Kameradan İzlenme Belirtileri: Bilgisayarınız Güvende mi?

Kameranızdan izleniyor olabilir misiniz? Eğer ki bu soru üzerine zaten kafa yoruyor ve kameranızı kullanmadığınız zamanlarda kapatıyorsanız doğru yoldasınız. Tüm teknik cihazlar gibi, web kameraları da bilgisayar korsanlığı riski altındadır. Ayrıca, bu durum ciddi bir güvenlik ihlaline yol açar. Üstelik, bir kişinin web kameranızı ele geçirmesinin neredeyse tüm bilgisayarınızı ele geçirmesi anlamına geldiğini de belirtelim. Peki, kameradan izlenme belirtileri nelerdir?

Normalde dizüstü bilgisayarınız kapalıyken web kamerası etkinleşmez. Bunun yanında çoğumuz dizüstü bilgisayarımızı uyku modunda veya hazırda bekletme huyuna sahibiz. Böyle durumlarda, siber suçluların müdahalesi sonucu bilgisayar kameranızın aktif hale gelme ihtimali vardır.

Yasadışı web kamerası erişimlerinin çoğu mali kazanç amaçlı bilgi toplamak içindir. Riskin farkında olan Mark Zuckerberg bile yaptığı bir açıklamada, kullanmadığı zamanlarda kamerasını örttüğünü itiraf ediyor. Peki siber suçlu olan bilgisayar korsanları başka birinin kamerasına girmeyi nasıl başarıyor?

Bilgisayar Korsanı Temsili
Bilgisayar Korsanı Temsili

Bilgisayar korsanları, insanların web kameralarına erişim sağlamak için bir dizi yol izlemekte. Bu yollardan en yaygın olanı ise Truva atı olarak adlandırılan kötü amaçlı yazılımlar. Truva atı, bir kez indirildiğinde bilgisayarınızdaki masum dosyaların içine giriyor. Bu yüzden, bilgisayar korsanları da bu tarz kötü amaçlı bir yazılım tasarlayarak bunu hedef bilgisayara gönderiyor.

Korsanlar ya da hackerlar, yazılımla bilgisayarı ele geçirdiğinde web kamerasına erişmek gibi amaçlarını kolaylıkla gerçekleştirebiliyor. Ayrıca, bazı uzmanların yaptıkları açıklamalar birinin kameranıza ulaşmak için ihtiyaç duyduğu tek şeyin IP adresiniz olduğu yönünde. Bu sebeple bilmediğimiz linklere tıklarken çok daha dikkatli olmamız gerekiyor.

Kameradan İzlenme Belirtileri

kameradan izlenme belirtileri
İzlenip İzlenmediğinizi Nasıl Anlarsınız?

Hayatınızın izlenecek kadar ilginç olduğunu düşünmüyor olabilirsiniz. Fakat zararlı yazılım uzmanı Richard Stiennon konuyla ilgili: ’’Hepimiz her eylemimizin izlenebileceğinin farkında olmalıyız.’’ diyor. Farkında olmamız gereken bu duruma maruz kalıp kalmadığınızı anlayabileceğiniz bazı yollar var. Bilgisayar kamerasından izlendiğimi nasıl anlarım diyorsanız, kameradan izlenme belirtileri şunlardır:

Gösterge Işığı

Web kameranız çalıştığı zaman yanında minik bir ışık yanar. Bu ışık göstergesi eğer kameranızı kullanmadığınız zamanlarda bile anormal bir şekilde yanıp sönüyor ise kameranızın, birinin kontrolü altında olma ihtimali vardır. Buna ek olarak, arka planda çalışan bazı uygulamaların siz farkında değilken kameranızı çalıştırması da mümkün. Bu sebeple, sitelere verdiğiniz izinlere dikkat etmekte de fayda var.

Farklı Kamera Davranışları

Kullandığınız kamera en iyi görüntüleri yakalamak için hareket etme özelliğine sahip ise bu maddeye dikkat edebilirsiniz. Siz kullanmadan ve sizin komutunuz olmadan bilgisayar kameranız kendi kendine hareket ediyorsa bu birinin sizi izlediğinin belirtisidir.

Arka Plandaki Uygulamalar

Bazen Truva atı gibi kötü amaçlı yazılımlar, indirdiğiniz uygulamalar üzerinden bilgisayarınıza ulaşır. Bilgisayarınıza giren bu yazılımlar işletim sisteminize doğru ilerler. Bunun önüne geçmek için indirdiğiniz uygulamaların güvenli internet sitelerinden olmasına dikkat etmelisiniz. 

Haberiniz Olmadan Depolanan Dosyalar

Eğer bir bilgisayar korsanı kameranız aracılığıyla sizi kayda alırsa bunu sizin depolanan dosyalarınız arasına kaydeder. Bilgisayarınızda bilmediğiniz ve sizin kaydetmediğiniz, açılmayan bir dosya olması tehlike işaretlerinden biridir. Böyle bir durumu tespit etmek için özellikle web kamerası kayıtlarınızı kontrol edebilirsiniz. 

Web Kamerasını Güvende Tutmak

Kameranızı Güvende Tutmak
Kameranızı Güvende Tutmak

Kameranızdan izleniyor olabilir misiniz sorusunun cevabının evet olabileceğini gördük. Peki bu olasılığın önüne geçmek için ne yapmak gerekiyor? Yukarıda bahsettiğimiz istenmeyen izleyiciler için alınabilecek en iyi önlem bilgisayarınıza sağlam bir antivirüs programı indirmek olacaktır. Bu sayede kameranıza erişim sağlama ihtimali olan kötü yazılımları engellemek mümkün hale gelecektir.

Bunun dışında modüler bir web kamerası kullanıyorsanız, kullanmadığınız zamanlarda onu çıkartarak bu dertten kurtulabilirsiniz. Eğer web kameranız bilgisayarınızla birleşikse ve devre dışı bırakmak istiyorsanız, denetim masasına gidip aygıt yöneticisinden kameranızı devre dışı bırakabilirsiniz.

Son olarak ise Mark Zuckerberg gibi siz de kullanmadığınız zamanlarda web kameranızın üstünü herhangi bir nesne ile kapatarak izlenme ihtimalinizin önüne geçebilirsiniz. 

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojik mitleri araştırmayı ve ürün incelemeleri yapmayı çok seven, sanatsever, meraklı bir endüstri ürünleri tasarımı öğrencisi.