Instagram Önbellek Temizleme Nasıl Yapılır?

Sosyal medya, günümüz dünyasında yaygın şekilde kullanılıyor. Pek çok farklı sosyal medya platformu ile karşılaşmak ise mümkün. Instagram ise bu platformlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Milyarlarca kullanıcı bulunan bu platform uzun yıllardır zirvedeki yerini koruyor. Dolayısıyla Instagram’ın her gün oldukça aktif bir şekilde kullanıldığını söylemek mümkün. Instagram önbellek temizleme ise zaman zaman gerekli olabiliyor.

Pek çok kullanıcı Instagram önbellek temizleme işleminin nasıl yapıldığını merak ediyor. Bu işlem kullandığınız cihazın işletim sistemine göre farklılık gösteriyor. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte Instagram önbellek temizleme nasıl yapılır sorusunu ele alacağız. İçeriğimizi okuyarak hem Android hem de iOS cihazlar için önbellek temizleme işleminin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

Instagram Önbellek Temizleme

Günümüzde Instagram oldukça yaygın bir şekilde kullanılıyor. Öyle ki platformun aktif kullanıcı sayısı şu anda 2 milyarı geçmiş durumda. Dolayısıyla dünya üzerinde en çok kullanılan platformlar arasında yer aldığını söyleyebiliriz. Sunduğu özellikler ile ön plana çıkan bu platforma hem mobil cihazlar hem de bilgisayarlar üzerinden erişim sağlamak ise mümkün.

Ancak her ne kadar bilgisayar üzerinden erişilebiliyor olsa da Instagram kullanıcıları çoğu zaman mobil uygulamayı tercih ediyor. Oldukça pratik olan bu uygulama sayesinde Instagram’ın tüm özelliklerinden faydalanmak mümkün hale geliyor. Bunun yanı sıra mobil cihazlar ile uygulama her yerde kolaylıkla kullanılabiliyor.

Böylece gün içinde kolay bir şekilde Instagram’da gezinebiliyor ya da hayatınızı paylaşabiliyorsunuz. Pek çok kişinin de gününün en az birkaç saatini bu uygulama için ayırdığını söylemek mümkün. Ancak aktif uygulamanın bu denli aktif kullanılıyor olması telefon ile ilgili bazı sıkıntıları beraberinde getiriyor. Özellikle donma ya da yavaşlama gibi teknik problemler cihazlarda ortaya çıkabiliyor.

Instagram önbellek temizleme

Bu sorunlar uygulamaya girdiğinizde ortaya çıkabilirken, kimi zaman cihazın genel kullanımında da sıkıntı yaratabiliyor. Bu sorunun ortaya çıkmasında farklı faktörler etkili olabiliyor. Bu faktörlerden biri de önbellek olarak karşımıza çıkıyor. Önbelleğin dolması, kullandığınız cihazda donma ya da performansında yavaşlama gibi sorunların yaşanmasına neden olabiliyor.

Bilindiği üzere uygulamalar bir önbellek kullanıyor. Bir depolama alanı olarak da tanımlayabileceğimiz bu önbellek sayesinde uygulamaların daha hızlı çalışması mümkün hale geliyor. Uygulamalar ile ilgili bazı verileri işleyen önbellekler sayesinde tekrar kullanmanız halinde uygulamaların daha verimli ve efektif oluyor. Haliyle Instagram’ın de bir önbelleği bulunuyor.

Bu önbellekte uygulama üzerinden paylaşılan gönderiler, canlı yayınlar, storyler gibi çeşitli içerikler depolanıyor. Böylece önceden bakmış olduğunuz içeriklerin sonradan tekrar tekrar indirilmesi önlenmiş oluyor. Her ne kadar oldukça kullanışlı olsa da önbelleğin zamanla dolduğunu unutmamak gerekiyor. Bu durum telefonun yavaşlamasına ve uygulamanın doğru şekilde kullanılamamasına yol açabiliyor.

Instagram Önbelleğini Temizlemek Ne İşe Yarar?

Yukarıda da söz ettiğimiz gibi önbellek, uygulamaların daha verimli çalışması için kullanılan bir depolama alanı. Kullanım performansını artırmak için oldukça etkili olan önbellekler sayesinde uygulamalar pek çok veriyi tekrar indirmek zorunda kalmadan çalışabiliyor. Dolayısıyla önbellek bizim uygulamaları çok daha hızlı bir şekilde kullanmamıza olanak tanıyor.

Ancak bizim için kolaylık sağlasa da önbelleklerin kapasitesi de sınırlı. Dolayısıyla zaman içerisinde biriken veriler önbelleğin dolmasına yol açıyor. Bu durum ise kullanılan cihazın performansında düşmeye sebep oluyor. Özellikle yavaşlama ve donma önbelleğin dolmasından kaynaklı olarak sıklıkla yaşanan sorunlar arasında yer alıyor.

Instagram, oldukça aktif bir şekilde kullanıldığından dolayı önbelleğin dolması problemi ile sıklıkla karşılaşılıyor. Özellikle pek çok farklı içerik türünün bulunduğunu göz önünde bulundurduğumuzda bu sorunun nedenini kolaylıkla kavramak mümkün hale geliyor. Dolayısıyla zaman zaman uygulama önbelleğini kontrol etmeniz önem taşıyor.

Gerektiği zaman önbelleği temizleyerek donma ya da yavaşlama gibi sorunları çözüme kavuşturabilirsiniz. Böylece uygulamanın tekrar doğru bir şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz. Ancak önbelleği temizlemek uygulama ile ilgili tüm verileri sileceğinden dolayı hesabınıza tekrar giriş yapmanız ya da varsayılan ayarlamalarınızı düzenlemeniz gerekebiliyor.

Özellikle uzun süreler cihazınızda bulunan uygulamaların önbelleklerini düzenli aralıklarla kontrol etmek hem cihazın hem de uygulamanın performansını artırmak için oldukça efektif bir seçenek. Dolayısıyla önbellek alanı doldukça verileri temizlemek cihazı çok daha hızlı bir şekilde kullanmanıza olanak tanıyor. Instagram önbellek temizleme işleminin nasıl yapıldığı ise pek çok kullanıcı tarafından merak ediliyor.

iphone instagram önbellek temizleme

Instagram Önbelleğini Temizleme Yöntemleri

Bir uygulamanın önbelleğini temizlemek oldukça kolay bir işlem olsa da kullandığınız cihazın işletim sistemi izleyeceğiniz adımlar üzerinde oldukça etkili. Farklı özellikler sunan işletim sistemleri bu tarz verilerin temizlenmesi için de farklı yöntemleri de beraberinde getiriyor. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte hem Android hem de iOS işletim sistemini kullanan cihazlar için Instagram önbellek temizleme işleminin nasıl yapılacağını açıklamaya çalışacağız. Bu yöntemleri öğrenmek için içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Android Telefonlar için Önbelleği Temizleme

Eğer kullandığınız cihaz Android işletim sistemini kullanıyorsa uygulamaların önbelleğini temizlemenizin oldukça kolay olduğunu söyleyebiliriz. Aşağıdaki adımları izleyerek pratik bir şekilde Instagram uygulamasının önbellek verilerini temizleyebilirsiniz:

 • İlk olarak kullanmakta olduğunuz cihazın “Ayarlar” bölümüne giriş yapmalısınız.
 • Ardından “Uygulamalar” seçeneğini bulmanız gerekiyor. Bu aşamada seçenekler arasında doğrudan “Uygulamalar” olabileceği gibi bazı cihazlarda ise bu seçenek “Uygulamalar ve Bildirimler” şeklinde karşımıza çıkıyor.
 • Bu seçeneğe tıklamanızın ardından telefonunuzda yüklü olan uygulamaların bir listesi ile karşılaşacaksınız.
 • Açılan liste üzerinden “Instagram” uygulamasını bulun. Ardından uygulamanın üzerine tıklayarak açın. Böylece uygulama ile ilgili bazı seçeneklere ulaşacaksınız.
 • Bu aşamada uygulamanın “Depolama” özelliklerine ulaşmanız gerekiyor. Yine sahip olduğunuz cihaza göre bu aşamada karşınıza “Depolama ve Önbellek” şeklinde bir seçenek de çıkabilir. Cihazınızda bulunan bu seçeneğe tıklamalısınız.
 • Ardından açılan pencere üzerinden uygulamanın ne kadar depolama alanı kullandığını öğrenebilir, “Önbelleği Temizle” ya da “Verileri Temizle” seçeneğini kullanarak Instagram önbellek temizleme işlemini kolaylıkla tamamlayabilirsiniz.

iOS Telefonlar için Önbelleği Temizleme

Eğer kullandığınız cihaz iOS işletim sistemini kullanıyorsa önbellek temizleme işleminin biraz daha karmaşık olduğunu söyleyebiliriz. Bu işlemi gerçekleştirmek için iki seçeneğiniz bulunuyor. Her iki seçenek ile de size açıklayacağımız adımları izleyerek uygulama önbelleği temizleme işlemini kolay bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

iTunes Kullanarak Önbellek Temizleme

iOS cihazlarınızda uygulama önbellek verilerini tamamen silmek için iTunes kullanmanız gerekmektedir. Bu yöntem ile uygulamalarınızdaki önbellek verilerini kolay bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterlidir:

 • İlk olarak cihazınızı bilgisayara bağlamanız gerekmektedir.
 • Ardından iTunes’a girişinizi gerçekleştirin.
 • iTunes üzerinden cihazınızın “Ayarlar” kısmına girin.
 • Bu aşamada “Bellek ve Önbellek Temizleme” sekmesi üzerinden Instagram uygulamasının verilerini temizleyebilirsiniz.
 • Bu yöntem önbellek verilerinin tamamını temizleyecektir. Bu aşamada uygulamaya tekrar giriş yapmanız ve ayarlamalarınızı tekrar aktif etmeniz gerekmektedir.
instagram önbellek temizleme ios

Cihaz Üzerinden Önbellek Temizleme

iOS cihazlarda Instagram uygulamasının önbelleğini temizlemek için kullanabileceğiniz en pratik yol verileri cihaz üzerinden temizlemektir. Ancak bu yöntemin tüm önbellek verilerini temizlemediğini unutmamak gerekir. yine de bu yöntemi kullanarak önbellek verilerini önemli ölçüde düşürebilmeniz mümkün olmaktadır. Bu işlem için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterlidir:

 • İlk olarak cihazınızın “Ayarlar” bölümüne girmelisiniz.
 • Ardından karşınıza çıkacak seçenekler arasından “Genel” kısmını açmalısınız.
 • Bu bölümde karşınıza “iPhone Saklama Alanı” adında bir seçenek çıkacaktır. Bu seçeneğe tıklayarak uygulamaların depolama verilerine erişim sağlamalısınız.
 • Tüm verilerin doğru bir şekilde yüklenmesinin ardından karşınızdaki listeden “Instagram” uygulamasını bulmalısınız. Ardından “Uygulamayı Sil” seçeneğini kullanarak Instagram’i cihazınızdan silmelisiniz.
 • Sildiğiniz uygulamayı App Store ile tekrar yükleyerek kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu yöntem önbellek verilerinin tamamını silmese de uygulama depolama kullanımını büyük ölçüde düşürmektedir.

Instagram Önbellek Temizleme: Sıkça Sorulan Sorular

Uygulama önbelleği silinirse ne olur?

Uygulamalar, önbellek adı verilen bir depolama alanında bazı verileri saklamaktadır. Böylece uygulamaların çok daha hızlı bir şekilde çalışması mümkün hale gelmektedir. Ancak önbelleklerin depolama alanı sınırlıdır. Buna bağlı olarak cihazda uzun süre kullanılan uygulamaların önbelleği dolabilmektedir. Bu durum ise hem uygulama hem de cihazın yavaşlamasına, takılmasına ya da donmasına yol açabilmektedir. Uygulama önbelleğini silmek bu sorunlar için oldukça etkili bir çözüm yoludur.

Intagram önbelleği temizlenince hangi veriler silinir?

Oldukça aktif bir şekilde kullanıldığından dolayı Instagram uygulamasının önbelleği hızlı bir şekilde dolabilmektedir. Bu durum ise yukarıda bahsetmiş olduğumuz sorunların yaşanmasına yol açmaktadır. Bu nedenle pek çok kullanıcı zaman zaman önbellek verilerini temizlemeyi tercih etmektedir. Instagram önbellek temizleme işlemi uygulamanın hızlanmasını sağlayabilmektedir. Bu işlem uygulama tarafından indirilen pek çok verinin silinmesine yol açar. Bunun yanı sıra hesap şifreleriniz ve “hesabımı açık tut” gibi çeşitli ayarlarınız da bu işlem sırasında silinmektedir.

Instagram Önbellek Temizleme: Genel Değerlendirme

Hızla dijitalleşmekte olan dünyamızda sosyal medya oldukça büyük önem arz ediyor. Dünya üzerinde milyarlarca kişi farklı sosyal medya platformlarını aktif şekilde kullanıyor. Pek çok kişi boş zamanlarını keyifli bir şekilde geçirmek için bu platformlarda vakit geçiriyor. Özellikle Instagram, en popüler sosyal medya platformu olarak bu eylem için yaygın şekilde tercih ediliyor.

Bilindiği üzere Instagram üzerinden pek çok farklı türde içerik üretilebiliyor. Bu nedenle oldukça eğlenceli bir platform olarak anılan Instagram, her gün aktif bir şekilde milyarlarca insan tarafından kullanılıyor. Bu platformu kullanmak için ise yaygın olarak mobil uygulama tercih ediliyor. Pratik bir kullanım sunmakta olan bu uygulama ile Instagram’ı neredeyse her yerde kolay bir şekilde kullanmak mümkün hale geliyor.

Ancak bu kadar aktif kullanımın telefonlarda zaman zaman teknik sorunlara yol açabildiğini unutmamak gerekiyor. Bu sorunlardan en yaygın olarak karşılaşılanları ise yavaşlama ve donma oluyor. Uygulamanın önbelleğinin dolmasından kaynaklı olarak ortaya çıkan bu sorunlar verilerin temizlenmesi ile ortadan kaldırılabiliyor.

Dolayısıyla aktif olarak kullandığınız uygulamaların önbelleklerini düzenli şekilde kontrol etmeniz önem taşıyor. Aynı zamanda dolan önbellekleri temizlemeyi unutmamanız gerekiyor. Böylece hem uygulama hem de cihazın performansını önemli ölçüde artırmanız mümkün hale geliyor. Buna bağlı olarak ortaya çıkabilecek teknik sorunları da önleyebilirsiniz.

Instagram da önbelleği oldukça hızlı dolan uygulamalar arasında yer alıyor. Dolayısıyla uygulama önbelleğini zaman zaman temizlemeniz gerekiyor. Aksi takdirde hem kullandığınız cihazda hem de uygulamada takılma, donma veya yavaşlama gibi sorunlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte Instagram önbellek temizleme işlemini nasıl yapabileceğinizi açıklamaya çalıştık. Bu işlemin hem Android hem de iOS cihazlar ile nasıl yapılacağını adım adım anlattık. İçeriğimizi okuyarak siz de önbellek temizleme işleminin ne işe yaradığını öğrenebilir, bu işlemi nasıl yapabileceğiniz hakkında bilgi edinebilirsiniz. Umuyoruz ki verdiğimiz bilgiler ile sorununuzu kolaylıkla çözebilirsiniz!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Tam zamanlı araştırmacı, yarı zamanlı yazar.