışı özelliğini destekliyor. Ancak üçüncü parti bir yazılım ile de bu işlemi gerçekleştirmek mümkün. Yine de bu özelliği kullanmak konusunda çekinceniz varsa WhatsApp’ın sunduğu güncellemeyi kullanabilirsiniz.

Eğer WhatsaApp Web sayfasında son görülme ve çevrimiçi kapatma istiyorsanız şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Öncelikle Chrome Web Mağazasına girin ve WAIncognito uzantısını tarayıcınıza indirin.
 • Daha sonra web.whatsapp.com adresine ulaşın ve WhatsApp hesabınıza giriş yapın.
 • Ardından durumunuzun yanında yer alan yeni WAIncognito menüsünü açın.
 • Seçenekler arasında yer alan “Don’t send ‘Last Seen’ and ‘Online’ updates” seçeneğini aktif hale getirin. Bu işlemin ardından son görülme ve çevrimiçi durumunuz gizlenecektir.

Bir kez daha bu özelliğin resmi olarak WhatsApp Web’de de yer aldığını hatırlatalım. Bu nedenle özelliği kullanmak yerine indireceğiniz eklentiye ait sorumluluğun tamamen size ait olduğunu unutmayın. Biz yine de WhatsApp’ın güncellemesini tercih etmenizi öneriyoruz.

WhatsApp Son Görülmeyi Belirli Kişilere Kapatma

WhatsApp son görülme kapatma işlemi ile ilgili bahsedilebilecek bir diğer konu ise yalnızca belirli kişilere son görülme kapatma oluyor. Bir başka deyişle seçeceğiniz sınırlı sayıda ve belirli kişilerin son görülmenizi görmemesini sağlayabilirsiniz. iPhone cihazlarda belirli kişilere son görülme kapatma için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Öncelikle telefonunuzda WhatsApp uygulamasını başlatın.
 • Daha sonra sağ altta yer alan menüden Ayarlar menüsünü açın.
 • Bu menüde yer alan seçenekler arasından Hesap ayarlarına dokunun.
 • Ardından karşınıza çıkacak seçenekler arasından Gizlilik seçeneği ile devam edin.
 • Son Görülme ayarlarına girin ve Şunlar Hariç Kişilerim seçeneğine dokunun.
 • Bu işlemin sonrasında rehberiniz açılacaktır. Son görülmenizi görmesini istemediğiniz kişileri işaretleyin.
 • İşlemi tamamladığınızda işaretlediğiniz kişiler son görülmenizi göremeyecektir.

iPhone cihazlara ek olarak Android cihazlarda da bu işlemi gerçekleştirmek mümkündür. Android telefonunuzda belirli kişilere son görülmenizi kapatmak için gerçekleştirmeniz gereken adımlar ise şu şekilde:

 • Telefonunuzda WhatsApp uygulamasını başlatın ve sağ üst bölümde yer alan üç nokta ikonuna dokunun.
 • Daha sonrasında Ayaralar seçeneği ile devam edin.
 • Ardından Hesap ayarları ve Gizlilik seçeneklerine dokunun.
 • Karşınıza çıkacak ayarlar arasından Son Görülme’yi seçin.
 • Şunlar Hariç Kişilerim seçeneği ile son görülmenizi görmesini istemediğiniz kişileri belirleyin.
 • Bunun ardından işlemi tamamlayın ve son görülmenizi istemediğiniz kişilerin görmesini engelleyin.
whatsapp-cevrimdisi-mesaj-gonderme

WhatsApp Çevrimdışı Mesaj Gönderme Yöntemleri

Bunun haricinde çevrimdışı görünmek konusunda yardımcı olabileceğimiz bir diğer konu ise çevrimdışı mesaj gönderme yöntemleri oluyor. Bu noktada her telefonun tüm yöntemleri uygulamasının mümkün olmadığını belirtelim. Ancak siz de kendi telefonunuzda deneyerek benzer yöntemleri keşfedebilirsiniz.

İlk çevrimdışı mesaj gönderme yöntemi bildirim çubuğunu kullanmak oluyor. Android ve iOS işletim sistemine sahip cihazlarda bildirimler aracılığıyla WhatsApp mesajı göndermek mümkün. Bunun için yapmanız gereken işlem bildirim bölümünde mesajı görüntülemek ve Cevapla butonuna basarak mesajınızı yazmak oluyor. Buna ek olarak iOS cihazlarda bildirimin üzerine basılı tutarak da mesajı cevaplamak mümkün.

Bunun haricinde çevrimdışı mesaj gönderme için kullanabileceğiniz bir yöntem ise akıllı asistanları kullanmak oluyor. Telefonunuzdaki akıllı asistana mesaj göndermek istediğiniz kişiyi ve mesajınızı söyleyerek çevrimiçi olmadan mesajınızı iletebilirsiniz. Ancak bu yöntemi kullanmanın zaman zaman zorlayıcı olabileceğini hatırlatalım.

Çevrimdışı mesaj gönderme yöntemleri arasında yer alan son seçenek ise internet bağlantınızı kesmek oluyor. Eğer telefonunuzun internet bağlantısını keserseniz çevrimiçi durumunuz aktif hale gelemeyecektir. Bunun için Wi-Fi ya da mobil veri bağlantınızı kapatabilirsiniz. Ayrıca Wi-Fi’a bağlı değilseniz uçak modunu açarak da internet bağlantınızı kesmek mümkündür. Daha sonrasında mesajınızı gönderip internetinizi yeniden açabilirsiniz. Böylece çevrimiçi olmadan mesajınızı göndermiş olacaksınız.

Bunlara ek olarak üçüncü parti yazılımlar ve APK’lar aracılığıyla da çevrimiçi durumunu kapatmak ve mesaj göndermek mümkün. Ancak bu yazılımları olası riskli sonuçlar oluşturabileceği için pek tavsiye ettiğimiz söylenemez. Kaldı ki WhatsApp’ın yeni güncellemesiyle tüm bu sorunlar ortadan kalktı.

WhatsApp Çevrimiçi Kapatma: Sıkça Sorulan Sorular

İçeriğimizde WhatsApp çevrimiçi kapatma sorusu ile ilgili sıkça sorulan sorulara da yer vermemiz gerektiğini düşündük. Eğer aşağıda yer alan sorulardan farklı bir soru aklınıza takıldıysa yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz.

WhatsApp çevrimiçi gözükmemek mümkün mü?

Artık WhatsApp uygulamasında çevrimiçi gözükmemek resmi olarak mümkün. Ayrıca üçüncü parti uygulamalar, yazılımlar ve eklentiler sayesinde WhatsApp çevrimiçi durumunu gizlemek mümkün. Buna ek olarak son görülme durumunu da kapatabilirsiniz. Yine de üçüncü parti uygulamaların potansiyel bir risk taşıdığını belirtmekte fayda var. Bu nedenle yalnızca WhatsApp’ın sunduğu özellikten faydalanmanızı tavsiye ediyoruz.

WhatsApp arka planda kalınca çevrimiçi görünür mü?

Eğer WhatsApp uygulamanız arka planda çalışmaya devam ediyorsa çevrimiçi durumunuz görünmeyi sürdürebilir. Bu durumun telefondan telefona farklılık gösterdiğini belirtelim. Bir başka deyişle bazı telefonlarda arka planda çevrimiçi durumunuz hemen kaybolurken bazı cihazlarda bir süre daha çevrimiçi gözükmeniz mümkündür.

WhatsApp çevrimiçi kapattığımda başkalarının çevrimiçi durumunu görebilir miyim?

WhatsApp uygulamasında çevrimiçi durumunu kapatmanız diğer kullanıcıların da çevrimiçi durumunu göremeyeceğiniz anlamına gelir. Sadece son görülme durumunuzu da kapatabilirsiniz. Bu durumda ise diğer kullanıcıların son görülme durumlarını göremezsiniz.

WhatsApp çevrimiçi kapatma gelecek mi?

Geçtiğimiz dönemde WhatsApp’ın beta testleri arasında yer alan bir özellik çevrimiçi durumunu tamamen kapatmaya olanak sağlıyordu. Daha sonrasında WhatsApp bu özelliği kullanıcılara sundu. Artık WhatsApp çevrimiçi kapatma işlemini telefondan ya da WhatsApp Web’den kullanabilirsiniz.

whatsapp-cevrimdisi-gorunme

WhatsApp Çevrimiçi Kapatma: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde WhatsApp çevrimiçi kapatma işlemi hakkında merak edilen soruları sizler için yanıtladık. Günümüzde WhatsApp da bu işlem için resmi bir destek sağlamaktadır. Ayrıca üçüncü parti yazılımlar ve eklentiler sayesinde çevrimiçi durumunu tamamen gizlemek mümkün hale gelebilmektedir. Yine de bu uygulamaların kişisel bilgileriniz için riskli olabileceğini belirtmekte fayda var.

Buna ek olarak çevrimiçi durumunuzu gizlemek yerine yapabileceklerinize de içeriğimizde değindik. Bunların arasında çevrimiçi kapatma işleminin ardından son görülmenizi kapatmak yer alıyor. Son görülme durumunuzu kapatarak tamamen çevrimiçi durumunuzu kapatmasanız da gizlilik konusunda önemli bir avantaj sağlayabilirsiniz.

Ayrıca içeriğimizde çevrimdışı mesaj gönderme yöntemlerine de yer verdik. Bu yöntemler sayesinde WhatsApp’ta çevrimiçi olmadan bir mesaj göndermenizin mümkün hale geldiğini belirtelim. Ancak bu yöntemlerin doğrudan WhatsApp uygulamasına girmeden çalıştığını ve zamana zaman tam olarak doğru çalışmayabileceğini de hatırlatmak gerek. WhatsApp çevrimiçi kapatma içeriğimiz burada sona eriyor. Siz de içeriğimizi inceleyerek WhatsApp çevrimiçi kapatma yöntemleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.