İlhan Yılmaz Kimdir? Monster Nasıl Kuruldu?

Monster, son yıllarda Türkiye’nin yükselen bilgisayar üreticisi olarak dikkat çekiyor. İlhan Yılmaz tarafından kurulan şirket, hem donanım hem de tasarım olarak ürettiği kaliteli oyuncu bilgisayarları ve ekipmanları ile övgü topluyor. Bunun yanı sıra şirketin müşteri odaklı anlayışı, kullanıcılarını çok memnun ediyor.

Peki Monster markası nasıl kuruldu? Şirketin kurucusu İlhan Yılmaz kimdir? Sizler de Monster ve kuruluşu hakkındaki bilgileri merak ediyorsanız bu yazımız tam size göre!

İlhan Yılmaz Kimdir?

İlhan Yılmaz, 1975’te İstanbul’da doğdu. Yılmaz, verdiği bir röportajda ilkokul dönemlerinde arkadaşının çizgi romanlarından etkilendiğini ifade ediyor. Yılmaz’ın dediğine göre bu çizgi romanlar, şirketin temellerinin oluşmasında büyük katkı sağladı.

Yılmaz, üniversite eğitimini Marmara Üniversitesinde tamamladı. Üniversite eğitimini 1996 yılında tamamlayan İlhan Yılmaz, bilgisayarla ilk olarak 1993 yılında karşılaştı.

2000 yılına kadar bilgisayarla alakalı sektörlerde çalışan Yılmaz, bu senede Fokus Bilgisayar adındaki şirketini kurdu.

Fokus Bilgisayar, kurulduğu ilk yıllarda teknoloji şirketlerine toptan bilgisayar ve bilgisayar malzemesi satışı yapıyordu.

2003 yılında ilk bilgisayarını üreten Fokus, biraz zamanın ardından farklı bir marka daha yarattı. Bu yüzden de Fokus Bilgisayar aslında Monster Bilgisayar’ın temellerini oluşturmuş diyebiliriz.

2000-2005 yılları arası ekonomik ve sosyal krizlerden ötürü zor yıllardı. Bu yıllarda bir şirket kurmak oldukça riskliydi. Yılmaz da bu riski alarak kısıtlı bir bütçeyle 2005 yılında Monster Bilgisayar markasını kurduklarını belirtiyor.

İlhan Yılmaz, evli ve iki çocuk babasıdır. Yılmaz, girişimcilik ve oyun sektörlerine ilgi duymaktadır. Hatta bu alanlarda yeni girişimler yapan insanlara büyük destek sağlamaktadır.

Monster

Monster
Görsel Kaynağı: Monster

Türkiye’nin en çok tercih edilen bilgisayar markalarından Monster, 2005 yılında kuruldu. Türkçe’de “canavar” anlamına gelen şirket, ismiyle oyuncuların ilgisini çekiyor. Şirketin kurucusu İlhan Yılmaz ise Monster isminin 2001 yılında karşılarına çıkan bir çizgi filmden geldiğini belirtiyor.

Yılmaz, yaptığı açıklamada Monster’ı dünyanın en çok kullanılan 5 bilgisayar markasından birisi yapmak istediklerini söylüyor. Bu kapsamda da Monster, yakın zamanda yurtdışında satış ofisleri açmaya başladı.

Şirketin global olarak ilk sıralara yerleşebilmesi için hâlâ biraz zaman var gibi duruyor. Fakat Türkiye’deki satış sayıları incelendiğinde, Monster Türkiye’de en çok tercih edilen oyuncu bilgisayarı markalarının başında geliyor

Şirket, ürettiği güçlü bilgisayarlarla dikkat çekiyor. Ancak bunun kadar şirketin satış sonrası desteği de kullanıcılarını çok memnun ediyor.

Monster, 5 bilgisayar serisine sahip. Şirket, bu modellere Türk mitolojisinde bulunan yaratıkların isimlerini veriyor. Bunlar:

Abra Serisi

Abra, Monster’ın genellikle giriş-orta seviye oyuncu bilgisayarı arayan insanlara hitap eden serisidir. Monster, bu serisinde genellikle Intel işlemciler ve NVIDIA ekran kartları kullanıyor. Bunun dışında seride 7.000-13.000 TL fiyat aralığındaki modeller mevcut.

Tulpar Serisi

Monster Tulpar Serisi
Görsel Kaynağı: Monster

Tulpar serisi, Monster’ın bir diğer oyuncu dizüstü bilgisayarı serisidir. Şirket, bu seride ise biraz daha orta ve üst düzey kullanıcıları hedef alarak bilgisayar üretiyor.

Monster, bu seride de Abra serisinde olduğu gibi Intel ve NVIDIA donanımlar kullanıyor. Tulpar serisinin, Abra serisinden farkı ise genellikle kullanılan ekran kartları ve ekran boyutları oluyor.

Monster, Tulpar serisinde biraz daha üst düzey ekran kartları kullanmayı tercih ediyor. Bunun dışında seride bulunan modellerin ekran boyutları, Abra serisinin modellerine göre daha büyük.

Tulpar serisinde ise 13.000 – 24.000 TL fiyat aralığındaki modeller mevcut.

Semruk Serisi

Monster, en üst düzey oyuncu bilgisayarlarını ise Semruk serisi altında üretiyor. Semruk serisinin modelleri yonga setlerinin izin verdiği en yüksek bellek miktarlarına sahipler. Bunun dışında bu modellerde 10 TB ve üstü SSD’ler mevcut.

Her anlamda çok güçlü olan Semruk serisi modelleri, 27.000 – 100.000 TL fiyat aralığında satılıyor.

Markut Serisi

Monster Markut Serisi
Görsel Kaynağı: Monster

Monster, oyunculara olduğu kadar iş insanlarına da hitap etmeye çalışıyor. Şirket, bu kapsamda Markut serisini üretiyor. Bu seri genellikle görsel iletişim alanlarıyla ilgilenen insanlara hitap ediyor.

Huma Serisi

Huma serisi, hem tasarım olarak hem donanım olarak diğer serilerden biraz farklı. Monster, bu seride iş ve gündelik ihtiyaçlara yönelik bilgisayarlar oluşturuyor. Ancak bu seride de çok güçlü bilgisayar bulunduğunu belirtmekte fayda var.

Monster, oyuncu bilgisayarlarının yanı sıra son yıllarda oyuncu ekipmanları da satmaya başladı. Şirketin ürettiği mouse, klavye ve kulaklıklar oyuncular tarafından yoğun ilgi görüyorlar. Bunun dışında Monster, herhangi bir seriden bilgisayar alana hediye olarak Monster logolu çanta gönderiyor.

Her geçen gün büyüyen ve yeni hizmetleriyle müşterilerini memnun eden Monster, Türkiye’deki oyuncu bilgisayarı sektöründe ilk sıralarda olmaya devam edecek gibi duruyor.

Bunun yanı sıra umuyoruz ki Monster, kısa bir zaman içerisinde dünyanın en çok tercih edilen bilgisayar markalarının başında gelir.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.