Çöp Bilgisayarlar için Oyunlar: Eski Sistemlere Müjde – 2021

Yeni bir oyun listesi ile karşınızdayız. Bu sefer düşük sistem sahiplerini düşünerek bir içerik hazırladık. Bu içeriğimizde çöp bilgisayarlar için oyunlar yer alacak. Görsel konusunda çok kaliteli olmayan ama eğlence düzeyi hikaye kalitesi olarak çok etkileyici oyunları listeye ekledik.Ayrıca ufak bir bilgilendirme yapmakta da fayda var. Aşağıda göreceğiniz oyunların sistem gereksinimlerini önerilen yerine minimum sistem gereksinimlerini yazdım. Böylece tost makinesinin bile üstün teknoloji olarak kabul edilebileceği sistemlerde de oyunu çalıştırabilirsiniz. Diğer içeriklerde gördüğünüz önerilen sistem gereksinimlerini bu listede kullanmayacağız.

1- Half-Life 2

half-life-2-kapak

Eğer ki oyun listelerimizi düzenli olarak takip ediyorsanız Half-Life 2‘yi daha önce En İyi FPS Oyunları adlı listemizde de görmüşsünüzdür. Neredeyse 20 yıllık bir efsaneden bahsediyoruz. Bir çok oyuncu hala daha Half-Life 3’ü gelir diye bir umutla bekliyor. Bu arada bende o bekleyenler arasında yer alıyorum. Çöp bilgisayarlar için oyunlar listesinde mutlaka bulunması gereken bir oyun.

Oyunda uzaylıların istila ettiği dünyada kaynakların azaldığını gören Gordon Freeman “Ben bu oyunu bozarım!” diyerek bir direnişe başlıyor. En önemlisi aksiyonun eksik olmadığı oyunun sistem gereksinimleri de tabii ki içinde bulunduğumuz dönemde oyuncuları üzmüyor.Yeni nesilde nasıl ki “Abi GTA V çalıştırır mı?” mantığı varsa o dönemde de “Abi Half-Life 2 çalıştırır mı?” mantığı vardı. Yani bulunduğu dönemde oyunculular için çok kaliteli bir oyundu. Şu anda da hikayesi ile aynı kaliteyi sürdürüyor.

Oyunu hala oynamamış olanlar ya da tekrar oynamak isteyenler varsa Half-Life 2 Steam’de normal şartlarda 18,50TL’den satılıyor.

Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: Windows 7, Vista, XP
İşlemci: 1.7 Ghz
Bellek: 512 MB RAM
Ekran Kartı: DirectX 8.1 ve üzeri kartlar
Depolama: 6500 MB kullanılabilir alan

2- Crysis

crysis1-2

Yıl 2007’yi gösterdiğinde oyun dünyası Türklerin geliştirmiş olduğu bir oyunla tanıştı. Crysis o dönemde adeta bomba etkisi yarattı. Sadece grafikleri ve hikayesi ile değil aynı zamanda Türkçe dublajı ile de gönüllerimizde taht kurdu. Aradan kaç yıl geçmesine rağmen hala bir efsane olarak kabul ediliyor. Çünkü asla eskimeyecek bir oyun.

Heyecan verici sahneleri, adeta üzerimizde hissettiğimiz nano kıyafeti, kulaklarımızda yankı yapan Türkçe dublajı ile Crysis oyunu mutlaka oynanması gereken oyunlardan. Eğer ki çöp bir bilgisayarınız varsa ve daha önceden hiç oynamadıysanız hemen oynayın.

Crysis’in ilk oyunu Steam’de 129TL. Ama bana sorarsanız oyunu almak için indirime girmesini beklemekte fayda var.

Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: Windows XP veya Windows Vista
İşlemci: 2.8 GHz veya daha iyisi (XP) ya da 3.2 GHz veya daha iyisi (Vista)
Bellek:1.0 GB RAM (XP) ya da 1.5 GB RAM (Vista)
Ekran Kartı:256 MB
Sabit Disk Alanı: 12 GB

3- Crysis 2

crysis 2 - teknolojiorg

İlk oyunun devamı olan Crysis 2 yine düşük sistemlerin kaldırabileceği bir oyun. Bu sefer New York City’de bir oraya bir buraya koşturuyoruz. Bu nedenle heyecan hiç eksik olmuyor. En önemlisi üzerimizde bulunan nano suit’in özelliklerini daha önceden bildiğimiz için ilk oyuna göre biraz daha rahat ilerliyoruz.

Serinin ikinci oyunu ilk oyundan 4 yıl sonra çıkmış olmasına rağmen sistem gereksinimleri konusunda düşük sistemi olanları üzmeyecek türden. Crysis 2 oyunu 199 TL gibi bir fiyatla satılıyor. Yine satın almak için indirime girmesini bekleyebilirsiniz. Çünkü oldukça keyifli bir oyun fakat bu kadar pahalı olması biraz anlamsız.

Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: En son Servis Paketi kurulu Windows XP, Vista veya Windows 7
İşlemci: Intel Core 2 Duo 2Ghz , AMD Athlon 64 x2 2Ghz veya daha iyisi
Bellek: 2GB
Ekran Kartı: 512Mb RAM’li NVidia 8800GT veya daha iyisi, 512Mb RAM’li ATI 3850HD veya daha iyisi
Sabit Disk Alanı: 9 GB

4- Assassin’s Creed: Director’s Cut Edition

Assassin's Creed Director's Cut Edition - teknolojiorg

2008 yılında kim derdi ki bir oyun çıkacak ve yaklaşık 15 yıl sonra serinin devam oyunları ile başarıdan başarıya koşacak. Assassin’s Creed serisinin ilk oyunu. En önemlisi gizlilik konusunu en uç noktalarda yaşadığımız harika bir oyun.

Assassin’s Creed serisini aslında ikiye bölmek gerekiyor; Origins öncesi ve sonrası. Kimileri ilk klasmandaki oyunlar daha güzel derken kimileri ise ikinci klasmanı daha çok beğeniyor. Açıkçası ben ilk klasmandan daha çok ilk iki oyunu beğeniyorum ama ikinci klasman sanırım bana daha çok keyif veriyor. Ki favorim Valhalla’dır.

İlk oyunda Altair’in karakterine bürünüyoruz ve çatılardan içi saman dolu arabalara atlaya atlaya hikayede ilerliyoruz. Assassin’s Creed Director’s Cut Edition oyunu Steam’de 44,99TL’den satılıyor. Eğer ki bu zehre hiç bulaşmadıysanız tam sırası! Fakat indirime girmesini bekleyebilirsiniz. Çünkü çok keyif alacaksınız.

Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: Windows® XP/Windows Vista®
İşlemci: Çift çekirdek işlemci 2.6 GHz Intel® Pentium® D ya da AMD Athlon™ 64 X2 3800+ Intel Core® 2 Duo 2.2 GHz veya AMD Athlon 64 X2 4400+ ya da daha iyisi
Bellek: Windows XP: 1 GB RAM / Windows Vista: 2 GB RAM
Ekran Kartı: 256 MB DirectX® 10.0
Depolama: 8 GB kullanılabilir alan

5- Assassin’s Creed II Deluxe Edition

Assassin's Creed 2

Serinin ikinci oyunu olan Assassin’s Creed II Deluxe Edition dönem olarak Rönesans’ta geçiyor. Bu nedenle güzel olan hikayede Medici Sarayı, Santa Maria Dei Frari Bazilikası ve Arsenal Tersanesi gibi yerlerde bulunuyoruz.

En önemlisi Assassin’s Creed II Deluxe Edition buram buram tarih kokuyor. İlk oyunu sevenler için de güzel bir alternatif diyebilirim. Düşük sisteme sahip olanların tercih edebileceği bir oyun. Çünkü çöp bilgisayarlar için oyunlar listesinde yer alabilecek kadar düşük sistemli bilgisayarlarda bile rahatlıkla oynanabilir.

Oyun Steam’de indirim dönemi haricinde 44,99TL’den satılıyor. Fakat oyunu almak için indirime girmesini bekleyebilirsiniz. Zaten sık sık indirime giren bir oyun.

Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: Windows® XP (32-64 bit) /Windows Vista
İşlemci: Intel Core® 2 Duo 1.8 GHZ ya da AMD Athlon X2 64 2.4GHZ
Bellek: 1.5 GB Windows® XP / 2 GB Windows Vista® – Windows 7®
Ekran Kartı: 256 MB DirectX® 9.0
Depolama: 8 GB kullanılabilir alan

6- Mafia II

mafia 2- teknolojiorg

Çöp bilgisayarlar için oyunlar listesinde yine bir oyun serisinin ikinci oyunu bizleri karşılıyor. Mafia II bir dönemi oldukça etkiledi. Çünkü 2011 yılında çıkan bu oyun oldukça güzel bir hikayeye sahipti. En önemlisi o dönem için harika bir açık dünyaya sahipti.

Oyunun kurgulanmasında bir çok Amerikan şehrinden yararlanılmış. Sicilya’dan Amerika’ya göçmüş olan bir ailenin hikayesinin anlatıldığı oyun bizi biraz The Godfather filmine alıp götürüyor. Vito Scaletta’yı canlandırdığımız oyun Definitive Edition olarak tekrar piyasaya sürüldü. Fakat klasik versiyonu da düşük sistemli bilgisayarlarda hala iş yapar.

Oyun Steam’de 199 TL’lik bir fiyat etiketine sahip. Dolayısıyla oyunu almak için biraz beklemenizde fayda var. Fakat kaçırılmaması gereken bir oyun.

Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: Microsoft Windows XP (SP2 ya da sonrası) / Windows Vista / Windows 7
İşlemci: Pentium D 3Ghz veya AMD Athlon 64 X2 3600+ (Çift çekirdek) ya da daha iyisi
Bellek: 1.5 GB RAM
Ekran Kartı: Nvidia GeForce 8600 / ATI HD2600 Pro veya daha iyisi
Depolama: 8 GB kullanılabilir alan

7- Business Tour

business tour-teknolojiorg

Arkadaşlarla Oynanabilecek Oyunlar isimli içeriğimizde de kendisine yer bulmuştu Business Tour. Oynaması oldukça keyifli olan Business Tour aslında Monopoly tarzında bir oyun. Temelinde arsa alayım, yandakine satayım mantığı olan oyun özellikle arkadaşlarınızla oynarken oldukça keyifli oluyor.

Oyun dört kişiye kadar birlikte oynanabiliyor. En önemlisi ise oyun tamamen ücretsiz! Böyle eğlenceli bir oyunun ücretsiz olması oldukça güzel. Dolayısıyla kaçırmamanızı tavsiye ederim.

Sistem Gereksinimleri

64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
İşletim Sistemi: Windows XP/Vista/7/8/10
İşlemci: 1500 MHz (Yani nefes alsın yeter)
DirectX: Sürüm 9.0c

8- Age of Empires II (2013)

aoe 2- teknolojiorg

Başlıkta bilerek 2013 diye belirttim. Oyun ilk 2000 yılında çıktı ve o dönem yeni açılmaya başlayan internet kafelerin dolmasına neden oldu. Daha sonrasında oyun bir güncelleme aldı 2013 yılında. Bu güncelleme HD Edition olarak anıldı. Geçtiğimiz yıllarda ise Definitive Edition çıktı. Ama biz HD Edition versiyonunu ele alacağız. Çünkü düşük sistemli bilgisayarınız varsa daha rahat çalıştırmasını isteriz.

“Yaparım”, “Oduncu”, “Tamam” derken saatler geçiyor. Ama hiç farkına varmıyorsunuz. Bu nedenle oyunu meşgul olmadığınız zamanlarda oynamanızı tavsiye ederim. Stratejinin dibine vururken günlük hayattaki işlerimizden de olmayalım ama, değil mi?

Oyunu satın almak isterseniz Steam’den 31 TL’ye satın alabilirsiniz. Ayrıca bilgisayarınızın durumuna göre de Definitive Edition’ı da kontrol etmenizde fayda var.

Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: Windows Vista, 7, 8 Pro+
İşlemci: 1.2GHZ CPU
Bellek: 1 GB RAM (tost makinesinden hallice)
Ekran Kartı: Direct X 9.0c uyumlu bir ekran kartı
Depolama: 2 GB kullanılabilir alan

9- Stardew Valley

stardew valley-teknolojiorg

Çöp bilgisayarlar için oyunlar listemize Stardew Valley ile devam ediyoruz. Tek kişinin geliştirdiği ve milyonlarca insanı kendisine bağlayan bir oyun! Çünkü Stardew Valley birkaç bitlik bir oyun olmasına rağmen oyunculara bir oyundan fazlasını verdi.

Şehir hayatından sıkılıp köye yerleştiğimiz bu oyunda resmen son yok desek yeridir. Yaşıyoruz köy hayatını. Hem de en küçük hücrelerimize kadar. Çünkü Stardew Valley aslında gerçek hayatta yapmak istediğimizi bize sanal ortamda sundu.

Oyunu Steam’de satın almak 24 TL’den satın alabilirsiniz. Kesinlikle bu keyifli oyunu kütüphanenize eklemelisiniz.

Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: Windows Vista veya daha iyisi
İşlemci: 2 Ghz
Bellek: 2 GB RAM
Ekran Kartı: 256 MB
Depolama: 500 MB kullanılabilir alan

10- Fallout Shelter

fallout shelter- teknolojiorg çöp bilgisayarlar için oyunlar

Nükleer felaket sonrasında hayatta kalmaya çalışan insanların çabasını anlatan bir oyun. Aslında geçtiğimiz günlerde incelemesini yaptığım Mr. Prepper gibi bir oyun.Yerin altına inşa ettiğimiz odaları geliştirerek ilerliyoruz. Özellikle düşük sistemlerde oldukça kullanışlı bir oyun. Hatta canınız sıkılıyorsa çok güzel vakit geçirebilirsiniz.

En önemlisi bu oyun ücretsiz! yani Fallout Shelter oyunu çöp bilgisayar oyunları listesinde bulunan ücretsiz, eğlenceli seçeneklerden birisi.

Sistem Gereksinimi

İşletim Sistemi: Windows 7 64 bit
İşlemci: Intel Core 2 Quad CPU Q9550 @2.83GHZ
Bellek: 2 GB RAM
Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTS 250 1Ghz, Radeon HD 6970 1GHz
Depolama: 2 GB kullanılabilir alan

11- RISK: Global Domination

RISK-Global-Domination çöp bilgisayarlar için oyunlar

Günlük hayatta arkadaşlarımızla beraber oynadığımız Risk oyununun aynısı. Fakat bu bilgisayar versiyonu. Yani çok da bir farklılık yok. Amacımız aynı.

Herkesin dünyayı ele geçirmek için birbiri ile kapıştığı oldukça eğlenceli bir oyun Risk. En önemlisi yine ücretsiz! Yani ücretsiz olması, düşük sistem gereksinimine sahip olması ve eğlenceli olması oyunu sadece denemek için bile yeterli.

Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: Windows Vista/7/8/10 64bit
İşlemci: 1.7+ GHz ya da üst modelleri
Bellek: 2 GB RAM
Ekran Kartı: OpenGL 2.1’i veya daha yükseğini desteklemeli. Intel HD 3000 ya da üst modelleri.
Depolama: 1 GB kullanılabilir alan

12- The Room

the room- teknolojiorg çöp bilgisayarlar için oyunlar

The Room aslında çok güzel bir bulmaca oyunu. Geçğitimiz günlerde The Room 4: Old Sins oyununun incelemesini yapmıştım. The Room ise serinin ilk oyunu.

Oyunda amacımız karşımıza çıkan bulmacaları çözüp diğer aşamalara geçmek. En son aşamada ise içinde bulunduğumuz yerden kaçıyoruz. Hatta bu tarz oyunları sevenler için birebir.

Fakat sabırlı olmanız gerektiğini belirtmekte fayda var. Öyle hemen olmuyor çözümler. Dolayısıyla bol bol inceleme yapmak lazım.

Oyunu satın almak isteyenler Steam’den 10 TL’ye satın alabilirler. Fakat dönem dönem indirime girmesinden dolayı indirimleri de bekleyip hepsini birden alabilirsiniz.

Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: WindowsXP SP2
İşlemci: 2.0 GHz
Bellek: 2 GB RAM (Tost makinesi bile çalıştırır. Fakat siz bilgisayardan açın)
Ekran Kartı: 512 MB
Depolama: 1 GB kullanılabilir alan

13- Among Us

amongus-teknolojiorg çöp bilgisayarlar için oyunlar

Bu oyun için ne desek az kalır. Çünkü biz Among Us sayesinde dostu düşmanı tanıdık. Herkesin rol yapabileceğini, bizi satabileceğini öğrendik. Şaka bir yana ama iyi eğlendik.

Sistem özellikleri düşük olanlar için özellikle arkadaşları ile oynayacakları zaman çok güzel bir alternatif. Ama kalkıp tanımadığınız insanların lobisine girmeyin. O zaman kesinlikle zevkli olmuyor.

Among Us bize düşük sistem gereksinimlerinin yanı sıra düşük fiyat etiketi de sunuyor. Bu güzel oyunu almak isteyeler Steam 10,50 TL’den satın alabilirler. Kesinlikle kütüphanede olması gereken bir oyun.

Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: Windows 7 SP1+
İşlemci: Ne olursa kabul, çok aramıyor
Bellek: 1 GB RAM
DirectX: Sürüm 10
Depolama: 250 MB kullanılabilir alan

14- Borderlands 2

borderlands 2- teknolojiorg çöp bilgisayarlar için oyunlar

2012 yılında piyasaya çıkan Borderlands 2 aslında oldukça güzel. Ayrıca geçtiğimiz sene Borderland 3 de piyasaya girmişti. Fakat düşük sistem gereksinimli bilgisayarları ele aldığımız için burada sizlere Borderlands 2’yi tavsiye edeceğim.

Açıkçası benim için uzun süre “Para verilmez bu oyuna ya” kategorisinde olan bir oyundu. Daha sonrasında hediye olarak geldi ve denemek için bir şans verdim. Sonra anladım ki oyun herkesin övdüğü kadar var!

Eğer siz de bu oyuna bir şans vermek istiyorsanız o zaman Steam’den 31 TL’ye satın alabilirsiniz. Kesinlikle şans tanımanız gereken oyunlardan birisi. Bu arada Borderlans 2 bazı dönemlerde indirime giriyor. Oyunu o dönemlerde de satın alabilirsiniz. Fakat ne zaman, ne kadar indirime gireceğini bilemiyoruz.

Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: Windows XP SP3
İşlemci: 2.4 GHz çift çekirdek
Bellek: 2 GB(XP)/ 2 GB(Vista)
Ekran Kartı: 256 MB
Depolama: 13 GB kullanılabilir alan

15- SWAT 3

swat3- teknolojiorg çöp bilgisayarlar için oyunlar

Oyun çıkalı 20 yıl oldu ama ben hala arada açıp oynarım. Çünkü SWAT 3 oldukça keyifli bir oyun. Rehineleri kurtarmakla geçen bir ömür!

“Blue! Ready to go, go!” diye diye ilerliyoruz. Düşmanlı paketleyip masumları kurtarıyoruz. Eğer ki düşük özelliklere sahip bir sisteminiz varsa mutlaka denemenizi tavsiye ederim. SWAT 4 demiyorum, SWAT 3 olacak.

Oyunu almak isterseniz şu anda Steam’de 33 TL’den satılıyor. SWAT 3 şans vermeniz gereken ve özellikle günümüzde az bilinen oyunlardan birisi.

Sistem Gereksinimleri

İşletim Sistemi: Windows XP / Vista / 7
İşlemci: 1.0 GHz
Bellek: 256 MB RAM
Ekran Kartı: DirectX 7 Compatible 3D Card
Depolama: 1 GB kullanılabilir alan

Eğer ki düşük özelliklere sahip bir bilgisayarınız varsa yukarıda sizin için listelediğimiz oyunlar ile keyifli vakit geçirebilirsiniz. Eski olmalarına rağmen oldukça keyifli oyunlar da mevcut çöp bilgisayarlar için topladığımız bu listede. Ama amaç görsellik değil, keyifli vakit geçirebilmek.

Eğer sizin de oynadığınız ya da düşük sistem sahiplerine önerebileceğiniz oyunlar varsa aşağıda yorumlara yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bundan 11 yıl önce Beden Eğitimi bölümünden mezun olan Uğur "Benim burada ne işim var?" diyerek kendini teknolojiye ve oyun dünyasına adamıştır. Daha önceden farklı sitelerde ve dergilerde bildiklerini okuyuculara aktaran Uğur sıra teknoloji.org sitesinde diyor!Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.