Ana Sayfa > Listeler > En İyi Video Oynatıcı Programlar – 2021

En İyi Video Oynatıcı Programlar – 2021

Kimi zaman film izlemek, kimi zaman müzik dinlemek için bilgisayarlarımızda çeşitli video oynatıcılar kullanıyoruz. Bu video oynatıcılar için dışarıdan baktığımız zaman “zaten hepsi aynı” diyebiliriz. Fakat öyle değil. En iyi video oynatıcı programlar listesinde bulunan programların her birinin ayrı özellikleri var. Peki en iyisi hangisi?

Bu sorunun yanıtını ancak kullanım amaçlarınıza göre siz verebilirsiniz. Fakat liste içerisinde bulunan video oynatıcılardan mutlaka bir tanesi size uygun olacaktır.

En İyi Video Oynatıcı Programlar

Peki iyi bir video oynatıcıda hangi özellikler olmalı, gelin önce onlara değinelim. Öncelikle iyi bir video oynatıcı mutlaka birçok video formatını desteklemeli. Bu konudaki yelpazenin geniş olması çok önemli. Ayrıca kodek taraması yapabiliyorsa tadından yenmez. Bu sayede sorunlu videoları bile çalıştırabilir.

Bunun yanı sıra altyazı desteği de oldukça önemli. Çünkü günümüzde izlediğimiz dizilerde, filmlerde altyazı kullanıyorsak bununla çok fazla uğraşmak istemeyiz. Yapacağımız en fazla sürükle ve bırak işlemi olmalı.Tamamen ücretsiz olması da yine güzel bir avantaj olacaktır. Zaten sürekli olarak bir yerlere para ödüyoruz. En azından kullanacağımız video oynatıcı ücretsiz hatta reklamsız olsun.

Bunun yanı sıra görüntü kalitesi desteği de şart. Eğer 4K UHD destekleyen bir cihaz kullanıyorsanız seçmiş olduğunuz video oynatıcının da size bu desteği vermesi gerekiyor. Yoksa elinizde 4K oynatabilen bir cihaz varken 720p’de video izlemek çok da mantıklı olmaz.

Son olarak arayüz konusuna değinelim. Kullanmak istediğiniz video oynatıcıya ait arayüzün basit ve kullanışlı olması çok önemli. Yoksa DJ setleri gibi gözüken “media player’lar” bir süre sonra sadece göz yormaya başlıyor.

İsterseniz lafı daha fazla uzatmayalım. İşte karşınızda sizler için seçtiğimiz en iyi video oynatıcı programlar!

VLC Player (En İyi Video Oynatıcı)

en iyi video oynatıcı vlc player

VLC Player uzun yıllardır aramızda. Hatta bugün kullanıcı sayısı o kadar çok ki neredeyse yüklü olmadığı bilgisayar yok. Bu program Videolabs tarafından geliştirildi ve yalnızca 40 MB boyuta sahip.

Üstelik sadece Windows yüklü bilgisayarlarda da çalışmıyor. Windows’un yanı sıra MacOS, Ubuntu, Android ve iOS işletim sistemlerinde de hizmet veriyor. Oldukça geniş bir yelpaze olduğunu belirtmek gerek.

En iyi video oynatıcı programları listesinde yer almasının sebebi sadece çok meşhur olması değil. Aynı zamanda kullanıcılara en fazla özellik sunan programlardan biri. Ekolayzer ayarları, arayüz değişiklikleri, filtreleri ile gayet ön planda olan bir video oynatıcı.

En önemlisi, reklam yok! Hem tamamen ücretsiz hem de reklamsız. Keşke bütün uygulamalar böyle olsa dedirtiyor. Ayrıca basit bir kullanıma sahip. Çok karışık olmaması gerçekten çok güzel. Çünkü biliyorsunuz ki bazı video oynatıcıların arayüzleri uçak kokpiti gibi karışık olabiliyor.

Sadece video oynatma konusunda yardımcı olmuyor. Bunun yanı sıra ses dosyalarını da açabiliyorsunuz. Aynı zamanda internet üzerinden de oynatma yapabiliyorsunuz. En güzel özelliklerinden birisi de altyazı desteğinin olması. Maalesef hala bazı video oynatıcı uygulamalarda bu özellik mevcut değil. Belki de VLC Player’ın en çok tercih edilen video oynatıcı olması sebeplerinden birisi de budur.

VLC Player bilgisayarınızda hala daha yüklü değilse buradan indirebilirsiniz. Ayrıca Android kullancılarının indirmek için burayı, iOS kullanıcılarının da burayı tıklaması yeterlidir.

MX Player

mx player

MX Media & Entertaiment tarafından geliştirilen MX Player yine en popüler medya oynatıcılar arasında yer alıyor. VLC Player’ın aksine birçok platformda karşımıza çıkmıyor. Sadece Android ve Apple kullanıcıları için kullanılabilir durumda.

Uygulamanın en farklı özelliği donanım hızlandırma gibi bir sisteme sahip olması. Bu sayede video izlerken her hangi bir sorun yaşamıyorsunuz. Yani aslında RAM’i temizliyor. Eğer ki telefonunuzda böyle bir uygulama yoksa bu konuda size yardımcı oluyor.

Ayrıca video izlerken yakınlaştırma, sağa ya da sola hareket etme özelliği de bulunuyor. Uygulama altyazı desteği de bulunduruyor. Bu sayede dizi ve filmleri rahatlıkla izleyebilirsiniz.

MX Player kendi ekosistemine sahip ve bunun içerisinden orijinal dizi ve film de satın alabilirsiniz. Bu zamana kadar 500 milyondan fazla indirmeye sahip olması ne kadar kullanışlı bir video oynatıcı olduğunu doğruluyor.

Uygulamayı yüklemek isteyen Android kullanıcıları burayı tıklayarak indirebilirler. Apple kullanıcıları ise burayı tıklayarak indirebilirler.

KM Player

km player

KM Player’da aslında video oynatıcılar arasında meşhur olanlarından. PANDORA.TV tarafından geliştirilen uygulama 10 milyondan fazla kullanıcı tarafından indirilmiş. Bütün video formatları ile uyumlu çalışıyor. Üstelik uyumlu çalıştığı uygulamalar arasında YouTube da bulunuyor.

Ayrıca dans eğitim videolarını izleyenler için de güzel bir detay düşünülmüş. Ayna fonksiyonu sayesinde kullanıcılar bölünmüş ekran sayesinde dans ederken hem videoyu izliyor hem de kendisini görebiliyor.

Uygulamada bunların yanı sıra bir de gece modu bulunuyor. Geceleri bir şeyler izlemek isteyenler için oldukça güzel bir detay. Çünkü kimse gece gece gözüne beyaz ışıkların gelmesini istemez.

Uygulama Windows, Android ve iOS platformlarında destekleniyor. Uygulamayı kullanacağınız platforma indirmek için burayı tıklayabilirsiniz.

XPlayer

xplayer

XPlayer yine tüm video formatlarını destekleyen uygulamalardan birisi. Sadece Android üzerinde 10 milyondan fazla indirmeye sahip. Fakat sadece Android cihazları desteklemiyor. Aynı zamanda Windows ve iOS platformlarda da çalışıyor.

Uygulamada gece modu olması gayet güzel. Bunun yanı sıra hızlı bir arayüze de sahip. 4K video desteği isteyenler için gayet uygun. Çünkü bu uygulama 4K yayınları destekliyor.

XPlayer’ı bilgisayarınıza, Android ya da Apple cihazınıza indirmek için burayı tıklayabilirsiniz.

GOM Media Player

gom media player

VLC Player kadar olmasa da bir efsane ile karşınızdayız. GOM Player, bir dönem en iyi video video oynatıcı olarak anılıyordu. Tamamen ücretsiz olması en büyük avantajı. Tüm video formatlarını destekliyor. Hatta bozuk bir video oynatmaya çalışırsanız otomatik olarak kodek taraması yapıyor. Yani videoyu çalıştırmak adına kendisini baya bir adıyor diyebiliriz.

GOM Media Player’ın en büyük farklarından birisi de VR desteğinin olması. Yaşlı kurt kendini güncelleyerek bu konuda yenilikçi bir adım atmışa benziyor. Çünkü birçok medya oynatıcıda bu özellik yok. Ayrıca 4K UHD desteği de var.

GOM Media Player’ı sadece bilgisayarda kullanmanıza gerek yok. Aynı zamanda Android cihazlarınızda ve Apple cihazlarınızda kullanabilirsiniz. Uygulamayı indirmek için burayı tıklayabilirsiniz. İçerisinden size uygun olan platformu seçmeniz yeterli olacaktır.PotPlayer

potplayer

Güney Koreli şirket Kakao tarafından geliştirilen PotPlayer, Windows kullanıcıları için üretilen gayet güzel bir program. Tercihlerinize göre programı özelleştirme şansına sahipsiniz. Listemizin ilk sırasında yer alan VLC Player’dan bile daha fazla formatta video oynatabilirsiniz. Maksimum performans sunmak için CUDA, DXVA ve QuickSync gibi teknolojiler kullanıyor.

Videoları izlerken sevdiğiniz bir sahne olursa bir işaret bırakabilirsiniz. Tıpkı kitap ayracı gibi, değil mi? Bunun yanı sıra basit ve kullanışlı bir arayüzü var. Tasarımsal olarak gayet şık. Ücretsiz olması da en güzel özelliklerinden birisi. Ayrıca 3 boyutlu videoları da PotPlayer ile oynatabilirsiniz.

PotPlayer’ın en kötü yanı ise sadece Windows üzerinde çalıştırılıyor olması. Aslında gizliden gizliye VLC Player’a rakip olsa da bu konuda kendisinden geri kalmış.

“PotPlayer bence en iyi video oynatıcı, ben bunu kullanmak istiyorum.” derseniz buradan indirebilirsiniz.

FX Player

fx player

FX Player’ın yapımcısı FIPE Labs Co. Ltd. firması. Program sadece Android cihazlar üzerinde çalışıyor. Yani Apple için herhangi bir aplikasyonu mevcut değil. Bu anlamda rakiplerine göre bir adım geride olduğunu söyleyebiliriz. Gerçi gizli efsane Pot Player’da da mobil desteği hiç yok ama olsun.

FX Player 4K videoları ve video formatlarını destekliyor. Ayrıca neredeyse tüm ses dosyası formatlarını da destekliyor. Bunun yanı sıra internet üzerinden yapılan yayınlarda da FX Player’ı kullanabiliyorsunuz. Ayrıca KM PLayer’da olduğu gibi ayna modu da mevcut.

Eğer ki FX Player’ı Android cihazınıza kurmak isterseniz burayı tıklamanız yeterli.

PlayerXtreme Media Player

PlayerXtreme Media Player en iyi video oynatıcı

PlayerXtreme Media Player birçok video formatını destekliyor. Bunun yanı sıra 4K oynatma, altyazı desteği gibi özellikleri de mevcut. Uygulama Android cihazlarda ve Apple cihazlarda kullanılabiliyor. Fakat burada ilginç bir durum ortaya çıkıyor.

Biz bu uygulamayı daha çok Apple kullanıcıları için tavsiye ediyoruz. Neden mi? Çünkü Android kullanıcıları Google Play üzerinde ancak 5 üzerinden 3 yıldız vermişler. Çoğu Android kullanıcısı buglar yüzünden şikayet etmiş.

Gelelim Apple cephesine. iOS kullanıcıları PlayerXtreme Media Player uygulamasını oldukça seviyor. Çünkü burada herhangi bir bug bulunmuyor. Bu nedenle tavsiyemiz şimdilik sadece Apple kullanıcıları için olacak.

Fakat yine de uygulamayı Android cihazınıza indirmek isterseniz burayı tıklayabilirsiniz. Eğer ki iOS kullanıcısı iseniz o zaman burayı tıklamanız yeterli.

OPlayer Lite

OPlayer Lite en iyi video oynatıcı

Sırada çok bilinmeyen ama güzel bir uygulama var. Adı OPlayer Lite. Neredeyse bütün video formatlarını destekliyor. 9 yıllık bir proje. Sürekli olarak kendisini yeniliyor. Kilit ekranında çalışma, donanım hızlandırma gibi özellikleri de içerisinde bulunduruyor.

Rakiplerine kıyasla daha az adından söz edilse de bir şans verilmesi gereken video oynatıcılardan birisi olduğunu düşünüyoruz. Özellikleriyle kendisini kanıtlayacak potansiyeli sahip olduğu gözle görülüyor.

Uygulama hem iOS cihazlarda hem de Android cihazlarda çalışabiliyor. Eğer iOS cihazınız varsa buradan, Android cihazınız varsa buradan indirebilirsiniz.

Kodi Media Player

Kodi Media Player en iyi video oynatıcı

Kodi Media Player aslında çok kapsamlı bir video oynatıcı. Hatta en iyi video oynatıcı olduğunu söyleyen bir çok kişi de bulabilirsiniz. Öncelikle desteklediği platformlara bakmak daha doğru olacaktır. Çünkü oldukça geniş bir yelpazaye sahip. Windows, Android, iOS, Linux ve Raspberry Pi. Bunların yanı sıra macOS ve tvOS işletim sistemlerinde de çalışıyor.

Kendisi %100 açık kaynak uygulaması. Neredeyse tüm video formatlarını destekliyor Kodi. Kişisel tercihlerinize göre özelleştirebilirsiniz. Aynı zamanda sevdiğiniz içerikleri kaydetme özelliği de mevcut. Oldukça basit ve kullanışlı bir arayüze sahip. Eğer böylesine geniş kapsamlı bir video oynatıcıya şans vermek isterseniz burayı tıklayarak size uygun olan platformu seçip indirebilirsiniz.

Sizin En İyi Video Oynatıcı Tercihiniz Hangisi?

Bu listede bulunan video oynatıcıların her birinin kendine göre belirli avantajları var. Kimisi yıllardır hayatımızda. Hatta bilgisayarı kurduğumuz gibi onu indiriyoruz. Kimisi sessiz ama derinden gelen bir yapıya sahip. Kimisi her daim kendisini güncelliyor. Bir diğeri kodek taraması yaparak kullanıcılarını yormak istemiyor. Diğeri ise tamamen ücretsiz ve reklamsız.

Dediğimiz gibi her birinin kendisine göre belirli bir avantajı var. Burada önemli olan sizin kendi ihtiyaçlarınızı net bir şekilde belirleyip ona uygun bir şekilde tercih yapmanız. Tercih etmiş olduğunuz video oynatıcı hangisi olursa olsun güvenilir kaynaklardan indirmeye özen gösterin. Bizim sizlerle paylaşmış olduğumuz linkler uygulamaların kendi web sitelerinden ya da ilgili platformların kendi sitelerinden alındı. Bu nedenle bilmediğiniz yerlerden indirip cihazlarınıza zarar vermemenizi öneriyoruz.

Listede belirlemiş olduğumuz video oynatıcıların dışında listeye eklenebilecek birçok uygulama mevcut. Fakat biraz daha sınırlı tutarak bu konuda destek isteyen okurlarımızın kafasını karıştırmak istemedik. Fakat siz de şu anda ya da daha önceden kullanmış olduğunuz video oynatıcıları yorumlar kısmına ekleyerek bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bundan 11 yıl önce Beden Eğitimi bölümünden mezun olan Uğur "Benim burada ne işim var?" diyerek kendini teknolojiye ve oyun dünyasına adamıştır. Daha önceden farklı sitelerde ve dergilerde bildiklerini okuyuculara aktaran Uğur sıra teknoloji.org sitesinde diyor!Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.