WhatsApp Çevrimiçi Kapatma Nasıl Yapılır? – 2022

WhatsApp çevrimiçi kapatma nasıl yapılır sorusu pek çok kullanıcının aklında soru işaretleri oluşturmaktadır. Biz de bu içeriğimizde WhatsApp çevrimiçi durumu kapatma ve çevrimdışı görünme yöntemlerini sizler için bir araya getirdik.Günümüzün en popüler mesajlaşma uygulamalarından birisini WhatsApp olarak söylemek kesinlikle yanlış olmayacaktır. Birçok kişi günlük hayatta telefonlarıyla yaptığı mesajlaşma işlemlerini WhatsApp üzerinden hallediyor. Hal böyle olunca WhatsApp fonksiyonları hakkındaki bilgiler de merak edilenler arasında yer alıyor.

Bir WhatsApp kullanıcısının çevrimiçi olması, WhatsApp’ı aktif olarak kullandığının göstergesi olarak açıklanabilir. Eğer kişinin profilinde çevrimiçi ibaresi yer alıyorsa uygulamayı kullanıyor demektir. Ancak uygulamayı kullanmıyorsa son görülme tarihi yer alabilir. Buna ek olarak gerekli ayarları yaptıktan sonra son görülme durumunu kapatmak da mümkündür.

Fakat sanılanın aksine WhatsApp’ta çevrimiçi durumunu kapatmak şimdilik mümkün değildir. En azından üçüncü parti bir uygulama kullanmadan WhatsApp’ta çevrimiçi durumunuzu gizleyemeyeceğinizi belirtelim. Ancak WhatsApp yetkililerinin belirttiğine göre ilerleyen dönemde bu özellik karşımıza çıkabilir. Geçtiğimiz dönemde ortaya çıkan bir haber bu durumun test aşamasında olduğunu gösterdi. Bu özellik sonrasında çevrimiçi durumunu tamamen kapatmak bir seçenek olarak karşımıza çıkacak gibi gözüküyor.

Yine de şu anlık bu özelliği kullanmak mümkün değil. İlerleyen dönemde özelliğini aktif olmasıyla içeriğimizi güncelleyeceğiz. Şimdilik yapabilecekleriniz ise son görülmenizi kapatmak ve çevrimdışı mesaj gönderme yöntemlerini öğrenmek oluyor. Lafı uzatmadan bu yöntemlerin detaylarına göz atalım.

WhatsApp Son Görülme Kapatma: Mobil

Öncelikle Android ve iOS işletim sistemine sahip cihazlar WhatsApp son görülme kapatma işleminin detaylarını inceleyelim. Her iki cihaz türünde de benzer adımlar olsa da soru işareti oluşmaması adında ayrı ayrı anlatmakta fayda var. Öncelikle iOS cihazlarda son görülme kapatma işlemi için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • WhatsApp uygulamasını açın ve menünün sağ alt bölümünde yer alan Ayarlar ikonuna dokunun.
 • Karşınıza çıkan seçenekler arasından Hesap seçeneğine dokunarak sonraki adıma geçin.
 • Ardından Gizlilik seçeneği ile devam edin.
 • Daha sonrasında Son Görülme ayarları seçeneğine dokunun.
 • Son görülme durumunuzu tüm kullanıcılara kapatmak için Hiç Kimse seçeneğini işaretleyin ve işlemi tamamlayın.
iphone-son- çevrimiçi gorulme-kapatma

iPhone modellerinde son görülme kapatma işlemi bu kadar basit. Android cihazlar için de temelde aynı prosedürü takip edebilirsiniz. Eğer Android cihazınızda WhatsApp son görülmenizi kapatmak istiyorsanız şu adımları takip etmeniz gerekmekte:

 • WhatsApp uygulamasını başlatın ve sağ üst tarafta yer alan üç nokta ikonuna dokunun.
 • Daha sonra Ayarlar seçeneğine dokunarak işleme devam edin.
 • Ardından Hesap ayarlarına dokunun.
 • Sonrasında Gizlilik ayarları ile devam edin.
 • Son Görülme seçeneği ile işlemi sürdürün.
 • Eğer son görülme durumunuzu tüm kullanıcılara kapatmak istiyorsanız Hiç Kimse seçeneğini işaretleyin. Daha sonrasında işlem tamamlanacaktır.
android-son-çevrimiçi gorulme-kapatma

Bu işlemlerin ardından hem Android hem de iPhone telefonunuzda WhatsApp son görülme durumunuzu kapatabilirsiniz. Ancak bu noktada unutmamanız gereken önemli bir konu mevcut. Eğer son görülmenizi kapatırsanız sizin de diğer kullanıcıların son görülmesini göremeyeceğinizi unutmayın. Tabii ki son görülme özelliğini yeniden aktif hale getirirseniz diğer kullanıcıların da son görülmesini görebilirsiniz.

WhatsApp Çevrimiçi Kapatma: WhatsApp Web

WhatsApp Web uygulaması da telefon uygulaması gibi çevrimdışı özelliğini şimdilik desteklemiyor. Ancak üçüncü parti bir yazılım ile bu sorunun üstesinden gelmek mümkün. Yine de bu özelliği kullanmak konusunda çekinceniz varsa WhatsApp’ın yapacağı güncellemeyi beklemenizi tavsiye ediyoruz.

Eğer WhatsaApp Web sayfasında son görülme ve çevrimiçi kapatma istiyorsanız şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Öncelikle Chrome Web Mağazasına girin ve WAIncognito uzantısını tarayıcınıza indirin.
 • Daha sonra web.whatsapp.com adresine ulaşın ve WhatsApp hesabınıza giriş yapın.
 • Ardından durumunuzun yanında yer alan yeni WAIncognito menüsünü açın.
 • Seçenekler arasında yer alan “Don’t send ‘Last Seen’ and ‘Online’ updates” seçeneğini aktif hale getirin. Bu işlemin ardından son görülme ve çevrimiçi durumunuz gizlenecektir.

Bir kez daha bu özelliğin resmi olarak WhatsApp Web’de yer almadığını hatırlatalım. Bu nedenle özelliği kullanmak için indireceğiniz eklentiye ait sorumluluğun tamamen size ait olduğunu unutmayın.

Son Görülmeyi Belirli Kişilere Kapatma

WhatsApp son görülme kapatma işlemi ile ilgili bahsedilebilecek bir diğer konu ise yalnızca belirli kişilere son görülme kapatma oluyor. Bir başka deyişle seçeceğiniz sınırlı sayıda ve belirli kişilerin son görülmenizi görmemesini sağlayabilirsiniz. iPhone cihazlarda belirli kişilere son görülme kapatma için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Öncelikle telefonunuzda WhatsApp uygulamasını başlatın.
 • Daha sonra sağ altta yer alan menüden Ayarlar menüsünü açın.
 • Bu menüde yer alan seçenekler arasından Hesap ayarlarına dokunun.
 • Ardından karşınıza çıkacak seçenekler arasından Gizlilik seçeneği ile devam edin.
 • Son Görülme ayarlarına girin ve Şunlar Hariç Kişilerim seçeneğine dokunun.
 • Bu işlemin sonrasında rehberiniz açılacaktır. Son görülmenizi görmesini istemediğiniz kişileri işaretleyin.
 • İşlemi tamamladığınızda işaretlediğiniz kişiler son görülmenizi göremeyecektir.

iPhone cihazlara ek olarak Android cihazlarda da bu işlemi gerçekleştirmek mümkündür. Android telefonunuzda belirli kişilere son görülmenizi kapatmak için gerçekleştirmeniz gereken adımlar ise şu şekilde:

 • Telefonunuzda WhatsApp uygulamasını başlatın ve sağ üst bölümde yer alan üç nokta ikonuna dokunun.
 • Daha sonrasında Ayaralar seçeneği ile devam edin.
 • Ardından Hesap ayarları ve Gizlilik seçeneklerine dokunun.
 • Karşınıza çıkacak ayarlar arasından Son Görülme’yi seçin.
 • Şunlar Hariç Kişilerim seçeneği ile son görülmenizi görmesini istemediğiniz kişileri belirleyin.
 • Bunun ardından işlemi tamamlayın ve son görülmenizi istemediğiniz kişilerin görmesini engelleyin.
whatsapp-cevrimdisi-mesaj-gonderme

WhatsApp Çevrimdışı Mesaj Gönderme Yöntemleri

Bunun haricinde çevrimdışı görünmek konusunda yardımcı olabileceğimiz bir diğer konu ise çevrimdışı mesaj gönderme yöntemleri oluyor. Bu noktada her telefonun tüm yöntemleri uygulamasının mümkün olmadığını belirtelim. Ancak siz de kendi telefonunuzda deneyerek benzer yöntemleri keşfedebilirsiniz.

İlk çevrimdışı mesaj gönderme yöntemi bildirim çubuğunu kullanmak oluyor. Android ve iOS işletim sistemine sahip cihazlarda bildirimler aracılığıyla WhatsApp mesajı göndermek mümkün. Bunun için yapmanız gereken işlem bildirim bölümünde mesajı görüntülemek ve Cevapla butonuna basarak mesajınızı yazmak oluyor. Buna ek olarak iOS cihazlarda bildirimin üzerine basılı tutarak da mesajı cevaplamak mümkün.

Bunun haricinde çevrimdışı mesaj gönderme için kullanabileceğiniz bir yöntem ise akıllı asistanları kullanmak oluyor. Telefonunuzdaki akıllı asistana mesaj göndermek istediğiniz kişiyi ve mesajınızı söyleyerek çevrimiçi olmadan mesajınızı iletebilirsiniz. Ancak bu yöntemi kullanmanın zaman zaman zorlayıcı olabileceğini hatırlatalım.

Çevrimdışı mesaj gönderme yöntemleri arasında yer alan son seçenek ise internet bağlantınızı kesmek oluyor. Eğer telefonunuzun internet bağlantısını keserseniz çevrimiçi durumunuz aktif hale gelemeyecektir. Bunun için Wi-Fi ya da mobil veri bağlantınızı kapatabilirsiniz. Ayrıca Wi-Fi’a bağlı değilseniz uçak modunu açarak da internet bağlantınızı kesmek mümkündür. Daha sonrasında mesajınızı gönderip internetinizi yeniden açabilirsiniz. Böylece çevrimiçi olmadan mesajınızı göndermiş olacaksınız.

Bunlara ek olarak üçüncü parti yazılımlar ve APK’lar aracılığıyla da çevrimiçi durumunu kapatmak ve mesaj göndermek mümkün. Ancak bu yazılımları olası riskli sonuçlar oluşturabileceği için pek tavsiye ettiğimiz söylenemez. Bu nedenle WhatsApp’ın ilerleyen dönemde yapacağı güncellemeyi beklemenizi öneriyoruz. O süreçte de çevrimdışı mesaj gönderme yöntemlerinden faydalanabilirsiniz.

WhatsApp Çevrimiçi Kapatma: Sıkça Sorulan Sorular

İçeriğimizde WhatsApp çevrimiçi kapatma sorusu ile ilgili sıkça sorulan sorulara da yer vermemiz gerektiğini düşündük. Eğer aşağıda yer alan sorulardan farklı bir soru aklınıza takıldıysa yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz.

WhatsApp çevrimiçi gözükmemek mümkün mü?

Şimdilik WhatsApp uygulamasında çevrimiçi gözükmemek resmi olarak mümkün değil. Ancak üçüncü parti uygulamalar, yazılımlar ve eklentiler sayesinde WhatsApp çevrimiçi durumunu gizlemek mümkün. Buna ek olarak son görülme durumunu da kapatabilirsiniz. Yine de üçüncü parti uygulamaların potansiyel bir risk taşıdığını belirtmekte fayda var.

WhatsApp arka planda kalınca çevrimiçi görünür mü?

Eğer WhatsApp uygulamanız arka planda çalışmaya devam ediyorsa çevrimiçi durumunuz görünmeyi sürdürebilir. Bu durumun telefondan telefona farklılık gösterdiğini belirtelim. Bir başka deyişle bazı telefonlarda arka planda çevrimiçi durumunuz hemen kaybolurken bazı cihazlarda bir süre daha çevrimiçi gözükmeniz mümkündür.

WhatsApp çevrimiçi kapattığımda başkalarının çevrimiçi durumunu görebilir miyim?

Şimdilik WhatsApp uygulamasında çevrimiçi durumunu kapatma özelliği resmi olarak sunulmamaktadır. Ancak son görülme durumunuzu kapatabilirsiniz. Bu durumda ise diğer kullanıcıların son görülme durumlarını göremezsiniz.

WhatsApp çevrimiçi kapatma gelecek mi?

Geçtiğimiz dönemde WhatsApp’ın beta testleri arasında yer alan bir özellik çevrimiçi durumunu tamamen kapatmaya olanak sağlıyor. Ancak bu özelliğin ne zaman kullanıma sunulacağını şimdilik belirli değil. Yine de beta testlerinde yer alan bu özeliğin yakın bir dönemde karşımıza çıkması muhtemel.

whatsapp-cevrimdisi-gorunme

WhatsApp Çevrimiçi Kapatma: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde WhatsApp çevrimiçi kapatma işlemi hakkında merak edilen soruları sizler için yanıtladık. Günümüzde WhatsApp bu işlem için resmi bir destek sağlamamaktadır. Ancak üçüncü parti yazılımlar ve eklentiler sayesinde çevrimiçi durumunu tamamen gizlemek mümkün hale gelebilmektedir. Yine de bu uygulamaların kişisel bilgileriniz için riskli olabileceğini belirtmekte fayda var.

Buna ek olarak çevrimiçi durumunuzu gizlemek yerine yapabileceklerinize de içeriğimizde değindik. Bunların arasında ilk sırada son görülmenizi kapatmak yer alıyor. Son görülme durumunuzu kapatarak tamamen çevrimiçi durumunuzu kapatmasanız da gizlilik konusunda önemli bir avantaj sağlayabilirsiniz.

Ayrıca içeriğimizde çevrimdışı mesaj gönderme yöntemlerine de yer verdik. Bu yöntemler sayesinde WhatsApp’ta çevrimiçi olmadan bir mesaj göndermenizin mümkün hale geldiğini belirtelim. Ancak bu yöntemlerin doğrudan WhatsApp uygulamasına girmeden çalıştığını ve zamana zaman tam olarak doğru çalışmayabileceğini de hatırlatmak gerek.

WhatsApp çevrimiçi kapatma içeriğimiz burada sona eriyor. Siz de içeriğimiz ile ilgili görüşlerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz. Ayrıca konuyla ilgili merak ettikleriniz ve sorularınız için de bizimle yorumlar bölümünden iletişime geçebilirsiniz!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.