Samsung mu Xiaomi mi? Karşılaştırmalı İnceleme

Samsung mu, Xiaomi mi? Birçok teknoloji takipçisinin kafasında canlanan en önemli sorulardan birisi bu. Üstelik, yalnızca telefon değil, oldukça farklı alanlarda bu iki markanın mücadelesini görmek mümkün. Biz de bu nedenle okurlarımıza referans olması açısından Samsung mu yoksa Xiaomi mi tercih etmek daha mantıklı konusunu irdeledik.

Yazımızın başından belirtmekte fayda var. İki marka da oldukça farklı alanlarda oldukça başarılı işler ortaya çıkarıyor. Örneğin, buzdolabı konusunda Samsung’un oldukça iyi ürünler sergilediğini söylemek mümkün.

Buna karşına Xiaomi de robot süpürge konusunda çığır açan markalar arasında yer alıyor. Samsung karşımıza SSD modelleri çıkartırken Xiaomi de WiFi sinyal güçlendirici ya da elektrikli süpürge ile çıkıyor.

Bu örnekler çoğaltılabilir hatta saymakla bitmeyecek seviyede üretim alanı ortaya çıkabilir. Çünkü bu iki şirket gerçek anlamda teknoloji devi olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle birçok teknolojik ürün alanında faaliyet gösteriyorlar.

Biz ise bu içerikte günlük kullanıcıların en çok ilgisini çeken ürünlerden bahsedeceğiz. Bunlar arasında tabii ki akıllı telefonla ve kulaklıklar yer alıyor. Her iki şirketin de benzer özelliklere ya da fiyata sahip modellerini kıyaslayacağız.

Xiaomi mi Samsung mu? – Telefon

Samsung ve Xiaomi markalarını kıyaslamaya akıllı telefonlar ile başlıyoruz. Bu bölümde 2 farklı segmentte yer alan telefon modellerini inceleyeceğiz. İnceleyeceğimiz ürünlerin fiyatları ilerledikçe artış gösterecek. Lafı daha da uzatmadan giriş seviyesi için seçtiğimiz telefonları kıyaslayalım.

Xiaomi Redmi 9T vs Samsung Galaxy M12

Aşağı yukarı benzer fiyatlara sahip iki telefon ile incelememize başlıyoruz. Öncelikle cihazların ekranına bakalım.

Ekran

Xiaomi Redmi 9T, 6.53 inç LCD bir ekrana sahip. FHD+ çözünürlüğünde noktalı bir ekran cihazda yer alıyor. Ayrıca düşük mavi ışık sertifikası aldığını da belirtelim.

Öte yandan Samsung Galaxy M12, 6.5 inç boyutunda HD+ bir ekran ile karşımıza çıkıyor. 270 PPI piksel yoğunluğuna ek olarak PLS TFT LCD bir ekran panelinin cihazda yer aldığı biliniyor. Ekran yenileme hızı ise 90 Hz olarak ifade ediliyor.

İki cihazın ekran konusunda çok büyük farklılık göstermediğini belirtmek gerekli. Ancak özelliklere bakıldığında Xiaomi’nin bir adım daha önde olduğunu görmek mümkün hale geliyor.

Samsung-Galaxy-M12

Kamera

İki modeli kıyaslarken incelememiz gereken önemli bir başka detay ise kamera oluyor. Samsung Galaxy M12 ve Xiaomi Redmi 9T modelleri arasındaki kamera farklılıklarına daha yakından bakalım.

Xiaomi karşımıza dört kameralı bir düzenek ile çıkıyor. 48 MP ana kameraya ek olarak portre, manzara, ve makro çekimler yapmaya yarayan dörtlü düzenek yapay zekadan da yararlanıyor. Bu kameraların çözünürlüğü 8 MP ve 2 MP olarak ifade ediliyor. Ayrıca cihazın ön kamerasının da 8 MP olduğu belirtiliyor.

Samsung Galaxy M12’ye baktığımızda ise bizleri yine 48 MP çözünürlüğe sahip bir ana kamera karşılıyor. Bunun yanı sıra 5 MP ikinci kamera ve 2 MP iki kamera daha cihazda yer alıyor. Cihazın ön kamerası ise 8 MP olarak ifade ediliyor. Bu kameranın FHD video kaydetme özelliği de mevcut.

Samsung’un büyük avantajlarından birisi ise kamera sensörü oluyor. ISOCELL Bright GM2 kullanan Samsung, dahili QR kod okuyucu, otomatik odaklama gibi özellikleri uygun fiyatlı bir telefonda bulundurma şansına sahip oluyor.

Her iki cihazı kıyasladığımızda yine benzer kamera özelliklerine sahip olduğunu görüyoruz. Ancak Samsung’un sahip olduğu ekstra özellikler ve başarılı sensörü, minik bir adımla Samsung’u öne taşıyor.

Performans

En can alıcı noktaya geliyoruz. Samsung ve Xiaomi modelleri performans konusunda nasıl bir iş ortaya koyuyorlar? Bu kısımda inceleyeceğimiz faktörler ise RAM, işlemci ve depolama alanı gibi noktalar oluyor.

Her şeyden önce cihazların işlemcilerine bakmakta fayda var. Xiaomi Redmi 9T, Snapdragon 662 ile karşımıza çıkıyor. Buna karşılık Samsung, kendi ürettiği Samsung Exynos 850 model işlemcisini kullanıyor. Samsung’un işlemcisi burada bir adım daha öne çıkıyor. Ayrıca Samsung, grafik işlemcisi olarak Mali G52 MP1 tercih ediyor.

İkinci bakacağımız unsur ise RAM oluyor. Bizim incelediğimiz modellerdeki RAM değerlerine göre Samsung Galaxy M12, 4 GB RAM ile kullanıcılara sunuluyor. Aynı şekilde Xiaomi Redmi 9T modeli de 4 GB RAM’e sahip olarak karşımıza çıkıyor.

Cihazların dahili depolama alanına baktığımızda ise 64 GB’tan başlayan seçenekler görüyoruz. Ancak, Redmi 9T modeli maksimum 256 GB hafıza kartı desteği sunarken Samsung bu değeri 1 TB’a kadar yükseltiyor. Bu iki unsura baktığımızda Samsung’un minik bir adımla yine öne geçtiğini söylemek mümkün.

Xiaomi Redmi 9T Özellikleri

Diğer Özellikler ve Fiyat

Samsung Galaxy M12, 15W hızlı şarj desteği ile kullanıcılara sunuluyor. Buna ek olarak 5.000 mAh bataryaya sahip olduğunu da belirtelim. Xiaomi’de ise bu değer 6.000 mAh’a yükseliyor. Ayrıca 18W hızlı şarj teknolojisine sahip.

Xiaomi güvenlik sistemi olarak parmak izi okuyucu ve yüz tanıma tercih ediyor. Aynı şekilde bu özellikleri Samsung’da da görmek mümkün.

Cihazların fiyatına baktığımızda ise Samsung Galaxy M12’nin yaklaşık 2.400 TL’den başlayan fiyatlarla satıldığını görüyoruz. Xiaomi Redmi 9T ise yaklaşık olarak 2.500 TL’den başlıyor.

Tüm bu bilgiler doğrultusunda iki cihaz arasından Samsung’un biraz daha öne çıktığını söylemek yanlış olmayacaktır. Ancak Xiaomi’nin de oldukça başarılı bir cihaza sahip olduğunu belirtmekte fayda var. Eğer önceliğiniz batarya ve ekran ise Xiaomi doğru tercih olacaktır.

Xiaomi Mi 11 vs Samsung Galaxy S21 Plus

Kıyaslayacağımız ikinci telefon modeli ise Xiaomi Mi 11 ve Samsung Galaxy S21 Plus oluyor. Genel olarak benzer özelliklere sahip olsalar da hangi telefonu tercih etmek daha mantıklı? İncelemeye ekran ile başlıyoruz.

Ekran

Cihazların ücreti yükseldikçe daha başarılı özellikler görmek de kaçınılmaz oluyor. Samsung Galaxy S21 Plus, 6.7 inç Dynamic AMOLED bir ekran ile kullanıcılara sunuluyor. FHD+ ekran çözünürlüğüne sahip bu modelin piksel yoğunluğu ise 393 PPI olarak ifade ediliyor. Buna ek olarak 120 Hz ekran yenileme hızı ile karşımıza çıkıyor.

Xiaomi cephesine baktığımızda ise bizleri 6.81 inç boyutunda bir ekran karşılıyor. Bu ekranın QHD+ çözünürlüğe sahip olduğu belirtiliyor. Ayrıca, 515 PPI piksel yoğunluğuna sahip bu cihazın panel tipi ise AMOLED olarak ifade ediliyor. Aynı Galaxy S21 Plus gibi Xiaomi Mi 11 de 120 Hz ekran yenileme hızına sahip.

İki cihazın ekranına kısa bir bakış attığımızda, kağıt üzerinde Xiaomi’nin bir tık ağır bastığını söylemek yanlış olmayacaktır. Özellikle ekran çözünürlüğü ve piksel yoğunluğu konusunda Samsung’dan daha üstün gözüküyor.

Xiaomi Mi 11 Özellikleri

Kamera

Performans artışından etkilenen tek unsur tabii ki ekran olmuyor. Cihazların en önemli parçalarından biri olan kamera da yükselen fiyatla birlikte özellik açısından artışa geçiyor. Öncelikle Samsung’un kamerasına bakalım.

Samsung, cihazda 4 kameralı bir sistem kullanıyor. 64 MP çözünürlüğündeki ana kameraya ek olarak telefoto, geniş açı kameralar da cihazda yer alıyor. Ayrıca Samsung, bu cihazın 8K kalitesinde çekim yapabildiğine de dikkat çekiyor. Cihazın ön kamerası ise 10 MP çözünürlüğe sahip.

Buna karşın Xiaomi, 3 kameralı bir sistem kullanıyor. Ana kamerası 108 MP olan Xiaomi mi 11’de de ultra geniş açı ve telefoto kameralar yer alıyor. Bu iki kameranın çözünürlüğü ise sırasıyla 13 MP ve 5 MP oluyor. Cihazın ön kamerası ise 20 MP olarak ifade ediliyor. Ayrıca Xiaomi de 8K video kaydını destekliyor.

Cihazların kamerası gerçek anlamda benzer bir performans sergiliyor. Her iki cihazın da harika bir arka kamera sistemine sahip olduğunu söylemek kesinlikle yanlış olmayacaktır. Bu nedenle bir tarafın ağır bastığını söylemek haksızlık olacaktır.

Performans

Geldik cihazların en can alıcı noktasına: Performans. Bu sefer önceliği Xiaomi Mi 11’e verelim. Xiaomi karşımıza Snapdragon 888 işlemci ile çıkıyor. Buna karşılık ülkemizde satışta olan Samsung Galaxy S21 Plus’da Exynos 2100 yer alıyor.

Bu iki işlemcinin de bir anlamda canavar olduğunu söylemek gerek. Bu nedenle birinin diğerinden daha iyi olduğunu söylemek doğru olmayacaktır. Her iki işlemcinin de benzer performans gösterdiğini söyleyelim.

Xiaomi’nin 256 GB depolama alanına sahip modelinde 8 GB RAM yer alıyor. Samsung’da da aynı durumun geçerli olduğunu görüyoruz. Böylece cihazların performans olarak birbirine benzer bir noktada olduğunu söyleyebiliriz.

samsung-galaxy-s21-plus-5g

Diğer Özellikler ve Fiyat

İki cihazın bataryalarını kıyasladığımızda Samsung tarafında karşımıza 4800 mAh bataryalı bir telefon çıkıyor. Buna karşılık Xiaomi Mi 11 ise 4600 mAh bataryaya sahip olarak dikkat çekiyor.

Bunun haricinde Samsung Galaxy S21 Plus modelinde parmak izi okuyucu, IPX8 ve IPX6 sertifikası ve yüz tanıma gibi özellikler yer alıyor. Ayrıca cihazda Wi-Fi 6 ve 5G desteği de yer alıyor.

Xiaomi Mi 11 tarafında ise parmak izi okuyucu, yüz tanıma, 3D Vapor-Chamber soğutma ve Wi-Fi 6 yer alıyor.

Xiaomi Mi 11 yaklaşık 10.500 TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor. Samsung Galaxy S21 Plus ise 12.300 TL’den başlıyor.

Tüm bu unsurları göz önünde bulundurarak Xiaomi’nin daha bütçe dostu bir seçenek olduğunu söylemek mümkün. Ancak her iki cihazın da oldukça güçlü olduğunu söylemek gerekiyor. Ayrıca, Samsung Galaxy S21 Plus’ın içinde yer alan 5G desteğinin büyük bir avantaj olduğunu belirtmek gerek.

Samsung mu Xiaomi mi?- Kulaklık

Samsung ve Xiaomi kulaklıkları kıyaslarken karşımıza çıkan en önemli faktörlerden birisi bütçe oluyor. Burada değinebileceğimiz en önemli nokta Xiaomi’nin fiyat/performans yönünde sağladığı başarıdır. Öte yandan Samsung’un da üst segment için başarılı kulaklıklar ürettiğini söylemek mümkün.

Xiaomi Redmi AirDots 2 Basic 2 TWS, uygun fiyatı ve özellikleriyle harika bir giriş seviye kablosuz kulaklık olarak karşımıza çıkıyor. Saatler süren kullanım, şık görünüş ve başarılı ses kalitesi kulaklığın özelliklerinden yalnızca birkaçı.

Üstelik tüm bu özelliklerine rağmen uygun fiyatlı bir ürün olması Xiaomi’nin fiyat/performans ürünlerine verdiği önemi gösteriyor.

Öte yandan Samsung’un ürettiği cihazlara bakarsak karşımıza Galaxy Buds+, Galaxy Buds Live ve Galaxy Buds2 modelleri çıkıyor. Her üçü de üst segmente hitap eden kulaklıklar olan Galaxy Buds modelleri, kesinlikle satın alanı yolda bırakmayacak türde bir performans sunuyor.

Kısaca ifade etmek gerekirse, kulaklık konusunda Samsung mu Xiaomi mi sorusunun cevabını vermek pek doğru olmayacaktır. Burada devreye giren en önemli unsur kulaklığa ayırabileceğiniz bütçe olduğu için sizin karar vermeniz daha doğru olacaktır.

Genel anlamda bakacak olursak Samsung mu Xiaomi mi sorusunun cevabı tamamen sizin istekleriniz doğrultusunda farklılık göstermektedir. Ancak şu bir kesin, her iki marka da size hitap edecek ürünler geliştirmiş ya da geliştirecektir.

Peki sizin tercihiniz ne? Kendi görüşünüzü aşağıdaki yorumlar bölümünden bizimle paylaşmayı unutmayın.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.