David Packard Kimdir?

Günümüzde oldukça köklü şirketlerin tarihte küçük bir sermaye ve alanda başladığı hikayeleri duyduğumuz olmuştur. Bu hikayelerden birini de Amerikan bir şirket oluşturuyor. Kişisel ve iş bilgisayarlarında öncü olarak bilinen ve dünyanın en büyük elektronik üretici şirketleri arasında yer alan Hewlett-Packard’dır. Hewlett-Packard kısa adı ile HP’dir. HP’nin hikayesini oluşturan ise iki kurucu ortaktır. Bu iki kurucu ortak David Packard ve William Hewlett’dır. Peki David Packard kimdir? HP’nin hikayesi nasıl başladı?

David Packard, 20. yüzyılda Amerika’nın büyük teknolojik başarılarının öncüleri arasında yer alan bir isimdir. Packard, HP olarak bildiğimiz Hewlett-Packard’ın kurucu ortağıdır. Aynı zamanda bir hayırsever olarak bilinen Packard, Stanford Üniversitesi’ne fon sağlayan iş insanlardan biridir.

Peki Hewlett-Packard (HP) nasıl kuruldu? David Packard aslında kimdir? Packard’ın kariyeri nası başladı? Hayırsever çalışmalarıyla da tanınan Packard’ın başarıları nelerdir? Eğer sizde bu soruların yanıtlarını ve David Packard kimdir diye merak ediyorsanız rehberimiz tam size göre olacaktır. Şimdi ‘David Packard Kimdir?’ sorusunun cevabı ile başlayalım.

David Packard Kimdir?

David Packard, Amerikalı bir elektrik mühendisidir. Aynı zamanda Packard, Hewlett-Packard (HP) şirketinin kurucu ortağıdır. HP’nin CEO ve yönetim kurulu başkanı olarak da yer alan Packard, 1969’dan 1971 yılına kadar ABD Savunma Bakan Yardımcısı olarak görev almıştır. Peki David Packard aslında kimdir? Packard’ın hikayesi nasıl başladı? Gelin hep birlikte bakalım.

David Packard, 7 Eylül 1912 doğumludur. Packard, Amerika Birleşik Devletleri Colorado Pueblo’da dünyaya gelmiştir. David Packard’ın ölüm tarihi ise 26 Mart 1996’dır. 83 yaşında California Standford’da zatürre dolayısı ile hayatını kaybetmiştir. Packard’ın ebeveynleri Ella (Graber) ve Sperry Sidney Packard’dır. David Packard’ın babası bir avukattır.

Packard, lise eğitimi için yerel devlet lisesi olan Centennial Lisesi’ne gitmiştir. Hatta lise dönemini bilim, mühendislik, spor ve liderlik alanlarına olan ilgisi ile tamamlamıştır. Hatta hevesle bilim ve elektrik kitapları okuyan Packard, ilk radyasyonunu henüz ilkokuldayken yapmıştır. Packard lisans eğitimini ise 1934 yılında Stanford Üniversitesi’nde tamamlamıştır.

Ayrıca Packard, bir onur topluluğu olan Phi Beta Kappa Topluluğuna da üye oldu. Bu topluluk, Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan en eski onur topluluğu olarak bilinmektedir. Aynı zamanda Kuzey Amerika kolej kardeşliği olarak bilinen Alpha Delta Phi Literary Fraternity’nin de yer aldı.

Öte yandan Packard, 1938 yılında Stanford’da elektrik mühendisliği bölümünde yüksek lisans eğitimi almıştı. Aynı yıl bir evlilik yapan David Packard’ın eşi Lucile Salter’dır. Öte yandan Lucile Packard, 1987’de 72 yaşındayken hayatını kaybetmiştir. Çiftin dört çocuğu olmuştur. Çocukları; David, Nancy, Susan ve Julie’dir.

Packard’ın Kariyeri

David Packard, Stanford Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra New York’da ilk işi olan General Electric Company’de çalışmıştır. General Electric Company’de vakum tüp mühendisliği bölümünde görev almıştır. 1939 yılında Stanford’a geri dönen Packard, elektrik mühendisliği alanında yüksek lisans derecesini tamamlamıştır. 1939 yılında ise David Packard ve ortağı Hewlett, Hewlett-Packard (HP) şirketini kurdular.

İkili, David Packard’ın garajında yalnızca 538 dolarlık bir başlangıç sermayesi ortaya koydular. HP şirketinde David Packard, CEO ve yönetim kurulu başkanı olarak yer alıyordu. Aynı zamanda Packard, HP’nin ilk başkanıydı. 1969 yılında kısa bir süre şirketten ayrılan Packard, 1971 yılına kadar Nixon yönetiminde Savunma Bakan Yardımcısı olarak faaliyet gösterdi.

Amerika Birleşik Devletlerinin 37’nci başkanı olan Nixon yönetimi döneminde Packard, ABD Savunma Bakan Yardımcısı olarak görev almıştır. Bu görev 1969 ve 1971 yılları arasına denk gelmektedir. 1971 yılında istifa etmeden önce Packard, Savunma Bakanlığı’ndaki görevi sırasında iş dünyasının kaynak yönetimi kavramlarını orduya getirmişti. Aynı zamanda Packard, bir Savunma Sistemleri Yönetim Koleji de kurmuştu.

David Packard

Dahası David Packard, 1970 ve 1980 döneminde Beyaz Saray’ın savunma tedariki ve yönetimi konusunda önde gelen danışmanlar arasında yer alıyordu. Hatta, 1973 ve 1974’de İş Konseyi’nin başkanlığını yapmıştı. İş Konseyi ise Washington DC’de yer alan iş liderlerinin bir organizasyonu olarak bilinmektedir.

David Packard, 1976 ve 1981 yılları arasında ise Üniformalı Hizmetler Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin (USU) başkanı olarak yer almıştır. Aynı zamanda 1973 ve 1982 yılları arasında mütevelli heyeti başkanı olarak faaliyet göstermiştir. Bunun yanı sıra uluslararası sivil toplum kuruluşu olan üçlü komisyonunda bir üyesiydi.

1985 ve 1986 yılları arasında da Packard, Packard Komisyonu olarak bilinen hükümet komisyonunda başkanlık yapmıştır. Packard Komisyonu aslında Başkanın Mavi Kurdele Savunma Yönetimi Komisyonu’dur. Gayri resmi olarak Packard olarak adlandırılmıştır. Komisyon, Başkan Ronald Reagan tarafından ABD Savunma Bakanlığı’nda yönetim işlevselliği alanlarını incelemek için oluşturulmuştur.

1972’de HP şirketine geri dönüş yapan Packard, 1993 yılına kadar yönetim kurulu başkanlığında tekrar yer aldı. HP şirketinde yeniden yapılandırma seçeneklerine giden Packard, 1993’de emekli oldu. Emekli olduktan tam üç yıl sonra 1996’da hayatını kaybeden Packard’ın şirketteki hissesi 1 milyar dolardan fazla olduğu bilinmektedir.

David Packard’ın Başarıları

David Packard, başarılı kariyerinin yanı sıra aldığı ödüllerle de dikkat çeken bir isim. 1969 yılında ilk aldığı ödül Amerikan Başarı Akademisi tarafından ‘Altın Plaka Ödülü’ olmuştur. 1973 yılında Packard ve ortağı William R. Hewlett ‘IEEE Kurucu Madalyası’ almaya hak kazanmıştır. Hatta aynı yıl Kaliforniya Bilim ve Sanayi Müzesi tarafından Hewlett ve Packard ‘Yılın Sanayicisi’ seçilmiştir.

1975’de Packard, Franklin Enstitüsü tarafından ‘Vermilye Madalyası’ almıştır. Ayrıca bir dönem Savunma Bakanlığı’nda görev alan Packard, 1982’de Amerika Birleşik Devletleri Askeri Akademisi’nden ‘Sylvanus Thayer Ödülü’ almaya hak kazanmıştır. 1986 yılında Amerikan Girişim Enstitüsü tarafından ise ‘Francis Boyer Ödülü’nün sahibi olmuştur.

1987 yılında ‘Vannevar Bush Ödülü’ alan David Packard, 1988 yılında ‘Başkanlık Özgürlük Madalyası’nın sahibi olmuştur. Başkanlık Özgürlük Madalyası; Amerika Birleşik Devletleri’nin güvenliğine, ulusal çıkarına, kültürüne ve özel çabalarına değer katkılarda bulunan kişilere verilen bir ödüldür. Böylece Packard, birçok yenilik ve çalışmaları ile dikkat çekmiştir.

Packard aynı yıl birçok ödül daha almaya hak kazanmıştır. Bu ödüller; ‘Ulusal Teknoloji Madalyası’, ‘Genç Başarı ABD İş Dünyası Onur Listesi’nde yer alırken ‘Amerikan Sanat ve Bilim Akademisi Üyesi’de seçilmiştir. 1989 yılında Packard, Ulusal Bilimler Akademisi tarafından ‘Kamu Refahı Madalyası’na sahip olmuştur. Öte yandan aynı yıl Amerikan Felsefe Derneği Üyesi seçilmiştir.

1995 yılında Amerika Birleşik Devletleri tarafından her yıl çeşitli ödüller verilen mucitlere yönelik Lemelson-MIT Programı’nda Packard ödül almıştır. 1996 ve 1997 yıllarında Franklin Enstitüsü tarafından ortağı Hewlett ile birlikte ‘İş Liderliğinde Bower Ödülü’ ve ‘Heinz Ödülü Başkanlık Madalyası’ almıştır.

Packard ölümünden sonra ise 2006’da California Onur Listesi üyesi olarak yer almıştır. Ayrıca 2011 yılında Girişimci Şöhret Kaldırımı kuruldu. Bu açılış yılında ise yedi onur sahibi yer aldı. Bunlar; Bill Gates, Bill Hewlett, Bob Swanson, David Packard, Mitch Kapor, Steve Jobs ve Thomas Edison oldu.

David Packard’ın Hayırseverlik Çalışmaları

David Packard, 1980’li yıllardan 1996 yılında hayatını kaybedene kadar zamanının ve parasının büyük bir bölümünü hayırsever projeler için kullanmıştır. Packard ve eşi Lucile Salter Packard 1964 yılında bir vakıf kurmuştur. David ve Lucile Packard ismi verilen vakıf, kar amacı gütmeyen kuruluşlara hibe sağlayan özel bir kurumdur.

1978 yılında ise çift Monterey Bay Akvaryum Vakfı’nı kurdu. Bu Akvaryum vakfı ise kızları Nancy ve Julie’nin isteği üzerine kurulmuştu. Dahası çift 1984 yılında açılacak olan yeni akvaryum inşaatı için 55 milyon dolar bağışta bulundu. Açılan Monterey Bay Akvaryumu, California’da kar amacı gütmeyen bir halka açık akvaryum olarak bilinmektedir. 1987’de ise özel bir oşinografik araştırma merkezi olan Monterey Bay Akvaryumu Araştırma Enstitüsü kurulmuştur.

1986 yılına gelindiğinde Packard çifti Stanford Üniversitesi’nde yer alan Lucile Packard Çocuk Hastanesi inşası için 40 milyon dolar bağış yapmışlardır. Lucile Packard Çocuk Hastanesi ise 1991 yılının Haziran ayında açıldı. 1994’de Packard ve otağı Hewlett Standford Üniversitesi’ne 77 milyon dolarlık bir bağışta bulundu. Ardından üniversitede yer alan fakülteye David Packard Elektrik Mühendisliği Binası ismi verildi.

Tüm bunlara ek olarak Packard 1996’da ölümünün ardından büyük miktarda değerli gayrimenkul ve 4 milyar dolar servetini David ve Lucile Packard Vakfı’na bağışlamıştır. Şu anda Packard’ın üç kızıda vakfın yönetim kurulunda yer almaktadır. Aynı zamanda oğlu David Woodley Packard, Packard Beşeri Bilimler Enstitüsü’nün Başkanı olarak görev yapmaktadır.

HP’nin Kuruluşu

Hewlett-Packard şirketi kısa adı ile HP’dir. Şirketin merkezi ABD Kaliforniya’da bulunmaktadır. Uluslararası bir şirket olan HP, yazılım ve bilişim teknolojisi hizmetleri sunmaktadır. Aynı zamanda bilgi işlem, baskı hizmetleri ve sayısal görüntüleme donanımları üreticisi olarak tanınmaktadır.

1930 yılında Standord Üniversitesi’de tanışan David Packard ve William Hewlett, Amerika’nın en başarılı şirketlerden birinin kurulmasına yol açmıştır. 1939 yılında kurulan şirket de Hewlett ve Packard sağlam bir ortaklık kurmuştur. HP, 538 dolarlık bir sermaye ile Packard’ın evinin arkasında yer alan garajda kurulmuştu. Hatta Packard’ın eşi Lucile Packard’da şirkette sekreter ve muhasebeci olarak görev almıştır.

David Packard, ‘The HP Way’ adlı kitabında şirketin adının yazı tura ile belirlendiğini ifade etmiştir. Böylece PH yerine HP olmuştur. Şirket ölçü ekipmanı ve ölçü cihazları üreticisi olarak kurulmuştur. Garajda bir laboratuvar kuran ikili çeşitli aparatlar için sipariş almaya başlamıştır.

HP'nin Kuruluşu

HP şirketinin ilk ürünleri bir ses frekansı osilatörü olmuştur. Hatta bu osilatörlerden bir kısmı Walt Disney Studios tarafından satın alınmıştır. Walt Disney Studios, 1940 yapımı animasyon antoloji müzikal filmi Fantasia’nın ses ekipmanlarının testi için kullanmıştır.

II. Dünya Savaşı döneminde Hewlett-Packard, çeşitli savunma projelerine yöneldi. Böylece projelerin ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına hızla genişlemişti. Savaş sonunda ise bir düşüş yaşandı. 1957’de şirketin hisseleri piyasada işlem görmeye başlarken ürün yelpazesi de genişledi. Hewlett-Packard, şimdi Silikon Vadisi olarak adlandırılan Kaliforniya bölgesinde ilk ve en büyük elektronik şirketleri arasında yer alıyordu.

Belli bir süre sonra HP şirketi, dünyanın en büyük elektronik test ve ölçüm cihazları üreticisi konumuna gelmişti. Ayrıca şirket hesap makinesi, lazer ve mürekkep püskürtmeli yazıcı ve bilgisayar üretmeye başladı. Hatta şirket 1986 yılında, HP.com olarak alan adını kaydetti. Böylece internetin ticari açıdan önemli hale gelmesinden tam on yıl önce sağlanmış oldu.

Son olarak ise 2014 yılında bölünme planlarını açıklayan şirket, 2015 yılında resmi olarak yeni bir döneme başladı. Böylece iki halka açık şirket yaratıldı. Bunlardan biri HP Inc’di. Şirketin tüm üretim ve satış işleri burada yürütülecekti. Dahası diğer şirket Hewlett Packard Enterprise oldu. Bu şirket ise donanım ve bilişim konusunda uzmanlaştı.

David Packard Kimdir: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde hayatı ve kariyeri ile insanlara ilham olan David Packard’ın hikayesinden bahsettik. Ayrıca Packard’ın başarılarından ve hayırsever çalışmalarına değindik. Hewlett-Packard açılımı olan HP şirketinin kuruluşunu inceledik.

1939 tarihinde kurulan HP’nin büyüme göstermesi test ve ölçüm endüstrisinin gelişimine paralel olarak ilerlemiştir. Öte yandan Packard’ın başkanlığında yürütülen yönetim hem HP’yi hem de toplum kuruluşlarının desteklenmesinde öncü olmuştur.

1947 yılında HP tam anlamı ile kurulmuştu. Kurulduğu dönemden bu yana ise teknolojik sınırları zorlamakta oldukça başarılı olmuştur. HP’nin ilk başkanı ise David Packard’dı. David Packard, 1964 yılına kadar görevini sürdürdü. Packard, CEO ve yönetim kurulu başkanı olarak da ise 1968 yılına kadar devam etti. 1993 yılına gelindiğinde Packard HP şirketinden emekli oldu. Öte yandan Packard’ın bulunduğu ulusal hizmetler, şirketin kamu gönüllülüğü alanına olan bağlılığının da bir sonucu olarak ortaya çıktı.

1996 yılında The New York Times tarafından ‘ilk yüksek teknoloji kralı’ olarak adlandırılan Packard’ın hikayesini nasıl buldunuz? David Packard hakkında ne düşünüyorsunuz? David Packard hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.