En İyi Bilgisayar Markaları – 2021

En iyi bilgisayar markaları listemizde, öne çıkan markaların önemli veya bilinmeyen özelliklerini derledik ve bu markaların ülkemizde öne çıkan modellerini inceledik. Listemizi oluştururken global pazardaki markaların pazar payları dağılımına dikkat ettik ve markalarımızın çoğunu buna göre listemize aldık.Lenovo

En iyi bilgisayar markaları listemizin ilk sırasında hem globalde hem de Türkiye’de en büyük pazar payı sahibi olan Lenovo bulunmakta.

en iyi bilgisayar markaları: Lenovo logo

Lenovo, Çin merkezli uluslararası pazarda teknolojik cihazların donanım üretimini yapan bir şirkettir. Şirket Legend Group adıyla 1984 yılında Pekin’de kuruldu.

1988 yılında Legend Group’a dahil olan Lenovo’nun ana merkezi Hong Kong’ta bulunmaktadır. Diğer ana iş merkezleri Pekin ve ABD’de bulunan şirketin Pekin, Shangai, Shenzhen, Chengdu olmak üzere Çin’de 5, Morrisville yani ABD’de 2, Kanagawa yani Japonya’da da 1 adet olmak üzere toplamda 8 araştırma merkezi bulunmaktadır. Ayrıca şirketin Çin, Hindistan, ABD ve Meksika’da üretim merkezleri de bulunmaktadır.2005 yılında yaklaşık 1,75 milyar dolara IBM firmasının bilgisayar bölümünü satın almasıyla şirketin çehresi değişmiştir. Bu sayede Çin’de pazar lideri olan şirket, 2013 yılından beri dünyada liderliğini sürdürmekte.

Şirket hem dünyada hem de Türkiye’de en çok satış yapan ve en büyük pazar payına sahip bilgisayar markası olarak dikkat çekiyor. 2020’nin 3. çeyrek sonuçlarına göre 19 milyon 270 bin adet bilgisayar sevkiyatı yapan şirket bir önceki senenin aynı dönemine göre %11.4’lük bir büyüme elde etmiş. 2020’nin 3. çeyreğinde dünyadaki bilgisayar pazar payının %24.3’üne sahip olan şirket, Türkiye’de de bilgisayar markaları açısından pazar payının %26.1’ine sahip ve bu alanda lider.

Lenovo’nun Öne Çıkan Modelleri

Lenovo’nun Türkiye’de en çok satılan modeli olarak karşımıza çıkan Lenovo V15 IIL modelinden de kısaca bahsedelim.

Lenovo V15 IIL
Lenovo V15 IIL

Fazla performans gerektirmeyen işler için rahatlıkla önerebileceğimiz bilgisayarın 15.6 inçlik ekranı 1920×1080 çözünürlüğünde. İçerisinde 8 GB RAM bulunan cihazın işlemcisi ise Intel Core i5 1035G1. Bilgisayarın eksi bir yönü olarak da ekran kartının paylaşımlı bir ekran kartı olmasını söyleyebiliriz. Bilgisayarın dahili hard disk kapasitesi ise 1 TB olarak birçok ihtiyaç için yetecek düzeyde. Ürünün Free Dos yani işletim sistemi yüklü olarak gelmeyen versiyonunu buradan bulabilirsiniz.

Şirketin satıştaki en güçlü bilgisayarı olarak da karşımıza Lenovo ThinkPad P73 çıkıyor.

Lenovo Thinkpad P73
Lenovo Thinkpad P73

Ekran olarak 17.3 inçlik bir ekranla karşımıza çıkan bilgisayarın ekran çözünürlüğü ise 3840×2160. Gayet yüksek performans elde edebileceğimiz bu bilgisayarda, işlemci olarak 12 MB önbellekli Intel Xeon E-2276M işlemci kullanılmış. Grafik kartı olarak 16 GB’lık NVIDIA Quadro RTX 5000 kullanılan bilgisayarda 128 GB RAM kullanılmış. Bilgisayarda bulunan dahili disk kapasitesi ise 2 TB ve bu 2 TB’lık kapasite için yüksek hızlı okuma yazma desteği sunan NVMe SSD’ler tercih edilmiş. Ayrıca sıvı dökülmesine karşı dayanıklı olan bu modelin fiyatı ise bir hayli yüksek. Ürünü hepsiburada’da 56.700 TL’lik fiyatıyla buradan bulabilirsiniz.

HP (Hewlett-Packard)

En iyi bilgisayar markaları listemizin ikinci sırasında küresel bilgisayar pazarında pazar payının en büyük ikinci sahibi olan Hewlett-Packard ya da daha çok duyduğumuz adıyla HP bulunmakta.

en iyi bilgisayar markaları: HP logo

1938’de Palo Alto’da, yani Kaliforniya’da, William Hewlett ve David Packard adlı iki arkadaşın bir araba garajında kurduğu şirket, dünyada gerçekten önemli bir yere sahip. Şirket, 1982 yılına geldiğimizde HP-75C adını verdikleri modeliyle ilk el bilgisayarını satışa sundu. Cihaz yazıcılara ve kaset okuyucularına bağlanabilmesi açısından taşınabilir bilgisayarların öncülerinden olarak kabul edilir. 1983 yılında kullanıcılar ile buluşan dokunulabilir ekranlı (touch-screen) bilgisayar, 1984 yılında ise ilk dizüstü bilgisayar takip etti. Son kullanıcıya hitap eden, ev bilgisayarları ise 1995 yılında kullanıcılar ile buluştu.

Kendini sürekli yenilikler ile geliştiren şirketin, 1938’de kurulmasına rağmen, 2020’nin üçüncü çeyreğinde dünyadaki bilgisayar pazar payının %23.6’sına sahip olmasıyla birlikte hala dünyanın önde gelen markalarından olmayı başarması takdire şayan. Geçen yılın üçüncü çeyreğinde yaptığı sevkiyatlarla bu yılın aynı dönemindeki sevkiyatlarını karşılaştırdığımızda, yaklaşık 2 milyon sevkiyata yakın bir artışla 18 milyon 660 bin adet bilgisayar sevkiyatı yapıldığını görüyoruz. Bu yıllık büyüme olarak %11.9’luk bir orana tekabül ediyor.

HP’nin Öne Çıkan Modelleri

Türkiye’de en çok satılan bilgisayar modelini araştırdığımızda ise karşımıza HP 15-DA2074NT modeli çıkıyor.

HP 15-DA2074NT
HP 15-DA2074NT

Kısaca modelden bahsedecek olursak, cihaz 8 GB RAM’e ve NVIDIA GeForce MX110 grafik kartına kartı sahip. İşlemci olarak Intel Core i5 10210U işlemci kullanılan bilgisayarın gündelik işler için ideal bir performans sunabileceğini söyleyebiliriz. Depolama biriminin 256 GB’lık bir SSD olmasının hoş bir detay olduğunu söyleyebiliriz. Ürünün, Free Dos yani işletim sistemi yüklü olarak gelmeyen versiyonunu buradan bulabilirsiniz.

Şirketin satışta bulunan en güçlü modeline baktığımızda da bizi HP Omen 17-CB0004NT karşılıyor.

HP Omen
HP Omen 17-CB0004NT

Ekran olarak 17.3 inçlik 144 Hz ekran tazeleme hızı sunan bir ekranla karşımıza çıkan bilgisayarın ekran çözünürlüğünü şirket 1080p veya 4K olarak belirtmiş. Gayet yüksek performans elde edebileceğimiz bu bilgisayarda, işlemci olarak 8 MB önbellekli Intel Core i9 9880H işlemci kullanılmış. Grafik kartı olarak NVIDIA RTX 2080 kullanılan bilgisayarda 32 GB RAM kullanılmış. Bilgisayarda, dahili disk olarak 2 TB’lık HDD ve 512 GB SSD olmak üzere iki farklı depolama birimi tercih edilmiş. SSD’de NVMe SSD tercih edilmesi de güzel bir detay. Bilgisayarda Omen Tempest adlı soğutma teknolojisinin bulunması da güzel bir detay. Ürünü hepsiburada’da 32.999 TL’lik fiyatıyla buradan bulabilirsiniz.

Dell

En iyi bilgisayar markaları listemizin üçüncü sırasında Dell bulunmakta.

en iyi bilgisayar markaları: Dell Logo

1984 yılında Michael Dell tarafından kurulan şirket, Lenovo ve HP’den sonra en büyük pazar payına sahip olan üçüncü şirkettir.

Michael Dell şirketi kurarken 1000 dolarlık bir sermayesi vardı ve şirket birkaç satış elemanı ve Michael Dell’in tabiriyle birkaç üretim elemanından oluşuyordu. Michael Dell’in üretim elemanından kastı tabii ki birkaç tornavida kullanan kişiden başka bir şey değildi. 1984 yılında şirket, 8 MHz hızında çalışan Intel 8088 uyumlu bir işlemci içeren kendi tasarımı olan ilk bilgisayarı Turbo PC ‘yi üretti. Şirket, bu model sayesinde ilk yılında 73 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. Haziran 1988’de, Dell Computer’ın piyasa değeri 22 Haziran’da 3,5 milyon hisseden oluşan halka arzından dolayı 30 milyon dolar artarak 80 milyon dolara çıktı.

O tornavida kullanan kişilerle başladığı yolun devamında yaşadıkları ise şirket için harika denilebilir. Dell Computer Corporation, 1992’de Fortune dergisi tarafından dünyanın en büyük 500 şirketi listesine dahil oldu. Michael Dell, bir Fortune 500 şirketinde yöneticilik yapan en genç CEO oldu.

İnişli çıkışlı olsa da şirket, dünya bilgisayar pazarındaki %15.1’lik payı ile üçüncü sırada karşımıza çıkıyor. Geçen yılın üçüncü çeyreğinde yaptığı sevkiyatlarla bu yılın aynı dönemindeki sevkiyatlarını karşılaştırdığımızda, ilk iki sıradaki firmaların aksine Dell’de bir artış değil düşüş yaşandığını gözlüyoruz. Geçen yılın üçüncü çeyreğinde 12 milyon 46 bin adet sevkiyat yapan şirket, bu sene aynı dönemde 11 milyon 989 bin satışla az da olsa bir düşüş yaşamış. Yıllık küçülme oranı olarak baktığımızda ise bu durum %0.5’lik küçük bir orana tekabül ediyor.

Dell’in Öne Çıkan Modelleri

Türkiye’de en çok satış yapan modelini araştırdığımızda ise karşımıza Dell G315 çıktı.

Dell G315
Dell G315

15.6 inçlik 144 Hz ekran tazeleme hızına sahip 1080p bir ekrana sahip bu modelde 8 GB RAM bulunması bizi en çok üzen noktası diyebiliriz ancak bütçenizin yetmesi durumunda bu modelin 16 GB RAM’li versiyonu da bulunmakta. Grafik kartı olarak NVIDIA GeForce GTX 1650Ti bulunan bu bilgisayarın grafik performansının gayet iyi olacağını söyleyebiliriz. İşlemcisine baktığımızda da karşımıza 12 MB önbelleğe sahip Intel Core i7 10750H çıkıyor ve bu işlemci ile yüksek performans elde etmek mümkün. Depolama birimi olarak da 512 GB’lık SSD bulunduran cihaz depolama alanında bir sıkıntı yaratmayacaktır. Fiyatın performans amaçlı bir bilgisayara göre uygun olmasının sebebi olarak da Linux işletim sistemi yüklü olarak gelmesi söylenebilir. Bu versiyonu hepsiburada’da 9999 TL’ye buradan bulabilirsiniz.

Şirketin şu anda satışta bulunan en iyi modeline baktığımızda bizi Dell Precision karşılıyor.

Dell Precision
Dell Precision

Ekran olarak 17.3 inçlik bir ekranla karşımıza çıkan bilgisayarın ekran çözünürlüğünü şirket 1920 x 1080 olarak belirtmiş. Gayet yüksek performans elde edebileceğimiz bu bilgisayarda, işlemci olarak Intel Core i7 10750H işlemci kullanılmış. Grafik kartı olarak NVIDIA Quadro RTX 3000 kullanılan bilgisayarda 64 GB RAM kullanılmış. Bilgisayarda, dahili disk olarak 1 TB’lık SSD tercih edilmesi de güzel bir detay. Bu model, şirket tarafından dünyanın en hafif 17 inçlik iş istasyonu olarak nitelendirilmiş. Bu modelin fiyatı ise hem tasarım olarak çok şık olması hem de yüksek performans sahibi olmasıyla gayet yüksek. Bu bilgisayarı hepsiburada’da 33460 TL’ye buradan bulabilirsiniz.

Apple

En iyi bilgisayar markaları listemizin dördüncü sırasında Apple bulunmakta.

en iyi bilgisayar markaları: Apple Logo

Tarihler 1 Nisan 1976’yı gösterdiğinde Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ronald Wayne tarafından Apple şirketi; Apple I kişisel bilgisayar kitini satmak amacıyla kuruldu. Apple I; günümüzdeki bilgisayar tabirinden daha basit şekilde anakart olarak satılmaktaydı. Temmuz 1976’da Apple I satışa sunuldu.

16 Nisan 1977’de,Apple II West Coast Computer Faire’de tanıtıldı. Apple II, VisiCalc hesap tablosu programı ile iş dünyasının ilk killer app (tüketicilerin uygulamayı çalıştırmak için donanımı satın almalarını gerektiren bir pazarlama tekniği) masaüstü platformu olmuştur. VisiCalc, ofiste de kullanılabilecek olduğundan evinde kullanan kullanıcılarına bilgisayar satın alma konusunda fazladan bir sebep vererek Apple II için bir pazar oluşturdu.steve-wozniakin-apple-ii-prototipi
Steve Wozniak ve Apple II Prototipi

1970’li yılların sonlarına geldiğimizde Apple’da, bilgisayar tasarımı ve üretim hattı konularında çalışan kişiler bulunmaktaydı. Mayıs 1980’de IBM ve Microsoft ile rekabet etmek amacıyla Apple III tanıtıldı.

Steve Jobs ve Jef Raskin’in de içinde bulunduğu Apple temsilcilerinden oluşan bir heyet 1979 yılının aralık ayında Xerox Alto’yu görmek amacıyla Xerox PARC’ı ziyaret etti. Jobs, bu gezi sayesinde gelecekteki bilgisayarların tümünde grafiksel kullanıcı arayüzü (GUI) kullanılacağının farkına vardı ve Apple’ın sıradaki projesi olan Lisa için GUI geliştirilmesinin gerekli olduğunu düşündü.

Apple’ın bir nevi iki gruba ayrıldığını söyleyebileceğimiz Lisa ve Macintosh projeleri arasında ekipler tarafından hangi ürünün daha önce piyasaya çıkacağına dair bir yarış başladı. Yarışı 1983 yılında Lisa ekibi kazandı ve halk için satışa sunulan grafiksel kullanıcı arayüzüne sahip ilk bilgisayar Lisa oldu. Ama yüksek fiyatı ve yetersiz miktardaki yazılımı nedeniyle başarılı olamadı.

Apple’ın Yükselişi

1984 yılında Apple Macintosh’u piyasaya sürdü ve 1,5 milyon dolar bütçeli ünlü “1984” televizyon reklamı ile tanıtımı yapıldı. Reklam 22 Ocak 1984’te Super Bowl’da yayımlandı. Bu olay günümüzde Apple’ın başarısı için bir dönüm noktası olarak değerlendirilmektedir.

Macintosh’un satışları başlangıçta Apple’ın istediği gibiydi fakat yüksek fiyatı ve az sayıdaki yazılımı nedeniyle sonraki satışlar daha iyi olmadı. Macintosh’un talihi uygun fiyatla satışa sunulan PostScript lazer yazıcı ve PageMaker ile döndü.

1985 yılına gelindiğinde Steve Jobs’ın yönetim yetkileri elinden alındı. Aynı yıl Jobs Apple’dan ayrılarak NeXT Inc.’i kurdu.

1989 yılında tanıtılan Macintosh Portable, 7.5 kilogramlık o döneme göre gayet iyi gözüken ağırlığı ve 12 saatlik uzun pil ömrü ile Macintosh’un masaüstü versiyonu kadar güçlü olacak şekilde tasarlandığını kanıtlıyordu. 1991 yılında Apple, Macintosh Portable’ın tanıtımından sonra PowerBook’un tanıtımını yaptı. Aynı yıl içinde, arayüze renklerin eklenmesini sağlayan ve yeni ağ becerileri elde ettiren System 7 yükseltmesi de tanıtıldı. Bu yükseltmenin en önemli özelliğiyse 2001 yılına kadar Mac OS’un mimari yapısını oluşturmasıydı.

Ürünlerin başarısı şirketin elde ettiği karın artışını da beraberinde getirdi. Apple yeni ürünler tanıtmaya ve karını yükseltmeye devam ederek iyi işler yaptı.

Apple, Macintosh modellerinin satışlarını düşüren Apple II serisinin üretim için çok maliyetli olduğunu fark etti. 1990 yılında Apple II müşterilerini Macintosh serisine çekmek amacıyla Apple, IIe Card için tek genişletme yuvası bulunan Macintosh LC’yi tanıttı. Apple, Apple IIe satışlarına 1993 yılında son verdi.

Macintosh LC’nin başarısının ardından Apple, Centris, Quadra ve Performa serilerini üretip satışa çıkardı.

1994 yılında Apple, IBM ve Motorola ile AIM birlikteliğini başlattı. Amaçları Apple yazılımını, IBM ve Motorola’nın da donanım gücünü kullanan yeni bir bilgisayar yaratmaktı. AIM birlikteliği, Microsoft’u yok edeceğini umuyordu. Aynı yıl Apple, Motorola’nın PowerPC işlemcisini içerisinde bulunduracak pek çok Apple bilgisayarından ilki olan Power Macintosh’ı tanıttı.

Steve Jobs’ın Dönüşü

steve-jobs

1997 yılının ortalarında son üç yılın en düşük hisse senedi fiyatının görülmesi ve finansal açıdan beklenmeyen kayıplar nedeniyle yönetim kurulu, CEO Gil Amelio’nun yerine Steve Jobs’ı geçici olarak CEO pozisyonuna getirdi. Jobs bu durumdan sonra şirketin ürün grubunu yeniden oluşturmaya başladı.

1998’in ağustos ayında Apple, yeni bilgisayarı iMac’i tanıttı. iMac; modern teknolojisi ve Apple’ın rakiplerine göre özgün olan tasarımı sayesinde yılın ilk yarısında yaklaşık 800 bin adet satıldı.

2001 yılından sonra Apple’ın tasarımdan sorumlu ekibi ilk kez iMac G3’te kullandıkları renkli yarı saydam plastiği gitgide terk etmeye başladı. Önce PowerBook modelin titanyum tasarımı, sonra ise iBook ve iMac modelleri ile karşımıza çıkan polikarbonat tasarımlar ile bu süreç devam etti.

2005 yılının haziran ayında gerçekleştirilen Worldwide Developers Conference’da Steve Jobs, 2006 yılından itibaren Apple’ın Intel tabanlı Mac bilgisayar üreteceğini duyurdu. 2006 yılının ocak ayında yeni MacBook Pro ve iMac, Intel’in Core Duo işlemcisini kullanan ilk Apple bilgisayarları oldu. Intel yonga setlerine geçiş sürecinde Power Mac, iBook ve PowerBook serileri üretimden kalktı; Mac Pro, MacBook ve MacBook Pro bu serilerin yerini aldı. 2009 yılının nisan ayında Apple’ın mikroçip tasarlamak için kendi mühendis ekibini kurduğu ortaya çıktı.

Apple’ın başarısı hisse senetlerine de yansıdı. 2003 yılı ile 2006 yılları arasında Apple’ın hisse seneti fiyatları 6 dolardan 80 doların üzerine çıkarak 10 kattan fazla arttı. 2006’da Apple’ın pazar payı dünyadaki lider markalardan Dell’i geçti.

2012 yılında satışa sunulan yeni iMac inanılmaz inceliğiyle dikkat çekiyordu. Bu yeni iMac’in ekran kalınlığı sadece 5 milimetreydi. Buradan sonrasında şirket yükselmeye devam etti ve Apple’ın elektronik sektöründe başı çeken marka olduğunu söylememiz yanlış olmaz.

Günümüzde Apple

Şirket Steve Jobs’ın ölümü sonrasında yeni bir yönetim kurulu oluşturarak Tim Cook’ın yönetiminde faaliyetlerine devam etmektedir. Apple günümüzde 700 milyar dolar bütçesi ile dünyanın en zengin şirketlerinden biri.

Apple’ın en iyi bilgisayar markaları listemizde 4. sırada bulunmasının sebebine geldiğimizde de 2020’nin üçüncü çeyreğindeki pazar payı dikkat çekiyor. Geçen yılın aynı döneminde 5 milyon 628 bin satış yapan şirket, bu senenin aynı döneminde ise 700 bine yakın bir artışla 6 milyon 372 bin adet sevkiyat yapmış. Bu da pazar payının %8.1’ine tekabül etmekte. Yıllık büyüme ise %13.2 gibi mükemmel bir orana sahip.

Apple’ın Öne Çıkan Modelleri

apple-m1-cipli-mac-macbook-pro-touch-bar

Şirketin en çok öne çıktığı model olan Macbook Pro’nun en yeni versiyonu olarak dikkat çekiyor. Geçtiğimiz ay tanıtılan, şirketin kendi ürettiği M1 işlemcili Macbooklar hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.Acer

En iyi bilgisayar markaları listemizin beşinci sırasında Tayvan merkezli bir şirket olan Acer bulunuyor.

en iyi bilgisayar markaları: Acer Logo

Acer, 1976’da Stan Shih, karısı Carolyn Yeh ve diğer beş kişi tarafından Multitech adıyla Hsinchu, Tayvan’da kuruldu. Şirket, on bir çalışan ve 25.000 ABD Doları sermaye ile yola çıktı. Başlangıçta, elektronik parçaların bir distribütörü ve mikroişlemci teknolojilerinin kullanımında bir danışman şirketti.

Merkezi Xizhi, New Taipei City’de bulunan şirketin ürünleri arasında masaüstü bilgisayarlar ve dizüstü bilgisayarların yanı sıra tabletler, sunucular, depolama cihazları, sanal gerçeklik cihazları, ekranlar, akıllı telefonlar ve çevre birimleri bulunur.

Acer’ı en iyi bilgisayar markaları listemizde beşinci sıraya yerleştiren neden ise bilgisayar pazarındaki pazar payının alt sıralardaki diğer şirketlerden öne çıkıyor olmasıdır. 2019’un üçüncü çeyreğinde 4 milyon 902 bin sevkiyat yapan şirket, bu sene aynı dönemde satışlarını yaklaşık 700 bin kadar arttırarak 5 milyon 638 bin sevkiyata çıkarmıştır. Bu da pazar payının %7.1’ine karşılık gelmektedir. Şirketin yıllık büyüme oranı ise %15 gibi gayet memnun edici bir değere sahip.

Acer’ın Öne Çıkan Modelleri

Şirketin Türkiye’de en çok satan modelini araştırdığımızda ise karşımıza Acer Swift SF314-42 modeli çıkıyor.

Acer Swift modeli
Acer Swift SF314-42

1.2 kg olmasıyla çok kolay taşınabilen bir bilgisayar olan cihazda, ekran olarak 14 inçlik 1920 x 1080 çözünürlüğe sahip bir ekran kullanılmış. İşlemci olarak AMD Ryzen 3 4300U kullanılan cihazda grafik kartı olarak da paylaşımlı bir grafik kartı tercih edilmiş. Modelde 8 GB RAM ve 128 GB SSD bulunmakta. Ürünün günlük işler için gayet yeterli bir ürün olduğunu söyleyebiliriz. Ürünün Linux yüklü halde satılan versiyonu hepsiburada’da 4600 TL’den satışta. Ürüne buradan ulaşabilirsiniz.

Şirketin satışta olan en güçlü bilgisayarına baktığımızda ise karşımıza Acer ConceptD 7 CN715 çıkıyor.

Acer ConceptD 7
Acer ConceptD 7 CN715

Ekran olarak 15.6 inçlik bir ekranla karşımıza çıkan bilgisayarın ekranının 4K oluşu gayet güzel bir detay. Yüksek performans elde edebileceğimiz bu bilgisayarda, işlemci olarak Intel Core i7 10750H işlemci kullanılmış. Grafik kartı olarak NVIDIA GeForce RTX 2080 kullanılan bilgisayarda 16 GB RAM kullanılmış. Bilgisayarda, dahili disk olarak 1 TB’lık SSD tercih edilmesi de güzel bir detay. Bu model, 2.1 kg  gibi donanımlarına göre hafif sayabileceğimiz ağırlığıyla ve de çok şık tasarımıyla dikkat çekiyor. Bu modelin fiyatı ise hem tasarım olarak çok şık olması hem de yüksek performans sahibi olmasıyla yüksek. Bu bilgisayarı hepsiburada’da 21.999 TL’ye buradan bulabilirsiniz.

Asus

En iyi bilgisayar markaları listemizin 6. sırasında Tayvanlı şirket Asus bulunmakta.

en iyi bilgisayar markaları: Asus Logo

Asus, 1989 yılında Tayvan’da kurulmuş olan ve merkezi Tayvan’da bulunan bir bilgisayar ve donanım üreticisi şirkettir. Dizüstü bilgisayar, anakart, cep telefonu, LCD Panel, ekran kartı gibi çeşit çeşit donanımlar üreten şirket özellikle son dönemde ürettiği dizüstü bilgisayarlarla adından çokça bahsettirmektedir.

Şirketin sloganları; şirketin amaçlarını doğrudan belli etmektedir. Asus firmasının ilk sloganı Inspiring Innovation Persistent Perfection (İlham Verici Yenilik Kalıcı Mükemmellik) iken, yeni sloganı ise In Search of Incredible (İnanılmazın Arayışında) olarak karşımıza çıkmaktadır.

Asus firmasının adı Pegasus’un kısaltmasından gelmektedir. Pegasus, Yunan mitolojisine göre bilim ve sanatın ilham kaynağı olduğuna inanılan ve kanatlı bir at olarak bilinir. Şirket bu şekilde pazara sunduğu ürünlerde kalitesinin yeniliğinin, gücünün ve yaratıcılığının üst düzeyde olduğunu isminde bu varlıktan bir kısım kullanarak sembolize etmektedir.

Asus’un en iyi bilgisayar markaları listemizin 6. sırasında bulunuyor oluşunun sebebi dünyada pazar payında 6. olmasıdır. 2019 verilerine göre pazar payının %5.5’ine sahiptir.

Asus’un Öne Çıkan Modelleri

Şirketin Türkiye’de en çok satan modeli ise Asus X515JF-BR070T olarak karşımıza çıkıyor.

Asus X515JF-BR070T
Asus X515JF-BR070T

15.6 inçlik ekrana sahip cihazın ekran çözünürlüğü ise 1366 x 768 olarak karşımıza çıkıyor ve bu bizce üzücü bir değer. Cihazda işlemci olarak Intel Core i3 1005G1 bulunan bilgisayarın RAM’i ise 4 GB. Bu değerlerle normal kullanım için yeterli olduğunu söyleyebiliriz ancak RAM’in yükseltilmesi ile cihazın daha da kullanıma uygun bir bilgisayar olacağını söyleyebiliriz. Bunun bir diğer sebebi ise dahili ekran kartının paylaşımlı olması. Cihazda bulunnan 256 GB SSD de güzel bir detay ancak daha büyük bir depolama hafızası olmasını görmek isterdik. Son olarak bu modelin fiyatına baktığımızda bizleri piyasaya göre uygun sayabileceğimiz bir fiyatla karşıladığını söyleyebiliriz. Bu ürünün Windows yüklü olarak gelen versiyonunu hepsiburada’dan 4799 TL’ye bulabilirsiniz. Ürüne ulaşmak için tıklayın.

Şirketin satışta olan en güçlü modeli ise Asus Zenbook Pro Duo UX581LV-H2013T.

Asus Zenbook Pro Duo
Asus Zenbook Pro Duo

Bu modelde 15.6 inçlik 4K UHD OLED ekranın yanı sıra bu ekranla sorunsuz şekilde çalışan tam genişlikte bir 4K Asus ScreenPAD Plus özelliğine sahiptir. Bu detayın tasarımı gerçekten kusursuz kıldığını söyleyebiliriz. Bu ScreenPad sayesinde ekran kalemi ve klavye için mükemmel ergonomi sunduğunu söyleyebiliriz.

İşlemci olarak da Intel Core i7 10750H işlemcinin yüksek performanslı harici ekran kartı olan Nvidia GeForce RTX 2060 ile mükemmel bir performans sunacağını söyleyebiliriz. Ayrıca RAM kapasitesinin 32 GB olması da performansı olumlu etkiliyor.

Tasarımıyla mükemmel bir fark yaratan bu cihazı 29.999 TL’ye hepsiburada’da bulmak mümkün. Ürüne buradan ulaşabilirsiniz.

MSI

En iyi bilgisayar markaları listemizin 7. sırasında Tayvanlı bir diğer şirket MSI bulunmakta.en iyi bilgisayar markaları: msi Logo

Micro-Star International Cooperation, yani bildiğimiz adıyla MSI, 1986 yılında Taipei’de 5 kurucu tarafından (Xu Xiang, Huang Jinqing, Lin Wentong, You Xian’neng ve Lu Qilong), toplam 17 bin üzerinde çalışan ile kurulmuştur. Merkezi yani genel müdürlüğü Taipei’de bulunmaktadır.

Kurulduktan sonraki ilk yıllarında anakart ve ekran kartı üzerinde yoğunlaşan MSI, sonrasında ürün skalasının genişliğini arttırmayı amaçlamış ve sonucunda All-in One bilgisayarlar, dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar, tabletler gibi ürünlerle ile ürün çeşitliliğini arttırmıştır.

Dünya lideri bir oyun markası olarak MSI’nın hedefi, oyun ve e-sporda en güvenilir isim olmaktır. Müşteri odaklı yeniliğe adanmış olan şirket, birinci sınıf, çok beğenilen anakartlar, grafik kartları, dizüstü bilgisayarlar ve All-in One Bilgisayarlar üretmek için kendi Ar-Ge gücünü kullanmaktadır. Ürün geliştirmede MSI, üstün performansı ve dikkat çeken tasarımlarıyla, görsel estetiği ve kişisel stili ile sektöre öncülük eden firmalar arasında bulunuyor.

MSI’ın Öne Çıkan Modelleri

MSI’ın ülkemizde en çok satılan modeline baktığımızda karşımıza MSI GF63 Thin 9SCSR-1053XTR modeli çıkıyor.

en iyi bilgisayar markaları: MSI GF63 Thin
MSI GF63 Thin 9SCSR-1053XTR

15.6 inçlik 1920×1080 çözünürlüğe sahip ekranı bulunan cihazda, işlemci olarak Intel Core i5 9300H kullanılmış. Grafik kartı olarak da Nvidia GeForce GTX 1650Ti kullanılan bilgisayarda 8 GB RAM kullanılması bizi biraz üzse de ürünün daha yüksek RAM bulunan versiyonları da mevcut. Oyuncular için gayet iyi bir performans ortaya koyacağını düşündüğümüz bu bilgisayarın fiyatı ise hepsiburada’da 8500 TL. Ürüne ulaşmak için tıklayın.

MSI’ın ülkemizde satışta bulunan en güçlü modelini araştırdığımızda ise karşımıza MSI WS75 10TM-807TR modeli çıkıyor.

MSI WS75
MSI WS75 10TM-807TR

17.3 inçlik 4K UHD LED bir ekrana sahip olan bilgisayarda işlemci olarak çok yüksek performans alabileceğiniz Intel Core i9 10980HK tercih edilmiş. Grafik kartı olarak da Nvidia Quadro RTX 5000 kullanılmış ve bu sayede şirketin kullanıcılarına mükemmel bir deneyim yaşatmak istediğini söyleyebiliriz. 32 GB RAM de performansa gayet olumlu yansıyan bir başka etmen. Depolama birimi olarak da 1 TB’lık NVMe SSD tercih edilmesi de hoş bir detay. Bu kadar iyi özelliklere sahip olan bu bilgisayarın fiyatı ise bir hayli yüksek. Bilgisayarı hepsiburada’da 48.769 TL’lik satış fiyatıyla bulabilirsiniz. Ürüne ulaşmak için tıklayın.

Monster

En iyi bilgisayar markaları listemize son olarak yerli bir marka olan Monster’ı koymayı gayet uygun gördük.

en iyi bilgisayar markaları: Monster Logo

Monster, 2000 yılında Türkiye’de kurulmuş dizüstü bilgisayar üreticisi olan bir şirkettir. Monster kelimesi İngilizce’de “Canavar” anlamına gelmektedir. Şirketin slogan olarak da kullandığı hedefi ise masaüstü bilgisayar performansına sahip taşınabilir bilgisayarlar üretmektir.

Monster firması; dizüstü bilgisayarlarını, Oyun Serisi (Gaming) ve İş İstasyonları Serisi (Workstation) olmak üzere iki kategoride değerlendirir. Monster; Intel ve Nvidia gibi uluslararası üne sahip, sektörünün liderleri olarak nitelendirilebilecek bileşen ve yazılım üreticileriyle çalışmaktadır.

Monster, isminden yola çıkarak piyasaya çıkardığı ürün modellerine Türk mitolojisinde bulunan canavar isimlerini vermektedir. Ürün modelleri arasında Semruk, Tulpar ve Abra gibi isimler bulunmaktadır.

Monster, genelde kendi sitesinden satış yaparak kullanıcıların bilgisayarlarında istediği özellikleri istediği gibi seçip kendi bilgisayarlarını oluşturmasına olanak sağlamaktadır. Ancak yine de piyasada hazır olarak sunduğu modelleri de bulunmaktadır.

Monster’ın Öne Çıkan Modelleri

Türkiye’de e-ticaret mağazalarında en çok satılan Monster modelini araştırdığımızda karşımıza Monster Abra A5 V15.6 çıkmakta.

Monster Abra A5
Monster Abra A5 V15.6

15.6 inçlik Full HD IPS bir ekranla karşımıza çıkan cihazın ekran çözünürlüğü ise 1920×1080. İşlemci olarak Intel Core i7 10750H bulunan bilgisayarda grafik kartı olarak da Nvidia GeForce GTX 1650 bulunmakta. İçerisinde 8 GB RAM bulunsa da gayet yüksek performans sergileyeceğini söyleyebileceğimiz bu bilgisayarın daha yüksek RAM kapasiteli modelleri de bulunmakta. Dahili olarak 250 GB’lık SSD bulunması da gayet güzel bir detay. İçerdiği işlemciye göre gayet uygun olduğunu düşündüğümüz bir fiyat etiketine sahip olan model, hepsiburada’da 8399 TL’ye satışta bulunuyor. Ürüne ulaşmak için tıklayın.

Şirketin ürettiği en güçlü model olarak da karşımıza Monster Semruk S7 V7.2.3 çıkıyor.

en iyi bilgisayar markaları: Monster Semruk S7
Monster Semruk S7 V7.2.3

17.3 inçlik UHD 4K ekrana sahip bilgisayarın işlemcisi ise şirketin dünyanın en güçlü ve en hızlı oyun işlemcisi olarak tanıttığı 20 MB önbellekli Intel Core i9 10900K. Grafik kartı olarak da Nvidia GeForce RTX 2080 Super bulunnan bilgisayarın tam anlamıyla bir oyun canavarı olduğunu söyleyebiliriz. İçerisinde bulunan 128 GB RAM ile performans konusunda hiçbir şüphe bırakmayan bilgisayar, 8 TB’lık devasa bir SSD depolama alanına sahip. Özelliklerini saymakla bitiremeyeceğimiz bu bilgisayarın fiyatı ise daha önce hiç duymadığımız boyutlarda. Ürün hepsiburada’da 99.999 TL’ye satışta bulunuyor. Ürüne ulaşmak için tıklayın.

En iyi bilgisayar markalarını derlediğimiz listemizin burada sonuna geliyoruz. Düşüncelerinizi, eklememizi ya da değiştirmemizi istediğiniz markaları yorumlardan bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojideki gelişmeleri yakından takip eden; insanlara teknolojiyi aktarmayı, teknolojik cihazlar önermeyi seven bir mühendis adayı.Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.