YouTube Premium Fiyat – 2024

YouTube Premium için istenen fiyat ne kadardır? YouTube Premium ve YouTube Music hizmetlerine ait ücretleri sizler için listeledik. Buna ek olarak nasıl abone olabileceğiniz ve hizmeti nasıl iptal edebileceğinizi de detaylı bir şekilde anlattık.

Video izleme denilince akla ilk gelen platformlardan birisi YouTube’dur. Amerika merkezli YouTube, 2005 yılından beri hizmet vermeye devam etmektedir. Platform, zaman içinde birçok özellikle kullanıcıların karşısına çıkmıştır. YouTube’un en önemli özelliklerinden biri de şüphesiz YouTube Premium olmuştur. Peki YouTube Premium fiyat ve YouTube Music ücreti 2024 yılında ne kadar?

Video izleme veya müzik dinleme platformlarının birçoğu, kullanıcılara ücretli ve ücretsiz üyelik sunmaktadır. Örneğin Spotify, kullanıcılarına ücretsiz, bireysel Premium, öğrenci için Premium ve Premium Duo üyelikleri vermektedir. YouTube da kullanıcıları için Premium özelliğini sunmaktadır.

Video hizmetlerinden yararlanan kullanıcılar, tıpkı müzik hizmetlerinde olduğu gibi reklamlardan rahatsız olabilmektedir. İzlemiş oldukları videoların reklamlar tarafından kesintiye uğramasını istememektedirler. Bu nedenle ilgili platformların ücretli üyeliklerinden yararlanmayı tercih etmektedirler. Biz de bu yazımızda popüler platformlardan biri olan YouTube’un Premium hizmeti hakkında açıklamalar yapacağız.

YouTube Premium Fiyat – 2024

YouTube Premium’da aylık ve yıllık olarak iki ödeme türü yer almaktadır. Bunun yanında aile planı, öğrenci planı ve YouTube Music aboneliği de bulunmaktadır. Bu sayede YouTube Premium aboneleri, ödeme yapmak için farklı alternatifleri sahiptir. 2023 yılının son döneminde ise bu fiyatlara yeni bir zam gelmiştir.

Yeni zamla birlikte YouTube Premium’un öğrenciler için aylık ücreti 37,99 TL şeklindedir. Bu hizmetin aile üyeliğinin aylık ücreti ise 115,99 TL olarak karşımıza çıkmaktadır. Standart bir Premium üyeliğinin aylık ücreti ise 57,99 TL şeklindedir. Bunun yanında hizmetin yıllık ücreti ise 579,99 TL olarak belirlenmiştir. Siz de YouTube Premium abonelik link için aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz.

YouTube Premium Bireysel FiyatYouTube Premium Aile FiyatYouTube Premium Öğrenci Fiyat
57,99 TL/aylık
579,99 TL/yıllık
115,99 TL/aylık37,99 TL/aylık

YouTube Music Premium Fiyat – 2024

Şirketin sunduğu bir başka hizmet ise YouTube Music oluyor. Premium aboneliğine dahil olsa da yalnızca Music aboneliği almak da mümkün. YouTube Music hizmeti ile binlerce şarkıyı çevrimdışı ya da online bir şekilde dinleyebilirsiniz.

Diğer yandan yeni zamla birlikte YouTube Music Premium aylık üyelik ücreti 39,99 TL’dir. YouTube Music Premium aile planının aylık ücreti 64,99 TL, öğrenci planının aylık ücreti ise 19,99 TL şeklindedir. Bunun haricinde YouTube Music hizmetinin yıllık üyelik ücreti ise 229,99 TL olarak karşımıza çıkmaktadır. Eğer YouTube Music aboneliği oluşturmak istiyorsanız aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz.

YouTube Music Premium Bireysel FiyatYouTube Music Premium Aile FiyatYouTube Music Premium Öğrenci Fiyat
39,99 TL/aylık
229,99 TL/yıllık
64,99 TL/aylık19,99 TL/aylık

YouTube Premium Nedir?

YouTube Premium, dünyanın en büyük ve popüler video izleme platformu olan YouTube’da izleme deneyiminizi geliştirmeyi vaat eden bir abonelik hizmetidir. Bir diğer anlamıyla YouTube Premium, YouTube platformunun ücretli abonelik sistemidir.

YouTube Premium, 2014 yılından beri kullanıcılara hizmet vermektedir. Bu hizmet ilk olarak 2014’te Kaliforniya’da Music Key olarak başlatıldı. Hizmet, Music Key olarak başladığında sadece YouTube ve Google Play Music’teki katılımcı şirketlerdeki müzik videolarını reklamsız bir şekilde akışında göstermişti.

Daha sonra hizmet, düzenlemelere gitti ve 2015 yılında YouTube Red olarak yeniden başlatıldı. Başlarda sadece müzik içeriklerini barındıran bu hizmet, YouTube Red olduktan sonra platformun videolarına da reklamsız bir erişim sunacak şekilde genişledi.

YouTube Premium

Bu hizmet 2018 yılında ise YouTube Premium adını aldı. YouTube Premium adını alan bu hizmet, bir süre sonra içeriklerinin bir kısmına reklamlar da eklemeye başladı. YouTube’un ücretsiz sürümünde bilindiği üzere reklamlar yer almaktadır.

Bunun yanında platformun bütün özellikleri, ücretsiz sürümünde bulunmamaktadır. Şirket ise platformun bütün özelliklerinden faydalanmak için Premium hizmetini ortaya çıkarmıştır. Şimdi ise YouTube Premium’un özellikleri hakkında bilgi verelim.

YouTube Music Premium Nedir?

YouTube Music Premium, YouTube’un müzik odaklı abonelik hizmetidir. Bu hizmet, kullanıcılara reklamsız müzik dinleme, çevrimdışı müzik indirme ve arka planda müzik dinleme gibi avantajlar sağlıyor. YouTube Music Premium abonesi olduğunuzda, YouTube’da bulunan müzik videolarını reklamsız ve kesintisiz bir şekilde dinleyebilirsiniz. Ayrıca mobil cihazınıza şarkıları çevrimdışı olarak indirip internet bağlantısı olmadan dinleyebilirsiniz.

YouTube Premium abonesi olduğunuz zaman YouTube Music Premium üyeliğine de sahip oluyorsunuz. Ancak YouTube’u çok sık kullanmıyorsanız videolardan ziyade müzik dinlemek istiyorsunuz YouTube Music’e abone olmak daha mantıklıdır. Çünkü YouTube Premium fiyatı, YouTube Music Premium fiyatına göre daha yüksektir.

YouTube Premium Hangi Özelliklere Sahiptir?

Yazımızda YouTube Premium nedir sorusunun yanıtını verdikten sonra bu abonelik hizmetinin özellikleri hakkında bilgi vermemiz faydalı olacaktır. Yazımızda da bahsettiğimiz gibi, YouTube’un bütün özellikleri Premium hizmetinde yer almaktadır. Şimdi bu özellikler hakkında detay vermeye başlayalım.

YouTube Premium’un en dikkat çeken özelliği, platformun YouTube Music hizmetine ve YouTube Originals’taki dizi ve filmlere erişim sağlamasıdır. Dolayısıyla kullanıcılar, YouTube’un diğer hizmetlerinden yararlanmak için ek bir üyelik veya ücret ödemek zorunda kalmamaktadır. YouTube Originals’taki içeriklerin sadece bazıları ücretsiz sürümde yer almaktadır. Ancak Premium sürümünde bütün içeriklere ulaşım söz konusudur.

YouTube videolarının başında, ortasında ve sonunda çeşitli reklamlar yer almaktadır. Ancak Premium hizmetinde kullanıcılar, hiçbir reklama maruz kalmadan içerikleri kesintisiz olarak izleme imkanına sahiptir. Aynı şekilde YouTube’un masaüstü sürümünde ve video oynatma alanlarında da reklamlara yer verilmemektedir.

YouTube kullanıcılarının birçoğu, izledikleri videoları arka planda da oynatmak istemektedir. Premium hizmetinde bu özellik de aktif hale gelmektedir. Telefonunuzda başka bir uygulama açıkken, YouTube’da izlemiş olduğunuz video oynamaya devam edecektir. Aynı şekilde cihazınızın ekranı kapalı da olsa YouTube içeriğiniz çalışmayı sürdürecektir. Android cihazlarda ise diğer uygulamaların kullanımı sırasında YouTube videolarını resim içinde görüntüleme seçeneği yer almaktadır. iOS için de bu özellik geliştirilmektedir.

YouTube Premium’un bir diğer özelliği ise, videoları ve oynatma listelerini cihaza kaydederek, çevrimdışıyken de izlemeyle ilgilidir. Aslında video indirme özelliği YouTube’un ücretsiz üyeliğinde de yer almaktadır. Ancak bunun için ek bir uygulama gerekmektedir. Kaldı ki bu indirme işlemi her zaman yasal değildir.

YouTube Premium’da ise ek bir uygulamaya ihtiyaç olmadan videoları indirme seçeneği vardır. Videolar ise 720p kalitesinde indirilmektedir. İndirilen videolar ise 30 gün boyunca cihazlarda saklanmaktadır. Dolayısıyla kullanıcılar, YouTube Premium sayesinde videoları, internetleri olmadan da izleme imkanına sahip olmaktadır.

YouTube Music

YouTube Premium Üyeliği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yukarıda da anlattığımız gibi, YouTube Premium üyeliği için aile planı, öğrenci planı, aylık plan ve yıllık plan yer almaktadır. Bu üyelik türlerinin de kendi içinde bazı detayları ve gereksinimleri vardır. Şimdi bu konu hakkında açıklama yapalım.

YouTube Premium’un aylık aboneliğinde 1 aylık bir deneme süresi verilmektedir. Bu süreçte aboneliğinizi iptal etmediğiniz takdirde belirtilen fiyat, aboneliğinizi iptal edene kadar her ay size otomatik olarak yansıtılacaktır. Yıllık planda ise bu ücret 12 ayda bir alınmaktadır.

Aile aboneliğinde ise maksimum 5 aile üyesini Premium aboneliğine davet etme hakkınız yer almaktadır. Bütün aile grubu üyelerinin ise 13 yaş ve üzerinde olması gerekmektedir. Aynı zamanda bu üyelerin Google hesabına sahip olmaları da gereklidir. Bunun yanında 5 aile üyesinin de aynı evde yaşıyor olması şarttır. Ayrıca aile aboneliği belirli ülkelerde kullanıma açıktır.

Diğer yandan öğrenci aboneliğinde ise durum biraz farklıdır. Öğrenci aboneliği, belirli ülkelerdeki üniversitelerin tam zamanlı öğrencileri için açıktır. Öğrencinin bu aboneliğe uygun olup olmadığı ise üçüncü parti bir araç ile doğrulama hizmeti tarafından doğrulanmaktadır.

Bunun yanında, öğrenci aboneliği en fazla 4 yıl kullanıma açıktır. Ayrıca platform, her yılın sonunda üyeliğe uygunluğunuzu yeniden doğrulamanızı istemektedir. Öğrenci aboneliğine uygun görülmediğiniz takdirde ise tam fiyat üzerinden YouTube Premium üyeliğine geçiş sağlayabilirsiniz.

YouTube Premium Üyelik Oluşturma

Yazımızda YouTube Premium’un özellikleriyle ve fiyatıyla ilgili açıklama yaptıktan sonra bu hizmete nasıl üye olacağınızla ilgili de açıklama yapmak istedik. Kullanıcıların YouTube, YouTube Music, YouTube Gaming ve YouTube Kids hizmetlerinden tam olarak faydalanabilmesi için gerekli olan YouTube Premium üyeliği aşağıdaki gibi gerçekleştirilmektedir.

Telefon Üzerinden Premium Üyeliğini Başlatma

 • Telefonunuzdan YouTube’u açın.
 • Premium özelliğini başlatmak istediğiniz Google hesabında oturum açın.
 • Sağ üstte yer alan profil simgenize dokunun.
 • Ardından ‘YouTube Premium üyesi ol‘ seçeneğine girin.
 • Karşınıza bir deneme süresi çıkacaktır. Eğer 18 yaşından büyükseniz, burada yer alan ‘Ücretsiz deneyin‘ butonuna dokunun.

Not: Premium deneme süresi şu anda 1 ay olmaktadır. Bir ayın sonunda Premium üyeliğiniz ve aylık ücret başlayacaktır. YouTube, deneme süreniz sona ermeden 7 gün önce size hatırlatma yapacaktır.

Bilgisayar Üzerinden Premium Üyeliğini Başlatma

 • Bilgisayarınızdan YouTube’a giriş yapın.
 • Premium özelliğinden yararlanacağınız Google hesabında oturum açın.
 • Ana sayfanın sol tarafında yer alan menüyü aşağıya doğru kaydırın.
 • Burada ‘YouTube Premium‘ adında bir seçenek göreceksiniz. Buraya tıklayın.
 • Son olarak ‘Ücretsiz deneyin‘ butonuna tıklayın ve ücretsiz deneme süresini başlatın.

Buna ek olarak yıllık bir abonelik oluşturmak için YouTube Premium ya da YouTube Music yıllık abonelik sayfasına ulaşmanız gerekmektedir.

YouTube Kids’te Premium’u Aktifleştirme

 • Bunun için öncelikle YouTube Kids’e giriş yapın.
 • Ardından platformun altında yer alan kilit simgesine dokunun.
 • Güvenlik önlemi amacıyla karşınıza çıkan özel şifre kodunuzu girin.
 • Sonra ‘Ayarlar‘ bölümüne erişim sağlayın.
 • Buradan ise ‘YouTube Premium’e etkinleştir‘ seçeneğine basın.
 • Eğer Premium hesabınızla Google üzerinden oturum açtıysanız, hesap seçici bölümünden Premium hesabınızı seçin. İlgili hesapta oturum açılmadıysa, ‘YouTube Premium hesabı ekle‘ seçeneğine dokunun ve oturum açın.
 • Daha sonra ‘Ebeveyn izni e-postası gönder‘ bölümüne dokunun.
 • E-postanızda YouTube Kids’ten gelen bir mail olup olmadığını kontrol edin. İlgili e-postada bir doğrulama kodu yer alacaktır.
 • YouTube Kids uygulamasına yeniden girin. Doğrulama kodunu bu platforma girin.
 • Bu işlemleri tamamladığınızda, çevrimdışı videoları etkinleştirmeniz için video içeriği miktarını seçmeniz istenecektir. Bu miktarı belirleyin.
 • Son olarak ‘Bitti‘ bölümüne dokunun ve işleminizi tamamlayın.
youtube-premium-iptal

YouTube Premium İptal Etme

Yazımızda YouTube Premium üyeliğini başlatma hakkında açıklama yapmış olduk. Kullanıcıların bazıları, YouTube Premium üyeliğini iptal etmeyi düşünebilir. Bunun için de bu işlemi nasıl gerçekleştireceklerini merak edebilirler. Şimdi bu konu hakkında açıklama yapalım.

Android Cihazlarda Premium İptal Etme

Android cihazlarda Premium üyeliğinizi iptal etmeniz için iki yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki, YouTube üzerinden işlemi gerçekleştirmektir. Diğer yöntem ise Google hesabınız üzerinden iptal etme işlemini gerçekleştirmektir. Şimdi iki yöntemi de anlatalım.

YouTube Platformu Üzerinden Premium Üyeliğini İptal Etme

 • Bu işlem için YouTube’a giriş yapın.
 • Ardından sağ üstte bulunan profil simgenize dokunun.
 • Sonra ‘Ücretli üyelikler‘ seçeneğine girin. Bu bölümde ‘Satın alınanlar ve üyelikler‘ adında bir seçenek yer alıyorsa bu seçeneğe girin.
 • İptal etmek istediğiniz üyeliğin üstüne basın.
 • Üyeliği iptal etmek için ‘Devam‘ yazısına dokunun.
 • Premium üyeliğinizi iptal etme nedeninizi belirtin.
 • Daha sonra ‘İleri‘ seçeneğine dokunun.
 • Son olarak ‘Evet, iptal et‘ yazısına dokunun ve işlemi tamamlayın.

Google Play Store Üzerinden Premium Üyeliğini İptal Etme

 • Cihazınızdan ‘Google Play Store‘ hizmetine girin.
 • Ardından sağ üstteki profil simgesine dokunun.
 • Buradan ise ‘Ödemeler ve abonelikler‘ seçeneğine gidin.
 • Sonra ‘Abonelikler‘ yazan yere dokunun.
 • Aboneliklerinizin arasından ‘YouTube Premium‘ hizmetini bulun ve üyelik iptali işlemini gerçekleştirin.

iOS Cihazlarda Premium Üyeliğini İptal Etme

iOS cihazlarda Premium üyeliğinizi iptal etmeniz için de tıpkı Android cihazlarda olduğu gibi iki yöntem yer almaktadır. Bunlardan biri, YouTube üzerinden üyelik iptalini gerçekleştirmek, diğeri ise cihazın ‘Ayarlar’ bölümünden bu işlemi gerçekleştirmektir. Şimdi iki yöntemi de anlatalım.

YouTube Üzerinden Premium Üyeliğini İptal Etme

 • Cihazınızdan YouTube’a girin.
 • Ardından profil resminize dokunun.
 • Buradan ise ‘Ücretli üyelikler‘ bölümüne erişin.
 • İptal etmek istediğiniz üyeliğe girin.
 • Sonra ‘Apple Aboneliklerini Yönet‘ yazısına dokunun.
 • Üyeliğinizin bulunduğu bölüme dokunun.
 • Son olarak ‘İptal‘ seçeneğine dokunun ve işlemi tamamlayın.

App Store Bölümünden Premium Üyeliğini İptal Etme

 • Cihazınızdan ‘App Store‘ hizmetini açın.
 • Ardından adınıza dokunun.
 • Buradan ise ‘Hesap ayarları‘ bölümüne gidin.
 • Sonra ‘Abonelikler‘ yazısına dokunun.
 • Buradan da ‘Yönet‘ seçeneğine erişin.
 • Aboneliğinizin yanındaki ‘Düzenle‘ yazısına gidin.
 • Son olarak ‘Aboneliği iptal et‘ seçeneğine dokunun ve işlemi tamamlayın.

Bilgisayar Üzerinden Premium Üyeliğini İptal Etme

 • Tarayıcınızdan ‘youtube.com/paid_memberships‘ adresine gidin.
 • Buradan ise ‘Üyeliği yönet‘ seçeneğine tıklayın.
 • Ardından ‘Devre dışı bırak‘ bölümünü işaretleyin.
 • Üyeliği iptal etmek için ‘Devam‘ yazan yere tıklayın.
 • İptal etme nedeninizi belirtin ve ‘İleri‘ seçeneğine gidin.
 • Son olarak ‘Evet, iptal et‘ bölümüne tıklayın ve işleminizi tamamlayın.
YouTube Premium Nedir?

YouTube Premium Fiyat: Genel Değerlendirme

YouTube Premium, kullanıcıları YouTube içeriklerini reklamsız izleme, arka planda oynatma ve ve videoları indirme olanaklarına sahiptir. Kullanıcılar YouTube Premium aboneliği sayesinde YouTube’daki bütün özelliklerden kesintisiz olarak faydalanmaktadır.

Bu abonelik hizmeti, aynı zamanda YouTube Music ve YouTube Original hizmetlerinden de yararlanmanıza imkan tanımaktadır. Yani kullanıcılar, YouTube’un çoğu hizmetinde reklamsız ve tam bir kullanım seçeneğine sahip olmaktadır.

Tüm bunları göz önünde bulundurduğunuzda YouTube Premium’u kullanmak avantajlı olacaktır. Ancak bu platformda pek vakit geçirmiyorsanız, müzik dinleme ve film izleme için başka platformları tercih ediyorsanız, YouTube Premium hizmeti sizin için çok da gerekli olmayacaktır. Eğer YouTube üzerinden çok sayıda video izliyorsanız ve reklamlardan bunaldıysanız, bu hizmete bir şans verebilirsiniz.

Reklamsız izleme deneyiminin en öne çıkacağı cihazlardan birisi ise televizyonlar ve telefonlar oluyor. Bu cihazlarda izlediğiniz videonun reklamla bölünmesi son derece sinir bozucu olmakta. Bunun önüne geçmek için ise YouTube Premium hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Yazımızda anlattığımız gibi, YouTube Premium’a abone olmanız gerekmektedir. Bu abonelikten sonra hizmeti kullanmaya başlamış olacaksınız. Ancak ilerleyen süreçte bu hizmetten yararlanmayı bırakmak istiyorsanız, yazımızda anlattığımız adımları uygulamanız yeterli olacaktır.

Sizler için hazırlamış olduğumuz YouTube Premium nedir rehberimiz burada sona eriyor. YouTube Premium gerçekten yoğun bir YouTube kullanıcısı iseniz harika özelliklere sahip bir servis diyebiliriz. Özellikle her cihazda reklamsız deneyim ve çevrimdışı video izleme gibi özellikler günlük hayatta sıklıkla kullanacağınız unsurlar demek yanlış olmayacaktır.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.