Bilgisayarım Hangi Oyunları Kaldırır? – 2023

Bilgisayarım hangi oyunları kaldırır sorusunun yanıtını hiç merak etmiş miydiniz? Günümüzde pek çok bilgisayar kullanıcısı yüksek sistem gereksinimli oyunları oynayıp oynayamayacağını tam olarak kestiremiyor. Biz de bu nedenle sizler için bir içerik hazırlamaya karar verdik.

Oyun sektörü gün geçtikçe gelişmeye devam ediyor. Bununla birlikte, oyunların istediği sistem gereksinimleri de artış gösteriyor. Yeni nesil oyunların yüksek grafik detaylarına sahip olması da bu artışın en büyük nedenlerinden sadece birisi. Böylece oyuncuların aklında da ‘’Bilgisayarım Hangi Oyunları Kaldırır?’’ tarzında bir soru oluşuyor. Peki, oyuncular bu sorunun cevabını nasıl öğrenebilir?

Aklınıza takılan bu sorunun yanıtı için aslında birçok site mevcut. Üstelik sadece siteler ile değil, doğrudan bilgisayarınızın ayarlarıyla da bir fikir sahibi olmak mümkün. Bu siteler ve yöntemler neler? Bu sorunun cevabını nasıl öğreniriz gelin hep birlikte bakalım.

Bilgisayarım Hangi Oyunları Kaldırır?

Önceden de değindiğimiz gibi, bilgisayarınızın hangi oyunları kaldıracağını öğrenebileceğiniz birçok site mevcut. Öte yandan, kimi oyuncular bu sorunun cevabını forumlarda bulabiliyor. Ancak bu forumlarda bilgi kirliliği olması da gayet muhtemel.

Buna ek olarak doğrudan oyunun sistem gereksinimlerine bakarak da bir çıkarım yapmak mümkün. Fakat her kullanıcı donanım parçaları arasındaki farkı tam olarak ayırt edemiyor. Özellikle birbirine benzer isimli parçalar bu konuda ciddi kafa karışıklıklarına sebep olabiliyor. Bu nedenle siteler, bu konuda daha güvenilir bir kaynak olarak bizi karşılıyor. Peki, bu siteler hangileri ve nasıl kullanılıyor?

İnternette bu konu hakkında bizi birçok site karşılasa da bunların da kimisi güvenilir bilgiyi sağlayamıyor. Öte yandan Can You RUN it, Userbenchmark ve PCGameBenchmark siteleri en kesin bilgiyi verenlerden. Bu siteler nasıl kullanıyor bir göz atalım.

Bilgisayarım Hangi Oyunları Kaldırır

Can You RUN it Nasıl Kullanılır?

System Requirements Lab şirketinin hazırladığı Can You RUN it sitesi sistem gereksinimleri konusunda oldukça kullanışlı bir site. Tabii ki siteyi kullanmak için öncelikle “Can You RUN it” ana sayfasına ulaşmanız gerekiyor. Siteye ulaştıktan sonra yapmanız gerekenler ise şöyle;

 • Öncelikle‘’Search For a Game’’ kısmına kontrol etmek istediğiniz oyunun adını girin.
 • Ardından oyunun görseli karşınıza çıkacaktır. Eğer görsel aradığınız oyun ile uyuşuyorsa görselin üstüne tıklayın.
 • Açılan sayfada karşınıza ‘’Can You Run it’’ seçeneği çıkacaktır. Bu seçeneğe tıklayın ve indirilmek istenen ‘’Detection.exe’’ adlı eklentiyi bilgisayarınıza indirin.
 • İndirdiğiniz eklentiyi açın ve açılan pencerede tarama işleminin bitmesini bekleyin.
 • ‘’All Done’’ bildirisini görmeniz ardından tekrardan internet tarayıcınıza dönün.
 • Böylece, artık adını girdiğiniz herhangi bir oyunun sisteminize uygun olup olmadığını öğrenmiş olacaksınız.
Bilgisayarım Hangi Oyunları Kaldırır

Bu basit birkaç adımla ‘’Can You RUN it’’ sitesinde istediğiniz oyunu sorgulayabilirsiniz. Ancak sisteminizin kaldırmadığı bazı oyunları oynayabilme şansınız olduğunu ekleyelim. Bu konuda sitenin zaman zaman hatalı bir gösterim yapması muhtemeldir. Minimum sistem gereksinimlerini karşılayamadığınız durumda sistem parçalarınızın güncellemelerini kontrol etmenizi öneririz.

Ayrıca ufak bir not; Can You Run It ile sistem gereksinimi öğrenme aşamasında bilgisayarınıza “.exe” uzantılı bir dosya indirmeniz gerek. System Requirments Lab, bu dosyanın son derece güvenli olduğunu vurguluyor. Hiçbir şekilde kişisel verinizi almadığını, sadece bilgisayarınızın donanımını kontrol ettiğini de belirtiyor. Ancak, yine de bu siteye güvenmiyorsanız diğer yöntemlerimize göz atmanızı öneririz.

UserBenchmark Sitesi Nasıl Kullanılır?

UserBenchmark sitesi de sorunuza cevap verecek tarzdan bir site. Bu uygulamada da bir eklenti indiriyorsunuz. Ancak bu sitede diğer oyuncuların bilgisayarlarıyla da bir karşılaştırmayla karşılaşıyorsunuz.

Buna ek olarak site, bilgisayarınızdan elde ettiği bilgilerle gündelik ve haftalık kullanımın oyun performansındaki etkisini de bizlere gösteriyor. UserBenchmark sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

 • Öncelikle linkten siteye girdiğinize emin olun. Ardından, UserBenchmark sitesinin eklentisini indirin. Bu sayede site, sisteminizi değerlendirecektir.
 • İndirdiğiniz eklentiyi açtığınızda çalıştır butonu ile eklentinin bilgisayarınızın sistemini taradığına emin olun.
 • Bu işlem ardından, internet tarayıcınızda bilgisayarınızın sistemi belirecektir.
 • Bu sekmede ek olarak, oyunun sisteminize uygun olup olmadığını da çıkardığı verilerden anlamanız mümkün.
UserBenchmark

UserBenchmark, oyunlar için doğrudan bir yanıt vermese de oldukça geniş ve detaylı bir değerlendirme yapıyor. Bu nedenle siteyi kullanarak elde edeceğiniz bilgiler ile oyunun sistem gereksinimlerini karşılaştırıp bir tahmin yapabilirsiniz.

Ayrıca, sistemini test eden diğer bilgisayarların da değerlendirmelerini kontrol etmek mümkün. Kullanıcılardan aldığı devasa veri havuzuyla bunu yapmaya olanak sağlıyor. UserBenchmark sisteminizi üç farklı kategori için değerlendiriyor. Bunlar; Gaming, Desktop ve Workstation.

Gaming yani oyuncu bilgisayarı için yaptığı değerlendirmeler çoğunlukla GPU üzerinden alınan sonuçla bağlantılı oluyor. Bu nedenle ortalama altı bir ekran kartına sahipseniz bu kategoriden düşük bir yüzde almanız muhtemel.

Desktop kategorisindeki değerlendirmeleri sonucunda bilgisayarınızın temel işlevlerini ne kadar yerine getirebildiğini görmek mümkün. Örneğin, ofis programları kullanmak, internette gezmek ya da bir video izlemek gibi.

Son olarak Workstation kategorisi ise sisteminizin; video ve ses düzenlemek, veritabanlarıyla uğraşmak, işlemler yapmak gibi çeşitli eylemlerdeki performansını gözler önüne seriyor. Bu sebeple bu cihazlarda oyun oynamak diğerlerine göre kimi zaman daha zorlayıcı olabiliyor.

PCGameBenchmark Sitesi Nasıl Kullanılır?

İçeriğimizde yer alan son yöntem ise PCGameBenchmark sitesindeki araçtan faydalanmak oluyor. Diğer iki sitenin aksine herhangi bir şekilde dosya ya da eklenti indirmeden sistem gereksinimlerini kontrol etmek mümkün hale geliyor. PCGameBenchmark sitesini kullanmak için şu adımları kullanabilirsiniz:

 • Öncelikle sitenin ana sayfasına ulaşın.
 • Daha sonra ekranın sağ tarafında yer alan “Tell us about your PC” bölümündeki kutucukları doldurun.
 • Doldurmanız gereken ilk kutucuk bilgisayarınızın işletim sistemidir.
 • İkinci kutucukta doldurmanız gereken bilgi bilgisayarınızın işlemcisidir.
 • Ardından doldurmanız gereken parça ise ekran kartı oluyor. Eğer dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız ekran kartının mobil sürümü olup olmadığını kontrol etmeyi unutmayın.
 • Son olarak bilgisayarınızın bellek yani RAM değerini girerek “What Games Can My PC Run” butonuna tıklayın. Dilerseniz “Rate my PC” butonuna da tıklayarak bilgisayarınızın puanını öğrenebilirsiniz.
 • Bu aşamanın ardından karşınıza çıkan oyunlardan merak ettiklerinize tıklayarak bilgisayarınızın kaldırıp kaldırmadığını öğrenebilirsiniz.
pcgamebenchmark

Bunun yanı sıra PCGameBenchmark sitesi otomatik tarama ile sonuç verebilecek bir sisteme de sahiptir. Ana sayfada yer alan Test My PC butonuna tıklayarak gerekli uygulamayı indirirseniz bilgisayarınızın sistem gereksinimlerini size aktaracaktır. Ancak bu özelliğin yalnızca Windows işletim sistemine sahip cihazlarda geçerli olduğunu belirtmek gerek.

Bilgisayarım Hangi Oyunları Kaldırır: Manuel Kontrol

Son değineceğimiz konu ise herhangi bir eklenti olmadan sistem gereksinimlerini kontrol edip edemeyeceğimiz oluyor. Aslında, bunun cevabı oldukça basit. Öncelikle sisteminiz hakkında bir bilgiye sahip olmalısınız. Bunun ardından, oynamak istediğiniz oyunun sistem gereksinimlerini öğrenmeniz gerekecek.

Minimum ve önerilen olarak ikiye ayrılan sistem gereksinimleri, oyunun çalışması için gereken sistemi belirtir. Minimum sistem gereksinimleri oyunun açılacağı en düşük sistem gereksinimini temsil eder. Böylece, sistemin oyunu kaldırıp kaldırmadığını öğrenmek için minimum sistem gereksinimlerini temel almalısınız.

Tabii ki oyunun sunduğu tüm deneyimlerden ve başarılı grafiklerden en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız önerilen sistem gereksinimlerini karşılamanız gerekmektedir. Ancak minimum sistem gereksinimlerini geçtiğiniz anda bilgisayarın oyunu kaldırdığını söylemek yanlış olmaz.

Oyunların sistem gereksinimlerini öğrenmek için kullanabileceğiniz onlarca yöntem vardır. Bunlardan birisi doğrudan arama motorunda bir sorgu gerçekleştirmektir. Bunun haricinde oyunları satın aldığınız online mağazalarda ya da oyunun kutusunun arkasında da sistem gereksinimlerini görebilirsiniz. Ayrıca oyunun geliştiricisi ve yayıncısının internet sitesinden de sistem gereksinimlerini öğrenmek mümkündür. Eğer bilgisayarınızın donanımına nasıl bakacağınızı merak ediyorsanız birkaç basit yolla anlattığımız rehberimize göz atmayı unutmayın!

Bilgisayarım Hangi Oyunları Kaldırır: Sıkça Sorulan Sorular

Bilgisayarım hangi oyunları kaldırır nasıl anlarım?

Sizler de bilgisayarınızın hangi oyunları kaldırabileceğini öğrenmek için sistem gereksinimlerine bakarak veya çevrimiçi “Sistem Gereksinimleri Testi” aracılığıyla kontrol edebilirsiniz. Ayrıca oyunun minimum ve önerilen sistem gereksinimlerini inceleyerek uygunluğunu kontrol edebilirsiniz.

Yeni oyunları oynayabilmek için bilgisayarın özellikleri minimum ne olmalı?

Yeni oyunları oynayabilmek için bilgisayarın minimum olarak iyi bir işlemci, yeterli RAM, güçlü bir grafik kartı ve yeterli depolama alanına sahip olması gerekir. Genellikle en az Intel Core i5 veya AMD Ryzen 5 işlemci, 8 GB RAM, orta seviye bir grafik kartı ve en az 256 GB depolama alanı ile yeni nesil oyunları oynayabilirsiniz. Ancak her oyunun farklı sistem gereksinimleri olduğunu unutmamalısınız.

Bilgisayarın oyun performansı nasıl test edilir?

Özel benchmark yazılımları veya uygulamaları kullanarak sistem performansını test edebilirsiniz. Bunun yanı sıra oyun sırasında FPS ölçümü yapabilir veya oyunun kendi performans test araçlarını kullanabilirsiniz.

Bilgisayarım Hangi Oyunları Kaldırır: Genel Değerlendirme

Oyunların sistem gereksinimlerinin gelecek dönemde daha da artması muhtemel. AAA odaklı oyunların artmasıyla birlikte oyun geliştiricileri ve firmalar oyuncuları da korkutmaya başladı diyebiliriz. Her ne kadar GTX 40xx serisi ekran kartları çıkmış olsa da tedarik konusunda birçok sıkıntı var. Birçok oyuncu ekran kartlarının tedarik konusunda yaşadığı sorunlardan sık sık dem vuruyor.

Eğer sisteminiz yeteri kadar iyi değilse ama oyunlardan da geri kalmak istemiyorsanız düşük sistem gereksinimli oyunları deneyebilirsiniz. Neredeyse tüm bilgisayarlarda oynamanın mümkün olduğu bu oyunları da sizler için düzenli olarak güncelliyoruz. Bu yöntemler ile “bilgisayarım hangi oyunları kaldırır?” sorusuna bir cevap bulabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2006 yılından bu yana web yayıncılığı ile ilgilenen Yiğit, WordPress ve Ruby programlama dili fanatiğidir. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji, internet ve programlama hakkında Türkçe içerikler üretmeye devam ediyor.

“Bilgisayarım Hangi Oyunları Kaldırır? – 2023” üzerine bir yorum

 1. tam bi fiyasko asgaride dahi çalıştırmaz dediği oyunu 5 yıldır eski ekran kartımda dahi oynuyordum.

Yorumlar kapalı.