Ana Sayfa > Listeler > En İyi Zombi Oyunları (PC) – 2021

En İyi Zombi Oyunları (PC) – 2021

Ülkemizde özellikle The Walking Dead dizisiyle beraber zombi oyunları, filmleri ve dizilerine ilgi daha da arttı. Hatta sadece ülkemizde değil dünya çapında bir artış söz konusu. Tabii ilk zamanlarda yapılan işlerin kalitesiyle şimdi yapılan işlerin kalitesi arasında çok fark var. Fakat bu listemizde zombi oyunları arayanlar için tarih gözetmeksizin en iyi oyunları sıraladık. Hazırsanız başlayalım.

The Walking Dead: The Final Season

the walking dead the final season- teknolojiorg

24 Nisan 2012’de The Walking Dead dizisiyle aynı adı taşıyan oyun ilk haliyle piyasaya sürüldü. Geliştiriciliğini Telltale Games, yayıncılığı ise Skybound Games’e ait. Oyunun o dönemdeki çizimleri oldukça dikkat çekiciydi. The Walking Dead o kadar başarılı oldu ki ardından birkaç oyun daha çıkardı.

Tarihler 24 Ağustos 2018’i gösterdiğinde ise yine Telltale Games & Skybound Games işbirliği ile The Walking Dead: The Final Season piyasaya çıktı. Oyun artık daha iyi grafiklere sahipti. Bu nedenle oyuncular tarafından zombi oyunları arasından en iyi oyunlar arasına girdi.

Bu arada oynanış türü de önceki oyunlara göre farklılık gösterdi. Aslında bunun daha erken olması da gerekirdi diye düşünüyorum. Ama geç olsun güç olmasın tabii.PC versiyonunda video sınırlaması olduğu için aynı oyunun PlayStation fragmanı eklendi.

Artıları ve Eksileri

Oyunda geliştirilmiş olan grafikler ve değiştirilen oynanış tarzı oyuna ayrı bir hava katmış. Sanki daha önceden oynadığımız The Walking Dead oyunlarını başkası yapıyor gibi bir etki bırakıyor. Açıkçası 6 yıl içerisinde iyi bir gelişim göstermişler.

Ayrıca oyunun hikayesi de 10/10 diyebileceğim türden. Zombi oyunları oynamak isteyenler için em iyi seçeneklerden birisi. 2018 yılında çıktığı için sistem gereksinimleri açısından da şu anda oynamak isteyenleri üzmeyecek bir gereksinim listesine sahip.

Eksi yanı ise Türkçe dil seçeneğinin olmaması. The Walking Dead dizisini en çok izleyen ülklere bile baksalar aslında bu oyun için yapmaları gerektiğini anlarlardı. Fakat maalesef yok.

The Walking Dead: The Final Season Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 7 64Bit Service Pack 1İşletim Sistemi: Windows 7 64Bit Service Pack 1
İşlemci: Intel Core 2 Duo 2.8GHzİşlemci: Intel Core i5-2500K
Bellek: 3 GB RAMBellek: 3 GB RAM
Ekran Kartı: nVidia GeForce GTS 450 2GBEkran Kartı: nVidia GeForce GTX 960
Depolama: 15 GB kullanılabilir alanDepolama: 15 GB kullanılabilir alan

World War Z – GOTY Edition

World War Z goty edition

En iyi zombi oyunları listemize filmden uyarlama bir oyun ile devam ediyor. Açıkçası filmini pandemi hayatımıza girmeden birkaç gün önce izlemiştim. Covid-19’un hayatımıza girmesiyle beraber virüsün yayılması, insanlığın tehlikede olması kısımları kafamda filmi canlandırmama sebep oldu. Çünkü neredeyse aynı şeyler vardı. Ne olursa olsun, World War Z yine oynaması oldukça keyifli bir oyun. Hatta bu oyunu Epic Games bedava vermişti.

Bu oyun da aynı filmde olduğu gibi ağır ağır hareket eden zombiler yerine Malkoçoğlu gibi oradan oraya atlayan zombiler mevcut. Bu bol aksiyonlu oyunun geliştiriciliğini Saber Interactive, yayıncılığını ise Mad Dog Games üstlenmiş.

16 Nisan 2019’da piyasaya giriş yaptı. Ayrıca, oldukça sevilen bir oyun olduğunu belirtmekte fayda var. Bu yıl içerisinde World War Z: Aftermath oyununun da çıkması bekleniyor. Fakat o gelene kadar bununla idare etmeniz gerekecek.

Artıları ve Eksileri

Oyunu Epic Games’ten bedavaya almadıysanız bile hala çok büyük ücretler ödemeden alabilirisiniz. Epic Games’te 69TL’den satılıyor. Zaten parasının karşılığını da gayet güzel veriyor.

Eksi yanı olarak ise yine karşımıza Türkçe dil desteğinin olmaması çıkıyor. Çünkü bu gerçekten çok can sıkıcı bir durum. Fakat birazcık araştırma ile bu sorunu da çözebilirsiniz. Bunun yanı sıra hikayesi ve oynanışı The Walking Dead – The Final Season kadar olmasa da yine de keyif verici.

World War Z – GOTY Edition Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 7 ve üzeriİşletim Sistemi: 64 bit Windows 10, DX11
İşlemci: Core i3-3220/AMD A10-5700İşlemci: Intel Core i7-3970 @ 3,50 GHz
Bellek: 8 GBBellek: 16 GB
Ekran Kartı: GF650Ti/ Intel 630/ Radeon HD 5870Ekran Kartı: GeForce GTX 960 / Radeon R9 280
Depolama: 45 GB kullanılabilir alanDepolama: 45 GB kullanılabilir alan

Left 4 Dead 2

Left 4 Dead 2

Left 4 Dead 2 oyununa daha önce Arkadaşlarla Birlikte Oynanabilecek Oyunlar içeriğinde de yer vermiştik. Oynaması oldukça eğlenceli bir oyun olduğunu söylemekte fayda var.

Farklı zombi türleri gördükçe keyifleniyorsunuz. “Vıreeee vıreeeee” diye ortalıkta ağır ağır ilerleyen zombilerden çok daha farklı zombiler oyunda mevcut. En önemlisi ise oynanış kolaylığı. Zor bir yapıya sahip değil. Ayrıca oyunu arkadaşlarınızla birlikte oynarken daha çok keyif alabilirsiniz.

Oyunun aslında bu kadar iyi olmasının bir sebebi daha var. Geliştiriciliğini ve yayıncılığını Valve üstleniyor. Serinin ikinci oyunu ve aslında eski bir oyun. 17 Kasım 2009’da piyasaya sürüldü. Fakat hala çok güzel bir oyun olduğunu söyleyebiliriz.

Artıları ve Eksileri

Eski fakat güzel bir oyun. Oynarken korkmaktan çok eğleniyorsunuz. Artı yanlarından birisi artık eski bir oyun olduğu için birçok bilgisayarda oyunu rahatlıkla oynayabilirsiniz.

Eksi yanı ise aksiyona ara vermeden gitmesi. Bazen insan bir nefes almak istiyor. Ama yok! Bunun yanında bence en büyük eksi yanı oyunu Valve’ın yapması. Evet yukarıda oyunun bu kadar iyi olmasının sebebi olarak göstermiştim biliyorum fakat bu noktada ayrı bir sorun söz konusu. Çünkü Valve yaptığı oyunların üçüncüsünü asla çıkartmıyor.

Bakınız Half-Life. Çıktı mı? Hayır. Bu nedenle Left 4 Dead serisinde de üçüncü oyunu beklemek hayal kurmaktan farklı bir şey değil. Oyunu satın almak isteyenler Steam’den 18.50TL’ye satın alabilirler.

Left 4 Dead 2 Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows® 7 32/64-bit / Vista 32/64 / XPİşletim Sistemi: Windows® 7 32/64-bit / Vista 32/64 / XP
İşlemci: Pentium 4 3.0GHzİşlemci: Intel core 2 duo 2.4GHz
Bellek: 2 GB RAMBellek: 2 GB RAM
Ekran Kartı: ATI X800, NVidia 6600 ya da daha iyisiEkran Kartı: NVidia 7600, ATI X1600 ya da daha iyisi
Depolama: 13 GB kullanılabilir alanDepolama: 13 GB kullanılabilir alan

Dying Light

dying light- en iyi zombi oyunları

En iyi zombi oyunları listemizde Arkadaşlarla Birlikte Oynanabilecek Oyunlar listesinden bir oyun daha bulunuyor. Dying Light, 26 Ocak 2015’te yayınlandı. Oyunun geliştiriciliğini Teachland, yayıncılığını da Techland Publising üstlendi.

Kıyamet sonrası geçen dönemde hayatta kalmaya çalışıyoruz. Ayrıca oyunu “single player” olarak oynayabileceğiniz gibi arkadaşlarınızla da oynayabiliyorsunuz.

Zombi temalı bir oyun olmasıyla birlikte aynı zamanda parkur tabanlı bir oyun. Çatılardan uça kaça ilerliyoruz görev yerlerimize. Açıkçası bu mekanik türü oldukça keyif verici.

Artıları ve Eksileri

World War Z’de olduğu gibi hızlı zombilerden burada da var. Gerçekten güzel oluyor böylesi. En önemlisi grafikleri çok iyi. Fakat hikaye kısmında çok iyi değil. Satın almak isterseniz oyun Steam’de 59,99TL’den satılıyor.

Bu arada ek bir not: Dying Light 2’nin 7 Kasım 2021‘de yayınlanması planlanıyor ve şu anda ön satışta olan oyun 349 TL.

Dying Light Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 7 64-bit / Windows 8 64-bit / Windows 8.1 64-bitİşletim Sistemi: Windows 7 64-bit / Windows 8 64-bit / Windows 8.1 64-bit
İşlemci: Intel Core i5-2500 @3.3 GHz / AMD FX-8320 @3.5 GHzİşlemci:Intel Core i5-4670K @3.4 GHz / AMD FX-8350 @4.0 GHz
RAM: 4 GB RAM DDR3RAM: 8 GB RAM DDR3
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 560 / AMD Radeon HD 6870 (1GB VRAM)Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 780 / AMD Radeon R9 290 (2GB VRAM)
Depolama: 40 GB kullanılabilir alanDepolama: 40 GB kullanılabilir alan

Dead Island Definitive Edition

dead island- en iyi zombi oyunları

5 yıl öncesine ait zombi temalı bir oyun Dead Island. Bu oyunda tatile bir adaya gidiyoruz. Akşam inanılmaz eğlenirken alkolün de vermiş olduğu yetkiye dayanarak sızıyoruz. Sabah kalktığımızda ise herkesin zombi olduğunu görüyoruz!

Demek ki neymiş? Alkol bütün kötülüklerin anasıdır! Şakayı bir yana bırakırsak bu durumun nedenini merak ediyoruz. Bu oyunda farklı bir durum var. Isırılıyoruz ama dönüşmüyoruz. Demek ki bağışıklığımız var.

Oynanış açısından oldukça keyifli. Daha önce oynamamış olanlar en azından bir şans verebilirler. Oyunun geliştiriciliğini Dying Light’ın da geliştiricisi olan Techland üstleniyor. Zombi oyunlarında her seferinde karşımıza çıkan bu isim Dead Island’da da mevcut. Yayıncılığını da Deep Silver üstleniyor.

Artıları ve Eksileri

Zombiler tarafından ısırılıp zombiye dönüşmemek aslında değişik bir bakış açısı olmuş. Bunu beğendim. Fakat daha iyi zombi oyunları da mevcut. Örneğin, ben olsam aynı geliştiriciye ait Dying Light’ı tercih ederdim. Yine de oyunu almak isterseniz Steam’de 32 TL’den satılıyor.

Dead Island Definitive Edition Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 7 64-bit / Windows 8 64-bit / Windows 8.1 64-bit / Windows 10 64-bitİşletim Sistemi: Windows 7 64-bit / Windows 8 64-bit / Windows 8.1 64-bit / Windows 10 64-bit
İşlemci: Intel Core i5-2500 @3.3 GHz / AMD FX-8320 @3.5 GHzİşlemci: Intel Core i5-4670K @3.4 GHz / AMD FX-8350 @4.0 GHz
Bellek: 4 GB RAMBellek: 8 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 560 Ti / AMD Radeon HD 6870 (1GB VRAM)Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 780 / AMD Radeon R9 290 (2GB VRAM)
Depolama: 10 GB kullanılabilir alanDepolama: 10 GB kullanılabilir alan

Deadlight: Director’s Cut

deadlight-en iyi zombi oyunları

Deadlight: Director’s Cut yine 5 yıllık bir zombi oyunu olarak karşımıza çıkıyor. 2.5 boyutlu olarak tasarlanmış. Listedeki diğer oyunlara göre belki en büyük farkı da bu.

Tabii bu oyundan The Walking Dead – The Final Season etkisini beklemek yanlış olur. Bu oyunda biraz daha farklı olarak bulmacalar mevcut. Fakat bu bulmacalar The Room serisindeki kadar zor değil. Oyunun çizimleri de gayet güzel.Artıları ve Eksileri

Oyunun oynanışı keyifli. Çizimleri de son derece başarılı. Bulmacalar içermesi de hoş olmuş. Fakat hikayesi vasat düzeyde. Ayrıca, yine Türkçe dil desteğini göremiyoruz.

Bunun yanında oynanış süresi olarak da çok kısa. 3 – 3.5 saat gibi kısa bir sürede oyun bitiyor. Ancak yine de farklı yapısıyla en iyi zombi oyunları arasında yer alıyor. Eğer ki oyunu satın almak isterseniz Steam’den 20TL’ye alabilirsiniz.


Days Gone

en iyi zombi oyunları days gone

Listeye eklenen en yeni oyun Days Gone. Daha önce oyunun incelemesini uzun uzun yapmıştık. Eğer okumak isterseniz burayı tıklayabilirsiniz. Ama burada da kısaca bahsedelim.

Days Gone, Sony tarafından yayınlanan ve Bend Studio tarafından geliştirilen bir oyun. Henüz PC versiyonu ise çiçeği burnunda. 18 Mayıs 2021 tarihinde PC sürümü ile karşımıza çıktı. Daha önce PlayStation’da oynanabiliyordu.

Oyunda motorlara atlayıp zombi kesiyoruz. Fakat bu kadar basit değil. Yapmamız gereken bir çok ana görev ve yan görev mevcut. Üstelik bu görevlerin bazıları çok zor olabiliyor. Zaten böyle bir oyundan da kolay görevlerin olmasını beklemek saçmalık olurdu.

PC versiyonunda video sınırlaması olduğu için aynı oyunun PlayStation fragmanı eklendi.

Artıları ve Eksileri

Oyunun grafikleri muhteşem. Oynanış açısından da oldukça güzel. Motorlara atlayıp zombi avlamak bence çok keyifli oluyor. En önemlisi oyunun Türkçe dil desteği mevcut. Bu sayede oyunun hikayesini daha rahat anlayabiliyorsunuz. Çünkü bir elinizde sözlük bir elinizde fare, oyun oynamak çok saçma olur.

Bunun dışında oyunun en güzel yanlarından birisi de oynanış süresi. 30-40 saat süren oynanışa sahip. Oyuna dair şu anda tek eksi not verebileceğim şey oyunun fiyatı. Çünkü oyun şu anda 279 TL’den Steam’de satılıyor.

Days Gone Sistem Gereksinimleri

Minimum Sistem GereksinimleriÖnerilen Sistem Gereksinimleri
İşletim Sistemi: Windows 10 64-bitsİşletim Sistemi: Windows 10 64-bits
İşlemci: Intel Core i5-2500K@3.3GHz veya AMD FX 6300@3.5GHzİşlemci: Intel Core i7-4770K@3.5GHz veya Ryzen 5 1500X@3.5GHz
Bellek: 8 GB RAMBellek: 16 GB RAM
Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 780 (3 GB) veya AMD Radeon R9 290 (4 GB)Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 1060 (6 GB) veya AMD Radeon RX 580 (8 GB)
Depolama: 70 GB kullanılabilir alanDepolama: 70 GB kullanılabilir alan

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bundan 11 yıl önce Beden Eğitimi bölümünden mezun olan Uğur "Benim burada ne işim var?" diyerek kendini teknolojiye ve oyun dünyasına adamıştır. Daha önceden farklı sitelerde ve dergilerde bildiklerini okuyuculara aktaran Uğur sıra teknoloji.org sitesinde diyor!Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.