Google Uygulamaları için Gizlilik İpuçları

Günümüzde Google uygulamalarını kullanmamak imkansız. Ancak bu uygulamaları kullanmak bütün verilerinizi, yani gizliliğinizi Google’a vermek zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Bunu sınırlandırma gücüne sahipsiniz. Google uygulamalarını gizliliğinizi koruyarak kullanmaya devam edebilirsiniz. Peki bunu nasıl mı yapacaksınız? Sizler için hazırladığımız Google uygulamaları için gizlilik ipuçları içeriğimiz ile Google uygulamlarındaki gizlilik ayarlarını kolayca kontrol altında tutabileceksiniz.

Gmail

Google Uygulamaları için Gizlilik İpuçları: Gmail Ayarları

Gmail son zamanlarda özelleştirilmiş kullanıcı deneyimleri sunma konusunda bir çok çalışma yaptı. Bu sayede kullanıcı deneyimini en üst noktalara doğru çıkarmaya başladı. Ancak bu çalışmaların sizlere en iyi şekilde entegre olabilmesi için gizliliğinizden ödün vermeniz gerekiyor. Örneğin son zamanlarda gmail’in e-postaların alt kısımlarında otomatik hızlı yanıtlar önerdiğini görebilirsiniz. Bu hızlı yanıtların oluşabilmesi için mail içeriklerinizin taranması gerekiyor. Bir diğer örnek olarak ise Google Asistan size yapmanız gereken rezervasyonları hatırlatması için de bu tarz bir erişime ihtiyaç duyması gösterilebilir.

Android ya da IOS fark etmeksizin Gmail uygulamasından menü düğmesine (sol üst) ardından ayarlar sekmesine ve gizlilik ayarlarını düzenlemek istediğiniz e-posta adresine dokunun. Karşınıza çıkacak olan ekran, akıllı seçenekleri kişiselleştirmenize ve açıp kapatmanıza olanak sağlar. Aynı ayarları web’den girdiğiniz zaman ayarlar sekmesindeki genel kısmında da bulabilirsiniz.

Google Maps (Haritalar)

Google Uygulamaları için Gizlilik İpuçları: Google Maps Ayarları

Google Maps ile ilgili bilmeniz gereken en önemli şey konum geçmişidir. Bu sayede haritalar uygulaması nereye gittiğinizi takip eder beğendiğiniz ve sık sık gittiğiniz yerler hakkında veriler toplar ve daha sonra size beğenebileceğiniz başka yerler önerir.


Eğer Haritalar uygulamasının konum geçmişinizi bu şekilde takip etmesini istemiyorsanız yapmanız gereken şeyler oldukça basit. Android veya IOS uygulamasını açın. Profil resminize tıklayın ve ayarlar sekmesini seçin. Devamında ise kişisel içerik sekmesine dokunun, karşınıza konum geçmişi özelliğini açma kapama seçeneği ve Google’ın bu zamana kadar topladığı konum verilerinin tamamını ya da bir kısmını silme seçenekleri gelecek. Eğer haritalar uygulamasını webde kullanıyorsanız sol üst taraftan menüyü açın, zaman çizelgeniz ve konum geçmişini yönet’i tıklayın. Bu sayede konum geçmişinizi düzenleyebileceksiniz.

Google Chrome

Google Uygulamaları için Gizlilik İpuçları: Chrome Ayarları

Oturumunuz kapalıyken Chrome kullanmak size ekstra bir güvenlik katmanı sağlar.

David Nield

Google’ın bilgi toplamasına daha kalıcı bir çözüm arıyorsanız mümkün olan her yerde Google oturumlarınızı kapattığınızdan emin olun. Chrome’un Google hesabınızla bağlantısını kesme işlemini Android ve IOS cihazlarda sağ üstteki 3 noktaya tıkladıktan sonra hesabınızı seçerek gerçekleştirebilirsiniz. Chrome verilerini bu cihazdan temizleyin seçeneği ile cihazınızdaki yer işaretleri, şifreler ve tarama geçmişlerini tek seferde silme şansına sahip olabilirsiniz.

Youtube

Google Uygulamaları için Gizlilik İpuçları: Youtube ayarları

Youtube’da hem izleme hem de arama geçmişinizi ister geçici olarak ister kalıcı olarak durdurma şansına sahipsiniz. Bu sayede verileriniz kayıt altında olmayacaktır. Bunu yapmak için mobil cihazlardan youtube uygulamasını kullanırken profil resminize dokunmanız ve ardından geçmiş ve gizlilik sekmesini açmanız gerekmekte. Bu sayfa üzerinden istediğiniz ayarlamaları kendinize göre yapabilirsiniz.

Diğer Uygulamalar ve Özellikler

Web Gizlilik Ayarları

Eğer Google’ın sizin hakkınızda topladığı verilere daha detaylı bakmak istiyorsanız web üzerinden Google hesabınıza giriş yapın. Veri ve kişiselleştirme sekmesine tıklayın. Bu sekme altında Etkinlik Kontrolleri sayfasına giriş yapın. Bu sayfa daha önce bahsettiğimiz konum, izleme geçmişi vs. gibi bir çok veriye erişmenizi sağlayacak. Bu sayfa üzerinden istediğiniz ayarlamaları kendinize göre yapabilirsiniz. Bahsetmediğimiz Google uygulamalarının gizlilik ayarlarına da buradan ulaşabilirsiniz.

Google Uygulamaları için Gizlilik İpuçlarını Bizimle Paylaşın

Google Uygulamaları için Gizlilik İpuçları başlığına eklememizi istediğiniz başka yöntemler varsa yorumlar veya Teknoloji Forumu kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiyi yakından takip eden 22 yaşında bir makine mühendisi adayı.