Chrome Kayıtlı Şifreleri Görme Nasıl Yapılır?

Google Chrome, kullanıcılarının diledikleri takdirde şifrelerini kaydetmelerine olanak tanıyor. Bu özellik sayesinde tarayıcı üzerinden herhangi bir siteye giriş yaparken işiniz bir hayli kolaylaşıyor. Üstelik kaydetmiş olduğunuz şifreleri daha sonra kontrol etmeniz, silmeniz ya da dışa aktarmanız da mümkün. Pek çok kullanıcı ise Chrome şifrelerini nasıl görüntüleyebileceklerini merak ediyor. Peki Chrome kayıtlı şifreleri görme nasıl yapılır?

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte kaydettiğiniz Chrome şifrelerinizi nasıl görüntüleyebileceğinizi açıklamaya çalışacağız. İçeriğimizde Chrome’da kayıtlı şifrelerinizi görmeniz için kullanabileceğiniz üç farklı yöntemden söz edeceğiz. Bunun yanı sıra Chrome şifreleri dışa aktarma işleminin nasıl yapıldığından söz edeceğiz. Aynı zamanda kayıtlı şifrelerinizi silmek için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğine değineceğiz. Hazırsanız, içeriğimize hemen başlayalım.

Chrome Kayıtlı Şifreleri Görme Nedir?

İnternet, çağımızın en önemli teknolojilerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Bu teknoloji, günümüz dünyasında oldukça yaygın bir şekilde kullanılıyor. Pek çok kişi iş ve eğitim hayatının yanı sıra gündelik işlerini halletmek için de internet kullanıyor. Dolayısıyla artık dünyanın neredeyse her yerinde internet erişimi olduğunu söylemek mümkün.

İnsan yaşamını köklü bir biçimde değiştiren internet teknolojisi pek çok farklı terimin da hayatımıza girmesini sağladı. Bunlardan biri ise “tarayıcı” olarak karşımıza çıkıyor. Tarayıcılar temel olarak internet üzerinde gezinmemizi sağlayan yazılımlar olarak tanımlanıyor. Bizler tarayıcılar yardımı ile internet üzerinde bilgiyi görüntüleyebiliyor ve elde edebiliyoruz.

Tarayıcılar, birbirinden farklı özellik ve arayüzlere sahip olabiliyor. Günümüz dünyasında ise internette gezinmemize olanak tanıyan pek çok tarayıcıdan söz etmek mümkün. Bunlardan bazıları daha çok yerel olarak kullanılırken bazıları ise küresel çapta kullanılıyor. Ancak bunların içerisinde öyle biri var ki hayatımıza girdiği günden bu yana zirvedeki yerini koruyor: Google Chrome.

Google Chrome, şu anda dünyanın en popüler tarayıcısı olarak biliniyor. Öyle ki dünya nüfusunun neredeyse yarısı Chrome kullanıyor. Üstelik Chrome, her geçen yıl daha fazla kullanıcı kazanmaya devam ediyor. Onu bu kadar popüler yapan şey ise elbette sahip olduğu özellikler ve hızı olarak karşımıza çıkıyor.

Şifre kaydetme, Chrome’un sahip olduğu en kullanışlı özellikler arasında yer alıyor. Bu özellik, kullanıcıların oturum açmak için kullandığı bilgilerin yine kullanıcıların izni dahilinde kaydedilmesine olanak tanıyor. Bu sayede oturum açmak isteyen kişinin çok daha pratik bir şekilde giriş yapması da mümkün hale geliyor. Bu özellik, özellikle de şifreleri unutma ya da karıştırma problemine etkili bir çözüm sunuyor.

Eğer şifrelerinizi kaydediyorsanız, daha sonra görüntüleyerek unuttuğunuz şifreleri kolay bir şekilde bulmanız mümkün. Bunun için yapmanız gereken tek şey ise Chrome kayıtlı şifreleri görme özelliğinden faydalanmak. Bu sayede şifrelerinize erişebilirsiniz. Bir sonraki başlıkta bunun için ne yapmanız gerektiğinden söz edeceğiz.

Chrome kayıtlı şifreleri görme

Google Chrome’da Kayıtlı Şifrelerinizi Görmek için Kullanabileceğiniz Yöntemler

Chrome üzerinden kayıtlı şifrelerinizi görüntülemek istiyorsanız elbette ilk olarak bu özelliği kullanıyor olmanız gerekiyor. Çünkü Chrome, siz izin vermediğiniz sürece şifrelerinizi kesinlikle kaydetmiyor. Eğer herhangi bir yerde oturum açarken gelen bildirim üzerinden onaylayarak şifrelerinizi kaydettiyseniz daha sonra o şifreleri kolay bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

Kaydetmiş olduğunuz şifreleri görüntülemek için ise kullanabileceğiniz üç farklı yöntem bulunuyor. İçeriğimizde üç yöntem için de sizlere adım adım bilgi vereceğiz. Siz, kendiniz için uygun olan yöntemi tercih ederek kayıtlı şifrelerinizi dakikalar içinde görebilir ve yönetebilirsiniz. Gelin bu işlemi nasıl yapacağınıza daha yakından göz atalım.

Yöntem 1: Mobil Cihazlar Üzerinden Chrome Kayıtlı Şifreleri Görme

Google Chrome, hem masaüstü sürümü hem de mobil uygulaması aracılığı ile kullanılabilen bir tarayıcı olarak karşımıza çıkıyor. Günümüz dünyasında mobil cihazların insanların adeta bir uzvu olarak görüldüğünü baz alırsak Chrome’un da sıklıkla mobil cihazlar üzerinden kullanıldığını söyleyebiliriz. Bu sayede internete dilediğiniz yerden erişmek de mümkün hale geliyor. Eğer Chrome’u daha çok mobil cihazlarınız üzerinden kullanıyorsanız kayıtlı şifrelerinizi yine bu cihazlar üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

 • İlk olarak kullanmakta olduğunuz cihaz üzerinden “Chrome Mobil Uygulaması“na girin.
 • Ardından sağ üst köşede karşınıza çıkacak olan “Üç Nokta” sembolüne tıklayın.
 • Açılan liste üzerinde alt kısımda yer alan “Ayarlar” seçeneğine tıklayarak devam edin.
 • Görüntüleyeceğiniz ekranda alt kısımda “Şifre Yöneticisi” seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneğe tıklayın.
 • Karşınıza çıkan ekranda yer alan “Şifreler” kısmında kaydetmiş olduğunuz şifreleri göreceksiniz. Burada oturum açmak istediğiniz yere tıklayarak şifrelerinizi kolaylıkla görüntüleyebilirsiniz.

Yöntem 2: Masaüstü Cihazlar Üzerinden Chrome Kayıtlı Şifreleri Görme

Sıklıkla cep telefonları üzerinden kullanılıyor olsa da masaüstü cihazlar üzerinden de Chrome kullanmak mümkün. Eğer Chrome’u bilgisayarda kullanmayı tercih ediyorsanız Chrome kayıtlı şifreleri görme işlemini kullandığınız cihaz üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterli olacaktır:

 • İlk olarak kullandığınız cihaz üzerinden “Google Chrome“a girin.
 • Ardından sağ üst köşede karşınıza çıkacak olan “Profil Simgesi“ne tıklayın.
 • Açılan menü üzerinde yer alan “Anahtar Sembolü“ne tıklayarak devam edin.
 • Karşınıza çıkacak olan ekran üzerinden kayıtlı olan tüm şifrelerinizi görüntüleyebilirsiniz. Şifrelerinizi görmek için “Göz” sembolüne tıklamanız yeterli olacaktır.

Yöntem 3: Google Hesabınız Üzerinden Chrome Kayıtlı Şifreleri Görme

Eğer tarayıcınız Chrome değilse endişelenmenize gerek yok. Bu tip bir durumda Google hesabınızı kullanarak da kayıtlı şifrelerinizi görüntüleyebilirsiniz. Google Chrome kayıtlı şifreleri görme işlemini Google hesabınız üzerinden yapmak istiyorsanız aşağıdaki adımları izleyin:

 • İlk olarak kullandığınız tarayıcı üzerinden “Google Hesap” yazarak arama yapın.
 • Ardından Google’ın resmi web sitesi üzerinden Google hesabınız giriş yapın.
 • Üst kısımda karşınıza çıkacak menüyü sağa doğru çekin. Bu sayede “Güvenlik” seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneğe tıklayarak devam edin.
 • Ekranın en alt kısmında yer alan “Kayıtlı Şifreleriniz” bölümüne ilerleyin.
 • Bu kısımda bulunan “Şifre Yöneticisi” seçeneğine tıklayın.
 • Açılan ekranda kaydedilmiş olan tüm şifrelerinizi görüntüleyebilirsiniz.
Chrome şifreleri dışa aktarma

Chrome Şifreleri Dışa Aktarma Nasıl Yapılır?

Kayıtlı şifreleriniz için yapabileceğiniz tek işlem görüntülemek değil. Google Chrome, aynı zamanda bu şifreleri yönetmenize de olanak tanıyor. Kaydetmiş olduğunuz şifreler ile yapabileceğiniz işlemlerden biri ise Chrome şifreleri dışa aktarma olarak karşımıza çıkıyor. Eğer şifrelerinizi dışa aktarmak istiyorsanız bilgisayarınız üzerinden bu işlemi rahatlıkla yapabilirsiniz. Şifrelerinizi dışa aktarmak için aşağıdaki adımları takip edin:

 • İlk olarak bilgisayarınız üzerinden “Google Chrome“a girin.
 • Ardından sağ üst köşede karşınıza çıkacak olan “Üç Nokta” sembolüne tıklayın.
 • Açılan liste üzerinden “Ayarlar” seçeneğini seçin.
 • Ekranın sol kısmında göreceğiniz menü üzerinden “Otomatik Doldurma ve Şifreler” seçeneğine tıklayarak devam edin.
 • Bu kez “Google Şifre Yöneticisi” seçeneğine tıklayın.
 • Bu sayede kayıtlı şifrelerinizin bulunduğu ekrana geleceksiniz. Bu kez yine sol kısımda göreceğiniz menü üzerinden “Ayarlar” seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza çıkacak olan ekranda “Şifreleri Dışa Aktar” bölümünü göreceksiniz.
 • Bu bölümde yer alan “Dosyayı İndir” butonuna tıklayarak şifrelerinizi dışa aktarabilirsiniz.

Chrome Kayıtlı Şifreleri Silme

Chrome’un şifreleri kaydetme özelliği pek çok açıdan kullanışlı. Ancak zaman zaman kaydedilen şifreleri silmek de gerekebiliyor. Bu tarz bir durumda kalan kullanıcılar kayıtlı şifrelerini silip silemeyeceğini merak ediyor. Eğer siz de kayıtlı bir şifrenizi kaldırmak istiyorsanız o şifreyi silmeniz elbette mümkün. Bilgisayarınızı kullanarak Chrome kayıtlı şifre silme işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak bilgisayarınız üzerinden “Google Chrome“a girin.
 • Ardından sağ üst kısımda yer alan “Üç Nokta” sembolüne tıklayın.
 • Açılan menü üzerinden “Ayarlar” seçeneğini seçin.
 • Karşınıza çıkacak ekranda sol kısımda yer alan “Otomatik Doldurma ve Şifreler” seçeneğine tıklayın.
 • Daha sonra “Google Şifre Yöneticisi” seçeneğine tıklayarak devam edin.
 • Bu ekranda kayıtlı olan şifrelerinizi göreceksiniz.
 • Silmek istediğiniz şifreyi seçin ve doğrulama adımını tamamlayın.
 • Ardından alt kısımda yer alan “Sil” seçeneğine tıklayın. Böylece şifreniz silinecektir.

Chrome Şifre Kaydetmeyi Kapatma

Sizler için hazırlamış olduğumuz rehberimizde belirttiğimiz üzere Chrome’da şifreler yalnızca kullanıcı onayı ile kaydediliyor. Bu onay, siz bir yere giriş yaptığınızda yukarıdan gelen “Şifre Kaydedilsin mi?” bildirimi ile alınıyor. Ancak eğer bu bildirimden rahatsızsanız ve Google Chrome’un şifre kaydetmeyi önermesini istemiyorsanız bu özelliği kolay bir şekilde devre dışı bırakabilirsiniz. Eğer bu özelliği kapatmak istiyorsanız bunun için bilgisayarınızı kullanabilirsiniz. Chrome şifre kaydetme işlemeni kapatmak için tek yapmanız gereken ise aşağıdaki adımları izlemek:

Chrome da kayıtlı şifreleri görme
 • İlk olarak kullanmakta olduğunuz cihaz üzerinden “Google Chrome“a girin.
 • Ardından sağ üst kısımda karşınıza çıkacak olan “Üç Nokta” sembolüne tıklayın.
 • Açılan liste üzerinde alt kısımda yer alan “Ayarlar” seçeneğine tıklayarak devam edin.
 • Karşınıza çıkacak olan ekranda sol kısımda göreceğiniz “Otomatik Doldurma ve Şifreler” seçeneğine tıklayın.
 • Yine ekranın solunda kalacak olan “Ayarlar” seçeneğine tıklayın.
 • Karşınıza çıkacak olan ekranda en üst kısımda “Şifreleri Kaydetmeyi Öner” seçeneğini göreceksiniz.
 • Bu seçeneğin hemen yanında bulunan butonu kullanarak özelliği devre dışı bırakabilirsiniz.

Chrome Kayıtlı Şifreleri Görme Nasıl Yapılır: Genel Değerlendirme

İnternet teknolojisi hayatımıza girdiği ilk günden bu yana insan yaşamını büyük ölçüde değiştirdi. Günümüzde ise bu teknoloji oldukça yaygın bir şekilde kullanılıyor. Gelişen teknoloji ile birlikte internet dünyanı neredeyse her yerinde ulaşılabilir hale geldi. Özellikle de mobil cihazların yaygınlaşması bu teknolojinin hayatımızın merkezi haline gelmesini sağladı diyebiliriz.

İş, eğitim ve günlük yaşantımızda aktif bir şekilde kullandığımız internet üzerinde gezinmemizi sağlayan şey ise web tarayıcı olarak karşımıza çıkıyor. Tarayıcıyı en basit hali ile internette bilgiye erişmemizi sağlayan bir yazılım olarak tanımlamak mümkün. Bu yazılım sayesinde dilediğimiz her türlü bilgiye tek tıkla ulaşmamız mümkün hale geliyor.

Dünyada pek çok tarayıcı mevcut. Bunlar arasında en popüleri ise Google Chrome olarak karşımıza çıkıyor. Yaklaşık 4 milyar aktif kullanıcı bulunan Chrome sahip olduğu özellikler ve hızı ile ön plana çıkıyor. Chrome’un en işlevsel özelliklerinden birinin de şifre kaydetme özelliği olduğunu söyleyebiliriz. Bu özellik sayesinde bir platforma giriş yaparken şifrelerimizi kaydedebiliyor ve daha sonra bu formları otomatik olarak doldurabiliyoruz.

Ancak bu özelliğin tek işlevi formları otomatik olarak doldurmak değil. Kayıtlı şifrelerinizi daha sonra Chrome üzerinden görüntülemeniz de mümkün. Bu sayede unuttuğunuz şifreleri rahatlıkla hatırlayabilir ve şifrelerinizi yönetme imkanına sahip olabilirsiniz. Pek çok kullanıcı ise Google Chrome üzerinde kayıtlı olan şifrelerini nasıl görüntüleyebileceklerini merak ediyor.

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu içerikte Chrome kayıtlı şifreleri görme işlemini nasıl yapacağınızı ele aldık. İçeriğimizde bu işlemi yapabileceğiniz üç farklı yöntemden söz ettik. Bunun yanı sıra kayıtlı şifrelerinizi nasıl dışa aktaracağınızdan da söz ettik. Aynı zamanda Chrome üzerinden kaydedilen şifreleri nasıl silebileceğinize ve şifre kaydetme özelliğini nasıl devre dışı bırakacağınıza da değindik. İçeriğimizi okuyarak tüm merak ettikleriniz hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Tam zamanlı araştırmacı, yarı zamanlı yazar.