En İyi Video Oynatıcı Programlar – 2024

En iyi video oynatıcı programlar listemiz ile karşınızdayız. Kimi zaman film izlemek, kimi zaman müzik dinlemek için bilgisayarlarımızda çeşitli video oynatıcılar kullanıyoruz. Bu video oynatıcılar için dışarıdan baktığımız zaman “zaten hepsi aynı” diyebiliriz. Fakat öyle değil. En iyi video oynatıcı programlar listesinde bulunan programların her birinin ayrı özellikleri var. Peki en iyisi hangisi?

Bu sorunun yanıtını ancak kullanım amaçlarınıza göre siz verebilirsiniz. Fakat liste içerisinde bulunan video oynatıcılardan mutlaka bir tanesi size uygun olacaktır. Sizler için birbirinden başarılı video oynatıcı program önerilerimizi bir araya topladık.

En İyi Video Oynatıcı Programlar

Peki iyi bir video oynatıcıda hangi özellikler olmalı, gelin önce onlara değinelim. Öncelikle iyi bir video oynatıcı mutlaka birçok video formatını desteklemeli. Bu konudaki yelpazenin geniş olması çok önemli. Ayrıca “codec” taraması yapabiliyorsa tadından yenmez. Bu sayede sorunlu videoları bile çalıştırabilir.

Bunun yanı sıra altyazı desteği de oldukça önemli. Çünkü günümüzde izlediğimiz dizilerde, filmlerde altyazı kullanıyorsak bununla çok fazla uğraşmak istemeyiz. Yapacağımız en fazla sürükle ve bırak işlemi olmalı. Tamamen ücretsiz olması da yine güzel bir avantaj olacaktır. Zaten internetten indirdiğimiz birçok hizmete sürekli olarak bir yerlere para ödüyoruz. En azından kullanacağımız video oynatıcı ücretsiz hatta reklamsız olsun.

Bunun yanı sıra görüntü kalitesi desteği de şart. Eğer 4K UHD destekleyen bir cihaz kullanıyorsanız seçmiş olduğunuz video oynatıcının da size bu desteği vermesi gerekiyor. Yoksa elinizde 4K oynatabilen bir cihaz varken 720p’de video izlemek çok da mantıklı olmaz.

Son olarak arayüz konusuna değinelim. Kullanmak istediğiniz video oynatıcıya ait arayüzün basit ve kullanışlı olması çok önemli. Yoksa DJ setleri gibi gözüken “media player’lar” bir süre sonra sadece göz yormaya başlıyor. İsterseniz lafı daha fazla uzatmayalım. İşte karşınızda sizler için seçtiğimiz en iyi video oynatıcı programlar!

VLC Player (En İyi Video Oynatıcı)

en iyi video oynatıcı vlc player

VLC Player uzun yıllardır aramızda. Hatta bugün kullanıcı sayısı o kadar çok ki neredeyse yüklü olmadığı bilgisayar yok. Bu program Videolabs tarafından geliştirildi ve yalnızca 40 MB boyuta sahip.

Üstelik sadece Windows yüklü bilgisayarlarda da çalışmıyor. Windows’un yanı sıra MacOS, Ubuntu, Android ve iOS işletim sistemlerinde de hizmet veriyor. Oldukça geniş bir yelpaze olduğunu belirtmek gerek.

En iyi video oynatıcı programları listesinde yer almasının sebebi sadece çok meşhur olması değil. Aynı zamanda kullanıcılara en fazla özellik sunan programlardan biri. Ekolayzer ayarları, arayüz değişiklikleri, filtreleri ile gayet ön planda olan bir video oynatıcı.

En önemlisi, reklam yok! Hem tamamen ücretsiz hem de reklamsız. Keşke bütün uygulamalar böyle olsa dedirtiyor. Ayrıca basit bir kullanıma sahip. Çok karışık olmaması gerçekten çok güzel. Çünkü biliyorsunuz ki bazı video oynatıcıların arayüzleri uçak kokpiti gibi karışık olabiliyor.

Sadece video oynatma konusunda yardımcı olmuyor. Bunun yanı sıra ses dosyalarını da açabiliyorsunuz. Aynı zamanda internet üzerinden de oynatma yapabiliyorsunuz. En güzel özelliklerinden birisi de altyazı desteğinin olması. Maalesef hala bazı video oynatıcı uygulamalarda bu özellik mevcut değil. Belki de VLC Player’ın en çok tercih edilen video oynatıcı olması sebeplerinden birisi de budur.

VLC Player‘ı bilgisayarınıza indirmek isterseniz geliştiricinin sitesine uğramalısınız. Eğer mobil platformlarda kullanmak isterseniz de Android ve iOS için gerekli olan marketlerden VLC Player’a erişebilirsiniz.

BS.Player

BS-player

Dünyanın en iyi video oynatıcı programları arasında yer alan BS.Player listemize girmeye hak kazanıyor. Kullanıcılara sunduğu araçlar ve kolaylıklar ile pek çok kişinin tercihi BS.Player oluyor. Üstelik uygulamanın birçok video formatını desteklediğini de belirtmek gerek.

BS. Player’ın en büyük avantajlarından birisi ise şüphesiz altyazı desteği oluyor. İzlediğiniz yabancı bir içeriğe ait altyazı bulmanız gerekiyorsa BS.Player bunu sizin yerinize yapabiliyor. Üstelik bunun için dünyanın en ünlü altyazı sitelerinde aramalar yapıyor ve birden fazla seçenek ile karşınıza çıkıyor.

Buna ek olarak BS.Player, performans konusunda da bilgisayarınızı yormayacak bir kullanıma sahip. Azaltılmış CPU kullanımı sayesinde düşük güce sahip cihazlarda bile en iyi sonucu vermeye gayret ediyor. Buna ek olarak BS.Player’ın pek çok dilde desteği olduğunu da belirtelim.

Video hızlandırma, ekran yakınlaştırma, altyazı senkronizasyon ayarları, filtreler ve ses ayarları gibi birçok unsur BS.Player’da kendisini gösteriyor. Küresel olarak milyonlarca defa indirilmiş bu uygulamanın tamamen ücretsiz ve birçok özelliğe sahip bir sürümü mevcut.

Ancak BS.Player yalnızca Windows ve Android desteğine sahip. Bu nedenle Windows kullanıyorsanız geliştiricinin resmi sitesine ziyaret edip BS.Player’a bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Android cihazlar için de Play Store üzerinden indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Her iki platformda da bu uygulamaya göz atmanızı şiddetle öneriyoruz. Özellikle altyazı kullanıyorsanız BS.Player oldukça işinize yarayacaktır.

MX Player

mx player

MX Media & Entertaiment tarafından geliştirilen MX Player yine en popüler medya oynatıcılar arasında yer alıyor. VLC Player’ın aksine birçok platformda karşımıza çıkmıyor. Sadece Android ve Apple kullanıcıları için kullanılabilir durumda.

Uygulamanın en farklı özelliği donanım hızlandırma gibi bir sisteme sahip olması. Bu sayede video izlerken her hangi bir sorun yaşamıyorsunuz. Yani aslında RAM’i temizliyor. Eğer ki telefonunuzda böyle bir uygulama yoksa bu konuda size yardımcı oluyor.

Ayrıca video izlerken yakınlaştırma, sağa ya da sola hareket etme özelliği de bulunuyor. Uygulama altyazı desteği de bulunduruyor. Bu sayede dizi ve filmleri rahatlıkla izleyebilirsiniz.

MX Player kendi ekosistemine sahip ve bunun içerisinden orijinal dizi ve film de satın alabilirsiniz. Bu zamana kadar 500 milyondan fazla indirmeye sahip olması ne kadar kullanışlı bir video oynatıcı olduğunu doğruluyor. Bu uygulamanın hem Android hem de iOS desteği olduğunu belirtelim.

KM Player

km player

KM Player’da aslında video oynatıcılar arasında meşhur olanlarından. PANDORA.TV tarafından geliştirilen uygulama 10 milyondan fazla kullanıcı tarafından indirilmiş. Bütün video formatları ile uyumlu çalışıyor. Üstelik uyumlu çalıştığı uygulamalar arasında YouTube da bulunuyor.

Ayrıca dans eğitim videolarını izleyenler için de güzel bir detay düşünülmüş. Ayna fonksiyonu sayesinde kullanıcılar bölünmüş ekran sayesinde dans ederken hem videoyu izliyor hem de kendisini görebiliyor.

Uygulamada bunların yanı sıra bir de gece modu bulunuyor. Geceleri bir şeyler izlemek isteyenler için oldukça güzel bir detay. Çünkü kimse gece gece gözüne beyaz ışıkların gelmesini istemez. Uygulama Windows, Android ve iOS platformlarında destekleniyor. Oynatıcının resmi internet sitesi üzerinden indirme bağlantılarına ulaşabilirsiniz.

XPlayer

xplayer

XPlayer yine tüm video formatlarını destekleyen uygulamalardan birisi. Sadece Android üzerinde 10 milyondan fazla indirmeye sahip. Fakat sadece Android cihazları desteklemiyor. Aynı zamanda Windows ve iOS platformlarda da çalışıyor.

Uygulamada gece modu olması gayet güzel. Bunun yanı sıra hızlı bir arayüze de sahip. 4K video desteği isteyenler için gayet uygun. Çünkü bu uygulama 4K yayınları destekliyor. XPlayer indirmek için gerekli tüm bağlantılara resmi web sitesi aracılığıyla ulaşmak mümkün.

GOM Media Player

gom media player

VLC Player kadar olmasa da bir efsane ile karşınızdayız. GOM Player, bir dönem en iyi video video oynatıcı olarak anılıyordu. Tamamen ücretsiz olması en büyük avantajı. Tüm video formatlarını destekliyor. Hatta bozuk bir video oynatmaya çalışırsanız otomatik olarak kodek taraması yapıyor. Yani videoyu çalıştırmak adına kendisini baya bir adıyor diyebiliriz.

GOM Media Player’ın en büyük farklarından birisi de VR desteğinin olması. Yaşlı kurt kendini güncelleyerek bu konuda yenilikçi bir adım atmışa benziyor. Çünkü birçok medya oynatıcıda bu özellik yok. Ayrıca 4K UHD desteği de var.

GOM Media Player’ı sadece bilgisayarda kullanmanıza gerek yok. Aynı zamanda Android cihazlarınızda ve Apple cihazlarınızda kullanabilirsiniz. Uygulamayı indirmek için GOM Media Player web sitesini ziyaret edebilirsiniz. İçerisinden size uygun olan platformu seçmeniz yeterli olacaktır.

PotPlayer

potplayer

Güney Koreli şirket Kakao tarafından geliştirilen PotPlayer, Windows kullanıcıları için üretilen gayet güzel bir program. Tercihlerinize göre programı özelleştirme şansına sahipsiniz. Listemizin ilk sırasında yer alan VLC Player’dan bile daha fazla formatta video oynatabilirsiniz. Maksimum performans sunmak için CUDA, DXVA ve QuickSync gibi teknolojiler kullanıyor.

Videoları izlerken sevdiğiniz bir sahne olursa bir işaret bırakabilirsiniz. Tıpkı kitap ayracı gibi, değil mi? Bunun yanı sıra basit ve kullanışlı bir arayüzü var. Tasarımsal olarak gayet şık. Ücretsiz olması da en güzel özelliklerinden birisi. Ayrıca 3 boyutlu videoları da PotPlayer ile oynatabilirsiniz.

PotPlayer’ın en kötü yanı ise sadece Windows üzerinde çalıştırılıyor olması. Aslında gizliden gizliye VLC Player’a rakip olsa da bu konuda kendisinden geri kalmış. Bu yazılımı indirmek için resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

FX Player

fx player

FX Player’ın yapımcısı FIPE Labs Co. Ltd. firması. Program sadece Android cihazlar üzerinde çalışıyor. Yani Apple için herhangi bir aplikasyonu mevcut değil. Bu anlamda rakiplerine göre bir adım geride olduğunu söyleyebiliriz. Gerçi gizli efsane Pot Player’da da mobil desteği hiç yok ama olsun.

FX Player 4K videoları ve video formatlarını destekliyor. Ayrıca neredeyse tüm ses dosyası formatlarını da destekliyor. Bunun yanı sıra internet üzerinden yapılan yayınlarda da FX Player’ı kullanabiliyorsunuz. Ayrıca KM PLayer’da olduğu gibi ayna modu da mevcut. FX Player’ı Android için Play Store üzerinden indirebilirsiniz.

PlayerXtreme Media Player

PlayerXtreme Media Player en iyi video oynatıcı

PlayerXtreme Media Player birçok video formatını destekliyor. Bunun yanı sıra 4K oynatma, altyazı desteği gibi özellikleri de mevcut. Uygulama Android cihazlarda ve Apple cihazlarda kullanılabiliyor. Fakat burada ilginç bir durum ortaya çıkıyor.

Biz bu uygulamayı daha çok Apple kullanıcıları için tavsiye ediyoruz. Neden mi? Çünkü Android kullanıcıları Google Play üzerinde ancak 5 üzerinden 3 yıldız vermişler. Çoğu Android kullanıcısı buglar yüzünden şikayet etmiş.

Gelelim Apple cephesine. iOS kullanıcıları PlayerXtreme Media Player uygulamasını oldukça seviyor. Çünkü burada herhangi bir bug bulunmuyor. Bu nedenle tavsiyemiz şimdilik sadece Apple kullanıcıları için olacak.

Uygulamayı indirmek için işletim sisteminize uygun olan marketi ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda PlayerXtreme web sitesi üzerinden de bu bağlantılara ulaşabilirsiniz.

OPlayer Lite

OPlayer Lite en iyi video oynatıcı

Sırada çok bilinmeyen ama güzel bir uygulama var. Adı OPlayer Lite. Neredeyse bütün video formatlarını destekliyor. 9 yıllık bir proje. Sürekli olarak kendisini yeniliyor. Kilit ekranında çalışma, donanım hızlandırma gibi özellikleri de içerisinde bulunduruyor.

Rakiplerine kıyasla daha az adından söz edilse de bir şans verilmesi gereken video oynatıcılardan birisi olduğunu düşünüyoruz. Özellikleriyle kendisini kanıtlayacak potansiyeli sahip olduğu gözle görülüyor. Uygulama hem iOS cihazlarda hem de Android cihazlarda çalışabiliyor. Her iki uygulama için de gerekli olan uygulama marketine ulaşabilirsiniz.

QuickTime Player

QuickTime Player

QuickTime Player, Apple tarafından geliştirilen ve ilk etapta Mac için özel olarak tasarlanmış bir medya oynatıcı programıdır. Yazılım, yüksek kaliteli medya içeriğini izlemek, düzenlemek ve paylaşmak için bir dizi özellik sağlıyor. Bu noktada QuickTime Player günümüzde hem Mac hem de Windows kullanıcılarının kullanılabilecekleri en iyi video oynatıcı programların başında gelmektedir diyebiliriz.

QuickTime Player, yüksek kaliteli video içeriği izlemek için mükemmel bir alternatiftir. Hızlı ve akıcı oynatma özelliği sayesinde yazılım, 1080p HD ve 4K videoları sorunsuz bir şekilde izlemenizi sağlar. Ayrıca QuickTime Player, kullanıcıların medya dosyalarını kesmelerine, döndürmelerine veya birleştirmelerine olanak tanıyan basit düzenleme araçlarına sahiptir. Bizler de bu özellikleri sayesinde QuickTime Player’ı en iyi video oynatıcı programlar listemizde yer verdik.

Kodi Media Player

Kodi Media Player en iyi video oynatıcı

Kodi Media Player aslında çok kapsamlı bir video oynatıcı. Hatta en iyi video oynatıcı olduğunu söyleyen bir çok kişi de bulabilirsiniz. Öncelikle desteklediği platformlara bakmak daha doğru olacaktır. Çünkü oldukça geniş bir yelpazaye sahip. Windows, Android, iOS, Linux ve Raspberry Pi. Bunların yanı sıra macOS ve tvOS işletim sistemlerinde de çalışıyor.

Kendisi %100 açık kaynak uygulaması. Neredeyse tüm video formatlarını destekliyor Kodi. Kişisel tercihlerinize göre özelleştirebilirsiniz. Aynı zamanda sevdiğiniz içerikleri kaydetme özelliği de mevcut. Oldukça basit ve kullanışlı bir arayüze sahip. Eğer böylesine geniş kapsamlı bir video oynatıcıya şans vermek isterseniz resmi web sitesini kullanarak ürünü indirebilirsiniz.

Sizin En İyi Video Oynatıcı Tercihiniz Hangisi?

Bu listede bulunan video oynatıcıların her birinin kendine göre belirli avantajları var. Kimisi yıllardır hayatımızda. Hatta bilgisayarı kurduğumuz gibi onu indiriyoruz. Kimisi sessiz ama derinden gelen bir yapıya sahip. Kimisi her daim kendisini güncelliyor. Bir diğeri kodek taraması yaparak kullanıcılarını yormak istemiyor. Diğeri ise tamamen ücretsiz ve reklamsız.

Dediğimiz gibi her birinin kendisine göre belirli bir avantajı var. Burada önemli olan sizin kendi ihtiyaçlarınızı net bir şekilde belirleyip ona uygun bir şekilde tercih yapmanız. Tercih etmiş olduğunuz video oynatıcı hangisi olursa olsun güvenilir kaynaklardan indirmeye özen gösterin.

Bizim sizlerle paylaşmış olduğumuz linkler uygulamaların kendi web sitelerinden ya da ilgili platformların kendi sitelerinden alındı. Bu nedenle bilmediğiniz yerlerden indirip cihazlarınıza zarar vermemenizi öneriyoruz. Özellikle şüpheli internet sitelerinden indireceğiniz dosyalarda kötü amaçlı yazılım olma ihtimalini göz önünde bulundurmanızı öneriyoruz.

Listemizde çoğunlukla ücretsiz programlara yer verdik. Ancak bunların yanı sıra ücretli programlar da mevcut. Tabii ki listemizdekiler işinize yaramıyorsa rotanızı o yöne de çevirebilirsiniz. Ayrıca sizler için seçtiğimiz programların ücretli sürümlerini de tercih edebilirsiniz. Bu noktada kararın tamamen size ait olduğunu belirtelim.

Listede belirlemiş olduğumuz video oynatıcıların dışında listeye eklenebilecek birçok uygulama mevcut. Fakat biraz daha sınırlı tutarak bu konuda destek isteyen okurlarımızın kafasını karıştırmak istemedik. Fakat siz de şu anda ya da daha önceden kullanmış olduğunuz video oynatıcıları iletişim bölümünden yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2006 yılından bu yana web yayıncılığı ile ilgilenen Yiğit, WordPress ve Ruby programlama dili fanatiğidir. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji, internet ve programlama hakkında Türkçe içerikler üretmeye devam ediyor.

“En İyi Video Oynatıcı Programlar – 2024” üzerine 2 yorum

  1. vlc player windowsta PC yormayan tek program
    ancak bazı temel özellikler için klavye kısayol atamaları yok.
    her seferinde bütün menuye girmek gerekiyor

  2. Ücretli Gom Player Plus kullanıyorum ama ücretsiz olan Pot Player’ın da ondan geri kalır yanı yok.

Yorumlar kapalı.