Google Play Ülke Değiştirme Nasıl Yapılır?

Google Play, hesap oluştururken bir ülke ve bölge seçmeyi zorunlu kılıyor. Yapmış olduğunuz bu seçim, hangi uygulamalara erişim sağlayabileceğiniz konusunda etkili oluyor. Dolayısıyla pek çok kişi Google Play ülke değiştirme işleminin sonradan yapılıp yapılamayacağını merak ediyor. Peki Play Store üzerinden ülke ya da bölge değiştirmek mümkün mü? Bu değişim Play Store hesabında neleri değiştirir?

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte Google Play ülke değiştirme işlemini nasıl yapacağınızı açıklamaya çalışacağız. Bunun yanı sıra bulunduğunuz bölgede görünmeyen uygulamaları indirmek için kullanabileceğiniz alternatif yöntemlerden de söz edeceğiz. Aynı zamanda Play Store üzerinden ülke ya da bölgeyi değiştirmenin sonuçlarının neler olabileceğine de değineceğiz. Lafı daha fazla uzatmadan içeriğimize başlayalım.

Google Play Ülke Değiştirme Nedir?

Akıllı cep telefonları, insan alışkanlıklarını kökten değiştiren teknolojik yenilikler arasında yer alıyor. Günümüzde neredeyse herkesin bir akıllı cihaz kullandığını söylemek mümkün. Bu cihazlar gündelik hayatımızın bir parçası haline gelmiş durumda. Neredeyse her işi tek tıkla halletmemize olanak tanıyan bu cihazlar hayatımızda oldukça kolaylaştırıcı bir görev üstleniyor.

Özellikle cihazlara indirebileceğiniz mobil uygulamalar hayatı çok daha kolay ve eğlenceli bir hale getiriyor. Ücretli ya da ücretsiz olarak indirebileceğiniz pek çok uygulamadan söz etmek mümkün. Bu uygulamaları indirmek için cihazın işletim sisteminde çalışır olması önem taşıyor. Bu nedenle uygulamalar, cihazların işletim sistemleri göz önünde bulundurularak belirli sanal mağazalar üzerinden kullanıma sunuluyor. Google Play Store da bu mağazalardan birisidir.

Google Play Store, Google tarafından hizmete sunulan bir sanal mağaza olarak karşımıza çıkıyor. Bu mağaza, Android işletim sistemini kullanmakta olan cihazlarda yer alıyor. Google Play Store sayesinde, cihazlara farklı uygulamalar indirmek mümkün hale geliyor. Bunun yanı sıra Google Play Store, Android cihazlara indirilen uygulamaların yönetilmesine de olanak tanıyor.

Mağaza üzerinden binlerce uygulamaya pratik bir şekilde erişim sağlamak mümkün. Böylece ister ücretli ister ücretsiz uygulamalar arasından dilediğinizi indirerek cihazınızı kendiniz için daha kullanışlı hale getirebiliyorsunuz. Bunun için tek yapmanız gereken ise bir Google hesabına sahip olmak olarak karşımıza çıkıyor.

Hesabınızı oluştururken sizden bazı bilgiler isteniyor. Bu bilgilerden biri ise bulunduğunuz ülke veya bölge olarak karşımıza çıkıyor. Burada vereceğiniz bilgiler erişebileceğiniz uygulamaları doğrudan etkiliyor. Dolayısıyla bu durumun zaman zaman sorunlara yol açtığı bir gerçek. Buna bağlı olarak pek çok kişi Google Play ülke değiştirme işleminin nasıl yapılabileceğini merak ediyor.

Google Play Ülke Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Google Play Store hesabınızda ülke ve bölge bilgisinin erişebileceğiniz uygulamaları belirlediğini yukarıda da belirtmiştik. Ancak Google Play Store üzerinden ülke değişikliği yapmak istenmesinin tek sebebi elbette bu değil. Farklı bir ülkeye taşınmış olan ya da sadece bir süreliğine farklı bir bölgeye seyahat etmiş olan kişiler de uygulama satın almak için bu bilgiyi değiştirme ihtiyacı duyabiliyor.

Google Play Ülke Değiştirme Nedir

Google, Play Store kullanıcılarına ülke değiştirme işlemi yapmalarına olanak tanıyor. Ancak bunun için daha önceden bir ödeme profili oluşturmuş olmanız şart. Bunun yanı sıra ülke bilgisini değiştirmek için Google, profili oluşturmanızın üzerinden 12 ay geçmiş olmasını da bekliyor. Eğer gerekli şartların tümünü sağlıyorsanız Google Play üzerinden ülke bilginizi kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Bu işlemi yapmadan önce bu işlemi yalnızca yılda bir kez gerçekleştirebileceğinizi aklınızda bulundurmanızda fayda var. Google Play hesabınızda ülke bilgilerinizi değiştirmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  • İlk olarak kullanmakta olduğunuz cihaz üzerinden “Google Play” uygulamasını açın.
  • Ardından sağ üst köşede karşınıza çıkacak olan “Profil Fotoğrafı” simgesine tıklayın.
  • Karşınıza çıkacak olan liste üzerinden “Ayarlar” seçeneğine dokunun.
  • Burada ilk sırada yer alan “Genel” seçeneğine tıklayın. Böylece hesabınız ile ilgili genel ayarlamaları yapabileceğiniz bir liste açılacaktır.
  • Ekranda açılan liste üzerinden “Hesap ve Cihaz Tercihleri” seçeneğine tıklayın.
  • Bu aşamada “Ülke ve Profiller” seçeneğine tıklayarak hesabınız için ülke ve bölge değişikliği talep edebilirsiniz.
  • Yapacağınız değişikliğin ardından Google bir ödeme yöntemi belirlemenizi isteyebilir. Bu kısımda ise ödeme bilgilerinizi girerek işlemi tamamlayabilirsiniz.

Google Play Store Üzerinden Ülke Değiştirince Ne Olur?

Play Store’un hayatımıza girdiği ilk yıllarda ülke ve bölge bilgisini değiştirmek konusunda herhangi bir sınırlama bulunmuyordu. Dolayısıyla kullanıcılar diledikleri zaman bu bilgiyi değiştirme özgürlüğüne sahipti. Ancak günümüzde böyle bir düzenlemeyi istediğiniz her an yapmak maalesef ki mümkün değil. Google, artık yalnızca taşındığınızda ya da uzun süreli seyahatlerde bu değişikliği yapmanıza olanak tanıyor.

Google Play Store üzerinden ülke bilgisini sınırlamalar olsa dahi pratik bir şekilde yapmanız mümkün. Ancak bu değişikliği yapmanız hesabınız açısından bazı değişiklikleri de beraberinde getiriyor. Dolayısıyla ülke bilgisini değiştirmeden önce hesabınızda nelerin değişeceğini bilmeniz önem taşıyor. Gelin bunlara birlikte göz atalım.

  • Google Play Store üzerinden ülke bilgisini değiştirmek ilk olarak ödeme tercihi ile ilgili bilgilerin sıfırlanmasına neden oluyor. Dolayısıyla ülkeyi değiştirdikten sonra yeni bir ödeme yöntemi eklemeniz gerekiyor. Aynı şekilde hesabınız ile ilgili olan ödeme geçmişi de ülke bilgisini değiştirmeniz ile sıfırlanıyor.
  • Google Play Store’da ülke bilgisini değiştirmek aynı zamanda önceki hesabınız ile indirmiş olduğunuz uygulamaların silinmesi ile de sonuçlanabiliyor. Bu nedenle yeni hesap ile uygulamaları tekrar indirmeniz gerekebiliyor.
  • Uygulamalarda söz konusu olduğu gibi oyunlar da ülke değiştirme işleminin ardından cihazdan kaldırılabiliyor. Bu nedenle ülke değişikliğini yaptığınız hesap ile önceden indirmiş olduğunuz oyunları da tekrar cihazınıza yüklemeniz gerekebilir.

Google Play Ülke Değiştirme Hatası Neden Olur?

Google Play’de ülke değiştirmek her ne kadar oldukça kolay olsa da bu işlem esnasında çeşitli hatalarla karşılaşabilirsiniz. Bu hatalara bağlı olarak hesapta ülke bilgisini değiştirememek söz konusu olabiliyor. Bu durum ise bulunduğunuz ülkenin ödeme yöntemleri ile herhangi bir alışveriş yapamamanız ile sonuçlanıyor. Dolayısıyla ülke bilgisinin değiştirilememesi cihazınızın kullanılabilirliğini doğrudan etkileyebiliyor.

Bu hata oldukça farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabiliyor. Platformun güncel durumda olmaması, internet bağlantısının sorunlu olması ya da önbellek hafızasının dolması gibi durumlar Play Store’u kullanırken hata almanıza sebebiyet verebiliyor. Bunun yanı sıra kısıtlamalara uymamak da ülke değiştirme işlemi sırasında hata almanıza neden olabiliyor.

Bu hatayı alıyorsanız dikkat etmeniz gereken ilk nokta en son değişiklik yaptığınız tarihi gözden geçirmek olmalıdır. 1 yıl içerisinde yalnızca bir kez ülke değişikliği yapabiliyor olmak, işlemi yapmanıza engel oluyor olabilir. Böyle bir durumda farklı bir hesap oluşturarak sorununuza çözüm bulabilirsiniz.

Google Play Ülke Değiştirme Hatası Çözüm Yöntemleri

Eğer yaşadığınız sorun kısıtlamalardan kaynaklı değilse, çözmek için deneyebileceğiniz bazı çözüm yöntemlerinden söz etmek mümkün. İçeriğimizin devamında yer vereceğimiz yöntemleri deneyerek siz de ülke değiştirme işlemi sırasında yaşadığınız soruna çözüm bulmayı deneyebilirsiniz.

Google Play Ülke Değiştirme Hatası

Yöntem 1: Cihazı Yeniden Başlatın

Çoğu zaman cihazı kapatıp açmak sorununuzun çözülmesine yardımcı oluyor. Bu nedenle eğer Google Play ülke değiştirme işlemini yaparken sorun yaşıyorsanız ilk olarak cihazınızı yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz.

Yöntem 2: Önbellek Verilerini Temizleyin

Uygulamalarda daha pratik bir kullanım sunmayı amaçlayan önbellek hafızası dolduğu takdirde bazı sorunlar yaşamak mümkün. Bu sorunlar, uygulamanın doğru şekilde çalışmasını da engelleyebiliyor. Dolayısıyla yapmak istediğiniz işlemler konusunda hata almanız da mümkün hale geliyor.

Eğer Play Store üzerinden ülke değişikliğini yapamıyorsanız denemeniz gereken ikinci yöntem platformun önbellek verilerini temizlemek olarak karşımıza çıkıyor. Böylece uygulamanın doğru bir şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz ve aldığınız hatayı kolay bir şekilde düzeltebilirsiniz.

Yöntem 3: Platformun Güncel Olup Olmadığını Kontrol Edin

Uygulamada yapmak istediğiniz işlemler hakkında hata almanızın bir diğer nedeni de uygulamanın güncel durumda olmaması olabiliyor. Bu nedenle ülke bilgisi değiştirme işlemi yapamıyorsanız Play Store’u güncellemeyi deneyebilirsiniz. Play Store çoğunlukla kendi kendine güncelleniyor. Ancak yine de uygulama üzerinden sürüm bilgilerine girerek güncelleme olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer bir güncelleme varsa bu aşamada güncellemeyi tamamlamalısınız.

Yöntem 4: Ödeme Profilinizi Kontrol Edin

Eğer ülke bilgisini değiştirirken hata alıyorsanız uygulama ödeme profilinizi kontrol etmeniz önem taşıyor. Seçmiş olduğunuz yeni ülke için bir ödeme profiliniz henüz yoksa oluşturmalı ve bu ülke için yeni bir ödeme yöntemi eklemelisiniz. Böylece yaşadığınız sorunun düzelmesini sağlayabilirsiniz.

Google Play Ülke Değiştirmeye Kullanabileceğiniz Alternatif Yöntemler

Eğer fiziki olarak farklı bir ülkede değilseniz ancak ülkenizde erişim sağlayamadığınız bir uygulamayı Google Play Store üzerinden indirmek istiyorsanız ülke değiştirmeden de bunu yapmayı deneyebilmeniz mümkün. Bunun için kullanabileceğiniz bazı alternatif yöntemler mevcut. Ancak bu yöntemlerin her zaman çözüm olmadığını söylemekte fayda var. Yine de içeriğimizin devamında yer vereceğimiz bu yöntemleri deneyerek sorununuzu çözmeyi deneyebilirsiniz.

Yöntem 1: VPN Kullanmayı Deneyin

Her zaman çalışan bir yöntem olmasa da VPN kullanmak ülkenizde kullanıma sunulmayan uygulamaları indirmek konusunda çözüm olabiliyor. Bazı kullanıcılar bu şekilde istenen uygulamaya erişim sağlayabiliyor. Bu yöntemi uygulamak için kaliteli bir şekilde çalışan bir VPN uygulaması kullanabilirsiniz. Ardından VPN ile bağlantı sağlayarak Play Store üzerinden istediğiniz uygulamayı indirmeyi deneyebilirsiniz.

Yöntem 2: Uygulamaları APK Dosyası Olarak İndirmeyi Deneyin

Bir dosyayı indirmek istiyorsanız ancak bunu Google Play üzerinden gerçekleştiremiyorsanız APK dosyası indirerek uygulamaya erişim sağlamayı deneyebilirsiniz. Bu yöntemin çoğunlukla işe yaradığı bir gerçek. Ancak bu yöntemi uygularken dikkatli olmanızda fayda var. Aksi takdirde cihazınıza zararlı yazılımlar indirebilirsiniz ve virüs bulaşmasına neden olabilirsiniz.

Bu nedenle cihazınıza bir APK dosyası indirmeyi planlıyorsanız kaynağınızın güvenilir olduğundan emin olmalısınız. Bulduğunuz kaynaklar hakkında araştırma yapmayı unutmamalısınız. Cihazınızın güvenliğini tehlikeye atmak istemiyorsanız bu durumda uygulamaları sadece Google Play Store üzerinden indirmelisiniz.

Google Play Ülke Değiştirme Nasıl Yapılır: Genel Değerlendirme

Google Play Store, Android işletim sistemi ile çalışan cihazlara uygulama indirmek için kullanılan bir mağaza olarak karşımıza çıkıyor. Bu mağaza üzerinden ücretli ya da ücretsiz olarak binlerce uygulama bulabilirsiniz. Bu uygulamaları cihazınıza indirmek için gerekli olan tek şey ise bir Google hesabıdır.

Temel olarak Google Play Store, bulunduğunuz bölgede kullanabileceğiniz uygulamaları sınırlandırıyor. Bu da pek çok kullanıcı açısından sorun oluşturuyor. Özellikle farklı bir ülkeye taşınmış olan kullanıcılar ülke değişikliği yapmadan uygulamalara erişmekte sorun yaşayabiliyor. Google, bu noktada kullanıcılarına Play Store’da ülke değişikliği yapabilme imkanı sağlıyor.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte Google Play ülke değiştirme işleminin nasıl yapılacağını adım adım açıkladık. Bunun yanı sıra Play Store’da ülke değişikliği yapmanız halinde nelerin değişeceğine değindik. Aynı zamanda içeriğimizde Play Store’da ülke değiştirme işlemi sırasında yaşanan hatanın nedenlerinden söz ettik ve uygulayabileceğiniz çözüm yöntemlerine yer verdik. Böylece içeriğimize göz atarak Google Play Store’da ülke değişikliği yapma işlemi hakkında merak ettiğiniz tüm sorulara cevap bulabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Tam zamanlı araştırmacı, yarı zamanlı yazar.