PlayStation 5 Çıkış Tarihi ve Fiyatı Belli Oldu

Uzun süren bekleyişin ardından PlayStation 5 konsolunun çıkış tarihi ve fiyatı belli oldu. Yaklaşık 50 dakika süren bir video ile açıklanan çıkış tarihi ve ücret haricinde, yeni oyunlar da tanıtıldı. Ayrıca tanıtılmış oyunlar hakkında oynanış videoları gibi çeşitli bilgiler de etkinlikte gösterildi.

Hogwarts Legacy

Etkinlikte tanıtılan yeni oyunlardan birisi Harry Potter hayranlarını oldukça sevindirecek gibi duruyor. Hogwarts Legacy, oyuncuları Harry Potter evreninin sihirli dünyasına davet ediyor. Anlaşıldığı üzere oyun Bully’nin, Hogwarts’ta geçen bir versiyonu olacak.

Ancak bu kadarla sınırlı kalmayacak gibi de gözüküyor. Tanıtımda Hogwarts’ın dışından oldukça fazla sayıda görüntü bulunuyor. Bu da demek oluyor ki, maceralarımız okulun koridorlarıyla sınırlı kalmayacak.

Oyun hakkında şimdilik pek bir bilgi bulunmuyor. Oyunun 2021 yılında çıkacağı belirtiliyor.

Final Fantasy XVI

Uzun soluklu bir seri olan Final Fantasy’nin son oyunu da bu etkinlikte duyuruldu. Project Athia‘nın FF16 (Final Fantasy) olacağını düşünen bir kesim bulunurken, yapılan tanıtım tüm soru işaretlerini kafadan siliyor.

Tanıtılan oyunun PlayStation’a özel olacağı ve 2021 yılında satışa sunulacağı biliniyor.

Call of Duty Black Ops: Cold War

Geçtiğimiz günlerde yazdığımız bir yazıda COD Black Ops: Cold War’un çok oyunculu modu hakkında bilgi vermiştik. Bugün yapılan etkinlikte ise tek oyunculu mod ile ilgili bir oynanış videosu gösterildi.

Oyundaki sahnenin geçtiği yer Trabzon’da bir havaalanı. Oynanış oldukça akıcı ve aksiyonu bol gözüküyor. Ancak grafikler konusunda kafada bazı soru işaretleri bırakmadığını söylemek pek doğru olmaz. Oyunun PlayStation’da kaydedilmiş olması bu konudaki görüşümüzü de değiştirmiyor.

Marvel’s Spider-Man: Miles Morales

PlayStation’a özel olan oyunların içinden, yeni olmasına rağmen en çok beğenilenler listesine adını altın harflerle yazdırmış Spider-Man’in yeni oyunu Marvel’s Spider-Man: Miles Morales etkinlikte ilgi çeken bir diğer oyun oldu. 7 dakikalık bir oynanış videosu ile bizi nelerin beklediğini daha iyi görmüş olduk.

Şunu belirtmek gerekiyor ki oyun gerçekten oldukça başarılı gözüküyor. Dinamikler açısından ilk oyun ile benzerlik gösteriyor fakat bunun bir sorun olacağı pek düşünülmüyor. İlk oyuna doyamamanın da bunda etkisi büyük.

Oyunun standart versiyonu 50 dolara, Ultimate Edition ise 70 dolara satılıyor. Ülkemizde ise 400 lira ve 600 lira civarı fiyatlar bekleniyor.

PlayStation 5 Çıkış Tarihi ve Fiyatı

Etkinlikte bahsedilen diğer oyunlar arasında, Demon’s Souls, Devil May Cry 5 SE, Five Night at Freddy’s Security Breach gibi oyunlar da bulunuyor. Bunun haricinde Fortnite’ın, konsolun çıkış tarihinden itibaren ulaşılabilir olacağı belirtiliyor.

Bir başka bomba ise God of War cephesinden geliyor. Yeni bir GoW (God of War) oyunu çıkacağı bu etkinlikte duyuruldu ancak henüz oyunla ilgili neredeyse hiçbir bilgi bulunmuyor.

Etkinliğin sonunda ise merakla beklenen bir başka oyun hakkında kısa bir video gösterildi. Tanıtımı gösterilen Ragnarok’un, çıkış tarihi ise 2021 olarak belirtildi.

İki farklı model olarak çıkacak PlayStation 5’in fiyatı ve çıkış tarihleri de etkinlikte açıklandı. PlayStation 5 Digital Edition’ın fiyatı 399 euro, PlayStation 5’in fiyatı ise 499 euro olarak duyuruldu.

Ülkemizde ise Digital Edition’ın fiyatı 3500 lira+vergiler, PlayStation 5’in fiyatı ise 4400 lira+vergiler olarak düşünülüyor. Cihazların ülkemizdeki çıkış tarihi olarak ise 19 Kasım gösterilmekte.

playstation-5-cikis-tarihi
Resim: PlayStation

Etkinliğin tekrarını izlemek ve oyunlar hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak ise mümkün.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.