En İyi Kameralı Telefon: DXOMARK Sıralaması – 2022

Telefon kameranızın sadece sahip olduğu lens türü değil; kaç lensi olduğu, düşük ışıkta nasıl çalıştığı ve kaç megapiksel olduğu gibi birçok etken tercihinizi değiştirebilir. Ayrıca bu etkenler kafanızı karıştırabilir. Bu yüzden sizler için en iyi kameralı telefon listemizi hazırladık.Piyasaya yeni çıkan akıllı telefonların kameraları, sahip oldukları özellikler ile teknolojinin sınırlarını zorluyor! İyi bir kameraya sahip bir telefon ararken dikkat edilmesi gereken birçok şey bulunuyor.

Biz de listemizde son derece güvenilir bir kaynak olan DXOMARK sıralamasından faydalandık. Ayrıca, bonus listemizle sıralama dışındaki birkaç modeli daha önerdik.

En İyi Kameralı Telefon – DXOMARK Sıralaması

Listemizdeki kameralı telefonların, gerçek kameralara göre en önemli avantajı; karşılaştırıldıklarında oldukça küçük olmalarıdır. Çünkü en iyi kompakt kameralar bile boyutlarıyla taşınmayı zorlaştırabiliyor. İşte profesyonel bir kamerayla rekabet edebilecek kalitede kameraya sahip telefonlar!1) Huawei P50 Pro

huawei-p50-pro
Huawei P50 Pro

Huawei, en son tanıttığı cihazı P50 Pro ile DXOMARK sıralamasını karıştırdı ve listenin en üst sırasına yerleşti. En yakın rakibi Xiaomi Mi 11 Ultra’dan 1 puan daha fazla alan P50 Pro’nun puanı 144.

Cihazın arka tarafında bizleri karşılayan ana kamera 50 MP çözünürlüğe sahip. Buna ek olarak 64 MP çözünürlüklü bir telefoto kamera da cihazda yer alıyor. Ayrıca, 40 MP çözünürlüklü bir mono kamera ve 13 MP ultra geniş açılı kamera da bu cihazın donanımında mevcut.

Huawei tarafından toplanan bu harika kamera şimdiden listede zirveye oturdu. Ancak, cihazın Türkiye fiyatı hakkında henüz bir yorum yapmak mümkün değil.

2) Xiaomi Mi 11 Ultra

Xiaomi Mi 11 Ultra
Xiaomi Mi 11 Ultra

Xiaomi Mi 11 Ultra çarpıcı tasarımı ve mükemmel kamerasıyla en iyi kameralı telefon önerileri listemizin ikinci sırasında yer alıyor. Bu model, multispektral renk sıcaklığı ve ToF sensörü ile mükemmel görüntüler yakalamanızı sağlıyor.

Mi 11 Ultra, 50 megapiksel birincil kameraya sahip. Ayrıca 48 megapiksel ultra geniş ve telefoto kameraları ile cihaz, fotoğraf ve ve video çekimi için mükemmel bir seçenek.

Mi 11 Ultra, daha yüksek kontrasta sahip alanlar için kademeli HDR modunu kullanıyor. Fotoğraflarda hızlı ve doğru otomatik odaklama sağlayan kamera, video çekiminde de sorunsuz bir süreç sağlıyor.

Modelin kamerasının dinamik aralığı sayesinde her tür ortamdaki çekimlerinizde çok iyi sonuçlar alacaksınız. 

Henüz yeni piyasaya çıkan modelin Türkiye’de satışı başlamamış olsa da şu andaki fiyatı 1200 dolar. DXOMARK puanı ise 143.

3) Huawei Mate 40 Pro Plus

Huawei Mate 40 Pro +
Huawei Mate 40 Pro +

Mate 40 Pro Plus, Mate 40 Pro ile birçok temel bileşeni paylaşsa da kamera donanımında bazı önemli farklılıklara sahip. Standart Mate 40 Pro gibi bu modelde de birincil kamera 50 megapiksel.

Bunun dışında Mate 40 Pro Plus modelinin 20 megapiksel ultra geniş kamerası; sırasıyla 12 ve 8 megapiksel olmak üzere iki adet telefoto kamerası mevcut.

Gece çekimleri olağanüstü olan bu model çoğu koşulda mükemmel ayrıntı sağlıyor. Mate 40 Pro Plus’ın kamerası saniyede 60 kareye kadar 4K video çekimi yapıyor. Ayrıca yavaş çekim efektleri için saniyede 480 kareye kadar 1080p video kaydedebiliyor.

Parlak ışıkta ve iç mekanda güzel renkler ve iyi bir beyaz dengesi sağlayan kamera, otomatik odaklama konusunda da oldukça iyi. 

Türkiye’de satışa sunulmayan bu modelin fiyatı ise yaklaşık 1360 dolar. DXOMARK sıralamasında ise 139 puan ile üçüncü.

4) Apple iPhone 13 Pro Max

AnTuTu Puanı yüksek telefonlar - iphone 13 pro max

En iyi kameralı telefon listesinin 4. sırasında yer alan model ise iPhone 13 serisinin en donanımlı cihaz oluyor. Cihazın genel özellikleri piyasadaki en iyi telefonlardan birisi olduğunu kanıtlıyor. iPhone serisine eklenen yeni 120Hz ekran yenileme hızı ve 1 TB depolama alanı seçeneği de cihazın kalitesini artırıyor.

Cihazın çekim yeteneklerine baktığımızda ise üç kameralı bir sistem bizleri karşılıyor. Geçmiş yıllara göre daha büyük bir ana kamera ve daha hızlı bir diyafram açıklığı cihazda yer alıyor. Bunun haricinde ekstra geniş açılı ve üç kat optik yakınlaştırma imkanı sunan bir telefoto kamera da cihazda mevcut.

Bunlara ek olarak Apple’ın eklediği yeni Sinematik mod da cihazın başarılı bir konumda yer almasını sağlıyor. Yapılan testler sonucunda verilen cihazın aldığı puan ise 137 olarak ifade ediliyor.

5) Apple iPhone 13 Pro

iphone-13-pro

Apple tarafından geliştirilen yeni iPhone 13 serisinin en çok beğenilen cihazlarından birisi olan iPhone 13 Pro, kamera konusundaki başarısını da gösterdi. Aslında sadece fotoğraf anlamında değil, aynı zamanda video çekimi konusunda da başarılı özelliklere sahip olduğunu belirtmek gerek.

Telefonun ana kamerası 12 MP çözünürlüğünde. Dual Pixel AF, optik görüntü sabitleyici gibi özelliklere sahip bu ana kamera görevini fazlasıyla yerine getiriyor. Bu kameraya ek olarak 12 MP çözünürlüğünde iki kamera daha telefonda mevcut.

Ultra geniş açılı ve telefoto kameralar da farklı açılardan fotoğraf yakalamayı mümkün hale getiriyor. Özellikle tele kamera 77mm bir lens ile aynı performansı gösteriyor. Üstelik, 2cm makro desteği de cihazda mevcut.

iPhone 13 Pro serisinin en çok dikkat çeken özelliği sinematik mod oluyor. Derinlik hissi katabilen bu mod sayesinde Apple, sinema tarzı çekimler yapılabileceğini belirtiyor. Tüm bu özellikleriyle testlerden 137 puan almaya hak kazanıyor. Cihazın fiyatı ise 21.499 TL’den başlıyor.

6) Huawei Mate 40 Pro

Huawei Mate 40 Pro
Huawei Mate 40 Pro

En iyi kameralı telefon önerileri listemizdeki bir diğer model ise Huawei Mate 40 Pro. Telefonun arkasında 50 megapiksel ultra görüş kamerası, 20 megapiksel ultra sine kamera ve 12 megapiksel telefoto kamerası bulunuyor.

Bu kameralar; net çizgiler ve muhteşem hatlar ile yaşadığınız anıları daha sinematik bir şekilde kaydetmenizi sağlıyor. Ayrıca buna ek olarak cihazın önünde de 13 megapiksel bir kamera mevcut.

Portre çekimlerinden geniş manzaralara, yakınlaştırılmış fotoğraflardan özel vlog ayarlarına kadar birçok konuda Huawei Mate 40 Pro oldukça başarılı. Ayrıca düşük ışık koşulları da buna dahil!

Telefonda bulunan XD Fusion HDR Video modu sayesinde her kare; optimize edilmiş ayrıntı, renk, kontrast ve parlaklık ile işleniyor. Ve size de sadece sinematik karelerinizi kolayca çekmek kalıyor.

Hareketli çekim özelliği ise uzak mesafede olsalar bile herkesi kameranızla kolayca çekebilmenizi ve karenin odağında tutabilmenizi sağlıyor. Huawei Mate 40 Pro’nun sitesindeki başlangıç fiyatı 19.999 TL. DXOMARK puanı ise 136. Ön kamerada gösterdiği performans ise 104 puana layık görülmüş.

7) Google Pixel 6 Pro

google-pixel-6-pro en iyi kameralı telefon

Google’ın yeni telefon serisinden Pixel 6 Pro da listeye girmeye hak kazanan modeller arasında yer alıyor. Cihazın 6.7 inç boyutunda QHD+ ekranı ve 120Hz ekran yenileme hızına ek olarak oldukça başarılı kamera özellikleri de mevcut.

Bu cihazın daha önceki modellerden en büyük farkı, ilk defa bir Pixel cihazının üçlü kamera sistemi ile sunulması oluyor. Ana kameraya ek olarak ekstra geniş açı ve telefoto kamera da cihazda yer alıyor. 50 MP çözünürlüğe sahip ana kamera; optik görüntü sabitleyici ve gelişmiş otomatik odak gibi özelliklere sahip.

Cihazdaki diğer kameralar da görevini başarıyla yerine getiriyor. Geniş fotoğraflar için 12.5 MP çözünürlüğe sahip bir ultra geniş açılı kamera cihazda mevcut. Bu kameranın 16mm lens eş değeri olduğu belirtiliyor.

Cihaz telefoto konusunda da oldukça başarılı gözüküyor. 48 MP çözünürlüğe sahip tele lens, dört kat optik yakınlaştırma imkanı tanıyor. Tüm bu özelliklere sahip cihazın DXOMARK puanı ise 135 olarak ifade ediliyor.

8) Vivo X70 Pro+

Vivo X70

En iyi kameralı telefonlar arasında yer alan bir başka cihaz ise Vivo X70 Pro+ oluyor. DXOMARK tarafından yapılan testler sonucunda cihaz ilk on sırada kendisine bir yer bulmayı başarıyor. Vivo tarafından geliştirilen bu amiral gemisi Samsung, Apple ve Xiaomi gibi devler tarafından üretilen ürünlere kafa tutuyor.

Cihazın ekran özelliklerine baktığımızda 6.78 inç boyutundan E5 AMOLED bir ekran görüyoruz. Bu ekran 1440 x 3200 çözünürlüğe ve 120Hz ekran yenileme hızına sahip. Bir başka deyişle oldukça canlı bir ekran bizleri karşılıyor. Cihazın işlemcisi ise Qualcomm Snapdragon 888+ olarak ifade ediliyor.

Üründe ana kamera olarak 50 MP çözünürlüğe ve Samsung GN1 sensöre sahip bir lens bizleri karşılıyor. Bu kameraya ek olarak 48 MP çözünürlüğe sahip 14mm eşdeğeri bir ultra geniş kamera da cihazda mevcut. Ayrıca üründe iki adet tele kamera yer alıyor. 12 MP tele kamera 50mm, 8 MP tele kamera ise 125mm ile eşdeğer olarak belirtiliyor.

Cihazın video özelliklerinde ise maksimum değer olarak 8K 30fps kayıt görmek mümkün. Bunun haricinde 4K 30/60fps ve 1080p 30/60fps kayıt seçenekleri de mevcut. Vivo’nun bu ürünü ülkemizde henüz resmi olarak satışta değil. DXOMARK puanı ise 135 olarak ifade ediliyor. Cihazın özellikle fotoğraf konusunda başarılı olduğunu belirtmek gerek.

9) Asus Smartphone for Snapdragon Insiders

Asus-Smartphone-for-Snapdragon-Insiders

Asus ve Qualcomm ortaklığı ile geliştirilen bu performans canavarı, kamerasıyla dikkat çekiyor. 64 MP çözünürlüğündeki ana kamerada Sony IMX686 tercih ediliyor. Ayrıca otomatik odak ve optik görüntü sabitleyici de ana kamerada yer alıyor.

Buna ek olarak Sony IMX363 12 MP ultra geniş açılı kamera ve 3 kat optik zoom özellikle 8 MP telefoto kamera da cihazda yer alıyor. Video modunda ise 8K 30 fps çekim yapabildiği belirtiliyor. Buna ek olarak 4K 60 fps seçeneği de mevcut.

Tüm bu özellikleriyle listede ilk 10’a girmeyi başaran cihazın testlerden aldığı puan ise 133 olarak ifade ediliyor. Özellikle otomatik odak konusunda fazlasıyla başarılı olduğu ifade ediliyor.

10) Xiaomi Mi 10 Ultra

Yeni bir cihaz olmasa da listeye yeni dahil olan Xiaomi Mi 10 Ultra da en iyi kameraya sahip telefonlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Snapdragon 865 gibi başarılı bir işlemci ile harika bir performans sunuyor. Oldukça başarılı özelliklere sahip cihaz, kamerasıyla da göz dolduruyor.

Xiaomi Mi 10 Ultra’nın ana kamerası 48 MP çözünürlüğe sahip. 25mm eş değeri olan bu kamera haricinde cihazda üç adet daha kamera bulunuyor. Bunların arasında iki adet telefoto ve bir adet ultra geniş açılı kamera yer alıyor.

İlk telefoto 12 MP çözünürlüğe sahip ve 50mm eş değerinde. Ayrıca bu lens 2 kat optik yakınlaştırma imkanı sunuyor. İkinci telefoto kamera ise 48 MP çözünürlüğünde ve 5 kat optik yakınlaştırma yeteneğine sahip. Cihazda yer alan ekstra geniş açılı kamera ise 20 MP çözünürlüğe sahip. Xiaomi Mi 10 Ultra’nın 8K çekim yaptığını da belirtmekte fayda var. Ürünün aldığı puan ise 133 oluyor.

En İyi Kameralı Telefon Önerileri

DXOMARK sıralamasındaki ilk 10 telefonun ardından biz de birkaç telefon önerisinde bulunmak istedik. Listedeki çoğu cihazın ülkemizde bulunmamasının önüne geçmek için listelediğimiz telefonlar şu şekilde:

1) iPhone 12 Pro Max

iPhone 12 Pro Max
iPhone 12 Pro Max

Piyasadaki en iyi kameralı telefonlardan biri olma özelliğine sahip iPhone 12 Pro Max arkasındaki üçlü kamera birimi ile profesyonel kameralara yakışır fotoğraflar çekmenizi sağlıyor. Loş ışıkta çekilen fotoğrafların kalitesini %87 artıran bu telefon, ayrıca 5 kat optik zoom aralığına sahip.

Cihazda bulunan Neural Engine, farklı pozlamaları piksel piksel analiz ederek fotoğraftaki her bir ayrıntıyı ortaya çıkarıyor.

Bunun yanında Akıllı HDR 3 teknolojisi; ışıklı alanları ve gölgeleri otomatik olarak iyileştiriyor. Ayrıca beyaz dengesini en iyi şekilde ayarlayarak bütün ayrıntıların ortaya çıkmasını sağlıyor.

Telefonun ultra geniş açılı kamerası 13 mm odak uzaklığına, 120 derecelik görüş alanına, ƒ/2.4 diyaframa ve 5 bileşenli lense sahip. Geniş açılı kamerası ise 26 mm odak uzaklığı, 1.7 µm piksel boyutu, ƒ/1.6 diyafram ve 7 bileşenli lensi ile şaşırtıyor.Son olarak yine arkada bulunan telefoto kamerası da 65 mm odak uzaklığı, ƒ/2.2 diyafram ve 6 bileşenli lens ile öne çıkıyor. Ayrıca kameralarda otomatik odaklama özelliği de mevcut.

3,4 milyondan fazla piksele sahip bu telefonun başlangıç fiyatı ise 23.200 TL. iPhone 12 Pro Max ise 130 puana sahip.

2) Samsung Galaxy S21 Ultra

Samsung Galaxy S21 Ultra
Samsung Galaxy S21 Ultra

Mükemmel bir kamera arayışındaysanız Samsung Galaxy S21 Ultra sizin için doğru seçenek. Ekran boyutu 6.8″ olan bu telefon ikili zoom teknolojisine sahip.

S21 Ultra; 40 megapiksel selfie kamerası, 12 megapiksel ultra geniş açılı kamera, 108 megapiksel geniş açılı kamera ve 10 megapiksellik telefoto kameralar ile fotoğrafçılıkta devrim yaratıyor!

Cihaz, kullandığı üstün yapay zeka teknolojisi sayesinde stüdyo kalitesinde kareler yakalamanıza olanak tanıyor. Yüz analizi, ışık açısı ve derinliğin hesaplanması gibi birçok işlemi telefonunuz sizin için hallediyor!

Bu kameralar ayrıca standardın çok üstünde 8K video kalitesini de mümkün kılıyor. Parlak gece çekim modu, en karanlık ortamlarda bile ışığın yakalanmasını ve fotoğraflarınızın mükemmel çıkmasını sağlıyor. 

Profesyonel kameralar ile yarışacak düzeydeki bu telefonun şu anda Samsung sitesindeki fiyatı ise 18.289 TL. DXOMARK sıralamasında ise 123 puanla listede yer alıyor.

3) Samsung Galaxy Note20 Ultra

En İyi Kameralı Telefon Önerileri
Samsung Galaxy Note20 Ultra

2020 senesi Ağustos ayında piyasaya sürülen bu telefon mükemmel bir yakınlaştırma lensine sahip. 8K kamera ve video düzenleme konusunda bir uzman olan bu model 50x zoom yapabiliyor!

Ayrıca geniş diyafram açıklığı ve daha büyük pikseller ile görüntüyü çok daha iyi bir hale getiriyor. Cihazın arkasında 108 megapiksel ana kamerası, 12 megapiksel ultra geniş kamerası olduğunu görüyoruz.

Ve yine bunlara ek olarak 12 megapiksel telefoto kamerası da mevcut. Bunun yanında ön kamerası ise 10 megapiksel. 

Oldukça profesyonel işler çıkarmanızı sağlayacak Samsung Galaxy Note20 Ultra’nın başlangıç fiyatı ise 12.500 TL. DXOMARK puanı ise 120.

4) OnePlus 9 Pro

En İyi Kameralı Telefon Önerileri
OnePlus 9 Pro

Teknoloji meraklıları, birkaç ay önce çıkan OnePlus 9 Pro’yu fotoğrafçılıkta dev bir adım olarak adlandırıyor. Cihazın; fotoğrafçılığa yeni başlayanlar ve en talepkar profesyoneller için tasarlanan kameraları sayesinde her çekimde mükemmel bir deneyim yaşamanız mümkün.

Bu cihaz için geliştirilen özel kamera, doğal renk kalibrasyonuna sahip. Cihazın arkasında; 48 megapiksel ana kamera, 50 megapiksel ultra geniş kamera, 8 megapiksel telefoto kamera ve bir adet mono kamera görüyoruz. Bunun dışında ön tarafta bulunan kamerası ise 16 megapiksel.

Ultra geniş kameranın serbest biçimli lens tasarımı çekimlerinizi çok daha üstün ve net kılıyor. Ayrıca telefon 8K kaliteye kadar video kaydı yapmanızı da sağlıyor.

OnePlus 9 Pro’nun Türkiye satışı da resmi olarak başladı. Şimdilik fiyatı yaklaşık olarak 16.000 TL civarında. Cihazın puanı ise 124.

5) Xiaomi Mi Note 10

En İyi Kameralı Telefon Önerileri
2019 senesinde çıkan Xiaomi Mi Note 10

Xiaomi Mi Note 10, rekor kıran piksel sayısıyla en iyi kameralı telefon önerileri listemize girmeyi başardı. Ayrıca bu ürünü fiyat/performans açısından da oldukça başarılı bulduk. 2019 senesi Aralık ayında çıkan bu telefonun arkasında tam 5 adet kamera var!

108 megapiksel geniş açılı arka kamerasına ek olarak 12 ve 5 megapiksel telefoto kameraları mevcut. Ayrıca 20 megapiksel ultra geniş açılı kamerası ve son olarak 2 megapiksel makro kamerası mevcut.

Tabi bununla da bitmiyor. Cihazın ön kamerası ise 32 megapiksel. Xiaomi Mi Note 10’un ön kamerası; saç uçları kirpik ve yüzdeki diğer detayları kolayca ve ultra yüksek çözünürlük ile yakalayabilir.

Tek tıklama ile panoramik görüntüye ulaşmanızı sağlayan telefonda ayrıca bir vlog modu da yer alıyor. Gece modu ise karanlığı dert etmeden akşamları da rahatlıkla çekim yapabilmenizi sağlıyor. 

Xiaomi Mi Note 10’nun indirimsiz fiyatı şu anda yaklaşık 7.500 TL. Fakat çeşitli sitelerde sık sık indirime girdiğini de hatırlatalım. Bu nedenle, ucuz ve güzel bir kamera arıyorsanız değerlendirmenizi öneririz.Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.