Apple mı Samsung mu? Karşılaştırmalı İnceleme

Apple mı, Samsung mu? Bu soru birçok teknolojiseverin aklında yer alan bir sorudur. Yeni bir telefon ya da tablet alacak kişilerin, hemen hemen ilk aklına gelen ikilemlerden birisidir. Kimi kullanıcılar iOS ve iPhone dünyasının büyüsüne kapılırken kimileri ise Android ile yola devam etmek ister. Ancak bu soru sürekli karşımıza çıkar.

Biz de bu nedenle bir karşılaştırmalı inceleme yazısı hazırlamaya karar verdik. Apple mı Samsung mu sorusunu telefon, tablet ve diğer ürünler üzerinden karşılaştıracak ve size yardımcı olmaya çalışacağız. Ürünlerin hangi noktalarda daha başarılı, hangi noktalarda daha zayıf olduklarını inceleyeceğiz.

Benzer inceleme yazılarımızda ürün bazlı bir karşılaşma yöntemi kullansak da Apple ve Samsung için özel bir yazı hazırlamak daha doğru olacaktır. Teknoloji sektörünün iki devinin tüm ürünlerini teker teker karşılaştırmak yerine total bir yorumlama ile yazıyı hazırladık. Ancak can alıcı noktaları vurgulamayı da ihmal etmedik. Lafı uzatmadan Apple mı Samsung mu yazısına başlayalım.

Apple mı Samsung mu: Telefon

İki teknoloji devinin ismini ortak olarak gördüğümüz en büyük sektör şüphesiz telefon pazarıdır. Samsung’un Galaxy serilerine karşı iPhone modelleri uzun yıllardır bir savaş içerisindedir. Peki bu savaşın galibi kim? Apple mı Samsung mu telefon üretimi konusunda daha başarılı bir noktada? Bu soruların cevabını farklı kategoriler üzerinden inceleyelim.

Performans

Hem Apple hem de Samsung performans konusunda zirveye oynayan telefonlar ortaya çıkarıyor. Peki hangi markanın telefonları daha güçlü? Özellikle günümüzde buna bir cevap vermek pek de zor olmayacaktır. Bazı testler sonucunda hangi markanın daha güçlü bir telefona sahip olduğunu gözlemleyebiliriz. Bu testlerden birisi de AnTuTu testi oluyor.

AnTuTu testinin son güncellemesinde Apple’ın domine ettiği bir liste görüyoruz. Bunun en büyük sebebi Apple’ın yeni tanıttığı iPhone 13 serisi oluyor. Bu seride kullanılan A15 Bionic işlemci ve diğer donanım bileşenleri telefonların adeta birer performans canavarı haline gelmesini sağlıyor. Öyle ki iPhone 13 serisinin tüm üyeleri, AnTuTu testinde ilk 10’da yer alıyor. Hatta bu telefonlardan üç tanesi ilk 4’te bulunuyor.

Öte yandan Samsung’un bir modelini ilk on sırada görmek bu zamanlarda pek mümkün değil. Bunun nedeni ise Galaxy S21 serisinin güncelliğini yitirmeye başlaması oluyor. Yanlış anlaşılmasın, Galaxy S21 serisindeki modellerin hepsi amiral gemisi klasmanında cihazlardır. Ancak bu cihazların çıkış tarihi neredeyse bir yıl önceye dayanıyor. Telefon gibi sürekli güncel kalması gereken ürünler için bu oldukça büyük bir süre. Samsung’un S22 serisi için adımlar attığı da biliniyor. Yakın bir zamanda bu başlık için farklı görüşler konuşmak muhtemel.

samsung-galaxy-s21-ultra Apple mı Samsung mu

iPhone 13 ve Galaxy S21 serileri haricindeki modellere de bakacak olursa kullanıcıları mutlu edecek sonuçlar ile karşılaşıyoruz. Samsung’un ürettiği katlanabilir telefonlar her ne kadar performansı çok ön planda tutmasa da birer amiral gemisi olduklarını biliyoruz. Donanım bileşenleri ile yüksek performanslar sunan bu telefonlar da kullanıcıları memnun ediyor. Ancak zamanla geriye gittikçe birkaç nesil önceki cihazların günümüzde yetersiz kalabildiğini görüyoruz.

Apple cephesinde ise durum biraz daha farklı. Apple’ın gerek işletim sistemi desteği gerekse donanım parçaları biraz daha uzun bir kullanım süresi sağlıyor. Kullanıcılar arasında yaklaşık beş yıllık bir süre gibi görülen bu dönemde iPhone modelleri mümkün olan en yüksek desteği sağlıyor. Tabii ki bu duruma bataryayı dahil etmek pek doğru değil. Ancak geçmiş nesildeki cihazların günümüzdeki performansını kıyaslayacak olursak Apple’ın bir miktar daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Yine de iki üretici arasında devasa bir fark olduğunu söylemek doğru olmayacaktır.

Kamera

Nasıl ki performans konusunda AnTuTu testine bakıyorsak kamera konusunda da dayanağımız DXOMARK oluyor. Piyasadaki en başarılı test uygulayıcılardan birisi olan DXOMARK, düzenli olarak güncellediği listelerde telefonları karşılaştırıyor. Bu listeye dayanarak telefon kameralarının puanlarını karşılaştırmak da mümkün hale geliyor.

Aynı performans konusunda olduğu gibi kamera konusunda da Apple’ın bir üstünlüğünü görüyoruz. iPhone 13 Pro Max ve iPhone 13 Pro’da yer alan kamera özelikleri profesyonel fotoğrafçıların bile kullanabileceği seviyede olan cihazlar olarak karşımıza çıkıyor. ProRAW ve Sinematik mod gibi özellikler sayesinde iPhone 13 Pro serisinin yüksek puanlar aldığını görüyoruz. Tabii ki iPhone kameralarının kalitesi de burada etkili oluyor. Her iki telefonun da 137 puana sahip olduğunu görmek mümkün.

Samsung cephesinde ise iPhone Pro modellerinin karşılığı olan Samsung Galaxy S Ultra modelleri karşımıza çıkıyor. Samsung Galaxy S20 Ultra ve Samsung Galaxy S21 Ultra modelleri, DXOMARK testlerinde en yüksek puanı alan Samsung modelleri oluyor. Sırasıyla 126 ve 123 puan alan bu iki model iPhone 13 Pro serisinin biraz altında kalıyor. Hatta iPhone 12 Pro Max ve iPhone 12 Pro modellerinden de daha az puan aldıklarını belirtmek gerekli.

iphone-13-pro

Kamera açısından baktığımızda özellikle güncel iPhone modellerinin listede üst sıralara oynadığını görmek mümkün. Ancak, yeni Galaxy S22 serisinin henüz piyasaya sürülmediğini göz önünde bulundurmak gerekiyor. Samsung’un yapacağı hamleler ile iPhone 13 Pro serisinden daha başarılı bir kamera sürmesi olası. En azından daha rekabet edecek bir kamera ile karşımıza çıkacağını tahmin ediyoruz.

Her iki üreticinin de başarılı kameralara sahip telefonlar ürettiğini biliyoruz. Ancak son modeller baz alındığında bu alanda Apple’ın daha avantajlı konumda olduğunu söylemek pek de yanlış olmayacaktır. Tabii ki Samsung Galaxy S21 serisindeki kameralar da sizi memnun edecek kalitede görüntüler sunacaktır.

Ekran, Batarya ve İşletim Sistemi

Bir telefonun en can alıcı noktaları arasında yer alan unsurlardan ikisi ise ekran ve bataryadır. Sürekli birbirini etkileyen bu iki unsur, telefonun en önemli özellikleri arasındadır. Peki ekran özellikleri ve batarya konusunda en güncel telefonların durumu nedir?

Apple iPhone 13 serisinde OLED ekranlar kullanmayı tercih etti. 3 farklı ekran boyutunda cihazlar üreten şirketin en düşük boyutu 5.4 inç, en yüksek boyutu ise 6.7 inç oldu. iPhone 13 mini ve iPhone 13 modellerinde 60Hz ekran yenileme hızına sahip cihazlar ortaya çıkarken Pro serisinde bu eğer 120Hz’e yükseldi. Üstelik bu değerin dinamik bir şekilde değişim gösterdiği de ifade edildi. Bunun haricinde cihazların piksel yoğunluğu 458-476 PPI, parlaklıkları ise 800-1000 nit arasında değişiyor.

Samsung Galaxy S21 serisinde ise Dynamic AMOLED ekran teknolojisine sahip ürünler ortaya çıkardı. Galaxy S21 Ultra modeli QHD+ çözünürlüğe sahipken diğer iki model FHD+ çözünürlükte. Tüm cihazların ekran yenileme hızı ise 120Hz. Piksel yoğunluğu arasındaki fark ise hissediliyor. 6.2 inç ile 6.8 inç arasında değişen ekran boyutlarına sahip cihazların piksel yoğunluğu da 393-516 PPI aralığında.

iphone-13

Bu iki kıyaslama arasında bir galip belirlemek zor. Her iki marka da ekran konusunda oldukça başarılı. Ancak daha yenilikçi adımlar atan Samsung’un ekran teknolojilerinin gelişime verdiği katkı göz ardı edilemez. Bu nedenle Samsung’un ekran çözümleri açısından daha çok çabaladığını görmek mümkün. Özellikle Apple hayranlarının çentik eleştirileri de bunu destekliyor.

iPhone modellerinin en büyük sıkıntılarından birisi ise şüphesiz batarya oluyor. Özellikle mini modelleri gibi küçük boyutlu telefonların sunduğu batarya ömürleri birçok kullanıcının eleştirilerine maruz kalıyor. Samsung’un bu konuda daha avantajlı olduğunu görmek mümkün. Batarya konusunda Apple’ın uzun yıllardır verdiği mücadele Samsung’un öne çıkmasını sağlıyor. Ancak bu farkın da giderek kapandığını belirtelim.

Son olarak değineceğimiz konu ise işletim sistemi oluyor. Bu konuda kesin bir kanıya varmak zor. Bildiğiniz üzere Samsung cihazlarında Android işletim sistemi yer alıyor. iPhone modelleri ise iOS tercih ediyor. Buradaki karar tamamen kullanıcının zevkine ve kullanım alışkanlıklarına göre değişiyor. Bu nedenle Apple mı Samsung mu sorusunu cevaplamak pek mümkün değil.

Fiyat

Telefon konusunda Apple mı Samsung mu sorusuna cevap vereceğimiz son kısım ise fiyat ve ürün çeşitliliği oluyor. Burada ise Samsung’un sunduğu ürün çeşitliliğinin Apple’a kıyasla oldukça fazla olduğunu görmek mümkün. Samsung, düşük bütçelerden başlayarak amiral gemilerine kadar birçok kişi için telefonlar sunuyor. Öte yandan Apple’ın böyle bir hamlesi olduğunu söylemek pek doğru olmayacaktır.

Apple’ın en uygun fiyatlı güncel telefonu iPhone SE 2020 modeli oluyor. Öte yandan Samsung’un çıkardığı giriş ve orta segment cihazlar birçok kullanıcının Samsung tercih etmesini sağlıyor. Fiyat konusunda avantajlı olan bu cihazların fiyat/performans kategorisinde olduğunu söylemek mümkün.

Bu konuya amiral gemisi boyutunda bakacak olursak her iki markanın da benzer fiyatlara sahip olduğunu görüyoruz. Ancak birçok kullanıcı için bu fiyatlar oldukça yüksek oluyor. Bu nedenle üst segment cihazların fiyatları konusunda bir karşılaştırma yapmak pek doğru değil. Ancak orta ve alt segmentte Samsung’un daha çok cihazı daha uygun fiyata sunduğunu görüyoruz. Tabii ki bu cihazların fiyat/performans yönünden incelenmesi daha doğru sonuca ulaşmanızı sağlayacaktır.

samsung-galaxy-a72-a52

Apple mı Samsung mu: Tablet

İki teknoloji devinin karşılaştırıldığı bir diğer alan ise tabletler oluyor. Apple’ın satışa sunmakta olduğu dört farklı tablet modeli oluyor. Hedef ve kullanıcı kitlesi farklı olan bu tabletler sırasıyla iPad, iPad mini, iPad Air ve iPad Pro oluyor.

Genel kullanıcıya hitap eden iPad, geçtiğimiz aylarda gerçekleşen bir etkinlik ile tanıtıldı. Bu etkinlikte tanıtılan yeni donanımıyla piyasadaki en güçlü tabletlerden birisi olarak yerini aldı. Ayrıca bu ürünün fiyat/performans açısından da oldukça başarılı olduğunu söylemek mümkün. Bu etkinlikte tanıtılan bir diğer ürün ise yeni iPad mini oldu. Tamamen değişen bir tablet olan iPad mini de piyasadaki en sevilen tabletlerden birisi.

Özellikle çizim, yazı vb. işler ile meşgul olan kişiler ise iPad Air ve iPad Pro modellerine yöneliyor. Yeni M1 çipi ile iPad Pro ise tam bir performans canavarı. Apple Silicon ile satışa sunulan iPad Air, adeta bir bilgisayarın gücüne sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Bir klavye ve fare yardımı ile bilgisayar gibi işlev gören iPad Pro, yalnızca bu iki markanın değil piyasanın en başarılı tabletlerinden birisi.

Yeni-M1-Cipli-iPad-Pro-Apple-Spring-Loaded-Etkinligi

Samsung cephesinde ise standart iPad modelinden daha uygun fiyatlı ürünler bulmak mümkün oluyor. Özellikle çok para harcamak istemeyenler ve düşük bütçeye sahip olan kişiler için uygun olan bu cihazlar da oldukça başarılı sonuçlar sağlıyor. Samsung’un üst seviye cihazları ise Galaxy Tab S7 ve Galaxy Tab S7+ modelleri oluyor.

Özellikleri ve fiyatıyla cezbedici cihazlar olsalar da iPad Pro karşısında biraz yetersiz kalabiliyorlar. Ancak bunun sebebi Galaxy Tab S7 serisinin güçsüz olması değil. Tam aksine iPad Pro’nun bir bilgisayar gücünde olması. Doğru bir konfigürasyon ile iPad Pro piyasadaki en başarılı tablet haline geliyor.

Apple mı Samsung mu: Kulaklık

İki markanın çekişmeli bir diğer ürün kategorisi de kulaklıklar oluyor. Samsung’un Galaxy Buds serisi adı altında çıkardığı ürünlere karşılık Apple’ın en sevilen ürünlerinden birisi olan AirPods serisi göze çarpan kulaklıklar oluyor. Peki hangi ürünler daha başarılı?

Bu konuda kesin bir kanıya varmak için farklı noktaları değerlendirmek gerek. Örneğin, fiyat sizin için daha ön planda ise Samsung’u tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Ancak önceliğiniz başarılı bir aktif gürültü engelleme ve yüksek ses kalitesi ise Apple modelleri size hitap edebilir.

Her iki markada da dikkate alınması gereken ürünler bulunuyor. Apple için bu ürünler AirPods Max ve AirPods Pro modelleri oluyor. Her iki ürün de aktif gürültü engelleme teknolojisine sahip ve sınıfının en iyi kulaklıkları arasında yer alıyor. Fakat bu ürünlerin fiyatlarının Samsung modellerine kıyasla daha yüksek olduğunu belirtelim.

Samsung cephesinde yer alan başarılı ürün ise Samsung Galaxy Buds Pro modeli oluyor. Hem batarya hem de genel ses performans açısından en başarılı Samsung modeli oluyor. Ayrıca, fiyat olarak da AirPods modellerinden daha uygun olduğunu belirtmek gerekli. Bunlar haricinde Samsung’un AKG, Apple’ın ise Beats modelleri ürettiği biliniyor.

samsung galaxy buds pro Apple mı Samsung mu

Apple mı Samsung mu: Akıllı Saat

İki markanın da ürün verdiği bir diğer kategori akıllı saatler oluyor. Apple’ın Apple Watch modellerine karşın Samsung’un Galaxy Watch ürünleri bizleri karşılıyor. Bu iki ürün arasındaki farklılıkların en önemlilerinden birisi işletim sistemi oluyor.

Apple, Apple Watch modellerinde watchOS ismini verdiği bir işletim sistemi kullanıyor. Özellikle Apple ekosistemi için en önemli cihazlardan birisi olan Apple Watch, piyasadaki en başarılı akıllı saatlerden birisi oluyor. Ancak Apple Watch modelleri yalnızca iPhone modelleri ile eşleşebiliyor. Bu nedenle bir iPhone’a sahipseniz Apple Watch almak sizin için en iyi tercih olacaktır.

Öte yandan Android kullanıcısıysanız Samsung’un Galaxy Watch modelleri sizi memnun edecek ürünlerdir. Özellikle en son Galaxy Watch 4 serisi ile birlikte gelen Wear OS destekli One UI Watch, bu akıllı saat modelini çok daha üst seviyelere taşıdı. Bu nedenle Samsung’un akıllı saatlerinin oldukça başarılı olduğunu belirtelim.

apple-watch-series-7

Genel Değerlendirme

Her iki markanın da en popüler ürün gruplarını karşılaştırdığımız yazıda genel bir değerlendirme yapmadan önce ürettikleri diğer ürünlere de göz gezdirelim. Samsung’un Türkiye’de satış yaptığı birçok ürün grubu bulunuyor. Bunlar arasında beyaz eşya, televizyon, klima, çevre bileşenleri, monitör ve daha birçok teknolojik cihaz yer alıyor.

Apple ise bilgisayarları ile sektöre yön veren markalar arasında yer alıyor. Mac cihazlarının yanı sıra Samsung’dan farklı olarak Apple TV gibi TV Box ürünleri de üretiyor. Fakat şirketin kuruluşundan beri en önemli ürün grubunun Mac modelleri olduğunu söylemek hiç de yanlış olmayacaktır.

Genel anlamda iki teknoloji devi arasında bir karar vermek maalesef mümkün değildir. Çünkü her kullanıcının görüşü birbirinden farklıdır. Kimileri Samsung ürünlerini beğenirken kimileri Apple’ın daha üstün olduğunu belirtmektedir. Bu tartışma konusu ise uzun yıllar boyunca sürmeye devam edecek gibi gözüküyor. Teknik anlamda değerlendirmelerimiz haricinde iki firmanın da birbirine oldukça yakın kalitede ürünler ortaya çıkardığını söyleyelim.

Peki sizin tercihiniz hangisi? Sizin tarafınız Apple mı Samsung mu? Aşağıdaki yorumlar kısmından görüşlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.