En İyi Hikayeli Oyunlar – 2024

Oyun dünyası artık çok gelişti. Neredeyse filmlere taş çıkartan senaryoya sahip oyunlar mevcut. Bu tarz oyunları oynarken hiç bitmesin istiyoruz. Hatta resmen oyunun içerisinde yaşamaya başlıyoruz. En iyi hikayeli oyunlar listemizin içerisinde de tam olarak bu şekilde hissettiğimiz oyunlara yer verdik.

Kimisi eski, kimisi yeni, kimisi ise yeniden modellenmiş oyunlar. Fakat hepsi harika senaryoya sahip. Bir çoğunu oynamış olabilirsiniz. Fakat oynamadığınız oyunlar varsa lütfen oynamak istediğiniz oyunlar listesine ekleyin. Pişman olmayacaksınız. Lafı daha da uzatmadan listemize başlayalım.

GTA Vice City

İlk olarak bir klasik ile başlıyoruz. GTA Vice City. İçimizde oynamayan yoktur diye tahmin ediyoruz. GTA Serisi Nereden Nereye Geldi? isimli içeriğimizde aslında bütün GTA oyunlarına dair açıklamaları sizlerle paylaşmıştık. Fakat biz yine de burada Vice City hakkında konuşacağız.

Oyunda 1986 yılında Vice City şehrinde yer alıyoruz. Aslında burası için Miami de diyebiliriz. Aslında Scarface filmini izleyenler oyunla oldukça bağlantılı olduğunu görebilirler. Oyunda mafyacılık faaliyetleri içerisinde yer alıyoruz.

Kübalılar, Haitililer, motor çeteleri derken çatışmadığımız insan kalmıyor. Baştan sona sürükleyici bir hikayeye sahip. Hatta bugün Remake versiyonu çıksa bir çok oyuncu ilk çıktığı günden satın alır diye düşünüyorduk. Ancak Rockstar Games bu konuda bizi haksız çıkarmayı başardı.


Portal 2

Portal 2
Portal 2

Valve’in elinden çıkmış bir şaheser ile en iyi hikayeli oyunlar içeriğimize devam ediyoruz. Portal 2, serinin ikinci oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Portal’ın ardından katlarca uzun bir oynanış süresine sahip olan Portal 2 de hikayesiyle bizi ekran başına kilitleyen oyunlar arasında yer alıyor.

Her şeyden önce Portal’ın ilk oyununu oynamanızı tavsiye ederiz. Hikayeye doğrudan bir katkısı olmasa da gerçekleşen olayları daha iyi bir şekilde anlamanıza yardımcı oluyor. Sonrasında Portal 2’yi oynarsanız hikayeye hayran kalacağınıza adımız gibi eminiz.

Özellikle bulmaca oyunlarını seviyorsanız Portal sizin için listenin tepesine yerleşecek bir adaydır. Oyun içerisindeki karakterler ve olay örgüsü de bilgisayardan kalkmanızı engelleyecek kadar güzel tasarlanmış. Tadı damağınızda kalacak bu oyun sizi bambaşka bir evrene sürükleyecek. Serinin üçüncü oyununun sevenleri tarafından hala beklendiğini de belirtelim.


Mafia Definitive Edition

Mafia aslında eski bir oyun. Fakat Definitive Edition versiyonu çıktıktan sonra eski versiyonunu tavsiye etmek olmaz. En azından bu muhteşem hikayeyi daha iyi grafiklerle oynayabilirsiniz.

Gelelim hikayesine. Oyunda 1930’lu yıllardayız ve sıradan bir taksi şoförüyüz. Daha ilk sahnelerde bir çatışmanın içerisinde buluyoruz kendimizi ve mafya üyelerini taksimizle istedikleri yere götürüyoruz. Sonrasında yapmış olduğumuz bu hizmetten dolayı bize yüklü bir miktarda ödeme yapıyorlar ve iş istersek yardımcı olabileceklerini söylüyorlar.

Biliyorsunuz, buhran dönemlerinde en çok para mafyada olur. Hizmetimiz ve aracımızın aldığı hasar için ödedikleri para bize iyi geliyor. Ama biz “Yok kardeşim mafya ile iş yapılmaz” desek de kendimizi işin içinde buluyoruz.

Mafia serisinde şu an için Definitive Edition’ları saymazsak üç hikayeye sahip oyun var. Ama şüphesiz en iyisi ilk oyun. Oynamayanların mutlaka oynamasını tavsiye ederiz.


Assassin’s Creed Origins

En iyi hikayeli oyunlar listesi olur da Assassin’s Creed oyunları olmaz mı hiç? Biliyorsunuz Assassin’s Creed oyunlarını ikiye bölüyoruz. Origins öncesi ve sonrası. Çünkü son üçleme standart Assassin’s Creed oyunlarından biraz daha farklı ilerliyor.

Origins oyununda kendimizi Mısır’da buluyoruz. Oyundaki karakterimiz Bayek bir Medjay. Görevi Firavun’u ve Mısır halkını canı pahasına korumak.

Fakat Order of Ancients adındaki bir birlik Firavun’u ve oğlunu öldürüyor. Sonrasında Bayek oğlunun intikamı için kolları sıvar ve Mısır’ın altını üstüne getirir. Bu oyun ana hikayenin yanı sıra bir de yan görevler sayesinde aslında baya güzel bir hal alıyor.

Eğer ki %100 tamamlama gibi bir düşünceniz varsa biraz uzun sürebiliyor. Fakat gerek hikayesi gerekse oynanışı on numara, beş yıldız. Hala oynamayanlar varsa mutlaka oynasın diyoruz.


Call of Duty: Modern Warfare 2 Remastered

Call of Duty serisi içerisinde sanırım en sevdiğim oyun bu olsa gerek. Bitmek bilmeyen macerası, yenilenmiş grafikleri, sürükleyici hikayesi derken oyun tam bir baş yapıt halini alıyor. Özellikle Captain Price’ın “Bravo 6, Going dark!” dediği sahne belki de video oyunu tarihindeki en iyi sahne olabilir.

Aslında en iyi savaş oyunları listemizde de kendisine yer vermiştik. Şimdi de en iyi hikayeli oyunlar kategorisinde karşımıza çıkıyor. Oyunda kimi zaman gizlilik kasıyoruz kimi zaman ise adeta The Expendables ekibi gibi yeri göğü inleterek çatışıyoruz. Senaryosu Hollywood filmlerinden hallice. Hatta ilerleyen zamanlarda belki filmini bile görebiliriz. Neden olmasın?


GTA San Andreas

Listemizde yine bir GTA oyunu bulunuyor. GTA San Andreas oyununda 1992 yılında, San Andreas şehrindeyiz. Groove Street Families çetesinin lideri ağabeyimiz öldürülmek isteniyor. Eve baskın düzenleniyor fakat baskında büyük kardeşimiz değil annemiz hayata gözlerini yumuyor. Bunu duyan CJ (oyundaki karakterimiz) şehre geri dönmeye karar veriyor.

Başlangıç aşamasında çeteleşmeye çok yakın olmasak da bir anda anlı sanlı bir çete liderine dönüşüyoruz. Yine çeteler arası çatışmalar, ilginç görevler derken hikayemiz akıyor. Günümüzde hala aktif olarak oynayan oyuncular var. Elbette oyunu daha önceden oynamışsınızdır ama kim bilir belki de oyunu tekrar oynamanın vakti gelmiştir.


HITMAN 2

Hitman yine eski oyunlardan birisi fakat seri devam ediyor. Gizlilik türündeki oyunların en iyilerinden birisi. Fakat bizce özellikle Hitman 2 oldukça iyi bir oyun. İçerisinde gitmediğimiz yer, yapmadığımız görev kalmıyor.

Bir bakıyorsunuz Formula 1 padokunda gizli gizli birilerini öldürüyorsunuz, bir bakıyorsunuz konser alanında. Tatil bölgesinde bambu evlerine gizli gizli girerken kalabalık ortamlarda özel yerlere sızmaya çalışıyoruz.

Özellikle gizlilik türündeki oyunlar açısından baktığımız zaman çok güzel bir albenisi var. Fakat bu tarz oyunları sevmeyenler için de çöp denebilecek bir oyun. Eğer ki imkanınız varsa ilk oyunu oynadıktan sonra HITMAN 2’yi oynamanız daha doğru olacaktır.


Far Cry 3

Piyasaya çıkmış bir sürü Far Cry oyunu var. Fakat bu oyunun müdavimleri için özellikle Far Cry 3 çok farklı bir yerde. Hikayesi oldukça sürükleyici. Arkadaşlarımızla çıktığımız tatilde bir anda kendimizi esir konumunda buluyoruz. Oyunun kötü karakteri Vaas bizi esir almış.

Amacımız esir tutulduğumuz yerden kaçıp arkadaşlarımıza ulaşmak. Ama başlangıçta biraz pısırık bir karaktere sahibiz. Neyse ki ağabeyimiz bize yardım ediyor fakat o esnada ölüyor. Sonra yeminler ediyoruz Vaas’ı öldürmeye, arkadaşlarımızı kurtarmaya.

Ada halkının da desteğini alarak Vaas’a baş kaldırıyoruz. Ona ait karakolları yerle bir ederken bir yandan da arkadaşlarımızı kurtarmaya çalışıyoruz. Oyunun hikayesinin en vurucu noktası son aşaması. Çünkü o noktada sizden bir tercih yapmanız isteniyor ve tercihiniz finali etkiliyor.

Hikayesi çok çok iyi olsa da oynanış kısmında radyo kulelerinin tepesinde dolanmak biraz can sıkıcı oluyor. Ama ne yapalım Ubisoft bizi buna neredeyse tüm oyunlarında alıştırdı. O nedenle çok ses çıkarmıyoruz. Eski olmasına rağmen hala oynanabilecek bir oyun.


Crysis Remastered

Oyun ilk çıktığında dünya çapında ses getirmişti. Biz de çok gururlandık çünkü bu oyunun arkasında Türkler vardı. Aradan seneler geçti ve oyunun Remastered versiyonu geldi. Tabii ki en iyi hikayeli oyunlar arasında yer alması gerekiyor. Çünkü oyun bugün bile çok güzel bir hikayeye sahip.

Oyunda Nomad isimli bir karakteri canlandırıyoruz. Karakterimiz USA Delta kuvvetlerinde yer alıyor. Kuzey Kore sahillerinde bulunan bir adaya doğru gidiyoruz. Çünkü bu adada antik bir uzay mekiği var ve bunun ne olduğunu öğrenmemiz gerekiyor.

Fakat Kuzey Koreliler burada olduğumuzu bilmiyor. En azından çatışmalar başlayana kadar. Bu arada çatışmalar sadece bizimle Kuzey Koreliler arasında değil. Uzaylılar da bize düşman kesilmiş durumda.

Biz her iki düşmanımızla üzerimizde bulunan nano giysinin bize vermiş olduğu özelliklerle beraber savaşıyoruz. Aksiyonun bitmediği bir oyun. Fakat hikayesi oldukça etkileyici. İlk oyundansa Remastered versiyonunu oynamanız daha iyi olacaktır.


Assassin’s Creed Odyssey

İkinci dönem Assassin’s Creed oyunlarının ikincisi olan Odyssey ile birlikte Antik Yunan dönemine gidiyoruz. Oyunun hemen başında oyun bize “Alexios mu olmak istersin yoksa Kassandra mı olmak istersin” diye soruyor. Yani erkek ya da kadın karakter olmaz sizin elinizde. Burada sizlere Alexios üzerinden anlatacağım fakat Kassandra’yı seçerseniz de çok fark olmuyor. İsimler değişiyor, hepsi bu.

Daha küçük yaşlardayken Sparta’da bulunan bir kahin Sparta’nın generali olan babamıza kardeşimiz Kassandra’nın ileride çok büyük bir tehdit olduğunu söylüyor. Onu öldürmemiz gerektiğini bildiriyor.

Tabii kahin deyince babamız Nikolas “Tamam o zaman yapacak bir şey yok” diyor ve alıyor ufacık bebeği ve kahini, uçurumun yanına geliyor. Tabii biz de oradayız. Tam babamız kardeşimizi uçurumdan atacakken babamızdan daha çok kafamızın çalıştığını fark edip kahini uçurumdan aşağı itiyoruz.

Spartalılar “Kahini öldürmek nedir Nikolas, git oğlunu öldür.” diyor. Bizim saf babamız yine tamam diyor ve bizi uçurumdan aşağı atıyor. Uçurumdan düşsek de bizi Markos adında bir tüccar buluyor ve yetiştiriyor. Hikayenin bundan sonrası tam da tahmin edeceğiniz üzere intikam yeminleri üzerine kurulu. Spoiler olmaması adına devam etmeyeceğiz. Fakat sürükleyici bir hikaye sizleri bekliyor.


Red Dead Redemption 2

En iyi hikayeli oyunlar listesinde bir başyapıt daha sizlerle: Red Dead Redemption 2. Vahşi Batı’da 1899 yılındayız. Yani ilk oyundan 12 yıl öncesi. Van der Linde çetesi Blackwater kasabasında köşeyi dönmeyi planlarken bir anda başarısızlıkla karşı karşıya kaldıkları bir soygunda buluyor kendisini. Peşimizde kanun adamlarının yanı sıra başımıza konan ödüle ulaşmak isteyen kelle avcıları da var.

Dutch’ın sağ kolu olan Arthur Morgan karakterini yönetiyoruz. Aslında Dutch’ın çete lideri olmasından da rahatsızız. Ama zaten çete içerisinde de sular çoktan kaynamaya başlamış durumda. 23 üye arasında sık sık gerginlik oluşuyor. Macera, aşk, ihanet, aile gibi kavramları iliklerinize kadar hissedeceksiniz. Muazzam bir oyun.


Max Payne

Öncelikle şunu söylemeliyiz, Max Payne Serisi Nereden Nereye Geldi? isimli içeriğimizi okumadıysanız mutlaka okuyun. Çünkü Max Payne sandığınızdan daha detaylı ve daha güzel bir oyun.

1998 yılında New York Polis Departmanı’nda (NYPD) çalışan bir polisiz. Bir akşam işten çıkmışız, içimizde bir huzursuzluk var. Eve gidiyoruz fakat o da ne? Kapımız açık. İçeriye girdiğimizde evimizin saldırıya uğradığını anlıyoruz.

Çekiyoruz silahları, başlıyoruz öldürmeye. Çünkü evde canımız ciğerimiz olan karımız ve çocuğumuz da var. Fakat evimize giren saldırganlar maalesef onları öldürmüşler. Sonra hemen intikam yemini ediyoruz.

Hikayenin geri kalanında kendimizi genel olarak çatışmaların arasında buluyoruz ama son derece sürükleyici güzel bir hikaye. Hatta bize kalırsa John Wick tarzı filmlerin esinlendiği bir oyun Max Payne. Günümüz kalite standartlarında kötü grafiklere sahip olsa da oyunsuz kaldığınız dönemlerde açıp oynayabilirsiniz.


Half-Life

Half-Life oyun dünyasında çok özel bir yere sahip. Özellikle yaşı 30’un üstünde olan okurlarımız için. Çünkü bir döneme öyle bir damga vurdu ki hiçbir oyun onun tahtını sarsamadı. En iyi hikayeli oyunlar listesinde yer aldığı gibi daha önce de en iyi FPS oyunları listesinde de yer almıştı kendisi.

Farklı bir dünyada yer alıyoruz. Etrafımızda bilimsel deneyler, değişik değişik yaratıklar mevcut. Karakterimiz Gordon Freeman ise “Ben bu oyunu bozarım!” diyerek elindeki levye ve pompalı ile çatışmalara başlıyor. Muazzam bir oyun.


Far Cry 5

Amerika’da çok güzel bir kasabaya bir tarikat ufaktan yerleşmeye başlıyor. Önceleri sessiz sakin kendi çaplarında bir tarikat iken daha sonrasında kasabayı satın almaya, insanları manipüle etmeye başlıyorlar. Hatta iş o kadar ciddi bir hal alıyor ki polisleri bile kendisine çekiyorlar.

Biz idealist bir çaylak polis olarak tüm bu olaylara bir dur demek istiyoruz ve elimizi taşın altına atıyoruz. Kendimiz gibi direnişçileri ekibimize katarak ilerliyoruz. Fakat o kadar güzel bir şekilde ilerliyor ki hikaye hangi ara bu kadar olay yaşadık anlamıyoruz bile.

Bize kalırsa Far Cry serisinde yer alan en iyi oyun. Eğer ki daha önce oynamadıysanız mutlaka fırsat tanımanız gereken bir oyun. Ve merak etmeyin, oyunda radyo kuleleri yok.


Assassin’s Creed Valhalla

İskandinav mitolojisini sevenlerin gözü kapalı oynamaları gereken bir oyun. Sanırım bu zamana kadar oynadığım en iyi oyunlar arasında ilk 10’da kendisine rahatlıkla yer bulabilecek bir oyun Assassin’s Creed Valhalla.

Oyunda Eivor adındaki bir karakteri canlandırıyoruz. Canımız ciğerimiz, kardeşimiz dediğimiz Sigurd’un babası hep aynı yerlere seferler düzenliyor ve Sigurd ile bu duruma çok sıkılıyoruz. Sonra Sigurd ile beraber zıt yönde seferlere başlıyoruz.

Başlangıç aşamasında bize karşı gelenler oluyor fakat gittiğimiz yerlerin bereketini gören “Abi ben de geleyim mi?” demeye başlıyor. İngiltere topraklarında balta savurmadığımız alan kalmıyor. Baskınlar, savaşlar muazzam.

Ve sıkı durun: Sıradan bir Assassin’s Creed oyunu gibi gizlilik kasmıyorsunuz. Viking olmuşuz, neyin gizliliği? Çekiyoruz çift el baltamızı Odin yardımcımız olsun diyerek savaşıyoruz. Ana hikayenin yanında yer alan yan görevleri ve DLC paketlerini de işin içine katarsak çok uzun soluklu bir oyun sizi bekliyor.


Detroit Become Human

İskandinav topraklarından çıkıyoruz geleceğe gidiyoruz. Androidler sarmış dört bir yanımızı. Her işte bunlar var. Çocuk bakıcılığından tutun da polise kadar. Tabii işlerini de düzgün yapıyorlar. Böylelikle insan gücü iş dünyasından yavaş yavaş çekiliyor ve işsizlik artmaya başlıyor. Halkın yarısı bizi istemiyor. Yolda bizi gördüklerinde tartaklamaya çalışıyorlar.

Oyunun en güzel yanı bütün işleyiş bizim tercihlerimize göre ilerliyor. Yani sabit tek bir hikaye yok. İnsanlarla orta noktayı bulmaya çalışan Android de olabiliriz, baş kaldıran bir anarşist Android de olabiliriz. Aslında bize mükemmel bir empati fırsatı tanıyor. Hikayesi ve grafikleri ile sizi oldukça etkileyecek.


The Last of Us

Hikayede 2033 yılındayız ve ortalıkta büyük bir salgın var. Eğer ki virüs size bulaşırsa birkaç saat içinde insanlara saldıran bir zombiye dönüşüyorsunuz. Medeniyet bu hastalık nedeniyle neredeyse yok olma noktasına gelmiş. İnsanlar hayatta kalmak için hem hastalıkla mücadele ediyor hem de birbiriyle mücadele ediyor.

Biz de bu hikaye orta yaşlarda olan Joel ve hastalığa karşı bağışıklığı olan Ellie’nin hikayesine ortak oluyoruz. Her ne kadar The Walking Dead tarzında gibi gözükse de bugün The Last of Us oyun dünyasında bambaşka yere sahip bir oyundur.


Half-Life 2

Uzaylılar dünyayı istila etmiş ve dünyadaki kaynaklar azalmış. Yine Gordon Freeman ortaya çıkıp “Ben bu oyunu bozarım” diyor. Sonrasında muazzam bir direniş ortaya çıkıyor. Yine eski oyunlardan birisi olan Half-Life 2 kesinlikle en iyi hikayeli oyunlar listesinde olmayı hak ediyor.

Aslında bu oyunu daha önceden iki listemize daha dahil etmiştik. Bunlardan ilki En İyi FPS Oyunları, diğeri ise Çöp Bilgisayarlar için Oyunlar: Eski Sistemlere Müjde listesi. Çünkü bu oyunun sistem gereksinimleri oldukça düşük ve bugün çok kötü sisteme sahip olan okurlarımız bile rahatlıkla oynayabilir. Bu arada ağustos ayının başında Half-Life fanları için müjdeyi vermiştik. İlerleyen zamanlarda Half-Life 2 Remastered bizlerle olacak.


The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition

Açık Dünya Oyunları: En İyiler ve En Yeniler (PC) listemizde sizlere daha önce önermiş olduğumuz bir oyun olan The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition tüm zamanların en iyi oyunları arasında yer alıyor. Aslında Skyrim hakkında söylenecek pek bir söz yok. Yıllardır piyasada olan oyun yıllardır büyük beğeni ile kendini oynatmaya devam ediyor.

Fantastik bir dünyada geçen hikayede iç savaş ve “dragonborn” olarak bilinen bir kahramanın maceralarına konuk oluyoruz. RPG tarihinin en iyileri arasında yer alan bu seri belki sizin için biraz eski kalabilir. Ancak oyundaki mod desteği ile bu açığı kolaylıkla kapatabilirisiniz.

Elder Scrolls serisinin en güncel oyunu şimdiye kadar oynamadıysanız hiç vakit kaybetmemenizi öneririz. Oyunun VR sürümü bulunduğunu da ekleyelim. Eğer oynamak isterseniz bu uçsuz bucaksız açık dünyada sizleri birbirinden güzel maceralar bekliyor olacak.


Beyond Two Souls

Beyond Two Souls tıpkı Detroid Become Human gibi bir oynanışa sahip. Yani oyunda yapmış olduğumuz tercihler oyunun gidişatını tamamen etkiliyor. Oyunda Jodie adındaki bir kızı canlandırıyoruz.

Bizim diğer insanlara göre bir farkımız var. Bazı psişik güçler gibi. Çünkü karakterimiz bu özelliği sayesinde hem asosyal yapıda bir dönemden geçiyor hem de gücünü iyi bir şekilde kullanmak istiyor.

Oldukça farklı bir hikayeye sahip. Bu nedenle en iyi hikayeli oyunlar listesinde olmayı kesinlikle hak ediyor. Zaten Detroit Become Human oyununu oynadıysanız bunu da seversiniz. Buna ek olarak listenin ilerisinde yer alan Heavy Rain’e de göz atmanızı tavsiye ederiz.


Tom Clancy’s Ghost Recon: Wildlands

Arkadaşlarla Oynanabilecek Oyunlar listemizi daha önce okuduysanız orada da bu oyunu gördüğünüzü hatırlayacaksınız. Oyunda Bolivya’da ülkeyi ele geçiren bir uyuşturucu karteli var. Ve halkın bir bölümü bu durumdan oldukça rahatsız. Hatta bazıları direnişçi rolünde.

O direnişçilerin lideri ABD’den bu konuda bir yardım talebinde bulunuyor. ABD ise onlara 4 özel askeri gönderiyor. Direnişlerinin de desteğini alan bu askerler uyuşturucu karteli ile mücadeleye başlıyor.

Fakat görevleri yaptıkça aslında işin sadece uyuşturucu olmadığını anlıyorsunuz. Gayet güzel grafiklere ve hikayeye sahip olan bu oyunda saatlerin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Oynamayan okurlarımız için mutlaka tavsiye ediyoruz.


Heavy Rain

En iyi hikayeli oyunlar denince akla gelen yapımlardan birisi de şüphesiz Heavy Rain oluyor. Öncelikle kendisini PlayStation platformunda gösteren oyun daha sonra bilgisayar sürümüyle de karşımıza çıkıyor. Böylece en iyi hikayeli PC oyunları arasında da Heavy Rain’i saymak mümkün.

Listemizde yer alan Detroit Become Human ve Beyond Two Souls ile oldukça benzer bir oynanışa sahip olan Heavy Rain de Quantic Dream tarafından geliştiriliyor. Bu benzerliğin sebebi aslında oyunun aynı şirket tarafından geliştirilmesi demek yanlış olmayacaktır. Ancak oyunun anlattığı hikaye tamamen farklı bir konuyu ele alıyor.

Heavy Rain bir çeşit dedektiflik deneyimini içinde barındırıyor diyebiliriz. Oyunda “Origami Katili” isimli bir suçlunun peşine düşüyoruz. Oyun içerisinde dört farklı karakteri yönetiyoruz. Üstelik aldığımız her karar oyunun gidişatını etkiliyor. Bu nedenle birbirinden farklı sonlar ile oyunu tamamlamanız mümkün.

Bir film ya da kitap tadında diyebileceğimiz bu oyunu tekrar tekrar oynamak isteyeceğinizi düşünüyoruz. Eğer eşsiz hikayeye sahip bir oyun oynamak istiyorsanız Heavy Rain’e mutlaka göz atmalısınız.


Batman: Arkham City

Batman: Arkham City, Rocksteady Studios tarafından geliştirilen ve Warner Bros. Interactive Entertainment tarafından yayınlanan bir aksiyon-macera oyunudur. Oyun, ünlü DC Comics karakteri Batman’e odaklanır ve Gotham City’nin tehlikeli suçlularıyla dolu bir bölgesi olan Arkham City’de geçer.

Batman: Arkham City, oyunculara eşsiz bir açık dünya deneyimi sağlıyor. Gotham’ın bu bölgesi, çeşitli karakterler ve suçlularla doludur. Joker, Two-Face, Penguin gibi ünlü Batman düşmanları bu oyunun temelinde yer alır. Oyuncular, Batman olarak suçlularla mücadele ederken, bulmacaları çözme, keşif yapma ve gelişmiş dövüş yeteneklerini kullanma fırsatı bulurlar.

Arkham City serinin önceki oyunu “Batman: Arkham Asylum”un başarısını devam ettirerek, detaylı ve zengin bir hikaye anlatımı sunar. Bu oyun, oyunculara Batman’in becerilerini ve cihazlarını kullanarak görevleri tamamlama ve şehri koruma görevini üstlenme imkanı verir. Ayrıca oyuncular Batman’in efsanevi Düşman Galerisi ile karşı karşıya gelirken birçok farklı taktik ve stratejiyi deneyebilirler.

Görsel olarak etkileyici bir atmosfere sahip olan Batman: Arkham City, detaylı karakter modellemeleri, çevre tasarımı ve seslendirme performansları ile dikkat çekiyor. Oyun, Batman hayranlarının beklentilerini karşılayacak şekilde, karanlık atmosferi, derin hikayesi ve akıcı oynanışıyla öne çıkıyor.


Metro 2033

En iyi hikayeli oyunlar listemizin sonuna geldiğimizde karşımıza yine eski bir oyun çıkıyor. Metro 2033. Bu oyun Dmitry Glukhovsky’nin aynı isimli kitabından uyarlanmış. Aslında hikayemiz 2013 yılında başlıyor. O dönemde var olan nükleer savaş neredeyse her yeri yok etmiş durumda. Dünya üzerinde milyarlarca insan hayatını kaybetmiş. Savaştan en çok etkilenen yerlerden birisi ise Rusya’nın başkenti olan Moskova.

Bu savaşta hayatta kalmayı başaran Ruslar çareyi metro istasyonlarında yaşam mücadelesi vermekte buluyor. Çünkü dış dünya oldukça tehlikeli. Çünkü nükleer savaştan kaynaklı mutasyona uğramış bir çok canlı dışarıda. Ama tehdit sadece dışarıda değil aynı zamanda içeride.

Bir taraftan Komünistler, bir taraftan Naziler, bir taraftan hırsızlar derken leş gibi bir hayatın ortasında buluyoruz kendimizi. Oldukça değişik bir hikayeye sahip. İlk oyunu oynadıktan sonra serinin diğer oyunlarını da oynamak isteyebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2006 yılından bu yana web yayıncılığı ile ilgilenen Yiğit, WordPress ve Ruby programlama dili fanatiğidir. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji, internet ve programlama hakkında Türkçe içerikler üretmeye devam ediyor.