Android mi iOS mu?

Akıllı telefon ve tablet sektörü, her geçen gün gelişmeye devam ediyor. Bu doğrultuda bu cihazlar için geliştirilen işletim sistemleri de gelişmeye devam ediyorlar. Android ve iOS, günümüzde en çok kullanılan mobil işletim sistemleri olarak karşımıza çıkıyorlar. Bundan dolayı teknoloji kullanıcıları da Android mi iOS mu diye çok fazla ikilemde kalıyorlar.

Bizler de bu yazımızda sizler için Android mi iOS mu sorusuna cevap vermeye çalışacağız. Sizler için iki işletim sistemini de detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. Böylece avantajları ve dezavantajları üzerinden Android mi iOS mu karşılaştırmasını yapmaya çalışacağız. Şimdi gelin iki işletim sistemine de daha yakından bakalım.

Android Nedir?

Günümüzde üretilen birçok akıllı telefon ve tablet modeli, işletim sistemi kısmında Android ile kullanıcılarıyla buluşmaktadır. Bundan dolayı dünyadaki çoğu akıllı telefon ve tablet kullanıcısı, Android’i kullanmaktadır. Fakat kullanıcılar, kullandıkları işletim sistemi hakkında yeteri kadar bilgi sahibi olamayabiliyorlar. Bundan dolayı Android nedir diye merak eden teknoloji kullanıcıları da mevcut.

2000 yılından itibaren telefon sektörü büyük bir gelişim gösterdi. Öncelikle dokunmatik ekranlı telefonlar yaygınlaşmaya başladılar. Daha sonrasında akıllı telefonlar teknoloji kullanıcılarıyla buluştular. Akıllı telefonların geliştirilme süreciyle birlikte telefonlar için geliştirilen işletim sistemleri konusunda da ciddi yol alındı.

Android’in geliştirilme süreci, 2003 yılına kadar uzanıyor. Bu tarihlerde çeşitli şirketler ve geliştiriciler, Android’in temelini atmaya başladılar. Fakat 2007 yılında Google’ın yürütücüsü olduğu bir konsorsiyum, yeni bir açık kaynak kodlu mobil işletim sistemi üzerine çalışmaya başladılar. Google başta olmak üzere projede yer alan şirketler, bu işletim sisteminin sadece telefonlar için değil tabletler için de uygun olmasını hedefliyorlardı. Nitekim konsorsiyum, günümüzde hedeflediğine ulaştı diyebiliriz.

Android, ilk olarak 2008 yılında piyasaya sürülen HTC Dream bir diğer adıyla T-Mobile G1 ile kullanıcılarıyla buluştu. Bu tarihten itibaren teknoloji geliştiricileri, Android’i hızlı bir şekilde geliştirdiler. Böylece Android, kısa bir sürede birçok akıllı telefon ve tablette kullanılan bir işletim sistemi hâlini aldı. Hatta projenin yürütücüsü olan Google, işletim sisteminin kullanımını yaygınlaştırmak için teknoloji üreticileriyle ortaklaşa ürettiği Nexus akıllı telefon serisini piyasaya sürmeye karar verdi.

Google, Android’in ilk sürümünden itibaren işletim sisteminin sürümlerine bir isim vermeyi uygun buldu. Böylece şirket hem işletim sisteminin sürümleri arasında karışıklık olmasının önüne geçti hem de teknoloji kullanıcılarının ilgisini çekmeyi başardı. Android, günümüzde çoğu akıllı telefon ve tablet kullanıcısının kullandığı bir işletim sistemi halini aldı.

Android’in Avantajları Nelerdir

Android mi iOS mu karşılaştırması yapmadan önce işletim sistemlerinin tüm özelliklerine hakim olmak gerekiyor. Bundan dolayı Android’in kullanıcılarına sunduğu avantajlara daha yakından bakacağız. Böylece Android mi iOS mu karşılaştırmasını daha doğru bir şekilde yapabileceğiz.

Android’in en büyük avantajı, açık kaynak kodlu olması oluyor diyebiliriz. Google ve diğer teknoloji geliştiricileri, Android’i geliştirirken açık kaynak kodlu bir işletim sistemi geliştirmeyi hedeflediler. Böylece üçüncü taraf geliştiriciler, Android için kolaylıkla uygulama geliştirebiliyorlar. Hatta Android kullanıcıları, açık kodlu bir işletim sistemi kullandıkları için arayüzlerini diledikleri gibi özelleştirebilme imkanına sahipler.

Android Nedir

Bunun yanı sıra Android, Google destekli bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Bundan dolayı Google bünyesinde bulunan hizmetlerin neredeyse tamamı, Android kullanıcılarına sunuluyor. Bu sayede Android kullanıcıları, Google’ın çeşitli hizmetlerinden kolaylıkla faydalanabilme imkanına sahipler.

Google Play Store, uygulama geliştiricilerine esnek kurallar uyguluyor. Bunun yanı sıra açık kaynak kodlu Android için uygulama geliştirip yayınlamak oldukça kolay. Bu sayede Android kullanıcıları, uygulama mağazası üzerinden çok sayıda uygulamaya erişim sağlayabiliyorlar.

Android’in açık kaynak kodlu olması ve Google tarafından desteklenmesi, birçok teknoloji üreticisinin Android kullanmasını sağlıyor. Böylece teknoloji pazarında yer alan akıllı telefon ve tablet modellerinin birçoğunun işletim sistemi kısmında Android yer alıyor.

Android’in Dezavantajları Nelerdir

Neredeyse tüm işletim sistemleri gibi Android’in de bazı dezavantajları mevcut. iOS mu Android mi karşılaştırması yapabilmek için bu dezavantajlara daha yakından bakmamız gerekiyor. Böylece Android kullanırken ne tür sorunlarla karşılaşabileceğiniz konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Android ile çalışan akıllı telefonlar, belirli bir süre sonra ciddi şekilde performanslarını kaybediyorlar. Çünkü özellikle yeni Android sürümleri, stabil bir şekilde çalışabilmek için belirli bir seviyenin üzerinde donanım gerektiriyorlar. Teknoloji üreticileri, günümüzde ürettikleri akıllı telefonları bu duruma uygun olarak üretiyorlar. Fakat eski nesil akıllı telefonlarda Android’in yapısından kaynaklı yavaşlamalar meydana gelebiliyor.

Bunun yanı sıra Google, belirttiğimiz gibi uygulama marketi konusunda geliştiricilere oldukça esnek davranmaya çalışıyor. Şirket, son zamanlarda güvenlik için bazı uygulama kategorilerini marketten kaldırdı. Fakat yine de Google Play Store’da yer alan cihazlara zarar verebilecek uygulama sayısı yüksek düzeyde. Google, Play Store’a eklenen her uygulamaya virüs taraması yapıyor. Ancak zararlı uygulamalar, reklamlar üzerinden akıllı cihaz kullanıcılarına zarar verebiliyorlar.

Ayrıca eğer uygulama geliştiricisiyseniz Android’de uygulamanızı ön plana çıkartmanız çok zor olabilir. Çünkü Google Play Store’da çok sayıda uygulamanın yer alması, uygulamalar arasındaki rekabeti zorlaştırıyor. Kendisini kanıtlamış olan uygulamalar, yüksek düzeyde indirilirken yeni geliştirilen uygulamaların ise ilgi çekmesi oldukça zor oluyor.

iOS Nedir?

Apple, dünyanın en büyük teknoloji üreticilerinden birisi olarak ön plana çıkmaktadır. Şirket, uzun süredir akıllı telefonlar başta olmak üzere çeşitli kategorilerde hizmet vermeye devam ediyor. Apple, ürettiği cihazlarda genellikle kendi geliştirdiği hizmetleri kullanıcılarıyla buluşturmayı tercih ediyor. Bu doğrultuda iOS, Apple tarafından geliştirilen bir işletim sistemidir.

Apple, 2007 yılında ilk nesil iPhone modelini kullanıcılarıyla buluşturdu. Şirket, cihazın geliştirilme sürecinde işletim sistemine büyük önem verdi. Steve Jobs, geliştirilen işletim sisteminin mühendislik harikası bir mobil işletim sistemi olmasını hedefledi. Bu doğrultuda Apple mühendisleri, kusursuz bir mobil işletim sistemi geliştirebilmek için çalışmalara başladılar.

Nitekim ekibin çalışmaları, hızlı bir şekilde sonuç verdi. Apple, 2007 yılındaki Macworld/iWorld konferansında ilk nesil iPhone modelini tanıttı. Şirket, iPhone modeliyle birlikte iPhone OS X adındaki işletim sistemini de teknoloji kullanıcılarına sundu. Apple içerisinde işletim sisteminin adlandırılması hakkında çeşitli görüş ayrılıkları vardı. Bundan dolayı iPhone OS X olarak tanıtılan işletim sistemi, kısa bir süre sonra iPhone OS adını aldı.

iPhone OS, hızlı bir şekilde gelişmeye devam etti. Apple, ilk olarak işletim sistemi için bir uygulama mağazası geliştirdi. İlk zamanlarda oldukça kısıtlı sayıda uygulamaya sahip olan App Store, zaman içerisinde uygulama sayısını hızlı bir şekilde arttırmayı başardı.

Bunun yanı sıra Apple, telefon sektörünün yanı sıra tablet sektöründe de hizmet vermeye başladı. Şirket, tabletler için ayrı bir işletim sistemi geliştirmek yerine iPhone için geliştirdikleri işletim sistemini kullanmaya karar verdiler. Bunun üzerine Apple, 2010 yılında iPhone OS’yi iOS olarak adlandırmaya karar verdi. Böylece şirket iOS’u daha kapsamlı bir şekilde kullanabildi.

Günümüzde Apple, iOS’u oldukça kapsamlı bir işletim sistemi haline getirmeyi başardı. Bu doğrultuda şirket, yakın zamanda tabletler için iPadOS üzerinden ilerlemeye karar verdi. iPhone modelleri ise hâlâ iOS ile kullanıcılarına hizmet veriyorlar.

iOS’un Avantajları Nelerdir

iOS, sadece Apple tarafından üretilen cihazlarda yer alan bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Buna rağmen dünya genelinde iOS, yoğun ilgi görüyor. Çünkü Apple, 2007 yılından beri geliştirdiği işletim sistemini oldukça stabil bir hale getirmeyi başardı. Bundan dolayı iOS’un kullanıcı sayısı, Android ile rekabet içerisindedir. Android mi iOS mu ikilemi yaşayan kişiler, iOS’un avantajlarını merak etmektedirler.

Apple, iOS’u oldukça kolay kullanılabilir bir şekilde geliştirdi. Şirket, özellikle arayüz konusunda oldukça hassas davranıyor. Bu doğrultuda Apple, iOS’un ilk sürümünden itibaren geliştirmiş olduğu arayüzün üzerine bazı güncellemeler yaparak devam etti. Böylece şirket, kullanıcılarına artık kendisini kanıtlamayı başarmış bir arayüz ile hizmet veriyor.

iOS Nedir

Bunun yanı sıra iOS, stabil çalışmasıyla kendisini kullanıcılarına fazlasıyla kanıtlamayı başardı. Yani iOS kullanıcıları, uygulama çökmesi ve telefonun kitlenmesi gibi sorunlarla neredeyse hiç karşılaşmamaktadırlar. Bu durum, Apple’ın cihazı yormayan bir işletim sistemi geliştirmesiyle mümkün oldu diyebiliriz.

iOS kullanıcıları, cihazlarına uygulama indirebilmek için App Store’u kullanıyorlar. App Store, ilk başlarda uygulama çeşitliliği konusunda oldukça kısıtlıydı. Fakat günümüzde Apple kullanıcıları, App Store üzerinden ihtiyaç duydukları uygulamaları kolaylıkla indirebiliyorlar.

Son olarak iOS, güvenlik konusunda oldukça başarılıdır. Apple, kullanıcılarının güvenliğini tehlikeye atmamak için hem uygulama geliştiricileri için hem de reklamverenler için sert kurallar uygulamaktadır. Bu kapsamda Apple, App Store’a eklenen uygulamalar konusunda seçici davranmaktadır. Böylece iOS kullanıcıları, cihazlarını güvenle kullanabilmektedirler.

iOS’un Dezavantajları Nelerdir

iOS’un çok sayıdaki avantajının yanı sıra bazı dezavantajları da mevcut. Bundan dolayı Android ve iOS arasında karşılaştırma yapmadan önce bu işletim sisteminin dezavantajlarına da göz atmamız gerekiyor. Böylece iki işletim sistemini belirli kategoriler üzerinden daha kolay bir şekilde karşılaştırabileceğiz.

iOS’un ilk dezavantajı, uygulama marketi oluyor diyebiliriz. Belirttiğimiz gibi App Store, her geçen gün büyümeye devam ediyor. Bunun yanı sıra Apple’ın App Store’da seçici davranması, güvenlik konusunda bir avantaj olurken uygulamaya erişilebilirlik konusunda dezavantaj oluyor.

Çünkü Apple, uygulama geliştiricilerinden uygulamalarını yayınlamak için belirli bir ücret talep ediyor. Bundan dolayı çoğu uygulama geliştiricisi, App Store’da uygulama yayınlamak istemiyor. Ayrıca Apple’ın politikaları gereği App Store’daki ücretli uygulama sayısı, oldukça yüksek seviyede.

Bunun yanı sıra eğer cihazınızı dilediğiniz gibi özelleştirmek istiyorsanız iOS, size çok uygun olmayabilir. Çünkü Apple tarafından geliştirilen iOS, açık kaynak kodlu bir işletim sistemi değil. Bundan dolayı Apple, işletim sistemi üzerinde kısıtlı özelleştirmeler yapılmasına olanak sağlıyor. Hatta iOS üzerinde yapabileceğiniz özelleştirmeler, Apple tarafından sağlanan özelleştirme seçenekleriyle kısıtlı diyebiliriz.

Android mi iOS mu?

Sizler için bu yazımızda Android ve iOS hakkında detaylı bilgiler verdik. Böylece çok fazla merak edilen Android mi iOS mu karşılaştırmasını daha doğru bir şekilde yapabileceğiz. İlk olarak iki işletim sisteminin de çok çeşitli avantajları ve dezavantajları mevcut. Bu avantaj ve dezavantajlar, cihazların kullanımını doğrudan etkilemektedir. Bundan dolayı iOS mu Android mi sorusuna avantaj ve dezavantajları göz önüne alarak kullanıcı bazında karar vermek daha doğru olacaktır.

Özelleştirme konusunda Android, iOS’a göre bir adım daha önde diyebiliriz. Çünkü açık kaynak kodlu olan Android, kullanıcılarına neredeyse diledikleri gibi özelleştirme yapabilme imkanı sağlıyor. Bunun yanı sıra iOS üzerinde yapılabilecek özelleştirmeler ise Apple tarafından sağlanan imkanlarla kısıtlı.

Uygulama çeşitliliği konusunda iki işletim sistemi de kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyor desek yanlış olmayacaktır. Android, içerdiği çok sayıdaki uygulamayla belirli bir noktadan sonra güvenlik açıkları verebiliyor. Bunun yanı sıra iOS’un uygulama geliştiricilerine uyguladığı katı politikalar ise ücretli uygulama sayısını arttırırken bir yandan da iOS için uygulama geliştirmeyi zorlaştırıyor.

İki işletim sistemi de temel olarak kullanıcılarına stabil ve kolay kullanılabilir bir arayüz sunmayı hedefliyor. Bu doğrultuda Google, yeni Android sürümlerinde arayüzü olabildiğince sadeleştirmeye çalışıyor. Teknoloji üreticileri, Android kullansalar bile arayüz kısmında kendi geliştirdikleri arayüzleri kullanıcılarla buluşturabiliyorlar. Bundan dolayı tüm Android kullanıcıları, sade ve stabil bir arayüz kullanıyorlar demek pek mümkün değil.

Bundan dolayı Apple, bu konuda bir adım daha önde diyebiliriz. Çünkü Apple, iOS’u piyasaya sürdüğü günden beri temel hatları aynı olan bir arayüz üzerinden ilerliyor. Böylece iOS kullanıcıları, Android kullanıcılarına göre daha stabil çalışan bir arayüze sahipler.

Android mi iOS mu sorusuna cevap vermeye çalıştığımız rehberimiz burada sona eriyor. Sizler de birçok teknoloji kullanıcısının cevap vermekte zorlandığı iOS mu Android mi karşılaştırması hakkındaki soru ve düşüncelerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.