LinkedIn Hesap Açma Nasıl Yapılır?

Sosyal medya, günümüzde insanlar için oldukça önemli bir konuma sahip. Yaşadığımız dünyada pek çok farklı sosyal medya platformu ile karşılaşmak mümkün. Bu platformlar aracılığı ile iletişim kurmak başta olmak üzere pek çok şeyi gerçekleştirebiliyoruz. Sosyal medya platformları yalnızca boş vakit değerlendirme değil, bilgiye erişim sağlama ya da kendimizi tanıtma gibi pek çok farklı konuda da işe yarıyor. LinkedIn de günümüzde kullanılan sosyal medya platformlarından biri. Peki LinkedIn nedir? LinkedIn hesap açma nasıl yapılır?

Hemen hemen hepimizin bir sosyal medya platformunu aktif olarak kullandığı bir dünyada yaşıyoruz. Bu platformlar hayatımıza girdiğinden bu yana insan hayatını büyük ölçüde değiştirdi. Çoğunlukla vakit geçirmek ve eğlenmek amacı ile kullanılan platformlar ön plana çıksa da gerçekte sosyal medyanın çok farklı işlevleri olduğunu gözden kaçırmamak gerek. LinkedIn, pek çok kişinin kullandığı ve oldukça işlevsel olan sosyal medya platformları arasında yer alıyor.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte LinkedIn hesap açma nasıl yapılır sorusunu ele alacağız. İçeriğimizde LinkedIn nedir, ne işe yarar sorularına da odaklanacağız. Bunun yanı sıra LinkedIn hesap açma yöntemlerinden de söz edeceğiz. İçeriğimizi okuyarak bir LinkedIn hesabında nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Lafı uzatmadan LinkedIn nedir sorusu ile içeriğimize başlayalım.

LinkedIn Nedir ve Ne İşe Yarar?

Günümüz dünyasında sosyal medya platformlarının oldukça farklı işlevleri yerine getirdiğini söyleyebiliriz. Her ne kadar sosyal medya dediğimizde akla gelen ilk olarak eğlenmek olsa da farklı amaçlara hizmet eden platformlardan da söz etmek mümkün. İşte LinkedIn de bu platformlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Henüz bu platformu kullanmadıysanız LinkedIn’in ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz.

Temel olarak LinkedIn, iş dünyası için oluşturulan bir platformdur. Dolayısıyla LinkedIn’in kullanım amacı ve şekli popüler olan sosyal medya platformlarına göre farklılık gösteriyor. En basit hali ile açıklayacak olursak LinkedIn, kullanıcılarının profesyonel olarak kendilerine tanıtmalarına ve kendi alanlarında diğer kişiler ile bağlantı kurmalarına olanak tanıyor. Her ne kadar iş dünyası için tasarlanmış olsa da bu platformu elbette çeşitli amaçlar doğrultusunda kullanmanız mümkün.

LinkedIn’in hayatımıza girişi 2002 yılına dayanıyor. Günümüzde ise bu platformun milyonlarca aktif kullanıcısı olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle iş dünyasına kendini tanıtmak isteyenler bir LinkedIn’i aktif bir şekilde kullanıyor. Bu platform, kullanıcılarının eğitim hayatı, deneyim, beceri ya da istihdam geçmişi gibi bilgilerini bir profil üzerinde toplamasını mümkün hale getiriyor.

Farklı sektörlerden farklı pozisyonlarda kişiler kolaylıkla bir LinkedIn profili oluşturabiliyor. Platformu kullanan kişiler ise bir bağlantı kurarak birbirleri ile etkileşime geçebiliyor. Ancak bu platformun tek işlevi başkaları ile etkileşime geçmenizi sağlamak değil. LinkedIn, aynı zamanda alanınızda farklı iş imkanları ile karşılaşmanıza da olanak tanıyor. Böylece LinkedIn üzerinden açık pozisyonlar için başvuru yapabilirsiniz ve hayalinizdeki işe kavuşabilirsiniz.

Bireysel kullanım LinkedIn için popüler olsa da platform bir şirket profili oluşturmaya da olanak tanıyor. Özellikle günümüz dünyasında şirketlerin bir LinkedIn hesabına sahip olması neredeyse bir gereklilik. Böylece şirketler iş dünyasında kendi seslerini duyurabilir hale geliyor. Şirket profilleri bilinirliği artırmanın yanı sıra şirketlerin insanlar ile etkileşime geçmesi, açılan pozisyonları duyurması ya da müşterileri bilgilendirmek konusunda da oldukça kullanışlı.

LinkedIn Hesap Açma Yöntemleri Nelerdir?

Bir LinkedIn hesabı, hesap sahibi ile ilgili pek çok bilgiyi barındırıyor. Bu hesap üzerinden eğitim bilgilerinizi, iş deneyimlerinizi, dil yeteneklerinizi ya da farklı becerilerinizi göstermeniz mümkün. Aslında bir LinkedIn hesabı tipik olarak bir CV örneği olarak karşımıza çıkıyor. Yani hesabınızda, kendinizi iş dünyasına tanıtmanız için gerekli tüm bilgileri ekleyebileceğiniz farklı alanlar yer alıyor.

Gerekli olan alanları doldurarak kendinize bir LinkedIn profili oluşturabilirsiniz. Bu işlemi bireysel hesap türü ile yapabileceğiniz gibi şirketiniz için bir profil de oluşturabilirsiniz. LinkedIn’de bulunan tek fark ise bireysel hesap ve şirket hesabı değil. Bu farkın yanı sıra LinkedIn, temel ve premium olmak üzere iki farklı hesap türü üzerinden kullanıcılarına hizmet veriyor. Böylece LinkedIn’de ihtiyaca yönelik farklı hesap türlerinden faydalanmanız mümkün hale geliyor.

LinkedIn üzerinden açacağınız temel hesap tamamen ücretsiz. Böylece herhangi bir ücret ödemeden, dilediğiniz süre boyunca LinkedIn kullanmanız mümkün hale geliyor. Ancak bu hesap, premium hesaba kıyasla bazı kısıtlamaları beraberinde getiriyor. Bu kısıtlamalar ile karşılaşmak istemiyorsanız aylık bir şekilde ücret ödeyerek premium hesap oluşturabilirsiniz.

İş dünyasına kendinizi tanıtmak ve açılan iş ilanlarını kaçırmamak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey bir LinkedIn hesabı oluşturmak. Bu noktada LinkedIn hesap açma nasıl yapılır sorusunu soruyor olmanız muhtemel. Temelde bir LinkedIn hesabı oluşturmak oldukça kolay. LinkedIn hesabı açabilmek için önünüzde iki yol var. LinkedIn hesabınızı mobil cihazınız üzerinden açabileceğiniz gibi bilgisayarınız aracılığıyla da oluşturabilirsiniz.

Mobil Cihazlar Üzerinden LinkedIn Hesabı Açma

Akıllı mobil cihazlar günümüz dünyasında yaygın şekilde kullanılıyor. Hemen hemen hepimizin bir akıllı cep telefonuna sahip olduğu bir gerçek. İnternete bağlanma özelliği, bu cihazların sıklıkla kullanılıyor olmasının en büyük nedenlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Böylece cep telefonları üzerinden pek çok şeyi gerçekleştirmemiz mümkün hale geliyor. Mobil cihazlarda internete bağlanılabilmesi sayesinde pek çok platformu cep telefonlarımız üzerinden kullanmak mümkündür.

LinkedIn, mobil uygulaması sayesinde mobil cihazlar üzerinden kolaylıkla kullanılabilen platformlar arasında yer alıyor. Dolayısıyla LinkedIn hesap açma yöntemlerinden ilki elbette mobil cihazları kullanmak olarak karşımıza çıkıyor. İçeriğimizin devamında telefonunuz ile nasıl hesap açabileceğinizi anlatmaya çalışacağız. Aşağıdaki adımları izleyerek hesabınızı kolaylıkla açabilirsiniz:

  • İlk olarak cihazınızda “LinkedIn” mobil uygulamasını açın. Eğer henüz indirmediyseniz öncelikle Play Store ya da App Store üzerinden cihazınıza uygulamayı indirin.
  • Bu aşamada karşınıza ilk olarak bir oturum açma ekranı gelecektir. Oturum Aç yazısının hemen altında yer alan “LinkedIn’e Katılın” butonuna tıklayarak devam edin.
  • Karşınıza çıkacak olan alana “E-Posta” adresinizi yazın ve “Devam Et” butonuna tıklayın.
  • Ardından hesabınız için bir şifre belirleyerek tekrar “Devam Et” seçeneğine dokunun.
  • Karşınıza çıkacak olan ekran üzerinden “Ad ve Soyad” bilginizi ekledikten sonra “Kabul Et ve Katıl” butonuna tıklayarak hesabınızı oluşturabilirsiniz.

Bilgisayar Üzerinden LinkedIn Hesabı Açma

Sosyal medya platformlarını kullanabileceğiniz tek yer elbette ki mobil cihazlar değil. Bu platformları masaüstü cihazlar ile de kullanabilmeniz mümkün. LinkedIn de yine bilgisayar üzerinden de kullanabileceğiniz sosyal medya platformları arasında yer alıyor. Dolayısıyla eğer bir hesap oluşturmak istiyorsanız bilgisayarınızı da rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Bu noktada bilgisayarınızı kullanarak da LinkedIn hesabı açabilirsiniz. Üstelik bilgisayarınız üzerinden herhangi bir detayı atlamadan, daha düzenli bir şekilde LinkedIn hesabınızı oluşturabilmeniz mümkün hale geliyor. Bilgisayarınızı kullanarak saniyeler içinde hesabınızı oluşturabilir ve LinkedIn kullanmaya başlayabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  • İlk olarak “LinkedIn” resmi web sitesine girin. Bu aşamada tıpkı mobil cihazlarda olduğu gibi bir oturum açma ekranı ile karşılaşacaksınız.
  • Ardından sağ üst kısımda Oturum Aç ibaresinin hemen yanında yer alanda “Hemen Katıl” butonuna tıklayın.
  • Karşınıza çıkacak olan ekran üzerinde “E-posta” ve “Şifre” bilgilerinizi gireceğiniz kısımlar göreceksiniz.
  • Gerekli olan bilgileri girerek “Kabul Et ve Katıl” butonuna tıklayın. Böylece hesabınızı oluşturmuş olacaksınız.

LinkedIn Hesabı Oluştururken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Eğer LinkedIn kullanmak istiyorsanız bu platformun iş dünyasına hitap ettiğinin farkında olmalısınız. Dolayısıyla özellikle iş aramak için bu platformu kullanacaksanız, hesabınızı mümkün olduğunca profesyonel bir şekilde hazırlamanız önem taşıyor. LinkedIn mecrasında yeniyseniz, LinkedIn hesap açma nasıl yapılır sorusunun yanı sıra hesabınızda nelere dikkat etmelisiniz sorusunun yanıtını da arıyor olabilirsiniz.

Hesabınızı profesyonel göstermek istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalardan söz etmek mümkün. Bu noktalara dikkat etmek, kendinizi güçlü bir şekilde ifade etmeniz konusunda hayli etkili. Böylece çok daha etkili bir profile sahip olmanız da mümkün hale geliyor. İçeriğimizin devamını okuyarak hesabınızda mutlaka uygulamanız gereken ipuçlarını öğrenebilirsiniz.

Mutlaka Bir Profil Fotoğrafı Kullanın

Her sosyal medya platformunda olduğu gibi LinkedIn’de de bir profil fotoğrafı kullanmanız gerekiyor. Bunun yanı sıra hesabınızda bir arka plan resmi de yer alıyor. Ancak LinkedIn profil fotoğrafınızın profesyonel görünmesi şart. Bunun için eğlenceli selfieler yerine daha profesyonel fotoğrafları kullanabilirsiniz. Kapak fotoğrafında ise zarif ancak basit bir fotoğrafa yer verebilirsiniz.

Hesabınızda Yer Alan Hakkında Kısmını Doldurun

Hesabınızda kendinizi iyi bir şekilde ifade etmek istiyorsanız “Hakkında” kısmını doldurmanız önem taşıyor. Vereceğiniz bilgiler ile kendinizi tanımlamanız daha etkili bir profil oluşturmak için oldukça etkili. Bu aşamada uzun uzun yazmak yerine kısa ve öz bir anlatımı tercih edebilirsiniz. Ancak vereceğiniz bilgilerin dürüst olmasına dikkat etmelisiniz.

Eğitim Bilgilerinizi Eksiksiz Tamamlayın

İş dünyasına hitap eden bir platform olan LinkedIn, eğitim bilgilerinizi de göstermenize olanak tanıyor. Profilinizde bu kısmı eksiksiz bir şekilde tamamlamanız güçlü bir profil için oldukça önemli adımlar arasında yer alıyor. Böylece kendinizi daha iyi tanıtmanız mümkün hale geliyor.

LinkedIn Hesabı Oluştururken Nelere Dikkat Etmelisiniz

Beceri ve Yetkinliklerinizi Tanımlayın

LinkedIn profilinizde eğitim bilgilerinizin yanı sıra beceri ve yetkinliklerinizi de paylaşabilirsiniz. Bu kısımda dil yeteneklerinize ya da çalışma alanınıza yönelik becerilerinize yer verebilirsiniz.

Deneyimlerinizi Hesabınıza Ekleyin

Özellikle iş aramak için kullanmayı planlıyorsanız, LinkedIn hesabınızda daha önceki deneyimlerinize yer vermeniz önem taşıyor. Hesabınızda en az 3 iş deneyiminize yer vermeniz daha profesyonel bir profil oluşturmanız konusunda oldukça etkili.

Etkileşime Girmekten Çekinmeyin

LinkedIn’de güçlü bir profil oluşturmanın sırrı, güçlü bağlantılar kurmaktan geçiyor. Bu nedenle hesabınızı kullanırken etkileşime girmekten çekinmemeniz büyük önem taşıyor. Sektörden farklı insanlar ile bağlantı kurmalı, hesabınızı aktif şekilde kullanmalısınız.

LinkedIn Hesap Açma Nasıl Yapılır: Genel Değerlendirme

LinkedIn, günümüz dünyasında kullanılan sosyal medya platformları arasında yer alıyor. İş dünyasına yönelik oluşturulan bu platform kendinizi tanıtmanıza olanak tanıyor. Böylece kendi alanınızda farklı kişiler ile etkileşime girmeniz ve bağlantılar kullanmanız da mümkün hale geliyor. Ancak platformu kullanabileceğiniz tek alan başkaları ile etkileşim sağlamak değil elbette. LinkedIn, aynı zamanda iş arayanların işverenler ile buluşmasına da olanak tanıyor. Bunun için yapmanız gereken tek şey ise bir hesap oluşturmak.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte LinkedIn hesap açma nasıl yapılır sorusunu yanıtlamaya çalıştık. Bu soruya cevap vermeden önce LinkedIn ile ilgili merak edebileceğiniz konuları açıkladık. Bunun yanı sıra rehberimizde verdiğimiz adım adım bilgileri takip ederek LinkedIn hesabınızı kolay bir şekilde oluşturabilirsiniz. Bunların yanı sıra içeriğimizi okuyarak bir LinkedIn hesabında dikkat etmeniz gereken noktalar hakkında da bilgi edinebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Tam zamanlı araştırmacı, yarı zamanlı yazar.