En İyi Kameralı Telefon: DXOMARK Sıralaması – 2022

Telefon kameranızın sadece sahip olduğu lens türü değil; kaç lensi olduğu, düşük ışıkta nasıl çalıştığı ve kaç megapiksel olduğu gibi birçok etken tercihinizi değiştirebilir. Ayrıca bu etkenler kafanızı karıştırabilir. Bu yüzden sizler için en iyi kameralı telefon listemizi hazırladık.Piyasaya yeni çıkan akıllı telefonların kameraları, sahip oldukları özellikler ile teknolojinin sınırlarını zorluyor! İyi bir kameraya sahip bir telefon ararken dikkat edilmesi gereken birçok şey bulunuyor.

Biz de listemizde son derece güvenilir bir kaynak olan DXOMARK sıralamasından faydalandık. Ayrıca, bonus listemizle sıralama dışındaki birkaç modeli daha önerdik.

En İyi Kameralı Telefon – DXOMARK Sıralaması

Listemizdeki kameralı telefonların, gerçek kameralara göre en önemli avantajı; karşılaştırıldıklarında oldukça küçük olmalarıdır. Çünkü en iyi kompakt kameralar bile boyutlarıyla taşınmayı zorlaştırabiliyor. İşte profesyonel bir kamerayla rekabet edebilecek kalitede kameraya sahip telefonlar!

1) Google Pixel 7 Pro

google-pixel-7-pro

Listemizin ilk sırasında yer alan Google Pixel 7 Pro, Honor Magic4 Ultimate modeliyle aynı puana sahip. Ancak cihazın genel anlamda daha başarılı olduğunu söylemek mümkün. Tabii ki en başarılı olduğu konulardan birisi de kamera olarak dikkat çekiyor.

Ana kamera olarak 50 MP geniş açılı bir lense sahip Google Pixel 7 Pro. Buna ek olarak 48 MP çözünürlüğünde bir tele lens de cihazda yer alıyor. Ayrıca 12 MP çözünürlüğe sahip bir ultra geniş açılı kamerasının da bulunduğunu belirtelim.

Buna ek olarak 6.7 inç boyutunda OLED bir ekranı bulunuyor. 1440 x 3120 piksel çözünürlüğe sahip bu ekranın yenileme hızı ise 120 Hz olarak ifade ediliyor. 12 GB belleğe sahip Google Tensor G2 çip seti de cihazda yer alıyor. Ülkemizde satışı bulunmayan bu ürünün DXOMARK puanı ise 147 olarak ifade ediliyor.

2) Honor Magic4 Ultimate

honor-magic4-ultimate

Honor tarafından geliştirilen Magic4 Ultimate modeli, en iyi kameralı telefon listemizin ilk sıralarına yerleşmeye hak kazanıyor. Honor’ın ortaya çıkardığı mükemmel bir kameraya sahip olan cihaz en yakın rakibi Huawei P50 Pro’nun bir puan önüne geçmeyi başarıyor.

Cihazın arka yüzünde 50 MP çözünürlüğe sahip bir ana kamera yer alıyor. Bu ana kameraya ek olarak 64 MP çözünürlüğe ve f/2.2 diyafram açıklığına sahip ultra geniş açılı bir kamera da cihazda mevcut. Ayrıca 64 MP çözünürlüğe sahip bir tele kamera da üründe bulunuyor. Üstelik 50 MP çözünürlüğe sahip bir “Spectrum Enhanced” kamera ile de kullanıcılarına en iyi kamera deneyimini yaşattığını söylemek mümkün.

Cihazın kamerası haricindeki özellikleri oldukça göz doldurucu. Snapdragon 8 Gen 1 çip seti, 120Hz OLED ekran, 5G desteği, 12 GB RAM ve 512 GB depolama alanı gibi özellikler ile günümüzün en başarılı telefonları arasında olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Ürünün kamera için aldığı puan ise 147 olarak ifade ediliyor. Henüz ülkemizde satışının olmadığını da belirtelim.

3) iPhone 14 Pro Max

iphone-14-pro-max

En iyi kameralı telefon listemizde yer alan bir başka marka ise Apple oluyor. En güncel iPhone serisi olan iPhone 14 modelleri de en iyi kameralı telefonlar arasında yer almaya hak kazanıyor. Tabii ki Pro serisi cihazların ayrı bir klasmanda olduğunu da belirtmek gerek.

Apple bu sene ana kamera olarak 48 MP çözünürlüğe sahip bir geniş açılı lens tercihinde bulunuyor. Buna ek olarak 12 MP ultra geniş açı ve 12 MP tele kamera da cihazda mevcut. Apple’ın klasik kamera kurulumu da bu anlamda değişiklik gösteriyor.

6.7 inç boyutunda bir ekrana sahip olan telefonda A16 Bionic çip set yer alıyor. 6 GB bellek ile sunulan modelin ekran teknolojisi ise OLED olarak belirtiliyor. Ayrıca 120 Hz yenileme hızı desteği de üründe mevcut. DXOMARK puanı ise 146 olarak belirtiliyor.

4) iPhone 14 Pro

iphone 14 pro

Apple tarafından tanıtılan bir diğer model ise iPhone 14 Pro oluyor. Bu cihazın iPhone 14 Pro Max modeliyle bir hayli benzediğini de belirtmek gerek. Bu nedenle ürünlerin arasında kayda değer en büyük farklılığın ekran boyutu olduğunu belirtelim.

Daha önce de belirttiğimiz gibi iPhone 14 Pro modelinde 48 MP çözünürlüğe sahip bir ana kamera yer alıyor. Bunun yanında 12 MP çözünürlüğe sahip bir ultra geniş açılı lensin de varlığından bahsetmek mümkün. Ayrıca 12 MP tele kamera da cihazda bulunuyor.

6.1 inç boyutunda bir ekrana sahip olan iPhone 14 Pro, 120 Hz ekran yenileme hızıyla dikkat çekiyor. Ayrıca OLED ekran teknolojisi de cihazda yer alıyor. Çip seti olarak ise Apple A16 Bionic tercihini görmek mümkün. Cihazın belleği ise 6 GB olarak ifade ediliyor. iPhone 14 Pro modeli de 146 puanla listede yer alıyor.

5) Huawei P50 Pro

huawei-p50-pro
Huawei P50 Pro

Huawei, en son tanıttığı cihazı P50 Pro ile DXOMARK sıralamasını karıştırdı ve listenin beşinci sırasına yerleşti. En yakın rakibi Xiaomi Mi 11 Ultra’dan 1 puan daha fazla alan P50 Pro’nun puanı 143.

Cihazın arka tarafında bizleri karşılayan ana kamera 50 MP çözünürlüğe sahip. Buna ek olarak 64 MP çözünürlüklü bir telefoto kamera da cihazda yer alıyor. Ayrıca, 40 MP çözünürlüklü bir mono kamera ve 13 MP ultra geniş açılı kamera da bu cihazın donanımında mevcut. Huawei tarafından toplanan bu harika kamera şimdiden listenin zirvelerine oturdu.

6) Xiaomi Mi 11 Ultra

Xiaomi Mi 11 Ultra
Xiaomi Mi 11 Ultra

Xiaomi Mi 11 Ultra çarpıcı tasarımı ve mükemmel kamerasıyla en iyi kameralı telefon önerileri listemizin üçüncü sırasında yer alıyor. Bu model, multispektral renk sıcaklığı ve ToF sensörü ile mükemmel görüntüler yakalamanızı sağlıyor.

Mi 11 Ultra, 50 megapiksel birincil kameraya sahip. Ayrıca 48 megapiksel ultra geniş ve telefoto kameraları ile cihaz, fotoğraf ve ve video çekimi için mükemmel bir seçenek.

Mi 11 Ultra, daha yüksek kontrasta sahip alanlar için kademeli HDR modunu kullanıyor. Fotoğraflarda hızlı ve doğru otomatik odaklama sağlayan kamera, video çekiminde de sorunsuz bir süreç sağlıyor.

Modelin kamerasının dinamik aralığı sayesinde her tür ortamdaki çekimlerinizde çok iyi sonuçlar alacaksınız. 

Henüz yeni piyasaya çıkan modelin Türkiye’de satışı başlamamış olsa da şu andaki fiyatı 1200 dolar. DXOMARK puanı ise 141.

7) Apple iPhone 13 Pro Max

AnTuTu Puanı yüksek telefonlar - iphone 13 pro max

En iyi kameralı telefon listesinin 7. sırasında yer alan model ise iPhone 13 serisinin en donanımlı cihaz oluyor. Cihazın genel özellikleri piyasadaki en iyi telefonlardan birisi olduğunu kanıtlıyor. iPhone serisine eklenen yeni 120Hz ekran yenileme hızı ve 1 TB depolama alanı seçeneği de cihazın kalitesini artırıyor.

Cihazın çekim yeteneklerine baktığımızda ise üç kameralı bir sistem bizleri karşılıyor. Geçmiş yıllara göre daha büyük bir ana kamera ve daha hızlı bir diyafram açıklığı cihazda yer alıyor. Bunun haricinde ekstra geniş açılı ve üç kat optik yakınlaştırma imkanı sunan bir telefoto kamera da cihazda mevcut.

Bunlara ek olarak Apple’ın eklediği yeni Sinematik mod da cihazın başarılı bir konumda yer almasını sağlıyor. Yapılan testler sonucunda verilen cihazın aldığı puan ise 137 olarak ifade ediliyordu. Ancak yeniden gerçekleşen testle ile puan 141’e çıkarak dördüncü sıraya yükseldi.

8) Apple iPhone 13 Pro

iphone-13-pro

Apple tarafından geliştirilen yeni iPhone 13 serisinin en çok beğenilen cihazlarından birisi olan iPhone 13 Pro, kamera konusundaki başarısını da gösterdi. Aslında sadece fotoğraf anlamında değil, aynı zamanda video çekimi konusunda da başarılı özelliklere sahip olduğunu belirtmek gerek.

Telefonun ana kamerası 12 MP çözünürlüğünde. Dual Pixel AF, optik görüntü sabitleyici gibi özelliklere sahip bu ana kamera görevini fazlasıyla yerine getiriyor. Bu kameraya ek olarak 12 MP çözünürlüğünde iki kamera daha telefonda mevcut.

Ultra geniş açılı ve telefoto kameralar da farklı açılardan fotoğraf yakalamayı mümkün hale getiriyor. Özellikle tele kamera 77mm bir lens ile aynı performansı gösteriyor. Üstelik, 2cm makro desteği de cihazda mevcut.iPhone 13 Pro serisinin en çok dikkat çeken özelliği sinematik mod oluyor. Derinlik hissi katabilen bu mod sayesinde Apple, sinema tarzı çekimler yapılabileceğini belirtiyor. Tüm bu özellikleriyle testlerden 141 puan almaya hak kazanıyor.

9) Huawei Mate 40 Pro Plus

Huawei Mate 40 Pro +
Huawei Mate 40 Pro +

Mate 40 Pro Plus, Mate 40 Pro ile birçok temel bileşeni paylaşsa da kamera donanımında bazı önemli farklılıklara sahip. Standart Mate 40 Pro gibi bu modelde de birincil kamera 50 megapiksel.

Bunun dışında Mate 40 Pro Plus modelinin 20 megapiksel ultra geniş kamerası; sırasıyla 12 ve 8 megapiksel olmak üzere iki adet telefoto kamerası mevcut.

Gece çekimleri olağanüstü olan bu model çoğu koşulda mükemmel ayrıntı sağlıyor. Mate 40 Pro Plus’ın kamerası saniyede 60 kareye kadar 4K video çekimi yapıyor. Ayrıca yavaş çekim efektleri için saniyede 480 kareye kadar 1080p video kaydedebiliyor.

Parlak ışıkta ve iç mekanda güzel renkler ve iyi bir beyaz dengesi sağlayan kamera, otomatik odaklama konusunda da oldukça iyi. 

Türkiye’de satışa sunulmayan bu modelin fiyatı ise yaklaşık 1360 dolar. DXOMARK sıralamasında ise 139 puan ile dördüncü.

10) Xiaomi 12S Ultra

xiaomi-12s-ultra-en-iyi-kamerali-telefon

En iyi kameralı telefon listemizde yer alan sıradaki model ise Xiaomi tarafından geliştirildi. Xiaomi 12S Ultra modeli amiral gemisi bir cihaz olarak karşımıza çıkıyor. Tabii ki bu amiral gemisi cihazın başarılı bir kamera için de gerekli özellikleri sağladığını belirtmek gerek.

Telefonda üç adet kamera yer alıyor. Geniş açılı 50.3 MP ana kameraya ek olarak 48 MP tele kamera ve 48 MP ultra geniş açılı kamera tercihleri Xiaomi 12S Ultra’da mevcut.

DXOMARK tarafından yapılan değerlendirmede genel olarak iyi bir kamera performansına sahip olduğuna değiniliyor. Birçok kullanım alanında başarılı sonuç vereceği belirtiliyor. Ayrıca gece çekiminde ve renk konusunda da iyi bir sonuç almak mümkün.

Video çekimi konusunda da ürünün son derece başarılı olduğu vurgulanıyor. Ayrıca cihazın teknik özelliklerinin de başarılı olduğunu belirtelim. Tüm bu unsurlara sahip Xiaomi 12S Ultra modeli testlerden 136 puan almaya hak kazanıyor.

En İyi Kameralı Telefon Önerileri

DXOMARK sıralamasındaki ilk 10 telefonun ardından biz de birkaç telefon önerisinde bulunmak istedik. Listedeki çoğu cihazın ülkemizde bulunmamasının önüne geçmek için listelediğimiz telefonlar şu şekilde:

1) Xiaomi 12 Pro

xiaomi-12-pro en iyi kameralı telefon

En iyi kameralı telefon önerilerimizin ilk sırasındaki isim Xiaomi’nin en güncel modellerinden biri oluyor. İnanılmaz seviyede başarılı ekranı ve yüksek donanım performansına ek olarak cihazın kamerasıyla da dikkat çektiğini belirtmek kesinlikle yanlış olmayacaktır.

Telefonun ana kamerası 50 MP çözünürlüğe sahip. Bu kamerada tabii ki optik görüntü sabitleyici desteği de bulunuyor. Buna ek olarak RAW kayıt yapabilme, HDR ve bunlara yardımcı olan bir Sony IMX707 sensörü cihazda yer alıyor.

Üç arka kameralı düzeneğin ikinci kamerası ise 50 MP çözünürlüğe sahip 14mm ekstra geniş açılı lens oluyor. Üçüncü kamera ise 50 MP 48mm telefoto kamera olarak karşımıza çıkıyor. İki kat optik yakınlaştırma desteğinden de bahsetmek gerek. Ön tarafta ise 32 MP çözünürlüğe sahip bir kamera yer alıyor. Bu kamerada HDR10+ desteği ve portre modu gibi özellikler görmek mümkün.

Xiaomi 12 Pro video kaydı konusunda da oldukça iddialı. 8K 24 FPS kayıt imkanı sunan cihazda 4K 60 FPS kayıt alternatifi de bulunuyor. Ön tarafta ise FHD 60 FPS kayıt görmek mümkün. Xiaomi 12 Pro’nun aldığı puan ise 131 olarak ifade ediliyor.

2) Huawei Mate 40 Pro

Huawei Mate 40 Pro
Huawei Mate 40 Pro

En iyi kameralı telefon önerileri listemizdeki bir diğer model ise Huawei Mate 40 Pro. Telefonun arkasında 50 megapiksel ultra görüş kamerası, 20 megapiksel ultra sine kamera ve 12 megapiksel telefoto kamerası bulunuyor.

Bu kameralar; net çizgiler ve muhteşem hatlar ile yaşadığınız anıları daha sinematik bir şekilde kaydetmenizi sağlıyor. Ayrıca buna ek olarak cihazın önünde de 13 megapiksel bir kamera mevcut.

Portre çekimlerinden geniş manzaralara, yakınlaştırılmış fotoğraflardan özel vlog ayarlarına kadar birçok konuda Huawei Mate 40 Pro oldukça başarılı. Ayrıca düşük ışık koşulları da buna dahil!

Telefonda bulunan XD Fusion HDR Video modu sayesinde her kare; optimize edilmiş ayrıntı, renk, kontrast ve parlaklık ile işleniyor. Ve size de sadece sinematik karelerinizi kolayca çekmek kalıyor.

Hareketli çekim özelliği ise uzak mesafede olsalar bile herkesi kameranızla kolayca çekebilmenizi ve karenin odağında tutabilmenizi sağlıyor. Huawei Mate 40 Pro’nun sitesindeki başlangıç fiyatı 19.999 TL. Ancak ürünün temin edilemediğini belirtmek gerek. DXOMARK puanı ise 135. Ön kamerada gösterdiği performans ise 104 puana layık görülmüş.

3) Samsung Galaxy S22 Ultra

samsung-galaxy-s22-ultra

Bir başka en iyi kameralı telefon modeli ise Samsung’a ait. Samsung Galaxy S22 Ultra modeli daha önceden ilk 10’a girmeye hak kazansa da bu durum değişti. Artık listenin oldukça yüksek sıralarında ancak ilk onda yer almıyor. Tabii ki başarılı ekranı ve yüksek kaliteli donanımına değinmek gerek.

Samsung bu modelinde dört arka kameralı bir düzenek tasarlamış. Cihazın ana kamerası 108 MP çözünürlüğe sahip. Dual Pixel kamera olarak geçen bu kamerada RAW kayıt, otomatik odaklama, optik görüntü sabitleyici ve daha birçok özellik yer alıyor.

Ana kameraya ek olarak 12 MP çözünürlüğe sahip bir ekstra geniş açı, 10 MP çözünürlüğe sahip iki telefoto kamera telefonda bulunuyor. Telefoto kameraların 10 kata kadar optik, 100 kata kadar da dijital yakınlaştırma yaptığını belirtelim. Ön tarafta ise 40 MP çözünürlüğe sahip bir kamera yer alıyor.

Samsung Galaxy S22 Ultra’nın video özelliklerine baktığımızda ise 8K 24 FPS maksimum değerini görüyoruz. Buna ek olarak hem ön hem de arka kamerada 4K 60 FPS kayıt yapmak mümkün. Ayrıca 8K için HDR ve HDR10+ desteği de cihazda yer alıyor. Ürünün DXOMARK puanı ise 135 olarak ifade ediliyor.

4) Vivo X70 Pro+

Vivo X70

En iyi kameralı telefonlar arasında yer alan bir başka cihaz ise Vivo X70 Pro+ oluyor. DXOMARK tarafından yapılan testler sonucunda cihaz ilk on sırada kendisine bir yer bulmayı başarıyor. Vivo tarafından geliştirilen bu amiral gemisi Samsung, Apple ve Xiaomi gibi devler tarafından üretilen ürünlere kafa tutuyor.

Cihazın ekran özelliklerine baktığımızda 6.78 inç boyutundan E5 AMOLED bir ekran görüyoruz. Bu ekran 1440 x 3200 çözünürlüğe ve 120Hz ekran yenileme hızına sahip. Bir başka deyişle oldukça canlı bir ekran bizleri karşılıyor. Cihazın işlemcisi ise Qualcomm Snapdragon 888+ olarak ifade ediliyor.

Üründe ana kamera olarak 50 MP çözünürlüğe ve Samsung GN1 sensöre sahip bir lens bizleri karşılıyor. Bu kameraya ek olarak 48 MP çözünürlüğe sahip 14mm eşdeğeri bir ultra geniş kamera da cihazda mevcut. Ayrıca üründe iki adet tele kamera yer alıyor. 12 MP tele kamera 50mm, 8 MP tele kamera ise 125mm ile eşdeğer olarak belirtiliyor.

Cihazın video özelliklerinde ise maksimum değer olarak 8K 30fps kayıt görmek mümkün. Bunun haricinde 4K 30/60fps ve 1080p 30/60fps kayıt seçenekleri de mevcut. Vivo’nun bu ürünü ülkemizde henüz resmi olarak satışta değil. DXOMARK puanı ise 134 olarak ifade ediliyor. Cihazın özellikle fotoğraf konusunda başarılı olduğunu belirtmek gerek.

5) iPhone 12 Pro Max

iPhone 12 Pro Max en iyi kameralı telefon

Piyasadaki en iyi kameralı telefonlardan biri olma özelliğine sahip iPhone 12 Pro Max arkasındaki üçlü kamera birimi ile profesyonel kameralara yakışır fotoğraflar çekmenizi sağlıyor. Loş ışıkta çekilen fotoğrafların kalitesini %87 artıran bu telefon, ayrıca 5 kat optik zoom aralığına sahip.

Cihazda bulunan Neural Engine, farklı pozlamaları piksel piksel analiz ederek fotoğraftaki her bir ayrıntıyı ortaya çıkarıyor.

Bunun yanında Akıllı HDR 3 teknolojisi; ışıklı alanları ve gölgeleri otomatik olarak iyileştiriyor. Ayrıca beyaz dengesini en iyi şekilde ayarlayarak bütün ayrıntıların ortaya çıkmasını sağlıyor.

Telefonun ultra geniş açılı kamerası 13 mm odak uzaklığına, 120 derecelik görüş alanına, ƒ/2.4 diyaframa ve 5 bileşenli lense sahip. Geniş açılı kamerası ise 26 mm odak uzaklığı, 1.7 µm piksel boyutu, ƒ/1.6 diyafram ve 7 bileşenli lensi ile şaşırtıyor.

Son olarak yine arkada bulunan telefoto kamerası da 65 mm odak uzaklığı, ƒ/2.2 diyafram ve 6 bileşenli lens ile öne çıkıyor. Ayrıca kameralarda otomatik odaklama özelliği de mevcut. iPhone 12 Pro Max ise 131 puana sahip.

6) Samsung Galaxy S21 Ultra

samsung-galaxy-s21-ultra en iyi kameralı telefon

Mükemmel bir kamera arayışındaysanız Samsung Galaxy S21 Ultra sizin için doğru seçenek. Ekran boyutu 6.8″ olan bu telefon ikili zoom teknolojisine sahip.

S21 Ultra; 40 megapiksel selfie kamerası, 12 megapiksel ultra geniş açılı kamera, 108 megapiksel geniş açılı kamera ve 10 megapiksellik telefoto kameralar ile fotoğrafçılıkta devrim yaratıyor!

Cihaz, kullandığı üstün yapay zeka teknolojisi sayesinde stüdyo kalitesinde kareler yakalamanıza olanak tanıyor. Yüz analizi, ışık açısı ve derinliğin hesaplanması gibi birçok işlemi telefonunuz sizin için hallediyor!

Bu kameralar ayrıca standardın çok üstünde 8K video kalitesini de mümkün kılıyor. Ayrıca parlak gece çekim modu, karanlık ortamlarda bile ışığın yakalanmasını ve fotoğraflarınızın mükemmel çıkmasını sağlıyor. 

Profesyonel kameralar ile yarışacak düzeydeki bu telefon DXOMARK sıralamasında ise 123 puanla listede yer alıyor.

7) Huawei P40 Pro

huawei-p40-pro en iyi kameralı telefon

Gizli bir silah ile en iyi kameralı telefon önerileri listemizin sonuna geliyoruz. Eski dönemlerde listede ilk 10’a giren ancak zaman içerisinde yerini yeni nesillere bırakan Huawei P40 Pro da en iyi kameralı telefonlar arasında yer alıyor.50 MP çözünürlüğe sahip ana kamerasıyla dikkat çeken cihazda pek çok özellik yer alıyor. RAW kayıt yapma imkanı ve Leica optik ile gözleri üstüne topladığını da belirtelim. Ayrıca cihazda optik görüntü sabitleyici de yer alıyor. Buna ek olarak kameraların derinlik konusunda da ekstra yetenekleri olduğunu söylemek gerek.

Telefonun ikinci kamerası 40 MP çözünürlüğe sahip bir ekstra geniş açı kamerası. Ayrıca 12 MP telefoto ve Time of Flight 3D sensörü de cihazda yer alıyor. Buna ek olarak 5 kata kadar optik, 10 kat hibrit ve 50 kat dijital yakınlaştırma desteği de mevcut. Telefoto lensin 125mm olduğunu da belirtelim.

Ürünün ön tarafında ise bir 3D sensörü ve 32 MP kamera yer alıyor. Video kaydında ise hem ön hem arkada maksimum 4K 60 FPS değerini görüyoruz. Ancak bu cihazın 2020 Mart tarihinde çıktığını belirtelim. Bu nedenle eski bir ürün olarak nitelendirilebilir. Yine de kamerasıyla pek çok yeni telefona taş çıkartıyor. Ayrıca DXOMARK puanı 129 olarak ifade ediliyor. Bu yüzden eğer kamerayı ön planda tutuyorsanız kesinlikle bu cihaza göz atmalısınız!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.