Bilgisayarda Olması Gereken Programlar Nelerdir?

Programlar, kullanıcıların bilgisayar deneyimlerini doğrudan etkiliyor. Bir bilgisayarda yer alan programlar ne kadar etkiliyse kullanıcıların bilgisayar deneyimi o kadar artıyor. Bundan dolayı çoğu bilgisayar kullanıcısı, her bilgisayarda olması gereken programlar neler diye merak ediyor.

Bizler de bu yazımızda sizler için her bilgisayarda olmasını gerektiğini düşündüğümüz programlardan bahsedeceğiz. Bu programları seçerken bilgisayar kullanıcılarının genel ihtiyaçlarını düşündük. Bundan dolayı listemizde çeşitli amaçlara uygun programlar yer alıyor. Lafı daha fazla uzatmadan sizler için seçtiğimiz programları yakından inceleyelim.

Her Bilgisayarda Olması Gereken Programlar Nelerdir?

Bilgisayar kullanıcılarının ihtiyaçları doğrultusunda bilgisayarda olması gereken programlar çeşitlilik göstermektedir. Sizler için hazırlamış olduğumuz listemizde, her bilgisayar kullanıcısının ihtiyaç duyabileceği temel bilgisayar programlarına yer verdik. İşte her bilgisayarda olması gerektiğini düşündüğümüz programlar:

Opera Web Tarayıcısı

Her bilgisayarda olması gereken programlar listemizin ilk sırasında, en çok tercih edilen tarayıcılardan birisi olan Opera yer alıyor. Tarayıcılar, bir bilgisayarın olmazsa olmaz programlarının başında geliyor. İnternette yapabildiğimiz işlemlerin neredeyse hepsini tarayıcılar sayesinde yapıyoruz. Bundan dolayı bir bilgisayarda olması gereken programların başında tarayıcı geliyor.

Bizim listemizde tercih ettiğimiz tarayıcı, Opera oldu. Opera, son zamanların en çok tercih edilen tarayıcılarının başında geliyor. Bunun en temel sebebi ise Opera’nın diğer tarayıcılara göre bilgisayarları biraz daha az yorması oluyor. Ayrıca Opera, sahip olduğu özelliklerle de kullanıcılarını oldukça memnun etmeyi başarıyor.

Bu özelliklerin başında dahili VPN ve reklam engelleme özellikleri geliyor. VPN özelliği sayesinde kullanıcılar, harici programlara ihtiyaç duymadan IP adreslerini değiştirerek internette gezinebiliyorlar. Bunun yanı sıra aynı şekilde kullanıcılar, üçüncü parti geliştiriciler tarafından piyasaya sürülen reklam engelleyicilere ihtiyaç duymadan reklamsız bir şekilde internette gezinebiliyorlar.

Opera, bilgisayar kullanıcılarına Opera Browser ve Opera GX tarayıcılarıyla hizmet veriyor. Browser, gündelik kullanım için ideal olan tarayıcı olarak ön plana çıkıyor. Bunun yanı sıra Opera GX ise oyuncular için geliştirildi. Bundan dolayı GX, oyuncuları memnun edecek çeşitli özelliklere sahip.

Avast

Sanal korsanların sayısı oldukça arttı. Bundan dolayı özellikle bilgisayar kullanıcıları, bilgilerini güvende tutmak istiyorlar. Çünkü korsanlar, maillerden web sayfalarına kadar kadar birçok şekilde bilgisayarlara virüs sızdırabiliyorlar.

Bunun için de birçok kullanıcı, en temel koruma yöntemlerinden antivirüs programlarını kullanmayı tercih ediyorlar. Bizler de bu yüzden bir bilgisayarda olmazsa olmaz programlar listesine bir de antivirüs programı eklemek istedik.

Avast

Listemizdeki tercihimiz ise Avast oldu. Bilindiği üzere Avast, kullanıcılarına ücretli ve ücretsiz antivirüs programlarıyla hizmet veriyor. Her iki sürümün de ortak noktası, kullanıcı dostu olmaları oluyor. Çünkü Avast, bilgisayarları en az yoran antivirüs programlarının başında geliyor.

Bunun yanı sıra Avast, hem ücretli hem ücretsiz sürümünde güvenlik konusunda da oldukça başarılı. Avast’ın bu başarısı, birçok bağımsız kuruluş tarafından tescil edildi. Avast, kullanıcılarına güvenlik korumasının yanı sıra çeşitli özellikler de sunuyor. Hem başarılı hem de hafif bir antivirüs programı olan Avast, bilgisayarlarınızda tercih edebileceğiniz antivirüs programlarının başında geliyor.

VLC Ortam Oynatıcısı

Listemize bir medya oynatıcısı ile devam ediyoruz. Çoğu işletim sistemi, kullanıcılarına dahili bir medya veya video oynatıcısı sunuyor. Fakat bu oynatıcıların özellikleri, genellikle kullanıcılara yetersiz geliyor. Bundan dolayı bilgisayar kullanıcılarının büyük bir kısmı, alternatif medya oynatıcılara yönelmeyi tercih ediyor. Bizler de listemizde sizler için medya oynatıcısı olarak VLC ortam oynatıcısına yer verdik.

VLC, en köklü ve popüler bilgisayar programlarının başında geliyor. Program, çok sade bir arayüze sahip. Bu sayede kullanıcılar, programı rahat bir şekilde kullanabiliyorlar. Bunun dışında VLC, kullanıcılarına çok çeşitli özellikler sunuyor.

Bu özelliklerin başında tabii ki MP3, MP4, FLV gibi dosya biçimlerini destekleme ve oynatma geliyor. Bunun yanı sıra kullanıcılar, VLC ile çevrimiçi video ve ses dosyalarını da açabiliyorlar. Belki de VLC kullanıcılarının en sık kullandıkları özellik bu diyebiliriz.

Program, altyazı konusunda da oldukça başarılı. Kullanıcılar, kolay bir şekilde altyazı dosyalarını, oynattıkları dosyaya entegre edebiliyorlar. Böylece VLC, kullanıcılarına neredeyse kusursuz bir medya oynatma deneyimi sunuyor diyebiliriz. Programın bir diğer beğenilen tarafı da ücretsiz olarak kullanılabiliyor olması oluyor. Kullanıcılar, açık kaynaklı medya oynatıcıyı, kendi sitesi üzerinden ücretsiz olarak indirerek kullanabiliyorlar.

Microsoft Office

Bir bilgisayarda olmazsa olmaz program gruplarının başında ofis programları geliyor. Metin ve sunum hazırlama gibi temel işlemler, bu programlar sayesinde yapılabiliyor. Bundan dolayı neredeyse tüm bilgisayar kullanıcılarının bilgisayarlarında ofis programları yer alıyor diyebiliriz. Bizler de listemizde Microsoft Office’e yer verdik. Microsoft Office, en çok kullanılan ofis programlarının başında geliyor diyebiliriz. Office, kullanıcılarına birçok ofis programı sunuyor. Bunlardan en çok kullanılanları ise tabii ki Word, PowerPoint ve Excel oluyor.

Basit ve kullanışlı arayüzlerle kullanıcılarına hizmet veren Office, aynı zamanda özellikleriyle de kullanıcılarının hayatlarını oldukça kolaylaştırıyor. Örneğin PowerPoint, kullanıcılarına sunum hazırlarken 3B nesne ekleme, elle yapılan çizimi ekleme gibi özellikler sunuyor.

Eğer Microsoft Office programlarını kullanmak istiyorsanız yıllık olarak lisans ücreti ödemeniz gerekiyor. Bu ücret, kullanım tipine göre değişiklik gösteriyor. Çünkü Microsoft, ev ve iş kullanıcılarına ayrı lisanslar satıyor. Bunun yanı sıra üniversite öğrencileri, üniversite mail adresleriyle öğrencilik süreçlerinde Microsoft 365’i ücretsiz olarak kullanabiliyorlar.

Adobe Acrobat Reader DC

Ofis programlarından bahsettikten sonra PDF görüntüleme ve düzenleme programlarından bahsetmezsek olmazdı. Günümüzde en yaygın kullanılan dosya türlerinin başında PDF geliyor. Bilgisayar kullanıcıları, iş ve eğitim yaşamlarının yanı sıra gündelik yaşamlarında da PDF dosyalarıyla çok sık karşılaşıyorlar. Bundan dolayı bir bilgisayarda PDF görüntüleyici olmazsa olmaz diyebiliriz. Bizim PDF görüntüleyici seçimimiz ise Adobe Acrobat Reader DC oluyor. Bilindiği üzere PDF dosya uzantısı, Adobe tarafından geliştirilmişti. Bunun üzerine Adobe, bir de PDF görüntüleme programını kullanıcılarıyla buluşturdu.

Adobe Acrobat Reader DC, oldukça basit ve kullanışlı bir arayüze sahip. Kullanıcılar, PDF dosyalarını program üzerinden rahatlıkla görüntüleyebiliyorlar. Bunun yanı sıra Adobe, kullanıcılarına PDF düzenleme imkânı da sunuyor. Fakat eğer PDF düzenleme özelliğine sahip olan Adobe sürümünü kullanmak istiyorsanız, tercihiniz Adobe Acrobat Pro DC olmalı.

Adobe, Acrobat Reader DC’yi ücretsiz olarak kullanıcılarına sunuyor. Kullanıcılar, Adobe’nin internet sitesinden programı ücretsiz olarak indirebiliyorlar. Bunun yanı sıra Adobe Acrobat Pro DC’yi kullanmak isteyen kullanıcılar ise yıllık belirli bir lisans ücreti ödemek durumunda kalıyorlar.

WinRAR

Bilgisayar ortamında birçok dosya uzantısı mevcut. Bilgisayar kullanıcıları, bu dosyaları kullanabilmeleri için dosya görüntüleme programlarına ihtiyaç duyuyorlar. Bizlerin listemizdeki tercihi de en popüler dosya görüntüleme programlarından olan WinRAR oldu.

1995 yılından beri piyasada bulunan WinRAR, piyasaya çıktığı tarihten itibaren bilgisayarların vazgeçilmez programlarından birisi olmayı başardı. WinRAR, dosya görüntülemenin yanı sıra aynı zamanda bir dosya sıkıştırma programı olarak da ön plana çıkıyor.

Bilgisayar kullanıcıları, yüksek boyutlu dosyalarını WinRAR sayesinde sıkıştırarak RAR, ZIP gibi arşivler hâline getirebiliyorlar. Program, yaklaşık 20 çeşit dosya uzantı türünü destekliyor. Kullanıcılar, bu dosya türlerini görüntüleyebildikleri gibi yaklaşık 20 çeşit dosya türünde, dosya da oluşturabiliyorlar.

Bunun dışında WinRAR, kolay kullanımı ve çeşitli dil destekleriyle kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor. Ayrıca kullanıcılar, programı ücretsiz bir şekilde indirebiliyorlar. WinRAR, ücretli sürümünde kullanıcılarına çeşitli şifreleme yöntemleri sunuyor. Bundan dolayı programın ücretli sürümünü alıp almamak biraz kullanıcıların ihtiyaçlarına bağlı diyebiliriz.

PhotoScape

Her bilgisayarda olması gereken programlar listemize PhotoScape ile devam ediyoruz. İşletim sistemleri, genellikle sisteme dahil bir şekilde basit bir görsel düzenleme aracı ekliyorlar. Fakat bu araç, belirttiğimiz gibi basit olduğu için kullanıcılarını özellikleriyle memnun edemiyor. Bundan dolayı bilgisayarlarda bir görsel düzenleme aracı bulunması, bilgisayar kullanıcılarının işine yarayabiliyorlar.

Bizlerin listedeki tercihi ise PhotoScape oldu. PhotoScape, basit görsel düzenleme işlemleri için oldukça kullanışlı. Program efekt ekleme, yazı ekleme, görsel boyutu düzenleme gibi temel işlemler için gayet ideal. Fakat daha profesyonel işlemler yapmayı düşünüyorsanız PhotoScape maalesef beklentilerinizi tam anlamıyla karşılamayacaktır.

PhotoScape

Programın çok fazla tercih edilmesinin en temel sebeplerinden birisi de ücretsiz olması oluyor. Programı kullanmak isteyen kişiler, programı ücretsiz bir şekilde kendi sitesinden indirebiliyorlar. Bu durum bazı kullanıcılara tuhaf gelebiliyor. Çünkü belirttiğimiz gibi program, temel görsel düzenleme işlemlerine olanak sağlıyor. Bunun için kullanıcılar, zaten bu özelliklere para vermeye gerek yok diye düşünüyorlar.

Fakat çoğu görsel düzenleme programı, ne kadar basit özelliklere sahip olursa olsun kullanıcılarına ücretli bir şekilde hizmet veriyor. Bundan dolayı PhotoScape, hem temel işlemleri yapabilmesiyle hem de ücretsiz olmasıyla kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor.

Skype

Skype, en çok kullanılan iletişim uygulamalarının başında geliyor. Günümüzde herhangi bir iletişim programını kullanmamak neredeyse imkansız diyebiliriz. Özellikle pandemiyle birlikte insanlar, toplantı ve dersler başta olmak üzere birçok işlemlerini çevrim içi görüşmelerle halletmeye başladılar.

Bizler de listemizde iletişim programı olarak, en popüler iletişim programlarından Skype’ı seçmeyi tercih ettik. 2003 yılından beri hizmet veren Skype, bir süredir Microsoft tarafından geliştirilmeye devam ediliyor. Microsoft, Skype’ı satın aldıktan sonra platformu ciddi ölçüde geliştirdi.

Kullanıcılar, Skype’ta görüntülü ve sesli şekilde arama yapabiliyorlar. Bunun dışında kullanıcılar, program üzerinden yazılı olarak da konuşabiliyorlar. Bu şekilde Skype, kullanıcılarına çok çeşitli iletişim yöntemleri sunuyor diyebiliriz.

Skype, kullanıcılarına ücretsiz olarak hizmet veriyor. Kullanıcılar, programı kendi sitesi üzerinden ücretsiz olarak indirerek kullanabiliyorlar. Programı kullanabilmek için Microsoft hesabınızın olması yeterli oluyor. İnternet üzerinden iletişimin önem kazandığını düşünürsek bilgisayarınızda Skype’ın bulunması, işinize yarayacaktır diyebiliriz.

CCleaner

Bilgisayarların depolama alanları, bir süre sonra hızlı bir şekilde dolmaya başlıyorlar. Kullanıcılar, böyle durumlarda çoğunlukla bilgisayarlarına bir şey indirmemelerine rağmen dolmaya devam ettiklerinden şikayet ederler. Bunun en temel sebebi, gereksiz dosyalar oluyor.

Gereksiz dosyaların birikmesi, bir süre sonra bilgisayarın depolama alanının çoğunu bu dosyaların kaplamasına sebep oluyor. Bundan dolayı bilgisayarınızda bir temizleme aracının bulunması, depolama alanınızın dolmaması için faydalı olacaktır. Bizler de listemizde temizlik aracı olarak CCleaner’ı tercih ettik. Program, temizlik konusunda oldukça başarılı. CCleaner, dilerseniz belirli aralıklarla gereksiz dosya kontrolü yapıyor. Bu sayede bilgisayarınızda gereksiz dosyalar birikmemiş oluyor.

Bunun dışında kendiniz de dilediğiniz zaman temizlik kontrolü yaparak bilgisayarınızı temizleyebiliyorsunuz. Ayrıca CCleaner, kullanıcılarına bilgisayar sağlığını kontrol etme gibi çeşitli özellikler de sunuyor. Ancak bu özelliklerden faydalanabilmek için programın Profesyonel sürümünü satın almanız gerekiyor.

Program, kullanıcılarına temel ve profesyonel sürüm seçeneklerini sunuyor. Temel sürüm, basit temizlik işlemleri için gayet yeterli oluyor. Bilgisayar kullanıcıları, temel sürümü ücretsiz bir şekilde indirerek kullanabiliyorlar. Bunun dışında ekstra özelliklere de sahip olmak isteyen kişiler, belirli bir ücret karşılığında programın profesyonel sürümünden faydalanabiliyorlar.

AnyDesk

Bilgisayarda olması gereken programlar listemize AnyDesk ile devam ediyoruz. Bilgisayarlara çeşitli sebeplerden ötürü uzaktan bağlanmak gerekebiliyor. Bundan dolayı günümüzde bilgisayarda olması gereken programlar arasında uzaktan bağlantı programı da yer almaktadır. En başarılı uzaktan bağlantı programlarının başında ise AnyDesk gelmektedir.

bilgisayarda olması gereken programlar - AnyDesk

AnyDesk, birçok rakibinin aksine oldukça kolay bir kullanıma sahip. Bunun yanı sıra AnyDesk, kullanıcılarına çoklu platform desteği sağlıyor. Yani yazılımı Windows, MacOS ve Linux kullanıcılarının yanı sıra Android ve iOS kullanıcıları da kullanabilmektedir. Bu sayede bilgisayarlar arasında bağlantı kurabildiğiniz gibi mobil cihazınızla bilgisayarınız arasında da bağlantı kurabiliyorsunuz.

Üstelik AnyDesk, güvenlik anlamında da oldukça iddialı bir uzaktan bağlantı programıdır. Öyle ki yazılımın güvenlik konusunda çok çeşitli sertifikası mevcut. Bireysel bilgisayar ve akıllı telefon kullanıcıları AnyDesk’in temel özelliklerini ücretsiz olarak kullanabiliyorlar. AnyDesk’i şirket boyutunda kullanmak veya tüm özelliklerinden sınırsız bir şekilde faydalanmak istiyorsanız lisans satın almanız gerekiyor.

Notion

Notion, son zamanlarda en çok kullanılan yazılımların başında gelmektedir. Temel olarak bir not alma uygulaması olan Notion, oldukça kullanışlı özelliklere sahip. Sahip olduğu özellikler ile Notion, bilgisayarda olması gereken programlar listemizde kendisine yer bulmayı başardı.

Notion, kullanıcılarına kolay bir şekilde not alma özelliği sağlarken aynı zamanda iş birliği yapabilme imkanı da tanımaktadır. Yani platform üzerinden almış olduğunuz notları, hızlı ve kolay bir şekilde başkalarıyla paylaşabiliyorsunuz. Üstelik paylaşım yaptığınız kişiler, yetki vermeniz durumunda notlar üzerinde düzenlemeler yapabiliyorlar.

Senkronizasyon konusunda oldukça başarılı olan Notion, yakın zamanda yapay zekayla da kullanıcılarına hizmet vermeye başladı. Platformda yer alan yapay zeka özelliği, not yazmaktan tutulan notları düzenlemeye kadar birçok işlemi yapmaktadır. Ücretsiz bir şekilde kullanılabilen Notion, platformda yer alan şablonlarla daha da kullanışlı hâle gelmektedir.

Driver Booster

Driver Booster, bilgisayarınızın performansını artırmak ve sistem güvenliğini sağlamak için tasarlanmış güçlü bir sürücü güncelleme aracıdır. Bu yazılım, eski sürücüleri otomatik olarak algılar ve güncel sürümleriyle değiştirir, böylece donanımınızın en iyi performansı sunmasını sağlar.

Program, geniş bir sürücü veritabanına erişerek binlerce donanım cihazının sürücülerini güncel tutar. Bu sayede, oyunlarınızı daha akıcı bir şekilde oynayabilir, uygulamalarınızı daha hızlı çalıştırabilir ve sistem kararlılığını artırabilirsiniz.

Driver Booster, kullanıcı dostu arayüzü sayesinde kullanımı son derece kolaydır. Tek bir tıklamayla sürücü taraması yapabilir, güncellemeleri indirebilir ve yükleyebilirsiniz. Ayrıca, sisteminizin geri yüklenmesini sağlayan bir yedekleme özelliği de bulunmaktadır, böylece herhangi bir olası uyumsuzluk durumunda kolayca önceki sürümlere dönebilirsiniz. Sürücüler, bilgisayarın performansı için oldukça önemlidir. Bundan dolayı bizler de bilgisayarda olması gereken programlar listemizde en başarılı driver güncelleme programlarından birisi olan Driver Booster’a yer verdik.

Surfshark

Sizler için hazırlamış olduğumuz bilgisayarda olması gereken programlar listemizin son sırasında Surfshark yer alıyor. VPN, günümüzde dijital ortamda en çok ihtiyaç duyulan program gruplarından birisidir. Surfshark, en başarılı VPN’lerden birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Nord Security tarafından geliştirilen Surfshark, temel olarak NordVPN’in alt programı olarak geçiyor. Buna rağmen Surfshark, oldukça başarılı bir performans gösteriyor. Surfshark, ücretli bir VPN hizmetidir. Ücretli VPN hizmetleri kıyaslandığında Surfshark, en başarılı VPN hizmetini sağlayan hizmetlerin başında geliyor.

Sınırsız cihazda kullanılabilen Surfshark, reklam engelleme özelliğine de sahip. Hızlı sunuculara sahip olan Surfshark, aynı zamanda çok sayıda ülkede sunucu bulunduruyor. Böylece Surfshark kullanıcıları, diledikleri ülkeden internete bağlanabiliyorlar.

Bilgisayarda Olması Gereken Programlar: Genel Değerlendirme

Bilgisayar programları, bilgisayarların kullanılabilirliğini doğrudan etkiliyorlar. Bilgisayar programları sayesinde bilgisayar kullanıcıları, bilgisayarlarında gerçekleştirmek istedikleri işlemleri daha kolay bir şekilde gerçekleştirebiliyorlar. Bundan dolayı birçok bilgisayar kullanıcısı, bilgisayarda olması gereken programlar nelerdir diye merak etmektedir.

Bizler de bu yazımızda sizler için bilgisayarlarda olması gereken temel programlara yer verdik. Sizler için hazırlamış olduğumuz her bilgisayarda olması gereken programlar listesi burada sona eriyor. Hazırlamış olduğumuz listemizde çeşitli kategorilerden programlar yer alıyor. Böylece bu programlar sayesinde bilgisayarınızdan aldığınız verimi yükseltebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.