En İyi Bilgisayar Markaları – 2023

Bilgisayar sektörü, her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Bilgisayar donanımlarının gelişmesiyle birlikte günümüzde teknoloji kullanıcıları, güçlü performanslar sağlayan bilgisayarlar kullanabiliyorlar. Bu noktada yeni bir bilgisayar almaya karar veren kişiler, çok sayıdaki bilgisayar markası arasında seçim yapmakta zorlanıyorlar. Bundan dolayı en iyi bilgisayar markaları hangileri diye merak edilmektedir.

En iyi bilgisayar markaları listemizde, öne çıkan markaları derledik. Bu markaların önemli veya bilinmeyen özelliklerini sizler için inceledik. Ayrıca bu markaların ülkemizde öne çıkan modellerine de göz attık. Listemizi oluştururken küresel pazar payları dağılımına dikkat ettik. Markalarımızın çoğunu buna göre listemize aldık.

Lenovo

en iyi bilgisayar markaları: Lenovo logo

En iyi bilgisayar markaları listemizin ilk sırasında Lenovo yer alıyor. Hem globalde hem de Türkiye’de en büyük pazar payı sahibi olan Lenovo ile listeye başlıyoruz. Lenovo, Çin merkezli uluslararası pazarda teknolojik cihazların donanım üretimini yapan bir şirkettir. Şirket Legend Group adıyla 1984 yılında Pekin’de kuruldu.

1988 yılında Legend Group’a dahil olan Lenovo’nun ana merkezi Hong Kong’ta bulunmaktadır. Diğer ana iş merkezleri Pekin ve ABD’de bulunan şirketin; Pekin, Shangai, Shenzhen, Chengdu olmak üzere Çin’de 5; Morrisville, ABD’de 2; Kanagawa, Japonya’da 1 adet olmak üzere 8 araştırma merkezi bulunmaktadır. Ayrıca şirketin Çin, Hindistan, ABD ve Meksika’da üretim merkezleri de bulunmaktadır.

2005 yılında yaklaşık 1,75 milyar dolara IBM firmasının bilgisayar bölümünü satın almasıyla şirketin çehresi değişmiştir. Bu sayede Çin’de pazar lideri olan şirket, 2013 yılından beri dünyada liderliğini sürdürmekte. Şirket en yüksek satış yapan ve pazar payına sahip bilgisayar markası olarak dikkat çekiyor. 2021’in 3. çeyrek sonuçlarına göre şirketin gelirleri %62’lik bir büyüme elde etmiş. 2022 yılında açıklanan bu veriler ışığında şirketin yıllık net gelirinin 640 milyon dolar olduğu biliniyor. Fakat dördüncü çeyrek raporlarında şirketin bir önceki yıla göre büyüme yüzdesini -%6 olduğu ifade ediliyor.

2022 yılının ilk çeyreğindeki raporlar ise durumun daha da ileri gittiğini gösteriyor. Şirketin 2021 yılının ilk çeyreğinde 20 milyon 100 bin sevkiyatının 2022 yılında 18 milyona düştüğü gözüküyor. Bunun sonucunda %22,7’lik pazar payına sahip şirketin %9,2 küçüldüğü biliniyor.

Lenovo’nun Öne Çıkan Modelleri

Lenovo yalnızca günlük kullanım değil oyun ve iş istasyonu konusunda da önde gelen bilgisayar üreticileri arasında yer alıyor. Şirketin öne çıkan modellerinden birisi ise şüphesiz ThinkPad X1 Extreme Gen 4 oluyor. 16 inç boyutundaki UHD+ çözünürlüklü IPS ekran son derece canlı renkler sunuyor. Bilgisayarda yer alan işlemci ise 11. nesil Intel Core i9 vPro olarak dikkat çekiyor.

Günümüzdeki en güçlü işlemcilere 64 GB’a kadar DDR4 RAM de eşlik ediyor. Ayrıca 4 TB’a kadar depolama da üründe mevcut. 10 saate kadar pil desteğiyle piyasadaki en yüksek performansa sahip ürünler arasında yer aldığını belirtelim. Tüm bunlara ek olarak Nvidia GeForce RTX 30xx modelleri de cihaza eklenebiliyor.

Lenovo’nun ev tipi kullanım için sunduğu yüksek performanslı ürünü ise IdeaPad 3 serisinden bir bilgisayar oluyor. IdeaPad 3i 6. Nesil modeli özellikleriyle ev kullanımına uygun pek çok bilgisayarı gerisinde bırakıyor. Maksimum 17 inç boyutunda bir ekrana sahip ürünün FHD ekran çözünürlüğü bulunuyor.

Bilgisayarın donanımına baktığımızda 11. nesil Intel Core i7’ye kadar destek görmek mümkün. Aynı zamanda 16 GB’a kadar DDR4 RAM desteği de üründe yer alıyor. Bunlara ek olarak 128 GB’a kadar SSD ve 1 TB’a kadar HDD de üründe mevcut. 10 saate kadar pil ömrü de cihazın avantajları arasında bulunuyor.

Ek olarak Yoga ve Legion serileri de öne çıkan Lenovo modelleri arasında yer alıyor. Yaratıcılık temasına uygun ürünleri Yoga serisinde, oyun bilgisayarlarını ise Legion serisinde görmek mümkün. Ayrıca şirket her iki serinin altında da son derece yüksek performanslı ve başarılı bilgisayarlar sunuyor.

HP (Hewlett-Packard)

en iyi bilgisayar markaları: HP logo

En iyi bilgisayar markaları listemizin ikinci sırasında HP Yer alıyor. Küresel pazar payının en büyük sahipleri arasında olan Hewlett-Packard ile listeye devam ediyoruz. 1938’de Kaliforniya’da, William Hewlett ve David Packard adlı iki arkadaş bir garajda şirket kuruyor. Bu şirket, dünyada gerçekten önemli bir yere sahip. HP, 1982 yılına geldiğimizde HP-75C adını verdikleri modeliyle ilk el bilgisayarını satışa sundu. Cihaz yazıcılara ve kaset okuyucularına bağlanabilmesi açısından taşınabilir bilgisayarların öncülerinden olarak kabul edilir.

1983 yılında kullanıcılar ile buluşan dokunmatik ekranlı (touch-screen) bilgisayar ortaya çıktı. 1984 yılında ise ilk dizüstü bilgisayar onu takip etti. Son kullanıcıya hitap eden, ev bilgisayarları ise 1995 yılında kullanıcılar ile buluştu.

Kendini sürekli yenilikler ile geliştiren şirketin, 1938’de kurulmasına rağmen hala aynı başarıyı gösteriyor. 2021’nin dördüncü çeyreğinde dünyadaki bilgisayar pazar payının %20,3’üne sahip. Hala dünyanın önde gelen markalarından olmayı başarması takdire şayan.

Ancak Lenovo gibi HP de büyüme yüzdesinde %3’lük bir düşüşe sahip. Şirketin 2021 yılının dördüncü çeyreğinde bir önceki döneme göre yaklaşık yarım milyon düşük sevkiyat yaptığı ortaya çıkmıştır. 2022 yılının ilk çeyreğindeki verilerde ise yaklaşık 16 milyon sevkiyat yaptığı ifade edilmiştir. Bunun sonucunda %17,8’lik bir küçülme ile pazar payının %19,7’si HP şirketine aittir.

HP’nin Öne Çıkan Modelleri

HP, Türkiye’de dört farklı kategori altında bilgisayar satıyor. Bu kategoriler arasında Üst Düzey, İş, Oyun ve Creative Pros bulunuyor. Şirketin üst düzey bilgisayar serileri arsında ise dikkat çeken iki farklı seri mevcut. Spectre ve ENVY serileri HP’nin en yüksek performanslı modelleri arasında bulunuyor.

Şirket 13 inç ve 14 inç boyutlarında iki farklı Spectre x360 modeline sahip. Her iki cihaz da son derece başarılı bir ekrana ve yüksek pil ömrüne sahip. Ayrıca bilgisayarların donanımları da bir hayli üst seviye parçalara sahip. Şirket Intel Core i7 serisine ve 1 TB’a kadar SSD depolama alanlarına sahip bilgisayarlar üretiyor.

HP Spectre x360

Buna ek olarak şirketin iş dünyasına uygun modelleri için ürettiği Elite serisi de dikkat çekiyor. Elite modelleri özellikle profesyonel iş hayatında kullanıma uygun olarak belirtiliyor. Hem dizüstü hem de masaüstü bilgisayar kullanıcılarını memnun ettiklerini söylemek yanlış olmaz.

Şirketin Creative Pros ismini verdiği kategoride ise en yüksek donanıma sahip ürünler yer alıyor. Farklı endüstrilerde kullanıma uygun bu cihazlar Z serisi altında birleşiyor. Öyle ki bu bilgisayarların kullanım alanları arasında; mimarlık, sinema, veri bilimi ve daha birçok endüstri yer alıyor.

HP’nin oyuncular için ürettiği seri ise OMEN olarak ifade ediliyor. Bu seri kapsamında hem dizüstü hem de masaüstü bilgisayarlar bulmak mümkün. Aynı zamanda şirket OMEN markası altında ekran ve aksesuar üretimi de sağlıyor. Buna ek olarak şirketin Victus isimli bir oyun serisi de bulunduğunu belirtelim.

Dell

en iyi bilgisayar markaları: Dell Logo

En iyi bilgisayar markaları listemizin üçüncü sırasında Dell bulunmakta.1984 yılında Michael Dell tarafından kurulmuştur. Şirket, Lenovo ve HP’den sonra en büyük pazar payına sahip olan üçüncü şirkettir. Michael Dell şirketi kurarken 1000 dolarlık bir sermayesi vardı. Şirket birkaç satış elemanı ve Michael Dell’in tabiriyle birkaç üretim elemanından oluşuyordu. Michael Dell’in üretim elemanından kastı tabii ki birkaç tornavida kullanan kişiden başka bir şey değildi.

1984 yılında şirket, 8 MHz hızında çalışan Intel 8088 uyumlu bir işlemci içeren kendi tasarımı olan ilk bilgisayarı Turbo PC ‘yi üretti. Şirket, bu model sayesinde ilk yılında 73 milyon dolardan fazla hasılat elde etti. Haziran 1988’de, Dell Computer’ın piyasa değeri 22 Haziran’da 3,5 milyon hisseden oluşan halka arzından dolayı 30 milyon dolar artarak 80 milyon dolara çıktı.

O tornavida kullanan kişilerle başladığı yolun devamında yaşadıkları ise şirket için harika denilebilir. Dell Computer Corporation, 1992’de Fortune dergisi tarafından dünyanın en büyük 500 şirketi listesine dahil oldu. Michael Dell, bir Fortune 500 şirketinde yöneticilik yapan en genç CEO oldu.

İnişli çıkışlı olsa da şirket, dünya bilgisayar pazarındaki %17,1’lik payı ile üçüncü sırada karşımıza çıkıyor. Bir önceki yılın dördüncü çeyreğinde yaptığı sevkiyatlarla 2021 yılının aynı dönemindeki sevkiyatlarını karşılaştırdığımızda, ilk iki sıradaki firmaların aksine Dell’de bir düşüş değil artış yaşandığını gözlüyoruz.

Bir önceki yılın üçüncü çeyreğinde 15 milyon 794 bin adet sevkiyat yapan şirket, 2021 yılında ise aynı dönemde 17 milyon 195 bin satışla yüksek bir artış yakalamış. Yıllık büyüme oranına baktığımızda ise %8,9’luk bir büyüme yakaladığını görmek mümkün. 2022 yılının ilk çeyreğinde ise 13 milyon 700 bin sevkiyat ve %6.1’lik bir büyümeye sahip.

Dell’in Öne Çıkan Modelleri

Birçok bilgisayar markası gibi Dell de ev ve iş kullanımı için ayrı modeller üretmekte. Aynı zamanda şirket dizüstü ve masaüstü bilgisayarlarına ek olarak iş istasyonu ürünleri de üretiyor. Şirketin günlük ve ofis kullanımı için ürettiği bilgisayarlar arasında ise Inspiron ve XPS serisi yer alıyor.

Bunun haricinde Precision serisi ile profesyonel kullanıma uygun bilgisayarlar ürettiğini söylemek mümkün. Ayrıca bu seri iş istasyonu kapsamında da ele alınıyor. Bunun haricinde G serisi ve Alienware serisi altında oyun bilgisayarları da ürettiğin belirtmekte fayda var.

Şirketin en güçlü bilgisayarı ise şüphesi Precision serisinde mevcut. 11. nesil Intel Core serisi ve Intel Xeon serisinden işlemcilere sahip bu seride 128 GB’a kadar yükselen bir bellek bulmak mümkün. Aynı zamanda bilgisayarların ekran boyutu 17 inçe kadar çıkıyor.

Son derece güçlü bellek ve işlemcilere ek olarak şirket yüksek kaliteli GPU modellerinden de bilgisayarında faydalanıyor. Ayrıca SSD depolama kullanan ürünlerin fazlasıyla hızlı ve yeterli depolama alanlarına sahip olduğunu da belirtmek yanlış olmayacaktır.

Apple

en iyi bilgisayar markaları: Apple Logo

En iyi bilgisayar markaları listemizin dördüncü sırasında Apple bulunmakta. Tarihler 1 Nisan 1976’yı gösterdiğinde Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ronald Wayne tarafından Apple şirketi; Apple I kişisel bilgisayar kitini satmak amacıyla kuruldu. Apple I; günümüzdeki bilgisayar tabirinden daha basit şekilde anakart olarak satılmaktaydı. Temmuz 1976’da Apple I satışa çıktı.

16 Nisan 1977’de Apple II, West Coast Computer Faire’de tanıtıldı. Apple II, VisiCalc hesap tablosu programı ile iş dünyasının ilk killer app (tüketicilerin uygulamayı çalıştırmak için donanımı satın almalarını gerektiren bir pazarlama tekniği) masaüstü platformu olmuştur. VisiCalc, ofiste de kullanılabilecek olduğundan evinde kullanan kullanıcılarına bilgisayar satın alma konusunda fazladan bir sebep vererek Apple II için bir pazar oluşturdu.

steve-wozniakin-apple-ii-prototipi

1970’li yılların sonlarına geldiğimizde Apple’da, bilgisayar tasarımı ve üretim hattı konularında çalışan kişiler bulunmaktaydı. Mayıs 1980’de IBM ve Microsoft ile rekabet etmek amacıyla Apple III tanıtıldı.

Steve Jobs ve Jef Raskin’in de içinde bulunduğu Apple temsilcilerinden oluşan bir heyet 1979 yılının aralık ayında Xerox Alto’yu görmek amacıyla Xerox PARC’ı ziyaret etti. Jobs, bu gezi sayesinde gelecekteki bilgisayarların tümünde grafiksel kullanıcı arayüzü (GUI) kullanılacağının farkına vardı ve Apple’ın sıradaki projesi olan Lisa için GUI geliştirilmesinin gerekli olduğunu düşündü.

Apple’ın bir nevi iki gruba ayrıldığını söyleyebileceğimiz Lisa ve Macintosh projeleri arasında ekipler tarafından hangi ürünün daha önce piyasaya çıkacağına dair bir yarış başladı. Yarışı 1983 yılında Lisa ekibi kazandı ve halk için satışa sunulan grafiksel kullanıcı arayüzüne sahip ilk bilgisayar Lisa oldu. Ama yüksek fiyatı ve yetersiz miktardaki yazılımı nedeniyle başarılı olamadı.

Apple’ın Yükselişi

1984 yılında Apple Macintosh’u piyasaya sürdü ve 1,5 milyon dolar bütçeli ünlü “1984” televizyon reklamı ile tanıtımı yapıldı. Reklam 22 Ocak 1984’te Super Bowl’da yayımlandı. Bu olay günümüzde Apple’ın başarısı için bir dönüm noktası olarak değerlendirilmektedir.

Macintosh’un satışları başlangıçta Apple’ın istediği gibiydi fakat yüksek fiyatı ve az sayıdaki yazılımı nedeniyle sonraki satışlar daha iyi olmadı. Macintosh’un talihi uygun fiyatla satışa sunulan PostScript lazer yazıcı ve PageMaker ile döndü. 1985 yılına gelindiğinde Steve Jobs’ın yönetim yetkileri elinden alındı. Aynı yıl Jobs Apple’dan ayrılarak NeXT Inc.’i kurdu.

1989 yılında tanıtılan Macintosh Portable, 7.5 kilogramlık o döneme göre gayet iyi gözüken ağırlığı ve 12 saatlik uzun pil ömrü ile Macintosh’un masaüstü versiyonu kadar güçlü olacak şekilde tasarlandığını kanıtlıyordu. 1991 yılında Apple, Macintosh Portable’ın tanıtımından sonra PowerBook’un tanıtımını yaptı. Aynı yıl içinde, arayüze renklerin eklenmesini sağlayan ve yeni ağ becerileri elde ettiren System 7 yükseltmesi de tanıtıldı. Bu yükseltmenin en önemli özelliğiyse 2001 yılına kadar Mac OS’un mimari yapısını oluşturmasıydı.

Ürünlerin başarısı şirketin elde ettiği karın artışını da beraberinde getirdi. Apple yeni ürünler tanıtmaya ve karını yükseltmeye devam ederek iyi işler yaptı.

Apple, Macintosh modellerinin satışlarını düşüren Apple II serisinin üretim için çok maliyetli olduğunu fark etti. 1990 yılında Apple II müşterilerini Macintosh serisine çekmek amacıyla Apple, IIe Card için tek genişletme yuvası bulunan Macintosh LC’yi tanıttı. Apple, Apple IIe satışlarına 1993 yılında son verdi. Macintosh LC’nin başarısının ardından Apple, Centris, Quadra ve Performa serilerini üretip satışa çıkardı.

1994 yılında Apple, IBM ve Motorola ile AIM birlikteliğini başlattı. Amaçları Apple yazılımını, IBM ve Motorola’nın da donanım gücünü kullanan yeni bir bilgisayar yaratmaktı. AIM birlikteliği, Microsoft’u yok edeceğini umuyordu. Aynı yıl Apple, Motorola’nın PowerPC işlemcisini içerisinde bulunduracak pek çok Apple bilgisayarından ilki olan Power Macintosh’ı tanıttı.

Steve Jobs’ın Dönüşü

steve-jobs

1997 yılının ortalarında son üç yılın en düşük hisse senedi fiyatının görülmesi ve finansal açıdan beklenmeyen kayıplar nedeniyle yönetim kurulu, CEO Gil Amelio’nun yerine Steve Jobs’ı geçici olarak CEO pozisyonuna getirdi. Jobs bu durumdan sonra şirketin ürün grubunu yeniden oluşturmaya başladı.

1998’in Ağustos ayında Apple, yeni bilgisayarı iMac’i tanıttı. iMac; modern teknolojisi ve Apple’ın rakiplerine göre özgün olan tasarımı sayesinde yılın ilk yarısında yaklaşık 800 bin adet satıldı. 2001 yılından sonra Apple’ın tasarımdan sorumlu ekibi ilk kez iMac G3’te kullandıkları renkli yarı saydam plastiği gitgide terk etmeye başladı. Önce PowerBook modelin titanyum tasarımı, sonra ise iBook ve iMac modelleri ile karşımıza çıkan polikarbonat tasarımlar ile bu süreç devam etti.

2005 yılının haziran ayında gerçekleştirilen Worldwide Developers Conference’da Steve Jobs, 2006 yılından itibaren Apple’ın Intel tabanlı Mac bilgisayar üreteceğini duyurdu. 2006 yılının ocak ayında yeni MacBook Pro ve iMac, Intel’in Core Duo işlemcisini kullanan ilk Apple bilgisayarları oldu.

Intel yonga setlerine geçiş sürecinde Power Mac, iBook ve PowerBook serileri üretimden kalktı; Mac Pro, MacBook ve MacBook Pro bu serilerin yerini aldı. 2009 yılının nisan ayında Apple’ın mikroçip tasarlamak için kendi mühendis ekibini kurduğu ortaya çıktı.

Apple’ın başarısı hisse senetlerine de yansıdı. 2003 yılı ile 2006 yılları arasında Apple’ın hisse seneti fiyatları 6 dolardan 80 doların üzerine çıkarak 10 kattan fazla arttı. 2006’da Apple’ın pazar payı dünyadaki lider markalardan Dell’i geçti.

2012 yılında piyasada yer alan iMac inanılmaz inceliğiyle dikkat çekti. Bu yeni iMac’in ekran kalınlığı sadece 5 milimetreydi. Buradan sonrasında şirket yükselmeye devam etti ve Apple’ın elektronik sektöründe başı çeken marka olduğunu söylememiz yanlış olmaz.

Günümüzde Apple

Şirket Steve Jobs’ın ölümü sonrasında yeni bir yönetim kurulu oluşturarak Tim Cook’ın yönetiminde faaliyetlerine devam etmektedir. Apple günümüzde 700 milyar dolar bütçesi ile dünyanın en zengin şirketlerinden biri. Apple’ın en iyi bilgisayar markaları listemizde 4. sırada bulunmasının sebebine geldiğimizde de 2021’in dördüncü çeyreğindeki pazar payı dikkat çekiyor. Bir önceki yılın aynı döneminde 7 milyon 163 bin satış yapan şirket, bu senenin aynı döneminde ise 700 bine yakın bir artışla 7 milyon 810 bin adet sevkiyat yapmış. Bu da pazar payının %8,5’ine tekabül etmekte. Yıllık büyüme ise %9 gibi mükemmel bir orana sahip.

2022 yılının ilk çeyreğinde ise 7 milyon 200 bin sevkiyat ile pazar payının %8,9’unun Apple şirketine ait olduğu ifade ediliyor. Şirketin yıllık büyümesi ise %4,3 olarak belirtiliyor. Apple’ın diğer üreticilere göre daha düşük pazar payına sahip olduğunu görmek mümkün.

Şirketin burada dikkat çeken yönü ise ürettiği yeni MacBook modelleri oluyor. M1 Max, M1 Pro ve M1 işlemcili laptop modelleriyle adından fazlasıyla söz ettiren Aple, bunun üzerine M2 serisini de geliştirdi. Şirket, M2 serisinde ürettiği işlemcilerle M1 işlemcilere göre kullanıcılarına daha yüksek performanslı laptoplar sağladı.

Şirket her ne kadar bilgisayar üretiminde düşük pazar payına sahip olsa da birden çok kategoride ürün ürettiğini unutmamak gerekir. Apple’ın en başarılı ürün kategorilerinden birisi şüphesiz telefonlardır. Şirket iPhone modelleri ile her sene zirveye göz diken telefon üreticileri arasında yer almaktadır.

Acer

en iyi bilgisayar markaları: Acer Logo

En iyi bilgisayar markaları listemizin beşinci sırasında Tayvan merkezli bir şirket olan Acer yer alıyor. Acer, 1976’da Stan Shih, karısı Carolyn Yeh ve diğer beş kişi tarafından Multitech adıyla Hsinchu, Tayvan’da kuruldu. Şirket, on bir çalışan ve 25.000 ABD doları sermaye ile yola çıktı. Başlangıçta, elektronik parçaların bir distribütörü ve mikroişlemci teknolojilerinin kullanımında bir danışman şirketti.

Merkezi Xizhi, New Taipei City’de bulunan şirketin ürünleri arasında masaüstü ve dizüstü bilgisayarların yanı sıra; tabletler, sunucular, depolama cihazları, sanal gerçeklik cihazları, ekranlar, akıllı telefonlar ve çevre birimleri mevcut.

Acer’ı en iyi bilgisayar markaları listemizde beşinci sıraya yerleştiren neden ise bilgisayar pazarındaki pazar payının alt sıralardaki diğer şirketlerden öne çıkıyor olmasıdır. 2021 yılının dördüncü çeyreğinde 6 milyon 582 bin sevkiyat yapan şirket, bir önceki senenin aynı dönemine kıyasla yaklaşık 400 bin daha fazla ürün satmıştır. Bu da pazar payının %7,2’sine karşılık gelmektedir. Şirketin yıllık büyüme oranı ise %6,7 gibi gayet memnun edici bir değere sahiptir.

Ancak 2022 yılının ilk çeyreğinde ortaya çıkan veriler durumun biraz değiştiğini göstermektedir. Acer ve Asus’un beşinci sıra için mücadele verdiği son verilerde ortaya çıkmıştır. Acer 2022 yılının ilk çeyreğinde 5 milyon 400 bin sevkiyat gerçekleştirmiş ve %5,9’luk bir küçülmeyle pazar payının %6,8’ine sahip olmuştur. Gelecek dönemlerde Acer ile Asus arasındaki rekabetin nasıl seyredeceği merak konusu.

Acer’ın Öne Çıkan Modelleri

Acer Türkiye’de aktif bir şekilde satış yapan oldukça popüler bir bilgisayar markası olarak dikkat çekiyor. Aynı zamanda birden çok seride bilgisayar üreten Acer ülkemizde en çok satış yapan markalar arasında yer alıyor. Şirketin öne çıkan serileri arasında ise Aspire, Swift ve Nitro serileri mevcut.

Şık bir tasarım ile günlük kullanım için üretilen Swift serisi farklı modeller ile kullanıcıların beğenisine sunuluyor. Üstelik dileyen kullanıcılar AMD ya da Intel donanım parçaları arasında tercih yapabiliyor. Böylece kullanıcılara geniş bir tercih imkanı verdiğini de belirtmek gerek.

Acer Aspire 3 A315-56-35S9

Şirketin Aspire serisi altında ürettiği bilgisayarlar ise günlük kullanımdan profesyonele kullanıma kadar çeşitlilik gösteriyor. Aspire 3, Aspire 5 ve Aspire 7 modelleri ile her kullanıcıya hitap etmeye çalışan Acer, bu seride 32 GB’a kadar RAM desteği ve 2 TB’a kadar SSD desteği sağlıyor.

Şirketin oyuncular için ürettiği Nitro serisi ise hem tasarımı hem de özellikleriyle oyun performansını maksimuma çıkarmayı hedefliyor. Şirket bu seride de AMD ve Intel donanım parçalarını farklı kullanıcılar için sağlıyor. Ayrıca Nvidia GeForce RTX 30xx serisi ekran kartlarının da bilgisayarlarda bulunduğu ifade ediliyor.

Asus

en iyi bilgisayar markaları: Asus Logo

En iyi bilgisayar markaları listemizin 6. sırasında Tayvanlı şirket Asus bulunmakta. Asus, 1989 yılında Tayvan’da kurulmuştur. Merkezi Tayvan’da bulunan bir bilgisayar ve donanım üreticisi şirkettir. Dizüstü bilgisayar, anakart, cep telefonu, LCD Panel, ekran kartı gibi çeşit çeşit donanımlar üretmektedir. İirket özellikle son dönemde ürettiği dizüstü bilgisayarlarla adından çokça bahsettirmektedir.

Şirketin sloganları; şirketin amaçlarını doğrudan belli etmektedir. Asus firmasının ilk sloganı Inspiring Innovation Persistent Perfection (İlham Verici Yenilik Kalıcı Mükemmellik); yeni sloganı ise In Search of Incredible (İnanılmazın Arayışında) olarak karşımıza çıkmaktadır.

Asus firmasının adı Pegasus’un kısaltmasından gelmektedir. Pegasus, Yunan mitolojisine göre bilim ve sanatın ilham kaynağı olduğuna inanılan ve kanatlı bir attır. Şirket bu şekilde pazara sunduğu ürünlerde kalitesinin yeniliğinin, gücünün ve yaratıcılığının üst düzeyde olduğunu isminde bu varlıktan bir kısım kullanarak sembolize etmektedir.

Asus en iyi bilgisayar markaları listemizin 6. sırasında bulunmaktadır. Bunun sebebi dünyada pazar payında 6. olmasıdır. Ancak son veriler bu durumun değişmekte olduğunun habercisi olarak yorumlanmaktadır. Çünkü 2022 yılının ilk çeyreğinde açıklana verilere göre Asus’un pazar payı %6,9 olarak belirtilmektedir.

Şirket %17,7’lik devasa bir büyüme gerçekleştirmiş ve listede beşinci sıraya göz diktiğini göstermiştir. Şirketin bu büyümeyi sürdürmesi halinde Acer’ın yerine beşinci sıraya geçeceği aşikar. Fakat bunu gelecek dönemlerdeki raporlar ile öğreneceğiz.

Asus’un Öne Çıkan Modelleri

Listemizdeki diğer markalar gibi Asus da dizüstü ve masaüstü bilgisayar üretiminde aktif rol almaktadır. Şirketin birden çok ürettiği bilgisayar serisi bulunduğunu da belirtelim. Öne çıkan seriler ve modeller arasında ise Zenbook, Vivobook, ASUS Desktop ve ProArt Studio Book serileri yer alıyor.

Aynı zamanda şirketin oyuncular için ürettiği Republic of Gamers markasını da değinmek gerekli. Şirket ROG serisi kapsamında oldukça güçlü bilgisayar modelleri ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca şirketin bu markada farklı aksesuarlar ve ürünler de sunduğunu belirtelim.

asus-ROG-Strix-Scar

Şirketin en güçlü modellerinden birisi ise ROG Strix Scar 17. Bu model donanım anlamında son derece dolu bir bilgisayar olarak karşımıza çıkıyor. Cihazın içerisinde maksimum 64 GB RAM desteği ve 2 TB SSD depolama yer alıyor. Aynı zamanda AMD Ryzen 9 5900HX işlemci de cihazda kendini gösteriyor. Buna ek olarak Nvidia GeForce RTX 3080 model bir ekran kartı ile yüksek performans sağlayan cihaz Asus’un öne çıkan modelleri arasında yer alıyor.

MSI

en iyi bilgisayar markaları: msi Logo

En iyi bilgisayar markaları listemizin 7. sırasında Tayvanlı bir diğer şirket MSI bulunmakta. Micro-Star International Cooperation, yani bildiğimiz adıyla MSI, 1986 yılında Taipei’de 5 kurucu tarafından (Xu Xiang, Huang Jinqing, Lin Wentong, You Xian’neng ve Lu Qilong), toplam 17 bin üzerinde çalışan ile kurulmuştur. Merkezi yani genel müdürlüğü Taipei’de bulunmaktadır.

Şirket kurulduktan sonraki ilk yıllarında anakart ve ekran kartı üzerinde yoğunlaşıyor. Sonrasında ürün skalasının genişliğini arttırmayı amaçlıyor. Sonucunda All-in One bilgisayarlar, dizüstü ve masaüstü bilgisayarlar, tabletler gibi ürünlerle ile ürün çeşitliliğini artırıyor.

Dünya lideri bir oyun markası olarak MSI’nın hedefi, oyun ve e-sporda en güvenilir isim olmaktır. Müşteri odaklı yeniliğe adanmış olan şirket birinci sınıf, çok beğenilen; anakartlar, grafik kartları, dizüstü bilgisayarlar ve All-in One bilgisayarlar üretmek için kendi Ar-Ge gücünü kullanmaktadır. Ürün geliştirmede MSI, üstün performansı ve dikkat çeken tasarımlarıyla, görsel estetiği ve kişisel stili ile sektöre öncülük eden firmalar arasında bulunuyor.

MSI’ın Öne Çıkan Modelleri

Dünyanın en önemli PC üreticileri arasında yer alan MSI’ın pek çok bilgisayar serisi bulunmaktadır. Üstelik şirket iş, içerik üretimi ve oyun gibi farklı alanlarda bilgisayarlar üretmektedir. Şirketin iş istasyonlarında; yüksek çözünürlüklü ekranlar, yüksek bellek kapasitesi ve depolama alanı gibi unsurlar görmek mümkün. Aynı zamanda Nvidia RTX serisi ekran kartları ve Intel işlemciler MSI’ın iş istasyonlarında yer alıyor.

Şirketin içerik üreticileri için geliştirdiği Creator serisinde ise öne çıkan modellerden birisi Z17 oluyor. 17 inç boyutunda QHD+ ekrana sahip bu model 165 Hz ekran yenileme hızı ile dikkat çekiyor. Ürünün bellek kapasitesine baktığımızda 64 GB DDR5 RAM bizleri karşılıyor. Ayrıca 2 TB SSD depolama da üründe yer alıyor.

MSI bu cihazda 12. nesil Intel Core i9 işlemci kullanmayı tercih ediyor. Ayrıca Nvidia GeForce RTX 3080 Ti ekran kartı da MSI Creator Z17’de yer alıyor. Bu ekran kartının 16 GB VRAM’i bulunduğunu da belirtelim. Şirketin bilgisayar tasarımları da son derece başarılı olmasıyla dikkat çekiyor. Daha birçok özelliği bulunan Creator Z17 modeli şirketin en iyi bilgisayarları arasında yer alıyor.

Razer

Razer

Razer, oyuncu bilgisayarı ve oyuncu ekipmanları konusunda uzmanlaşmış bir markadır. 1998 yılında Singapur’da kurulan Razer, dünya çapında bir oyuncu topluluğuyla popülerlik kazanmıştır. Şirketin amacı, oyuncuların ihtiyaçlarına yönelik yüksek performanslı ürünler sunmaktır.

Razer, bilgisayar oyunları için özelleştirilen bilgisayarların yanı sıra oyun ekipmanları üretiyor. Markanın ürün yelpazesi oldukça geniştir. Bu doğrultuda şirket klavye, fare ve kulaklık başta olmak üzere çok çeşitli alanlarda üretim yapıyor. Bu ürünler, oyuncuların rekabetçi avantaj elde etmelerini ve oyun deneyimini iyileştirmelerini sağlamak amacıyla tasarlanmıştır.

Razer ürünleri, kalite, dayanıklılık ve estetik açıdan dikkat çekicidir. Şık ve modern tasarımlarıyla öne çıkarlar. Ürünler, oyuncuların ihtiyaçlarına uygun olarak geliştirilen yenilikçi özellikler ve teknolojilerle donatılmıştır. Razer ayrıca oyun yazılımları ve platformları da sunmaktadır. Bu doğrultuda Razer Cortex adlı yazılım, oyuncuların sistem performansını optimize etmelerini sağlıyor. Yazılım, oyuncuların oyunlarını daha verimli bir şekilde oynamalarına yardımcı oluyor. Bunun yanı sıra Razer Synapse ise oyuncu ekipmanlarının özelleştirilmesini sağlar.

Razer, dünya genelindeki büyük oyun etkinliklerine sponsor olmakta ve profesyonel e-spor takımlarıyla işbirliği yapmaktadır. Oyuncular arasında büyük bir hayran kitlesi olan marka, inovasyon ve kalite odaklı yaklaşımıyla sektördeki lider konumunu sürdürmektedir.

Monster

en iyi bilgisayar markaları: Monster Logo

En iyi bilgisayar markaları listemize son olarak yerli bir marka olan Monster’ı koymayı gayet uygun gördük. Monster, 2000 yılında Türkiye’de kurulan ve dizüstü bilgisayar üreticisi olan bir şirkettir. Monster kelimesi İngilizce’de “Canavar” anlamına gelmektedir. Şirketin slogan olarak da kullandığı hedefi ise masaüstü bilgisayar performansına sahip taşınabilir bilgisayarlar üretmektir. Şirketin kurucusu ise İlhan Yılmaz’dır.

Monster firması; dizüstü bilgisayarlarını, oyun serisi (Gaming) ve iş istasyonları serisi (Workstation) olmak üzere iki kategoride değerlendirir. Monster; Intel ve NVIDIA gibi uluslararası üne sahip, sektörünün liderleri olarak nitelendirilebilecek bileşen ve yazılım üreticileriyle çalışmaktadır. Bunun yanı sıra Monster, isminden yola çıkarak piyasaya çıkardığı ürün modellerine Türk mitolojisinde bulunan canavar isimlerini vermektedir. Ürün modelleri arasında Semruk, Tulpar ve Abra gibi isimler bulunmaktadır.

Monster, genelde kendi sitesinden satış yapmaktadır. Kullanıcıların bilgisayarlarında istediği özellikleri istediği gibi seçip kendi bilgisayarlarını oluşturmasına olanak sağlamaktadır. Ancak yine de piyasada hazır olarak sunduğu modelleri de bulunmaktadır.

Monster’ın Öne Çıkan Modelleri

Monster, stoklarını sürekli yenileyen ve en güncel donanım parçaları ile bilgisayar üreten bir şirkettir. Şirketin halihazırda oyun, günlük kullanım ve iş için sunulan farklı serileri bulunmaktadır. Şu anda satışta olan en güçlü bilgisayarı ise Markut M7 V5.1 olarak ifade edilmektedir.

17,3 inç boyutunda FHD bir ekrana sahip bilgisayarın 144 Hz ekran yenileme hızı bulunmaktadır. IPS panel bu ekranda 3 ms tepki süresi bulunduğunu da belirtelim. Cihazın işlemcisi ise 11. nesil Intel Core i9 olarak dikkat çekmektedir. Bu işlemcinin yanı sıra 32 GB DDR4 RAM de üründe bulunmaktadır. Ayrıca 1 TB SSD depolama ile ürünün performansı da yükselmektedir.

Monster’ın bu iş istasyonunda kullanmak için tercih ettiği ekran kartı Nvidia RTX A3000 oluyor. Üstelik iş istasyonları için ideal kullanım sağlayan bu ekran kartı 6 GB VRAM’e de sahiptir. Ayrıca 99,9 Wh pil gücüne sahip ürün yüksek performans göstermektedir. Şirketin çoğu ürününde olduğu gibi fiyat/performans açısından başarılı bir ürün olduğunu da belirtmek gerek.

Monster-Markut-M7-V5.1

En İyi Bilgisayar Markaları: Değerlendirme

En iyi bilgisayar markalarını derlediğimiz listemizin burada sonuna geliyoruz. Bu içeriğimizde küresel pazarda ve Türkiye’de en başarılı bilgisayar markalarını bir araya topladık. Pazar payları ve popülerlik ölçütleriyle hazırladığımız listede en iyi markalara yer vermeye çalıştık.

Listemizde değindiğimiz markalar arasında Lenovo, HP gibi uzun yıllardır üretim yapan şirketler yer alıyor. Ayrıca MSI ve ASUS gibi farklı alanlarda da bilgisayar parçası üreten şirketler listede bulunuyor. Üstelik Apple gibi teknolojiye yön veren bir şirket de en iyi bilgisayar markaları arasında yer alıyor. Buna ek olarak Türkiye’den çıkan Monster’a da listemizde yer vermeyi ihmal etmedik. Sizler de hazırlamış olduğumuz listemize göz atarak en iyi bilgisayar markaları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.