Bilgisayarım Hangi Oyunları Kaldırır? – 2021

Oyun sektörü gün geçtikçe gelişmeye devam ediyor. Bununla birlikte, oyunların istediği sistem gereksinimleri de artış gösteriyor. Yeni nesil oyunların yüksek grafik detaylarına sahip olması da bu artışın en büyük nedenlerinden sadece birisi. Böylece oyuncuların aklında da ‘’Bilgisayarım Hangi Oyunları Kaldırır?’’ tarzında bir soru oluşuyor. Peki, oyuncular bu sorunun cevabını nasıl öğrenebilir?Aklınıza takılan bu sorunun yanıtı için aslında birçok site mevcut. Üstelik sadece siteler ile değil, doğrudan bilgisayarınızın ayarlarıyla da bir fikir sahibi olmak mümkün. Bu siteler ve yöntemler neler? Bu sorunun cevabını nasıl öğreniriz gelin hep birlikte bakalım.

Bilgisayarım Hangi Oyunları Kaldırır?

Önceden de değindiğimiz gibi, bilgisayarınızın hangi oyunları kaldıracağını öğrenebileceğiniz birçok site mevcut. Öte yandan, kimi oyuncular bu sorunun cevabını forumlarda bulabiliyor.

Ancak bu forumlarda bilgi kirliliği olması da gayet muhtemel. Bu sebeple siteler, bu konuda daha güvenilir bir kaynak olarak bizi karşılıyor. Peki, bu siteler hangileri ve nasıl kullanılıyor?

İnternette bu konu hakkında bizi birçok site karşılasa da bunların da kimisi güvenilir bilgiyi sağlayamıyor. Öte yandan, Can You RUN it ve Userbenchmark siteleri en kesin bilgiyi verenlerden. Bu siteler nasıl kullanıyor bir göz atalım.

Can You RUN it Nasıl Kullanılır?

System Requirements Lab şirketinin hazırladığı Can You RUN it sitesi sistem gereksinimleri konusunda oldukça kullanışlı bir site. ‘’Can You RUN it’’ sitesine ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz. Siteye ulaştıktan sonra yapmanız gerekenler ise şöyle;

Bilgisayarım Hangi Oyunları Kaldırır
  • Öncelikle‘’Search For a Game’’ kısmına kontrol etmek istediğiniz oyunun adını girin.
  • Ardından oyunun görseli karşınıza çıkacaktır. Eğer görsel aradığınız oyun ile uyuşuyorsa görselin üstüne tıklayın.
  • Açılan sayfada karşınıza ‘’Can You Run it’’ seçeneği çıkacaktır. Bu seçeneğe tıklayın ve indirilmek istenen ‘’Detection.exe’’ adlı eklentiyi bilgisayarınıza indirin.
  • İndirdiğiniz eklentiyi açın ve açılan pencerede tarama işleminin bitmesini bekleyin.
  • ‘’All Done’’ bildirisini görmeniz ardından tekrardan internet tarayıcınıza dönün.
Bilgisayarım Hangi Oyunları Kaldırır
  • Böylece, artık adını girdiğiniz herhangi bir oyunun sisteminize uygun olup olmadığını öğrenmiş olacaksınız.

Bu basit işlemlerle ‘’Can You RUN it’’ sitesinde istediğiniz oyunu sorgulayabilirsiniz. Ancak sisteminizin kaldırmadığı bazı oyunları oynayabilme şansınız olduğunu ekleyelim.

Minimum sistem gereksinimlerini karşılayamadığınız durumda sistem parçalarınızın güncellemelerini kontrol etmenizi öneririz.

Ayrıca ufak bir not; Can You Run It ile sistem gereksinimi öğrenme aşamasında bilgisayarınıza “.exe” uzantılı bir dosya indirmeniz gerek. System Requirments Lab, bu dosyanın son derece güvenli olduğunu vurguluyor.

Hiçbir şekilde kişisel verinizi almadığını, sadece bilgisayarınızın donanımını kontrol ettiğini de belirtiyor. Ancak, yine de bu siteye güvenmiyorsanız diğer yöntemlerimize göz atmanızı öneririz.

UserBenchmark Sitesi Nasıl Kullanılır?

UserBenchmark sitesi de sorunuza cevap verecek tarzdan bir site. Bu uygulamada da bir eklenti indiriyorsunuz. Ancak bu sitede diğer oyuncuların bilgisayarlarıyla da bir karşılaştırmayla karşılaşıyorsunuz.

Buna ek olarak site, bilgisayarınızdan elde ettiği bilgilerle gündelik ve haftalık kullanımın oyun performansındaki etkisini de bizlere gösteriyor. UserBenchmark sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

  • Öncelikle linkten siteye girdiğinize emin olun. Ardından, UserBenchmark sitesinin eklentisini indirin. Bu sayede site, sisteminizi değerlendirecektir.
  • İndirdiğiniz eklentiyi açtığınızda çalıştır butonu ile eklentinin bilgisayarınızın sistemini taradığına emin olun.
  • Bu işlem ardından, internet tarayıcınızda bilgisayarınızın sistemi belirecektir.
  • Bu sekmede ek olarak, oyunun sisteminize uygun olup olmadığını da çıkardığı verilerden anlamanız mümkün.
UserBenchmark

UserBenchmark, oyunlar için doğrudan bir yanıt vermese de oldukça geniş ve detaylı bir değerlendirme yapıyor. Bu nedenle siteyi kullanarak elde edeceğiniz bilgiler ile oyunun sistem gereksinimlerini karşılaştırıp bir tahmin yapabilirsiniz.

Ayrıca, sistemini test eden diğer bilgisayarların da değerlendirmelerini kontrol etmek mümkün. Kullanıcılardan aldığı devasa veri havuzuyla bunu yapmaya olanak sağlıyor.

UserBenchmark sisteminizi üç farklı kategori için değerlendiriyor. Bunlar; Gaming, Desktop ve Workstation.

Gaming yani oyuncu bilgisayarı için yaptığı değerlendirmeler çoğunlukla GPU üzerinden alınan sonuçla bağlantılı oluyor. Bu nedenle ortalama altı bir ekran kartına sahipseniz bu kategoriden düşük bir yüzde almanız muhtemel.

Desktop kategorisindeki değerlendirmeleri sonucunda bilgisayarınızın temel işlevlerini ne kadar yerine getirebildiğini görmek mümkün. Örneğin, ofis programları kullanmak, internette gezmek ya da bir video izlemek gibi.

Son olarak Workstation kategorisi ise sisteminizin; video ve ses düzenlemek, veritabanlarıyla uğraşmak, işlemler yapmak gibi çeşitli eylemlerdeki performansını gözler önüne seriyor.

Herhangi Bir Eklenti İndirmeden Oyunun Sistemime Uygun Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

Aslında, bunun cevabı oldukça basit. Öncelikle sisteminiz hakkında bir bilgiye sahip olmalısınız. Bunun ardından, oynamak istediğiniz oyunun sistem gereksinimlerini öğrenmeniz gerekecek.

Minimum ve önerilen olarak ikiye ayrılan sistem gereksinimleri, oyunun çalışması için gereken sistemi belirtir. Minimum sistem gereksinimleri oyunun açılacağı en düşük sistem gereksinimini temsil eder. Böylece, sistemin oyunu kaldırıp kaldırmadığını öğrenmek için minimum sistem gereksinimlerini temel almalısınız.

Eğer bilgisayarınızın donanımına nasıl bakacağınızı merak ediyorsanız birkaç basit yolla anlattığımız rehberimize göz atmayı unutmayın!

Siz Hangi Yöntemi Kullanıyorsunuz?

Oyunların sistem gereksinimlerinin gelecek dönemde daha da artması muhtemel. AAA odaklı oyunların artmasıyla birlikte yapımcı firmalar oyuncuları da korkutmaya başladı diyebiliriz.

Her ne kadar GTX 30xx serisi ekran kartları çıkmış olsa da tedarik konusunda birçok sıkıntı var. Birçok oyuncu ekran kartlarının tedarik konusunda yaşadığı sorunlardan sık sık dem vuruyor.

Eğer sisteminiz yeteri kadar iyi değilse ama oyunlardan da geri kalmak istemiyorsanız düşük sistem gereksinimli oyunları deneyebilirsiniz. Daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu yöntemler ile “bilgisayarım hangi oyunları kaldırır?” sorusuna bir cevap bulabilirsiniz.

Peki, siz oyunların sistem gereksinimleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce yapımcı firmalar grafiklere odaklanarak iyi bir iş mi çıkarıyor? Yoksa oyunlar ulaşılmaz bir hal mi aldı? Siz sisteminizi kontrol ederken hangi yöntemi kullanıyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye ve oyunlara büyük ilgisi olan Ankara Üniversitesinde bir Amerikan Edebiyatı öğrencisi.“Bilgisayarım Hangi Oyunları Kaldırır? – 2021” üzerine bir yorum

Yorum yapın

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.