En İyi PC Kasası Önerileri – 2022

Bilgisayar toplamak isteyen oyuncular öncelikle hep anakart, RAM ve işlemci üçlüsüne odaklanıyorlar. Daha sonrasında ekran kartı ve depolama ürünleri tercih ediliyor. Fakat en önemli noktalardan birisi PC kasası. Soğutması, alan genişliği, kablo toplama seçenekleri ve malzeme kalitesi gibi konular oldukça önemli. Bu nedenle “En İyi PC Kasası Önerileri” adlı içeriğimizde size farklı kasa modellerini önereceğiz.Listede bulunan ürünlerin altlarında ortalama fiyat aralıkları ve teknik özelliklerini de yazacağız. Bu sayede size en uygun olan PC kasasını rahatlıkla seçebileceksiniz.

Öncelikle şunu söylemekte fayda var, ürünlerin satışa çıkarıldıkları tarihleri baz almadan, en iyi seçenekleri ortaya koymaya çalıştık. Bu nedenle yıllardır görmüş, bilmiş olduğunuz kasaları listede görürseniz şaşırmayın.

Zalman N5MF

Zalman N5 MF

Zalman, PC kasaları üreten bir firma. Ayrıca bu firmanın uzun senelerdir çok sağlam kasalar çıkarttığını biliyoruz. N5MF modeli de RGB meraklılarını sevindirecek gibi gözüküyor. Çünkü kasa RGB fanlarla donatılmış. Bu aydınlatmayı kasanın üst tarafında bulunan LED tuşu ile değiştirebiliyorsunuz.

Her şeyden önce kasaya tasarım açısından bakacak olursak çok da agresif olmayan bir yapıya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Ön panelde bir mesh ızgara bulunuyor. Bu ızgaranın çıkarılabilir olduğunu da belirtelim. Fakat mesh ızgara yerine altında bir toz filtresi olsaydı daha iyi olurdu. Çünkü tek başına mesh ızgara içeri giren tozlara çok fazla engel olamıyor.

Kasanın içerisi oldukça geniş. Dolayısıyla temiz bir kurulum yapabilirsiniz. Birçok model işlemci soğutucuyu ve ekran kartını rahatlıkla takabilirsiniz. Bunun çok büyük bir avantaj olduğunu belirtmekte de fayda var.

Kasayı boş olarak almak isterseniz 1.300 TL civarından başladığını belirtelim. Eğer ki 600W PSU ile beraber almak isterseniz de 2.300 TL civarında bir fiyat etiketine sahip olduğunu belirtmek isteriz. En iyi PC kasası önerileri arasında PSU olmadan bakacak olursak en uygun fiyatlı modellerden birisi.

Teknik Özellikler

Boyut437x200x450mm
Anakart DesteğiATX/mATX/Mini-ITX
Sürücü Yuvaları2x 3.5inç/2.5 inç Combo, 4x 2.5inç SSD
G/Ç Bağlantı Portları1x USB 3.0, 2x USB 2.0, Fan Kontrol Düğmesi,
LED Kontrol Düğmesi, 1x kulaklık ve mikrofon girişi
Dahili Fan Sayısı4 adet 120mm fan bulunuyor. Ayrıca 9 adete kadar da destekliyor.
CPU Soğutucu Desteği158mm
Ekran Kartı Desteği365mm
PSU Desteği160mm
Radyatör Desteği Ön120mm/240mm/360mm
Radyatör Desteği Arka120mm

Dark Guardian PRO

Dark Guardian PRO - en iyi pc kasası

Dark markasının ürettiği en iyi kasalardan birisi olan Dark Guardian PRO ile listemize devam ediyoruz. Geniş iç hacmi, ARGB fanları, temperli cam yapısı ile oldukça tercih edilen bir model olduğunu söyleyelim.

Mid-Tower kategorisinde karşımıza çıkan Dark Guardian PRO, satın aldığınız zaman 3 adet dahili ARGB fan ile geliyor. Adreslenebilir RGB olması gayet güzel bir özellik. Bu sayede aydınlatmayı dilediğiniz gibi yapabiliyorsunuz.3 pin anakart bağlantısı ile kasanızın aydınlatmasını anakart, RAM, işlemci soğutucu gibi diğer ARGB aydınlatmalarınız ile senkronize edebilirsiniz. Kasanın yanında gönderilecek uzaktan kumanda ile de kasaya dokunmadan ya da bir yazılım kullanmadan renkleri rahatlıkla değiştirebilirsiniz.

Kasanın sol yanı temperli cam panelden oluşuyor. Tam boyut olarak yerleştirilmiş bu temperli cam diğer modellere göre daha az karartılmış. Böylece kasanızın için daha net bir şekilde görebiliyorsunuz.

Kasanın içerisinde bulunan fan kontrolcüsü ile kasanızda bulunan tüm fanlara tek bir noktadan hükmedebiliyorsunuz. Bu aslında güzel bir detay olmuş diyebiliriz. Ayrıca fanlar hakkında bahsetmişken kasa içi soğutmaya değinmeden olmaz.

Ön tarafı komple saran mesh ızgaranın altında bulunan toz filtresi kasanın içine girmek isteyen tozlara izin vermiyor. Aynı zamanda kasanın ön taraftan da güzel bir hava akışı almasını sağlıyor.

Açıkçası giriş çıkış portlarında Dark elini biraz korkak alıştırmış demek mümkün. Artık USB 2.0 yerine 3.0 hatta Type-C portları olması gerekirken bir adet 3.0 ve 2 adet 2.0 bağlantısına sahip.

Kablo toplama panellerine yine bol bol yer verilmiş ama sevilen kauçuk kaplamaya maalesef burada da ulaşamıyoruz. Fakat kasanın sağ yanında kalan kısmında kabloları toplamak için yeterli alan mevcut.

Kasanın güncel fiyatı ise 1.350 TL bandında. Kesinlikle güzel bir kasa. Fakat bu modele yakın daha farklı kasalara bakmak da gerekir diye düşünüyoruz. Yine de listenin uygun fiyatlı ürünleri arasında yer aldığını söylemek gerek.

Teknik Özellikleri

Boyut510x220x447mm
Anakart DesteğiATX, Micro ATX, Mini ITX
Sürücü Yuvaları2x 2.5inç/3.5inç combo + 5x 2.5inç
G/Ç Bağlantı Portları1x USB 3.0, 2x USB 2.0, kulaklık + mikrofon
Dahili Fan Sayısı3 adet ARGB 120mm fan bulunuyor. Ayrıca 8 adete kadar da destekliyor.
CPU Soğutucu Desteği165mm
Ekran Kartı Desteği380mm

Rush Savage RCA505

Rush Savage RCA505 - en iyi pc kasası

En iyi PC kasası önerileri listesinde farklı bir marka ile karşınızdayız. Çok bilinmeyen ama güzel kasalara sahip olan Rush markası Savage RCA505 modeli ile ekonomik bütçeye sahip olanları kendine çekiyor.

Kasa iki farklı renk seçeneğine sahip. Birisi siyah, diğeri ise beyaz. Bu iki renkte de bütün özellikler aynı. Kasanın ön tarafı poligonal mesh panele sahip. Bu mesh panelin altında bir toz filtresi bulunmuyor. Fakat kasanın üst tarafında bir adet manyetik toz filtresi mevcut.

Sol tarafa baktığımız zaman ise PSU koruyucunun üst tarafına denk gelecek şekilde bir temperli cam mevcut. PSU koruyucu kasanın diğer ucuna kadar uzansa da arka tarafa doğru HDD çekmecelerinin olduğunu görüyoruz.Kasayı satın alırsanız kutusunun içinden herhangi bir fan çıkmıyor. Zaten ürün şu anda 650 TL civarında satılıyor. Bu kadar ucuzken kutunun içerisinden herhangi bir ek malzemenin çıkmasını bekleyemeyiz.

Teknik Özellikleri

Boyut190x380x447mm
Anakart DesteğiATX –MicroATX
Sürücü Yuvaları1x 2.5inç + 1x 3.5inç + 1x 5.25inç
G/Ç Bağlantı Portları1x USB3.0 – 2x USB2.0 – Kulaklık ve Mikrofon girişleri
Dahili Fan SayısıFan yok. Fakat 6 adete kadar destekliyor.
CPU Soğutucu Desteği150mm
Ekran Kartı Desteği305mm
PSU DesteğiVar fakat belirtilmemiş
Radyatör DesteğiVar fakat belirtilmemiş

MSI MAG Forge 100R

MSI MAG Forge 100R

MSI oyuncuların genelde sevdiği tarzda, agresif bir tasarımla karşımıza çıkıyor. Kasa üzerindeki keskin çizgiler kasaya oldukça şık bir hava katıyor. MAG Forge 100R tüm bu özellikleriyle listemize girmeye hak kazanıyor.

Kasa içerisinde parçalar oldukça rahat durabiliyor. Çünkü kablo düzenleme için açılan panellerden kablolar gayet rahat bir şekilde geçiyor. Fakat bu panellerin kauçuk malzeme ile kaplanmış olmaması biraz görüntü kirliliği yaratabiliyor.

Bunun dışında kasanın yan tarafında temperli cam kullanılmış. Bu sayede bilgisayarınızı oluşturan parçalar her daim gözünüzün önünde yer alıyor. Bu oldukça hoş bir şekilde gözükebilir. Genel olarak oyuncu dünyasına baktığımız zaman oyuncuların bu şekilde kasalar tercih ettiklerini görüyoruz.

Kasa, içerisinde 120mm boyutunda 3 adet fan ile birlikte geliyor. Bu fanlar RGB özelliklere sahip. Ayrıca 9 farklı aydınlatma modunda kullanabiliyoruz. Renk değişimlerini ise MSI Mystic Light yazılımı ile yapabiliyoruz. Bu anlamda şirketin yazılım desteği de sunması büyük avantaj.

MSI MAG Forge 100R modelinin üst tarafına baktığımız zaman giriş çıkış bağlantılarını görüyoruz. Burada sırasıyla 1 adet LED’ler için renk değiştirme düğmesi, 2 adet USB 3.2 Gen1, mikrofon ve ses girişleri, reset ve açma/kapama tuşu bulunuyor.

Kasanın en büyük eksi yanı ise toz filtresi yerine mesh ızgara kullanılmış olması. Aslında temizlenebilir yapıda olan mesh ızgaralar yerine daha kolay takıp çıkartılabilen toz filtreleri kullanılması daha mantıklı olurdu. Fakat yine de bu kasayı almak isterseniz internette 1.550 TL fiyat bandında bulabilirsiniz.

Teknik Özellikler

Boyut421x210x499 mm
Anakart DesteğiATX, Micro ATX, Mini ITX
Sürücü Yuvaları2x 3,5inç/2,5inç combo + 3x 2,5inç
G/Ç Bağlantı Portları2x USB 3.2 Gen1 Tip A + 1x HD Ses + 1x Mikrofon
Dahili Fan Sayısı3 adet RGB 120mm fan bulunuyor. Ayrıca 6 adete kadar da destekliyor.
CPU Soğutucu Desteği160mm
Ekran Kartı Desteği330mm
PSU DesteğiStandart ATX 160 mm, maks. 200 mm fakat 3,5 inç HDD muhafazası olmadan.
Radyatör DesteğiÖn: 3x 120 mm / 2x 140 mm’ye kadar Üst: 2x 120 mm / 2x 140 mm’ye kadar Arka: 1x 120 mm’ye kadar

XPG INVADER-BKCWW

XPG INVADER-BKCWW

Listedeki ürünler arasında en çok beğendiğimiz ve kullanışlı olduğunu düşündüğümüz kasalardan bir tanesi XPG Invader. En iyi PC kasası listesinde olmazsa olmazdı demek de mümkün. Özellikle kablo toplama konusunda hassas olan kullanıcıların derdine yetişen bir kasa.

XPG bu modelinde siyah ve beyaz olmak üzere iki farklı renk seçeneği ile karşımızda. Siyah daha agresif bir görünüme sahipken beyaz ise daha minimal bir görünüme sahip. Kendi kurulumunuza göre uygun rengi seçmenizi öneriyoruz.

Kasanın ön tarafında bulunan kapağı kaldırdığınız zaman altında bir mesh yapıda toz filtresi olduğunu görüyorsunuz. Bu toz filtresi dışarıdan kasanın içine girmeye çalışan tozlara karşı büyük oranda koruma sağlıyor. Ayrıca yıkanabilir özellikte olması da ekstra avantaj sağlayan bir yanı.Maalesef fan konusunda XPG biraz elini korkak alıştırmış demeliyiz. Çünkü ürünü satın aldığınız zaman RGB olmayan iki adet fan ile birlikte geliyor. Fakat, RGB olmamasına rağmen kasanın ön tarafının hemen altında kasanın genişliği kadar bir RGB LED şerit geçiyor. Belirtmek gerek ki bu da kasaya çok hoş bir görünüm kazandırıyor.

Biliyorsunuz ki kasa içerisine ferah bir ortam olması için kabloların dağınık olmaması gerekiyor. Dolayısıyla kablo toplama burada ciddi bir önem kazanıyor. XPG bu konuda çok güzel bir alan yaratmış. Tasarladıkları alan sayesinde kasanın sadece görünen kısmında değil görünmeyen kısmında da kablolama yapabilirsiniz.

Bu kasayı şu günlerde bulmak biraz zor. Buna rağmen internet üzerinde yaklaşık 1.700 TL civarında bulabilirsiniz. En iyi PC kasası önerileri listesine giren ve parasını fazlasıyla hak eden bir kasa.

Teknik Özellikler

Boyut470x206x482mm
Anakart DesteğiMini-ITX, Micro-ATX, ATX
Sürücü Yuvaları2x 2,5inç, 2x 2,5/3,5inç combo
G/Ç Bağlantı Portları2x USB 3.0, 1x mikrofon/kulaklık,
açma kapama ve reset düğmesi
Dahili Fan Sayısı2 adet 120mm fan bulunuyor. Ayrıca 9 adete kadar da destekliyor.
CPU Soğutucu Desteği170mm
Ekran Kartı Desteği400mm
PSU Desteği225mm
Radyatör DesteğiÖn 360/240mm, üst 240mm, sağ yan 240mm, arka 120mm

Cooler Master MasterBox MB511

Cooler Master MasterBox MB511

Cooler Master PC kasaları konusundaki hünerlerini MasterBox MB511 modelinde de sergilemiş durumda. Harika bir tasarım ile kullanıcılarını memnun etmeyi başaran bir kasa olduğunu söyleyebiliriz.

İncelemeye kasanın ön tarafından başlayalım. Mesh bir ızgara ile kasa içeriye güzel bir hava akışı sağlıyor. Bu mesh ızgara kasanın alt ve üst taraflarındaki toz filtreleri ile desteklenmiş. Kasanın ön tarafı plastik malzemeden, yan paneli temperli cam, geri kalan yerleri ise çelik malzemeden üretilmiş.

Kasa ile ilgili daha önceden video incelemesi izlemiş ya da araştırmaya önceden başlamış olanlara not düşmekte fayda var. Kasanın ilk modellerinde yan panel pleksi malzemeden üretilmiş olmasına rağmen ilerleyen zamanlarda bu modelde temperli cam kullanılmaya başlanmış.

Ürünü aldığınız zaman 3 adet ARGB fan ile birlikte geliyor. Bu fanlar kasanın ön tarafına montelenmiş durumda fakat siz dilediğiniz gibi yerlerini değiştirebilir ya da yenilerini ekleyebilirsiniz. Toplamda 7 adete kadar fan desteği bulunuyor.

Kasa ilk olarak 2018 yılında ülkemize girmiş olsa bile günümüzde de hala daha aktif olarak tercih edilen kasalar arasında bulunuyor. Eğer ki PSU’nuz yoksa ya da daha iyi bir model ile değiştirmek istiyorsanız 650W 80+ özellikli PSU ile birlikte kasayı şu anda 2.100TL civarında almanız mümkün.

Teknik Özellikleri

Boyut496x217x469mm
Anakart DesteğiATX, Micro ATX, Mini ITX
Sürücü Yuvaları2x 2,5/3,5inç combo + 5x 2,5inç
G/Ç Bağlantı Portları2x USB 3.2 Gen1, kulaklık ve mikrofon girişi, 1x ARGB Kontrolcü, 1x ARGB splitter
Dahili Fan Sayısı3 adet ARGB 120mm fan bulunuyor. Ayrıca 7 adete kadar da destekliyor.
CPU Soğutucu Desteği165mm
Ekran Kartı Desteği410mm
PSU Desteği180mm
Radyatör DesteğiÖn 120mm/140mm/240mm/280mm/360mm/(75mm boşluk)
Üst 120mm/240mm/360mm/(44mm maks. Anakart bileşen yüksekliği)
Arka 120mm

Phanteks Eclipse P400A

Phanteks Eclipse P400A

En iyi kasa önerileri listemize farklı bir marka ile devam ediyoruz. Ancak fiyat/performans açısından oldukça başarılı bir ürün olduğunu belirtmekte fayda var. Phanteks karşımıza Eclipse P400A modeli ile çıkıyor.

Kasanın ön tarafında mesh ızgara yapısı kullanılmış. Bu tarz kasaların içeriye giren hava akışını olumlu yönde etkilediğini zaten daha önce söylemiştik. Bu mesh ızgaranın arka tarafında bir toz filtresinin olmaması üzücü.Fakat Phanteks toz filtresini kasanın ön tarafında kullanmamasına rağmen üst ve alt taraflarında kullanmış. Mıknatıslı yapıda olan bu toz filtreleri oldukça kullanışlı. Ayrıca dilediğiniz zaman çıkarıp yıkayabiliyorsunuz.

Ürün iki farklı modelde satılıyor. İkisini birbirinden ayıran tek fark ise fanların RGB ya da düz siyah olması. Bunun dışında farklı bir özellik söz konusu değil. Eğer RGB modelli ürünü tercih ederseniz 3 adet 120mm boyutunda RGB fan ile gelirken diğer modeli tercih ederseniz 2 adet düz siyah fan ile beraber geliyor. Kasa toplamda 6 adet 120mm’lik ya da 4 adet 140mm’lik fan desteği sunuyor.

Gelelim kablo toplama kısmına. Sonunda görmek istediğimiz kauçuk kaplı kablo toplama kanallarına sahip bir model Phanteks Eclipse P400A. Bu sayede kablolarınızın geçtiği panellerde boş gözüken yer kalmıyor ve kablolarınız zarar da görmüyor.

Bu oldukça şık, geniş ve kaliteli kasayı almak isterseniz ödemeniz gereken miktar 1.750TL civarında. Listemizde en uygun fiyatlı ürünler arasında yer aldığını da tekrar belirtelim.

Teknik Özellikleri

Boyut210x465x470mm
Anakart DesteğiATX, Micro ATX, Mini ITX, E-ATX
Sürücü Yuvaları2x 3.5inç + 2x 2.5inç
G/Ç Bağlantı Portları2x USB 3.0, Mikrofon, kulaklık, power, reset, D-RGB mod ve renk tuşu
Dahili Fan Sayısı3 adet RGB 120mm fan bulunuyor. Ayrıca 6 adete kadar da 120mm ya da 4 adete kadar da 140mm destekliyor.
CPU Soğutucu Desteği160mm
Ekran Kartı Desteği420mm
PSU Desteği270mm

Cooler Master MasterBox TD500

Cooler Master MasterBox TD500

En iyi PC kasası içeriğimizde bir Cooler Master modeli ile daha karşı karşıyayız. Keskin çizgileri ve agresif tasarımı ile özellikle oyuncuların dikkatini çeken bir kasa modeli ile devam ediyoruz. MasterBox TD500 listemizdeki ilgi çeken modeller arasında yer alıyor.

Bu model, biri beyaz diğeri siyah olmak üzere iki farklı renk seçeneği ile satışa sürülmüş. Siyah daha sert bir görünüme sahipken beyaz tasarım özellikle temiz bir kurulum yapmak isteyenlerin tercih edebileceği bir model.

Ama temiz kurulumlarda daha sade kasaların da tercih edildiğini söylemekte fayda var. Yani çok sadece bir tasarım yapacaksanız kasa rengi ile kurtarsa da tasarımı ile biraz aykırı kalabilir.

Kasa, poligonal yapılı ön cephesi farklı bir görünüm kazanıyor. Poligonal yapıdan uzanan tasarım çizgilerini yan paneldeki kristalize edilmiş temperli cam tamamlamış. Yani ön ve yan taraf aslında bir bütün şeklinde tasarlanmış.

Ön taraftaki poligonal yapının mesh yapıda olması hava akışını sağlıyor. Buradan da havayı üç adet 120mm’lik fan sağlıyor. Ayrıca bu fanların ARGB özelliğine sahip olduğunu söyleyelim.

Kablo toplama kısmında hem yan panelde hem de kasa içerisinde yeteri kadar alan yer alıyor. Yine bu tarz kasalarda kauçuk kablo panelleri sayesinde daha temiz bir görünüm elde ederken diğer yandan da kabloların zarar görmesini engellemiş oluyoruz. Kasanın üst tarafında manyetik toz filtresi ise yine temizlik kısmında işimizi kolaylaştırıyor.Cooler Master MasterBox TD500 modeli yanında 750W 80+ PSU ile birlikte 4.800TL civarında satılıyor. Aslında PSU ile beraber alındığında birçok konuda ihtiyaçlarınızı karşılamış oluyor.

Teknik Özellikleri

Boyut493x217x469mm
Anakart DesteğiATX, Micro ATX, Mini ITX, E-ATX
Sürücü Yuvaları2x 2.5/3.5inç combo + 4(2+2) 2.5inç
G/Ç Bağlantı Portları2x USB 3.2 Gen1, 1x 3.5 mm Ses Jakı, 1x 3.5 mm Mikrofon Jakı, 1x ARGB Kontrolcü (yalnızca S01 sürümleri için), 1x ARGB splitter
Dahili Fan Sayısı4 adet ARGB 120mm fan bulunuyor. Ayrıca 6 adete kadar da 120mm destekliyor.
CPU Soğutucu Desteği165mm
Ekran Kartı Desteği410mm
PSU Desteği180mm / 295mm fakat HDD kafesi çıkarılmış halde.
Radyatör DesteğiÖn 120mm/140mm/240mm/280mm 360mm
Üst 120mm/240mm/360mm
Arka 120mm

Fractal Design Meshify C

Fractal Design Meshify C - en iyi pc kasası

Fractal Design markası açıkçası ülkemizde çok bilinmese de oldukça güzel tasarımlara sahip bir firma. Meshify C modeli ile tasarım konusunda oldukça iddialı. Bu nedenle en iyi PC kasası önerileri listemize eklemek istedik.

Fractal Design tıpkı Cooler Master MasterBox TD 500 modelinde olduğu gibi ön panelde poligonal mesh bir yapı kullanmış. Giriş çıkış portları kasanın üst tarafında sabitlendiği için kasanın ön tarafı ve üst tarafı rahatlıkla sökülüp takılabiliyor.

Zaten üst panelde de manyetik toz filtresi kullanmışlar. Böylece kasasını temiz tutmak için vazgeçilmez bir konumda manyetik toz filtreleri yer alıyor. Aynı şekilde güç kaynağı fanına denk gelen bir manyetik toz filtresi de kasanın altında mevcut.

Kasanın sol tarafı tamamen temperli cam ile kaplanmış. Bu da kasaya ayrı bir güzellik katmış. Kasanın içerisinde kabloları toplama için kauçuk paneller kullanılmış. Bunun yanında kasanın sağ tarafında yine kablo toplama için yeterli alan bırakılmış. Ayrıca bu bölgenin daha toplu durması için de ayrı kablo kanalları kullanılmış.

Bu kadar güzel özellikleri olan bir kasanın en büyük eksi yanı ise kasayı satın aldığınız zaman sadece bir adet fan ile beraber gelmesi. Gözlerin kasa içerisinde daha fazla fan aradığını söylesek abartmış olmayız. Bu güzel ama fan açısından yetersiz kasayı almak isterseniz internetten yaklaşık 1.830TL’ye bulabilirsiniz.

Teknik Özellikleri

Boyut409x217x453mm
Anakart DesteğiATX, mATX, ITX
Sürücü Yuvaları2x 2.5/3.5 inç combo, 3x 2.5 inç
G/Ç Bağlantı Portları2x USB 3.0, Ses Giriş / Çıkış, Güç düğmesi, reset düğmesi
Dahili Fan Sayısı1 adet fan bulunuyor. Ayrıca 7 adete kadar da destekliyor.
CPU Soğutucu Desteği172mm
Ekran Kartı Desteği315mm
PSU Desteği175mm
Radyatör DesteğiÖn 120/240/360mm, 140/280mm
Üst 120/240mm (anakart üzerinde maksimum bileşen yüksekliği 40mm)
Arka 120mm (maksimum genişlik 125mm)

XPG BATTLECRUISER

XPG BATTLECRUISER BKCW

En iyi PC kasası önerileri içeriğinde bir başka XPG modeli ile karşı karşıyayız. Bir önceki modelde XPG daha minimal bir tasarıma sahipti. Bu modelde ise biraz daha agresif davranmayı tercih etmiş.

Mid Tower kategorisinde yer alan kasada ilk olarak dikkat çeken kasanın dört tarafının camlarla çevrili olması. Nereden bakarsanız bakın kasanın içerisindeki donanımları rahatlıkla görebiliyorsunuz. Bu da kasaya adeta “premium” bir özellik kazandırmış.

Kasada kullanılan fanlar ARGB özelliğine sahip. Bu fanlar müzikle uyumlu mod dahil toplam 13 farklı modda çalıştırılabiliyor. Tabi hemen ek parantez açalım, eğer müzikle uyumlu olmasını istiyorsanız anakartınızın ARGB uyumlu olması gerekiyor.

Kasada kullanım kolaylığı açısından en büyük farkı manyetik parçalara sahip olmasından anlıyoruz. Herhangi bir alet kullanmadan kasanın ön tarafını açabilir, manyetik toz filtresini temizleyebilirsiniz. Cam olan kısım da yine bir alet kullanmadan çıkarılabiliyor.Kasa ile beraber gelen 4 adet 120mm’lik ARGB fanlar bir yandan görsel şölen sunarken bir yandan da soğutmaya ciddi anlamda katkı sağlıyor. Önden ve alttan giren hava içeriyi serinletirken, arkadan ve üstten çıkan sıcak hava akımı da içerinin daha serin kalmasını sağlıyor.

Kablo toplama konusunda ise belki de listemizdeki en iyi ürün diyebiliriz. Kauçuk panellerden kabloları geçirmek oldukça rahat. Ayrıca kasanın sağ tarafında bulunan özel kablo kanalları sayesinde görünmeyen kısımda da oldukça toplu bir düzene sahip olabilirsiniz.

Eğer imkanlarınız el veriyorsa PSU’dan çıkan kabloları “sleeved” adı verilen örgü kablolarla değiştirerek kullanırsanız bu kasada çok şık bir görünüme sahip olabilirsiniz. Kasanın şu andaki piyasa değeri 3.000TL civarında. Bu modelde ekstra bir PSU verilmiyor. Fakat bütçesi yeterli olanlar için en iyi seçeneklerden birisi XPG BATTLECRUISER.

Teknik Özellikleri

Boyut485x225x506mm
Anakart DesteğiATX, Micro ATX, Mini ITX, E-ATX
Sürücü Yuvaları2+1 3.5inç, 5+1 Combo 3,5”/2,5
G/Ç Bağlantı PortlarıTip C Gen.1×1, USB 3.0 x 2, HD Ses x 1, LED Kontrolü x1
Dahili Fan Sayısı4 adet 120mm ARGB fan bulunuyor. Ayrıca 8 adet 120mm ve 4 adet 140mm kadar da destekliyor.
CPU Soğutucu Desteği170mm
Ekran Kartı Desteği400mm
PSU Desteği225mm
Radyatör DesteğiÖn 360/280/240mm
Üst 360/240mm
Arka 120mm

MSI MPG GUNGNIR 110M

MSI MPG GUNGNIR 110M

MSI yine oyuncuları can evinden vuran bir tasarım harikasıyla karşımıza çıkıyor. Şık görünümünün yanı sıra farklı özellikleri ile de göz kamaştırıyor.

MSI MPG GUNGNIR 110M’in ön panelinin yarısı mesh panel, diğer yarısı ise cam panel. Bu ön panelde bulunan mesh yapı parçadan ayrılabiliyor. Ayrıca ön panelin arkasında ise bir adet toz filtresi bulunuyor. Üstelik bu parça oldukça kolay bir şekilde sökülüp takılabiliyor. Daha sonra hemen arkasında ise 3 adet Auto-RGB fan bulunuyor. Yani ön taraftan kasanın içerisine güçlü bir hava akımı giriyor.

Yan panel ise tamamen temperli cam ile kaplanmış. Bu sayede kasanın içerisini rahatlıkla görebilirsiniz. Ayrıca kasanın üst ve alt taraflarında ise bu defa ön tarafından bağımsız olmak üzere manyetik toz filtreleri kullanılmış.

Kasanın en güzel özelliklerinden birisi ise ön taraftaki giriş çıkış portlarında bulunuyor. Çünkü 2 adet USB 3.2 Gen1 Type-A kullanılmış ve onun hemen yanında bizi bir adet USB Type C karşılıyor.

Artık kasalarda bol bol görmek istediğimiz bir özellik Type-C bağlantısı. Teknolojik cihazlar arasında gittikçe hızla yayılan bu bağlantı türü aynı zaman yüksek hız sağlıyor. Bunun dışında yine bu portun üzerinde mikrofon ve kulaklık girişleri de bulunuyor.

Kasada kablo toplama kısmına da önem verilmiş. Kauçuk kaplı kablo panelleri kasanın hem daha düzenli olmasını sağlamış hem de daha karizmatik bir görünüm kazandırmış. Bu kasaya sahip olmak isterseniz şu anda piyasada 2.100 TL civarında rahatlıkla bulabilirsiniz. Kesinlikle verdiğiniz paranın hakkını sonuna kadar karşılayacaktır.

Teknik Özellikleri

Boyut
215x430x450mm
Anakart DesteğiATX / M-ATX / Mini-ITX
Sürücü Yuvaları2x 2.5”, 2x 3.5”/2.5” combo
G/Ç Bağlantı Portları2x USB 3.2 Gen1 Type-A, 1x USB 3.2 Gen2 Type-C, HD ses/mik
Dahili Fan Sayısı4 adet 120mm fan bulunuyor. Ayrıca 6 adete kadar 120mm ya da 4 adet 140mm fanları da destekliyor.
CPU Soğutucu Desteği170mm
Ekran Kartı Desteği340mm
PSU DesteğiStandart ATX, maks. 250mm ama 3.5” HDD kafesi olmadan
Radyatör DesteğiÖn 120mm/140mm/240mm/280mm/360mm
Üst 120mm/240mm
Arka 120mm

Cooler Master MasterBox MB501L

Cooler Master MasterBox MB501L

Cooler Master’ın kült olmuş kasalarından birisi olan MasterBox MB501L modeli yine üretim kasalardan birisi. Fakat kullanıcıların ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılıyor ve bu nedenle hala satışına aktif olarak devam ediliyor.Kasa karbon bir tasarıma sahip. Zaten ürünü gördüğünüz anda bu karbon detayları sizi içine çekiyor. Çünkü bu daha önceden çok görmüş olduğumuz bir tasarım türü değil. Oldukça şık gözüktüğünü vurgulayalım.

Siyah olan kasanın ön panelinde bulunan ince kırmızı şerit, kasaya ayrı bir albeni katmış. Yerden yükseldikçe farklı bir açı alarak üst tarafa doğru size doğru yöneliyor. Yan taraflarında bulunan hava kanalları sayesinde içeriye yeterli düzeyde hava akışı sağlanıyor.

Bu listede yer alan kasalar arasında ilk kez yan tarafı temperli cam ya da akrilik olmayan bir model Cooler Master MasterBox MB501L. Eski sistem ve kapalı kutu olarak da belirtebiliriz. Diğer yan panelde ise rakiplerine göre daha geniş bir kablolama alanı sunan bölüm karşımıza çıkıyor.

Kasanın tasarım açısından eksik kalan en önemli yanı PSU koruyucusu olmaması. PSU açıkta kalıyor. Bu nedenle maalesef kablolar da ortada orada gözüküyor. Kasanın yan tarafı ile ilgilenmeyenler ya da var olan yan paneli temperli cam ile değiştirenler için bu durum biraz sinir bozucu.

Sonuç olarak bu son derece modern, gösterişten uzak olan kasayı 600W 80 Plus’lık bir PSU ile birlikte alıyorsunuz. Üstelik fiyatı şu an için 2.000TL civarında.

Teknik Özellikleri

Boyut499.6x205x468mm
Anakart DesteğiATX, Micro ATX, Mini ITX
Sürücü Yuvaları2x 2.5/3.5inç combo + 2x 2.5inç
G/Ç Bağlantı Portları2x USB 3.0, Ses Giriş/Çıkış
Dahili Fan Sayısı1 adet 120mm kırmızı LED fan bulunuyor. Ayrıca 4 adete kadar da 120mm fanı destekliyor.
CPU Soğutucu Desteği165mm
Ekran Kartı Desteği410mm
PSU Desteği190mm
Radyatör DesteğiÖn 120mm/140mm/240mm/280mm/360mm
Arka 120mm

Corsair 4000D

Corsair 4000D - en iyi pc kasası

Belki de listenin en sade ama en şık kasası Corsair 4000D’dir. Muhteşem bir görünüme sahip olan kasa aslında temiz setup’a sahip olmak isteyenler ve RGB çılgınlığından uzak durmak isteyenlerin tercihi. Corsair en iyi PC kasası önerileri listesinde fark yaratan bir ürünle bizleri selamlıyor.

Öncelikle Corsair 4000D modeli siyah ve beyaz olmak üzere iki farklı renk seçeneğiyle karşımıza çıkıyor. Kasanın ön tarafında sadece Corsair logosu mevcut. Bunun yanında ön panelin hemen yan tarafında bulunan alanlardan içeriye yeterli düzeyde hava giriyor. En önemlisi bu panelin arkasında bizi mesh bir ızgara ile manyetik toz filtresi karşılıyor. Bu sayede bu güzel kasanın içi temiz kalmayı başarıyor.

Sol yan panelde temperli bi cam mevcut. Bu temperli cam mevcut alanın tamamını kapsıyor. Yazının başında RGB sevmeyenlere göre dedik ama Corsair bu noktada RGB sevenleri de unutmamış. Kasanın içerisine takacağınız aydınlatmalar sayesinde sistemini daha farklı gösterebilirsiniz. Bu temperli camın biraz karartılmış olduğunu da söyleyelim. Yani aydınlatmalar tahmin ettiğinizden biraz daha soluk kalabilir.

Üst panelde bir adet manyetik toz filtresi bulunuyor. Buna ek olarak kasanın altında da PSU’ya toz girmesini engellemek için yine bir toz filtresi mevcut. Giriş çıkış portlarında ise sırasıyla açma/kapama düğmesi, bir adet USB 3.0, bir adet USB Type-C, hoparlör/kulaklık girişi ve reset tuşu bulunuyor.

Kasanın iç kısmı ile devam edelim. Üründe PSU’yu saran bir koruma paneli mevcut. PSU’dan çıkan kablo karışıklığını gayet güzel saklıyor. Bunun dışında içerisinde kauçuk paneller olmasa da kabloları saklamak için özel bir alan yapılmış. Bu sayede arkadan öne doğru uzanan kabloların görüntü kirliliği oluşturması engellenmiş.Son olarak ürünün fiyat kısmına gelecek olursak Corsair 4000D 1.800 TL civarında bir fiyat etiketine sahip. Kesinlikle rakiplerine göre özellikleri ve tasarımı açısından bakarsak bu parayı hak ettiğini söyleyebiliriz. Ürünün Airflow isimli bir sürümünün daha bulunduğunu da belirtelim.

Teknik Özellikleri

Boyut453x230x466mm
Anakart DesteğiE-ATX, ATX, Micro ATX, Mini ITX
Sürücü Yuvaları2x 3.5inç + 2x 2.5inç
G/Ç Bağlantı Portları1x USB 3.1 Type-C, 1x USB 3.0 Type-A, 1x Kulaklık/Mikrofon
Dahili Fan Sayısı2 adet 120mm fan bulunuyor. Ayrıca 6 adete kadar da destekliyor.
CPU Soğutucu Desteği170mm
Ekran Kartı Desteği360mm
PSU Desteği180mm Fakat HDD kafesi çıkarılırsa 220mm
Radyatör DesteğiÖn 280mm/360mm
Üst 240mm/280mm

NZXT H510

NZXT H510

Özellikle yurt dışında yapılan PC kurulumlarına göz atıyorsanız sık sık karşınıza NZXT H510 çıkıyordur. Dünya üzerinde en çok tercih edilen PC kasalarından birisi. Bu nedenle en iyi PC kasası listesinde kendine yer buluyor.

İki farklı renk seçeneğine sahip NZXT H510. Siyah ve beyaz olarak seçenekleri mevcut. Siyah kasanın içerisinden kırmızı bir şerit geçiyor. Aynı şerit alanı beyaz kasa içerisinde beyaz olarak mevcut. Fakat bu kasada olan güzel bir özellik bu parçanın değiştirilebiliyor olması. Örneğin mavi ya da mor gibi renkler kullanabilirsiniz.

Kasanın ön panelinde NZXT logosu gömülmüş durumda ve bundan başka hiçbir şey yok. Bu nedenle oldukça sade. Sol yanında temperli cam mevcut. Bu temperli cam PSU korumasının olduğu bölümden en tepeye kadar yükseliyor.

Bu kasanın en büyük özelliği ise kablo toplama konusunda inanılmaz derecede rahat bir kullanıma sahip olması. Neredeyse kasanın içinde kablo gözükmüyor. Az önce bahsettiğimiz renkli şerit kısım kabloları ciddi anlamda saklarken kasanın sağ yanındaki paneli ise oldukça geniş bir kablolama alanına sahip. Ayrıca kasanın üst tarafında ise bir adet fandan gelecek tozları engelleyeme yeten bir toz filtresi bulunuyor.

NZXT zaten PC kasaları ile ün yapmış bir marka. Daha çok sadelikten yana. Ama kasa tasarımları aynı zamanda daha gösterişli bir hale getirmeye de uygun. Bu güzel kasanın ücreti ortalama 1.400 TL bandında. Yeterli bütçesi olanlar için güzel bir alternatif. Çünkü uzun süre boyunca en iyi PC kasası listesinde kalacak gibi gözüküyor.

Teknik Özellikleri

Boyut210x460x428mm
Anakart DesteğiMini-ITX, MicroATX, ATX
Sürücü Yuvaları2+1 3.5inç ve 2+1 2.5inç
G/Ç Bağlantı Portları1x USB 3.1 Gen 2 Type-C, 1x USB 3.1 Gen 1 Type-A, 1x Kulaklık Ses Jakı
Dahili Fan Sayısı2 adet 120mm fan bulunuyor. Ayrıca 4 adete kadar da destekliyor.
CPU Soğutucu Desteği165mm
Ekran Kartı Desteği381mm’ye kadar destekliyor. Fakat önde sıvı soğutucu olmadan. 325mm’ye kadar destekliyor. Ama önde sıvı soğutucu kurulu iken.
PSU DesteğiStandart
Radyatör DesteğiÖn 2x120mm/2x140mm
Üst 1x120mm/1x140mm. Fakat 1x120mm AER F120 fan dahilken.
Arka 1x120mm. Fakat 1x120mm AER F120 fan dahilken.

Sharkoon REV200

Sharkoon REV200 - en iyi pc kasası

En iyi PC kasası önerileri listesinin en sıra dışı kasası ile karşı karşıyayız. Çünkü bu kasayı diğerlerinden farklı kılan noktası anakart bağlantılarının kasanın arkasından değil, üstünden yapılması! Sharkoon REV200 ile listemize devam ediyoruz.

Anakart bağlantılarının yukarıdan yapılması ekran kartını aslında dolaylı olarak dikey olarak kullanmamızı sağlıyor. Bu sayede ekran kartının sarkma sorunu da ortadan kalkıyor. Peki o kadar kablo nasıl saklanıyor deseniz Sharkoon buna geniş bir bölme ayırarak cevap veriyor. Çünkü gerçekten geniş bir bölme ayırmış. Bu sayede bu sıkıntınızı kolaylıkla çözebiliyorsunuz.

En iyi PC kasası önerileri listesinin en başından beri “Sol taraftaki panel temperli cam” ifadesini kullanıyorduk. İşte şimdi bu durum da değişti. Çünkü kasanın sol değil sağ yanından içerisini görebiliyorsunuz. Yani masanızda kasayı sağ tarafa değil sol tarafa koymak durumundasınız.

Ürünün farklı bir kasa olduğunu belirtmiştik. Kasayı satın aldığınızda yanında gelen 5 adet ARGB fan ile kasanın içerisinde sağlayacağınız güzel görünümü buradan rahatlıkla görebiliyorsunuz. Bu fanların üç tanesini önde iki tanesini de arkada kullanabilirsiniz.Kasanın ön panelinin bir kısmı fırçalanmış metal görünüme sahipken diğer kısmı ise temperli cama sahip. Aslında oldukça şık ve modern bir görünüm sağlamış. Bunun yanı sıra kasanın kablo düzenini sağlayacağımız sol paneli ise kapakla arasında tam 2cm boşluk bulunduruyor. Bu sayede kablolama konusunda oldukça büyük bir rahatlık sağlıyoruz.

Üst panelde ise giriş çıkış portları mevcut. 2 adet USB 3.0, 2 adet USB 2.0, kulaklık/mikrofon girişleri ile açma kapama düğmesiyle beraber reset düğmesi bulunuyor. Aslında kasanın geri kalanına bakarsak oldukça sade kalmış.

Bu kasada eksik olan kısım ise USB Type-C girişi olmaması. Çünkü devrim niteliğindeki bu kasarada USB 2.0 kullanmak biraz yersiz. Ayrıca USB Type-C kullanmamak da büyük eksiklik olmuş. En iyi PC kasası önerileri listesinin en farklı ürünü olan bu kasayı satın almak isterseniz 2.400 TL fiyat etiketine sahip.

Teknik Özellikleri

Boyut484x215x485 mm
Anakart DesteğiMini-ITX, Micro-ATX, ATX
Sürücü Yuvaları2x 3.5inç + 4x 2.5inç
G/Ç Bağlantı Portları2x USB 3.0/2x USB 2.0/Audio set
Dahili Fan Sayısı5 adet ARGB fan bulunuyor. Ama daha fazlasını desteklemiyor.
CPU Soğutucu Desteği165mm
Ekran Kartı Desteği323mm
PSU Desteği200mm

Phanteks Eclipse P600S

Phanteks Eclipse P600S

En iyi PC kasası önerileri listemize daha büyük bir model ile devam ediyoruz. Phanteks tarafından geliştirilen Eclipse P600S, listede yer alan önceki modellerden daha büyük bir Midi-Tower olarak karşımıza çıkıyor.

Ürünün sessiz tasarımının yanı sıra iki tarafı temperli cam panel ile kaplı şık bir görünüşü olduğunu belirtelim. Ayrıca ikili sistemleri desteklemesi için E-ATX’e ek olarak Mini-ITX girişinin olduğu da dikkat çekiyor.

Eclipse P600S modelinde iki adet USB 3.0 bağlantısına ek olarak 1 adet Type-C girişi yer alıyor. Bu da modern kasalarda olması gereken önemli bir özelliği barındırdığını belirtelim. Ayrıca ürünün entegre yalıtım malzemesini daha iyi bir hava akışı için kasadan ayırmak mümkün.

Phanteks’in Eclipse P600S modeli hem başarılı bir sistem toplamak hem de şık bir görüntü oluşturmak için son derece uygun. Bu modelin fiyatı ise yaklaşık olarak 3.700 TL’den başlıyor. Farklı renk alternatifleri olduğunu da belirtelim.

Teknik Özellikleri

Boyut520x240x510 mm
Anakart DesteğiExtend ATX, Mini-ITX, Micro-ATX, ATX
Sürücü Yuvaları3x 3.5inç + 4x 2.5inç
G/Ç Bağlantı Portları2x USB 3.0/1x USB 3.1 Gen 2 Type-C/Audio set
Dahili Fan Sayısı3 adet fan bulunuyor. Toplamda 7 fana kadar destek sağlıyor
CPU Soğutucu Desteği190mm
Ekran Kartı Desteği435mm
PSU Desteği200mm

Cougar Conquer

Cougar-Conquer

Tasarımıyla inanılmaz bir görüntü sunan Cougar Conquer modeliyle devam ediyoruz. Son derece agresif ve fütüristik bir görüntü sağlayan Conquer, listemizdeki en ilginç modellerden biri gibi gözüküyor. Aynı zamanda listemizdeki en büyük kasa olduğunu da belirtelim.

Midi Tower türünde bir kasa olsa da hem yükseklik hem de derinlik açısından son derece rahat bir kuruluma imkan sağlayacağını söylemek yanlış olmayacaktır. Ancak özellikle port konusunda beklenen performansı göstermediğini söylemek gerek.

Kasada üç adet kurulu fan yer alıyor. Üstelik bu fanların LED ışıklandırması olduğunu da söyleyelim. Buna ek olarak alüminyum ve iki temperli cam da kasanın tasarımına ekstra bir şıklık katıyor.Listemizin en geniş kasası olan Cougar Conquer modelinin Full Tower bir sürümü de mevcut. Ancak zaman zaman ülkemizde temin etmek mümkün olmuyor. Eğer daha büyük bir kasa arıyorsanız o modeli de incelemenizi tavsiye ediyoruz. Cougar Conquer modelinin fiyatı ise yaklaşık 5.000 TL’den başlıyor.

Teknik Özellikleri

Boyut685x255x580 mm
Anakart DesteğiMini-ITX, Micro-ATX, ATX
Sürücü Yuvaları3x 3.5inç + 4x 2.5inç
G/Ç Bağlantı Portları2x USB 3.0/Mikrofon/Ses
Dahili Fan Sayısı3 adet fan bulunuyor. Toplamda 5 fan destekliyor. LED ışıklandırması da mevcut.
CPU Soğutucu Desteği190mm
Ekran Kartı Desteği350mm
PSU Desteği220mm

Sizin Favori Bilgisayar Kasa Modeliniz Hangisi?

Teknoloji.org olarak en iyi PC kasası önerileri listesinde sizinle 15 farklı ürünü inceledik. Bu 15 ürün farklı özelliklere sahip, farklı fiyat aralıklarına sahip. Tabii ki listeye daha birçok ürün eklenebilir. Fakat biz bu sayıyı 15 ürün ile sınırlı tuttuk.

Bu PC kasaları arasından size en uygun hangisi ise rahatlıkla alabilirsiniz. Ayrıca satın alma işlemlerini yapmadan önce farklı yerlerden fiyat alarak karşılaştırmakta fayda var. Bizim sizlere yazmış olduklarımız ortalama fiyat bilgileridir.

Bunun haricinde aylık olarak güncellemekte olduğumuz En İyi Oyun Bilgisayarları (Dizüstü Modeller) isimli içeriğimizi de inceleyebilirsiniz. Bu liste içerisinde sizin en çok dikkatinizi çeken ya da en çok beğendiğiniz PC kasası hangisi ise bize yorumlarda bildirmeyi de unutmayın!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.


“En İyi PC Kasası Önerileri – 2022” üzerine bir yorum

  1. önerdiğiniz kasaların hepsi boyut olarak küçük insanlar yanlıs kasa alıp ısınma sorunu yasayabılır guncelleyın

Yorumlar kapalı.