Michael Dell Kimdir?

Bilgisayar seçiminde kullanıcılar, birçok özelliğe dikkat etmeye çalışıyor. Kullanıcıların seçimindeki dikkat ettiği birçok yazılımsal ve donanımsal faktörün yanı sıra bir diğer husus da marka ismi oluyor. Bilgisayar üreticileri arasında dünyada birçok büyük firma yer alıyor. Bunlar arasında popüler bilgisayar üreticilerinden birisi de Dell olmaktadır1984 yılında kurulan Dell şirketinin kurucusunu merak ediyor olabilirsiniz. 2016 yılında tek bir çatı altında toplanan Dell Technologies’in kurucusu Michael Dell’dir. Peki Michael Dell kimdir?

Michael Dell, dünyanın en büyük bilgisayar markalarından biri olan Dell Technologies şirketinin kurucusu ve CEO’sudur. Günümüzde dünyanın en zengin iş insanlarından biri olan Michael Dell’in henüz 23 yaşındayken şirketin halka arzı gerçekleşmiştir. 1998 yılında halka arzı gerçekleşen Dell Technologies şirketinin kurucusu Michael Dell, kısa bir süre sonra milyarder olmuştur.

Serveti ve sahip olduğu varlıkları ile dikkat çeken Dell’in küçük yaşlarda satış elemanı olarak çalıştığı da bilinenler arasında yer alıyor. Hatta bilgisayarlara olan ilgisine rağmen Dell, ailesinin isteği üzerine tıp eğitimine başlamıştır. Ancak yurt odasında geliştirdiği işler ile önemli bir kazanç elde etmiş ve okulunu yarıda bırakmıştır. Sonrasında öğrenme merakını ve fikrini kapılar ardında bırakmayan Michael Dell, küçük bir odada kişisel bilgisayarlar için ürettiği yedek parçalar ile yola çıkmıştır.

Peki Dell şirketinin kuruluş hikayesi nasıl başladı? Michael Dell kimdir? Dell Technologies tam olarak nedir? Eğer bu soruların yanıtlarını arıyorsanız bu içeriğimiz tam size göre olacaktır. Şimdi ‘Michael Dell Kimdir?’ sorusunun cevabı ile başlayalım.

Michael Dell Kimdir?

Michael Saul Dell, Amerikalı iş insanıdır. Bir Amerikalı milyarder olarak da bilinen Dell, ayrıca bir hayırseverdir. Aynı zamanda Michael Dell, Dell Technologies şirketinin kurucusudur. Şu anda da Dell Technologies şirketinde başkan ve CEO olarak görev yapmaktadır.

Ancak CEO’luk görevinden 2004 yılında ayrılmış, 2007 yılında kurul talebi üzerine CEO’luk görevine geri dönmüştür. Peki bunlar dışında Michael Dell kimdir? Dell milyarder bir iş insanı haline nasıl geldi? Dell Technologies şirketi nasıl kuruldu? Gelin bu soruların yanıtlarına hep beraber bakalım.

Michael Saul Dell, Dell Technologies’in kurucusu olarak bilinmektedir. Dell Technologies ise dünya genelinde en büyük teknoloji şirketlerinin arasında yer almaktadır. Michael Dell, 23 Şubat 1965’de Amerika’da doğmuştur. Amerika Teksas’da Houston bölgesinde dünyaya gelen Dell, Yahudi bir ailenin çocuğudur.

Dell’in babası Alexander Dell bir ortodontist’dir. Dell’in annesi ise Lorraine Charlotte’dir. Tüm bunlara ek olarak Michael Dell, evli ve dört çocuk babasıdır. 1989 yılında Susan Lynn Lieberman ile evlenmiştir. Çocukları ise Alexa, Kira, Juliette ve Zachary Dell’dir.

1992 yılında Dell, henüz 27 yaşındayken Fortune Dergisi tarafından en popüler ilk 500 şirket listesinde yer alan en genç CEO olmuştur. Ayrıca Dell, 2021 yılındaki Bloomberg Milyarderler Endeksi raporlarına göre yaklaşık 54,6 milyar dolar serveti ile dünyanın en zengin 24’ncü kişisi olmuştur. Günümüzde Forbes verilerine göre Michael Dell, gerçek zamanlı net değere göre 51,3 milyar dolar servete sahiptir. Aynı zamanda Forbes Milyarderler listesine göre 23’ncü sırada yer almaktadır.

Michael Dell Kimdir

1998 yılında Dell, ailesinin yatırımlarını yönetebilmek adına MSD Capital LP’yi kurmuştur. Burada gerçekleşen yatırım faaliyetleri özel sermaye, halka açık menkul kıymetleri ve gayrimenkulleri içermektedir. Ayrıca servetinin büyük bir çoğunluğu bu yatırım şirketinde yer alırken, otel ve restoranlarda da belli bir hisseye sahiptir. Aynı zamanda Michael Dell ve eşi Susan Dell ile 1999 yılında bir vakıf kurmuştur. Bu vakıf aracılığı ile toplum faydasına yönelik birçok faaliyet gerçekleştirmektedir.

Tüm bunlara ek olarak Dell, Dünya Ekonomik Forumu’nun Kuruluş Kurulu’nun onursal üyesi olarak yer almaktadır. Aynı zamanda Uluslararası İş Konseyi’nin yürütme kurulu üyesidir. Ayrıca Teknoloji CEO Konseyi ve Business Roundtable üyesi olarak yer almaktadır. Hatta Birleşmiş Milletler Vakfı’nın ilk Küresel Girişimcilik Avukatı olarak faaliyette bulunmuştur. Dahası Michael Dell, yazar olarak da bilinmektedir. ‘Direct from Dell’ ve ‘Play Nice But Win’ adlı kitapları bulunmaktadır.

Dell’in Kariyeri

Michael Dell, okul hayatına ilk olarak yaşadığı Houston bölgesinde Herod İlkokulu’na giderek başlamıştır. Daha sonra henüz sekiz yaşındayken lise denklik sınavına girmiştir. Bunu işe erkenden girebilmek amacıyla yapmıştır. Hatta daha küçük yaşlardayken yarı zamanlı işlerde çalışarak kazançlarını değerli metallere ve hisse senetlerine yatırmıştır. Geliştirme ve öğrenme fikrine sahip olan Dell, bir hesap makinesinin içini açıp incelemiştir. Ayrıca 15 yaşındayken Radio Shack’de bilgisayarların nasıl çalıştığını görmek için de parçalarına ayırmıştır.

Eğitimine yine Houston bölgesinde Memorial Lisesi’nde devam etmiştir. Lise eğitimi sırasında çalışmayı ihmal etmeyen Dell, Houston Post’a abonelik satmıştır. Lise eğitiminin ardından Dell, ailesinin isteği üzerine Teksas Üniversitesi’nde ön tıp eğitimi almıştır. 1983 yılında üniversite eğitimine başlayan Dell’in ailesinin en büyük isteği onun doktor olmasıydı. Dell ise onları memnun etmek için eğitimine devam ederken gazete abonelikleri için de çalışmaya devam ediyordu.

Başarılı bir eğitim ve çalışma hayatı olan Michael Dell, öğrenmekten hiç vazgeçmemiştir. Teksas Üniversitesi’nin birinci döneminde yedek parçalar ile kişisel bilgisayar geliştirmeye girişmiştir. Bir süre sonra giriş lisansı almış ve ihaleleri kazanmaya başlamıştır. Birkaç çalışanı da işe alan Dell, ilk iş yılında 200 bin dolar brüt kar elde etmeyi başarmıştır. Dolayısıyla henüz 19 yaşında Texas Üniversitesi’nden ayrılmıştır. Böylelikle tüm bu süreç Dell şirketinin kurulmasının hikayesini oluşturmaktadır. Pekii Dell Technologies tam olarak nedir? Şirketin kurulma hikayesi nedir?

Dell Technologies Nedir?

Dell Technologies, çok uluslu bilişim teknolojisi şirketidir. ABD Teksas’da 7 Eylül 2016 tarihinde kurulmuştur. Şirketin kurucusu Michael Dell’dir. Genel merkezi ise Teksas eyaletinin Round Rock bölgesinde yer almaktadır. Ayrıca Dell Technologies birkaç farklı şirket ile birlikte birleşmiştir. Orijinal Dell ve EMC Corporation birleşmesinden oluşmuştur. Asıl Dell ise dünyanın en büyük bilgisayar üreticilerinden biridir. 1984 yılında Michaell Dell tarafından kurulan şirket donanım endüstrisi alanında yer almaktadır.

Dell; PC, sunucu, veri depolama aygıtı, yazılımlar, çevresel cihazlar ve birçok elektronik ürün satışı yapmaktadır. 180 farklı ülkede hizmet veren Dell, 2015 yılında EMC Corporation şirketini satın almıştır. Sonrasında ise Dell ve Dell EMC şirketleri Dell Technologies çatısı altında birleşmiştir. 2016 yılında ise bu satın alımlara VMware şirketi eklenmiştir.

Dell Technologies çatısı altında bulunan ürünler bilgisayardan ağ güvenliğine; akıllı telefonlardan televizyonlara birçok ürün ve hizmeti kapsamaktadır. Dell Technologies şirketi, 2013 yılında yaşanan büyük durgunluk sebebi ile Dell Inc. özelleştirilmiştir. Ancak 2018 yılının Aralık ayında tekrar halka açılmıştır.

Tüm bunlara ek olarak bugün Dell şirketi, 180 farklı ülkede yer alan müşterilerine her gün 110 binden fazla sistem sağlıyor. Aynı zamanda yaklaşık 90 farklı ülkede 41 binden fazla servis ekip üyesi ve 7 global kumanda merkezi ile faaliyet gösteriyor.

Günümüzde şirketin resmi satış ağı olan Dell.com dünya genelinde 166 farklı ülkede ve 34 dilde müşterilere hizmet vermektedir. Ayrıca Dell, 2007 yılında oluşturduğu IdeaStorm topluluğunu kurmuştur. Bu topluluk aracılığı ile insanlar fikirlerini paylaşmakta veya beğendikleri fikirlere oy vermektedir. Böylece bugüne kadar oluşan fikirlerin 400’den fazlası hayata geçmiştir.

Dell’in Kuruluşu

Michael Dell, üniversite eğitimin birinci yılında gayri resmi bir işe başlamıştır. Tıp öğrencisi olan Dell, Dobie Center konut binasında bir odada kişisel bilgisayarlar için yükseltme kitlerini bir araya getirerek satmaktadır. Sonrasında bu işini Teksas Eyaleti’nde yapılan sözleşmeler kapsamında teklif götürebilmek için satıcı lisansına başvurmuştur. Hatta bir bilgisayar mağazasına kıyasla genel gidere sahip olmadığı için teklifleri kazanmayı başarmıştır.

1984 yılına gelindiğinde Michael Dell, şirketini Ocak ayında ‘PC’s Limited’ olarak kaydettirmiştir. Dell, maliyet tasarruflarına göre oldukça avantajlıydı. Perakende kanalına göre farklılık gösteriyordu. Yalnızca bir apartman dairesinde faaliyet gösteren bir işletmeydi. Bin dolar sermaye ile yola koyulmuştu.

Bu işletme 50 bin ile 80 bin ABD doları değerine sahip PC kitleri, yükseltmeleri ve eklenti bileşenleri satıyordu. Mayıs ayına gelindiğinde ise şirket, ‘Dell Computer Corporation’ olarak birleşmişti. Böylece şirket Kuzey Austin’de yer alan bir iş merkezine taşınarak yeni bir adım atmıştı. Yalnızca üretim personeli istihdam eden Dell’in maliyeti de oldukça düşüktü.

Michael Dell

Michael Dell’in ifadelerine göre şirkette sipariş alıcı olarak birkaç kişi, siparişleri doldurmak için birkaç kişiden oluşan bir ekip yer alıyordu. 1996 yılına gelindiğinde ise web üzerinden bilgisayar satışına başlanmıştır. Hatta aynı yıl şirketin ilk sunucuları da piyasaya sürülmüştür.

Bunun yanı sıra web sitesi üzerinden günde yaklaşık 1 milyon dolarlık satış yapmıştır. Böylece şirket kurulduğu dönemden tam 12 yıl sonra aracısız olarak satış gerçekleştirmiştir. 2001 yılında Dell Inc, Compaq şirketini geride bırakarak önemli oranda bir dünya pazar payına ulaşmayı başarmıştır. Hedefi ise dünyanın en büyük bilgisayar üreticisi olmaktı.

Rakiplerine kıyasla o dönemde satışlara dünya çapında ve Amerika’da olmak üzere artış göstermiştir. 2012 yılında Dell şirketi, 15.9 milyar dolarlık serveti ile birlikte Forbes listesinde milyarderler arasında 41’nci sırada yer almıştır. Kurulduğu dönemden bu yana ise bilgisayar devleri arasında önemli marka olmayı başaran Dell Technologies’in başarısında Michael Dell’in önemi büyüktür.

Michael Dell Kimdir: Genel Değerlendirme

Bu içeriğimizde dünyanın popüler bilgisayar üreticilerinden Dell’in kurucusu Michael Dell kimdir sorusunu cevaplamaya çalıştık. Girişimci ve zengin kişiliği ile öne çıkan Michael Dell’in kariyerine değindik. Bilişim teknolojisi şirketi Dell Technologies nedir bundan bahsettik. Aynı zamanda kişisel bilgisayar üreticisi Dell’in kuruluş hikayesini anlattık.

O dönemde benzersiz bir fikir ile yola çıkan Michael Dell’in başarılı olması da kaçınılmaz olarak nitelendirilebilir. 1984 yılında bilgisayar sistemlerini müşterilerine doğrudan satarak ihtiyaçlarını karşılamıştır. Aracı firmaların araya girmediği sistemde diğer benzeri şirketlerden farklılık göstermiştir. Ayrıca potansiyel maliyetlerine kıyasla oldukça avantajlı olmuştur. Bugün ise Dell şirketi 5,4 milyondan fazla müşteriye ulaşmaktadır.

Ayrıca Dell, günümüzde önemli konulardan biri olan yenilebilir enerji ile çalışmayı ihmal etmiyor. Hatta Forbes Dergisi tarafından Dell, ilk 10 Yeşil şirket arasına girmeyi başarmıştır. Önde gelen yeşil enerji alıcılarından biri olarak yer almaktadır. Geri dönüşüme de dikkat çeken şirket, bambudan yapılmış ambalaj malzemeleri ile gönderim yapan ilk PC üreticisi olarak da öne çıkmıştır.

Dolayısıyla şirketin birçok sosyal ve çevre konusuna duyarlı hareket ettiği de görülüyor. Michael Dell’in çocukluktaki merakı ile başlayan kariyer serüveni öğrenmek ve çalışmak ile devam etmiş başarılı bir hikaye ile sonuçlanmıştır. Peki ya siz Amerikan zengin iş insanı Michael Dell hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kurulduğu dönemde önemli başarılara imza atan Dell şirketinin kuruluş hikayesini nasıl buldunuz? Michael Dell hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizler ile paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Girişimler odaklı araştırma yapmayı çok seviyor. Bir zamanların uluslararası ilişkiler öğrencisi olarak analiz yapmaya bayılıyor. Teknoloji ile alakalı paylaşımların da takipçisi olarak analiz edip, yorumluyor.